11 tSimeenteraad Sint Pincras iuitenland Nieuwstijdingen Westfriesche rubriek De raad dezer gemeente kwam in spoedvergadering gisteravond bijeen, ter behandeling van een wijzi ging in de overeenkomst, betreffende de overdracht van den Benedenweg aan het Hoogheemraadschap. De heeren Lek en M. Duif zijn afwezig. De voorzitter, burgemeester Kroonenburg heet de leden welkom, en leest de NOTULEN der vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat in de laatstgehouden comitévergadering besloten is de volgende school geldontheffingen te verleenen voor de .o.l. school 13,97 en voor de chr. school 40.42. Voorzitter deelt mede, dat in de plannen voorkwam een klinkerbestrating. Ingezetenen waren daarover ontstemd en verwachten een asfaltbestrating. De voorzitter heeft toen het Hoogheemraadschap gevraagd of het niet mogelijk was een asfaltbeton- weg te maken van 3 meter met zijpaden van een halve meter. Hoewel het Hoogheemraadschap eerst bezwaar maakte en de burgemeester aangetoond had dat asfaltweg een beter cachet zou maken, werd later medegedeeld dat men met de kosten zou uit komen. Voorbehouden werd algeheele medewerking van de gemeentenaren. Noodig is echter een nieuw raadsbesluit omdat in het vorig besluit natuurlijk een klinkerweg stond. De Voorzitter had hiervoor een briefje bij de raadsleden laten circuleeren, maar twee leden de heeren Lek en M. Duif, weigerden te teekenen, waarom en raadsvergadering noodig werd geacht, gezien, dat het Hoogheemraadschap a.s. Dinsdag begint. Het werk zal 3—3.5 maand tijd kos ten. De heer SNEL is zeer verheugd dat dit doel is bereikt omdat toch steeds voorkeur aan asfalt wegen werd gegeven. De BURGEMEESTER merkt nog op. dat hij geen vergadering bijeen had willen roepen om de presen tiegelden uit te sparen. De heer SNEL zegt nog, dat het ook zijns inziens wel een gewone bijeenkomst had mogen zijn, zonder kosten. De VOORZITTER zegt dat dit niet mag. De heer C. DUIF zegt, dat gezien de algemeene aandrang er alles voor te zeggen is een asfaltweg te maken maar vindt hij het vreemd dat het nu wel geldt met de omzetting en verleden jaar het goedkooper plan „asfalt te maken.' De VOORZITTER zegt, dat het aanbod voor den Bovenweg nieuwe bestrating was, en voor den Be nedenweg een gedeelte oude steen was waardoor meerdere kosten ontstonden. De heer MUURLING vraagt nog nadere bijzonder heden over den weg. Er komt een wegdek van 3 meter, een halve meter straat aanbeide kanten, dan de geul en nog 70 cm. zwarte grond, waarin wel halve steenen zullen komen. De VOORZITTER deelt op een vraag van den heer Snel mede, dat de medewerking boven alle lof verheven is. De heer KOELEMEIJ: Kloosterboer ook? De VOORZITTER: Kloosterboer ook. Alleen is er nog een geval in den Hoek. Hierna sluiting dezer vergadering. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Onder leiding van den heer G. van Kalker te Hoorn werd door het chr. fanfarecorps een concert gegeven in den tuin achter de pastorie der Ned. H Op deze bij uitstek daarvoor geschikte plaats wer den een negental nummers ten gehoore gebracht, welke een dankbaar applaus oogstten bij het publiek Jammer dat het weer niet erg uitlokte, om dezen avond van waar kunstgenot bij te wonen. Trots dat kunnen èn directeur èn leden terugzien op een goed geslaagden muzikalen avond. BROEK OP LANGENDIJK. CRISISCOMITE. Verschenen is het verslag van de werkzaamheden van het Plaatselijk Crisiscomité waaraan wij het volgende ontleenen: In den afgeloopen winter zijn ongeveer 225 aan vragen om steun behandeld, waarvan er 1M ajn toegewezen. De steunverleenmg vond bijna uitslui tend plaats in natura. Gemiddeld werd 6 gulden per geval uitgekeerd. Als eerste norm van beoordeeling geldt de vraag of aanvrager een crisisslachtoffer is^ Daarna of aanvrager in vergelijking met anderen zwaarder is getroffen. Voorts wordt gelet op de arootte van het gezin. Inkoopen worden gedaan uitsluitend van in de gemeente gevestigde winkeliers. De te leveren goe deren worden naar billijkheid over deze leveran ciers verdeeld. Steeds wordt een billijke prijs bere kend waarop bovendien steeds gelet wordt. Een en kele winkelier verleent korting. Credietaanvragen zijn niet in behandelmg geno men. Ontvangen is een bedrag van 3376,27 waaronder o a van busjes 1712,74 en opbrengst lichtbeelden avond Gebrs. Ten Bruggencate 82>78.