Noordholland in een paar regels Woensdag kwam de Kamer van Koophandel in vergadering bijeen ten stadhuize te Alkmaar. Afwezig waren de heeren Endel, Blaauboer, Kluit man. Coltof. Nobel, Leber en Schmalz van wie de vijf laatstgenoemden met kennisgeving. Na opening door den voorzitter den heer S. W. Arntz kwamen aan de orde de Ingekomen stukken. waaronder verschillende afwijzende beschikkingen van de Ned. Spoorwegen op gedane verzoeken, een schrijven van de P.T.T. inzake postvoorziening in de Wieringermeer en een uitnoodiging van de com missie uit de Westfriesche gemeentebesturen voor een veergadering op 1 Juni 11. Het bureau van de Kamer had den heer Valkering verzocht deze bijeen komst bij te wonen. De heer Valkering bracht rapport uit en deelde voorts nog mede, een en ander over de voornemens van den minister inzake den bloembollenhandel. Spr. was van meening, dat het als de saneerings- plannen niet waren gekomen, precies zou gegaan zijn alsin den groentenhandel. Er zijn groote partij en uit de markt genomen en voor het overige zijn minimumprijzen vastgesteld die redelijke inkomsten beloven. Tot nu toe gaat de heeel kwestie nog bui ten de staatskas om, ofschoon er ten aanzien van enkele punten wel was aangdrongen op het vragen van rijkssteun. Elke kweeker is verplicht een bepaald deel van zijn oogst in te leveren de rest mag hij plaatsen tot een zeker maximum. Wie nu een zeer goeden oogst had houdt meer over dan dat maximum en kan dit teveel verkoopen aan hen die een slecht gewas hadden. Een ijsgesehiedenis. Zoo men weet hebben in de diverse gemeenten de -ingezetenen-ijshandelaars bezwaar dat haar con currentie uit andere plaatsen wordt aangedaan. De Kamer kreeg een aantal verozeken dienaangaan de haar invloed uit te oefenen. De voorzitter was van meening dat er zoo vaak bezwaar is gemaakt tegen handelsbelemmeringen door het buitenland, dat men nu niet moet begin nen in de gemeenten. Het zou gevaarlijk worden, als het voorbeeld navolging vond. Besloten werd dat de voorzitter en de heer de Raat en nog een nader aan te wijzen lid zich tot B. en W. zullen wenden. Rijksinkoopbureau. Ten aanzien van het Rijksinkoopbureau werd ad haesie betuigd aan een adres van de Kamer van Koophand ele te den Haag. Men was van meening dat het Rijksinkoopbureau de handel belemmerde en de rijksbelangen er niet meer gediend waren. Eenige besprekingen werden gevoerd aangaande onze export en het ongewenschcte dat de regeering deze meer en meer in handen zal nemen. De Afsluidijk. Men klaagt over de voortdurende heffing ten bate van het Nationaal Crisiscomité op den afsluit dijk omdat steeds dezelfde personen deze tol betalen. Daar de toestand toch niet lang meer duurt, achtte men het echter beter zoolang te berusten. Daar de ronddraag niets bijzonders opleverde sloot de voorzitter vrij spoedig de vergadering. In Huizen vond men de laatste dagen koeien dood in de weide. Men vermoedt dat met het- op strooien van gemeentevuil besmettelijke stoffen over gebracht werden. De IJmuider reeders hebben het bemiddelings voorstel van den rijksbemiddelaar aanvaard met 05 tegen 16 stemmen. Het personeel blijft gehand haafd Zaandam overweegt nog steeds en de confe renties zijn vele. Het heeft thans iets van een han deltje tusschen de gemeente en Gedeputeerde Sta ten. Beiden moetn wat toegeven schijnt het. In Castricum is een tractor geladen met 70 scha pen tegen een boom gereden, doordat de chauffeur