Buitenlandsch Overzicht Invoer van onze zuivelproducten in Frankrijk Van alles en nog wat De wereldconferentie nog: niet veel verddr. Weerhaanachtige wispel turigheid van Amerika. De afgeloopen week heeft ons niet veel verder gebracht. Veel meer teekening is er vooralsnog niet te bespeuren in den internationalen chaos, die te Londen aan de orde is gesteld. Amerika blijft vast houden aan inflatie, wil zelfs een, gemanupuleerde valuta invoeren, dat wil zeggen wil een geldsoort scheppen van wisselende waarde, zoodat de goede- renprijzen door verandering der geldswaarde zullen kunnen worden bestuurd. De goudlanden verdedigen hardnekkig hun positie in de overtuiging, dat alleen een gezond internationaal geldwezen het begin van verbetering, dat te constateeren valt in de ontwik keling der crisis, zal kunnen consolideeren en toi een hernieuwd stijgen der conjunctuur zal kunnen opvoeren. Intusschen is de conferentie officieel niet gestorven. In verschillende commissies en subcom missies wordt doorgewerkt. Het uitgebreide confe rentieapparaat is dus in stand gehouden en met de weerhaanachtige wispelturigheid, die de Ameri- kaansche politiek in vele opzichten in den laatsten tijd heeft gekenmerkt, kan men zelfs, zij het ook met zeer weinig geloof, hoen, dat er nog wel eens een gunstig een gunstig moment zal komen, waarop de conferentie toch nog iets meer dan bijzonder partieele en regionale resultaten kan bereiken. Wat deze regionale resultaten betreft, Rusland heeft het er in dit opzicht al bijzonder goed afgebracht. Ver betering in de betrekkingen met Frankrijk, niet- aanvalsverdragen met vrijwel alle grensstaten, met inbegrip van het tot dusverre zoo reclacitrante Roemenië, groote toenadering tot Amerika, met de kans op erkenning binnen afzienbaren tijd, de jure of de facto maar in ieder geval erkenning, en last not least, regeling van het conflict met Engeland, zoodat de invoerverboden van Russische goederen in Engeland zijn opgeheven en Rusland de twee Engelsche ingenieurs uitgeleverd heeft. Men ziet het, Litwinow kan niet ontevreden zijn over wat hij voor den Sowjet wist te bereiken. De photo s in de dagbladen toonen hem dan ook met een op- gewekten glimlach, die men gaarne ook op de gela ten der andere conferentie gedelegeerden zou heb ben zien weerspiegeld. Daling van het werkloozencijfer in verschillende landen. Intusschen, bij al het sombre dat de conferentie ons biedt, laat ons een oogenblik denken aan het feit. dat uit verschillende landen berichten komen omtrent een merkbaar achteruitloopen van de werk loosheid, niet alleen vergeleken bij de vorige maan den, maar ook vergeleken met de overeenkomstige periode van het vorige jaar, zoodat de seizoens opleving dus niet alleen oorzaak is van dit afne men, maar wel degelijk een meerdere bedrijvigheid van het zakenleven. Ook uit Duitschland komen berichten over een s erk afnemen der werkeloosheid, zelfs wordt er gesproken over een verminderin met twee millioen. Het wil ons echter voorkomen, dat in dit getal wel eenige factoren schuilen, die nu niet bepaald het gevolg zijn van conjunctuurverbetering tengevolge van de maatregelen van den heer Hitier. Een vermindering van de werkeloosheid met twee millioen binnen enkele maanden zou zoo enorm zijn, dat hiermede de crisis zei zou gezegd kunnen worden te zijn opgelost. Twee millioen. Het wil ons voorkomen, dat de gelijkschakeling daar wel mede schuldig aan is en dat de vele duizenden met verlof gezondenen, die thans pensioen genieten en die ver vangen zijn door tot dusverre werkeloozen, deze cijfers bijzonder flatteerden. Onder die omstan digheden moeten