Nieuwstijdingen Het Hoogheemraadschap Ons Courantenverhaal Die doedel ijke draad. Men schrijft ons van fe zuidelijke lanids-i grenzen Onder de Zeeuwsch Vlaamsche gemeente West dorpe zijn bij grondwerken door arbeiders uit den grond op geringe diepte drie geraamten op gedolven. Vermoedelijk zijn deze geraamten af komstig van personen, die tijdens de oorlogsjaren aaan den zoogenaamden draad zijn blijven han gen." Aldus luidt het bericht. In de Zeeuwsch Vlaamsche grensplaatsen wordt deze lugubere vondst druk besproken, omdat zij herinnert aan een tijdperk dat vol sensatie was. B© doodelijke draad. De geheele landsgrens, die Nederland van bet bezette Belgi sche gebied scheidde was tijdens de oorlogsjaren afgezet door een sterke draadversperring, die onder voortdurenden electrischen stroom stond Bfe grensbewoners herinneren «ich' thans we der de talrijke gevallen van personen, die aan der. draad den dood' vonden. Het waren lieden van verschillende slag. 'D'uitsche deserteurs, die trachtten den Nederlandschen grond te bereiken. Personen uit Belgie die eveneens het bezette ge bied wilden ontvluchten. Smokkelaars. Over brengers van berichten uit bet bezette gebied. Honderdtallen personen beproefden des nachts ondanks de gevaren van den 'doodelijken draad en het wakende oog der Schildwachten, deze elec trische versperring te passeeren. Allerlei hulp middelen werden daartoe aangewend. B.ubber- handschoenen en dito schoeisel, met den polsstok eroverheen springen op gevaar af van! contact; zich eronder door graven enz. enz. Velen moesten hun pogingen met den dood bekoopen en zoo zal vermoedelijk ook het drie tal gevaren zijn, waarvan men-thans na onge veer vijftien jaren de skeletten gevonden heeft. Nrd. Holl. Dibld. Ernstige viei(diiiifet[efrliing te Wadidinxveejp. Te Waddinxveen heeft zich ©en ernstig geval van verduistering voorgedaan. Be 'bedrijfsleider R|. van de spiegelglasfabriek van den heer M. heeft in den loop'van een paar jaren een bedrag van ©enige duizenden guldens verduisterd en ten eigen bate aangewend. Op last van aen burgemeester is hij jl. Za terdag 'gearresteerd en 'onmiddellijk aan een verhoor onderworpen. In dep loop van den dag is ook de officier van Justitie nog in Waddinx vepn geweest. Die verdachte heeft bekend verschillende frau des te hebben gepleegd. Hij bevindt zich nog steeds in arrest te Waddinxveen. Onder leiding van Hen, Durgemeester wordt het onderzoek dat uit den aard der zaak veel tijd in beslag -neemt, nog voortgezet. R. stond te 'Waddinxveen n.iet ongunstig be kend, maar moet op veel te grooten voet hebben geleefd. 'Dje staking te IJmuildifri. Die yereenigihg van reeders van visschersvaar tuigen te lJmuiden 'heeft de volgende mededee- ling aan het 'in, dienst zijnd© personeel gedaan. Aangezien er geruchten 'vvorden verspreid,, dat bij beëindiging Van de staking het thans in: dienst zijnde personeel, 'zoowel varend als aan den wal, de plaatsen weder zou moeten 'inrui men voor personeel dat aap de staking heeft deelgenomen, acht het 'bestuur van d'e Vereenf- gi'ng van Reeders van Visschersva'artuigen te IJmui'den het noodig nog eens uitdrukkelijk de verzekering 'te geven, dat deze geruchten van allen grond 'zijn; ontbloot en dat het thans in 'dienst zijnd personeel onvoorwaardelijk za'l worden gehandhaafd 'voorop gesteld natuur lijk, dat de werkzaamheden 'naar behooren en tot tevredenheid worden vervuld. Indien er pogingen mochten worden gedaan om hetzij door zachten druk, hetzij door pla gerijen hinderen of ook doorr dreigementen ie mand te bewegen zijn plaats op te geven of „(Beproef je krachten, mijn kind," zeide hij „Zeg mij of je je beter bevindt." Alexa beproefde op te staan. ,.ikl heb overal pijn," zeide zij', in het bed terugvallend. ,,Br is echter niets gebroken, ik zal spoedig weder' hersteld zijn." ,.