J |j 33 Kostelooie Parlementair Overzicht Uit den Omtrek TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer kwam Dinsdag 4 Juli bijeen ter behandeling van een wetsontwerp inzake de college gelden aan de Rijksuniversiteiten. De maatregelen, oorspronkelijk door oud-minister Terpstra ingediend, doch door zijn opvolger, minister Marchant verzacht, komen in hun tegenwoordigen vorm neer op: a. opheffing van de vrijstelling van betaling van collegegeld, nadat dit viermaal is betaald, behaalve voor de studenten, die reeds thans een zoodanige vrijstelling genieten; b. afschaffing van de bepaling, dat, in geval van afwijzing, voor de eerste herhaling van een examen geen examengeld wordt gevorderd; c. het openstellen van de mogelijkheid voor on derwijsbenoodigdheden, die aan studenten worden verstrekt, van hen betaling te vorderen. De heer Boon (Vrijh. Bond) herinnerde den minister aan hetgeen deze in een vroeger bezuini gingsperiode den mihister De Visser werd toege voegd; spr. had er bezwaar tegen, dat voor hen, die thans reeds studeeren in de verwachting, dat zij in geen geval meer den f 1200 gulden collegeld zullen behoeven te betalen, geen voldoende over gangsmaatregelen zijn gemaakt. De heer v. d. Heide (Soc. Dem.) erkende, dat de minister het wetsontwerp had verbeterd. Noch- thans bleef hij het voorgestelde zeer bezwaarlijk achten voor velen, die reeds studeeren of het voor nemen daartoe hebben. De minister heeft nu wel toegezegd, dat ..tastbare onbillijkheden" zullen wor den voorkomen, doch zal deze belofte in engen, dan wel in ruimen zin worden opgevat? Wanneer b.v. bij een studieverzekering uitgegaan is van een be drag van f 1200 voor collegegelden, zal het dan als een tastbare onbillijkheid worden beschouwd, indien thans ten gevolge van deze wetswijziging, de studie zou moeten worden afgebroken? Mevr B a k k e r—N o r t (V. D.) wees op de ern stige tijden, die dit wetsontwerp noodig maakten en de heer Wijnkoop (Comm.) kwalificeerde het als reactionair. De heer v. d. Waerden (Soc. Dem.) vroeg, om na 4 jaren niet meer dan het halve collegegeld te ^DiTheer Tilanus (C. H.) betoogde, dat er in ruime mate gelegenheid blijft bestaan om onbe middelde, doch begaafde jongemenschen een univer sitaire studie te doen volgen. Spr. meende overigens, dat art. 101 van de Hooger Onderwijswet niet ge schikt is om te worden gehanteerd voor de gevallen, waarin een tastbare onbillijkheid" moet worden voorkomen. Minister Marchant wees er op, dat de tijden zoo ernstig zijn, en zoo geheel veranderd, dat alle beroep op „oude plunje" dient te worden afgewezen. Men mag zeker niet met wellust gaan besnoeien, doch evenmin moet men doen. alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Indien men het onderwijs inder daad wil beschermen, dient het onvermijdelijke be- zuinigingswerk te worden verricht, doch op zoo- danige wijze, dat het onderwijs zelf niet wordt gesöhaad. Hier is een chirurg noodig en geen sla ger! Spr. geeft toe, dat het wetje reactionair is. Maar het is noodig en niet in strijd met het Vrijz. Dem Program, daar het het onderwijs niet aantast. Spr betoogde voorts, dat het zeker niet op den weg van den Vrijheidsbond lag om bij het eerste treffen met de nieuwe regeering haar reeds °P,het terrein der bezuiniging te beknibbelen, waar de liberalen juist zoo op bezuiniging aandringen. De antwoorden van spr. op de schriftelijke vragen van den heer Westerman zijn niet goed begrepen Als de toevloed van buitenlandsche studenten zoo groot wordt, dat onze eigen studenten in de labo ratoria niet behoorlijk kunnen werken, moet de re- geermg over middelen beschikken om dit te verhoe- hoeden. Vermoedelijk heeft de persoon van den heer Westerman aanwezigen zenuwachtig gemaakt. Wat nu dit wetsontwerp betreft, men moet niet alleen denken aan de menschen, die het geld met hebben, doch aan hen. die