NIEUWE ®i Nieuwsblad v. Ho 11. Noorderkwartier DONDERDAG 20 JULI 1933 42e Jaargang Binnenlandsch Overzicht Fotografisch Atelier en Amateurs-Fofohanilel KLINKERT, Langestraat 93, Alkmaar, Tel. 302 Uit im Omtrek N O 85 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentspr tl s per 3 m&andea 1.15. Uitgave: firma 1. U. KEIZER .Redacteur LR. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Beteugeling van het Fascisme. Zooals men weet heeft de minister van Justitie onlangs aan vreemdelingen verboden hier te lande politiek werkzaam te zijn. Zulk een verbod is alles behalve overbodig geweest. In ons land wonende en werkende Duitschers toch, hebben zich. na de ves tiging van het fascistische regiem in Duitschland, niet ontzien hun ideeën in het „stamverwante" grensde aan ongehoorde brutaliteit in intimidatie. Vooral in Limburg werd een sterke activiteit door de nationaal socialisten aan den dag gelegd, som mige dezer heeren maakten zelfs propaganda voor inlijving van deze provincie bij het Derde Duitsche Rijk. Door uitvoering te geven aan bovengenoemd besluit heeft de regeering thans krachtig ingegrepen. Zij heeft den leider der beweging in Limburg en nog eenige zijner kameraden het land laten uitzetten. Met voldoening zullenvelen dezen maatregel heb ben begroet, want vooral in het grensland liep het optreden der nazi's zoo langzamerhand de spuigaten uit. Bijzonderheden daaromtrent heeft men in de dagbladen kunnen lezen. Thans Aken het Centraal propagandapunt Of het verjagen van den leider en zijn staf een einde beteekent van de nationaal socialistische ac tiviteit in Limburg en elders in ons land. dient nog te worden afgewacht. De uitgewekenen, die zich nu in Aken zouden bevinden, kunnen van daaruit na tuurlijk nog zeer wel de touwtjes in handen blij ven houden. Maar in elk geval is de genomen maat regel zeer zeke'r teen afschrikwekkend voorbeeld voor de overige in die streek wonende Duitschers, wier aantal niet minder dan 25000 bedraagt en na tuurlijk ook voor de andere in ons land werkzame Duitsch Nationaal Socialistische propagandisten. Wij hopen nu maar, dat vooral in het grensgebied, de rust, welke door de houding der buitenlanders dreigde te worden verstoord, kan worden gehand haafd. De eerste stap in de goede richting is thans genomen. Dat nog meer maatregelen zullen volgen, daarvan zijn wij overtuigd. De minister heeft nog dezer dagen bevel gegeven het doen en laten der Duitsche agitatoren bijzonder scherp in het oog te houden. Duitsche kolonisatie in ons land. Een nauwlettend toezicht is juist nu zoo dringend noodzakelijk, nu men bezig is alle hier wenende Duitschers in speciale kolonies te vereenigen, waar door het gevaar van terreurmethoden van die zijde in het geheel niet denkbeeldig i.s Bij geruchte is reeds vernomen, dat spoedig de ontbinding van alle hier te lande bestaande Duit sche nazi-organisaties zou zijn te verwachten. Beperking van drukpersvrijheid. Voorts zou ook overwogen worden, een verbod uit te vaardigen met betrekking tot de „Freie Presse" een weekblad, dat de vorige week Vrijdag voor het eerst h ier te lande is verschenen bij de Arbeiders pers te Amsterdam, en waaraan verschillende voor aanstaande Duitsche sociaal democraten medewer ken, teneinde aldus van ons land uit actie te voe ren tegen de Hitlerregeering. De uitgeefster heeft ai doen wetn, dat het blad niet door een verbod kan worden getroffen, aangezien het hier een Neaer- landsche uitgave betreft. Hoe het ook zij, de regee ring zit niet stil om den buitenlanders aan hun verstand te brengen, dat zij ook nog plichten' heb ben jegens de hun toegestane gastvrijheid. Voor Nederlandsche arbeiders in Duitsch land geen plaats. In verband met het bovenstaande zij hier ook nog een opmerking op haar plaats over