|God zij dank voor die groot© genade. Ik prijs het gevaar dat je voor mij' getrotseerd hebt, Alexa en roep den zegen, dtes hemels over je af. Moge de Voorzienigheid je voor al je liefde en vertrouwen beloonen,. Als wij spoedig voor al tijd scheiden moeten, zullen, wij ons toch daar boven weder zienj waar alle kommer vergeten, alle onrecht vergeven wordt en, waar d'e gehei-. men aller harten bekend worden.' „Vader, Wat bedoelt u?" „(Fk heb je vele nachten gezocht, om je dat te zeggen, Alexa. Ik zie hoe ik mij bedrogen heb. Toen mijn naam met smaad bedekt, toen ik veracht en vluchteling werd ,had ik geep recht een ander leven, aan het mijne te verbin-; den. Ik dacht dat je moeder mijn vij'apiin ge-' Worden. was. Ik ontnam je haar om mij in mijn verbanning te troosten en zonder jou, zon- je liefde zou ik krankzinnig zijn geworden. Maar je moeder had een grooter recjjt op je, dan ik Alexa. Zij treurt nog om mij. Ik kan. haar niet zien Alexa, maar ik kan haar haar kind weergeven." „(Wat wilt u doen ^Mij in een verwijderden hoek der aarde te- tot het 'geven van ontslag a'ah anderen med;e te werken, dan behoeft niémand zich daarover bezorgd te maken,, maar kan ieder rustig zijn arbeid blijven voortzetten. Evenwel is het gewenscht van pi zulke po gingen 'onmiddellijk kennis te geven aan het be stuur der reedersvereeniging, opdat dit de noodip ge maatregelen kan treffen, om het recht van het lïi dienst zijnde personeel te handhaven en ©en rustigen gang van zaken in hét ^bedrijf te verzekeren ZIEKTE VAN WEIL TE GOUDRIAAN. Eenigen tijd geleden had de 20 jarige zoon van den heer A. J. de Jong gezwommen in de Smoutj es- vliet, looende langs de Postkade. Bij zijn thuis komst voelde hij zich onwel en bleek toen hij niet spoedig herstelde, en nadat een geneesheer was ge raadpleegd, dat D. J. lijdt aan de ziekte van Weil, zegt de N. R. Crt. PHILIPS NEEMT WEER ARBEIDERS AAN. Was er eenigen tijd geleden sprake van een seizoen oplevingbij de N.V. Philips alhier, thans is dit le zen wij in de Tel. bewaarheid, doordat men dezer dagen een vijf honderd tal arbeiders waaronder voor namelijk metaalarbeiders en instrumentmakers op sezoenvoorwaarden is aangenomen. Van de zijde van de N.V.' Philips vernemen wij, dat dit slechts het karakter heeft van een tijdelijke opleving, die uiteraard nog weinig perspectief geeft. Onder het vergaderingsverslag van het hoog heemraadschap in ons nummer van Donderdag, hadden-wij een noot geplaatst, die wegens ruim tegebrek moest blijven liggep. Wij laten hier onder volgen, wat wij' meenen, dat Velen zul len onderschrijven. De commissie wees er op, dat betaling aan het Hoogheemraadschap noodig is, omdat dij ken en wegen onderhouden moeteln worden. Bit is juist. Maar niet minder juist is het' en dit vergat de commissie'er bij te voegen dat ook betaald moet worden aan de instand houding van dezen kostbaren dienst, met zijn keurcorps van