Onze iandbouwexport Raa|j OudkafSDBl en wat daaraan vast zit r Uit den Omtrek x( Men 'heeft .indertijd in. de bladen kunnen le- xzen van ,een Ne&erlajidsche commissie, van des xkundigen, die naar Berlijn is géweest, tépeinide daar besprekingen te hou dén, inzake de uitbrei ding der belemmelringen., die mo,n van. Eiuitsche zijde onzen uitvoer van: 1 andbontvproducten in den weg wilde leggen. Etrg bemoe|digend is de ondervinding, welke die commissie te Berlijn heeft opgedaan, niet geweest. Die export naar Euitsehland vau de producten, van onzen land en tuinbouw werd steeds meer bemoeilijkt. Ejn met andere landen, waarheen wij exporteeren gaat het denzelfden kant op. Wij voeren thans nog wel uit, maar tegen prijzen, die ver 'leggen beneden 'die. productiekosten,. Zoodoende komt de hoogere prijs, dien de consumenten hier beta len, slechts voor een zeer klein deel onzen 'boe ren ten goede, maar voer het grootste deel 'den buitenlandsche consumenten. Het is wel beschojiwd dwaasheid, daarmede door te gaan. Diat men dit toch 'doet, is ,om den export in stand te houden "met het oeg op 'hfc, herstel van wat men noemt normale toestan den Dfe normale toestanden zijn dan de'toestan den, zooals die énkele' jaren geleden waren,. De vraag mag echter worden gesteld, of 'dia zoogenaamde normale toestanden inderdaad zul len terugkeereh. Ofschoon, natuurlijk niemand in de toekomst kan zien, »x» .lijkt 'het 'toch ,wel heel waarschijnlijk dat die 'terugkeer niet te ver wachten i's. Wij staan,, zooals dr. Colijn, 'terecht heeft gezegd, ni'e't voor een, gewonde' crisis, maar voor een totale reconstructie van, de -maatschappij Waarin bestaat nu die ombouw van. de maat schappij Om daarin voldoende inlicht te krij gen, moet men bedenken, dat voor den. oorlog jWiest-jEiuropa een gfroot deel der .wereld van, industrieel© producten, voorzag 'in ruil voor land bouwproducten. Ofschoon, er reeds voor den oor log voor is gewaarschuwd, dat deze ruil o-p den duur zou vastloopen zoo zou de toestand mis schien toch nog1 wei enkele tientallen, vau "ja ren hebben, kunnen voortduren, ihdiem de oorlog nitet gekomen, was. Die oorlog echter heeft er ïn belangrijke mate 'toe 'bijgedragen^ in (den be- staanden toestand verandering te bréngen. In pju dere werelddeelen ontwikkelde zich krachtig de industrie. Men kreeg 'in verschillende landen wat men zou kunnen noemen industrieele. autarkie, een toestand, waarbij men zichzélf voorzag van de industrieele producten, die men tot flusver uit Europa, ontving. D|eze industrieele autarkie sloot in, dat Europa den weg pp1 moest dér agra rische autarkie. Nu men in, het buitenland de Europeesche industrieele producten, njet meer wilde koopen, waarmede Europa de ingevoerde landbouwproducten 'betaalde, moest men er in West Europa toe overgaan, die landbouwproduc ten zelf te produceeren. Dlit uit de veranderde omstandigheden voort vloeiend streven naar agrarische autarkie, doet zich vooral sterk in Diuitschland voor. Nu komt onze landbouw door dit autarkische streven zeer in het gedrang. Wjj hadden, of schoon wij veel minder landbouwproducten kun nen voortbrengen dan wij noodig hebben, ons er op ingericht, de naburige groot bevolkingscentra van Duitschland en Engeland van landbouwproducten te voorzien die geen langdurig transport verdragen: vleesch, zuivel, eieren en tuinbouwproducten. En met de opbrengst daarvan betaalden wij de groote hoe veelheid brood- en voedergraan, die wij tekort kwa men. Nu ligt het voor de hand. dat, als men in het buitenland onze producten niet wil koopen, althans niet redelijk wil betalen wij niet kunnen blijven uitvoeren en ook niet blijven invoeren. Wij zullen cnze productie van dierlijke producten en tuinbouw producten moeten inkrimpen en de teelt van brood- en voedergraan uitbreiden. Met het gevolg, dat wij langzamerhand een toestand krijgen, waarbij onze uitvoer zoowel als onze invoer van landbouwproduc ten tot het hoognoodige zijn beperkt. Op het oogenblik bewegen wij ons intusschen nog precies in de verkeerde richting. Daar de zuivel- productie wordt gesteund en de akkerbouw voor de meeste gewassen niet, kunnen de akkerfbouw pro ducten niet tegen prijzen, die de productiekosten dekken worden verkocht, met het gevolg, dat steeds meer bouwland onbebouwd moet blijven, of men groenvoeder beteeld. waardpor de melkproductie wordt bevorderd. Nu kan men wel de rundveestapel door overheidsmaatregelen beperken, doch daarme de is de vraag niet opgelost, wat met het land ge beuren moet. De eenige oplossing is, door verhooging van de prijzen der akkerbouwproducten de teelt, speciaal