het feit. dat er op het oogenblik tallooze Nederlandsche mijnwerkers in Duitschland worden ontslagen. Hoe wel het misschien te rechtvaardigen zou zijn, dat men den voorkeur geeft aan eigen landgenooxen, is het toch niet meer dan billijk dat men rekening houdt met de omstandigheid, dat in ons land geen acht wordt geslagen op~ het buitenlanderschap der uitheemsche arbeidskrachten. Duizenden buitenlan ders, met name Duitschers, verdienen hier hun brood en er is niemand, die hun daar eenig verwijt van maakt. Daartegenover kan evenwel verlangd worden, dat in het buitenland een soepeler houding wordt aangenomen jegens de daar arbeidende Ne derlanders. Dat men zulks niet blijkt te doen is buitengewoon ergerlijk en zal ongetwijfeld conflicten moeten uitlokken. De Nederlandsche werkloosheid- raad heeft pogen in te grijpen, om te trachten de ontslagenen hier geplaatst te krijgen, maar tot nu toe zonder succes. Op de houding van de Nederland sche ondernemingen in dezen valt dus ook wel het een en ander af te dingen. Het sluitend maken van de begrootingen blijkt een lastig karwei te zijn. Daarvan kunnen vooral de groote steden meepra ten. In enkele gevallen waar men het al te bont maakte en weigerde de tering naar de nering te zetten, heeft de regeering moeten ingrijpen. Thans heeft zij ook wat de hoofdstad betreft haar zin ge kregen. De gemeenteraad heeft, zij het ook met een zeer geringe meerderheid, besloten de loonen te kor ten. Dit besluit zal naar het zich laat aanzien, ertoo leiden, dat de drie sociaal democratische wethouders hun portefeuilles ter beschikking zullen stellen, zoo dat de coalitie dan iuteen is gespat. Dit zal ongetwij feld verstrekkende gevolgen hebben voor de toekom stige ontwikkeling van de Amsterdamsche gemeente politiek. Verschillende gemeenten in moeilijkheden Een andere gemeente waar de begrooting in het middelpunt der belangstelling staat is Zaandam, aan wier jaarrekening de goedkeuring door Gede puteerde Staten werd onthouden. Alsnog worden daar pogingen in het werk gesteld, het gat te stoppen. Behalve de twee genoemde gemeenten schijnen ook den Haag en Velsen begrootingsmoei- lijkheden te hebben. Overal teruggang. Uit Rotterdam komt het bericht, dat de inkomsten van die stad over het eerste half jaar een terug gang vertoonen van meer dan honderdduizend gul den vergeleken bij het voorafgaande jaar. Tevens worden thans de cijfers bekend gemaakt van de Rijksmiddelen over de eerste zes maanden van 1933 Zij geven een daling aan van niet minder dan 20 millioen gulden in vergelijking met hetzelfde tijd vak van 1 '32. Oo kde Spoorwegen melden een aan zienlijke verminder-ing hunner inkomsten. Gunstig staande zaken er dus allerminst voor. Verheugend is het echter, dat, indien wij de des betreffende berichten mogen gelooven, de begrooting 1934 van het rijk sluitend wordt. Dit is een eisch van minister-president Colijn. die dit resultaat wil bereiken in de eerste plaats door radicale bezuini gingen. De omzetbelasting waarin opgenomen is de weeldeverteringsbelasting, zal circa 80 millioen gulden opleveren. Zooals reeds gepubliceerd is het tekort voor 1934 op 260 millioen gulden gearamd. zoodat bezuinigingen van ca. 180 millioen gulden noodzakelijk zijn. Hoewel aan te nemen is, dat de bezuinigings- politiek der regeering in ruime mate zal worden gesteund, staat het toch wel vast dat het nieuwe kabinet zijn doel niet zonder slag of stoot zal be reiken. Wij denken hierbij aan het verzet, dat van meer dan een zijde aangetekend is tegen de bezuini gingsplannen van den Onderwijsminister Marchant. Waarover de volgende keer. r Vraagt U prijs, Wij zijn billijk |5 Fotohriefk. f2.