Buitenlandseh Overzicht Onderwijs Noordholland in een paar regels Rubriek van den Meid Burgerlijke Stand Roose velt weigerjj, de stabilisatievoor- stellen der goudlanden te aanvaarden. Roosevelt heeft geweigerd in te gaan op de sta- bilisatievoorstellen van de goudlanden, die in een buitengewoon ruime en rekbare formuleering waren neergelegd en die door de Amerikaansche delegatie ter economische conferentie, na veel onderhande lingen aanvaardbaar werd geacht. Ook professor Moley, de raadsman van Roosevelt en leider van de z.g. braintrust had de formule aanvaard. Toch ver werpt Roosevelt deze formule, en verloochent daar mede voor de zooveelste maal zijn eigen woorden en zijs eigen delegatie ter economische wereldcon ferentie. Is het wonder, wanneer onder dergelijke omstandigheden Colijn het maar verstandiger acht om de conferentie te verdagen? Is het wonder dat dan van deze conferentie, die in waarheid een wereldconferentie is. waar 07 landen zijn vertegen woordigd, slechts resultaten verwacht kunnen wor den, die in geen verhouding staan tot de enorme verwachtingen en den buitengewonen omvang, waarin zij is opgezet? Geen internationaal overleg ter bestrij ding van de crisis. Het is ondoenlijk om thans in enkele regels een overzichtelijke samenvatting te geven van den toe stand, zooals die nu geworden is. Eén ding echter, zoo dit al niet reeds lang door velen gedacht of gevreesd is, is thans heel duidelijk geworden, n.l. dat men de gedachte aan een waarlijk interna tionaal overleg ter bestrijding van de welerldcri- sis niet meer als kunnen beschouwen dan als een illusie. Hetnationalisme heeft de overwinning be haald, duidelijk is gebleken, dat wij nog eeuwen en eeuwen ver verwijderd zijn van wat men in idealis tische oogenblikken wel eens meer nabij gehoopt hadden n.l. een waarlijk begrip van het feit. dat het eene land niet zonder het andere kan en dat het het eene land nooit volledig goed zal kunnen gaan ten koste van het andere. Roosevelt heeft ge kozen en daarmede de in Londen geboden moge lijkheden van een eenheidsfront tegen de crisis in duigen geslagen. De wereld is weer in stukken uit een gevallen en wij zullen ons moeten vergenoegen met het denkbeeld een hernieuw tijdperk der mid deleeuwen binnen te treden. Amerika slaat er zich ook wel alleen door heen, aldus denkt Roosevelt. Voor ons, die weten, waar Amerika zijn rijkdommen vandaan heeft giehaald en met welke middielen Amerika zijn huidig niveau heeft bereitk, behoeft het niet veel woorden, om aan te toone,n, dat zon der export Amerika wellicht in een iets gunstiger positie verkeert dan een Europeesch land zonder export zou verkeeren, maar dat aan een radicale bestrijding van de crisis zonder vergrooting van den internationalen handel niet te denken valt. Binnenlandsch herstel is belangrijker, zegt Roo sevelt dan de verhouding tusschen de internationale muntsoorten. Dat lijkt misschien aannemelijk, maar is het mogelijk? Is het herstel, dat door een infla tie van den dollar bereikt wordt werkelijk een her stel, of lijkt dit alleen maar zoo? De Duitsche inflatie heeft, al verschilden de om standigheden ook nog zoo zeer, maar al te duidelijk aangetoond, dat het hellende vlak van de inflatie het land misschien van een groot aantal schulden kan bevrijden, maar in laatste instantie het volk dermate verarmt, dat het zeer de vraag is of het niet beter die paar schulden zou hebben kunnen behouden en geen inflatie genieten. Vaster aaneensluiting der landen die economische belangen gemeen hebben. Het groote plan is mislukt, eenheid tegenover de crisis is niet mogelijk gebleken. Hoe de conferentie nu echter ook verder verloopt, of zij wordt verdaagd, gesloten of voortgezet, één ding zal altijd te voor schijn zijn gekomen, n.l. dat thans de genen, die econoimsche belangen gemeen hebben vaster aan eengesloten zullen staan tegenover aanvallen van de rest der wereld. Het uiteenvallen in diverse kam pen moge een leelijk bewijs zijn voor de verdeeld heid ter wereld, het