bedwelmd geraakte door de hitte. Een schaap moest worden afgemaakt verder is het ongeluk ook wat de materieele schade betreft bijzonder goed afge- In Heiloo is een muziek tuin in gebruik geno men ongeveer als die uit den Alkmaarschen muziek tuin. Er was zeer veel belangstelling. Twee fanfare corpsen deden zich hooren. Te Uitgeest 2al een hengelwedstrijd voor jon gens en meisjes worden- georganiseerd om prijzen. Als vermaak lijkt het ons minder geschikt, hen gelen blijft een wreede sport, en wij kunnen ons niet begrijpen, dat het onderwijzend personeel hier niet tegen optreedt. Ook in de Streek worden groote partijen aardap pelen weggegooid. Maandag blijven 4000 baal, en Dinsdag 10000 baal onverkoopbaar. Gistermiddag heeft burgemeester Kolfschoten van Edam het strandbad officieel geopend, waardoor Edam thans IJselmeerbadplaats is geworden. De politie heeft gistermorgen een achttal sche pelingen van boordg ehaald van de in de haven liggende Letlandsche houtboot Turaida die sedert gisteren evenals hun landgenooten op een schip in Terneuzen in staking waren gegaan om een loons verschil. Het incident trok veel belangstelling vooral van de zijde van communistische werkloozen. —Een Duitsche wereldreiziger is gisteren om tien uur met een onzeewaardig zeilbootje van Stavoren vertrokken. Ernstige waarschuwingen van de haven meester om niet te vertrekken, werden in den wind geslagen. Te Enkhuizen, waar het bootje moest passeeren, is het niet opgemerkt. Men vreest hier. dat de man den dood in de golven heeft gevonden. Buitenland Hoiiigiersnood in liet Wolgja, gejbïWd. Die mjenisribefn etqn, elkafar op. Uit Schneidemuhl, eien plaats in, het Oos ten van Dluitschland, wordt gemeld, dat me't honderden óp het oogetnblik de Diuitsch Sussi- sche "boeren het Wolgagebi'ed en de Oekraine, waar zij aan den hongerdood zijn p'rijsgegevep. verlaten. D"e volksbond voor Duitschers in he,t buitenland heeft in verband daarmede een groo te actie op touw gezet om de Duitsche boeren in Sovjet Rusland te heipén. Die vluchtelingen worden in kampen onder gebracht. Gruwelijke verhalen vertellen de boeren in Shneidemuhl ove,r hun ervaringen. Zelfs geval len van kannibalisme zijn voorgekomen. Op het marktplein van een stad lagen op zekeren dag honderden uitgeputte1 boeren om wie niemand zich bekommerde. Uit de .mededeelingen der vluchtelingen blijkt, dat het den Sovjet autori teiten niet meer mogelijk is, ook maar eeniger- mate voldoende voedsel te verschaffen. Het col lectieve bedrijf neemt den boeren het graan af dat in hun bezit is, en voor duur geld moete,n de boeren, in heft voorjaar het zaaigoed terug koopen. Af en toe worden brifeveoi in Schneidemuhl ontvangen van de achtergebleven Diuitschers in het "Wolga gebied. Hun inhoud is een klacht: „de menschen hebben niets meer te eten en de een. na den ander sterft." Maltem teruggaivtofnldien. Ee Amerikaansche vlieger James Mattern, die bij %ijn poging om in recordtijd om de wereld te vliegen op 14 'Juni' met zijn vliegtuig „Cen tury of Progress' uit Chabarofsk vertrok en sedert dien zoek was, is heylengezond en iwel in de plaats Anadirsjoetka (Oost Siberie) in het gebied van de Bering Zee, aangekomen. Ben raar koinijln. In bet Noord Pransche dorpje AnnysousLena is naar de Daily Telegraph uit Atrecht ver neemt een heel ge z ito. deerlijk gehavend door een dol 'konijn. De vrouw des huizes, mevrouw Le- febre, had het konijn, een fi'ksch en gezond uit ziend dier op de naburige markt gekocht. Zij droeg bet naar huis in een mahd, maar onder weg duwde het konijn plotseling zijn kop naar buiten en gaf mevrouw Léfebre een beet in den arm. Amper was men thuis, of het konijn ont snapte, sprong de keuke'n rond en beet achter eenvolgens meneer Lefebre, den zoon en twee dochters des hui'zes, dein hond en de drie kat ten. 