NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier DINSDAG 18 JULI 1933 42e Jaargrang Uitgave: firma 1. H. KEIZER - Redacteur I. H. KEIZER. -- Bureel Noordscharwourie. De Regeering en de Landbouw. Uit den Omtrek oud te N O 84 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 MNGIIUkRI COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprljs: per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Vaa 15 regels 35 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. e ZULLEN DE PRIJZEN STIJGEN? AANDEEL DER ARBEIDERS IN GESTEUNDE BEDRIJVEN. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer wordt opgemerkt dat waar land- en tuinbouw niet in staat zijn om onder de huidige omstandigheden de moeilijkheden op te lossen, de regeering gedwon gen is, maatregelen te nemen ten einde zooveel mo gelijk aan den noodtoestand waarin deze bedrijven verkeeren tegemoet te komen. De Tel. vertelt over de handelingen der Tweede Kamer nog het volgende: Het particuliere bedrijf is niet in staat zelfstandig de moeilijkheden op te lossen en daarom is regee- ringshulp onmisbaar. Eenige leden konden zich met het ontwerp vereeni gen, omdat hiermede een stap in de richting van de Planwirtschaft wordt gedaan. Vele andere leden ont kenden dit echter. Enkele leden spraken er voorts hun bevreemding over uit, dat, hoewel de Kamer enkele maanden geleden een machtiging verleende ter zake van een drietal producten, de regeering thans met een ont werp van algemeene strekking komt. Dit trok temeer de aandacht, gezien de ervaring met rundvee, stroocarton, en bloembollen. Ten aan zien van het rundvee is gebleken, dat achteraf nog een onderzoek noodig was. Dit zou kunnen worden in gesteld zonder de verleende machtiging. Over een regeling voor het stroocarton heeft men niets meer vernomen. De beperking van de bloembollencultuur is welis waar tot stand gekomen, maar daarover zijn zulke klachten gehoord, dat de vraag is gerezen of de regeering wel doelmatig Is opgetreden. Verscheidene leden waren van meening, dat land en tuinbouw bij de onderhavige regeling weinig baat zullen vinden, omdat de regeering in gebreke is gebleven, om in dit wetsontwerp garantie-bepalin gen over steun voor bepaalde producten op te ne men. Voorts werd de meening uitgesproken, dat de on derhavige regeling ook groote gevolgen zal kun nen hebben voor het geheele economische leven door een verhooging van de prijzen van de agra rische ropducten. Dti werkt echter mede om de ter bestrijding van de werkloosheid zoo noodige loons verlaging tegen te houden. Sommige leden betreurden, dat dit ontwerp niet breerder is opgezet en dat niet handel, scheepvaart, industrie en bankwezen, tezamen met den landbouw in één groot verband zijn gezien. Verder vroeg men mededeelingen van den minis ter omtrent de plannen, welke hij koestert ten aan zien van vele der in het ontwerp genoemde produc ten. Vele leden drongen aan op het nemen van maatregelen ten einde den arbeider in de gesteunde bedrijven te laten participeeren. De Landbouwcrisiswet. Request van de Industrie en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw. De vraag of er ingevolge de Landbouwcrisiswet 1933 een import en exportmonopolie zal komen, Houdt velen bezig. Vooral in handelskringen is men bevreesd, dat hierdoor de persoonlijke vrijheid zal worden aangetast. Het bestuur van den Industrie en Handeslraad voor Land- en Tuinbouw heeft ee nige dagen geleden het betreffende wetsontwerp behandeld, waarna het resultaat der besprekingen door middel van een request aan de Tweede Kamer der Staten Generaal bekend is gemaakt. In het request wordt de noodzakelijkheid erkend dat door een meer gecentraliseerde organisatie meer systeem in de tot stand gekomen steunregelingen wordt gebracht. Men brengt echter drie bezwaren naar voren, nl. tegen de hernieuwde beperking der bevoegdheden van de volksveretgenwoordiging, aan