feit, dat de kampen zich thans gaan vormen is een verschijnsel, dat geconstateerd moet worden en dat in ieder geval als zoodanig heugelijk geacht moet worden dan de toestand van allen tegen allen die de crisisjaren ons tot dusverre maar al te vaak hebben laten zien. Laat ons van de Londensche conferentie intusschen dit eene hopen, dat onze Nederlandsche gedelegeerden te Londen de Nederlandsche zaak met vrucht hebben kunnen bepleiten bij onze afnemers. Dan is voor Nederland althans de conferentie niet vergeefsch geweest, hoeveel schooner men het vaak ook wel gehoopt had. Het mes wojldt er ingiezet. ,Het bczuinigingsontwerp. 'Twünltig mjllioen gulilen meet worden bezuinigd Wij óntleenen het volgende aan het ,,Hbld. In art. 2 vinden wij de belangrijke bepaling dat voortaan aan de goedkeuring van den mi nister van Onderwijl zullen zijn onderworpen: a. besluiten van den gemeenteraad betreffende de plaats, waar een nieuw schoolgebouw of schoollokaal zal worden gevestigd, b. besluiten van den gemeenteraad betreffende vermeerdering van het getal scholen, en c. besluiten van de Gedep. Staten houdende bevel tot vermeerde ring van het getal openbare scholen (ing. art. ^2 sub 2 der wet.) Behalve in gevallen waarin aanzienlijke toe neming of verplaatsing van de bevolking tot schoolstichting aanleiding geeft, wordt geen goed keuring verleend, tenzij blijkt, dat de school zal worden bezocht door ten minste evenveel leer lingen als voor de stichting van een overeenkom stige bijzondere school worden vereischt. De leer lingen aantalle vereischt voor het stichten v. bijzondere scholen worden echter verdubbeld; naar men weet zijn deze aantallen tot dus/ver resp. 100, 80, 60 en 40 voor gewoon, l.o. en 60, 48, 36 en 24 voor u.Ljb., al naar gelang van de grootte der gemeente van vestiging. De toe stand wordt, bij aanneming van het ontwerp, dus nu zoo, dat er geen nieuwe .openbare of bij zondere school voor gewoon l.o. meer zal wor den gesticht tenzij er in een gemeente met meer dan 100.000 inwoners tweehonderd leerlingen, voor een van 50.000 tot 100.000 inwoners hon derdtachtig leerlingen zijn, enz. enz. Voorts behoeven ook besluiten van den ge meenteraad tot verbouwing en verandering van inrichting van openbare lagere scholen; b. be sluiten van den gemeenteraad of van 'B. en W;. tot het aanschaffen van nieuwe schoolmeubelen de uitdrukkelijke goedkeuring van den minis ter. 5 Een volgend punt 'betreft de verbouwing of de verandering van inrichting van een school, waaronder tevens ]h.et aanschaffen van meubelen en leer- en hulpmiddelen wordt verstaan. Hier omtrent wordt bepaald, dat de gemeenteraden de aanvragen weigeren, indien door inwilliging daarvan de normale eischen aan het geven van lager onderwijs te stellen" zouden worden over schreden. De normale eischen" worden geacht te zijn overschreden, indien de aanvrage op zich j 'zelf blijk geeft van het verwaarloozen der nood zakelijke zuinigheid bij het beschikken over gel den uit de openbare kassen, of wanneer blijkt, dat aangevraagde nieuwe schoolmeubelen, de leer en hulpmiddelen daaronder begrepen, bij het in acht nemen van een gepaste zuinigheid hadden kunnen worden bekostigd uit de exploitatiever- l goed ing bedoeld in art. 101 der wet. Ten behoeve van bijzondere lagere scholen, die zijn gesticht anders dan volgens de bepa-' lingen der wet van 1920 en geopend na 30 Juni 1933, worden de vergoedingen, bedoeld in 'die I artikelen 97, 100 en 101, niet toegekend dan na daartoe verleende machtiging van de Kroon; dus de salarissen van hoofden en onderwijzers en de „kosten van instandhouding." Art. 7 van het ontwerp bepaalt, dat de mi nister van Onderwijs bevoegd is een minimum een maximum of beide per leerling te bepalen voor het totaal der jaar lij ksche kosten, die de gemeenten mogen besteden voor de doeleinden uit art. 55 eh en o '(geringe reparaties, onder houd van schoolmeubelen ,en aanschaffing en on derhoud van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften, verlichting