BENITO MUSSOLINI tWoorziften Wat steeds opnieuw wordt herhaald Het gezag dient gehandhaafd FEUILIETOH Onschuldig verbannen. tielaST"SA Binnenland. Speelgelegenheden. Hoe is 't in Holland Nieuwstijdingen Er zijr.' mannen, groote geesten, die door hun daden, hun werken en streven, hun ongeevenaarde energie en wilskracht keizers en koningen van den troon hebben gestooten. regeeringen omvergewor pen. zichzelf aan de spits wisten te plaatsen, het roer in handen kregen, dictators werden e.: daardoor een wereldvermaardheid hebben gekregen. Zoo'n man is ongetwijfeld Benito Mussolini, do Italiaansche dictator, geboren 1883 te Predappia, van eenvoudige afkomst. Onderwijzer geworden nam hij na enkele maanden ontslag. Hij zwierf een tijdlang rond in Zwitserland en werd in Yverdon gevangen gesteld wegens bedelarij. Ontslagen nam hij allerlei beroepen ter hand en werd hij tenslotte socialist, waarom hij uit Zwitserland werd verbannen In Italië werd hij redacteur van het soc. dagblad Lotto di Classe te Forli en later van de Avante. Bij het uitbreken van den wereldoorlog stond hij voor de deelname van Italië aan den oorlog, scheid de zich af van de socialisten en gaf het blad II Popolo d'Italia uit. In 1915 nam hij dienst, maar werd spoedig wegens ongeschiktheid ontslagen. Toen de communisten zich in Italië begonnen te roeern, vormde hij te Milaan in 1919 een fascie de Combattimènto. In 1922 wierp hij het bestuur in Italië omver hetgeen hij kon doen, doordat de brugerij een krachtig bewind wenschte. Minister- President geworden, nam hij gaandeweg het ge- heele bewind in zijn geheelen omvang in handen en kon hij gelden als dictator van Italië. In de re- eeering heeft hij veel tot stand gebracht. Het parle ment is geheel terzijde geestld. Verschillende aan- slagen op hem ondernomen, mislukten. Hij regeert hij doet Echter, vele middelen, die hij aanwendt ter bereiking van zijn doel, kunnen niet door den beugel en zijn politiek zo uhier niet kunnen worden aanvaard. Zijn moreel inzicht echter heeft hij weer eens doen blijken, door enkele levensregels op te stellen, die als een bevel gelden zoowel voor de Aiders zoowel als voor de gewone fascisten. Werkelijk, er zijn voorschriften bij, di ter navolging kunnen wor den aanbevolen: 1 Bezoek niet overdag en nog minder des nachts zoogenaamde luxelokalen, als cabarets, theaters, weelde restaurants en zoo voort. 2 Ga te voet, zoolang het eenigszins moelijk is. Moet gij rijden, maak dan gebruik van een goedkoopen auto of, wat nog beter is, van een mo torrijwiel. 3 Draag bij feestelijke gelegenheden geen hoo- gen hoed. maar verschijn in het eenvoudige zwarte hemd der revolutie. 4. verander uw levensgewoonten en uw levens standaard niet. 5. Blijf punctueel op uw kantoor veel mogelijk bezoekers. Deze moet gij vriendelijk en geduldig aanhooren en te woord staan. 6. Bezoek de huizen der werklieden, om in den huldigen moeilijken t«d niet alleen geestelijk maar ook physiek contact met het volk te behouden. werpen zich óp als redders in den nood van het j Marine-Bondsgebouw, zij roepen de militairen op om dat gebouw thans in handen van socialisten, geldelijk te steunen, gebruik te maken van een ,in- formatiebureau" door een hunner ingesteld. Zooals u ujt enkele bekendmakingen reeds 's geblëken. heb ik u aanstonds gewaarschuwd om daar niet op in te gaan. Uw zoogenaamde redders ontzien zich niet u op te zetten tegen de voorschriften van boogerhand gegeven, maar zeggen er niet bij, hoe zij u zullen helpen voor geval gij als gevolg van zulke handelingen