van rogge, haver en gerst, rendabel te ma ken. Dan vermindert het grasland in de gemengde bedrijven vanzelf. En dan ook weet men raad met de steeds grooter wordende werkloosheid te platten- lande. In het Noorden des lands is de toestand zoo dat niet alleen de landarbeiders, maar ook de klei nere landbouwers meer en mer naar de werkverschaf fing gaan. En nu is het toch dwaas, de menschen totaal improductief werk te doen verrichten en op overheidskosten te onderhouden met uit het buiten land ingevoerd voedsel, terwijl dit voedsel door hen bij behoorlijke loon- en prijsverhoudingen zelf kan worden voortgebracht. Hoe scheef deze loon- en prijsverhoudingen zijn, moge uit de volgende cijfers blijken. Als men den toestand van 1914 op 100 stelt, staan, ondanks de steunmaatregelen, de prijzen der landbouwpro ducten op ongeveer 70 en de prijzen der stedelijke en industrieele producten op 212. Voor wat de land bouwer aan de stad levert, ontvangt Jnlj dus thans 70 en voor wat hij uit de stad betrekt, moet hij 212 betalen. Deze verhouding moet de geheele machine doen stilstaan. Het land kan niet geëxploiteerd worden en de landbouwende bevolking kan niets koopen. Een korte bijeenkomst De gemeente-op zichter speelt een zwijgende rol. De ge huwde onderwijzeres baart de vroedschap zorgen. Een warm pleidooi van wethouder Bakker mag niet baten. i De raad dezer gemeente kwam in vergadering bij- l een op Vrijdagavond j Voorzitter burgemeester A. J. Wijnveldt. i Afwezig zijn dé heeren de Boer en mr. C. P. Eecen. Nadat de burgemeester de heeren heeft welkom ge- heeten benevens de vertegenwoordigers van de pers worden de NOTULEN van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld. MEDEDEELINGEN. De voorzitter deelt mede dat: a. Ged. Staten dezer provincie hebben goedge keurd een raadsbesluit tot wijziging der gemeente- begrooting dienstjaar 1932 en een raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting dienstjaar 1933. b. Ged. Staten dezer provincie mededeelen, dat de uitkeering over 1932 ingevolge de wegenbijdrage- verordening voor deze gemeente bedraagt 1009 welk bedrag inmiddels is onvtnagen. c. Burgemeester en wethouders van Sint Pancras berichten, dat aan deze gemeente een bedrag van 108,34 zal worden overgemaakt als aandeel in het door die gemeente van de Provincie over 1932' uit het aanvullend wegenfonds ten behoeve van den Twuyverweg ontvangen bedrag ad ƒ650.— welk bedrag reeds is ontvangen. d. De minister van Sociale zaken de rijkssteun regeling voor de transportarbeiders afkomstig van Koophandel heeft verlengd tot een met 12 Aug. 1933 e. De Centraal Bioscoop en de Noordhollandsche Cinema zich hebben gecombineerd gedurende de in dit jaar alhier te houden kermissen en dat de direc ties zullen opvoeren de nieuwste sprekende en mu- siceerende films. De voorzitter voegt hieraan toe, dat burgemees ter en wethouders hierin aanleiding hebben gevon den de ondernemers de zekerheid te geven, dat zij geen concurrentie hebben te duchten, nu de inge zetenen n ook de raad de verwachting koesteren dat de nieuwste films op het doek zullen worden gebracht. Natuurlijk zijn aan de vergunning voor waarden verbonden betreffende orde en veiligheid en ten strengste verboden tijdens aanwezigheid van het publiek in de tent te rooken. Burgemeester en wethouders vertrouwen hiermede in den geest van den raad te hebben gehandeld. De mededeelingen worden voor kennisgeving aan genomen. INGEKOMEN STUKKEN. a. Verslag van het Prov. Waterleidingbedrijf van N. Holland over 1932; b. Verslag vaagden, keuringsdienst voor Waren over 1932; c Aanbieding gemeente-rekening over het dienst jaar 1932; d. Balans, winst- en verliesrekening van de gas fabriek over 1932; e. Balans, winst-en verliesrekening van het elec- triciteitsbedrijf over 1932; f. Adres van het Bestuur der Langedijker Winke- liersvereeniging, houdende verzoek om gedurende de week onmiddellijk voorafgaande aan de kermissen in 1933 verlenging van het sluitingsuur tot 11 uur namiddags. Als leden van de commissie tot onderzoek van de gemeenterekening, zal de Burgemeester verzoeken de leden van den Raad, uitgezonderd de wethouders. Het verzoek van de Winkeliersvereniging wordt ingewilligd. Opheffing onbewoonbaarverklaring van de wo ningen, wijk A, no 70, eigenaar C. van Galen en wijk A, no. 352, eigenares de wed. H. van Ree, geb. S. Ootjers; Adressanten hebben verzocht de onbewoonbaar- verklaaring opgeheven. De gezondheidscommissie en gemeenfeopzichter hebben de zaak onderzocht en zijn de woningen thans volgens de eischen. Het perceel van Galen mag door niet meer dan twee personen