-.yiJf*ge1v1^o| 3298,63, waarvan o.a. aan levensmiddelen ll3U,oz en aan kleeding enz. 1582,93. i Uitgaven voor bijzondere doeleinden, bv. jeugd zorg, cursussen werkloozen, schipperssteun, groenten distributie e.d. werden niet gedaan. De schoolkinderen uit de hoogste klassen van de bij zondere en van de openbare school collecteeren el- ken Zaterdagnamiddag aan de huizen met het on- der 5 genoemd resultaat. Deze kinderen krijgen elke keer een reep, wat eefl totale uitgS/vë van. on geveer 40 gulden vorderde. Hierdoor blijft de moed er in. Voorts is tweemaal met circulaires een extra col lecte gehouden. üif den Omtrek ALKMAAR. Het gebeurde op het verkeersobstakel de Frie- sche Brug. Een lange file van auto's stond aan de stadzijde te wachten en eveneens aan den buitenkant was dat het geval. Op de brug twee auto's een luxe en een vracht wagen, waaromheen vele belangstellenden en nieuwsgierigen. Wat of de oorzaak van het wachten was? De beide bestuurders wilden niet anchteruit om de een voor den ander te laten passeeren. Ieder voor zich meende den Voorrang te hebben om het eerst de brug te mogen passeren. De chauffeur stak op zijn dooie gemak een Chief Wipe op de sigaret voor de gezondheid, kalm af wachtende tot de geestelijke die den luxe wagen be stuurde terug zou rijden om hem te laten passee ren. De rij van wachtende auto's wordt steeds grooter. Daar komtde brugwachter. Een oogenblik met den chauffeur van de vrachtauto gepraat, de rem wordt losgezet de vrachtauto gaat achteruit om ruimte te geven aan den luxe auto van den geestelij ke, die onverstoorbaar zijn wagten in beweging brengt en de lange, lange file van andere auto's passeert alsof er niets gebeurd is. De nieuwsgierigen vervolgen hun weg de brug wachter glimlacht voldaan over zijn invloed die een einde maakte aan deze verkeersstremming. WAT ZAL DAT GLAASJE LEKKER SMAKEN. Wanneer een mensch groot is geworden en mis schien op leeftijd gekomen, zonder ooit een glas bier te hebben gedronken, dan zouden wij wel eens wil len weten of hem dit zou smaken als hij op een warmen zomerdag een glas bier werd gepresenteerd. Als het niet zoo ver was, zouden wij dit op den een of anderen dag aan een der bewoners van den Staat Oklahoma vragen, waar gedurende 26 jaar het bier niet moeht worden geschonken en zich nu heeft uitgesproken voor den terugkeer van het gerstenat. Het resultaat der stemming voor zooreel to; nog toe bekend, uit de helft der etemdi.stri:ten wijst uit, dat de voorstanders van bier tweemaal zoo sterk zijn ais de tegenstanders. Teneinde een voorbarigen verkoop van bier ie voorkomen, had gouverneur Murray voor de spoor wegopslagplaatsen in Oklahoma City waar vijftig wagonladingen bier stonden den staat van beleg doen afkom. ïgen. Thans echter heeft hij de militaire bewaking doen intrekken en toegestaan dat het oter werd gedistribueerd. HART TEGEN HART. De S.DA P. heeft door de Hitlerbeweging in heti Duischland afgedaan. Dat dit in andere Tandt n. kwaad bm'-ct heeft gezet, is te begrijpen. Zoo hebben de besturen van de Belgische S.D.A.P. van het Bel gische Verbond van Vakvereenigingen en van de Socialistische Coöperaties een comité van actie ge vormd dat in navolging van het door de partiigenoo ten in Nederland, Zwitserland, Hongarije Tsjecho Slowakije Engeland en Letland gegeven voorbeeld middelen zal beramen om een boycot van Duitscne