'Niemand slaa'gde erin aan het dolle dier te ontkomen. Met veel moeite slaagde men er eindelijk in het 'konijn te pa,kken. Het besluit om het tij delijk in de kippenren onder te brengen, was niet gélukkig, want tien kippén en drie eenden werden daar het sla'chtoffer. Ee in allerijl ontboden veearts gelastte om te beginnen het afmaken va'n het gebeten pluim vee en de huisdieren. Die vijf menschen zijn naar het Pasteur instituut te Rijssel getransporteerd daar men vreest dat het konijn aan hondsdjol-f heid leed. Het Italiaanse he luchtaéfcafdisr. Naar v'ato IJsland wordt bericht, heeft ge neraal Balbo tegenover persvertegenwoordigers te Rijkjavik, verklaard, dat het eskader die laat ste 200 kilometer volkomen blind gevlogen heeft. Slechts gedurende de eerste twee uur was bet zicht goed. Daarna raakte men in een nevelzone van 350 kilometer breedte. Ter wijl in het begin boven de wolken werd gevlo gen, was het tenslotte slechts mogelijk, ge weest zich met het compas te oriënteer en. On der deze moeilijke omstandigheden moet het als een bijzonder goede 'prestatie worden beschouwd) dat het eskader in staat was het verband te be waren en een snelheid van gemiddeld 145 kilo meter per uur te ontwikkelen. Over zijn ver dere plannen heeft Balbo zich nog niet geuit. Hitler spreekt. Op de conferentie der rijksstadhoudiers heeft rijkskanselier Hit let een principieel betoogg ge houden over de houding d/er nationaal socialis tische staatspolitiek tege po ver de volkshuishou ding. De politieke partijen zoo betoogde Hitler, zijn thans uitgeschakeld alleen dé laatste res ten der democratie moeten nog verdwijnen, op dat de aansprakelijkheid dier enkelingen zich volkomen zal doen gelden. Nu de macht uiter dijk veroverd is, moet de innerlijke opvoeding der menschen beginnen. Revoluties zijn alleen dan in een eerste stormloop geslaagd", wanneer men ze kon opvangen en tot staa'n brengen. Die revolutie is geen permanente toestand, men moet. den vrijgekomen stroom der revolutie in de veilige bedding der evolutie leiden. Ei% menschen moeten in de nat. soc. opvat tingen worden opgevoed, zeide Hitier vervol gens. Men mag 'da,n ook een economisch leider niet afzetten, wapneer bij een goed econoom maar nog geen pationaal socialist is en dat voor al niet, als de nationaal socialist, die zijn plaats zou ipniemen van bet economitech leven niets begrijpt. In het economisch leven mag slechts de capaciteit dép^ doorslag geven. Men moet niet uitkijken of er nog wat „om te wentelen" is doch dé huildige positie verster ken. Hiet gaat er niet om om veel econpmibehe leiders af te zetten, doch werk te verschaffen.. jWfLj hebben de macht, overal onzen zin door te zetten, doch wij moeten de afgezette men schen door betere kunnen vervangen. Door eco nomische commifesies en theorieën maken "wij geep einde aan de werkloosheid, het gaat om .het dagelijksch brood voor vij'f milliloep mep* Nieuwstijdingen DE VALSCHE RENTEZEGELS. 