- (zwart), f2.50 (super) KOEDIJK. Heden Dinsdagmiddag is bij den Burgemeester bericht ingekomen dat binnen zeer korten tijd voor Koedijk een voorschot zal worden gegeven voor de Deensche witte kool en vroege aardappelen. KOEDIJK. Door 57 tuindersgezinnen zijn bij de gemeente bonnen aangevraagd voor noodzakelijke levensbe hoeften. Enkel aan den kanaaldijk, leden van de afd. van den Neutralen bond. Plaatselijk PiEetsws NOORDSCHARWOUDE. Voor het MULO-examen B is geslaagd C. Groen veld te Oudkarspel en voor A M. Vollmuller te Noordscharwoude. Wegens verandering van 3- in 4-jarige cursus waren er dit jaar maar twee candidaten. Het volgend jaar hopen 10 candidaten zich aan het examen te onderwerpen. - NOORDSCHARWOUDE. DE ULO-SCHOOL NAAR BRUSSEL. (Vereenvoudigde spelling.) Dat was Vrijdag vroeg op voor de leerlingen van de ULO-School. Om zes uur zou de bus vertrekken, die ze naar Brussel zou brengen. Datis nog even voorbij Alkmaar, dus 't was nodig ook vroeg te ver trekken en deze twee dagen moesten natuurlik uit gebuit worden. En dat zijn ze! Verbazend, wat je in twee dagen tijd al niet zien kunt. Stelt u zich dat maar even voor: 's morgens sta je met z'n allen in feestelike spanning voor de school in Noord scharwoude, 's middags ga je met de lift van de benedenste verdieping regelrecht naar het dak van een der grootste warenhuizen in Brussel, waar een prachtig panorama in de diepte voor je ligt. En wat ligt daar dan al niet tussen! In Rotterdam zagen we de Bijenkorf en andere gebouwen en liepen we in de Passage. En dati die overtocht over 't Hollands Diep. Er was een flinke wind, en de gol ven. die met een slag tegen de voorkant van de pont braken, bereikten je met hun spatten haast op 't bovendek. Zelfs die grote pont kon het niet laten, licht mee te deinen met de golven. In Breda ge bruikten we ons eerste, tweede of derde „ontbijt" en we zaten zoo gemakkelik in de rieten stoeltjes alsof er geen Brussel bestond. Een wandeling door 't Park, foto's nemen en toen weer: ,nou mag ik bij 't raampje en nou ben jij aan de beurt met 't stoeltje." Het „stoeltje' was het vouwstoeltje ter completering tussen de banken geplaatst, dat dui- delik zijn lage komaf verried tegenover de luxueuse zittingen van de touringcar. In Antwerpen liepen we langs „t Steen" aan de Schelde. Een Engelsch oorlogsschip met katapultinrichting voor vliegtui gen lag aan de boulevard en bleek voor Antwerpen te zijn, wat voor ons de kwatta is, waarnaar men zegt. alles ogen op gericht zijn. Ook bleek in Ant werpen dat enkele meisjes niets van dat prikkelende goed lustten, dat in „kogelflesjes" zit. En toen Brussel. Als je zoo'n stad bezoekt, dan wordt je er toch aan herinnert, dat er behalve Langedijkers toch ook nog andere mensen op de wereld leven. Een enkele begreep dat niet direkt en dacht, dat het hotel voor hen alleen gebouwd was. Toen voor deze vergissing het leergeld be taald was, kon de feestvreugde ongestoord voort gang hebben. Om maar eenige dingente noemen: dat indrukwekkende van de St. Gudale, het prach tig gelegen Palais de Justice, de tuin van het Öon- go-Museum. En wat een bezienswaardigheden ifi 't Museum! Heeft u ooit zo maar rustig tussen leeu wen, tijgers, olifanten en rhinocerossen gewandeld, door niets dan een glaswand van ze gescheiden? En toen winkelen. Dat was lastig, om te beslissen wat je kopen zou. Je moest goed overwegen, dat je net voor je geld kreeg, wat jehebben wou en goed spul, natuurlik. Zodat we ons haasten moesten naar 't hotel. Na 't eten direkt in de bus en over Leuven wat een prachtig stukje heuvelachtig landschap Mechelen, Antwerpen naar Breda. Tee, melk of limonade? Instappen weer. In Utrecht broodeten, en toen aan één stuk door naar Noordscharwoude. Ondanks het tienduizendste „Peerd van Oome I*>eks" en andere aandoenlike geschiedenissen op rijm en muziek bleken de kelen nog in taat de di verse vaders en