wij ons oordeel over opleving in Duitschland voorloopig maar liever in petto hou den Wat den overigen toestand in Duitschland aan gaat, politiek hebben de thans regeerende heeren nu hun zin. Concordaat met het Vaticaan. De nationaal socialistische partij is, sinds de ont binding van het Centrum de eenige partij m Duitschland. Met het Vaticaan is een concordaat gesloten, waarin de politieke activiteit der katho lieken op den nationaal socialistischen autoriteiten welgevallige wijze is geregeld. Wij zullen moeten afwachten wat de practische uitwerking is van den thans geschapen toestand. Tegenstellingen tusschen Hitier en on deraanvoerders. De revolutie is niet ten einde de revolutie is wel ten einde. Gewezen moet wel even worden op de merkwaar dige tegenstellingen, die zich beginnen af te teeke nen tusschen hetgeen Hitler wil en tot uiting brengt en wat zijn onderaanvoerders met evengrooten klem den volke kond doen. Om slechts één ding te noe men: Goebbels heeft de afgeloopen weken niet op gehouden zijn toehoorders er op te wijzen, dat de nationaal socialistische revolutie nog maar nauwe lijks begonnen was, er zou nog heel wat meer ge beuren dan men tot dusverre gezien had. De revo lutie was nog slechts in haar beginstadium etc. Hittler daarentegen maakt dezer dagen bekend, dat de revolutie thans ten einde is en «Jat de tijd der evolutie begint. Men concludeere zelf. Het is al vaak gezegd en het lijkt waarschijnlijk. Nu de NSDAP geen tegenstand van buiten meer te duch ten heeft, zullen de verschillen in de partij groeien en naar buiten blijken. Wij zullen zien. ©een „revelateur" gemengd was, die liet moge lijk maakt door feen allereenvoudigste chemische reactie vast te stellen, dat men met margarine te doen heeft. 'Zpo had de regeering voorgesteld en aangezien de Nederlandsche bereidingswijze de toevoeging van "dien „revelateur" niet kent, sloot dit voortaan 'invoer van margarine uit ons land uit. I Maar dit was liet ergste niet. Toen de Landbouwcommissie uit de 'Kamer het ontwerp behandelde, heeft zij gemeend aan de bapelin- gen omtrent de margarinefabricatie een ernstige sanctie te moeten verbinden ten aanzien ook van de zuivelproducten. De ï-edeneering was daarbij dat, indien een land zoowel 'boter als margarine produceert, en het mengt door de margarine de eesamolie niet, die zoo gemakkelijk 'te herken nen is, er groot gevaar bestaat dat door de bo ter die het naar het buitenland zendt ook mar garine zit. Daarom werd aan 'het oorspronkelijke ont werp de bepaling "toegevoegd, dat voortaan van zulk een land 6ok alle zuivelproducten geweerd zouden worden. En 'hoewel de Eransche regee ring zich tegen 'zulk een verbod verklaarde, en zoowel onze legatie 'als onze hier gevestigde Ne- derlandsche 'Kamer van Koophandel in mondelin ge eh schriftelijke uiteenzettingen erop wezen, dat de bepaling in hooge mate onbillijk was, aan gezien de streitge 'controle, dié in Ons lanjd wordt toegepast, de afdoende zekerheid gééft, dat hetgeen als boter wordt uitgevoerd, ook inderdaad 'zuivere boter *is, heeft de Kamer in dertijd kijn speciale commissie gevolgd en de bewuste bepaling aangenomen. D' 'eactie van Nederlandsche zijde is sindsdien bij den Senaat voortgezet. De Landbouwcom missie uit den Senaat aanvaardde echter het voorstel in den 'tekst van de Kamer. En verle den Zaterdag hebben de betrokken Senatoren getracht dezen tekst Csr, ©enigszins bij' verras sing door te krij'gen. Maar dat is niet gelukt. De regeering bij monde van dén fninister van Handel, de heer Serre, 'heeft zich opnieuw tegen een zoo vergaan de Verbodsbepaling verklaard, en in overeenstem