OnsCouranfenverhaal Vrouweijke Arbeidskrachten Burgerlijke Stand Sportoverzicht Wat mankeert er aan mijn boomen en wat kan ik er tegen doen Nieuwstijdingen HULDIGING VAN H.M. DE KONINGIN. IER GELEGENHEID VAN HAAR VIJF EN DERTIG JARIGE REGEERINGSPERIODE. Door het Nationaal Jongeren Verbond afdeeling Amsterdam is het initiatief genomen, op Zaterdag middag 9 September a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam aan H.M. de Koningin een groote Am sterdamsche en Nationale hulde te brengen. In dit jaar is het 35 jaar gelden, dat H Koningin de regeering over haar land aanvaardde. Het camité meende, dat deze gebeurtenis aanlei ding geeft om een grootsche betooging op touw te zetten, teneinde aan het Nederlandsche volk de gelegenheid te geven zijn toruw en aanhakelijkheid aan de Koningin te toonen. Het ligt daarom in de bedoeling van het Uitvoe ren dComité om deze huldiging niet plaatselijk, maar door geheel Nederland te doen geschieden. Hiervoor worden dan ook alle vereenigingen cor poraties enz. opgeroepen aan deze Nationale Hul diging te willen deelnemen. Het Comité verwacht dan ook, dat zeer vele vereenigingen willen opgeven Ook personen, losstaande van eenige organisatie, kunnen aan deze hulde deelnemen. Het Comité hoopt, dat velen zullen medewerken om den dag van 9 September a.s. een onvergetelij- ken feestdag te maken voor Hare Majesteit de Konin bij Haar zal mogen blijven voortleven, Voor deelneming aan het défilé kan men zich opgeven aan het Secretariaat van het Nationaal Huldigingsdefilé Koninginneweg 7 Amsterdam Z, voor de huishouding beschikbaar is, is groor tendeels niet te gebruiken. I Dat is ook «de schuld der moeders, j nl vele gezinnen as de 'toestand zoo, dat als I de dochter in huis helpt, moeder het meeste, het ruwste werk *Joet en de dochter nog half de juffrouw speelt en moeder' sloofje is. Aan de vorming van onze dochters tot goede huisvrou wen mankeert veel. En vooral wordt bij haar geen liefde gekweekt -voor het huiselijk werk. Gevolg daarvan is, dat onze meisjes zich j wenden tot het kantoor en tot een werkkring, waarvoor anders de man in aanmerking kwam en ze werken voor minder,» zoodat haar concur rent .emeestal wordt -aanvaard. Een der oorza ken waarom er -zooveel kantoorpersoneel werk 1 loos is. Vandaar de getroffen 'maatregel in Duitsch- land. En misschien zou het hier ook niet kwaad 1 werken als er «en maatregel genomen kon wor den die de jonge vrouw weer terugbrengt in de huiselijke arbeidssfeer. heiden oud-eersteklassers te 'promoveeren. Blauw Wit en West Frisia zullen het volgend seizoen dus in de tweede klasse moeten uitkomen,'even als in het 'Oosten Rjobus en Velocitas, dat, na een ongelukkigen wedstrijd, die tenslotte in een gelijk spel 33 eindigde, plaats moest ma ken voor Hengelo, 4at ook al tot het gilde der ex-eersteklassers behoorde. De kampioenschappen op wielergebied zijn eveneens reeds uitgevochten. "In de sprintwed strijden voor amateurs was natuurlijk van 'Eg- mond ongenaakbaar en hij won dan ook glans- rijk, geheel volgens de 'verwachtingen. Daaren tegen was het winnen van Gerard Leene voor het kampioenschap voor professionals een buiten gewone verrassing. In de eerste manche van de finale won Moes kops met groot gemak, zoodat men vreemd opkeek, toen in de tweede manche Leene den oud-wereldkampioen achter zich wist te hou den. Dit was ook in de derde en /beslissende manche het geval, zoodat de rood-wit-blauwe dertig) cent en kan besteld worden direct Wageningen of bij ondergeteeken.de, de ambtenaar