gezien de beraadslagingen in de Staten Generaal voor het bedrijfsleven den voornaamsten waarborg bieden, dat bij het neme nvan maatregelen met de economische structuur van het bereffende bedrijfs leven in vollen omvang rekening zal worden ge houden. Verder tegen de verstarrende uitwerking, der steeds toenemende overheidsbemoeiingen op het bedrijfsleven en ten derde tegen het verrassende karakter der te nemen maatregelen. Deze beewa- ren zou de Handeslraad willen wegnemen door aan de commissie de verplichting op te leggen dat belanghebbenden worden gehoord alvorens tot be sluiten wordt overgegaan en dat nog een vrije hande laar aan de commissie wordt toegevoegd. De Handeslraad heeft krachtig geprotesteerd te gen de aangekondigde monopoliseering van den im port en den export van fruit, zuidvruchten en war- moezerij gewassen waarbij geen enkel overleg heeft plaats gehad met de bij dezen ex- en import be trokkenen. Van de regeering wordt verwacht, dat genoemde belangengroepen de gelegenheid krijgen om hunnerzijds alle gewenschte inlichtingen te ge ven, voordat er gedecreteerd wordt, dat er een ex- potr- en importmonopolie moet komen. Plaatselijk Nieuws N ÖORDSCHARW OUDE. Toen Zondagmiddag mej. van der M. uit de kerk huiswaarts keerde, en zij de straat wilde overste ken, werd zij aangereden door een racefietser, met een zoodanig gevolg dat zij voorover op de straat terechtkwam en de wielrijder over den kop vloog. Gelukkig heeft het ongeval geen verdere gevolgen gehad, maar wij geven de wielrijders in overweging om in een drukke dorpsstraat en bij het uitgaan van een kerk wat kalmer te rijden om ongelukken te voorkomen. ZUIDSCHARWOUDE. In de gisteravond gehouden vergadering van de damvereeniging Damlust alhier, werd besloten om niet aan de onderlinge compettie boven het IJ deel te nemen. De heer W. C. Bouman bijna 25 jaar voorzitter van genoemde vereeniging bedankte als zoodanig en tevens als lid, als gevolg van zijn werkzaamheden. Als blijk van waardeering voor door hem aan de vereeniging bewezen diensten, werd hij tot eerelid benoemd. BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaatsgenoot de heer A. P. van der Molen is aan de Middelbare Technische School te Amster dam geslaagd voor het examen „Chemische Tech niek.' De Neutrale Bond is nog niet in de gratie. East is East and West is West and never maar Roestam Effedi vertelt 't an ders. Hitier heeft van ons geleerd. Sar- djomo moet ook vrijEen Oudkarspelsche autoriteit moet van „die zwarte" niets heb ben, zegt Effendi. Een flink aantal personen was Zondagmiddag op gekomen om de meeting bij te wonen van het Boe- rencomité, die gehouden werd op een terrein naast de N.H. Kerk. Nadat de heer C. BORST met eenige toepasselijke woorden de bijeenkomst geopend had, verkreeg als eerste spreker de heer BAKKER van Oude Niedorp het woord, die in groote trekken het verschil in ac tie tusschen het Boerencomité en den Neutralen Bond naging, hierbij herinnerende aan de bekende rede van Veltrop te Hoorn gehouden, en de weinige uitwerking op de leden van den Neutralen bond, die nog steeds meenen met een fooi te vragen aan de machthebbers er te kunnen komen. Het kapitalisme heeft geen medelijden, meende de spreker en betwij felde het, of de minister wel tranen in zijn oogen gehad heeft toen de heer Kaan e.a. hem den nood in den tuinbouw afschilderden. De heer Bakker noemde het een gek verschijnsel, dat de arbeiders het productieoverschot niet ten eigen nutte weten aan te wenden, en noemde het eenige gebrek wat de proletariër heeft, gebrek aan vrijheid. De verlos sing, eindigde spreker, moet van de arbeiders zelf komen, en door het revolutionair verzet, zal er weer brood en weelde voor de arme komen. DE HEER DE WEERD SPREEKT. Als tweede spreker trad op de bekende communist De Weerd uit Nederhorst den Berg, propagandist van het Boerencomité. In een uitvoerig