ming daarmede besloot fle Senaat het ontwerp te zenden naar dé Commissie van Handel voor advies. Het'is daarmede.nu vooreerst van de baan 'en men mag verwachten dat, nu de Senaat op 'de hoogte is, en zoo duidelijk zijn meening heeft te kennen 'gegeven van verdere pogingen in deze richting zal worden afgezien. In de Com missie van Handel is er zeker geen meerderheid voor en ook Qe tegenwoordige regeeririg is er tegen. Het Handelsblad meldt: Bij de haastige afdoening van allerlei kleine wetsontwerpjes, die hier de laatste dagen voor de parlementaire vacantie gewoonte is, 'zijn wij aan een groot, gevaar ontsnapt. Men moet weten dat de Kamer al vele maan den geleden een wetsontwerp heeft aangenomen op de vervaardiging 'van margarine. 'Volgens het nieuwt vooischrift zou 'hier geen 'margarine meer mogen worden 'ingevoerd, waardoor niet Het oordeel der Jury. BOND VAN GEMENGDE ZANGVEREENIGINGEN IN NOORDHOLLAND. Verschenen is het verslag van het 24ste Zangers feest, gehouden op 18 Juni 1933 in den muziekcuin te Bergen. In het voorwoord zegt de jury, bestaande uit Sem Dresden, directeur Kon. Conservatorium voor Muziek te Amsterdam en Anton H. Thiere, oud-directeur Kon. Oratoriumvereeniging en hoofdleeraar Amst. Conservatorium het volgende: Eenige korte gesprekken met vooraanstaande per sonen uit den ,Bond van Gemengde Zangvereni gingen in Noordholland" voor het begin van het 24e Zangersfeest overtuigden de beoordeelaars opnieuw er van dat de bond niettegenstaande moeilijkheden en scnuchtere protesten van enkelen, vasthoudt aan de leuze: geen wedstrijden. En wij gelooven, dat de Bond verstandig doet. zich niet van zijn doel te la ten afleiden, door wien of wat ook. De koorleden moeten de oefeningsavonden niet bt- schcuwen als een soort van geforceerde africhterij, voor een concours, al heet dat concours nog zoo vre delievend te zijn. Integendeel, men bnutte de repe tities uitsluitend om zich te oefenen ',n de kunst van samenzingen. Men moet rustig en met geduld studeerer., luisteren naar de woorden en opmerkin gen van den leider luisteren ook naar den klank dei- stem' van zichzelf en van anderen. Dit moet het eenige doel zijn. Naarmate liet gehalte van het koor verbetert, het begrip der zangers voor het uitvoeren van goede i muziek zich ontwikkelt, rijpe ook het verlangen cm de vruchten der studie te plukken. Dit geschiede j slechts in denVvorm van een openbare uitvoering, i alleen of in combinatie met andere koren als een muziekuitvoering of als een zangersfeest, al naar ge- schikbare krachten en prestaties. Het Bondsbestuur houde vast aan het devies: géén wedstrijden. Over den samenzang luidt het oordeel De samenzang ook nu weer onder leiding van den heer Sasburg, stond in vergelijking inez hetgeen I eenige jaren tevoren ten gehoore werd gebracht, op veel liooger peil. Ditmaal was de keuze gevallen op Bach's wonder schoon koraal „Dir, Dir Jehova will ich sir.gen" en Du Hirte Israels" van Bortnianski. j Hoogst verblijdend is het, dat de heer Sasburg, ook in samenzang zijn keuze heeft laten vailen op een compositie, die den tand des tijds getrotseerd heeft en nog altijd behoort tot het allerbeste wat de mu ziekliteratuur bevat. Dat de intenties van den leider niet alle tot hun recht kwamen, zal niemand verwonderen, als men bij ondervinding weet, hoe luttel het aantal repeti ties is. dat een directeur met koren van zoo ver schillende pluimage kan houden. Dat in het werkje van Bortnianski de nuances tusschen mf. en ppp., indien deze compositie niet in de zaal wordt uitgevoerd, te weinig tot hun recht komen was ook nu te constateeren. O.i. verdient het overweging