NIEUWE ®i ai Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier pUUOi No 81 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DINSDAG 1! JULI 1033 42e Jaargang Uitgave: firma I. H. KEIZER - .fledactear I. U. KEIZER. Bureel Hoordscharwoude. „SCHOOLFEEST"-commis$ies en School-,.FEESTCOMMISSIES" IJ Doorzitten Stuklooperi/^ Zonnebrand/^ DEZÊ COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AbennmentsprUs: S»cr S insanden LU. ADVERTENTEEN ?*n 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. We leven thans in den tijd dat overal in den lande de schoolreisjes door de kinderen worden ge houden, welke schoolreisjes mogelijk worden en zijn gemaakt door vrijwillige bijdragen van de ouders van kinderen en belangstellenden. Na afloop daarvan lezen we de berichten en verslagen over de uitstekend geslaagde schoolreisjes, die alle een pleizierig verloop hadden. En toch. Wat deze twee woorden beteekenen willen wij in het volgendetrachten nader te definieeren. Iedere gemeente is in het bezit van een school feestcommissie, die bijna overal bestaat uit het on derwijzend personeel, waaraan toegevoegd eenige vaders en moeders van schoolgaande kinderen. Deze commissie in haar geheel zorgt voor de voorbereiding totdat .,de" dag is aangebroken en voor „begeleiding" op den dag van het schoolfeest. In de allereerste plaats dient het onderwijzend personeel zitting te hebben in de commissie, en is het usance dat het hoofd der school ambtshalve voorzitter is. Waarom'dit laatste zou zou „moeten" zijn? Omdat naast de pret toch voor de hoogste klassen in de allereerste plaats een opvoedend karakter van het reisje dient uit te gaan. En voor dit opvoedend ka rakter kan alleen het onderwijzend personeel het beste zorgen. Men krijgt daardoor een hechter band tusschen onderwijzer en kind, tusschen onderwijzer en ouders hetgeen aan de school en aan het onderwijs ten goede komt. Wij kennen gemeenten, waar het hoofd, voor zitter van de schoolfeestcommissie zijnde, de plan nen ontwerpt, na grondig ingewonnen inlichtingen, deze de Commissie op een daartoe belegde verga dering voorlegt, en aan een bespreking onderwerpt. Daaruit wordt het definitieve plan geboren en vast Het goede en gewenschte overleg tusschen onder wijzend personeel en andere commissieleden zorgt hier voor een goed schoolfeest of schoolreisje zooals men het noemen wil. Zoo behoort het. En nu de andere kant. Er zijn gemeenten waar het niet zoo „anders" gaat. Een schoolfeestcommissie is er. Maar een ander dan het hoofd der school, iemand uit de gemeente is voorzitter. Dat is het ongerijmde en daaruit worden minder aangename verhoudingen geboren. Het hoofd der school zou als „gewoon" commissie lid zitting hebben en dus niet meer zijn dan ge woon „geleider" terwijl als „leider" zou moeten op treden de voorz. van de Schoolfeestcommissie. Maar men verlangt dan evengoed nog van het hoofd dat hij de leiding heeft. Dit is juist het on gerijmde. Als hoofd keurt men hem het voorzitter schap niet waardig, en Wil hem toch verantwoor delijk stellen voor de reis. Begrijpelijkerwijze be dankt hij voor deze „eer"; trekt zich uit de com missie terug, en de tweedracht is gezaaid. Door wie? Men verwijt hem niets voor het schoolfeest te ge voelen, omdat hij niet als „ge"-leider wenscht mede te gaan met de „in school" aan zijn „leiding" toe vertrouwde kinderen. En nu komt het fatale in dergelijke kwesties. Dat, men hem verwijten doet en door een derge lijke handelwijze persoonlijk treft, zal hij zich min der aantrekken dan wel het feit, dat hierdoor in de ergste mate het onderwijs wordt getroffen. Dit laatste is geenszins denkbeeldig. Wat er gebeurd is wordt thuis besproken in het gezin, het komt de kinderen ter oore, die op „hun" wijze den meester laten gevoelen wat