OUD MEUWS. Waar vrouwen graag van lezen. 30*5" Wat niet iedereen weet De vrooiijke kant. Uit ons nummer von 16 Juli 1393 Rob de Avonturier OOM JAN: Laat Preek je maar wat koelte toewuiven. VADER: Ja, ja, wringt de skoen em deer VADER: Zus kaikt voor niks zoo gland niet as buur joen je te lollepotten komt. TRAINT JE: Och vader. MOEDER Je moete zus niet plage vader.maar ik denk ok.wel, as Freek te koffieophalen komt.. FREEK: (lachend) Ik kom wel ders prate. VADER: Das best men jo'en FREEK: Wat hewwe wai die rare malle onwaize aomme Kees Laien tuk hadVerlegen(Allen lachen) Plotseling steekt Kees zijn hooft om de deur. grait zijn pet van de stoel, en roep: KEFS: maar ik heb toch men zoen hadhad en jai lekker niet SLOT. ONS WEKELIJKSCHE KNIPPATROON. Nu de groote vacantie nadert, moeten de kinder- kleertjes weer eens goed nagekeken worden. Zoo'n paar gemakkelijk-waschbare jurkjes komen altijd van pas. En ze zijn zoo vlug en zoo goedkoop zelf te maken, dat het de moeite niet is, er voor naai den winkel te gaan. No. 305: snoezig eenvoudig jurkje voor meisjes van 3 tot 8 jaar. Effen matting, shantung of mous seline, mits waschbaar, leent er zich uitstekende voor. Gelieve verder naam en adi melden. Vertraging in de toezending voorkomen. es duidelijk te ver- zal hierdoor worden Eenoodigd: 2 maal de hoogte en 25 c.M. voor de mouwtjes. Beide patronen zijn te verkrijgen tegen den prijs van 40 cent per stuk bij de „Afd. Knippatronen" van de Uitgeversmaatschappen „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt in postzegels per postwissel of wel per postgiro 41632. De lezeresen worden vriendelijk verzocht naast het nummer van het patroon ook de verlangde maat. d.w.z. boven-, taille- en heupwijdte benevens den leeftijd van het meisje voor wie het patroontje be stemd is, op te geven. Smakelijk eten VLEESCHLOOZE DAGEN. Hoe langer hoe meer brengt het gebruik mee, dat de portie vleesch. waaraan men vroeger zoo gehecht bleek te zijn, sterk wordt verminderd. Niet alleen de economische omstandigheden wer ken hiertoe mee: wel degelijkis ook de opinie van de voedingsphysiologen in dit opzicht veranderd, zoodat het vleesch, dat een halve eeuw geleden nog zoo hoog door de doktoren werd aangeprezen als het meest „versterkende" voedsel, thans in hun oogen volstrekt niet méér beteekent dan allerlei levensmiddelen (melk, karnemelk, kaas, eiren. peul vruchten, noten), die voor het meerendeel veel ge makkelijker in ieders bereik liggen. Menige huisvrouw heeft dan ook in verband daarmede het aangedurfd om te breken met de ge woonte van „dagelij ksch vleesch op tafel." En ze kan dat met een gerust geweten doen., als ze maar zorgt voor geschikte vervangmiddelen aan den éénen kant dus levensmiddelen, die in voedingswaarde met het afgeschafte vleeschgerecht gelijk staan, aan den anderen kant schotels, die in smakelijkheid niet onderdoen voor het vleesch, dat uit 't menu geschrapt werd. i Over dat laatste punt moeten we niet te licht heenstappen: de smakelijkheid van ons voedsel is het middel, dat den eetlust op peil houdt, en het zou verkeerde zuinigheid zijn, als het aan vleesch uitgespaarde geld toch moest worden uitgegeven om de verloren gezondheid te herstellen. Het vleesch afschaffen best! Maar dan dient de leege vleeschschotel gevuld te worden met een ancier smakelijk gerecht, en daaraan willen wij L ans trachten F te helpen. JACHTSCHOTEL ZONDER VLEESCH. (4 personen». c kopjes gek-okte bruine boouen (resten b.v. van een vorig nuao f iaal), 1 Kg. koude aardappelen, 4 groote uien. 4 zure appels, 80 gr. (4 afgestreken eetlepels) boter, 4 dX.. kokend water met 2 bouil lonblokjes, wat peper, nootmuskaat, zout. Fruit de fijngesnipperde uien in de boter, voeg er dan ook de in plakjes gesneden appels bij en laat- die even mee smoren; roer ten slotte door het mengsel wat peper, nootmuskaat en zout. Leg in een vuurvast schoteltje laag om laag de in plakjes gesneden aardappelen, de boonen en het gefruite uienmengsel, elk laagje vochtig makende met een deel van den bouillon. Ga zoo laag om laag voort, tot alles is opj gebruikt, maar zorg, dat de bovenkant gevormd wordt door dicht aaneengesloten aardappelplakjes. Leg daarop klein klontjes boter en zet het schoteltje in een warmen oven tot de aardappeltjes gebakken zijn. GEHAKT ZONDER VLEESCH. (4 personen). 