50.00» zegels gedrukt en 20.000 uitgegeven. Nader vernemen wij omtrent het geval met de vaische rentezegels: Verleden week werd bij den Raad van Arbeid te Rotterdam ontdekt, dat op kaarten vaische ze- gels waren geplakt van 60 cent. De kaarten zijn af- komstig van de Scheepvaart Maatschappij die de i zegels gekocht bleek te hebben van een sleepbooton- i derneming aan de Boompjes Deze onderneming had ze weer gekocht van een man wonende aan de Wol- phaertbocht, Deze werd aangehouden sr. hoewel hij j ontkende, in het Huis van Bewaring opgesloten. I Maandag werden te Vlissingen aangehouden twee Rotterdammers die in het bezit waren van tiendui zend vaische zegels. Zij probeerden eerste de politie met een zeer fantastisch verhaol om den tuin te leiden maar moesten tenslotte een bekentenis afleg gen. Zij zeiden zegels van een drukker in Rotter dam te hebben ontvangen, om deze uit te geven. In de drukkeijr werd een inval gedaan, waarna de beide firmanten werden gearresteerd. De cliches voor het maken van de vaische zegels bleken van een ciieliéfabriek te Rotterdam afkomstig te zijn, waarvan de chef werd gearresteerd. Deze had de clichê's buiten medeweten van zijn personeel en Di rectie op eigen houtje vervaardigd. In totaal zijn 50.000 vaische zegels gedrukt, waarvan er 20.000 in omloop zijn gebracht. PRINSES JULIANA TE LONDEN. Volgens de Daily Telegraph heeft prinses Juliaa- na druk gedanst op het bal, dat haar ier eere op de Nederlandsche delegatie werd aangeboden. Her haaldelijk was de hertog van York haar prtner. maar ook anderen jngen mannen viel de eer te beurt de hooge gast ten dans te mogen voeren Het blad noemt de prinses met haar blozende gelaatskleur en het eenvoudig gekapte haar een typische vertegenwoordigster van de lage landen aan de zee. Op het bal v.aarvan hierboven sprake is, dr..-eg de eeregast ten uiterst eenv oudig stijlgewaad van wit satijn De ingehaalde rok en het kruislings ge knipte lijfje varen zonder eenige garnse.Ung. De: te meer viel het prachtige coilier op van diamanten en vierkante gezette aquama-ijnsteeen. He sieraad bleek zoo gemaakt dat de sluiting door eenige Lij- zonde'r fraaie, tot aan het nekdecolletó vallende aquamarijnsteeen wordt gevormd. Hoewel de icbt der prinses tot op den grciid viel zag men toch af en toe een gi'mp van de eenvou- aige schoentjes in de groenachtig blauwe tint van het halssieraad. Tntegenstelling met de hertogin van Ya-k en an dere vorstelijke personen droeg prinses Ju'iana tij dens den geheven duur van het feest lange hanc. schoenen, waarop aan iedere pols een diamanten armband prijkte met als middenstuk een aquamarijn Prinses Juliana heeft een ch door Lonaer. ge maakt en den lower en Houses of Parliament be zocht. De prinses dineerde in Kensington Palace met prinses t. 'ce graaf Ath'.o.ie en eenige gaster, onder wie de Braziliaansche gezant en mevrouw Alphcso. Na het diner bezocht prinses Juliana ae soirée ge gever, door lady lodlow. Gisternamiddag hebben opvarenden van een motorboot in het Brouwerhavensche Gat de kano opgevischt van den 24 jarigen W. Rademaker uit Rotterdam die Dinsdagmiddag bij een kanotocht In het Goereesche Gat tusschen de ilanden Voorna en Goeree naar zee afdreef en sindsdien niet werd gevonden. Nu de boot is gevonden zonder den jon geman. is de kans op redding vrijwel uitgeslote.n De kano werd gevonden door den visscher Jo hannes Sperling uit Ouddorp, die het ranke scheepje naar Ouddorp overbracht. Hoewel Dinsdagavond alle kustwachters op de eilanden waren gewaar schuwd en den schippers op zee langs radio-grafi- schen