het geld wel kunnen betalen. Tegenover gevallen, waarin een fondsje is bijeen gebracht of een studieverzekering is gesloten en waarbij de voortzetting van de studie bedreigd wordt door uitbreiding van de verplichting tot betaling van collegelden, zal een tegemoetkomende houding worden betracht. Indien art 101 van de Hooger Onderwijswet niet het geschikte artikel blijkt, dan zal een andere oplossing worden gezocht. Bii de replieken stelde de heer v. d. Waerden een amendement voor om na 4 jaren het c°heg©- geld te verminderen tot f 150. Het werd verworpen niet 49 tegen 20 stemmen. Voor de soc. dein., de communisten en de heer Aarts (R. K- Vol^Pal.u^'' Een ingetrokken amendement-Boon, door den heer v d. Heide (soc. dem.f daarna overgenomen om het bij de betaling van 4 jaren collegegeld te laten, werd eveneens verworpen en^wel met 46 tegen 19 stemmen. Het wetsontwerp werd hierop z.h.s. aangenomen. Rest nog te vermelden, dat in deze vergadering de Indische communist Roestain Effendi gemstal gWuh a,. zal de Kamer opnieuw bijeenkomen. Plaatselijk Nieuws Broek ,op Lang?a4ijk. Voor het -schriftelijk examen der 'H.B.S, te Alkmaar slaagden Co Wagenaar en Janna v.cl Snoek, 'beiden leerlingen der openbare schooi te 'Broek ,op Langendijk. 'Sint Pan eras. Naar -wii vernemen zijn de "bannelasten ver laagd'van 15 gulden per'ha. op 8 gulden p©r ha. Moet 'hieruit geconcludeferd worden dat de over name 'van den Bovenweg door het hoogheemraad toch 'niet zoo'n strop 'is geweest? Wethouder Muurling *had het dus toch lin de laatste raads vergadering bij het rechte einde. 'Het staat vast 'dat de jaarlijksche rit van de TThden van 'dagen zal plaats vinden. Zijn ook de 'tijden meer dan slecht ,voor de oudjes h'efeft Sint Pancras wat over, want er wordt druk ge- teekend op de lijsten. Goed zoo. Die datum is nog 'niet bekend. Het Chr. gemengd koor ,,Looft 'den Heer" hoopt, deel te nemen aan 'het gezamenlijke con cert 'in den muziektuin 'te 'Alkmaar, te geven- door 'de koren die- onder 'directie staan van on zen plaatsgenoot Paul Kok. Ongetwijfeld zullen als gewoonlijk vele supporters het sympathieke koor vergezellen. 'Hoewel wij' gewoonlijk alleen melding ma ken van v25-jarige jubilea „en hooger" wijken wij" daar dezen keey vanaf, omdat tien jaar op een kantoor en dan nog wel op een grpenteinejx,- portkantoor een feit is, waard gememoreerd te worden. Het is de heer P. Peereboom' die zijn tienjarig jubileum gis boekhouder op het kan toor 'van de gebrs. Kloosterboer herdenkt. De jubilaris is ,in intiemen kring bejubeld gewor den, waarbij' waardeering uilgesproken werd voor 'Zijn vakkennis en nauwgezetheid. NftWi'd-sHtailWigu'de. Diat- zal me een tocht wb'rden van de UL.O| school. Maar eventjes naar, Brussel. Fan buitenlandsche reis dat is nog heel wat an ders dan met de bus naar Bergen, of zelfs naar de Artis in Amsterdam. Zaterdag 15 Juli is de groote dag. Om tien minuten voor ze§ al 'weg Jongens wat een feest. Langs Haar lem en den Haag, langs Mauritshuis, Gevangen poo'rt, naar Botterdam (.uitstappen, want daar is veel moois te zien), en dan verder naar Wil lemsdorp, waar de po'nt ze overliet Hollandsch' Dfep zal brengen. In Brabant zullen ze op kijken, want,✓o, Breda en Prinoenhage zijn zoo mooi. "Ban 'het groote moment de grens over. Niet smokkelen hoor. In Belgie en nu je beste Fransche been maar vooruit;. Nietwaar donnez 'moi les pommes de terre, men ami. Antwerpen, Brussel, Leuven, Me- chelen. En natuurlijk logeeren in een deftig hotel. Ook de 'terugtocht belooft wat te wor den. Over Geertruidenberg en Utrecht, langs de 'Vecht naaar 'Amsterdam en door de Zaan streek via Alkmaar 'huistoe. Dien zestienden Juli 'des avonds om half elf, zullen de wereld reizigers terugkeeren. -Het zal daarbij' niet aan belangstelling ontbreken. Oudkairsplel. Gisteren maakten de leerlingen van de. hoog ste klassen der