NIEUWE M i4i "1 Lr Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier lliliam: film I. U. ttlZHI - Jedaclear 1.1 KEIZtR. Bureel Noordscharwoude. Binnenlandsch Overzicht Fotografisch iUelier en Amateurs-Fofohandel KUNKERT, Langestraai 93, Alkmaar, Tel. 302 De uitvoering van hef Saneerings- pian voor hef Bbembollenbedrijf No 82 telefoon intercommunaal nc. 52 DONDERDAG 13 JULI 1933 42e Jaargang LIVI.EIIIJKER (OIR01 DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprljs: per 3 majinden Lit. AD VERTENTIEN ?av 1—5 regels 75 jcent: elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De Kamer op reces na aanneming van een vijftig wetsontwerpen. Verlichting voor bezitters van automobielen en plei- ziervaartuigen. Voordeel voor exploi tanten van café's en restaurants. De Tweede Kamer heeft zich alvorens op zomer- recès te begeven, in vlot tempo door haar werk zaamheden heen geslagen. Zij heeft door de goede samenwerking met de nieuwe regeering duidelijk bewezen een nog alleszins bruikbaar instituut te zijn. alle anti-parlementarisme, dat ook in ons land veld wint, ten spijt. Meer dan vijftig nieuwe wetsontwerpen heeft de Kamer in korten spanne tijds onderzocht en goed gekeurd. Hiertoe behooren o.m. aanvullingen en wijzigingen van diverse begroo)tingsho|ofdstukken, contingenteeringen van schoenen, tafel- en bedde- goed, porselein en aardewerk, rijwielbanden, katoe nen manufacturen, boter, vleesch, wollen en tricot goederen, bovenkleeding, kousen en sokken, een wijziging van de wet op de personeele belasting. Deze laatste wet is van belang voor bezitters van automobielen en van pleiziervaartuigen, die van hun vehikels en/of scheepkes gedurende een jaar geen gebruik kunnen maken en wier lasten thans eeni- germate zullen worden verlicht. Voorts kan de nieuwe wet voordeel opleveren voor exploitanten van café's en restaurants, welke nu door de ge meenten lager in de personeele belasting kunnen worden aangeslagen. f28000 voor een Nederlandsche Kamer in het Volkenbondspaleis. DeKamer heeft voorts haar goedkeuring gehecht aan het noteeren van een bedrag van f 28.000 voor de inrichting van een Nederlandsche Kamer in het Volkenbonttspateis. Hoe nutteloos velen misschien deze uitgave ook mogen vinden, laten zij bedenken, dat Nederland te Genève bij de anderen niet ten achter mag blijven en ook netjes voor den dag moet komen. De Kamer naar huis met studiemate riaal. De inperking van scholen. De regeering heeft den Kamerleden met een fik- sche stapel studiemateriaal met vacantie gestuurd. In de eerste plaats mag wel worden genoemd het wetsontwerp van minister Marchant tot inperking van den steeds toenemenden scholenbouw. Hierop is van verschillende kanten reeds jaren lang aangedrongen. Op hoeveel tegenstand het voor stel ook moge stuiten, nu de nood aan den man is. zal me wnel inzien, dat op dit terrein vooral, ingrij pen noodzakelijk is, al moet alles in het werk wor den gesteld om zooveel mogelijk cultureele waarden, juist in dezen tijd, te behouden. Bij aanneming van het ontwerp zal de bouw van nieuwe scholen tot het allernoodzakelijkste worden beperkt en zullen de voorwaarden tot het verkrij gen van subsidie belangrijk worden verzwaard. Algem. maatregelen van Bestuur inzake restorsieima.atregelen. Meer vrijheid van optreden in de landbouwproductie. Bijna dictatoriale bevoegdheden voor den Minister. Stemmen tegen de maatregelen van verweer Dat het nieuwe bewind er geen gras over laat groeien en met spoed aanstalten, maakt om alom met kracht de zaken aan te pakken, blijkt behalve uit de reeds genomen maatregelen, wel uit de af gekondigde Algemeene Maatregel van Bestuur in zake retorsiébevoegdheden en uit het ,1Pg^ie™*e ontwerp, waarin de regeering meer vrijheid van treden vraagt in landbouprodnctie Wat eerstgenoemde maatregel betreft, wordt thans een eerste stap gezet op den weg van practische toepassing van de vorig jaar aangenomen clearing- wet. Zooals men weet bezit de regeering in deze wet een machtig wapen tot verweer tegen die lan den, die hun betalingen in het geheel niet of-Slechts gedeeltelijk verrichten. Behalve deze A M. van Bestuur is nog een Koninklijk Besluit