op korten termijn uit den diens, zijt verwijderd. ,Het gebeurde in de verloopen maanden heeft u wel zeer duidelijk getoond dat het gezag niet voor nemens is een voetbreedte te wijken, voor wie ook en de ernstige gevolgen daarvan hebben verschillen de personen in de marine ondrvonden. Het werkelijk militair zijn. en derhalve steunen van het gezag, blijkt uit daden als het zich afwen den van hen die aansporen o mde overheid te bestrj deiIn het bijzonder is het de taak van alle gegra dueerden om oplettend en waakzaam te zijn, opaat een beweging als die welke thans van buLenaf zich openbaart bij het personeel geen weerklank vindt. Op hen rust wel in de eerste plaats de plicht door tusschenkoms van hun divisiechef hun com mandant op de hoogte te brengen van wat wordt OPgDoorrde actie van die mannen heb ik mij genood za'akt gezien het Marine-Bondsgebouw dat juist sinds korten tijd het karakter van een milita.r ver- eenigingsgebouw begon te verkrijgen, thans voor t. Tot diegenen' onder het personeel die geneigd móchten zijn te vertrouwen op de wijze van behar tiging var. hunne benlangen als in „Het Anke: aangegeven richt ik dit waarschuwend woord. De voorschriften door den minister van defensie voor de belangenvereenigingen gegeven verzekeren ten volle ten loyale behartiging uwer belangen in die V 6l.Tenëaanzlen hiervan en van het lidmaatschap var. die vereenigingen, het zitting nemen m de besturen, behoeft geen oogenblik vrees te bestaan, mits men als getrouw dienaar van het wettig gezag zich overeenkomstig de letter en den geest van aie voorschriften gedraagt. „Mocht daaromtrent bij de besturen eenige ondu - delijkheid bestaan of onzekerheid wat geoorloofo is dan kunnen deze moeilijkheden bij mijworden \oor gebracht en zal ik daaromtrent voorlichting doen geven zooals ik ook reeds voor de Vereeniging van Onderofficieren een maatregel heb getroffen.' Doos 30 en 60 ct. De muiterij op de Zeven Provinciën" heeft oen nasleep, zooals men wellicht nooit had gedacht. Wij zijn destijds naar den Helder getrokken om eens te vernemen wleke gevolgen dit verzet tegen het gezag 2011 hebben op het Marinepersoneel m deze vestingstad. Het viel toen mee, de rust bleek "«S tfin »i«t "it- werden door de regeering genomen om den geest der revolutie die door woord en geschrift werdl aan gekweekt. maar nog niet zoo zeer tot uiting was eëkomen, zoo mogelijk te onderdrukken. Men kent het beloop der genomen maatregelen, dle w dforsLSsalle, va» het Marinepersoneel "SlSSteS en traehtte te honden zijn aanzijn te danken heeft aan een groep personen die tot de marine behoord hebben. t Dit lokte een waarschuwing van den Commandant dCDeIv/ce-Admiraal, commandant der Marine te Willemsoord, C. J. E. Brutel de la Rivere. heeft dd. ió jSi de volgende bekendmaking uitgevaardigd aan het militaire personeel beneden den rang van officier bij de marine, in het bijzonder aan hen, die georganiseerd waren in den Bond van Korpo raais van den Bond voor iMnder f a™XrSHet An- „Door het verschijnen van het blaadje Het An ker" op Vrijdag 7 Juil jl. heeft een groep personen die tot de marine behoord hebben. gemM^het personeel in de twee met name genoemde bonden g eorganiseerd een grooten dienst te bewijzen. Zij uur toen hij den slottuin doorging. Intusschen hadden Pierre en Jean Renard op het ierras bij de ruinen op den loer gelegen in de hoop dat de vluchteling weder zijn schuilplaats zou ver laten. Omstreeks een uur werd hun de tijd te lang en Jean stelde voor naar het dorp terug te keeren- Pierre keurde dit