openbare lagere school hun schoolreisje en wel dit jaar naar Amsterdam. Verschillende bezienswaardigheden werden ex natuurlijk bezichtigd en is door de kinderen naar hartelust genoten. Deze tocht werd door uitgezocht zomerweer begunstigd. Die reis werd per trein gemaakt tot Zaandam en vandaar ging het per boot naar Amsterdam. Het tfas tevens een pracht van eed water-; tocht. -- OUDKARSPEL. OPENLUCHTUITVOERING VAN „DE GYM." Hebben we verleden week kunnen genieten van schooner, zang, nu morgen vragen onze turnsters en turners de aandacht. Op het terrein achter de o.l. school te Noordscharwoude geeft de gymnastiek vereeniging Hercules en Hygiea een openluchtuit voering die des morgens om tien uur zal aanvangen Des middags om twee uur zullen de deelnemers vanaf het café van den heer J. de Bakker het clublokaal opmarcheeren naar het terrein. Het kan een prettige sportdag worden. Waar de uitvoe ringen van deze vereeniging steeds op hoog peil staan en daarvoor des winters veel belangstelling hebben, twijfelen wij er niet aan. of ook Zondag zal het publiek vertegenwoordigd zijn. De vereeni ging verdient het ten volle. Voor nadere bijzonder heden raadplege men de advertentie in dit nummer. Op 18, .20, 25 en 27 Juli, 1 en 3 Augustus 1933 zal door den ontvanger der Directe belas tingen enz. te Alkmaar zitting worden gehou den ten kantore 'Kennemerstraatwagg 21 van des namiddags 7 uur tot 9 uur voor het aan vragen én inleveren van formulieren ter verkrij ging van kostelooze rijwi'elbelastingmerken v. het tijdvak 1 Augustus 1933 tot 1 Augusitpp 1934 en mede voor het in ontvangst nemen, dierr merken door belanghebbenden, indien op hun aanvragen gunstig is beschikt. Voor de gemeenten buiten Alkmaar en ressor toerende onder de inspectie Alkmaar', le afdee- ling, zal door de plaatselijke geleiders ten hun ne huize voor belanghebbenden, voor het ver richten van dezelfde formaliteiten de; gelegen heid geboden worden op 19 Juli, 26 Juli e'n 3 Augustus 1933 van des namiddags 18 'tot 20 uur en op 22 Juli, 29 Juli én 5 Augustus 1933 van des namiddags van. 16 tot 18 'uur. Buitenland Een geval waarin iemenad zijn verloofde zijn halve vermogen aanbied wanneer ze hem ontslaan wilde van zijn trouwbelofte, is dezer dagen behandeld voor het assizenhof te Kingston. De rechter kende de vrouw een vordering, van £400 toe en verklaarde dat de jury geen beslissing behoefde te nemen daar het verbreken van de trouwbelofte door en man was toegegeven. De raadsman van de vrouw verklaarde dat zij haar verloofde in 1931 had ontmoet, toen zij zij verpleegster was bij zijn tante. Een verloving was het gevolg. Een jaar later schreef hij haar een brief waarin hij klaagde over werkloosheid. Hij kon haar niet waarborgen dat hij altijd werk zou hebben en hij was van meening dat een huwelijk hem een steen om zijn hals zou zijn. Wanneer zij hem echter zijn woord terug gaf. wilde hij haar de helft van zijn geld aanbieden, zoodat zij ieder opnieuw konden beginnen. Hierop antwoordde zij dat wanneer zijn liefde voor haar zoo weinig beteekende, zij zijn aanbod aan nam. Op dat tijdstip bezat hij 800 en hij wilde haar £400 geven. Later hadden zij samen nog een gesprek waarbij hij verklaarde dat hij het aanbod van 400 in een opwelling gedaan had, maar dat hij niet bereid was deze som te betalen. Hij bood haar toen 150 aan, maar dat aanbod werd geweigerd. Het gaat in Holland gemakkelijker en goedkooper. De invloed der inflatie is reeds merkbaar voor de Amerikaansche huisvrouwen. De kleinhandelsprij zen voor levensmiddelen zijn met 30 tot 50 procent gestegen. De onder-staatssecretaris voor landbouw Wallace heef;, bekend gemaakt, dat tegen woeker op levens middelen zeer scherp zal worden opgetreden. IN FRANKRIJK ALTIJD WAT ANDERS MAAR ZELDEN WAT De Fransche Kamer heeft een wetsontwerp aange nomen op grond waarvan invoerrechten geheven zullen