betoog schet ste spreker de premanentie van de crisis, die. vol gens de heeren Colijn en Valstar e.a. kan eindigen, door versobering en harder werken, wat spreker toepasselijk achtte voor de kapitalisten, maar welke politiek den nietsbezitter steeds meer in de ellende zal terugstorten. Uitvoerig becritiseerde spreker de Hitierpolitiek in Duitschland, die den boeren nood lottig is en waarvoor in ons land reactionairen en democraten eensgezind den weg effenen. Spreker meent dat het kapitalisme de armoede misbruikt om de kracht der armen te breken, door ze tegen elkaar op te zetten, maar gaf aan, dat de weten schap hiervan niet voldoende is, den toestand te verbeteren. Er moet gedemonstreerd worden en getoond, dat het de massa ernst is, zegt spreker en daartoe roept het Boerencomité op .Spreker wil zich eendrachtig verzetten tegen de regeeringsmaatregelen nu de ge legenheid er nog is, want mocht er een fascistische dictatuur komen, dan is elke daadwerkelijke actie uitgesloten. Arbeiders en tuinders moeten niet meer wantrouwend tegenover elkaar staan, maar samen een eenheidsfront vormen, zegt spreker en de eenige weg daartoe is zich te vereenigen in het boerenco mité. ROESTAM EFFENDI AAN HET WOORD. Na de pauze betreedt de heer Roestam Effendi het nieuwe Indische kamerlid en tevens veroordeelde wegens beleediging van President Hindenburg, on der applaus het podium. De heer Effendi een ten gere beschaafde persoon, die er niet zoo gevaarlijk uitziet, als velen hem zullen beschouwen, propageert in hoofdzaak een gezamenlijken strijd van het Ne- derlandsche en „Indonesische" (deze term wordt voor Nederlandsch Indië door S.D.A.P. en C.P.H. in broederlijke eendracht gebruikt) proletariaat to gen de bourgoisie. Spreker beweert dat Hitier zijn methoden heeft afgekeken van de Hollanders, die deze al 300 jaar in Indië in toepassing hebben ge bracht en geeft verder uitvoerig aan, hoe het In- <$sche volk zichzelf moet losworstelen. Een interes sante beschrijving gaf de vlot sprekende Indiër van h,et leven zijner rasgenooten, en betoogde, dat ook déze in het wereldrationalisatieproces betrokken wa ryn. Ondanks de zeer sobere behoeften, komt de Indische bouwer elk jaar tekort, en is overgeleverd aan woekeraars en banken. Daardoor is het volk or. tevreden en wint een roode actie veld de Hollanders uit Indie te verjagen. Spreker wees erop, dat hierbij excessen vermeden moeten worden, en zijn rasge nooten geleerd, dat bet niet moet gaan tegen het Nederlandsche ras, maar tegen de Nederlandsche klasse der kapitalisten. Voorts gaf spreker aan, hpe hij hier in de Kamer wordt tegengewerkt. Ook in Oudkarspel had een autoriteit gevraagd, wat die zwarte hier kwam doen, maar zelfs de reactionair;; Indische bladen juichten zijn benoeming als Kamer lid toe. Spreker zal ook alles doen Indië los van Heiland te krijgen, en dat is ook het belang der Nederiandsche boeren, omdat de kapitalisten dan éèn welvaartsbron ontnomen wordt. De heer Roe- stam Effendi achtte „verzet, geweld en revolutie ten opzichte van deze regeeringsbende" de eenige weg om te slagen. Er moet een eenheidsfront gevormd worden van blank en bruin, en dat mag niet versplinterd worden door de S.D.A.P.-leiding. 'Men moet buiten de leiders om over hun hoofden stelling nemen tegen de erformistische politiek van de vakbonden, om langzamerhand te komen tot een vernieling van het kapitalisme en klasselooze maatschappij. EEN MOTIE. •De vergaddering nam hierop een motie aan ter dt-orzending aan regeering en pers, waarin bepleit wordt vrijlating van den communist Sardjono -- eveneens als kamerlid gekozen uit het gevangen kamp te Boven-Digoel. waarna de bijeenkomst die een zeer rustig en ordelijk verloop had werd ontbonden. De motie die werd aangenomen is van den vol genden inhoud: De drukbezochte meeting van het Ned. Boeren comité bijeen op Ï6* ïuli te Öudkar'spel gehoord de