noodig, waai - bij het land of de landen, waartegen de clearmgwet zich eventueel zal richten, zal moeten worden ge noemd. Bovendien moeten nog met name worden aangeduid de artikelen, waarop de wet man toepas sing is. Over de keuze van laatstgenoemde punten is dus nog geen beslissing genomen maar deze kan thans nu de rgeering paraat is, desnoods in een dag geschieden. Intusschen zijn er reeds stommen teeen de voorgestelde maatregtelen van verwee oneeeaan om van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, welke ze bestempelt als gwaarlijke politiek, welke vele risico's in zich sluit, doordat ver wacht mag worden, dat andere takken van handel, dan die ten behoeve waarvan de maatregelen wor den genomen, zullen worden getroffen. Wat de toepassing van de landbouwcroiswet o-- treft vraagt de betreffende minister bijna dictato riale bevoegdheden op dit terrein. Eigenlijk is hie.- mede de machtigingswet, door ^e oude regeering ingediend en destijds in zeer beperkten vormdra de Kamer geaccepteerd, opnieuw in vol ornaat ten t0r^e6voorgestddee wij ziging van de oude wet komt in het kort hierop neer: I S-W. .J- 1. De z.g. crisisproducten (tot dusver: bloembol len, stroocarton en rundvee) worden uitgebreid met een zeer groot aantal nieuwe voortbrengselen, alle met name genoemd. Bovendien wordt de mogeiijk- hid geschapen dit aantal nog te vergrooten. Ook geldt de aanwijzing van crisisproducten voor inge voerde artikelen, b.v. zuidvruchten. 2. de werkingsduur wordt tot onbepaalde tijd verlengd (inplaats tot 31 December), althans, tot het tijdstip, waarop de heerschende buitengewone om standigheden hebben opgehouden te bestaan. 3. De volksvertegenwoordiging wijst alleen aan welk product als crisisproduct wordt beschouwd, drwz. het parlement heeft alleen invloed op de aan wijzing als crisisproduct van de artikelen, welke na de in het ontwerp opgesomde overblijven, en dat zijn er maar zeer zeer weinigen. De Kamer spreekt zich echter niet uit over de te nemen maatregelen. 4. De regeering vraagt de bevoegdheid om den invoer van een crisisproduct te belasten met een invoerrecht om het verschil tusschen den wereld marktprijs van dat artikel en den binnenlandschen prijs zooveel mogelijk op te heffen. Men ziet hieruit, dat de regeering een enorme machtsdelegatie vraagt, welke mede door de vaag heid van haar plannen tenslotte neerkomt op het vragen van blanco mandaat, zoodat wij hier in wezen met een vertrouwenskwestie te maken heb ben. Met het voorbeeld van Roosevelt, die eveneens verregaande volmachten bezit op het gebied van het economisch leven, voor oogen. vragen wij ons af of de Nederlandsche volksvertegenwoordiging, on danks de ernst der situatie, bereid zal zijn, dit ont werp zonder meer te aanvaarden. Ontoelaatbare verschillen in de bezol diging van Rijkspersoneel. Verlaging van huur van Volkswoningen? Ge volg: algemeene huurverlaging en vermindering; Bevordering van het uit eindelijk doel: algemeene verlaging van den levensstandaard. Naast de poging om een eind te maken aan, vol gens de regeering, ontoelaatbare verschillen bij de bezoldiging van het rijkspersoneel, blijkt de regee ring ook van plan te zijn haar invloed te doen gelden ter verlaging van de huren van volkswonin gen. Althans geruchten dienaande zijn van regee- ringswege niet tegengesproken. Indien dit laatste bericht inderdaad juist is, zal de regeering bevor deren, dat de huren van gemeentewonmgen omlaag gaan, welke verlaging weer op den duur zal moeten leiden tot een algemeene huurverlaging .en - loonsvermindering, waardoor dus het uiteindelijk doel der regeering: algemeene verlaging van den levensstandaard indirect zou worden bevorderd. De staking te IJmuiden opgeheven nu een strijd om futiliteiten. De staking in het visscherijbedrijf te IJmuiden is aan haar roemloos einde gekomen. Het conflict is als een nachtkaars uitgegaan en we kunnen wel zeggen, dat de staking geheel en al verloopen is. DU moest wel het geval zijn, waar men van geen opgeven van den strijd wilde weten en om futili teiten door bleef vechten. Wij zullen thans niet in bijzonderheden treden over het verloop van cien strijd. Het practisch resultaat is al heel gering en o. i. van zeer ondergeschikten aard, zoodat wij slechts voolstaan met mede te deelen, dat partijen zich tenslotte heb oen ver eenigd op basis van een door den Rijksbemiddelaar gedaan voorstel. Vraagt U prijs. Wij zijn billijk Fotohmefk. f2.