weg was verzochct uit te zien naar den dren keling, heeft men van Radémaker niets meer gezien. (Te!.) ZOO ZIJN ZE NIET ALLEN. Aan een boerderij in Friesland waar men druk aan het hooien was vervoegde zich een koopman in veters. De nog jonge man deelde mede schipper van beroep te zijn. Zijn gezin bestond ^uit een vrouw en vijf kinderen. Met zijn oud schip kon hij zijn kost niet meer verdienen en daarom was hij een handeltje begonnen. Doch ook dit ging slecht. De concurrentie was zoo groot en de menschen kochten zoo weinig. De boer had meedelijden met den man en bood hem aan eenige dagen werk tegen behoorlijk loon om aldus door arbeid in de behoeften van zijn gezin te voorzien. Daarvan moest dé koopman niets hebben en maakte rechtomkeert. PINDA, PINDA, VLAMMA. VLAMMA Uit Oldenzaal wordt bericht dat gisternacht een ernstige brand aan het marktplein gewoed heeft in vier perceelen, waarvan twee geheel in aschc zijn gelegd. Te ongeveer drie uur ontdekte een taxi chauffeur brand in den sigarenwinkel tevens wijn handel van den heer B. ter Stege. Onmiddellijk wekte hij de bewoners, die zich ter nauwernood door een klein raampje aan de achter zijde in nachtgewaad in veiligheid konden brengen In een ommezien laaide het vuur zoo hoog op. dat het oversloeg naar het café van den heer Joh. ter Stege, en wel het eerst in de aangrenzende gelagkamer. Het electrlsch orgel daar kreeg con tact en zette in met „Pinda, Pinda" doch het was van korten duur. Ook dit perceel ging geheel in vlammen op. De eigenaar wilde zijn geld en gelds waardige papieren nog redden, doch werd door de politie met het oog op het ernstige gevaar tegen gehouden. DE AVRO VIA KOOTWIJK. Te beginnen met het programma van gisteren avond te 19 uur zullen voorloopig tot 1 Januari a.s. de uitzendingen voor den Nederlandschen radio- omroep op een golflengte van 1875 meter na 16 uur plaats vinden via den daarvoor geschikt gemaak ten zender te Kootwijk in plaats van via Huizen zen. der. De minister van waterstaat heeft de volgende wegen voor het openbaar verkeer opengesteld: de weg de Kooy—Van Ewijcksluis van den weg Haarlem Velgen Alkmaar—van EwijcksluisWieringen-- Zurig-Harlingen—Leeuwarden, het wegvak gelegen tusschen de brug over het Balgzandkanaal en den Lonjeweg. De minister van Waterstaat heeft voorts het voor het algemeen verkeer bestemde rij gedeelte van den weg de Kooyvan Ewijcksluis, voor zooveel betreft het wegvak gelegen tusschen de Kooysluis en van Ewijcksluis, gesloten verklaard voor het berijden in beide richtingen het rijwielen en andere voertni gen. Hel voor het algemeen rij verkeer bestemde gedeelte van den weg Haarlem—VelsenAlkmaar van E wij cksluisWieringen—ZurigHarlingen Leeuwarden, voor zooveel betreft het wegvak, gele gen tussehcen de brug over het Balgzandkanaal en den Lonjeweg, gesloten verklaard voor het berijden in beide richtingen met rijwielen. o GEEF HET VOLK BROOD EN SPELEN! Nu Monte Carlo het niet meer „doet", trachten sommige promotors het roulettespel, min of meer gewijzigd in een „behendigheidsspel" in ons land ingang te doen vinden. Naar wij vernemen zijn voor de binnenkort in het Kurhaus te Zandvoort te openen speelzaal voor het Straperlo-spel 40 croupiers uit Monte-Carlo geënga geerd. De 40 croupiers die in de speelzalen in het Kur haus te Scheveningen werken en de 16 croupiers in het Palace-Hotel te Noordwijk aan Zee zijn in hoofdzaak van Belgische origine. Te Laren heeft de burgemeester