ambtenaren, en al wie ey meer een graantje meepikken uit de voerbak, die maar steeds door 'de boeren e,n' bouwers gevuld moet worden. Dat het Hoogheemraadschap met zijn presentiegelden van vijfjgpn, gulden en zijn grootsclieepsche maiiier van doen, bij e,en goed deel der plattelandsbevolking impopulair is geworden, .is zeer begrijpelijk. Het Hoog heemraadschap heeft vdch geworpen op de we- gevnerbeteririg, nu Jet zijn beste klant" de Zuiderzee met ,de dijken is kwijt geraakt. De kosten van Je overgenomen wegen zij mo gen dan (voor alle weggebruikers bedoeld zijn komen jjractisch voor rekening van een be- paalde bevolkingsgroep. Men- is er dan ook niet zoo happig pp onze gemeen.teraadsvergaderi,n gen bewijzen dit om de wegen over te dra gen en (wordt ook juist de tegenzjn veroorzaakt door de bureaucratische manier van doen, die de daden van het Hoogheemraadschap kenmerkt, en. de dure ambtenarij en papierenwinkel, die het er pp 'na houdt. Werkelijk iu dezen tijd kunnen we dergelijke pruikentijd-instellingen wel missen of ze moeten zich aanpassen, en, als wij ,allemaal, soberder gaan 'leven. gen in handen van de organisatie .Hitlerjeugd" ge komen was, dat geen Duitsche Marxisten en Duit- sche Joden toegang tot de Duitsche jeugdherber gen zouden krijgen en dat de Duitsche jeugdherber gen als hulpmiddel bij de opvoeding der Nationaal- Socialistische jeugd zouden worden gebruikt. Het Bestuur van de Nederlandsche Jeugdherberg- 1 Centrale zag het als zijn taak te onderzoeken, of Nederlandsche trekkers, zoolang deze zelf geen aan stoot geven, op de oude vriendschappelijke wijze, 1 onafhankelijk van ras en politieke gezindheid, tot de Duitsche jeugdherbergen toegelaten zouden wor- den en tevens de waarborgen verkrijgen, dat de Duit sche jeugdherberg-organisatie in iedere jeugdher- berg afzonderlijk te allen tijde dit beginsel zal handhaven. j Daar het Reichsverband für deutsche Jugendher- bergen niet meer hetzelfde is, waarmede het bestuur der Nederlandsche Jeugdherberg Centrale het we- derkeerigheidscontract heeft afgesloten, heeft dit contract zelf geen geldigheid meer. In verband met een en ander heeft het bestuur vande Nderlandsche Jeugdherberg-Centrale in een persoonlijk onderhoud met de hoo:fdleiding van de Duitsche jeugdherberg-organisatie van deze leiding de volgende toezeggingen verkregen: I 1. Aliie Nederlandsche individueele trekkers en trek kersgroepen vanu welke politieke richting of ras dan ook, hebben toegang tot de Duitsche jeugd herbergen: Men zal hen daar niet in hun overtui ging krenken. 2 De Duitsche trekkerskaarten worden ook in het vervolg door de Duitsche jeugdherberg-organisa tie volgens dezelfde paedagogische begrippen, zoo als deze vroeger golden, afgegeven, met dien ver stande dat de Duitsche Joden en Marxisten geen Duitsche trekkerskaarten kunnen verkrijgen. 3. De leiding van de Duitsche jeugdherberg- organisatie geeft de verzekering, dat Duitsche trek kers bij bezoek aan Nederlandsche jeugdherbergen tot conflicten geen aanleiding zullen geven. 