en verwarming en schoolbibliotheken; en „andere uitgaven ter ver zekering van den goeden gang van het onderwijs Tenslotte nog de bepalingen, dat de afstand van vier km. genoemd in art. 13 der wet (ver goeding van vervoerkosten), wordt gesteld op zes km. en dat besluiten tot het stichten van schoolgebouwen voor lager onderwijs, waarvan op 1 Juli 1933 de aanbesteding nog niet heeft plaats" gehad, vervallen bij het in werking tre den van deze wet. De noodwet geldt voorloo- pig tot 1 Januari 1935. ,Wij volstaan voor heden met deze objectieve weergave van de bepalingen. Naar ons ter oore kwam moet er op „Onderwijs" totaal twintig mi] li oen gulden worden bezuinigd; dit vyetsont werp, dat eenvoudig een stopwetje" wil wezen en geen veranderingen' in het stelsel der vigeeren- de wet brengt is een oogenblikkelijke maatregel die wel door een definitieve maatregel zal wor den gevolgd. letsel opgeloopen, zoodat het ongeval alleen be perkt bleef bij materieele schade, welke door verzekering werd gedekt en een nat pak van mej. B., welke met den schrik vrij kwam. Mej. W. van Ameide slaagde bij het gehou den examen voor de akte nuttige handwerken. Het schoolefest van de kinderen der open-' bare school wordt gehouden op Dinsdag 11 Juli. De reis is dit jaar naar Haarlem en om streken. M Bij het correspondentschap der gemeentelijke arbeidsbemiddeling staan nog ingeschreven 6 werklooze arbeiders. Dat dit instituut uitstekend werk verricht bij het verleenjen van arbeidskrach ten, blijkt wel hieruit, dat de laatste 4 weken door 38 werkgevers hiervan, gebruik' is gemaakt Plaatselijk lieuws -- Broek op Lan gend ijk. Auto van den dijk gestort. Juffrouw springt te water om een aanrijding te voorkomen 'Woensdagmiddag omstreeks half twee reed J. B. uit Heerhugowaard met een vracht aardappe len op den Waarddijk. Daarachter kwam met een luxe auto chauffeur K. B. uit Zuidscharwoude Plotseling schoot deze den vrachtwagen op zij om K. te passeeren, niet bemerkende dat daar juist iemand langs liep. Dieze mej. N. B. uit Broek op Langendijk ziende dat een aanrijding met haar niet te voorkomen was, had de tegen woordigheid van geest achteruit te springen, waarbij haar geen andere keus gelaten werd dan te water te springen. Diaar de weg ter plaatse zeer smal is kon geen aanrijding voorkomen worden met de vrachtauto van B.,, waardoor deze in het gras terecht komende, zijn evenwicht verloor en tweemaal over den kop sloeg den on- derdijk in, in zijn val een telefoonpaal meene mende welke als een riet bij den grond afknapte Vrachtrijder B. welke met zijn zoon in de ca bine zat, hadden gelukkig geen noemenswaardig De gemeente Velsen bevindt zich in moei lijkheden. Ondanks bezuinigingen houden B. en W. nog een tekort van 446,000. Het advies van den minister nog meer bezuinigingen toe te pas sen, acht het dagelij ksch bestuur echter onaan vaardbaar. B. en W, stellen nu voor, aan het rijk een bijdrage te vragen tot bovengenoemd De "Wieringer Courant deelt mede dat Maan dag een zekere heer Houwing op de fiets uit Groningen naar Wieringen is gereden. D|e heer Houwing is 84 'jaar oud en kwam naar den Oever om zijn kleinzoon, de heer H. Houwing te bezoeken. Des morgens om half vijf te Gro ningen gestart, kwam de krasse oude heer des avonds te half zes te den Oever aan. Dp afstand was 145 kilometer. Een prestatie. Te Zaandam is een ernstig ongeluk gebeurd Doordat een dekschuit kantelde geraakte de 43 jarige arbeider K. Doorgeest onder de lading hout. Hij viel in het water en kwam niet meer boven. Birie kwartier later werd hij met een dreg levéhloos opgehaald. Die bekende organist Jan Zwart, te Am sterdam hoopt den len October zijn 40-jarig jubileum als orgelist te herdenken. Het zal Jan Zwart die mede door zijn vrekelijksche orgel bespeling voor de NCRV alom een groote ver- maaardheid geniet, dan zeker niet aan belangstel ling ontbreken. Om den jubilaris te huldigen heeft zich een eerecomite gevormd. Met eenig ceremonieel is hét lijk van den verongelukten vlieger