goederen te organiseeren. Wij gelooven niet dat dit het middel is om to* elkaar te komen. Wij zijn te veel van elkaar afhan kelijk. Het zal wel zóó zijn: „Leer om leer, sla je mij ik sla je weer." DE S.D.A.P. ROERT ZICH. In België is het -ook lang niet rustig. Een ander parlement, het tegenwoordige deugt niet, volgens de S.D.A.P. Het petitionnemet betreffende de ont binding van het parlement is, naar wordt gemeld, door 11 millioen personen onderteekend. RADIOKLOKKEN. Uit Syracuse wordt gemeld, dat een jong ingenieur een radioklok heeft uitgevonden, bestaande uit een miniatuur ontvangapparaat dat seconde na seconde den juisten tijd aangeeft die door een radio moeder klok voor een geheel land kan worden iutgezonden Er is al reeds over wat er in Rusland gebeurt, zooveel geschreven, dat wij over dit schrikkelijk ge beuren geen feiten meer behoeven aan te halen. De christenen en de Joden vervolging daar heeft de harten bewogen en innige diepe verontwaardiging doen ontstaan bij alle geloovigen. Wat er nu weer in Duitschladn gebeurt met betrek king tot de Jodenvervolging aldaar schreidt ten hemel. Zoo deelt de Joodsche perscommissie het volgende mdat den zoon van Stresemann toestemming is geweigerd om examen voor rechtsgeleerde te doen, omdat zijn moeder van Joodsche afkomst was. Zeker niet minder ergerlijk is de volgende maat regel: een aantal Joden te Kassei voor „eigen be scherming" in hechtenis genomen, is de eisch ge steld een bedrag van 10 M. per dag te betalen voor onderhoudskosten. De meer gegoeden moeten betalen voor hun armere lotgenooten. Verder meldt de commissie, dat in de afgeloopen week een achttal leden der Joodsche gemeente te Keulen zelfmoord hebben gepleegd. In de rede door den rabbijn gehouden bij de begrafenis, heeft deze erop gewezen hoe bedroevend het is, dat door de nat soc. boycot geestelijk hoogstaande menschen en waardevollle leden van de gemeenschap op deze wijze in den dood zijn gedreven. Tenslottenog het volgende voorbeeld van da me thoden waarmede thans in Duitschland gewerxt W°Doö: f^MaitscSïaiiö- in de provinciale kranten en biljetten in de straten der steden in grooten getale verspreid met den vol genden inhoud: Mevrouw, u wordt gadegeslagen! Waarom berokkent u den noodlijdenden midden stand schade? Waarom wenscht u uw inkoopen daar te doen, waar groote ruimten, waarin de goederen op geraffineerde wijze zijn uitgestald, u tot koopen lokken? De Duitsche zaken bieden u in kwaliteit en deskundige raadgeving meer waarborg voor uw inkoopen en zij kunnen uw wenschen even goed vol doen als het warenhuis. Indien u het inkomen van uw man niet in ge vaar wenscht te brengen, houdt u dan verre van de Joodsche winkels en koopt slechts in Duitsche zaken GESIMULEERDE GEBREKKIGHEID. Er zijn menschen die slecht zijn, maar er zijn ook schurken. Een jeugdig vrouwelijk heilsoldaat die niet in uniform was, kwam. zoo vertelt „Svenska Dagbla- det" des avonds te Stockholm langs een tramhalte op een vluchtheuvel toen haar aandacht getrokken werd door een man op leeftijd, die op den vlucht- I heuvel stond en blijkbaar de straat wilde overste- i ken, doch niet goed ter been scheen. De heilsoldate bood hem haar hulp aan, die dankbaar werd aan- j vaard en leunende op den arm der jonge vrouw i stak hij de straat over. Aan den overkant stond bij het trottoir een auto De man verzocht zijn geleidster hem te helpen i in de auto te stappen, hetgeen zij deed. Een man, I die achter het stuur zat en dien zij voor een taxi chauffeur aanzag, opende hte portier, waarop de andere man instapte. Een seconde later greep hij I de jonge vrouw stevig bij haar kleeren zijn zie kelijkheid was blijkbaar gesimuleerd en trok haar in de auto die er dadelijk vandoor ging. Een ver keersstremming noopte echter den chauffeur lang zamer te rijden. Op hetzelfde oogenblik gelukte het het slachtoffer