bij den Plantenziekten- kundigen Diienst, 0. A VAN HEBWIJNIFN oint Fancras. als de voornaamste grondslag van ons volksle- aen ieestaag re rnaaen voor nare Majesteit ae lionin 1 VPTm j 7 gin en Haar Huis, waarvan de herinnering nog lang I u erkend en daardoor wordt geheel ons maat- Vrouwelijk? arbcfiidskiiachten. Zooals we natuurlijk uit onze dagbladen, die in tegenstelling met vroeger thans ook door on ze vrouwen gelezen worden, al weten, is er in den laatsten tijd een gdheele omkeering guko- men in het maatschappelijk levdn in Duitsch- land. Met een nagenoeg totale omverwerping van wat bestond, 'is daar door de Nationaal socialis ten een geheel nieuwe orde geschapen. We zullen het hier niet hebben pver wat er precies gebeurd is. Be beweging als zoodanig gelooven wij 'dat veroordeeld moet worden. Dte basis waarop zij berust is zuiver revolutionair. Maar zooals het eens ging met de Fransche re volutie, zoo gaat het ook hier, er zijn enkele gevolgen van die omkeering die we moeten prij zen. Meermalen laat God uit Tiet kwade het goede voortkomen. Zoo heeft de nieuwe regeering in Buitsch- land maatregelen genomen tot bestrijding der werkloosheid. Op een paar daarvan vestigen wij de aandacht. Wij bedoelen: Overheveling van vrouwelijk© arbeidskrach ten naar de huishouding. Dit is een gevolg van het feit, dat het huispersoneel in de laatste 10 jaar sterk verminderd is. In 1925 was er vrou welijk huispersoneel ten getale van "ee milli- oen, thans nog slechts 100.000. Die reden daar van is, behalve in den slechten algemeenen eco. nomisehen toestand, in de eerste plaats gelegen in de hooge sociale lasten. Voortaan zal huis personeel wat betreft de belasting beschouwd worden als minderjarige kinderen, zoodat een werkgever met een vrouw, twee kinderen en 'n dienstbode belasting mag aftrekken als voor drie kinderen. Bevordering van trouwen. De overheid schiet jonggehuwden voor de inrichting van hun wo ning tot een bedrag van 1000 mark voor, waar van maandelijks 1 procent afgelost moet wor den. Die vrouw verplicht zich dan, voor dej>e- riode gedurende welke aan deze leening afbe taald wordt, geen werk aan te nemen, wanneer tenminste de man een inkomen heeft van min stens 125 mark in de maand. Dieze leening ge schiedt, niet in geld, maar in bonnen tot ge noemd bedrag van 1000 mark, welke bonnen slechts gebruikt kunnen wórden voor de aan schaffing van meubilair en huisraad. Die tot nog toe bestaande toeslag van ongehuwden zal echter vanaf 1 Juli van dit jaar komen te ver vallen. Men rekent erop, dat in het eerste jaar met het oog o p(leze gunstige uitzichten, 150 duizend huwelijken gesloten zullen worden. Het v i'rzoek om de leening voor het sluiten van een huwelijk kan worden aangevraagd voor het aangaan van een huwelijk. Bewezen moet wórden dat de a.s. echtgenoote tusschen 1 Juni 1931 en 31 Mei 1933 ten minste 6 maan dden lang in het binnenland werkneemster is geweest. Voorts dat zij haar betrekking zal op zeggen wanneer zij in het huwelijk treedt. De vrouw is niet werkneemster in bovenbedoelden zin, wanneer zij in de huishouding was of in het bedrijf van de naaste familie wórkzaam schappelijk bestaan ondermijnd. Clir. Middenst. Dat in de tweede plaats de volle beteekenis tricot thans in het bezit vaat Leene is. wordt gelegd is mede te prijzen. Helaas wordt j Het sprintkampioenschap van 'Nederland werd bij ons hoe langer hoe meer het hfuwelijk op den i tenslotte door van Egmond gewonnen, die zoo achtergrond geschoven. Het ■wórdt niet meer wel van den Heuvel van de onafhankelijken als Leene van 'de professionals wist te slaan. Ee wedstrijden achter motorgangmaking had den door motorpech en door een val van van der Wulg een teleurstellend en abnormaal verloop. Kampioen der staijers werd' 'tenslotte Die Graaf die echter geen mooien tijd' maakte. JVie, in haar nummer en op haar terrein, wel een schitterenden tijd maakte, was V' illy den Ouden, die In Antwerpen het wereldrecord da mes op 100 meter vrije slag op 1 min1. 