4 Het bestuur van de Nederlandsche Jeugdher berg Centrale behoudt zich het recht voor speciale trekkerskaarten voor het bezoek aan Nederlandsche Jeugdherbergen aan die Duitsche individueele trek kers en trek kersgroepen te verstrekken, die van de Duitsche regeering verlof hebben gekregen over de grens te gaan, doch om redenen van ras en of poli- tieken aard geen Duitsche trekkerskaart meer kun nen verkrijgen. Het bestuur van de Nedernadsche Jeugrherberg- Centrale kan er zich thans mede vereenigen op grond van bovenstaande toezeggingen dat die Duitschers, welke van een geldige Duitsche trek kerskaart voorzien zijn in de Nederlandsche Jeugd herbergen welkom zijn. Het bestuur der Nederlandsche Jeugdherberg Cen trale is voorts de meening toegedaan, alle Neder landsche trekkers die de Duitsche jeugdherbergen denken te bezoeken en verdr diegenen die voor hen verantwoordelijk zijn, alsmede de groepleiders er op attent te moeten maken, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat in de Duitsche jeugdher bergen een andere geest heerscht in verband met het feit, dat de Duitsche Jeugdherbergen als bovenomschreven hulpmiddelen bij de opvoeding van de geheele Duitsche jeugd zijn geworden en pa- ralleigeschakeld zijn. Het bestuur van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale is ei echter van overtuigd, dat de huidige leiding van de Duitsche jeugdherberg-organisatie alles in het werk zal stellen de gedane toezeggingen in de praktijk volledig ten uitvoer te brengen en geft uitdrukking aan het vertrouwen, dat de Neder landsche trekkers zich volkomen bewust, zullen zijn van hun verantwoordelijkheid, zoodat zij zich zoolang zij gastvrijheid in Duitschland genieten in en buiten de jeugdherbergen van iedere uiting, voor zoover deze de verhoudingen in Duitschland betreft, zuilen onthouden. GEEN VRIJHEIDSBELEMMERING. Het Bestuur van de Nederlandsche Jeugdherberg- Centrale verzooekt ons te willen mededeelen: Voor eenigen tijd vernam het bestuur van de Ne derlandsche Jeugdherberg Centrale dat de heer R. j Schirrmann van zijn ambt als voorzitter van het Reichsverband für deutsche Jugendherbergen was ontheven, dat de leiding der Duitsche Jeugdherber- rugtrekken, of beter nog, mij naar het oosten begeven om 'in den. eerstvolgend'en oorlog als soldaat den dood te vinden," Alexa "begon te zuchten. „(Voor je moeder en voor jou kan ik mij in, mijn vaderland niet aan bet gerecht overleve-' ren. Ik kan geen smadelijken "dood verdragen, maar in bet gewoel van den, strijdzta|l ik vallen en onbekend sterven, met vele anderen, en nie mand zal vermoeden, dat een, man, door ben Zlelven, die zich zijn vrienden noemden, die hem het beste kenden en, voor een misdadiger hiel den, zoo omkwa.m Alexa richtte zfich op, zonder aan haar won,- den Hare lieve oogen vonkelden als sterren;, haar gelaat straalde van jeugdige geestdrift. „/Vader, waarheen u ook gaat, ik volg u" riep zij vast besloten. ,,Ik zal u in geen geval ver laten. Maar er is geen sprake van,, dat u Enger land verlaat. De barmhartigheid des hemels na dert eindelijk. U heeft vele 'jaren opder den druk van het aan u gepleegde oprecht geleden, maar uw lijden zal spoedig voorbij zijn. Het licht begint reeds door de duisternis heep te breken het licht van uw aanstaande rechtvaardiging Mr. Strange Week verbaasd eenige passen, achteruit. Reeds te lang had hij de zwaarste lots verwisseling verduurd, dan dat hij ~pp nog aan een aanstaande, vreugde kon; gelooven. „ïk ebn er zeker van dat Renard de moor denaar van mijn oom is;" hernam: Alexa, ,,ik DE RIJKE OOM UIT AMERIKA. Een brief van oome Adolf uit 'Amerika Uit Winnipeg zeg je? Lichtelijk verwonderd, haast verstoord haal de mijnheer van