der ontvoerders o meen ruit te ope nen van den auto en om hulp te roepen. Dit maakte haar belagres blijkbaar zenuwachtig en bang. De man in de auto opende het portier en duwde haar zonder omwegen naar buiten. De verkeersstremming was toen juist opgeheven èn de auto reed er in ra zende vaart vandoor. De politie moet de ontvoerders op het spoor zijn. TUSSCHEN DE WILDE DIEREN. In de dichte bosschen op de Zlatibor-bergen van Joego Slavië waar nog talrijke beren, wolven en andere wilde dieren wonen, heeft men eên zeven jarigen knaap ontdekt, die tusschen deze dieren leefde. Na en opwindende jacht is het kind door boeren gevangen. Het was geheel wild en beet en krabde zender pardon. Aanvankelijk dacht men dat het knaapje doof en stom was, omdat hij geen antwoord gaf op hem gestelde vragen. Na eenige dagen bleek echter dat de knaap goed spreken kon. Bij onderzoek bleek dat de knaap twee jaar ge leden door zijn moeder in het bosch. verloren was en na eenig zoeken had de vrouw haar pogingen opgegeven in de veronderstelling dat het kind door de wilde dieren was gedood. Hij was echter in leven voedde zich met gras en wilde vruchten en somtijds stal hij ook etenswaren in alleenstaande boerderijen. Na eenigen tijd raakte hij gewend aan de wilde dieren, die hem nooit aanvielen en die hij leerde ontwijken door in boo- men te klimmen. De jongen wordt thans door doktoren onderzocht om na te gaan, in hoeverre zijn zintuigen door het wild eleven zijn ontwikkeld en in hoeverre zijn verstandelijke vermogens zijn verzwakt. Zijn moeder is in hechtenis genomen. Uit New York wordt gemeld, dat Balbo ook de vijfde etappe van zijn tocht naar Chicago met zijn eskader met succes heeft afgelegd. Gistermorgen om 9.20 (New Yorksche tijd) vertrokken de vliegtuigen van Cartwright (Labrador) en na een moeilijken tocht daalde het eerste drietal watervliegtuigen na bij Shediac in Nieuw Brunswijk. Noordholland In een paar regels Naar de Alkm. Courant verneemt, zullen de heeren J. J. Groote te Beemster en P. Sluis te Enk huizen. resp. hoofdingeland en hoofdingeland-plaats vervanger, voor het hoogheemraadschap Noordhol- landsch Noorderkwartier bij de dit jaar te houden verkieaingen nieti meer voor teen herbenoeming in aanmerking komen. Donderdagmiddag bevonden zich acht Duitsche padvinders op het Weesperplein te Amsterdam, waarvan het gevolg was dat er het publiek te hoop liep en om het Duitsche groepje opdrong. Politie moest de Duitsche jongelui ontzetten en per tram naar een jeugdherberg brengen. Vanwege den directeur der Zuiderzeewerken is aanbesteed de aanleg van klinkerwegen in sec ties C en D van de Wieringermeer over ruim 9 kilometer lengte. Laagste inschrijver was C. Klos te Amsterdam voor 27,740.gulden. Het vierjarig kind van den heer W. te Haren- karspel is in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Den communistischen onderwijzer A. Groenen stein, redactielid van het communistische school krantje „School en Echo" is medegedeeld dat hij vanaf 1 October a.s. geen wachtgeld meer zal ont vangen. De minister acht zijn herplaatsing bij het onderwijs niet wenschelijk. Te Heiloo is een uitmuntend geslaagd zendings feest gehouden, vanwege de vereeniging voor inwen dige zending in Noordholland. Ondanks den regen waren vélen opgekomen. Verschillende predikanten o.a. ds. van Baaien te Broek op Langendijk voerden het woord. HET CONFLICT TE IJMUIDEN. Naar de Tel. bericht is on de >^öVenhage' re 1 houden conf^^^J. tUSschen den rijksbemiddelaar en'het beduur van de vereeniging van reeders van j visschersvaartuigen- en het hoofdbesturu van den Centralen bond van Transportarbeiders geen defi nitief resultaat bereikt. Zooals reeds eerder is mede HIER EN DEER WAT VAN. „Gooi die hufter in de sloot" zai de Wilbig teugen dc Magere Sliet, die mit 'n kedodder an 't stuitere was om 't gouwst de knikkers in 