OPRUIMING Koster J. B. KÖSTER 'n koopgelegenheid zonder weergar Van alles en nog waf bij wil zeggen Onschuldig verbannen. In alle afdeelingen enorme koopjes. Ja; van alles en nog wat. Laten we beginnen met te zeggen, dat het meest belangrijke nieuws eigen lijk niets beteekent. De Londensche Conferentie, waar de heele wereld op wacht. Een kind met een waterhoofd als zoovele conferenties. Zij zal worden verdaagd, wellicht tot heden, Donderdag, en de bankdirecteuren, die financieele adviezen moesten geven zijn reeds „huistoe". Dr. Colijn blijft nog wat en de laatste berichten luiden: „Alle hoop nog niet verloren." Wie lacht daar? En millioenen menschen snakken naar verlichting van de drukkende last van tariefmuren, contingenteeringen, hooge invoerrechten enz. enz. Duitschland alleen telt ruim 66 millioen inwoners is van alle staten het dichtst bevolkt, op Rusland na, waarna dan nog volgen België, Nederland en Engeland. Wij zullen 't wel niet begrijpen, maar naar het ons voorkomt, staan de Staten tegenover elkander als Staatsconcurrenten, en zooals 't zoo dikwijls gaat. zijn de schreeuwers de baas. Roosevelt heeft dictatorische bevoegdheden ge kregen en Amerika is nog altijd de grootste staat. Engeland, dat altijd tegen vrijhandel is geweest, zal er moeilijk toe overgaan, hoewel het al vijftig jaar geleden is, dat Clemenceau lid werd van de Cob- declub te Londen. Maar alle gematigde leden zegden toen hun lidmaatschap op, omdat zij niet in één verband wenschten te zitten met een zoo radicaal man als de Tijger! Diplomatenkunstenaars zou men ze kunnen noe men. En zoo zijn er werkelijk. Daves Hennen Moris kwam als de nieuwbenoemde Amerikaansche am bassadeur aan het Belgische Hof te Brussel aan met een vioolkist in de hand. Dat maakte de be groeting minder officieel, maar zoo ziet men, de kunst trad hier op den voorgrond. Hij had er toch niet naar geluisterd, als men hem had toegevoegd: „Maak nou geen muziek!" We zitten nu eenmaal in een wereld van ver- verdwazing. De dames loopen in strandpyama's en zelfs -waren er verpleegsters in een ziekenhuis te Leicester die zich in het openbaar vertoonden met een flanellen heerenpantalon aan. Zij waren al eenmaal door de directrice gewaarschuwd, die de dracht in strijd achtte met de waardigheid van de instelling waaraan zij verbonden waren. Toen zij niettemin recidive pleegden, volgde ontslag. Welke tijden wij nog tegemoet zullen gaan, weten wij niet, veel goeds stellen wij er ons niet van voor. Beleedigingen en opruiingen zijn aan de orde van den dag. Het Communistische Roterdamsche Raads lid Frenay had zich eerlang daaraan schuldig ge maakt "en moest in het hotel „de houten lepei' eenigen tijd brommen. Dezer dagen kwam hij vrij en werd door geestverwanten hartelijk begroet. Dat waren zij van plan tenminste, maar hij was door een achterdeurtje aan de huldiging ontkomen en was reeds thuis toen zijn vrienden op hem wacht ten. Er kwam zoo'n toeloop van nieuwsgierigen, dat de politie eenige charges moest uitvoeren. Maar toch laten wij niet al te hard oordeelen. De beide communistische kamerleden, die pas in de Tweede Kamer hun entree hebben gemaakt, en die fractie thans op volle kracht is, hebben zonder blikken of blozen trouw aan de Grondwet beloofd. Nou, wie weet nog! lieymiijdingÊfi Knoeierijen bij de. P.T.T. Bij de P.T.T. heeft liet monster „steekpen ning'' zijn kop weer eens opgestoken. FEUILLETON Haar toestand was hoogst gevaarlijk. Als zij tot bewustzijn kwam en een kleine onvoorzichtige be weging maakte, zou zij zeker van het smalle punt in de diepte storten. Zoo hij haar redden wilde, dan moest dit met spoed geschieden. Hij klauterde tegen den steilen wand