Hotel Hamdorff verlof gegeven tot het openen van een Casino. Za- terterdagavond zal dit in gebruik worden genomen in de zaal tegenover de kunsttentoonstelling en dancing. Er zal onder den naam van „Mialette" het zelfde behendigheidsspel als in Scheveningen en Noordwijk worden gespeeld. Belgische croupiers zullen het publiek bij het instudeeren van de spel regels behulpzaam zijn. DE COMMUNIST, DIE ZICH SCHUIL HOUDT Het communistisch gemeenteraadslid van Schie dam en lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, de heer Frenay, die Dinsdagmorgen uit de gevangenis werd ontslagen, nadat hij vier maanden daar had doorgebracht wegens beleediging van de Koningin en den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, is nog altijd niet in zijn woning terug gekeerd, zegt de N.R.Crt. Zooals men weet had de heer Frenay verzocht, door een achterdeurtje de gevangenis te mogen ver laten. ten einde zich aan de hulde van zijn kame raden en zijn vrouw, die op hem stonden te wachten te onttrekken. Men dacht aanvankelijk dat de heer Frenay 's avonds wel weer thuis zou zijn, maar toen de avond reeds lang was gevallen, was hij nog niet in Schiedam teruggekeerd, hetgeen groote ontstem ming bij zijn partijgenooten, die hem hadden opge wacht, verwekte. Naar wij meenen te weten bevindt zich de heer Frenay zich bij een kennis te Rotterdam. Het adres wordt strikt geheim gehouden. De geruchten die de ronde doen, en volgens welke de heer Frenay naar Rusland zou zijn vertrokken, kunnen met stelligheid worden tegengesproken. DE „STELLA M^RIS" OP THUISREIS. Uit Ameland wordt gemeld, dat het Duitsche jacht „Stella Maris", dat 9 Juni op Ameland is gestrand waarbij de kapitein en zijn vrouw om het leven kwamen, en dat tot heden op de Hollumer reede verankerd lag, is heden naar Terschelling vertrok ken. Nadat daar een sloepje, dat destijds door het jacht is verloren, is afgehaald, gaat het verder via het IJselmeer. Kampen, den IJsel en den Rijn naar Dusseldorp. KON HAAR KNIEëN NIET BUIGEN. Lange tijd van pijn nu geëindigd. Deze vrouw een weduwe heeft een hoop volle boodschap voor eiken lijder aan rheumatiek. Zeven jaar lang verdroeg zij rheumatische pijnen en toch is zij nu weer geheel gezond. Zij schrijft: „Ik ben weduwe, 55 jaar oud, en heb zeven jaar lang vreeselijk te lijden gehad door spierrheumatiek en jicht. Twee jaar geleden kon ik mijn knieën niet meer buigen om de trap af te loopen. Ik moest me naar beneden laten glijden en dan mijzelf aan de leufling weer optrekken. Ik had een stok noodig om te kunnen loopen. Toen in begin April- van het vorig jaar. raadde iemand mij, een Kruschen Salts te probeeren. Ik kocht een flacon en tegen den tijd dat deze opraakte begon ik me vroolijker en opge wekter te voelen. Sedert die tijd ben ik steeds Kruschen door blijven gebruiken en ik kan nu weer heel gemakkelijk loopen. Mevr. F. M. T. Kruschen Salts spoort de inwendige organen aan tot krachtiger werking. Urinezuur en afvalstoffen die zich mochten hebben opgehoopt en de aanlei ding Uwer rheumatiek zijn, worden verwijderd. Ge zwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen wor den weer normaal en gevoelt u weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon en wordt gefabriceerd in Engeland door de fa. E. Griffiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Manchester Stralende gezondheid voor één cent per dag.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4