zij gehoord hebben. Het gezag wordt hierdoor ondermijnd op de school en dit vindt zijn weerslag weder op het onderwijs. Er ontstaat een scherpe verhouding tusschen het hoofd en de ouders, tusschen het onderwijzend per soneel en het hoofd, wanneer dit onderwijzend per soneel met de commissie meegaat, en het hoofd en de kinderen. En dan vragen wij ons af wat of er dan van het onderwijs overblijft. Hierin ligt de beteekenis van de woorden „en toch De Schoolreisjes zijn nog niet in het leerplan opgenomen, maar worden door de burgerij betaald; en ondanks dit laatste moet men het ongerijmde in dergelijke verhoudingen, zooals hierboven door ons geschertst, gevoelen. Wij willen een voorbeeld noêmen: Er wordt een excursie gehouden met de leerlingen van dc hoogste klasse eener school naar een of ander bedrijf. Zou dan de commissie zich ook daarmede bemoeien en aan het hoofd de leiding ontnemen? Neen, toch immers, zoo min de voorzitter van een tuinbouw- vereeniging er aan denkt de leiding op zich te nemen wanneer de leeraar van een tuinbouwcursus een reis met zijn leerlingen maakt naar het West- land. Wij kunnen het niet anders zien, maar het hoofd der school dient voorzitter te zijn der schoolfeestcommissie, om de uitgewerkte reizen dienstbaar te maken aan het onderwijs ea omge keerd. Is men van een ander gevoelen, dan ware het beter, dat. zooals ook in andere gemeenten gebeurt, aan het onderwijzend personeel werd verboden om mede te gaan, in het belang van een goede ver standhouding tusschen ouders en onderwijzend per soneel en dientengevolge in het belang van het onderwijs. Op de andere wijze streeft men zijn doel voorbij. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Openluchtuitvoering der Gymn. Vereenigir.gen „Hercules" en „Hygiea" Zondag werd er door bovengenoemde vereenigin- gen een openluchtuitvoering gegeven op hot, ge meentelijk sportterrein achter de o. 1. school alhier. Vol vreugde en animo trokken de meisjes en jongens-adspiranten naar het terrein, maar jammer genoeg moesten zij daar eenigen tijd schuilen voor den neerruischenden regen. Dit had ook tot gevolg dat verschillende ouders thuis waren gebleven, zoo dat slechts weinig belangstellenden aanwezig waren. Niettemin bleven de kinderen vol moed, en deden hun uiterste best bij datgene wat zij moesten uit voeren. Vooral bij de onderlinge wedstrijden, na de vrije oefeningen, kwamen de kleinen los en moedigden zij elkander aan, dat het een lust was. Het was een prettige morgen, vooral toen de grijze regenwolken steeds meer verdwenen en de blauwe lucht zichtbaar werd. Mooi weer beloovende voor den middag waarop de grootere en groote turnsters en turners zouden optreden. Te 12 uur ongeveer verlieten allen het terrein. Om 2 uur was verzamelen geblazen bij het club lokaal van J. de Bakker, om in optocht naar het sportterrein op te marcheeren. De trommelslag klonk. „Ze" komen was de roep, en het was als van ouds toen de stoet door de gemeente trok met ontplooide banieren een frissche en vroolijke aanblik. Oogenblikkelijk werd bij aankomst een aanvang gemaakt met de algemeene vrije oefeningen, die zeer in den smaak vielen van de aanwezigen, die zich op het terrein hadden verzameld. Alle programmanummers te noemen zou te veel plaats in beslag nemen, en noemen wij alleen nog het keurige nr. rhytmische oefeningen van de Da mes, die algemeen waardeering vonden. De turnsters en turners verspreidden zich over het terrein, zoodat overal wat te zien was en konden wij een bijzondere vlotte afwerking van het pro gramma constateeren. En hoe geheel anders gaat het dan vroeger. Toen een precies in den vorm af marcheeren, en ken merkte alles zich door een zekere stugheid. Nu alles even los en soepel, zonder in ongebondenheid te ontaarden. Hoeveel