bij samenzang onder deze omstandigheden composities uit te voeren van niet al te teere kleur. Dan zal de onderlinge zuiver heid en het zakken ook minder gevaar opleveren. Dat bij dit groote ensemble op den uitspraak van de woorden ,Sitzest" hütest, erscheine, Cherubim heel wat aanmerkingen door den heer Sasburg zullen ge maakt zijn is aan geen twijfel onderhevig. De inzet van Bach's koraal was raak. Vreugdevol en vol en thousiasme werd dit brok muziek uitgezongen. Is dit te verwonderen, waar men voelt, dat de leider van den samenzang zooveel enthousiasme voor en zooveel geloof in den koorzang in zich bergt? iSnds den eersten samenzang is groote vooruitgang te con stateeren en verder: het geloof voert tot de over winning. Na een indivldueele bespreking der koren, worden dan de volgende algemeene opmerkingen gemaakt. Op enkele uitzonderingen na hebben he koren blijkbaar veel aandacht en tijd besteed aan de zui verheid. De toonhoogte bleef meestal goed bewaard De onderlinge zuiverheid liet echter vaak te wen- schen over, vooral bij de tusschenstemmen, alt, en tenor. Het verdient aanbeveling, vooral niet te moei lijke composities te kiezen, opdat de zangers en zan geressen zelf leeren luisteren, naar het geheel en zich kunnen oefenen in wederzijdsche aanpassing. Ditzelfde geldt ook voor de verhouding in klank timbre en klankvolumen. Ook hierin kan veel wor den verbeterd als men voortdurend er naar streeft een juist evenwicht te krijgen, in sterkte en klank der verschillende partijen. Niet alleen letten op de melodie der sopranen, maar ook de begeleidende stemmen goed verzorgen, en er de noodige aandacht aan besteden, opdat een goed geheel worde bereikt. De meeste dirigenten hebben de moeite genomen zich ervan te vergewissen, dat duidelijk wordt uit gesproken. Wanneer nu ook tijd wordt besteed aan een zuivere uitspraak, vooral van de Hollandsche taal en in hetbij zonder wat betreft de klinkers, dan is men een heel eind verder. Er kan niet genoeg op gewezen worden, composi ties te kiezen, opdat de smaak der koorleden wordt veredeld en zij den invloed ondergaan, die goede muziek op den mensch uitoefent. Kunnen die wer ken niet in het Hollandsch worden gevonden, dan trachte men eenvoudig een vreemden tekst in goed Nederlandsch te laten vertalen. Er zijn zeker men- schen te vinden, die hierin den bond behulpzaam zullen willen zijn. Wat de koorleden betreft, het viel op, dat velen te weinig letten op de gebaren van den dirigent. Zij blijven onbewogen, of schenken te weinig aan dacht aan den leider, of begrijpen zijn bedoelingen niet. Tijdens de uitvoeringen moet er een onafge broken contact bestaan tusschen koor en dirigent. Ontbreekt dit slechts een oogenblik, dan kan dat aanleiding zijn tot een mislukking. Men houde ons deze raadgevingen ten goede. Di rigenten en koren zijn vol ijver en hebben de beste bedoelingen met hun werk. Laten zij dus steeds trachten, hetgeen zij doen, te verbeteren en den koorzang te verheffen en te veredelen. Groote demonstratie van de Zangkunst. Een succesvolle avond voor de koren van den heer Paul Kok. Dinsdagavond gaven de koren, onder leiding van den heer Paul Kok hun jaarlijksch gezamenlijk concert, in den muziektuin te Alkmaar. Onze speciale verslaggever die dit concert bij woonde deelde ons mede, dat dit concert in alle opzichten een muzikaal succes is geworden voor de koren, en hun wakkeren directeur. Het Dikrshorner koor Crescendo gemengd koor zong het eerst drie nummers, namelijk Avondlied van J. W. Omk „de Vesper' van Beethoven en Goeden Nacht van J. Stroomberg. Het koor zong beschaafd en volgde den leider in alle