uit Balbo's eskader van Amsterdam naar Botterdam overgebracht, om verder per stoomschip haar Italië te worden ver voerd. Dp Visscherijcourant, het vakweekblad van de zee., rivier- en binnenvisscherij (uitgave fa. Ruygrok en Co. te Haarlem) is wegens de on gunstige tijdsomstandigdheden met ingang van 1 Juli opgeheven na een bestaan van 28 jaar. Vele jaren was dit blad het terrein van den pennestrijd tegen de inpoldering van de Zuider zee. I Een surveilleerend agent van politie be merkte hedennacht te ongeveer vier uur onraad op hei stationsemplacement, te Zaandam. Een tweetal personen nog in het bezit vam een par tij sigaren en eenige broeken van het spoorweg personeel, kon worden gearresteerd. Beide perso nen de een afkomstig uit Amsterdam, de ander uit Middelburg, bleken geen onbekenden van de politie te zijn. In het conflict te IJmuiden zijn de voor stellen van den Rijksbemiddelaar door de le den van de Federatie met groote meerderheid van stemmen aangenomen. De reedersvereeniging heeft nog geen beslissing genomen, maar is er voor hen geen reden de voorstellen niet te ac cepteeren. In Haarlem schijnt men een bijzondere fas cistenhaat te koesteren. Na een vergadering op Dinsdagavond hebben de Hitlervereerders weer leelijk klop gehad. Als gewoonlijk moest de po litie weer met sabel en gummistok de opgewon den menigte uit elkaar jagen. Op Urk heerscht groote consternatie, omdat de regeering geweigerd heeft de steunverleening goed te keuren, zoodat het gemeentebestuur de uitbetalingen heeft moeten stop zetten. Dpn steuntrekkenden werd aangezegd dat zij naar Giethoorn moeten gaan in de werkverschaffing. Het meerendeel weigert. Dp door de maatregelen getroffenen zijn een vijftigtal visschers, die nïet als belanghebbenden in den zin der Zuiderzee steunwet erkend worden. Het typhusgevaar wordt te Zaandam als geweken beschouwd. Het verbod van eten van rauwe groenten is opgeheven. Gewaarschuwd wordt echter nog tegen het wasschen van vaat werk in slootwater Die Directeur generaal der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het 'bouwen van twee vaste bruggen in gewapend beton, in den Bijksweg no. 7 nabij' den Oever, binnen de W.ieringer- meer. Het laagst werd ingeschreven door de NA. Nederl. Bouw- en Aannemings-Maatschappij te Bussum voor 48.890. Ook is aanbesteed het bnderhoud van JO Juli 1933 af tot en friet 31 December 1934 va^x de kunstwerken in de afsluitdijk te Den Oe ver en Kornwerderzand, benevens eenige bij komende werken. Laagste inschrijver was (J. de Vries te Heemstede voor 112.500. DE KOSTEN VAN HET LEVENSONDERHOUD. In een der vorige rubrieken hebbenwij bij een beschouwing van de daling van de kosten van het levensonderhoud de aandacht erop gevestigd, dat de vrees bestond dat door de verschillende steunmaat regelen welke de regeer ing in het bijzonder voor den landbouw heeft getroffen, de prijzen van verschil lende voedingsartikelen zouden stijgen, waardoor de kosten van het levensonderhoud eveneens naar boven zouden gaan. Aangezien deze steunmaatregelen thans geheel zijn doorgewerkt en deze stijging zich dus had moe ten toonen, is het dan ook interessant de kosten van het levensonderhoud weer eens te beschouwen. Het blijkt dat deze wederom een daling hebben ondergaaa. Vergeleken met 19111913 is 100 waren de indexcijfers van de totale uitgaven te Amster dam voor arbeidersgezinnen in Maart 1933 137.9 te gen 140.2 in December 1932, 141,1 in Maart 1932 en 168,5 in Maart 1929. Nog belangrijker was de daling wanneer men alleen de voedingsmiddelen in aan merking neemt. Woor de voedingsmiddelen was het indexcijfer in Maart 1933 115,5 tegen 119,2 in De cember 1932. 