6 pee. bracht en het oude record, op ,naam van Helen© Madison staande met '1 min. 6.6 (seconde om hals bracht. Ook onze athleten die aan de Engelsche kam pioenschappen te Londen deelnamen, sloegen een uitstekend figuur. Berger werd op de 100 yards tweede, achter den Eingelschman Saunders, maar voor Jonath, "len Duitscher, dien hij eeni ge weken geleden ook reeds versloeg. Op de 200 yards bracht de Amsterdammer het er nog beter af en hij werd in ,dit nummer per ste en dus kampioen. Blanken, onze Haarlem mer springer, wist het kampioenschap hink-stap sprong te behalen. 'Kaan werd derde in den hor denloop en tn de estafette over 4 maal 100 yard werd de A.V. 1923 goede tweede. Alles bij alles dus een uitnemende prestatie van onze athleten. - w Ko.stcleoz»? rijSvdelbela.stingmerken. Op 18, 20, 25 en 27 Juli, 1 en 3 Augustus 1933 zal door den ontvanger der 'Directe belas- tngen enz. te Alkmaar zitting worden gehou den ten kantore Kiennemerstraatweg 21 van des namiddags 7 uur tot 9 uur voor het verkrij ging' van kostelooze rijwielbelastingmerken v. het tijdvak van 1 Augustus 1933 tot '1 Augustus 1934 en medé voor het in ontvangst nemen 'dier merken door belanghebbenden, indien op hun aanvragen gunstig is beschikt. Voor de gemeenten buiten Alkmaar en ressor- teerende onder de inspectie Alkmaar, le afdee ling, zal door de plaatselijk© geleiders ten hun ne huize voor belanghebbenden, voor het ver richten van dezelfde formaliteiten de gelegen heid geboden worden op 19 Juli, 26 Juli en 3 Augustus 1933 van des namiddags 18 tot 20 uur en op 22 Juli, 29 Juli en 5 Augustus 1933 van des namiddags van 16 tot 18 uur. R ij w;i©] belas tiingmerken. Met ingang van 24 Juli a.s. zullen op de kan toren der posterijeji verkrijgbaar zijn de rijwiel belastingmerken voor het belastingjaar 1933- 1934 1 Augustus 1933 Itot en met 31 Juli 1934 Die aandacht van belanghebbenden wordt er o pgevestigd, dat het geval zich kan voordoen dat op een postkantoor en in het bijzonder op ©en hulppostkantoor tijdelijk geen belasting merker, voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling het koopen van ©en merk niet uit te stellen tot het tijdstip waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op gewezen, dat de controle op bet gebruiken van geldige belastingmerken reeds dadelijk na den aanvang van het nieuwe belastingjaar zal worden inge steld. Verder wordt nog onder de aandacht van be langhebbenden gebracht, dat, zij het dan voor- loopig alleen te Amsterdam, d© gelegenheid is geopend, bij de aanschaffing van rijwielbelasting merken tevens een houder te koopen, welke een groeten waarborg biedt tegen diefstal. Bij aankoop van een houder wordt een gebruiksaan wijzing verstrekt. HEER HUGOWAARD. Geboren: Arie. z. van P. J. Miener en E. E. Buis man Gerardus, z. van Jb. Bes en M. Th. Rood Gerrit Hendrik, z. van H. Vierssen en A. Aozema Jacobus Theodorus Petrus, z. van P. Bruijns en J. W. H, L. Tuinder Hendrikus, z. van C. Dekker en D. v. Schagen Dorathea, d. van N. v. Stralen en D. Kuijs Anna Geertruida Margaretha, d. van