worden op vruchten, granen, olieachctige stof fen, vetten en hun bijproducten. TEGEN DE SLANKE LIJN. In de Italiaansche pers wordt op het oogenblik een nationale campagne gevoerd tegen de slanke mode die beschouwd wordt als gevaarlijk en nier geschikt voor Italiaansche vrouwen. Aan de vrouwen wordt aangeraden met te stre ven naar een slanke lijn en haar worden de model len de groote Italiaansche schilders uit de Renais sance ten voorbeeld gesteld. ZUIDSCHARWOUDE. In de gehouden schoolfestevergadering van de schoolfeestcommissie werden de lijsten ingeleverd met de ingezamelde gelden voor 't te houden school feest van de kinderen der o.l. school. In totaal was er door de burgers f205.60 bijgedragen, zoodat de commissie de beschikking heeft over f 267,47 daar er nog f 21,87 in was was en er f 40 door de kinderen zelf was bijeengebracht. De slachte tijdsomstandig heden bleken ook hier haar invloed gehad te hebben daar er in vorige jaren meer was bijgedragen dan 'nu. Besloten werd weer eèn schoolfeest te houden. De kinderen van de laagste klassen zullen naar Camperduin, Schoorl en Bergen gaan, de andere naar Amsterdam, waar Artis zal worden bezocht en het Kol. Museum. Met autobusondernemingen moet nog nader in overleg worden getreden, daar de uiterste prijs nog niet was opgegeven Als voorzitter werd gekozen de heer H. J. Erkamp met op 2 na algemeene stemmen die op den heer Renaud werden uitgebracht. bruik van Ratin in geen geval te verdedigen als het zwemseizoen reeds aangebroken is. De voorzitter van den gezondheidsraad voegt hieraan toe, dat het heeste middel om ratten te weren in gebouwen of in welke inrichting ook is deze ,ratproof" te maken dat is zoo te construeeren of te verbouwen, dat en toegankelijk zijn voor rat ten. De arvaring heeft geleerd dat dit mogelijk en ook afdoende is. Nu het weer broeit kunnen vele jonge moeders veel nut hebben van de adviezen van de cortsulta- tie-bureaux van den gemeentelijken geneeskundi gen dienst en men verzuime niet in voorkomende gevalien dat advies in te winnen. Voor zuigelingèn creigt in deze dagen groot gevaar als /.e in deze dagen te warm gekleed worden Over verhitting is voor zuigelingen zelfs levensgevaarlijk en enkel flanelletje is voldoende, en dan een enkel lakentje Moeder behoeft niet bang te zijp voor blootwoelen van den kleine, dat is het instinctmatig verweer van baby tegen oververhitting. Men bade de kinderen veel en late ze gerust naakt spartelen. En men lette er vooral op, den kinderen geen meik soep of bouillon van den vorigen dag te geven: En men ete weinig vet en veel vruchten. Alco holische dranken gebruike men vooral niet te veel, maar tegen een verfrisschenden dronk in den vorm van kwast e.d. is absoluut geen bezwaar. Integendeel En er bestaat ook geen bezwaar tegen ijs in zijn dranken te gebruiken Men lsape met open ramen. Men zorge in de eerste plaats ook de heeren der schepping - voor luchtige gemakkelijk zitten de kleedmg. Op ht kantoor trekke men jas en vest uit en drage er een sporthemd met riem. Voorts is het parool veel baden en wasschen, opdat onze pc- lién goed geopend biijven en vooral zorgc men in dit opzich goed vooi de voeten. In de zomersche warmte vandeze dagen gevoelen we ons J'en enden, dan gewoonlijk en we vragen ons af wat we moeten doen en laten, om zoo weinig mogelijk last van de hitte te ondervinden. De last, welken wij van de warmte hebben is afhankelijk van de vochtigheid van de atmosfeer. Is het vocht gehalte laag, dan zal ons de warmte weinig deren. NATIONAAL CRISISCOMITé. Het Nationaal Crisiscomité deelt mede, dat van het kantoor H. J. Vooren, dat de accountantscon trole op de financieele gestie van het comité uit oefent,, de volgende verklaring is ontvangen. „Blijkens <^e administratie van het Nationaal Crisiscomité, die tot en met 31 Mei 1933 door ons gecontroleerd en accoord bevonden