op Kleine spleten en gaten boden voor voeten en handen een steunpunt aan. Zoo bereikte hij na eenige minuten de plaats, waar Alexa bewusteloos lag. Weder nam hij een lucifer en verlichtte haar aangezicht. Ja, het was zijn dochter, maar zij leefde. Hij had geen tijd om hare wonden te onderzoeken, voorloopig was de zekerheid, dat zij nog leefde, hem genoeg. Hij nam haar op, drukte haar met zijn eenen arm aan zijne borst en hield den andere vrij, om zich vast te houden. De terugtocht was gevaarlijk; een enkele misstap zou hem en zijne machtelooze dochter een zekeren dood gebracht hebben. Wel week menigmaal de losse steen onder zijne voeten, wel viel er nu en dan een losse wortel van den sttuik, waaraan hij zich vast hield, maar hij bereikte toch na ongehoorde moeite de trappen. Sidderend van den uitgestanen angst zette hij zich met moeite zijne dochter in 'de armen houdende, op een trap neder. Wat zou hij nu doen? Het kasteel was voor den nacht gesloten, en hij kon niet aan kloppen, om hulp te verzoeken, zonder zich te ver raden. Hij kon Aleza niet verlaten, alvorens haar wonden onderzocht, zich van haar toestand over tuigt te hebben. Renard kon ieder oogenblik terug komen om zich van haar dood te overtuigen. Zijn besluit was kort. Zoodra hij zijne krachten weder verzameld had, stond hij op, nam Alexa. in zijne armen, en liep over het terras naar de ruinen. Toen hij in het donker gekomen was, bleef hij pluotseling staan, daar hij een mannenhoofd voor een groote, gedeeltelijk met struiken begroeid Ven ster zag. ,3en jij het, Pierre?" fluisterde eene stem, welke hij als als die van Jean Renard herkende. Mr. Strange antwoordde niet, doch spoedde zich verder. Jean verliet het venster en kwam eene minuut later aan eene open deur, maar te laat, want mr. Strange was intusschen met zijn last ver dwenen. Nu onze bekende solide kwaliteiten en moderne modellen voor ONGELOOFLIJKE LAGE PRIJZEN. Denkt er aan Bij Koster hangt 'n nienw Costume voor U gereedU behoeft slechts even te komen passen. De opruiming is Zaterdag I Juli, begonenn. Langestraat Het onderzoek naar de knoeierijen bij de P. TUT. wijst in de richting van een over het ge Uieele land .zich uitstrekkend complot. Niet al leen de tot nu toe gesignaleerde aannemersfir ma, maar nog een groot aantal firma's van den zelfden aard moeten zich hebben schuldig ge maakt aan soortgelijke knoeierijen. Ernstig ongeval met een kajuo Vier jongelui die voor hun genoegen een kanotocht maakten in het Goereesehe gat, heb ben daar vele uren geworsteld tegen steijke golfstroomen waarbij de kano herhaaldelijk is om geslagen. Elrie van hen wistep zich met de grootste jjioeite te redden, de vierde, de 24-ja- „Pierre!" riep Jean zacht. „Ben jij daar, broeder? Pierre!" Maar er volgde geen antwoord. Hij bing door de ruinen tot aan de deur der kapel, wijl de gestalte in die richting verdwenen was. Hij riep den naam zijns vroeders verschillende malen, eerst zacht, dan harder maar op misnoegden toon. Eenige minuten later werd zijn roepen door Pierre Renard beantwoord, die als een schaduw uit de rui nen te voorschijn kwam. „Ben jij het, Jean?" fluisterde hij. „Wat maak je een onzinnig leven?" „Waarom heb je mij dan niet dadelk geant woord?" zeide Jean geërgerd. „Sedert twee uren heb ik hier op je gewacht. Je zeidet mij, dat ik eiken nacht in de ruinen zijn moest." „Ik zeide in de nabijheid." „Neen in de ruinen. Ik heb gewacht en gewacht en je lrijft den spot met mij. Waarom heb je nier geantwoord, toen ik voor een kwartier tot je sprak? Waafom liep je zoo plotseling heen?" „Ik was niet hier. Ik kom juist van het terras." „Ik weet wel beter, verwonder je maar niet. Ik heb je