goed en vergezelde zijn broedei een eind weegs. Na nog een poos aan den uitgan., van het park gepraat te hebben scheidden zu en Pierre sloeg weer den weg in naar het kasteel. To-jL. hij het terras bereikte viel het hem in, nog eens door de ruinen te gaan. Na een oogenblik kwam hij in den tuin juist toen Alexa van haar vader afscheid nam en het kasteel willende binnengaan, zag hij de gestalte des vluch- telings door de ruinen sluipen. Dadelijk kwam bij Pierre de begeerte op zich van hem meester te dia ken en hem den volgenden morgen aan het ??rech uit te leveren om de toegezegde belooning te ont vangen. Hij dacht niet aan de mogelijke gevolge-, die voor hem zelf konden hebben. Dat int zijn vco:nt...en zelfs een groot gevaar ontstaan kUL, kwam hem niet in het hoofd. Was lord Stratford Heron niet schuldig bevonden aan den moord op zijn bioeaer en veroordeeld geworden? Er zou geen tweede verhoor plaats hebben maar het vroegere vonnis onmiddellijk worden uitgevoerd. Zijr. wraak zucht en het bewustzijn van zijn veiligheid dreven HOE LANG NOG? Met den boerenstand de tuinderij en de bollen- kweekerij gaat het zeker al heel slecht. Men zit niet stil en steeds opnieuw wordt de regeering op de hoogte gesteld van den dreigenden ondergang der economische bedrijven wanneer niet voldoende in gegrepen wordt. De Commissie uit de 50 Westfriesche gemeenten heeft een brief aan den minister van Economische zaken gericht, waarin deze nogmaals attent wordt gemaakt op de uitzonderlijke positie de bijzonder zwakke economische positie die Westfreisland sinds jaren inneemt. De voornaamste kurk waar de kwij- nende tuindersstand nog op drijft is de bloembol- De comiSssie heeft dan ook uit pure behoudzuchct zeer sterke interesse voor het saneeringsplan voor het bloembollenbedrijfEen punt heeft de commis sie op het wenschenprogram overgenomen, dat voor Westfriesland een aparte levenskwestie beteekent. De vraag of voor de straks in te leveren leverbare holen een redelijke vergoeding zal worden toegekend is bij den staat een totale uitputting van de West friesche kweekers van zoo groote beteekenis, dat de commissie de hiertoe gedane verzoeken ernstig on- deDe leverbare bollen het afgewerkte product der kweekers waarop loon en bemesting, landhuur en lasten drukken, kunnen hier niet zonder gevaar voor verdere inzinking „om niet" worden ingenomen. Heo doen garandeerenn van den binnenlandschen mini mumprijs door den exporteur kan hieraanniettege moet komen. De minimumprijzen zijn bekend ge maakt zonder eenige garantie wijl geen crediet voor een eventueel surplus van leverbaar in uitzicht ge steld wordt. Deze minimumprijzen zijn dan ook geen basis geweest voor den onderlingen binnen landschen handel en is er veel beneden deze prij zen verkocht. De eenige manier om d egarantie van den binnen landschen minimumprijs af te dwingen en tegelij kertijd eenige tegemoetkoming te verleenen, is ver goeding van het in te leveren leverbaar uit een daarvoor beschikbaar te stellen regeeringscredlet. - - Deze vergoeding uit het vak terug te betalen, en aan de bedrijven besteed, zal voor de zeer vele kweekers andere minder wenschelijke steunvormen uit de even eens in staat van uitputting verkeerende openbare kassen voorkomen. Er wordt dan ook ernstig aan gedrongen dat zoo snel mogelijk worde gepubli ceerd, dat de boven gevraagde vergoeding voor sur plus leverbaar in het saneeringsplan wordt opgeno- De regeering heeft een moeilijke taak. De bevol king zal voor zware lasten worden geplaatst. Om zetbelasting en weeldeverteringsbelasting. die 80 millioen zullen moeten opbrengen, zullen opnieuw zware offers vragen. Wij herinneren ons het volgende versje welks in houd iedereen zal onderschcrijven: De boer is wis de ziel van. 