Binnenland. Het Hoogheemraadschap Radio Programma's VRIJDAG 7 JULI. HILVERSUM. AVRO: 12.00 tijdsein 12.01 gr .muziek 12.30 Kovacs Lajos en zijm orkest 2.00 causerie 2.20 gr.- muziek 3.00 Richard Flink leest voor 3.30 gr.muziek 4.00 sluiting 8.30 aansluiting met Het Kurhaus te Scbeveningen. HILVERSUM, VARA: 8.00 gr.muziek 10.15 any van Oogen draagt voor 10.30 orgelspel 11.00 onze keuken 11.30 gr. muziek 4.00 VARA-klein-orkest 4,30 na schooltijd 5.00 Vafa-klein-orkest 5,30 de Notenkrakers 5.50 Orgelspel 6.10 de Noten krakers 6,30 Zang en Piano 6.40 J. de Roode 7.00 Zang en Piano 7.15 de Flierefluiters 8.00 sluiting. 11.00 gr.muziek 12.00 tijdsein en sluiting. HILVERSUM, VPRO: 10.00 morgenwijding n.m. 8.00 tijdsein 8.01 cursus 9.00 cursu 10.00 Vrijz. Gods. Pers bureau 10.15 Declamatie 10.45 gramofoon- muziek. HUIZEN, N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 grmuziek 10.30 morgendienst 11.00 Friesch Liederen- recital 12.00 politieberichten 12.15 politiebe richten 12.15 grmuziek 12.30 Trio van der horst 2.00 verzorgen zender 2.301 lezen van chr. lecteur 3.00 Huishoudelijke raaadgevingen 3.30 Concert 4,30 Halfuur voor jeugdige ama teur fotografen 5.00 Vogelleven door Rinke Tol man 5.30 concert 6.30 A. J. Herwig 7.00 politieberichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 Literair halfuur 8.00 Zang Dameskoor 9.00 J. Keessen Dzn., 9.30 Harmonie „Meyer beer" 11.00 Grmofoonmuziek. ZATERDAG 8 JULI HILVERSUM, VARA. 8.00 orgelspel 10.00 VPRO morgenwijding 10.15 VARA: uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 Vara-klein-orkest 12.45 orgelspel 1.15 Vara-klein-orkest 2.00 verzorgen zender 2.15 grmuziek 2.50 J. v. d. Kieft 3.00 Amsterd. salon-orkest 3.40 letter kundig Overzicht 4.00 Amsterd. Salonorkest 4.45 De Flierefluiters 5.30 Kinderuurtje 6.30 Gemengd Dubbelkwartet Clio 6.45 orgelspel 7.00 dubbelkwartet vervolg 7.15 Orgelspel 7.30 uitzending voor het platteland 7.50 her haling SOS-berichten 8.00 Vara-orkest 8.45 Vaz Dias en varia 9.00 Bob Snoek zingt liedjes aan den vleugeel 9.15 Suppéprogramma 10.00 Zang van Bob Snok 10.15 Fransche Operette 11.00 grmuziek 12.00 tijdsein en sluiting. HUIZEN. KRO: 8.00 morgenconcert 10.00 gr.muziek 11.30 godsdienstig halfuur 12.00 politieberichten 12.15 KRO Sextet 1.45 verzorgen zender 2.00 halfuurtje voor de rijpere jeugd 2.30 kinderuur 4.00 KRO orkest 4.30 Zwemcursus 5.00 KRO-orkest 5.15 Sportpraatje 5.30 Kro. orkest 6.20 weekoverzicht 6.40 orkest 7.00 politieberichten 7.15 J. Feitsma 7.35 grmu ziek 7.50 Esperantocursus 8.00 Avondpro gramma 11.00 grmuziek mesn, Gasselte, Hoogeveen, Nargy Odoorn, P^ize, Roden, Rolde, Schcoonebeek, Sleen, Smilde, Vledder Westerbork. Bergen. Van de gemeen^n Etten en Leur, Ammerstol, Hendrik-Ido-Ambacht. Kedichen, Krimpen aan den IJssel, Leerdam, Papendrecht, Dalfsen, Hoogkerk, Marum zijn de aanvragen niet ingewilligd. Deze gegevens worden verstrekt in een antwoord nota op het voorloopig verslag over de wijziging van de begrooting 1932 voor Binnenlandsche Zaken. De minister van Binnenlandsche Zaken geeft een specificatie van het bedrag, dat voor 1932 aan gemeenten, die buiten staat zijn in de kosten harer huishouding te voorzien, tot dusverre is verstrekt: aan Boschkapelle ƒ5000; aan Emmen ƒ542.020; aan Engelen ƒ6000; aan Gasselte ƒ20.000; aan Hoeven ƒ12.000; aan Hoogeveen ƒ85.000; aan Jaarsveld 11.200; aan Hindeloopen ƒ15.500; aan Muntendam ƒ8000; aan Onstwedde ƒ110.000; aan Gverslag ƒ800; aan Schiebroek ƒ8000; aan Sleen ƒ106.157; aan Smilde ƒ32.242; aan Veen 600; aan Zijpe ƒ1755. Totaal ƒ969.674. HET CENTRUM ONTBONDEN. In een mededeeling van het Centrum, zoo meldt het W. B. uit Berlijn, wordt bekend gemtaakt. |£at de partij overleg met den rijkskanselier zichzelf heeft ontbonden. (Hbld-i) NOODLIJDENDE