aangenamer doet het laatste Wij zagen keurige staaltjes van turnen en turn- techniek, welke duidelijk den vooruitgang ook op dit gebied toonden, en zeker mogen de Dames en Heeren van deze vereenigingen hierop bogen. Maar dit is mede te danken aan de uitstekende en goed overwogen leiding van den directeur, den heer K. Boot Jz. Nadat de wedstrijden waren gehouden, verzamel den allen zich voor de plaats waar de uitreiking zou plaats hebben, en laten wij de uitslagen van de morgen - en middagwedstrijden hier volgen: MEISJES. Meisjes Balwerpen: 1 Gre Dekker, Oudkarspel; 2. Betsy Hack, Oud karspel; 3. Janny Langedijk, Noordscharwoude. Meisjes Sprietloopen 1 Didi Keizer, Noordscharwoude; 2. Janny Lan gedijk, Noordscharwoude; 3. Marie Schelters, Nrd.- scharwoude. Tweekamp Meisjes (Vrije Oef. Brug) 1. Nelly Hemke; 2. Groetje Bakker; 3. Ko Hemke, allen te Noordscharwoude. Driekamp Meisjes (Brug-, Paard-. Vrije Oef.) 1. Aafje Glas; 2. Annie Smit; 3. Marijtje Heidsma allen te Noordscharwoude. Driekamp Meisjes (Paard, Brug. Rhijt. Oef.): 1. Marie Bos, Noordscharwoude; Nelly van Dam. Oudkarspel; 3. Janny Wagenaar, Noordscharwoude. Tweekamp Meisjes (Brug, Vrije Oef.) Nelly de Geus, Noordscharwoude; 2. Remmy Smit, Broek op Langendijk; 3. Marietje Kroon, Oud karspel. Driekamp Meisjes (Paard, Brug, Vrije Oef.). 1. Nel Ludeke; 2. Wik Mallekote, beiden te Noord scharwoude; 3. Marie Prijs. Oudkarspel. Tweekamp Meisjes (Brug, Vrije Oef.) li Trijntje de Waard, Broek op Langendijk; 2. Gre Keeman, Noordscharwoude; 3. Klaartje Peys, Oüdkarspel. Evenwichtsoefeningen 1: Jan Langedijk; 2. Piet Hemke; 3. Dirk Kansen, allen te Noordscharwoude. Baiwerpen 1. Piet Koopman; 2. Nico Lindeke; 3. Dirk Kan sen, allen te Noordscharwoude. Driekamp (Paard, Brug, Rek): 1. Jan Schoenmaker, Zuidscharwoude; 2. A!rie Bopt. Noordscharwoude; 3. Wim Tauber, Oudkarspel. Driekamp (Paard, Brug, Rek) 1. Jan Tauber, Oudkarspel; 2. Jan Wellner, Zuid scharwoude; 3. Klaas de Bakker, Noordscharwoude Tremplm. Hoogspringen l.Kempe Heidsma; 2. Hark Bouwens; 3. Eef Bos, allen te Noordscharwoude. Hindernisbaan: 1. A. van Dam; 2. Grietje Mulder; 3. Engeltje Dissel allen te Oudkarspel. Hoogspringen: - 1. Mej. Ens, Oude Niedorp; 2. Mej. Smak, Broek op Langendijk; 3. Mej. van Die, Noordscharwoude. Hindernisbaan: 1. G. Ens, Oude Niedorp; 2. C. Langedijk. Noord scharwoude 3. A. de Geus, Noordscharwoude. Daarna marcheerde men wederom in gesloten rijen af naar het clublokaal De gymnastiek-vereenigingen kunnen op een goed geslaagde openbare uitvoering en niet minder waardevole propagandadag terug zien. NOORDSCHARWOUDE. De afdeeling Noordscharwoude der S.D.A.P. nam in haar dlezer dagen [|ehouden vergadering de onderstaande motie aan: De H. H. vergadering enz. stelt vast, dat de boycot een der krachtigste wapenen is, die, mits syste matisch en wei-overwogen gehanteerd, tegen het Duitsche fascisme kunnen worden aangewend; heeft met groote instemming kennis genomen van het besluit van de Algemeene Raad uit N.V.V. en S.D.A.P., om over te gaan tot een boycot van het koopen van Duitsche waren en van de stichting van het Centraal Boycot-Bureau uit de moderne ar beidersbeweging; heeft verder met instemming vernomen, dat ook in het buitenland krachtige pogingen worden ge daan, om aan deze boycot een Internationaal ka rakter te geven; roept alle leden van onze organisatie op, om het werk van het Centraal Boycot-Bureau en van het Plaatselijk Boycot-comité zoo krachtig mogelijk te steunen; vertrouwt, dat onze leden zich voortaan zullen onthouden van het koopen van Duitsche waren en dat zij in eigen omgeving de krachtigste propaganda voor deze boycot zullen voeren. Nflioritefharwouikv Naar wij vernemen heeft de heer J. Ootjers Rz. bedankt als correspondent der arbeidsbe middeling. Tn