P. Smit en C. Duijn Wilhelmina Geertruida, d. van W. Stuijt en G. C. Ursem Anna Afra, d. van W. P. Bakkum en M. Blankendaal Johannes Gerar dus, z. van M. Dekker en M. C. Dudok Maria Catharina, d. van P. Oudeman en Cath. Groot. Ondertrouwd: Nicolaas Verhulst en Johanna Wa genaar. Getrouwd: N. Verhust en J. Wagenaar. Overleden: Jeturs Johannes echtgen. v. E. Bos Klaasje Glas, 5 j., d. van A. Glas en G. Smit Maria Steur, 59 j.. d. van S. Steur en A. Pels (over leden te Alkmaar). Neeltje Balk, 80 j. wed C. Koe- Het is met bet voetbalkampioenschap gegaaii zooals wij een maand geleden reeds voorspelden. Go Ahead is 'er tenslotte in geslaagd het kam pioenschap van Nederland te behalen, een presta tie, die ongetwijfeld 'allen lof verdient, al geloo ven wij ook niet, dat de Deventenaren nu juist over het sterkste elftal van ons land beschik ken. Integendeel: wanneer deze wedstrijden ui een meer voor voetbal geëigend seizoen hadden plaats gehad, zouden zoowel de Stormvogels als Feijenoord het er ongetwijfeld heel wat be ter hebben afgebracht dan thans, nu de „voet balmoeheid" zich bij deze clubs wel zeer dui delijk vertoonde. Wanheer men van Septem ber tot het laatst van Juni eiken Zondag moet voetballen, heeft men er op het laatst genoeg van en de prestaties zijn er dan ook naar. Bovendien komt dan nog de voor voetbal dik- Het fonds voor steun ter bevordering van het huwelijk wordt opgebracht door een alge meen© belasting op het inkomén met ©enige uit maandsalaris van 500 mark bedraagt bet 5 proeent. Die inning van deze belasting geschiedt door inhouden van het loonpercentage en de werkgever is daarvoor verantwoordelijk. (We vestigen hierop de aandacht omdat ook in ons 'land de toestand liaast vraagt om dergelij ke maatregelen. Hoever de teruggang in ons land is, weten we niet, maar dat ons huisper soneel ontzettend is teruggeloopen staat vast Vraag het de huismoeders maar eens ,die vrou welijke hulp moeten hebben voor haar huis houding. Aantal en kwaliteit zijn om te be droeven. Onze jonge dochters vinden het huis houdelijke werk meestal minderwaardigg en stellen hunne krachten liever beschikbaar 'voor kantoor atelier of fabriek. En wat dan nog J uni haar invloed doen gelden en het is dan look heusehzoo verwonderlijk -niet, dat in de gewo ne competitie er dezen winter heel wat beter spel dikwijls is te zien gegeven, dan in jdelze competitie van de vijf kampioenen. Voetbal is nu eenmaal een Winterspel en een voetbalwedstrijd in den' zomer bij een voor voet bal ongeschikte temperatuur is dan ook nooit een goede graadmeter óm de 'sterkte der ploegen te toetsen. In tusschen is er niet veel aan t© doen: zooiang in het 'winterseizoen zoo dikwijls de competitie moet Worden stopgezet voor inter nationale Wedstrijden, oefeningswedstrijden voor het Ned.. Elftal, „Zwaluwen" wedstrijden enz. Behalve het Ned. kampioenschap zijn ook de degradatiewedstrijden thans alle beslist. 1 In het Wiesten wisten HiF.C. en Eixcelsior^ Onder de juist verschenen mededeelingen van den Plantenziektenkundigem dienst neemt no. 70 met den titel „Ziekten en beschadigingen van klein Fruit" geschreven door ir. P. Hus een bijzondere plaats in. Zijn de andere uitgaven van den dienst nl. meestal slechts geschikt voor ©en speciale groep van personen die zich in het bijzonder met een van de beschreven ziekten of beschadigingen bezighouden, omdat ze er in de praktijk, tot hun spijt, last van ondervinden, deze mededee ling- kan men zich denken in handen van ieder die een tuintje, 'zij het ook nog zoo