Llf Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier ZATERDAG 8 JULI 1983 42e Jaargang De gebreken van anderen de wetsteen onzer deugden AMERIKA EN EUROPA KLINKERT, Langestraat 93, Alkmaar, Tel. 302 In dit nummer o.a. De Economische wereldconferentie De Goudlanden Binnenland. N O 80 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 NIEUWE m DEZE COURANT VERSCHIJNT DONDERDAG Uitgave: Firma I. H. KEIZER - .Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIE!? Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 ceni GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Toen de rozelaar zijn bevallige takken moest buigen onder het wicht der rijke volle rozen, zangen stroomden bij zangen, als het zorgelooze lied der vogelen zaten wij in onze huiskamer en morden. Wij maken donkere tijden mee. Elk vleugje van hoop is als een zeepbel, die ruw uit elkaar werd geslagen en wier schoone kleuren ons zoo bekoorden en zoo lokkend toeschitterden. Wij denken hierbij aan de vele Conferenties om de wereld uit haar verval te verlossen. Het resultaat: niets dan schrale distels. Hoe zullen wij weder de hoop en den moed her krijgen? Het is wel een bange proeftijd dien wij meemaken. Ik zag laatst een paar hoogbejaarde keurig nette burgerluidjes. De man keek met veel kommer naar de op zijn arm steunende gade, die heel sukkelig kwam aanstrompelen, voetje voor voetje. Zij zijn beiden doodaf, dat ziet elk hun aan. „O, God dank!" roept de grijsaard, met een blijden lach op het vriendelijk gelaat; „daar zie ik een bank, een bank! Houd nu maar moed, mijn oudje." Wij dachten aan dit op zichzelf eenvoudige tafe reeltje. maar het ruime veld der gedachten opende zich. Zou er voor den moeden en zwaarbelasten in dit moeilijke maatschappelijk leven ook geen bank verrijzen om uit-te-rusten? Een dokter gaat zijn zieke bezoeken. Hij schrijft hem dien morgen geen geneesmiddelen voor. Toch geeft zijn bezoek den patiënt reeds een gevoel van beterschap. Hij bracht den geest van gezondheid mee; hij bracht de hoop in het ziekenvertrek en liet ze achter. Wat is het, dat somtijds zoo geheimzinnig zich van ons binnenste meester maakt, als werd daar een floers over de ziel gespannen? Wij gevoelen een zekeren wrevel tegen alles en allen om ons heen; het is alsof de kracht om iets goeds te doen en te denken is verlamd; het overkomt ons zelfs, dat wij met eenig genoegen ons voorstellen een ander ver driet aan te doen. Wij zullen zeggen: het zijn de omstandigheden die ons hinderen. Alles liep ons tegen, of de anderen zijn zoo onaardig voor ons geweest, of het is ook zoo verdrietig altijd te worden tegengewerkt. Dat zeggen wij wel, maar in het diepst van ons hart gelooven wij zelf niet, dat dit de reden wezen zou. Veler zenuwgestel is een zeer gevoelig instrument dat door de tegenwoordige tijdsomstandigheden vooral zoo gauw ontstemd is, naarmate het fijner of minder fijn besnaard is. Maar wij hebben ook den sleutel meegekregen in de wereld waarmedeMe Grcote Stemmer de har- monie" Onder de snaren herstelt. Jammer, dat wij Dien zoo dikwijls niet bij de hand hebben als het juist het meest noodig zou zijn. Spelen wij toch niet met die donkere tijden, het is een gevaarlijk spel. Zoo licht bederven wij daar mede voor geruimen tijd onze verhouding tot een der onzen of iets in ons huisgezin, zoodat de minste ergernis jgenoieg Us om den boozen geest weer wakker te maken. Zoo men de geschiedenis van vele huisgezinnen kende, men zou huiveren bij het zien van al het geluk, dat op die wijze is verwoest. Bedenkt, dat gij, als gij aan de booze luim toe geeft, den dag voor het geheele huisgezin bederft. Doe het dan ook niet, geen oogenblik langer. Wij hebben in ons land een goede gewoonte, dat wij den dag van het morgenontbijt te zamen met al de onzen beginnen. Ligt daarin niet een weldadige herinnering, dat wij bij elkander behooren en dus ook voor elkander moeten leven? De morgengroet beslist over veel van hetgeen de dag zal opleveren. Moge hij heden vrede en vreugde brengen in uw huis? Amerika laa't Europa los en keert zich naar Zuid Amerika, Ruslajid en Japan. .Terwijl president Koosevelt alle pogingen aan wendt het geweldige Amerikaansche economi sche program ten uitvoer te leggen, wördt, naar verluidt, onder invloed van de gebeurtenissen Een Buikband en een Corset zijn ver- trouwensartikelen Wendt U daarom tot een vertrouwd adres. SPECIAAL CORSETTENMAGAZIJN Mient CU Alkmaar Iel. 526 Waar U door jarenlange ervaring en vakkundig bediend wordt. Buikbanden van f 4.50 tot f 20.00 Leverantie Ziekenfonds. Fotografisch Atelier en Amateurs-Fotohanslel Vraagt U prijs, Wij zijn billijk Fotobr»iefk. 12.