GEMEENTEN. Niet onbelangrijk. Uit de onderstaande mededeeling zal blijken, dat de Langedijker gemeenten, Broek op Langendijk, Zuidscharwoude, Noordscharwoude en Oudkarspe', benevens Sint Pancras, Koedijk, Harenkarspel en Heerhugowaard geen aanvragen om onderstand hebben ingediend. Laten wij ons hierin van harte verheugen en er den wensch aan toevoegen, dat gedurende den tijd, dat 't nog zal duren, voordat 't weer wat gaat opleven, geen onderstand zal noodig zijn. Wat Ha renkarspel betreft, zijn de vooruitzichten echter lang niet schitterend en was de laatste raads zitting, één lange litannie van tekorten hier en te korten daar. De volgende gemeenten hebben voor 1932 en 1933 aanvragen voor onderstand ingediend: Beek en Donk, Berghem, Deurne, Engelen, Etten en Leur, Gemert, Heesch. Herpen,Hoeven. Maashees, Made, Mierlo, Oss, Putte, Rucphen, Veen, Waspik, Appel- tern, Beuningeln, Belgh, Ede, Gameren, Gtoes- beek, Neede, Wamel, Wehl, Zuilichem, Ammerstol. Hendrik-Ido-Ambacht, Kedichem. Krimpen aan den IJssel, Leerdam, Papendrecht) Ridderkerk, Schie broek, Edam, Egmond aan Zee, Haarlemmermeer, Jisp, Marken, Oude-Niedorp, Oostzaan, Petten (ge meente Bijpe). Warmenhuizen, Wijdewormer, Bosch kapelle, Oost- en West Souburg, Overslag, Westka- pelle. Jaarsveld, Kockengen, Tienhoven, Vinkeveel en Waverveen, Wilnis, Zuilen, Achtkarspelen, Aeng- wirden, Baarderadeel, Dantumadeel, Franeker, Gaasterland, Haskerland, Hindeloopen, Kollumer- land, Ooststellingwerk. Opsterland, Rauwerderhem, Schoterland, Smallingerland, Weststellingwerf, Won- seradeel, Ambt-Hardenberg. Ambt-Vollenhove, Bor ne, Dalfsen, Hellendoorn, Wierden, Beerta, Belling- wolde, Grootegast, Hoogkerk, Leek, Marum, Mun tendam, Onstwedde, Oude-Pekela. Scheemde, Sloch- teren, Vlagtwedde, Anloo, Borger, Coevorden. Em- WERKVERSCHAFFING. De Regeering overweegt verschillende groote werken te doen uitvoeren. Op het programma staat o.a.: Inpoldering van den Noordoostelijken Zuider zeepolder; Aanleg van tunnels onder de Maas te Rotterdam onder het IJ te Amsterdam, en onder het Noordzee kanaal te Velzen. Verbetering van de spoorwegtoestanden rondom Rotterdam en Amsterdam; Verbetering van het vaarwater Groningen—de Lemmer e.d. NEDERLAND EN DE INFLATIE. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Wijnkoop, heeft den minister van Financin de volgende vra gen gesteld; Heeft de regeering er kennis van genomen dat door den heer Deterding en anderen zoowel hier te lande als in het buitenland pogingen zijn en worden gedaan om ook dit land in de inflatie te betrekken? Is de regeering bereid direct maatregelen tegen de bovenvermelde personen en tegen hun oogmer ken te nemen, subs, welke maatregelen heeft ze in dezen reeds genomenl Die Radiflt-Cjctjitrioiie. j Die VARA 1'enfant terrible, Natuurlijk verscheen er een Jaarverslag van de controlecommissie met haar aanhang. Dat de commissie in haar verslag haar mee ning te hennen geeft, dat door onderlinge samen, werking 'tusschen de omroepv'ereenigingen veel zou kunnen worden bereikt, spreekt van zelf maar dat die samenwerking kome&i zal, zal wel tot de vrome weinschen blijven behooren. De commissie ontving 106 programma's voor onderzoek. In het geheel nam zij kennis van 236 teksten van uit te zenden voordrachten, eji*. In 10 gevallen kon de commissie zich niet vereenigen met een uitzending omdat deze niet aan de gestelde voorschriften voldeed. In 16 gevallen werd tot afwijzing van een gedeelte van den tekst overgegaan, en wal' 5 maal bij. de AVRO, 2 maal bij de NCRV en 9 maal bij de VARA- Tien aanzien van een uitzending van de VA RA en van een gedeelte eener andere uitzending van de VARA werd in overweging gegeven, de ze achterwege te laten hetgeen niet door de vereeniging geschiedde. De Radio Omroep