2 sneden bruin brood, 6 middelmatig groote koude aardappelen, 2 eieren. 1 ui, wat peper, nootmuskaat en zout, 2 theelepels soja, 1 eetlepel tomatenpurée, ongeveer 100 gr. (1 ons) boter. Kook een van de eieren hard. Overgiet het brood met warm water, wrijf het goed fijn en druk het overtollige water uit: werk het flink door elkaar met de fijngemaakte aardappelen, het in stukjes gesne den harde ei, de kruiden, het zout, de soja, de tomatenpurée, het fijngehakte uitje en het rauwe ei. Vorm van het deek (dat goed stevig moet zijn) twee balletjes, wentel ze rondom in paneermeel of gestampte beschuit en braad ze op de gewone wijze met de boter (ongeveer een half uur3. Maak de jus op de gewone wijze af met een scheutje water. New Yorks Dans der getallen. Als men alle rioolbuizen van New Rork aan elkaar zet, zou men een buis verkrijgen die van New York naar San Francisco reikt. 2800 mijl lang. 4000 mijl lang zijn de waterleidingbuizen van New York. waaruit dagelijks 800 millioen gallon water getapt wordt aan elkaar gezet, zouden zij lang genoeg zijn om het water naar elk willekeurig punt in de V. S. te leiden. Acht millioen koperdraad voor het telfoomnet liggen onder de straten van New York genoeg om 288 draadringen om den eaquator te leggen. De vier kabels van den Brooklynbrug bestaan ieder uit 5269 draden; uit de telefoondraden van New York zou men 300 van zulke bruggen kunnen maken. 1.700.000 telefonen hangen aan deze draden een kwart millioen meer, dan alle telefonen van geheel Engeland. .Iedere minuut worden er ongeveer 5000 gesprekken door deze apparaten begonnen 71/a millioen in 24 uur; daar het gesprek gemiddeld drie minuten duurt, wordt dus in den loop van 24 uur een ge- sprektijd verkregen van 40 jaar aan één stuk. Indien iedere New Yorker, die in den loop van den dag de telephoon gebruikt, slechts een minuut nutteloos wacht, dan beteekent zulks een tijdverlies van meer dan dertien uur per dag. 143 telefoonambtenaren hebben 40.000 beambten onder hun bevel. Dagelijks komen 300 aanvragen voor telefoonaan sluitingen in; in ieder arbeidsuur der betrokken werklieden worden 40 nieuwe abonneé's aangesloten Elk der groote telefooncentrale van New York kan 10.500 telefonen bedienen, elke centtrale bevat 25.000 mijl draad, meer dan een millioen mo.utags- deelen, die met even groote zorgvuldigheid bewerkt moeten worden alsof het juwelierswerk betrof. Het duurt een jaar om zulk een centrale te bouwen en een tweede jaar om haar, tot gebruik gereed, te menteeren en te installeeren. 35.000 privé telefoonschakelborden brengen ver bindingen tot stand, die vaak in vele duizenden loopen. Bijna 3*/2 millioen exemplaren van den telefoon gids worden aan elke periodieke nieuwe uitgave ge drukt, waarvoor ongeveer 7500 ton papier noodig zijn Onder, op en boven New Yorks straten liggen 1800 mijl rails, die van de spoorwegen niet medegerekeud Al men 't i Mevrouw: „Je verloofde wil je Zondag, als ik niet thuis ben, hier in huis komen bezoeken. Is de man betrouwbaar?" Dienstmaagd: „O, zeker, die komt vast!" Dubbelzinnig. .Mijn vrouw heeft den geheelen dag nog geen woord tegen me gesproken, ofschoon het vandaag mijn verjaardag is!" „Wel gefeliciteerd!" De reden. „Waarom heb je je dochter een viool gegeven? Z'j wou toch een piano hebben?" „Een viool kun je het raam uitsmijten, een piano niet." Levenskunst. „Ik zie altijd slechts voorwaarts." „Geen wonder, met jouw verleden." PLAATSELIJK NIEUWS. Ondanks de buitengewone droogte is den 20 dezer reeds van den Langendijk roode kool ver zonden, afkomstig van den z. g. kouden grond. Bij de op 15 Juli j.l. gehouden opening der dienJte van bet,d ,V a|dgij243) j dezershrdlucf inschrijvingsbiljetten van machinebehoeften ten dienste van het stoomgemaal van den polder Geest- mer-Ambacht (Oosterdijk en Molengeerzen) is aan nemer geworden de heer