opzichten. Het tweede koor, het chr. gemengd koor Soli Deo Gloria uit Noordschar- woude, verdient een apart woord van lof voor de schitterende wijze waarop het Als de Ziele luistert, van Wierts vertolkte. Ook dit koor maakte een uit stekenden indruk. Het koor uit Sint Pancras nam het wta luchtiger op. door de Wilgen van Wierts te zingen, het nummer waarmede het verleden jaar in Scheveningen succes behaalde. Het werd voor treffelijk gezongen. Het Christelijk Mannenkoor De I.ofstem zong Lactare Jerusalem van Is. Olman. een nummer dat door een grootere bezetting nog meer zou voldoen, hoewel het koor een zeer behoor lijke fantasie leverde. Ook het laatste nummer De Lente komt van Wierts werd goed gezongen. Het gezegde ,lest best" was ook wel dezen keer van toepassing, want het Chr. gemengd koor Halle lujah zong bijzonder mooi O Gulden Hoofd van Jac. Bonset en Psalm 138 van Sweelinck. De heer Kok zal van zijn koren nog veel pleizier beleven en omgekeerd is de heer Kok voor zijn koren ,the right man in the right place". Het deed ons groot genoegen de kennismaking met den Alkmaarschen muziektuin te mogen her nieuwen, en viel het ons op, dat deze een geheel nieuw aanzien gekregen heeft. Of het gemeentebe stuur van Alkmaar zijn alles-nemen-en -niets-gevcn houding tegenover den vroegeren pachter heeft la ten varen, weten wij niet, maar in ieder geval, veel is er verbeterd en de tuin is een bezit, waarop Alkmaar trotsch kan zijn. De entrée is geheel veranderd een gezellig terras met tuinparasols noódigt de voorbijgangers uit een oogenblik te vertoeven. De tuin zelf is een ideale plek voor concerten en openluchtuitvoeringen en de speeltuin is voor de jeugd een geweldige attractie. De schoolfeestcommissies doen er goed aan een Ijqzoek aan deze schitterende inrichting in hun reis plannen op te nemen. Wij hopen later nog eens in het bijzonder deze inrichting te beschrijven. De Economische Conferentie te Londen zal worden verdaagd. De resultaten? Benoeming van sub-com missies, die moeten beslissen van welke onder werpen de Conferentie de behandeling zal voort zetten. En daarna? Het is wel zeer teleurstellend echter, de diners en de noenmaals hebben er niet onder geleden. En de wereld wacht op daden. Ge duld vrienden „eenmaal zal de mist wel optrekken". Verder worden wij verrast met een merkwaardige scène in het Vredespaleis. Hieromtrent lezen wij het volgende: Prompt 10 uur zat een vrij talrijk publiek te wachten op de dingen, die komen zouden, want op dat tijdstip toch, zou de zitting van het Permanente Hof van Internationale Justitie beginnen ter be handeling van Duitschlands verzoek om conver- satoire maatregelen uit te vaardigen in verband met de volgens Duitschland door Polen bij zekere agra rische hervormingen begane schendingen van Duit- sche minderheden-rechten op Poolsch grondgebied. Het werd kwart over 10, half elf. kwart voor elf en nog zag men niets komen, Eindelijk, om. vijf minuten voor elf, deed het Hof zijn intrede en nau welijks was de klok van elf koud of de zitting be hoorde reeds ot het verleden. Deze even vreemde als voor bijkans alle aanwe zigen verrassende gang van zaken was te danken aan het feit, dat Polen geen vertegenwoordiger had gezonden ter uiteenzetting van zijn standpunt. Wanneer 't er zoo naar toe gaat, dan moet er toch wel wat van het prestige verloren gaan. Inder daad, zoo lezen wij, waar moet het heen, wanneer straks in een ander proces een der partijen wel licht omdat de pleiters 's ochtends gaarne van het Schevenigsche bad willen genieten op het aller laatst moment doet weten dat zij niet op het door de rechters vastgestelde