moeders bij het weerzien hartelik en uitbundig toe te juichen. Elf uur was de bus bij ULO en de meesten. moesten nog wel een stuk lopen of fietsen, maar wat gaf dat? Hoe later, hoe liever! De volgende dag was 't toch Zondag. SINT PANCRAS. Rondreis met de Ouden van dagen van Sint Pan- cras en Koedijk Zuideinde. Dinsdagmorgen om acht uur stonden twee auto bussen van de HABO gereed om de oudjes van huis te halen, voor de jaarlijksche reis. Het weer dat de laatste dagen niet bijzonder gun stig was. bleek deze dag met ons te zijn. en deed reeds dadelijk allen vol pleizier de reis beginnen. Om negen uur waren de bussen geladen, en de oud jes en het proviand zoo royaal ieder jaar weer op nieuw door de bakkers, winkeliers en slagers gege ven, zelfs voor de aeu de cologne was gezorgd. De rit ging van hier door de Heerhugowaard en andere plaatsen naar de Wieringerwaard, waar koffie werd geserveerd in de zaal van den heer Schouten. Na een uurtje vertoevens en het Polderhuis be zichtigd te hebben werd de reis door de Wieringer- meer voortgezet verder langs de Haukes ging de reis naar het vliegveld de Kooy. vriendelijk was daar het welkom en de leiding bij de beeichtiging van het kamp. In het militaire vereenigingsgebouw te den Helder werd de inwendige mensch versterkt, den Heider werd bezichtigd en om ongeveer 5 uur vandaar ver trokken langs de duinnen Schoorl en Bergen naar Castricum aan zee. Nadat de oudjes verschillende strandgenoegens hadden bezichtigd, werd verpoosd in het strandhotel waar de heer van Kampen als leider van den tocht een woord van dank bracho aan degenen die door hun milde bijdrage ook dit jaar wederom de reis mogelijk haden gemaakt. Een woord van dank aan de neringdoenden, van Sint Pancras en Zuideinde aan de commissie en vooral voor de medewerking van de familie van der Woude in de Wieringerwaard, het militair tehuis te den Helder, en het strandhotel te Castricum, die alles zoo bijzonder hebben ontvangen en behandeld en zoo billijk padden gerekend. De heer van Kampen bleek aller tolk te zijn. want een luid applaus bekrachtigde deze woorden van dank. Den chauffeurs kwam een woord van lef toe voor hun kalm en bezadigd rijden. Om ongeveer half negen waren allen weer be houden thüis. Met groote genoegdoening kan worden teruggezien op dezen tocht. Tot volgend jaar. SINT PANCRAS. De draaihartigheid begint zich weer onrustbarend te vertoonen, vooral de jonge bloemkool heeft het zwaar te verduren. BROEK OP LANGENDIJK. EEN GELUIDS- EN KLANKFILM DER DOORGE DRAAIDE AARDAPPELEN EN ANDERE PRODUCTEN. Woensdagmorgen tijdenshet veilen werd vanwege de N.V. Orion, N.V. Profilti te den Haag. een geluids en klankfilm opgenomen van de doorgedraaide aard appelen en andere producten. Nadien werd het aard appelkerkhof bezocht, alwaar een zelfde opname werd gemaakt van de daar aan de verrotting prijs gegeven tienduizenden kilos aardappelen. De bedoeling is deze film eerstdaags in verschil lende plaatsen des lands te vertoonen. Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot SPRUTOL Bij alle drogisten. VERGADERING der af deeling Langedijk en Omstreken van Bloembollencultuur op Dinsdag 18 Juli 1933, des avonds 8 uur in het lokaal van den heer Vijzelaar. Voorzitter K. Wagenaar memoreerde het doel der vergadering welke hoofdzakelijk is belegd met het oog op de invoering van het saneeringsplan waarin plannen naar voren komen, die wanneer ze ten uitvoer gebracht worden, voor deze streek niet zoo gunstig zijn. Spreker hoopt op de medewerking der aanwezigen om toch vooral een helder inzicht te krijgen in het plan, hetwelk hoofdzakelijk dezen avond zal worden behandeld. De heer C. Timmerman (bestuur geen vervol gens een uiteenzetting, dat wanneer het plan uitge voerd wordt zooals het er staat, betreffende