controlecommissie vergader de 12 maal. I In het geheel onderzocht de commissie 336: teksten van uitzendingen. Tegen de volgende aantallen had de commis sie bezwaar10 der VARA en 2 van den AVRO; Van 41 teksten, werd een gedeelte niet toe gelaten 1 AVRjO, 1 KRO 37 VARA 1 VRp b VU. Uit de Pens ZOO STIJF ALS EEN PLANK. Hoe gelukkig moet deze man zich voelen, nu hij weer flink en lenig is, na zoo langen tijd eed,' slachtoffer te zijn geweest van rheumatiek. „Het is nu vele jaren geleden," schrijft hij, „sinds ik voor het eerst met chronische rheiu- matiek te bed moest blijven. Diaarna moest ik> met twee stokken rondloopen. Ik leefde in een ellendigen toestand tot vijf jaar geleden. Ik kon me slechts bewegen als een houten blok door me heelemaal rond te draaien. Ik kon mijn jas niet aan- of uittrekken zonder hulp van mijn vrouw. Maar dank zij Krusehen Salts dat ik nu vijf jaar lang regelmatig genomen heb, ben ik zoo actief als een jonge man van 23." E. li. Opgehoopte afvalstoffen en urinezuur, die de kwellende rheumatische pijnen doe ontstaan, -krijgen kans om zich te vormen wanneer inge wanden én nieren te traag werken. Kruschep Salts spoort ingewanden en nieren, aan tot bel ter Tunctionneeren en drijft» overtollig urine-, zuur en schadelijke afvalstoffen zacht en volko men uit het lichaam. Die pijnen worden nu get stild, gezwellen slinken, verstijfde ledematen „De Avondpost" van Dinsdagavond vermeldt het volgende: „Een communistisch lid van den Haarlemschen Raad heeft een openhartig woord gesproken. Deze afgevaardigde, luisterende naar den naam Peper, verklaarde waarom het raadslidmaatschap voor hem beteekenis had. Om drie redenen. Ten eerste: om het presentie-geld. Ten tweede: om de vrije telefoon. En ten derde: omdat men hem nu in brieven met „weledele heer" aansprak. Voor de rest kon het raadslidmaatschap hem glad gestolen worden. Nogmaals, aan deze mededeeling van den „wel edelen heer" kan en mag men de verdienste der oprechtheid niet ontzeggen. Zij is een bijdrage te meer tot het materiaal, dat de Regeering ter be schikking staat bij het bepalen van haar houding ten opzichte van de communisten. Wij zijn voor standers van een zoo groot mogelijke vrijheid, zoo ver als deze maar eenigszins met wet, orde, gezag, zedelijkheid te vereenigen valt. Maar het is dwaas heid die vrijheidsopvattingen en haar toepassing te verspillen aan partijen, welke ronduit verklaren zich buiten de wet te stellen, zelfs buiten de Grond wet, al hebben haar vertegenwoordigers er plech tig trouw aan beloofd; partijen met een uitgespro ken revolutionnair karakter, die van illegale mid delen gebruik willen maken om de macht te ver overen, en, als ze deze eenmaal bezitten, dan zélf alle vrijheden voor den tegenstander te dooden. De vertegenwoordigers van deze partijen noemen zich openlijk „beroeps-opruiers". Zij verklaren dat zij aan hun mandaten slechts waarde hechten vanwiege het presentie-geld, de vrije telefoon en den titel. En wij blijven goedig hu nrevolutionnaire propa ganda in de vertegenwoordigende lichamen verdra gen; in de colleges, waar ze onschendbaar zijn; wij betalen hun voor die revolutionnaire actie een aar dig bedrag per jaar aan „schadeloosstelling"; en voor het geval ze die propaganda in het land willen voortzetten, beschikken ze van staatswege over een vrijkaart eerste-klas op alle. spoorwegen, zoodat de geachte partij geen onkosten aa nhen heeft. En deze uit de schatkist betaalde en gepensionneerde en van staatswege van alle gemakken voorziene en gratis- reizende „beroeps-opruiers" omringen wij met de waarborgen der vrijheid en als er iemand komt, die aan dat alles een eind wil maken, dan wordt hij in naam der democratie tot de orde geroepen. En van middag (o, historisch oogenblik) gaan we in de Tweede Kamer