der Boome'n de schouders op. Hij had geen prettige herinneringen aan oome Adolf die altijd zoo'n beetje he't zwarte schaap in 'de familie whs geweest. Als die oome: Adolf er 'niet was geweest, dan zou hij indertijd mis schien heel wat me'e'r van zijn vader hebben ge- erfd, want de 'familie had dien oom altijd tot een kostbaren prijs de hand boven het hoofd ge'hou-< den. Tot hij nu tien jaar geleden naar Amerika was geholpen, wat heel noodig was geweest. Em nu zou die oome Adolf....... Neen man, niet van hem zélf, maar van zijn notaris. Zoo, is ie dan eindelijk dood? heb bewijzen zijner schuld gevonden.' „(Bewijzen ,.jBewijzen, die mr. Dialton van Renard's schuld en van uw onschuld overtuigd hebben." „(Ei® mr. Dalton overtuigd hebben? Ook hij geloofde mij schuldig en beproefde mij 'tot blij ven te bewegen. En nu is h,ij van mijn onschuld j overtuigd? O, gelukkig." Hij viel op zijn knie- en en Weende zooals Alexa nog nooit een man had zien wèenen. „Noem mij de bewijzen, Alexa I zeide hij. nadat hij zich hersteld had. j 'Alexa verhaalde Renard's bezoek in het graf der kapel en hoe zij hem beloerd had, alsmede van de daar verborgen 'diamanten, die zij ge loofde dat tot de vermiste juweelenverz.ameling van den vermoorden markies moesten behoord hebben. „Een gewichtig bewijs tegen Renard" zeide mr Strange. „En heb je dit mr. Dialton me degedeeld? Je hebt hem toch niet bekend ge maakt met je naam of met het feit dat ik nog in leven ben?" „jNeen, vader» mijn geheim heb ik streng be waard. Maar ik moet u nog méér zeggen. Die kamer van den vermoorden markies was sedert het onderzoek gesloten gebleven. Ik verzocht mrs. Ingestre ze voor mij te openen, en ik be zocht haar in gezelschap van mrs. Ingestre, mrs Matthews en Pusset. In het snijwerk van het ledikant vond ik «en stuk van een gouden ket ting,» die den moordenaar in de worsteling ont- -^Ach neen, Hier leefe zelf maar. En mijnheer van der 'Boomen las, vertalend uit het Engelsch: r Waarde Heer, Het zij mij vergund u op discrete wijze' voor te bereiden óp de' overkomst van uw' oom, den heer Adolf van der Boome'n. Genoem de heer heeft hier door een gelukkigen handel in conserven een enorm fortuin verdiend. Nu .heefi hij mij, als zijn notaris en raads'man meegedeeld, een testament 'te willen maken, doch daar hij vroeger niet te veel vriendelijk! beid van zijn 'familie zegt te hebben onder-' vonden, wil hjj deze nu eerst op de proef stellen, om te kunnen bepalen, wien hij zal bevoorrechten. Het is zijn doel om zich als, arm veor te doen en dan na te gaan, wie des ondanks bereid is om hem te helpen. Mocht de proef ongunstig uitvallen, dan zou hij zijn vermogen de stad Winnipeg vermaken ten ba- tei varUde opvoeding van verlaten kinderen. Waar ik het pu altijd jammer vind, als een aanzienlijk bezit uit de familie raakt, meende ik u in vertrouwten te moeten waarschuwen. Alleen uw adres ken ik bij toeval door een. gesprek met uw' oom, maar u zult ook de ove rige familie Wel op de hoogte willen stellen/ Op uwe discretie overigens een nadrukke lijk beroep doen.de, w.g. Jeflson, notaris Had je dat nog ooit verwacht, riep mijn heer van der Boomen uit, van dien pufden schavuit. Dieksels. Maar hm wat dat waar schuwen betreft van "de familie Je. zou wel gek wezen, meende zijn vrou|w Diat dacht ik ook. Veertien dagen later arriveerde oome Adolf. De verrassing van de familie van der Boomen was net echt. 