't koetje te kraige. „En Arie, je gooie die stinkende hufters d'r uit. oor," zai boer Grootes teugen z'n knecht, „azze je ze teugen kome" toen ie de uienhoup gong nei- kaike nei zwarte verrotte. ,,'t Is op lesten nag 'n skriele hufter worren" zoi de timmerman an z'n moidje. „Zoo'n potlammetje den ok, ei' zee Griet. Maar je trekke glad an 't verkeerde end, azze je nou dinke dat alle leegloupers hufters binne, deer is nag meer voor noodig; deerom kin je wel- deris angaan over zuk of zuk: Dangelaartje. Wouwelaartje, Ouwe luibak van beroep. Lanterfanter Langs-de-kanter. Oostindisch-douverop geroep! Louve biene, Mit tien tiene, Louve handen in je broek. Pet in 't nekkie, Pruim in 't bekkie; Hoe bring jai je toid toch zoek? Ouwe snuiter, Ophaal-duiter, Flierefluiters slakkegang. Toidverknoeier, Levensmoeier, Heel je luie leven lang! Tien jaar lang en tien daarna Den hoore we 't nag 't Gehuil van jou harmonica! Is „Hufter" van bijzonder ras, Mit 'n diploma in z'n tas, Zoo nou en den wat „groosk" van aard: „Hai heb gien luize in z'n baard." Maar: „Hufter" is heel aare soort: Die heb wel luize in z'n boord; Van binnen okerg vettelik! Die wordt geskuwdbesmettelik! Trieneke, zeg. 'k hou groot van jou, Zoö as 'n boer van 't peerd. Trienekelief, 'k hang an jou, As an de koe de steert. 't Potlam, bai de wal weer opbrabd, Kloin huftertjean 't labberend; Veuls te bot, eimaar gouw opknapt Mit jou flessieweer overend. As ik den m'n goit mot voere Mit haver, klaver, hooi of gras, Den noóst 't erg. want krek as boere: ,,'k Wou m'n goit m'n Trieneke was.' Trieneke lief, zoö s nachts bai 't droume Den droum ik of tig over jouw; Zoopassen nag van de dag van vreugde: „Dat ik mit jou ok aansens trouw." En seivens zo bai 't kippe strooie, Nag voor ze gaan mit de haan op stok; Den dink ik: déér zei Trien van houwe: „Gouw nei kooisök doene wai ök." En oftig zo bai 't zien der bigge, De klointj es ommers van 't zwoin: „Dat moste nou erris de kainders „Van mai en okvan Trientje zoin"! Maar Trieneke lief had ok gien vürven snoet. zien' je, zoó as: Trointje Troet, Varkenssnoet: Zouw je zoon vurven snoet niet hate: „De hufterigheid, op aangelate?" Leg nou niet te kalegezichte, As „Trointje Troet" d'r snoet gaat .dichte', gedeeld is dit vooral het gevolg van een door de IJmuider Federatie verspreide circulaire, waarin zij dehouding van de reeders en den christelijken bond in scherpe bewoordingen afkeurt. Bovengenoemd hoofdbestuur schijnt dan ook bezwaar tegen den in houd van bedoelde circulaire te hebben gemaakt en de verantwoordelijkheid niet te aanvaarden. Moge lijk dat de door de IJmuider Federatie thans aan tenemen houding het misnoegen in reedersksingen zal wegnemen, zoodat tot onderteekening kan wor den overgegaan. Momenteel staan de zaken echter nog zoo. dat geen enkele trawler geheel of ten deele met leden der IJmuider Federatie bemand naar zee zal worden gezonden. Na kennisneming van den inhoud der bewuste circulaire is door het bestuur der reederskringen onmiddellijk opdracht gegeven om geen enkele op varende die lid is van bedoelde organisatie in dienst te nemen. Voor verschillende schepen waren reeds een tiental personen opgeroepen, doch hun werd medegedeeld, dat zij onmiddellijk moesten vertrek ken. Dinsdag en daarna zijn de schepen dan ook uit sluitend met leden van den christelijken bond ter visscherij untgevaren. ARME KLEINEN. Alhier zijn twee dochtertjes tweelingen van twee en een half jaar van den kweeker J. de Groot direct na elkaar overleden. Men vreest dat de kin deren in de kweekerij vergiftige planten hebben gegeten. ARNHEM BESTAAT 700 JAAR 13Juli 1233 heeft Otto II, Graaf van Gelre en Zut- phen Arnhem tot een vrije stad gemaakt. Op óechei den wijze in verband met de tijdsomstandigheden zal dit feit feestelijk herdacht worden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3