- (zwart), f2.50 (super) er) Onder de vroolijke tonen van de muziek der Gebrs. Dekker werd overgestapt in een motorboot om een rondvaart langs het dorp te maken, hetwelk natuurlijk veel publiek trok. ftoogst voldaan gingen de kinderen na n<fg in school getrakteerd te zijn huiswaarts. i- LANGENDIJK. Kaar wij vernemen zullen de blauwe aardappelen nog niet onder de minimumprijzenregeling worden opgenomen. Ze worden evengoed niet onder de f 0.75 per 100 kg verkocht, maar zullen nog niet door de iegoering worden overgenomen. Als ze den mini mumprijs niet kunnen opbrengen, moeten ze weer mee naar huis terug. PiaafseSijk üieuws NOORDSCHARWOUDE. Voor het toelatingsexamen voor de R. H. B. S. te Alkmaar slaagde onze plaatsgenoot, de jongeheer J. Balder Cz. ZUIDSCHARWOUDE. Het schoolf eest van de O. L. School zal den 21sten juli a.s. worden gehouden. - BROEK OP LANGENDIJK. In twee autobussen van de H.A.B.O. werd Dins dag 11 Juli het jaarlijksche schoolreisje gemaakt met de kinderen der openbare School. Ditmaal was de reis eerst naar Velzen, vandaar naar de ruine van Brederode en kopje van Bloemendaal, waarnaar verder de omstreken van Haarlem werden bezich tigd, daar werd 's middags gepauzeerd om den in- werdigen mensch te versterken, terwijl voordien tusschentijds werd gepleisterd en ververschingen gebruikt. Op den terugweg werd Alkmaar nog aan gedaan, waarna over H. H. Waard gereden werd naar de Broekerhoek. De beslissing inzake het saneeringsplan voor het bloembollenbedrij fwaarbij de meeste haast was, is thans door den Minister genomen, zoodat nu de bloembollenkweekers weten, da en hoeveel ter ver nietiging moet worden ingeleverd en hoeveel en wat er door hen moet worden apart gehouden om op een later tijdstip eventueel ter beschikking van de regeering te worden gesteld. De aangekondigde inkrimping van de culttuur zal door de kweekers moeen worden bewerkstelligd I door afgifte van belangrijke hoeveelheden plant- goed en leverbaar. Voor sommige soorten zal dit al spoedig moeten geschieden. - De reserveering van een zekere hoeveelheid is iets nieuws Tot dusverre was van een reserveering geen sprake in de regeling. Hierdoor wordt echter aan 1 een groot bezwaar tegemoetgekomen, wat door veien werd gevoeld. Dit bezwaar was n.l., dat niemand het te verwachten overschot vast kan stellen voordat de resultaten van den oogst en handel bekend waren. Als men daarop zou moeten wachtten, zou het veel te laat zijn en zouden in dien tussclientijd millioenen kilogrammen bollen bewerkt en bewaard worden die tenslotte toch zouden moeten worden vernietigd. Daarom heeft men als oplossing gevon den, dat de op te ruimen hoeveelheid in tweeen wordt gesplitst, waarvan het eerste gedeelte direct wordt ingeleverd en het twee gedeelte gereserveerd Voor de kweekers wordt het, naar het weekblad voor bloemb.cult., voor een hoopvol perspectief ge houden, dat het beginsel var reserveering wordt toegepast. Het communique van den minister zegt toch, dat maatregelen zullen worden getroffen dat de noodige gelden worden beschikbaar gesteld om de leverbare bollen, die zijn overgebleven na de normale verkoop en na de inlevering zonder vergoe ding, op te koopen. Het misgeschatte deel der over productie zal dan dus voor aankoop in aanmerking komen. Ze worden daarom gereserveerd voor een twee ledig doel. Wanneer de handel de reservebollen nog kan ge bruiken, zullen ze beschikbaar zijn en worden vrij gegeven. Een tekort zou den prijs opdrijven waar door de afzet zou worden belemmerd. Het voor komen van een tekort is dus een vakbelang. Wanneer de bestemming van gereserveerde lever bare bollen dus inplaats van de vernietigingskuil de pakplaats van den exporteur wordt, ontvangt de kweeker wel vergoeding voor zijn product. De ver onderstelling, 'dat gelden zullen worden beschikbaar gesteld om het niet-verkochte deel der reservebollen op te koopen wordt op grond van het