gezien, als altijd geheimzinnig voortsluipend, maar op eens was je weg en als van de aarde ver dwenen." „Voor den duivel!" riep Renard woedend, „je hebt den vogel gezien, dien wij nazitten? Heb je hem aangesproken?" „Ik heb hem geroepen!" En daarmede verraden, dat ik in de nabijheid ben, en hem gewaarschuwd, op zijn hoede te zijn. Je bent een slimme spion, Jean Renard! Hij houdt zich in de ruinen verborgen en we moeten hem vinder.. Van nacht moeten w ehem vangen." Zij vermoedden niet dat zij werden afgeluisterd. John Wilson was dicht genoeg bij hen om elk woord van hun gefluister te verstaan. Hij vroeg zich af, wat voor een vogel het was, dien Pierre Renard na zat Het kwam hem voor, alsof hij een net van gehei men ging ontdekken, en zijn ijver spoorde hem aan, deze alle op te lossen. „Als ons wild in de ruinen is." zeide Jean Renard, „dan zal hij er uit komen, om het meisje te spreken. Wij zullen daarom beter doen, op hem te wachten, tot hij zich vertoont, dan hem te zoeken." „Hou je mij voor e endwaas?" vroeg Pierre op denzelfden fluisterenden toon en voegde er nog zachter bij: „Het meisje is dood!" „Dood?" herhaalde Jean. Wilson verschrikte en liet bijna een schreeuw. „Ja. dood!" verklaarde Pierre. „Hou je mij voor een zot, dat ik zulk een gevaarlijk schepsel zou laten ALKMAAR rige Wim B'ademaker, uit Botterdam wordt yej mist. Men neemt aan dat hij verdronken Gehdnfzinujge moord. Lijk van land bon wier gevonden. Gistermiddag heeft een arbeider In de bos- scheii onder het dorpje Swolgen het lijk gevon den van den 51-jarigen landbouwer Matthijs Brugen uit Broekhuijzenvorst, die Zondag zijn wpning had verlaten en daarin niét meer was teruggekeerd. Het lag op, slechts enkele honder den meters afstand van de woning. Het lichaam was geheel met 'bloed bedekt en het hoofd vreeselijk verminkt. Het slachtoffer lag tegen leven, dat zij mij in het verderf kon storten? Meen je dat ze me altijd ontkomen zou? Een aardig meisje zooals zij, is met al hare sluwheid, tegen een vijand zooals ik ben, niet opgewaassen. Nu is zij dood en ligt in»den afgrond verpletterd. Alexa is uit den weg geruimd nu komt haar vader-aan de beurt!" De broeders gingen terug'naar den slottuin. Jean duidde de plaats aan, waar hij mr. Strange gezien had, nam een dievenlantaarn van onder zijn jas uit, stak hem aan en het zoeken begon. Geen plaatsje bleef ondoorzocht, maar van den vluchteling was geen spoor te vinden. Vervolgens gingen zij te zamen naar de kapel, door de deur welke deze met de ruinen verbonden en die nooit gesloten werd, maar ook hier bleef elke nasporing te vergeefs. „Wij hebben alles nauwkeurig onderzocht," zeide Pierre mismoedig. „Hij is weder in het park of heeft zich verborgen in de geheime schuilplaats, die in de kapel of in het kasteel zijn moet. Men zegt dat hij de geheime kamer kent. Vloek over hem! Ik zou zoo gaarne weten, waar dat kabinet is.'4 „Weet je er niets van?" „Niet het minste. Dikwijls genoeg heb ik uit tijd verdrijf daarnaar gezocht en eindelijk slechts half aan zijn bestaan geloofd. Ik zal je zeggen, wat ik doen zal. Ik heb de politie een wenk gegeven, waar door lord Montheron gelegenheid vindt lady Wolga Clyffe te winnen. Zij is zoo schuw als een vogel. Wat haar den markies in de armen kan drijven, is de gevangeneming des vluchtelings door de politie. Zij is eene trotsche lady, en zou den markies gaarne huwen; in dit geval zal met hem naar het vaste land reizen, om de ontroering en het schandaal te ontgaan. Ik heb lust, den markies een onverwachten dienst in zijne liefdesaangelegenheid te bewijzen, ik zal morgen naar Schotland-Vard telegrapheeren. Als lord Stratford gevangen genomen wordt, dan