uiteenzettingen over de ellende van de Indonesische boeren en arbeidersmassa; protesteert tegen de onderdrukking van dit mil- lioenenvolk door het Nederlandsche kapitalisme- roept de Nederlandsche boeren en arbeiders op samen met de Indonesische massa voor den strijd tegen het Nederlandsche kapitalisme; eischt de invrijheidstelling van Sardjono uit het Digoelkamp, die gekozen is door het Nederlandsche volk in het parlement om den strijd voor de bevrij ding der Indonesische massa te voeren en van de invrijheidstelling van andere politieke gevangenen in Indonesië en Holland. besluit deze motie op te zenden aan de regeering en de pers. wij ons tegen verzetten. Als eerste actie moeten wij weigeren om belasting te betalen, omdat wij door onzen arbgid recht .hebben op brood. De heer Blaauwboer wil geen hypotheekrente betalen en ge zamenlijk de belastingbiljetten ophalen en terug sturen waar ze vandaan komen. Wij zijn onmachtig om te betalen. De voorzitter beantwoordt de sprekers en wijst op het werken der voormannen, maar men is daarboven hard. het zal zeer moeilijk zijn de 5 millioen te overschrijden en als er strijd gevoerd moet worden om geen belasting te betalen, zal er groote solidariteit van de leden gevraagd worden en allen elkaar steunen. De heer Butter deelt mede. dat uitstel van betaling mogelijk is, maar afschrij ving kan men niet bekomen. De heer Stam (bestuur) wijst op de hooge uurloonen der ambachtslieden en wenscht van deze vereeniging uit de vaklieden daarop te wijzen. De heer Mulder en Butter be strijden dit en de heer Koedijker (arbeidsbemidde ling) zegt geen arbeiders te mogen aanwijzen be neden het contractloon. Na nog eenige besprekingen tot het houden van een demonstratie naar den bur gemeester, wordt een oogenblik gepauzeerd. (De vergadering wordt voortgezet.) KOEDIJK. Een demonstratie van tuinders voor het gemeentehuis in verband met den benarden toestand in het tuinbouwbedrijf. Maandagmorgen werd in onze gemeente een de monstratie gehouden naar het gemeentehuis om een bespreking te houden met B. en W. over den noodtoestand der tuinders omdatde steunwet 1933 nog niet werkt en de menschen geen geld meer heb ben om het noodige te betalen. Een 6070 tal tuin ders waren voor het raadhuis aanwezig, waar ver schillende treurige toestanden besproken werden. Ook het geheele burgerlijk armbestuur Kanaaldijk bewoog zich onder de aanwezigen. Het bestuur van de afdeeling van den Neutralen bond werd afgevaardigd naar B. en W. De pers werd niet toegelaten. Na een conferentie van ongeveer een uur werd door den voorzitter der afdeeling Koedijk l verslag uitgebracht. Waar men zoo'n erge behoefte aan heeft kon meiT niet'Krijgen, tfl. geld. Dit had de gemeente niet, maar wel bonnen voor de nood zakelijke levensbehoeften. Hoewel in den eersten aan leg het bestuur daar tegenop kwam, heeft het ten slotte om iets te bereiken het aanvaard dat de leden de bonnen kunnen aanvragen bij de bestuursleden Deze bonnen gelden voor wat men noodig heeft. De secretaris van de afdeeling zal dan de zaak verder afwerken, zoodat de gang naar het gemeente huis voor de leden van de afdeeling bespaard zal worden. De bonnen gelden voor een week. Wanneer er geen gelden komen van de steunwet 1933 zal te legrafisch aan den minister gevraagd worden om voor de tuinders een steunregeling te treffen, zooals die voor de arbeiders bestaat. Aan B. en W. is me dewerking gevraagd om dat plagen met waarschu wingen en aanmaningen voor belastingen tegen te gaan omdat de menschen toch niet kunnen betalen. Het bestuur der afdeeling zal zich met de directie der belastingen in verbinding stellen om te ko men tot een betere oplossing, want de gelden die er zijn, moeten In de eerste plaats gebruikt worden voor betalingen der eerste levensbehoeften. Afge wacht diént nu te worden hetresultaat van B. en W. met den minister. Men ging uiteen dankbaar