118.8 in Maart 1932 en 163,1 in Maart 1929. Uit deze cijfers blijkt wel zeer duidelijk welke een belangrijke verlaging in deze crisisjaren heeft plaats gevonden. Het valt op, dat de cijfers voor voedingsmiddelen veel lager zijn dan voor de totale uitgaven. Dit komt voor een belangrijk deel door de geringe daling of zelfs stijging, welke in een aan tal belangrijke posten van het arbeidersbudget zijn te constateeren. Zoo was de gemiddelde uitgave per week per verbruikseenheid voor huishuur in Maart 1932 166 tegen 158,5 in Maart 1929. Dit was wel de belangrijkste post die het totale gemiddelde hoog hield. Daarnaast zijn echter nog een aantal andere posten, die op zich zelf niet zoo'n invloed hebben doch met elkander ongetwijJeld het totaalcijfer mede bepalen. Zoo was bv. voor de fondsgelden het gemiddelde per verbruikseenheid in Maart 1933 58,5 tegen 58,5 in Maart 1929,, gas en electriciteit 34,5 tegen 36, contributie en periodieken 46 45,5, toilet en schoonmaakartikelen 17 19,5, rooken 20 20 ontspanning en diversen 59 62è Deze posten hou den zooals gezegd, het totale indexcijfer betrekkelijk hoog. Daartegenover staan enkele posten die een aan merkelijke daling hebben ondergaan. Zoo was bv. de gemiddelde uitgave voor kleeding per verbruiks eenheid in Maart 1933 33,5 cent tegen 59,5 cent in Maart 1929, schoeisel 19.5 29.5, woninginrichting en huisraad 26,5 40. Deze cijfers toonen aan. dat men het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud feitelijk niet zonder meer mag beoordeelen, om na te gaan in welke mate de daling heeft plaats gevonden. Immers bij de onderscheidene artikelen is een zoodanig ver schil, dat het eene artikel zeer sterk is gedaald, terwijl het andere artikel vrijwel nog geen daling heeft ondergaan, of in sommige gevallen zooals huishuur zelfs is gestegen. Bij het eene gaat dit vlugger dan bij het andere, doch wanneer in het bijzonder de loonsverlagingen, die in de laatste ja ren hebben plaats gevonden, en die waarschijnlijk ook nog wel verder zullen moeten plaats vinden, volledig zijn doorgewerkt, zal een daling worden verkregen, die voor de verschillende posten niet zoo heel veel meer zal kunnen uiteen loopen. In elk geval blijkt uit bovenstaande cijfers dat de vrees, dat het indexcijfer door de steunregelingen van de regeering zou stijgen, niet gewettigd is ge weest en dat, ondanks deze steunmaatregelen een verdere prijsdaling in den kleinhandel heeft plaats gevonden. Dit is ongetwijfeld verheugend, omdat daardoor het nadeel van de noodzakelijke loons verlaging niet zoo sterk wordt gevoeld en een aan passing aan het veranderde niveau gemakkelijker wordt gemaakt. PROVINCIALE MEETING VOOR GEHEEL-ONT HOUDING EN PLAATSELIJKE KEUZE. Door het Meetingcomité der Neutrale Geheel-Ont- houders-organisaties bestaande uit vertegenwoordi gers van de Alg. Ned. Geh. Onth-Bond, de Int. Orde van Goede Tempelieren, de Ned. Ver. tot Af schaffing van Alcoholhoudende Dranken en de Spoarwegonthoudersvereeniging, wordt op Zondag 9 Juli a.s. op het landgoed .Beeckesteijn" aan den Rijksweg bij Velsen een provinciale meeting voor geheelonthouding en plaatselijke keuze belegd. Deze meeting wordt voorafgegaan door een op tocht met muziek en ontplooide banieren welke op het Kennemerplein te IJmuiden wordt opgesteld en te 1 uur n.m. vertrekt. O" Cp meeting zullen het woord voeren de heeren A*" Martinus. voorzitter van den ANGOB. te 's-Gra- vênhage, en G. L. de Haas, secretaris der SOV te U Voorts wordt medewerking verleend door de Geh. Ont-h. Zangvereeniging D.O.S. te Krommenie, het N.V. Spreekkoortje te Haarlem en de Muziekvereeni- ging Excelsior te Haarlem. De samenstelling van het programma staat er borg voor, dat ongetwijfeld velen uit alle deelen der provincie deze meeting zullen bezoeken, en daar bij van een der gunstigste verbindingen met Velsen gebruik maken zullen. (Ingeschreven over de maand Juni. Gemeente Noordscharwoude. Geboren: Pieter Frans, zoon van Cornelis Pieter Blokker en Anna Franziska Elisabeth Malina. Niclaas Gerardus zoon van Nicolaas Spaans en Ma ria Spronk. Gehuwd: Klaas Kaas, oud 21 jaar te Oudkarspel en Vrouwtje van Loenen oud 21 jaar. Overleden. Elisabeth de Vos, oud 78 jaar, wed. van Jacob Smit, wonende te Sint Maarten. Antje Dekker, oud 67 jaar, echtgenoote van Arie Swager.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3