klein, ach ter zijn huis 'heeft. In deze mededeeling Idie 37 (zevenendertig) bladzijden druks telt en vergezeld is van de bekende mooie foto's, wordt speciaal de aan dacht gevestigd op de ziekten van het zg. kleine fruit, nl. de 'bessen, aardbeien en frambozen. Nu, deze dingen 'heeft bijna ieder in zijn tuin en veel succes heeft men er meestal niet mede Dat men er iiiet veel pleizier van heeft is te begrijpen, als We vertellen, dat er van de bessen 17, van de aardbeien 29 en van de fram bozen 19 ziekten 'en beschadigingen, beschreven worden. Daarnaast wordt nogg gesproken over enkele ziekten enz. van kruisbessen en natuur lijk ook van de zwarte bessen. Verder bevat deze mededeeling een schat van gegevens omtrent het gebruik van zeer veel bestrijdingsmiddelen. Omdat de beschreven be strijdingsmiddelen in hoofdzaak tot de zg. uni verseel© bestrijdingsmiddelen kunnen worden ge rekend is de kennis daarvan voor ieder tuinbe- zitter of voor ieder plantenliefhebber van groot belang. De prijs van deze mededeeling is 35 (vijfen- DE BARMHARTIGE SAMARITAAN. „••Tot1?)iIi'rank van Woensel zijn krant opvouwde en uiï1™ii!tee\0Ver snel v^ijdende landschap liet weiden, kwam hij tot de conclusie, dat het rei- St'SnlwootT COOW ,an K A,f°e.had zich de aanranding in dg* sneltrein g ook al weer afgespeeld? Een dame zat alleen m een coupé en kreeg plotseling gezelschap van een als heer vermomd persoon, die aoor de verbindingsdeur kwam binnengestapt. Hij k tegenover de dame -neergezet en zich schijnbaar aan de armen van Morpheus toever trouwd Maar opeens wipte hij als een kat omhoog aldus het relaas van den reporter, omhelsde de dame en verborg het volgende oogenblik haar ge- hl™ een doek, die rijkelijk met ihloroform was besproeid. De rest laat zich gemakkelijk naver tellen De aanrander moet kans hebben gezien voor de plaats van bestemming de coupe te verlaten en toen de dame tenslotte in het wachtlokaal van een donker stationnetje tot bewustzijn kwam, wist zij zich alleen te herinneren dat de man een paar bruine schoenen en een Chaplinsnorretje droeg Van haar bezittingen had de moderne Raffles al leen een tramkaart en een rose briefje, welke in- noud aan de buitenwereld gelukkig onbekend was gebleven, genegeerd. Frank legde de krant naast zich neer. tastte naar zijn binnenzak waar hij een enveloppe met inhoud ter waarde van SOOOgulden veilig wist opgeborgen Het begon warm te worden in de coupe Frank 7 S f-i" jas. aan de bagagehaak boven +6nf U zlJn t?00fd teSen de kussens P.otseling trof hem een gedachte als een zweep- s.ag. Zijn coupe stond eveneens met de aangrenzen de coupee door een deur in verbinding. Nu ja ^htte hij zich gerust te stellen, dat beteekent niets en mocht er eventueel iets gebeuren, dan stond de trein binnen een seconde stil. Glimlachend keek l_ij naar het loodje, dat den noodrem verzegelde Hij schoof nog een klein beetje naar links op en schatte den afstand die hem van het voorwerp scheidde. Op zijn hoogst een flinken sprong een vinnige ruk. Bijna wezenloos staarde Frank naar den knop van de tusschendeur, die aarzelend op en neer be woog alof de eigenaar van de weifelende hand nog geen besluit had genomen. Frank deed een snelle greep in de buitenzak van zijn jas, trok een blin kend zwart voorwerp tevoorschijn en verborg het on der zijn jas met de loop op de deur gericht. Zijn scherp luisterend oor ving enkele zinnen op die als een verwarde fluistering tot hem doordrong Hij ua? ntiet aBeen, misschien een heele bende, enfin besloot hij grimmig, ik zal