'Die Amerikaansche Nederlander zag er sjofel uit en zijn waterige oogjes getuig den, dat hij in Winnipeg zijn natje en 'droogje vooral zijn natje ook niet had gemist. Stom verwonderd was oome 'Adolf over de hartelijke ontvangst. Kijk, zei 'hij, ik weet dat ik niet altijd de familie tot eer heb gestrekt, en ik heb het, dan ook niet kunnen droomem, dat jullie zoo har-1 telijk Ach oom, praat toch niet zoo. Zijn wij,: merischen niet op de wereld om elkaar te hel pen? Ein dan 'toch zeker als familie zijnde. Neen, oom, u moet doen alsof hier thuis bent Steek nou nog zoo'n lekkere sigaar op, dan zal ik je nog eens inschenken. Het is kolossaal aardig, kinderen, 't Geeft me waarachtig moed om Je moet weten, ik zit een beetje in moeilijkheden, zie je, het is maar tijdelijk, denk ik, maar als je misschien Hoeveel .wilde 'je hebben oompje, zeg maar op hoor. Ja, het is nogal veel zie je. Duizend, pop, zoowat Duizend gulden? Jongen. Neen, neen, het is heusch niet teveel. Diat niet, hoor. U zult' ze hebben. Maar is het morgen tijd, genoeg? Natuurlijk, jongen, natuurlijk. En dan wil ik morgenavond eens met den trein naar Haar-; lem, Kees opzoeken, en San ga ik naar Mi®a in Grpningen en enfin, ik wilde de heelei fa milie nog eens langs. Je begrijpt. Best. Ein denk er aan, dat u hier feteeds Aeer een thuis vindt. Op het oogenblik is de heer Adolf van- der (Boomen weer in Amerjika terug, waar zijn vriend Dick, alias notaris Jeffson, hem opwacht te. In Amerika zitten nu ook de 1000 pop van neef Jan, 1500 pop van Mie haar man, 1200 gulden van neef Adriaan, 2000 pop van zwager Leen, 500 dollar van Gerrit uit den Bosch enz'. Hij is nu inderdaad de rijke oom uit Amerika, maar lang ral het wel niet duren. De Holland- sche van der Boomen voelen' zich intusschep de bom is natuurlijk allang gebarsten al zw,aar gestraft al is het niet onverdiend. Wanti ieder lid dezer achtenswaardige familie had een zelfden brief van notaris Jeffson ontvangen, maar ieder voor zich had omwille van het te verwachten fortuin het lieve neefje of zwager - tje willen spelen, zonder de overige familie te waarschuwen. rukt werd." Zij schetste voorts haar bezoek bij lady Wol- ga te Londen, haar terugkomst en het vinden van der. ketting, waarbij het stuk behoorde en het juweelenkistje van Renard. ,i-iEen twteede bewijs" hernam mr. Strange, minder kalm dan te voren. „En 'heb je dit mr. Dialton ook gezegd?" „Ja, vader, maar ik wteet 'nog meer;." Zij vertelde nu haar bezoek "bij den molenaar Gregg, de redding van zijn 'kind en haar onderi- houd met hem. De ontroering van mr. (Strange steeg bij elk Woord. i JMr. Dalton heeft een 'geheim 'politieagent laten komen, om Rienard te 'bespieden," ging Alexa vóórt, „en deze is nu als stoker op het slot. Ook de molenaar 'wordt doof een geheim politieagent in het oog 'gehouden. D|eze kerels zitten nu in een net 'dat voor hen altijd enger wordt. Die waarheid zal 'spoedig aan het licht komen, vader." ,:\En als dit geschiedt, heb ik alles, ook mijn leven aan je te danken," riep mr. Strange haar omhelzende uit. „Maar toch," ging 'hij op be klemden toon voort, „gevoel ik mij angstig." Er is nog grooter kommer1 voor ons iu aantjochti, 'De hemel geve dat het geen voorgevoel van een nieuw onheil moge zijn." Wordt vervolgd. 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 6