zijn plaats is aangesteld de heer Joh. Oosterlee, gemeende-opzichter. Lapsed ij k. Ee afd. Langedijk van de Ned. Ver. tot Af schaffing van Alcoholhoudende Dtranken, ver gaderde dezer dagen. Medegedeeld werd, dat wegens vertrek het aantal leden der afdeeling iets minder is geworden. Voor de aanbieding yan een huldeblijk aan den lieer van der Meulen, den scheidenden voor zitter der Ned. Vereeniging werd een bijdrage beschikbaar gesteld. Vervolgens werd verslag uitgebracht van de Blauwe Weeksluiting. Er moest een afgevaardigde worden benoemd voor de te Velsen te houden meeting. Waar er onder de aanwezigen niemand was, die in de gelegenheid was deze meeting bij te wonen, is de afd. dit 'jaar niet 'op de meeting vertegen woordigd, iets wat nog nooit is gebeurd. De Beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering werd behandeld en de heer O. Keeman Cz. te Noordscharwoude* afgevaardigd jnaar deze vergadering. De Beer Jb. B,utsen, Zuid scharwoude werd aangewezen tot plaatsvervan ger. De rondvraag leverde niets op, waarna slui ting volgde. Nee rdscharwioude. Die leerlingen der U.L.O.-school zullen niet 15 en 16 'Juli hun reis naar Brussel maken,, zoo als door ons werd gemeld, maar op 14 en 15 Juli. Doos 30 en 60, Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten. Noiontlisfliarwjoude. Heden, maken de hoogste klassen van de R,jK|. Jongens- en Meisjesschool hun schoolreisje en wel naar Amsterdam. Aldaar zal een bezoek worden gebracht' aan Schiphol en Artis. Bij terugkomst ligt het in de bedoeling, van af Broek op Langendijk met motorbooten den geheelen Langendijk langs te varen. Het 'is te hopen dat de regenbuien van heden morgen de laatste zijn vandaag en een heerlijk zomerzonnetje op den verderen tocht mag schij nen tot veraangenaming van de reis en tot vreugde van de kinderen. SSIint Pancras. Ook de ouden van dagen in deze gemeente staat een mooie dag te wachten. Evenals in andere gemeenten is ook hier met lijsten geloopen eh door deze bijdragen is het mogelijk geworden een mooie rijtoer voor de oudjes te organiseeren. Dinsdag 18 Juli des voormiddags 9 uur wordt met 2 bussen vertrokken. Als eerste pleister plaats zal toen in de Wieringerwaard aanleggen Daarna wordt de tocht voortgezet naar de Wieringermeer, Wieringen De Kooij den. Helder langs het Noordhollandsch Ka naal naar Schoorl en Bergen. Vandaar naajr Castricum aan Zee en terug naar, huis. Door een vijftigtal pudjes zal aan dezen tocht worden deelgenomen. Mooi weer en. de oudjes hebben een dag vol genot. Sint Panera^. Naar 'wij vernemen heeft de predikant uit Klundert, beroepen bij de Ned. Herv. gein. alhier voor dit beroep bedankt. Onjjlkarspcl. Op Vrijdag 7 Juli maakten de kinderen der hoogste klassen van de o.l.s. te Óudkarspel hün jaarlijksche schoolreisje, ditmaal naar Amster dam en Schiphol. Dies morgens om goed 6 uur werd met zeer mooi zomerweer in twee autobus sen vertrokken naar Zaandam, waar de salon boot van den dienst AmsterdamZaandam v.v. het gezelschap langs Z,aan en Noordzeekanaal naar Amsterdam bracht. Dit watertochtje in den vroegen morgen op „die groote boot" waS 'een heerlijkheid, waarvan de kinderen dan ook zeer genoten. Nu werd een bezoek gebracht aan de Bijenkorf, waar de speelgoed en sportafdee- lingen wel de meeste aandacht trokken, waarna in de lunchroom werd „opgestoken." Vervol gens werd naar Artis gereden en omstreeks 10 uur werd de rondwandeling begonnen door dien prachtigen tuin. Het Bleek al spoedig, dat we niet het eenige schoolfeest jhiw waren. Wat een kinderen. Soms kwam alles doo relkaar, dan weer scheidden de groepen en groepjes zich af. Alles werd bekeken en zelfs de zeeleeuwen, die gewoonlijk niet meer te zien geven dan de ronde

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1