- (zwart), f2.58 (super) Volgens een Havasbericht uitl Washington erkent men aldaar, 'dat de „overwin ing" van den ledder der Amerikaansche delegatie in de eerste plaats een prestigekwestie is. Niemand maakt z'ich meet éen illusie over een conferentie voor monetaire en economische problemen, wa#r het verboden is te spreken over de munteenheden en de invoerrechten. Volgens genoemd bericht wil men zich in Washington meer en meer isoleeren. Het Witte Huis wordt geheel in beslag genomen door de binnenlandsche politiek en zal zich met de bui- tenlandsche politiek slechts bemoeien, voor zoo ver dat dringend noodzakelijk is. Het schijnt vast 'te staan, dat Norman Diavis niet meer naar fEuropa terugkeert, omdat de V. S. geen actieve rol meer willen spelen bij de ontwapeningsbespre kingen. Het is mogelijk, dat hij ook zijn functie van persoonlijk afgezant in Europa van den president der Ver. Staten zal neerleggen, omdat men een der gelijken post niet meer noodig acht. VAN ANDEREN DE WETSTEEN ONZER DEUGDEN AMERIKA EN EUROPA DE ECON. WERELDCONFERENTIE DE GOUDLANDEN PARLEMENTAIR OVERZICHT DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN NE DERLAND BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERICH TEN PLAATSELIJK NIEUWS EN OMTREK te Londen, overgegaan tot een volkomen koers wijziging in de Amerikaansche buitenlahdsche politiek. Washington zou besloten zijn zich vrij te maken van Europa en zijn politiek geheel te richten op Zuid Amerika en de landen rond den' Stillen Oceaan, in het bijzonder Japan en Pus- land. De nieuwe Amerikaansche politiek tegenover Europa zou een volkomen verandering brengen in de politiek der laatste twintig jaren. 1 Verklaard wordt, dat de internationale con ferenties niets hebben opgeleverd, en dat Ame rika daarbij steeds aan het 'kortste einde' heeft getrokken. Van de Ontwapeningsconferentie zou men niets meer verwachten, terwijl ook geen vertrouwen meer zou worden gesteld in het paci van Kiellogg en de procedures va'n de scheidsgerechten. Het geduld van Amerika tegenover Europa zou ten einde zijn. Reeds daarom zou het geen verrassing behoeven te baren dat Washington de voortijdige stabiliseering van den dollar heeft OUD NIEUWS le blad le blad le blad le blad 2e blad 2e blad 2e blad Se blad Die mislukking van Wilson die zich met Eu ropa heeft ingelaten zou Roosevelt die in het kabinet Wilson onderstaatssecretaris van mari ne was, een waaschuwing zijn. Het hepstcl eischt speed D,te algemeene adviseur van de^ National Re covery Administration, Richberg, zeide in een gehouden rede, dat, indien het industrie,ele con troleplan zou falen, dit niet zou geschieden we gens het falen der regeling maar wegens het falen van het industrieele stelsel. Het zou beteekenen, dat of he.t stelsel funda menteel ongezond is, of dat de huidige leiders van de particuliere industrie niet in staat zijn het met succes te hanteer en. Dien duur van de periode waarin het zakenleven zic:h moét aan passen aan het programma van Roosevelt, stelde Richberg op zestig dagen. Indien het programma binnen de komende zestig dagen nie.t verder komt omdat de industrieelen niet meewerken/ zullen deze door de lijdende millioenen idlie thans den industrieels®. leiders wellicht nog een kans geven om hun autoriteit te rechtvaardigen worden aangeklaagd van incompetentie. PlaiiiiLUn van Roosevelt President Roosevelt heeft, volgens de New York Herald Tribune nieuwe 'instructies aan de Amerikaansche delegatie te Londen gezonden. De president zou 'hierin de delegatie dringend verzoeken te zorgen voor de aanneming van een algemeen program tot verhooging der goederen prijzen, overeenkomstig het door Roosevelt voor de V.S. ingevoerde plan. Men geeft in officieele kringen echter toe, dat ©en internationaal optreden niet veel kans van slagen heeft, zoolang Roosevelt blijft vasthou den aan zijn program. Voortzetting verzekortl. Die economische