uur zal verschijnen. Er gebeuren toch vreemde dingen in den tegen- woordigen tijd'. De politiek van Roosevelt had ten gevolge dat de huishoudelijke consumptie-artikelen in prijs stegen, maar de broodprijs was dezelfde gebleven. Echter, de vrees, dat dit zou gebeuren, heeft tot maatregelen geleid. De Amerikaansche minister voor landbouw heeft aan de burgemeesters van 49 steden in 25 staten een telegram gericht waarin hij zegt dat de regeering indien noodig al haar macht zal gebruiken om een „niet gerecht vaardigde stijging van den broodprijs" te belem meren. En hier in Holland wachten de tuinders op dé uit betaling der steungelden. Ir. Ch. G. Cramer, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Economische Zaken gevraagd: Is de minister bereid te bevorderen, met het oog op de groote armoede die in den tuinbouw heerscht, dat de steungelden zoo spoedig mogelijk worden uit betaald? Om minister te zijn tegenwoordig, moet men toch wel de noodige lust en capaciteiten hebben. Niet alleen, dat de minister van economische Zaken wordt geïnterpelleerd maar de andere minisiters eveneens. Nu zijn aan den minister van Justitie wee- enkele vragen gesteld. De heer S. van Houten, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister gevraagd: Is het den minister bekend, dat de politierechter mr. Meihuizen te Leeuwarden op 10 Juni een Frie- schen student uit Utrecht, die weigerde anders dan in de Friesche taal te spreken, onverhoord uit de rechtzaal heeft doen verwijderen en toen hij „Frys- lan oerein!" riep, zelfs voor den duur der behan deling van deze zaak in een cel heeft doen opslui ten? Is de minister niet van meeninig, dat zelfs als men aanneemt, dat het uitlokken van een beslissing over de vraag, of het gebruik der Friesche taal in de rechtzalen in Friesland al dan niet geoorloofd' is, op te demonstratieve wijze door den student ge schiedde, hier toch niet van ordeverstoring sprake was en de politierechter de objectieve sfeer van het recht verstoorde, en zich zelf schuldig maakte aan een voor het Friesche volk kwetsende demonstratie tegen het Friesch in de rechtzaal, door de behande ling dezen verdachte aangedaan? Is de minister niet van meening, dat het in het belang eener zuivere rechtspraak is. in Friesland aan verdachten en getuigen toe te staan de eigen taal. waarin men denkt en zich het beste uit, te ge bruiken? Is de minister bereid te overwegen, door wets wijziging en -aanvulling het recht door Friezen in de rechtzalen van Friesland de eigen taal te mo gen gebruiken, duidelijk en afdoende te regelen, daarbij uitgaande van de eeuwenoude rechten der Friesche taal naast de Nederlandsche, in onder scheid met de dialecten gesproken in de overige deelen van het Rijk; de eigen cultuur van het Frie sche volk en het herlevend nationaal besef der Friezen? Goed zoo! Het nationaal gevoel mag wel eens spreken. Maar als Kamerlid komt het mij voor, dat geen op zich zelf staande provincies bevoorrecht mogen worden. Er valt tegenwoordig wel wat anders te doen. De tijd is zorgelijk genoeg om nu juist niet de aandacht te schenken aan een provinciaal taaltje. Een verkeerde boodschap dus. Die ook een koopvrouw in Den Haag kreeg. Een onbekende man kwam een koopvrouw, die met haar kaaskraam op de markt aan den Goudschen Singel stond, waar schuwen, dat er iemand voor haar aan de telefoon was in een winkel dicht bij haar kraam gelegen. De vrouw ging er dadelijk heen om daar te vernemen, dat het bericht onwaar was. Teruggekeerd miste zi uit haar kraam een portemonnaie met f 200. Een waarschuwing voor anderen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4