den „Indonesiër" (een woord, dat we ook al hoe langer hoe meer van de communisten hebben overgenomen) toelaten, wienst speciaal le vensdoel de opruiing van het Indische volk is: vroe ger voerde hij die opruiing op kosten der partij, van heden af zal hij het kunnen doen op kosten yan den staat. Deze heer Effendi, en zijn kameraad de heer Schalker, zullen hedenmiddag „trouw" beloven aan den Grondwet, een belofte, welke gelijk staat met een eed. Maar zij zijn geen seconde van plan, zich daaraan te houden. Zij zullen in hun revolution naire redevoeringen, opzettelijk in strijd met de af gelegde, in rechtskracht met een eed gelijk staande belofte, aan de Grondwet en alle andere wetten vlakweg maling hebben. Wél zullen ze zich te allen tijde op die wetten beroepen, om hun eigen vrij heden te verkrijgen en te handhaven, maar in hun propaganda tegen staat, orde, gezag, zullen ze de Grondwet schenden. En we zullen er niets tegen doen. We zullen er niets tegen kunnen doen. Ieder een weet, vanmiddag, dat het afleggen van die plechtige belofte poppenkast is, maar de voorzitter heeft er zijn witte das voor aangetrokken en heel de Kamer staat op. En van dat oogenblik af krij gen ook deze nieuwe „beroeps-opruiers" hun scha deloosstelling, hun recht op pensioen en hun vrij kaart eerste klas. De heer Peper van Haarlem, is alleen nog maar „weledel", idoch de heeren Roe9tam Effendi en Schalker zijn van hedenmiddag kwart voor een af „hoog" en „edel" en „gestreng". Het is voor kame raad Peper om kippevel te krijgen van jaloezie. Wanneer dan in September ook de heer Sneevliet nog zitting heeft genomen, zullen deze 5 revolu- tionnairen alle moties en voorstellen, die tot dus ver wegens niet voldoende ondersteuninig van de baan konden worden geknikkerd, in behandeling kunnen brengen. Welk een verrukkelijk aspest. En zoo gaan we voort met op staatskosten den staat te laten ondermijnen. We zetten de beroeps-opruiiers gratis op eerste klas-kussens en waarborgen hun een pensioentje tegen den tijd, dat ze hun welverdiende rust zullen gaan nemen." Nieuwstijdingen Prinses Juliana. k H,KH. Prinses Juliana is inn Engeland. Zij heeft een bezoek gebracht aan Windsor en dit kasteel ..geheel bezichtigd. Alle eer en vrien-' delijke attenties ■worden haar bewezen. Na haar terugkeer in Kensington ontving zij - een bezoek van den Prins van Wales, die in werden Weer lenig. Voortaan zal „de kleine da- den namiddag zijn opwachting kwam maken, gelksijche dosis U inwendig schoon houden, vrij Te harer eere heeft gravin Athlone een diner van Afvalstoffen, overtollig urinezuur en du| gegeven. Onder de gasten bevond zich o.a. Prins E|c vijftien gulden wpren gauw verdlfeiniil. In het Gcmeenlandshuis aan den Rijksstraat weg wérd de algemeene vergadering gehouden van Heemraden en Hoofdingelanden van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier.. Een zeer uitgebreide agend,a wachtte op be handeling. Na opening door den voorzitter, den heer Wijdenes Spaans, volgde goedkeuring der,notu len. i 1 Uit het verslag van den penningmeester me- moreeren wij dat, het kohier over 1931 omvatte 62889 aanslagen tot een totaal bedrag van H/16 2482(9„'97. Hiervan staan thans nog open, 159 aanslagen 'tezamen 2.365.47. Dienst 1932. Het voor dit dienstjaar vastge stelde kohier omvatte 53504 aanslagen uitma kende een bedrag van 1.101.197.78. Hiervan staan thans nog open 1399 aanslagen tezamen tot een bedrag van 20.659.16. Dienst 1933. Het voor het thans looptende dienstjaar vastgestelde kohier omvat 6393b aan-, slagen tot een bedrag van 966.719.99. To Olieden, 2Tjn ontvangen 10475 aanslagen tezamen tot een bedrag vna 88.030.86. 