volgt zonder verder onderzoek zijn vonnis. En wij deelen samen de belooning, Jean; het is een aardig sommetje, wel der moeite waard," en de oogen van den bediende vonkelden bij den matten schijn der lantaarn. „Misschien kunnen wij hem van nacht nog beet krijgen." merkte Jean op. „Zouden de beambten van Schotland-Yard zich niet om den moord van 'net meisje bekommeren? „Moord? Wie kan zeggen dat men haar vermoord heeft? Men zal er op zweren dat het een ongeluk is, en de markies zal een proces krijgen, dewijl hij geen ballustrade aan den rand des afgronds liet maken. Er zal aan haar geen teeken te vinden zijn, hoe zij den dood gevonden heeft. Ik ben te sluw, Jean, dan dat ik iets onvoorzichtigs zou doen. Ik zal de zaak ten uitvoer brengen en de helft der belooning Nlagdalenenstraat (Köster's Volkszaak.) den hoogen kant van den greppel In den bosch- rand en hield een mes tusschen de vingers ge klemd welk voorwerp er klaarblijkelijk is tus schen geduwd, nadat de doodj reeds was ingetre den, teneinde het te doen voorkomen alsof de verslagen© zelfmoord zou hebben gepleegd. D|e politie tast volkomen in het duister Vergane glorie. Op de Botterdamslche veemarkt is Dinsdag een voshengst verkocht, die eenige jaren gele den door een fokvereeniging te Oud Vossemeer voor 70.000, gulden was aangekocht, en die voor meer dan 100.000 gulden verzekerd was, voor de som van 120 gulden. Het dier moest als slachtpaard van de hand gedaan worden. Hbld. opstrijken." Hebzucht was een hoofdkaraktertrek van Pierre Renard. „Als je hem van nacht niet schuw gemaakt had, Jean,ging Pierre voort, „zou hij nog op het terras verschijnen om zijne dochter weder te zien Kom wij zullen buiten op den loer gaan liggen.' Zij gingen weder naar buiten. Wilson had zich dicht achter hen gehouden en hoorde nu en dan gedeelten van hun gesprek. Hij verborg zich in een hoek, wachtende op de dingen diet komen zouden. Zijne nieuwsgierigheid was zeer „Wees nu stil en spreek geen woord. Jean." zeide Pierre, toen zij zich op een veilige plaats hadden nedergezet. „Als hij zich nog eenmaal laat zien, zal hij ons niet ontloopen." TWEE EN VIJFTIGSTE HOOFDSTUK. Toen Alexa weer tot haar zelve kwam, lag haar vader over haar heengebogen, in een angst te groot om in woorden te kunnen worden beschreven. Zij herkende hem, niettegenstaande zijn gekleurd ge zicht en haar. Zij stamelde zacht zijn naam en sloot dan weder de oogen. De pogingen van haar vader om haar tot bewust zijn terug te brengen gelukten. „Vader' fluisterde zij en haar blauwe oogen za gen bevreesd in het rond. „Vader is u het werxelijk" ..Ik benhet Alexa. Zeg mij, waar je gewond bent. Ik vind geen gebroken ledematen, noch gevaarlijke kneuzingen. Ben je inwendig gekwetst. Adem eens diep, mijn kind, zoo'. Alexa gehoorzaamde en ademde lang en diep zon der pijn. „Ik. denk dat ik slechts eenige licht© kneuzingen heb" zeide zij. „Ik herinner mij nu alles. Iemand slingerde mij in den afgrond. Ik dacht zeker dat ik zou sterven. Hoe heeft u mij gered? Ik zou kunnen gelooven, dat ik dood ben en wij ons in een andere wereld bevinden," en wederom zag zij verwonderd cm zich heen. Zij lag op een bed van zachte matrassen en de kens, Rondom haar waren kale muren, zonder ven ster en zonder zichtbare opening, die frissche lucht toeliet. De kleine ruimte werd door een aan den muur hangende lantaarn verlicht. Een ruwe houten bank, een soortgelijke tafel en een leunstoel waren al dc meubelen van het onderaardsch vertrek. Een paar aan den muur bevestigde bakken waren met allerlei soort van levensmiddelen gevuld. Alexa beschouwde deze dingen en zag dan haar vader aan. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4