voor het werk va nhet bestuur maar lang niet vol daan. Ernstige besprekingen tot het verkrijgen van verbetering en het toepassen van dwang maatregelen. Vrijdagavond werd door de afdeeling van den N. Bond van boeren, land- en tuinbouwers een leden vergadering gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot onder leiding van den heer P. Hart. De Voorzitter opent met een welkom doch de opkomst had grooter kunnen zijn en al zegt de agenda „Be spreking van den toestand" dat beteekent alles. Nu wij onze producten op de mesthoop moeten gooien komt er moedeloosheid en wanhoop, en nu moeten wij naar middelen zoeken om den moed er in te houden. Wij strijden voor het bestaan van dag tot dag. Want de toestand is zeer ernstig. Daarom is het noodig om het samen te bespreken. Medegedeeld wordt dat het arbeidscontract door de partijen is geteekend, Door den Neutralen bond, R.K. en Chr. Bond is aangdrongen op uitkeering steunwet 1933 Er zal zoo spoedig mogelijk toeslag worden uitge keerd doch enkel in Westfriesland. De productieprijs der aardappelen voor Juni is 3,28 voor Juli 2,42, doch daar de minister vasthoudt aan de 5 millioen en daarvan ook de minimumprijzen betaald worden, vreest men dat er niet veel voor den toeslagzal overschieten. Doch de nood is hier zeer hoog. Dit kwam ook tot uiting toen Donderdag een aantal tuinders uit het zuideinde van Sint Pancras bij den burgemeester kwam om geld en brood en daarom hoopt de voorzitter op een spoedige steunuitkeering in deze omgeving. Het woord is thans aan de ver gadering. De heer Beets bespreekt den toestand en wijst op het werken van de tuinders van het Zuideinde, hetwelk gesteund dient te worden om op de voormannen druk uit te oefenen. De heer Mulder is niet zoo optimistisch als de voorzitter tegenover steun Er moet meer drang van onder opkomen en geeft een overzicht van de verschillen de ontmoetingen, die hij heeft met de tuinders en wijst op de hooge belastingen die nu betaald wor den, waarvoor geen geld is. Daarom is het noodig naar B. en W. te gaan. De heer Zwetsman zegt ook. dat er iets gebeuren moet, Het schijnt den wil der regeering te zijn om van ons weerlooze wezens te maken. Zij zullen ons afslachten en daar moeten Buitenland GENERAAL BALBO EN ZIJN 95 VLIEGERS. DE REIS IS VOLBRACHT. Omtrent de aankomst te Chicago lezen wij het vol gende: Generaal Balbo en zijn 95 vliegers zijn gisteren doof de bewoners van Chicago en de tallooze bezoe kers van de Wereldtentoonstelling stormachtig toe gejuicht. Balbo bezocht in den loop van den dag de tentoonstelling en woonde later met de overige vliegers een dankmis bij die door kardinaal Munde- lein in de kathedraal werd opgedragen. De kardi naal zegende bij deze gelegenheid de Italiaansche vliegrs namens den paus en deed mededeeling van het felicitatietelegram, van den paus. Generaal Balbo is voornemens, bij gunstig weer Woensdag a.s. te starten voor den terugweg die over New York zal gaan. Vreugde te Rome. De berichten van den aankomst van het eskader van generaal Balbo te Chicago zijn te Rome met groote geestdrift ontvagen. Bijna een uur lang loei den de sirenes van tal van farbieken en de klokkeif van het kapitool blijven luiden tot twee uur des nachts. In alle café's en danslokalen onderbraken de orkesten en strijkjes hun gewone muzieknummers om de Giovanezza en de MarciaReale aan te heffen Overal in den stad vormden zich groepen, die zich in de richting van de Piazza Venezia bewogen, in welker omgeving een fakkeloptocht werd gevormd, die naar het plein en langs het gebouw van het ministerie voor luchtvaart trok. De Zondagochftenbladen publiceeren uitvoerige berichten uit Chicago, voorzien van langq commneta ren en lijsten van personen en corporaties, die uiting gaven aan hun geestdrift over het slagen van de vlucht door het zenden van gelukwenschen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1