mijn leven duur verkoo- pen De deur sprong open, de revolver puilde onder oe jas uit de spanning bereikte har hoogtepunt. Gelukkig dat er iemand aanwezig was En me neer mag u beleefd verzoeken mij even naar de coupe hiernaast te volgen. Mijn vrouw is plotseling ongesteld geworden. Als ik u beleefd verzoeken mag Een klem grijs mannetje maakte kwieke buigin kjes en leek op een mannetjesmusch, die voor een vrouwtje te pronken staat. Het eerste oogenblik stond Frank sprakeloos toen ontspande zijn borst zich in een bevrijdende zucht 10 hefc dansende mannetje glimlachend ,Is dat schrikken meneer. Wilt u geloove,n dat ik u voor den eersten den besten inbreker aanzag' ^kaha eh pardon, neemt u mij niet kwalijk, maar eh ik voel me zoo opgelucht begrijpt u? vofgen natuurlijk wil ik u met alle pleizier Het dansende mannetje ging Frank voor naar de andere coupe waar een knappe jonge vrouw in een ko®k^,.W6fn^oos ,y°°r zich uit zat te staren, Het mannetje legde zijn hand op haar schouder en vroeg teeder: Hoe gaat het nu lieve? antwoordUW k66k hem kwi->nend aan maar gaf geen Ach mijnheer, als u hier even wilt blijven? Dan ga ik wat water halen. Zeker, zeker zei Frank, en hij zette zich tegen- ZZi dt Eme neer; ,Zij keek hem met een zwak glimlachje aan en stak hem langzaam een hand toe Hoe aardig vanu, fluisterde ze, ach, het betee kent niet zooveel. Wat migraine, mijn man maakt zach zoo gauw ongerust. Frank had bijna willen antwoorden, dat het niets te verwonderen was. Plotseling ontdekte hij dat hij nog steeds haar hand in de zijne hield, hij keek schuchter naar haar op en bemerkte tot zijn verba zing dat zij in slaap was gevallen. Nu haar hand uit de zijne te bevrijden zou een misdaad zijn, ze zou ongetwijfeld van den schok ontwaken. Hij glim lachte als een moeder, die haar kindje in slaap wiegt. In deze houding bleef hij geruimen tijd zit ten en verbaasde er zich over, dat het kleine manne tje zoo lang wegbleef. Hij keek naar buiten en con stateerde, dat de lichten van de stad al uit de duis ternis opdoemden. Een lichte schok de dame ont waakte en keek verabasd om zich heen. Zij trok blo zend haar hand terug en vroeg schuchter- Waar is Freddy? Uw man is nog niet teruggekeerd, mevrouw. Ach, die Freddy, zoon domme jongen. Frank stond op en vroeg met een buiging- Excuseert u mij, dat ik even mijn jas en mijn ba gage haal. Ik ben binnen een paar minuten aan de plaats van mijn bestemming. Terwijl een warme glimlach hem als een zonne vuur doorstroomde, en hij zacht neuriënd in zijn coupee terugtrad, sprak hij de hoop uit dat zij even ZP_,U overstappen. Hij zette den hoed scheefop het hoofd, gooide zijn das losjes om en pak te zijn overjaseen snelle greepde portefeuille de portefeuille Als door den bliksem getroffen hield hij zich aan het bagagenet staande, zijn hand gleed aarzelend langs zijn zakkenmaar dan hij stort te de tusschendeur door leeg op de plaats waar hij gezeten had warrelden een paar krantensnippers als de laatste resten van een kort verblijf. Toen begreep hij en begon een dolle jacht door de compartimenten aan ieder inlichtin gen vragend over een slanke dame en een klein grijs mannetje. De trein stopte met een knarsend piepen der rem men. Tilburg schreeuwde de conducteur. Toen Frank zijn relaas bij den stationschef had gedaan en in de wachtkamer een broodje met kaas trachtte te verorberen, zwoer hij een duren eed, dat hij nimmer van zijn leven meer den rol van de barm hartige Samaritaan zou spelen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 8