'Vojolrs tellen. Aan de órde was nu de overname van diverse Wegen, o.a. om met de gemeente Warmenhuizen een overeenkomst aan te gaan tot overname in eigendom, beheer en onderhoud van de op het aanvullend Wegenplan voorkomende weggedeel ten op den zg. Ouden Wal, Van den Westfria- schen Dijk tot de Dorpstraat en van de zgn. Oostwal tot de grens der gemeente Harenkar spel. Alleen in beheer .en onderhoud van het Weggedeelte trambrug SchoorldamWestfrie- sche dijk. De gemeente Warmehuizen betaalt daarovor oefi jaarlijksche vergoeding van 1140 en 30 gulden. De Werken zijn reeds uitgevoerd terwijl de kosten vMrden geraamd op 17700. Hierbij wérd tevens voorgesteld met de ge meente Warmenhuizen en met N.V. Noorder- stoomtramwegmaatschappij een overeenkomst aan te gaan, regelende den nieuwen rechtstoer stand van laatstbedoeld Weggedeelte. Verder wérd behandeld de overname van 'die banne Harenkarspel in eigendom, beheer en on derhoud van het niet bestrate 273 meter lange gedeelte van den Kal verdijk en het 1497 meter lange niet bestrate gedeelte op den Oosterdijk met de daarin gelegen vaste betonferug. Ook deze wegen zijn reeds verbeterd, waarvan de kosten op rona 25000 gulden worden geraamd Die banne zal jaarlijks aan het hoogheemraad schap 1070 gulden moeten betalen. De bovenweg te Sint Pancras staat ook op het aanvullend Wegenplan en kwam dus ook in aanmerking om door het hoogheemraadschap overgenomen en verbeterd te Worden. Dieze weg is eigendom van de gemeente, doch in beheer en onderhoud bij de banne 'Sint Pancras en is lang 118750 meter. Ook deze weg is reeds ver beterd door een asfaltdek van 4 meter en aan weerszijden een klinkerstrook van 1 meter.';, de kosten bedroegen rond 25000 gulden. Voor 2 guldén stond de gemeente Sint Pancras den weg en enklee strookjes grond aan het hoogheem raadschap af, terwijl de banne van het onder houd af is, maar jaarlijks het hoogheemraadschap 1485 moet betalen. Al de betreffende voorstellen werden aange nomen. Na eenige minder belangrijke en huis houdelijke zaken kwam aan de orde een voorstel tot vaststelling van de suppletoire begrooting 1932„ welke de goedkeuring der vergadering kon wegdragen. De rekening. Uit de rekening 1932 nemen wij over, dat deze vermeldt een bedrag aan ontvangsten voor den gewonen dienst van ƒ1.272.366.45; aan uitgaven op ƒ1.115.811.35; alzoo een batig slot van ƒ156.555.10; voor den buitengewonen dienst: ontvangsten sten ƒ481.527.92; de uitgaven ƒ433.746.48; al zoo een batig slot van ƒ47.781.44. D. en H. stelden voor van het batig saldo, (dat verkregen werd, doordat uitkeeringen uit Wegen fonds ede hooger waren, dan verwacht was, ƒ40.000 over te schrijven op den dienst 1933, om zoodoende het batig saldo 1933 te versterken; en het restant ad ƒ116.555.l(k,te verantwoorden op den gewonen dienst 1934; het saldo van den buitengewonen dienst even eens over te brengen gedeeltelijk over de diensten 1933 en 1934. .44lll De rekening-commissie adviseert tot goedkeuring, en wees er o.a. op, dat de voorsteling, als zou het Hoogheemraadschap bij de inning willekeur be trachten, onjuist is. Van niet betalen kan geen spra ke zijn, daar toch dijken en wegen onderhouden moeten worden en zoo noodig verbeterd. Onder dankzegging aan den penningmeester Werd hierop de rekening goedgekeurd en de ver gadering gesloten. ook t-rij van rheumatiek. Krusched Halts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a fö.flO en f 1.60 per flacon en wordt gefabriceerd in Ejngelanjd door de fa. Ei. G-riffiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Manchester gevestigd. (Adv J George, de derde zoon des konings. Hei is eenvoudig gezegd, maar dat onder de gasten ook Prins George behoorde, dat zul len zij beiden niet onaardig hebben gevonldeni. Men leze mei aandacht de ge wijzigde dienstregeling van de H. A. B. O. AUTOBUSDIENSTEN

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 2