de in levering van bollen men hier in een zeer onvoordeeli ge positie komt tegenover de Zuid, daar hier met het kleine land het verschil in roe veel te groot Is tegenover de Zuid. Het verschil met de Zuid bedraagt 22 procent, dat hier minder geteeld wordt In dat verband drukt de saneering niet evenredig op de bedrijven. Voorzitter zegt, dat het nu de bedoeling is bij de Kweekerscentrale op aante dringen het percentage van inlevering verlaagd te krijgen voor deze streek De verhouding per ha. is dat wanneer hier 90 ha. geplant wordt er om de zuid 120 ha. geplant wordt hetwelk alzoo een verschil van een vierde wordt in verband met de kleine maat van het land en daarop geplant. Over het plan ontspon zich een uitvoerige discus sie, waarin vooral tot uiting kwam de ongelijkheid van het inleveringspercentage hier en om de zuid. Velen waren dan ook van gevoelen dat alles in het werk moest worden gesteld, om die onbillijkheid weg te nemen daar doorvoering daarvan voor de vele kleine kweekers in deze streek zou beteekenen de ondergang van hun bollenkraam. terwijl weer an deren van oordel waren, dathet gestelde percentage voor inlevering zou beteekenen een niet voldoende overhouden van plantgoed, waardoor men later ge noodzaakt zou zijn om bij te koopen, terwijl daar voor de middelen zouden ontbreken. Nog werd opgemerkt dat de basis van vroege tulpen voor de zuid aangenomen, niet juits is. Eerst moet men daar aan het verstand gebracht worden dat de basis ontjuist is en dan kan men probeeren verbetering te krijgen voor deze streek. De heer De Boer L.G.C. zegt, dat het plan voor hier niet is een inkrimpen, maar een vernietigen. Er ligt iets in die wet dat tegen elkaar indruischt. Het in te leveren percentage is iets onmogelijks. En ht is de plicht van deze vergadering er op te wijzen dat het niet sluit. Bij koopen kan niet. We moeten de percentages van 65 procent voor late en 80 procent voor vroege tulpen behouden. Tenslotte werd door den voorzitter medegedeeld, dat door het bestuur wordt voorgesteld om er bij de Kweekerscentrale op aan te dringen het daarheen te leiden, dat met hetoog op de mindere opplant per Rijnlandscheroe ook minder worde ingeleverd. De heer J. Bakker Oudkarspel stelde voor, dat de afdeeling er bij de Kweekerscentrale op aandringt de wet in dien zin te wijzigen, om in te leveren dat procent dat meer geteeld wordt dan 50 procent darwin en 80 procent vroege tulpen. Voorsteller acht dat voor deze streek practisch juist Controle kan ook uitgeoefend op de opplant, hetzij dik of dun. Het bestuur acht dit voorstel overbodig, daar het gedane voorstel van dezelfde strekking is. De vergadering was daarentegen een andere mee ning toegedaan en achtte het voorstel ten zeerste op zijn plaats. Hierna werd eerst het bestuursvoorstel in stem ming gebracht hetwelk met 55 stemmen voor 11 tegen en 8blanco werd aangenomen, terwijl het voorstel van den heer Bakker werd aangenomen met op 3 na algemeene stemmen. Medegedeeld werd nog dat het verplichtend is lid te worden van de Kweekerscentrale wil men recht hebben op het telen van tulpen. Verzocht werd om tulpen welke den minimumprijs niet op kunnen brengen niet uit de hand te ver- koopen maar deze te reserveeren voor later. Het houdt den handel ruim, en de positie voor zich zelf zuiver. Besloten werd om adhaesie te betuigen geen in levering van bollen zonder vergoeding. Opgemerkt werd nog dat wanneer men slecht had geteeld of schade had beloopen men zich dan moest wenden tot het bestuur van de Kweekerscentrale om inlichtingen. Voorzitter zeède toe dat zooveel mogelijk in het werk gesteld zal worden om het doel te bereiken, wat men zich voor oogen heeft gesteld, waarna sluiting der vergadering volgde.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1