't leven, Door hem komt welvaart en geluk; De handel wordt door hem gedreven, De boer maakt steeds de markten druk. Maar gaat de boerenstand aan het kwijnen, O, wee, dan ook de burgerij. Haar welvaart zal dan ras verdwijnen, Gevolgd door leed en sukkelarij. Het is nog kort geleden, dat wij met iemand reis den, die vertelde dat in Laren een groot hotel res taurant bestond, dat nu uitgebreid was en waar ge legenheid werd gegeven om te spelen, of, als men het woord aardiger of sterker toeklinkt, dat ver anderen wij het in dobbelen. Wij lezen nu het volgende met groote ingenomen De minister van binnenlandsche zaken heeft zich gewend tot de burgemeesters van verschillende groo te steden en badplaatsen met de mededeeling, dat de regeering meent te moeten wijzen op de groote moreele gevaren vooral voor de jeugd verbonden aan het toenemen van het aantal speelgelegenheden in den laatsten tijd. Den burgemeesters werd ver zocht ernstig te willen nagaan of het houden van deze speelbanken zij het dan dat deze wellicht niet onder de wettelijke verbodsbepalingen vallen, waaromtrent intusschen nog geenszins volledige zekerheid bestaat en een eventueele rechterlijke beslissing zal moeten worden afgewacht uit een moreel oogpunt door de plaatselijke autoriteiten be vorderd moeten worden. Overtredingen en tengevolge daarvan bekeuringen vonden in de groote steden meermalen plaats en dus in deze waarschuwing in acht te nemen, om het speculatiekwaad, dat in dezen zorgelijken tijd zoo schijnt toe te nemen, te keeren. Een lot in de loterij kom, men waagt graag een kansje, maar de speelbanken hu! hem tot een daad, waarvoor hij op een anderen tijd teruggeschrikt zou zijn. Hij gevoelde zich niees ter 'n de omstandigheid. Mr Strange zag scherp rond, toen hij de ruinen naderde maar hij verloor de hem snel en zacht voi gende gestalte uit het oog en hoorde ook de sim pende stappen van zijn vijand niet. Toen mr. Strange de deur bereikt haa, sprong Renard eenige stappen vooruit viel op hem aan en wierp hem op den grond. Mr. Strange verschrikte en er heerschte een oogenblik stilte. Hij richtte zich echter op en verweerde zich hopeloos. Er ontstond een he vig gevecht dat verscheidene minuten had ge duurd, toen mr. Strange zijn aanvaller zulk een slag op het hoofd gaf, dat hij eenige stap pen achteruit week en verdoofd neerviel. Van deze gelegenheid gebruik makende liep mi-. Strange de ruinen in, in de richting de rkapel. Benard die zich spoedig hei-stelde, sprong hem na en alvorens de vluchteling zijn veilige schuil plaats bereikt had, verscheen de vervolger aan de deur en zag hem in den donkërsten hoefe" van den preekstoel verdwijne Benard volgde hem aan den stoel, stak een lucifer aan en zocht rond, maar er was geen spoor meer van zijn slachtoffer te vinden. Hij doorzoiM de gehe'ele kapel, maa ralles was te vergefs. „Hij is in het altaarkabinet verdwenen ""mom pelde hij. „Voor vandaag lo'opt hij vrij, maar morgen zal hij mij" niet ontsnappen. Ik zal po- Dat alle landen lijden onder den nood der tijden, is niet alleen bekend, maar wordt ook overal aan den lijve gevoeld. Salariskortingen en verlaging der arbeidsloonen, hoe aangevochcten en bestreden ook, zijn of moeten zijn noodzakelijke gevolgen van de ontreddering van den maatschappelijken toestand in alle lan den, ook in ons land. Ook