is, werd tot en met genoemden datum: Ontvangen aan giften in geld voor A-steun (incl. rente van bijzondere baten) f 1.440.340. Hiervan is uitgedeeld en betaald door verstrekte giften in natura f844.607, aan steun in den vorm van voorschotten stond per 31 Mei uit f 7275 en aan steun werd uitgedeeld in geld en in giftebn in De beschikbare betalingsmiddelen, alsmede de onderpanden voor gedeponeerde gelden zijn op di verse tijdstippen door ons opgenome en steeds in overeenstemming bevonden met de administratieve verantwoording. Binnenland VERDELGING VAN RATTEN VANGEN OF ZORGEN DAT ZIJ NIET IN HUIS KOMEN HET BESTE MIDDEL. De voorzitter van den Gezondheidsraad heeft aan den minister van Economische Zaken een rap port uitgebracht over het gebruik van bacterieprae paraten tot verdelging van ratte.n Aan dit rapport zijn de volgende conclusies waarmee de medeleden van de Commissie voor de Besmettelijke Ziekten zich hebben vereenigd ont leend. Raün mej. dit middel gelijk te stel len producten, bieden geen voordeelen voor het uit, roeien van ratten boven vergiften of vangen, terwijl over het algemeen het gevaar, dat zij mensch of dier kunnen besmetten niet denkbeeld ïg is. 2 In pakhuizen waarin levensmiddelen zijn opge slagen in slachthuizen in fabrieken van conserven; in vleesch. visch, en groentewinkels en ook m be woonde huizen zijn de bedoelde praeparaten af te keuren. 3 Wil men toch niettegenstaande het voorgaan de, die producten tot massaverdelging van ratten gebruiken, dan dien dit te geschieden in met den gezondheidsdienst of anders met de aan gewezen medische autoriteiten, die de wijze, waarop de plaatselijke aanweding calgeschiedenkunnen controleeren. en zoo gewenescht een. barter onderzoek van het aan te wenden mididel kunnen in stellen of doen instellen alvorens het goed te keu- r€4. Wat de zweminrichtingen betreft is het ge- ALKMAAR. In een openbare vergaedring va nhet college van Ged. Staten van Noordhloland hebben belangheb benden gistermiddag gelegenheid gehad hun bezwa ren toe te lichten tegen het raadsbesluit van de ge meente Alkmaar waarbij met 11 tegen 10 stemmen besloten werd een onoverdekt zwembad aan de Zuiderrhoutlaan aldaar te stichten. De N.V. Ned. Maatschappij Zwembadenbouw zou het bad bouwen en de gemeente zou zich garant stellen tot een bedrag van 110.000 gulden. Het pro en cantra werd verdedigd door burgemees ter Wendelaar en wethouder Bonsema, eenerzijds en mr. Bierenbroodspot directeur der zgn. sportfond- senbaden anderzijds. Bij de replieken informeerde de voorzitter jhr. mr dr A Roëllof de finantien van Alkmaar toelaten dat een garantie van 110.000 gulden uitgetrokken word.t waarop mr. Wendelaar mededeelde, geen po sitief antwoord te kunnen geven. Hij verwachtte wel een tekort gedurende enkele jaren dat gering genoemd kan worden. Een beslissing van Ged. Staten volgt later. SCHERMEER. Alhier is aan den Oostdijksloot verdronken het anderhalf jarig zoontje van den heer F. P. van S., die in een onbewaakt oogenblik de moeder onvlucht STOMPETOREN. Onder Stompetoren heeft gistermiddag een ver keersongeluk plaats gehad, dat ernstige gevolgen had kunnen«tiebben. Een chauffeur op een vrachct- auto van de firma Schot uit Alkmaar (beroepsra cers) zekere W. van S. uit Sint Pancras. reed met groote snelheid in de richting Alkmaar en zag blijk baar in zijn haast een klein autotje waarmede de beer C K uit Oterleek rustig aan kwam tuffen even over het hoofd. Hij reed althans finaal over het wagentje heen, waarbij zijn zandkros meteen omsloeg. Wonder boven wonder bekwamen de beide bestuurders weinig letsel. De politie maakte proces verbaal op. Hoe lang nog? Het plaatselijk crisiscomité heeft plan een speld jesdag te organiseeren, tijdens de kermissen Zuid einde en op het dorp. Ook zal een verloting gehou den worden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3