W. Kroon K.Az. Uitslag gemeenteraadsverkiezingen en nog een paar bijzonderheden. Noordscharwoude. Uitgebracht 80 stemmen. Her kozen K. Slotemaker met 68 st. en C. Opperdoes met 69 stemmen. Oudkarspel. Herkozen C. Eecen Cz. en F. de Boer Pz. ieder met 71 stemmen. Zuidscharwoude. Herkozen met algemeene Stem - men. J. Boon en K. Zeeman. Herstemming tusschen K. de Boer en C. Berkhouwer wegens het bedanken van den heer P. Berkhouwer, als lid van den raad. Broek op Langendijk. Getal kiezers 196. Uitgebracht 104 stemmen. Herkozen Jb. Kostelijk met 99, R. Slot met 86 st. en gekozen J. Spaans met .56 st., inplaats van het aftredend lid en wethouder J. Wagenaar J.Gz., die 34 st. verkreeg. Sint Pancras. Herkozen L. van de Vijzel, Jb. Kei zer en Cs. Slijker, met 24, 22 en 20 st. Getal kiezers 66, waarvan 24 zijn opgekomen. Koedijk. Herkozen IJ. Bruin.. Herstemming tus schen Jb. van Die Jan Jonker, K. de Geus en W. Boldewijn. Oudorp. Herkozen G. Admiraal en J. Buren. Warmerihuizen. Uitgebracht 85 van de 160 st. Herkozen: T. Hoogeboom en J. de Geus Jr. met 70 en 69 st. Schagen. Herkozen C. Asjes, Jb. Hopman W. Rog geveen Cz., en in de plaats van C. J. Plomp, die vertrokken is C. Zijdewind. Herstemming tusschen F. G. C. J. Heijligers met 39 st. en J M. Koeleman met 34 st., beiden kath., die echter op eene kiesver- gadering verklaard hebben geen benoeming te zul len aannemen. Hoogschagen had 33 st. Nieuwe Niedorp. Herkozen zijn de heeren D. van der Stok, D. Nierop en W C Visser. Bijzonderheden Visite in de stembus. Bij de ope ning der stembus te Odijk (prov. Utrecht) werd een brief met enveloppe gevonden, waarin aan den ge adresseerde bericht werd dat hij Vrijdag visite kreeg IViauwende candidaten voor den gemeenteraad. Dinsdgamiddag werd aan de deur van het stem bureau te Oude Pekela een zak vastgebonden, waar in drie springlevende katjes. Een briefje was er bij, waarop het volgende met groote letters te lezen stond Heeren van het stembureau, Hierbij ontvangt gij een cadeau. Drie nieuwe candidaten. Gehoorzaam als soldaten. Edelachtbare Heeren! .Wat kunt ge meer begeeren? Vogels bij de stembus. Bij elke verkiezing hoort men spreken van „het zoet gefluit van den vogelaar" waarnaar men evenmin mag luisteren als naar dé stem van „lokvogels." Te Utrecht was bij de ge meenteraadsverkiezingen van Dinsdag het volgende vogelenheir in hoogste glorie. De presidenten der beide onderbureaux waren de heeren VINK en MEES, en aan het hoofdbureau in het stadhuis zetelde de heer REIGER! GROENTEMARKTEN. Noordscharwoude. Bloemkool 910. Middelbare ƒ3—3,50, Uitschot 2—2,50, Roode kool ƒ9—10. Broek op Langendijk. Bloemkool 7,50—12,50s 14,50. Lichte 3—Roode kool 8—9. Aardappelen 11.10 per mand. Wortelen 2,804,10 p. 100 bos. Nep ƒ2,10 per mand. nis te geven. Hoe moesten ze er ooit weer ofkomem 88. Terwijl haar vader bevel gaf, Rob en Daan in hun hol op te sluiten, en Lorma en Kapitein Smith aan wal stapten, sloop Luly zwijgend weg en holde door de wildernis naar het strand. Ze sloeg de nieuw aangekomen vreemdelingen gade, die naden kend raar de overblijfselen van het vliegtuig staar den. 89. Met kloppend hart snelde Luly op hen af er> trachtte hun in haar eigen taal uit te leggen, dat Rob en ouwe Daan gevangenen waren van haar stam. „Wat zegt ze?" vroeg Kapitein Smith, die van dit alles niets verstond, .,'k Geloof, dat ze bedoelt dat Rob en ouwe Daan gevangen zitten," luidde Lorma's antwoord. Luly wees opgewonden naar de wildernis en legde toen de vinger op haar lippen, om hen Ie waarschnuwen, niets van hun gesprek te laten merken. 90. Onderwijl zaten Rob en Daan bedroefd bij elkaar Het speet hun zoo, dat ze geen kans gezien hadden, de piloot van hun aanwezigheid op het eiland ken- Plotseling werd de deur geopend en het gordijn ter- zijde geschoven. Binnen stapte Luly. nij- 91. „Ze heeft ons wat te zeggen," riep Rob uit. „Wat 311 zou het zijn?" Luly stond stil. maande hen tot zwij- Jen" gen, door haar vinger op haar mond te leggen en wees opgewonden naar de deuropening. ^6xa

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 12