in Engeland is dit het geval en de rechters- salarissen gingen ook in de laagte. Maar een conservatief lid van het Lagerhuis zat dit in den krop en interpelleerde de regeering er over. Deze vroegof de regeering wist dat een fout was gemaakt door de rechters te behandelen als dienaren van de kroon" en onderhevig aan vermin dering van hun salaris, als waren zij civiele ambte naren? Baldwin antwoordde op deze vraag kort en bon dig: „No sir." Sir William vroeg daarop; Is het der regeering bekend, dat de grootste waarborg van onze vrijheden onzer Constitutie is de volledige onafhankelijkheid van de Kroon en de wetgeving, en is het wenschelijk de salarissen te verlagen? Hierop antwoordde Baldwin: .Ik zie niet in,waar om een rechter meer zo uworden vrijgesteld van sa larisvermindering dan ik. Lansbury vroég daarop: Moeten wij het er voor hou den dat de uitoefening van het recht door rech ters van Engeland afhangt van de som gelds die zij ontvangen? Antwoord werd op deze vraag na tuurlijk niet gegeven. litieagenten vragen en den ouden preekstoel la ten afbreken. De dochter' heb ik vernietigd en de schandelijke dood des vadlers zal weldra vol gen. Mylord Stratford Heron wij zullen ou de en nieuwe schulden verrekenen en ik zal tegelijkertijd de gróote ibelooning opstrijken, die op je uitlevering 'gesteld is. Je kunt mij niet ontkomen. Hier wordt je lot beslist." Vier tan vijfti|glste hoofdstuk. Dten volgenden morgen ontwaakte Alexa laat uit een onrustigen en droomrijken slaap. Zij stond op, nam haar gewoon bad en kleedde zich aan, maar ging diet naar1 de ontbijtkamer. Het den vorigen avond doorgestane gevaar had een groote zwakte en (angstvalligheid over haar ge heeld lichaam achtergelaten en maande haar tot voorzichtigheid aan. Zij wilde Pierre Benard met ontmoeten alvorens zij weder haaar gewone krachten had terug gekregen en 'besloot dien morgen op haa rkamer te blijven. Zij schelde en droeg het binnenkomende meisje op mrs. Matthews he verzoeken bij haar te komen. De huishoudster voldeed aanstonds aan haar verzoek- Alexa'sjdeeke en angstige ^trekken ver oh Hu st ten haar. „Is u ziek:?" "miss Strange?" vroeg zij deel nemend. PRINS HENDRIK OP REIS De Prins heeft voor een vacantie-reis de Resi dentie verlaten. Tegen het einde der maand Augustus wordt Z.K.H. in Den Haag terugverwacht. De Prins begeeft zich allereerst naar Zwitserland en na een verblijf aldaar is hij voornemens over Meckelenburg naar Nederland terug te keeren. 5000 KILO MARGARINE GESMOKKELD. De maréchaussee te Budel heeft onder de gemeen te Maarhees een personenauto aangehouden, die be laden bleek te zijn met ruim 5000 kg Belgische margarine, welke frauduleus werd ingevoerd. De smokkelwaar is in beslag genomen. De chauffeur is gearresteerd ENGELSCH OORLOGSSCHIP OP DE SCHELDE. Het Engelsche oorlogsschip „Exeter" is Donderdag voor een bezoek aan Antwerpen de Schelde opge varen. Naar verluidt zou de commandant van het schip voor het opvaren van de Schelde geen toestemming hebben gevraagd van de Nederlandsche regeering. Indien dit inderdaad zoo is, waaromtrent nog geen volkomen zekerheid bestaat, moet deze nalatigheid volgens de „Msb." ongetwijfeld als een vergissing worden beschouwd van den betrokken commandant, die blijkbaar dan niet voldoende met de aardrijks kunde van Europa op de hoogte was. Intusschen is het toch een zeer laakbare vergissing en de Nederlandche regeering zal don ook naar onze meening zeker niet nalaten de Engelsche regeering daarop te attendeeren. Ongeveer 200 boeren uit de provincies