wereldconferentie dreigde een mislukking 'te worden. De zaak stond zoo goed als hopeloos. Echter, het kan nog ver koeren. Na afloop van de middagzitting van het bu reau 'der Economische Wereldconferentie werd de volgende officieele verklaring gegeven. Het bureau der Economische Wereldconferen tie nam hedenmiddag, bij de hervatting der be sprekingen over den huidigen stand van den con ferentie-arbeid, eenstemmig de volgende resolutie aan, die door MacDonaid na overleg met een aantal collega's was ingediend. „[Terwijl het bureau vastbesloten is, met den 'conferentie-arbeid in zoo groot mogelijken om vang en zoo snel mogelijk voort te gaa'n, en ter- wijl op grond der zich kortelings voorgedaan hebbende omstandigheden "de gouden standaard- landen zich verplicht gevoelen te verklaren, dat het voor hen voorloopig onmogelijk is aan een of andere bespreking over monetaire kwesties doel te nemen, is het' bureau eenstemmig over eengekomen: a. alle subcommissies aan te sporen tot een zoo spoedig mogelijke bijeenkmost, om een lijst op te stellen van de kwesties, die .ohder de ze omstandigheden met succes door de com missies onderzocht kunnen worden. b. voorzoover de rapporten der subcommissies binnengekomen zijn bijeen te komen, om voorstellen te doen betreffende de verdere re gelingen voor den verderen arbeid der con ferentie." Het bureau Zal Maandag bijeenkomen, om de van de subcommissies verlangde rapporten in ont vangst te nemen. Dlat zijn de landen, die den gouden standaard gehandhaafd hebben. Enkele mededeelingen daar over zijn niet onbelangrijk. Zooals gemeld komen de directeuren van de circulatiebanken van de landen, die den gouden standaard gehandhaafd hebben Frankrijk, Bel gië, Italië, Nederland, Polen en Zwitserland heden te Parijs bijeen niet alleen om een (een heidsfront te vormen tegen de landen met gede- precieerde valuta, doch ook ter bestudeering van den tegenwoordigen toestand en va,n de maat regelen, welke geschikt schijnen valuta-specu laties tegen te gaan of althans te verminderen. D)aar de directeuren der banken evenwel niet bevoegd zijn in deze conferentie bindende beslui ten te nemen, is thans reeds een tweede conferenj- tie te Bazel vastgesteld, op welke dan het ont werp voor een definitieve overeenkomst zal' worden vastgesteld. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in den vorigen nacht de voordracht tot korting der loonen aangenomen met 2420 stemmen. Tegen stemden 14 sociaal-democraten (de heer Polak is ziek) en de 6 communisten (inbegrepen de heer Kitsz). De motie-Woüdenberg (bestendiging van den vacantietoeslag) werd verworpen met 2420 stem men. Het voorstel-Seegers (afkeuring van het beleid van B. en W. in het G. O.) werd verworpen met 386 stemmen. De socialistische wethouders, tegen wie geen motie van wantrouwen is ingediend, zullen eerst over hun houding de verschillende partij-instanties der S.D.A.P. moeten raadplegen, doch gezien de woorden, welke weth. De Miranda heeft gesproken is een aftreden der drie s. d. wethouders waarschijn lijk spoedig te verwachten. Hbld. Reeds worden voor sommige schoensoorten hoo- gere prijzen berekend. Die verhooging zal echter hoofdzakelijk voor het betere schoenwerk gelden", waarvan de koopers vol doende koopkrachtig zijn. Doch de tijd, dat men voor ongeveer f 2.50 een paar heerenschoenen koopt zal niettemin wel spoedig voorbij zijn. Wat de werkloosheid betreft, deze zal niet grooter worden. Verreweg de meeste fabrieken werken nu op een behoorlijke capaciteit en #ijn goed van orders voorzien. In het algemeen is een verbetering in de schoen industrie waar te nemen en bestaat de mogelijkheid, dat de moordende concurrentie zal verminderenu. SCHERPE CONTROLE OP VREEMDELINGEN. De minister van Justitie heeft aan de procureurs generaal bij de gerechtshoven, fungeerende direc teuren van politie, opdracht gegeven ten scherpste toe te zien op en tegen te gaan ieder politieke organisatie, actie of werkzaamheid, op welke wijze en in welken vorm ook, door hier te lande vertoe vende vreemdelingen. Vreemdelingen die zich niet strikt van alle politieke gedragingen onthouden moeten als ongewenscht beschouwd worden en hun zal verder verblijf in ons land dienen te worden ot-

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1