communique van 5 Mei j.l. gewettigd geacht, waardoor de bin- nenlandsche minimumprijzen iets van een garantie krijgen. Het gemeenschappelijk belang van kweeker en exporteur gebleven een zoo groot mogelijke omzet, ondat de inkrimping zoo klein mogelijk kan blij ven. Maar ook is het een gemeenschappelijk belang, dat de productiekosten voor dat gedeelte wat tij dens den handelstijd, gereserveerd moet blijven, worden vergoed. DE LUTINE- Zij flic ge loeven, haasten niet.... Het lijkt op Balbo eh Terschelling- is er aan gewend. Zooals wij mededeelden beloofden ie plotse linge warme dagen aan het einde der afgeloopen Week gepaard met Zuidelijken tot Oostelijken Wind, eindelijk' de gunstige gelegenheid te bren gen om de installatie, waarmee de heer Fr. Bec kers het goud der voor Terschelling gezonken Lutine hoopt te •'bergen, zee te doen kiezen. Eeeds had men alle voorbereidingen getroffen om de beide lichters, waartusschen de conische klok, die het onderste gedeelte van den ber gingstoren zal vormen, aan takels is opgehangen naar buiten te sleepen, toen in den nacht van Zaterdag op Zondag de wind weer' om liep en opnieuw uit het Westen ging blazen. Zoo ligt de geheele ingenieuze Installatie nog steeds in de haven van West Terschelling en trekt de belangstelling der velen, Üie misschien toch een zomeruitstapje naar het aan natuurschoon zoo rijke" wadcleneiland^adden willen maken, maaT nu bovendien nog komen omdat de fantasie ge prikkeld wordt als men hoort van pogingen tot het bergen van verborgen schatten. Men gaat zich allicht fantastische voorstellingen maken als men bij herhaling hoort spreken over het „goud-eiland" een naam die het eiland nu een maal een bij'zonderen glans verleent in de oo gen van hen, die blijkbaar niet ,%enoeg hebben aan den gouden glans van een zomerzon 'hoven zee en duinen. Op Terschelling is men er al aan gewend, dat de lichters met den bergingstoren niet zullen uitvaren. Het gaat daarmede, zooals we reeds schrevn, als met het telkens herhaalde uitstel van den start Van de Italiaansche Oceaanvliegers onder leiding van (generaal Balbo. Ook hier twijfelden de sceptici bp het eskader wel ooit zou vertrekken, en 'zooals overal ter wereld, ontrbeken ook op Terschellng en daar ibuiten de sceptici niet. Toch hebben deze, wat de Ita liaansche Oceaanvlucht betreft ongelijk gekregen en bleek generaal 'Balbo inderdaad slechts op de voor 'het slagen Van zij'n onderneming noodzake lij'ke gunstige weersgesteldheid te wachten, een voorzichtigheid, die, toen 'zijn vertrek eenmaal een feit was geworden, algemeen waardeering heeft gevonden. "Een ontmoeting met den heer Fr. Beckers leerde ons, dat de omstandigheden hier nage noeg dezelfde zijn. Ook voor het slagen van zijn onderneming heeft de heer Beckers gunstig weer noodig en wel ben aan onze1 kust zoo bij uitstek zeldzqmen Oostenwind, die da nog niet te hard mag blazen, omdat dit te groote deining zon veroorzaken. Zij' die gelooven haasten niet en de heer Beckers geloofteen is heilig over tuigd van het slagen van zij'n onderneming.- Deze overtuiging berust-bij' hem niet op hoop of kansberekening, maar op een jarenlange er varing die. hij bij de uitvoering van soortgelijke werken en het plaatsen van putten en pijlers in drijfzand heeft opgedaan. De heer Beckers weerlegde met vuur de bezwaren, die van ver schillende kanten tegen zijn plannen zijn ge opperd o.a. dat de vorming van drijfzand in en onder den kegel het plaatsen daarvan op den leem bodem en over 'het wrak onmogelijk zou maken. De conische vorm van het onderste deel van den toren 6al volgens hem een zoo grooten druk ondervinden van zand en water, dat hij de vorming van drijfzand er onder uitgesloten acht. Bovendien zou men de toren met water gevuld kunnen laten en het werk aan het wrak door duikers doen verrichten. Ook bij de voorbereidingen gaat men met de grootste voorzichtigheid te werk. Daarom laat men zich niet jagen door het ongeduld der buitenstaanders en wacht men het gunstige oogenhlik af me\ -het geduld van iemand, die voor zich zélf de overtuiging heeft, 'dat zijn prooi hem niet kan ontsnappen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1