Groningen en Drente hebben een groote protestvergadering te Stadskanaal bijgewoond. Zij was onder het motto: ..e matige regeeringshulp aan de landbouwbedrijven" belegdd oor de Drentsche en Groninger Boerenbond. De heer Van Bruggen van Warffum. voorzitter van de Groninger Boerenbond sprak de openingsrede uit, waarin hij nog eens duidelijk de ontzetende moei lijke omstandigheden schilderde waaronder de boe ren hebben te leven. De Nocrd-Hollandsche Centrale Crisis Melkcom- missie verzoekt ons te willen mededeelin, dat boven genoemde regeling, welke reeds is ingevoerd in Den Helder en Hoorn, met ingang van Maandag 17 Juli a.s. ook zal gelden voor Alkmaar, Bergen en Ileilo. De andere gemeenten, welke hierom hebben ver zocht, zullen zoo spoedig mogelijk worden ingescha keld en hieromtrent nader bericht ontvangen. Aan gezien de verkeerde indruk schijnt te zijn gevestigd, dat in alle gemeenten, waar deze regeling wordt ingevoerd, de minimum straatprijs 9 ct za^ bedra gen, wijst de Commissie er op dat dit niet het ge val is en dat voor elke gemeente apart de mini- mumstraafprijs zal worden vastgesteld, rekening houdende met de omstandigheden in die gemeente. VVoor de bovengenoemde 5 gemeenten is de mini- n.umslraatprijs echter inderdaad op 9 ct. bepaald. LIJK VAN RADEMAKER AANGESPOELD? Donderdagmiddag half drie is te Bergen aan Zee aangespoeld het lijk van een naar schatting 25 a 30-jarig manspersoon. Het lijk dat gekleed was in roodbruine zwembroek verkeerde reeds in staat van ontbinding en moet minstens acht dagen in het water hebben gelegen. Vermoedelijk betreft het hier den jongeman Rademaker uit Rotterdam, die de vorige week bij Hoek van Holland met een kano nara zee is afgedreven. Het haar van den jongeman is van een roodbruine kleur. ZEISTER ZENDINGSGENOOTSCHAP IN NOOD. Het Zeistter Zendingsgenootschap leed op een uitgaventótaal harer Surinamezending in 1932 ad f 497.965.13 een ongedekt tekort van f 32.984.19. Over de jaren 1929—1931 zijn er nog ongedekte tekorten, welke samen f70.172.39 bedragen. Het totaal tekort is tot 31 Dec. 1932 alzoo opgeloopen tot f 103.708.58 en vermeerderde sinsdien nog met ongeveer f 8000. Het Zeister Zendingsgenootschap heeft tot dekking „,:Ik ben niet %iek, -mrs. Matthews," her nam de jongedame, „maar gevoel mij toch met wel. Waar is 'Pierre Benard?' „iHij is haar het dorp gegaan een half uur ge leden, luidde het -verwonderde antwoord. Hij heeft van fiacht weer beproefd, mij te ver moorden" zeide Alexa. „Hij denkt dat ik dooii ben. Hij heeft zich verwijderd om bij de ver wachte ontdekking van foiijn vermeend lot niet tegenwoordig te zijn." Mrs. Matthews verschrikte hevig. „Ik wandelde gisteravond op het terras" ver volgde Alexa „en Hoen ik bij den afgrond stond, sloop bij achter me en stiet er mij" in." „'Verschrikkelijk" riep mrs. 'Matthews ver schrikt uit." „Als ik niet toevallig in een struik op ee vooruitstekend punt gevallen ware, zou ik ze ker tegen de scherpe klippen verpletterd zijn geworden „Ontzettend," zeide de huishoudster, ter wijl zij op hen stoel neerviel. „Hoe is u weder op uw kamer gekomen, miss Strange?". „Zoodra ik maar kon, kwam ik zonder moei te terug," antwoordde Alexa, ,,maar zooals je begrijpt ,mrs. 'Matthews, ik ben zwak en heb pijn over het geheele lichaam tengevolge van de bekomen wonden en. ik. verzoek-je daarom, een meisje ,toe te staan, gedurende mijn verblijf in het slot, in mijn kamer te slapen." „Ik zal de deur van de nevenkamer openen en

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4