bewoond worden. Aldus besloten. Onbewoonbaarverklaring van de woning, wijk A, no. 80, eigenaar Jb. de Vet te Noordscharwoude; Het betreft een momenteel onbewoond houten perceel, dat absoluut ongeschikt is. De gezondheids commissie deelt de gevoelens van B. en W. De eige naar heeft reeds verzoek tot sloopen gedaan, zoodat geen moeilijkheden in den weg staan. Aldus besloten. Vaststelling verordening op het bouwen en de bewoning; De heer de Boer komt ter vergadering. De VOORZITTER merkt op, dat de leden een ontwerp van deze verordening ter inzage hebben ontvangen, waardoor zij gelegenheid hebben gehad van den inhoud kennis te nemen. Spreker deelt verder mede, dat ingevolge artikel XXXWIII der wet van 9 Juli 1931 tot wijziging van de Woningwet de gemeenteraad verplicht is om de geldende bouw- en woningverordening vóór 19 Aug. 1933 in overeenstemming te brengen met de gewij zigde bepalingen. In verband met de ingevoerde gewijzigde bepa lingen is het noodzakelijk dat een nieuwe verorde ning wordt vastgesteld. In opdracht van het bestuur der afd. Noordhol land der vereeniging van Ned. Gemeenten heeft een Commissie, bestaande uit de beide inspecteurs van de volkshuisvesting, twee hoofdambtenaren van de provinciale griffie, twee burgemeesters, twee secre tarissen en een gemeente-architect zich belast met een ontwerp-verordening samen te stellen voor niet- stedelijke gemeenten waarbij meer bepaaldelijk re kening is gehouden met Noordhollandsche toestan den. Dit ontwerp hebben wij getoest aan de be staande verordening en hierbij is rekening gehouden met plaatselijke toestanden, met het resultaat, dat wij het uwe vergadering ter behandeling en vast stelling aanbieden. Artikelsgewijze behandeling wordt niet noodig ge acht en de aanwezige Gemeente-opzichter behoeft geen technische toelichting te geven. De verordening noemt de Voorzitter soepel, en wordt aldus zonder h. s. vastgesteld. Vaststelling verordening betreffende het verke nen van eervol ontslag aan de onderwijzeressen, die in het huwelijk treden. De VOORZITTER merkt op, dat deze zaak in het college van B. en W. langdurig beraadslaagd is. Er is geen overeenstemmigheid. maar de meerderheid meent dat in belang van den goeden gang van het onderwijs, otslag bij huwelijk noodig is. Er zijn hier twee onderwijzeressen, en men moet het wisse voor het onwisse nemen. Het kan mogelijk zijn, dat het onderwijs er niet onder lijdt, maar het kan ook anders. Het belang van het onderwijs is het richt snoer geweest. Wethouder BAKKER, meent als minderheid, dat er geen vrijheid voor gevonden kan worden, en moest het desnoods van het Rijk uitgaan, omdat het rijksambtenaren betreft. De gemeenten mogen geen invloed uitoefenen. Jarenlang is er bovendien gevochten voor gelijkstelling van man en vrouw, en nu wordt dit weer aangevochten. Als man en vrouw samen op 'én school werken, kan het mogelijk zijn, dat de man beter ontslagen kan worden. De vrouw moet vrijheid hebben haar huwelijk in te richten zoo zij wil. De heer BAKKER neemt wel de tegenwoordige toestanden in aanmerking maar als de vrouw des huizes in school werkzaam is, is er in het huis houden weer plaats voor een arbeidskracht. De heer RIJPER meent, dat een onderwijzeres in het huwelijk een hoogere roeping heeft. Verder vindt spreker het ongewenscht dat een huisgezin twee inkomsten bronnne heeft. De heer DE BOER is het in hoofdzaak met den heer Rijper eens. en brengt ook de kwestie van besmettelijke ziekten naar voren. Wethouder KOSTELIJK voelt ook als bezwaar het dubbel inkomen. De VOORZITTER merkt nog op, dat bij de ge huwde onderwijzeres, voor het geval van gezins vermeerdering voorzorgsmaatregelen getroffen zijn door plaatsvervangers. De VOORZITTER ziet echter alleen de mutaties en het belang van het onderwijs. Er kan weer ge brek aan onderwijskrachten komen. In andere po sities acht spreker twee functies in één gezin ver dedigbaar. DE RONDVRAAG. levert niets bijzonders op, waarna sluiting volgt. Vóór het zonnebad eerst de hu:ci inwrijven met „Zij"-crême of „Zij "-olie. Dat voorkomt zonnebrand en Uw huid wordt tevens prachtig gebruind. 'OLIE Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Donderdag 27 Juli kwam de afdeeling Langedijk der Schippervereeniging Schuttevaer in vergadering bijeen ter bespreking uitvoering binnenscheepvaart wet voornamelijk voor deez streek. Voorzitter J. Hoogland zegt, dat de uitvoering der wet met zich mede zal brengen moeite en lasten, n:aar dat de evenredige vrachtverdeeling in de wet is om den schippers bijstnd in den nood te verleenen Spr. wenscht dezen avond niet te praten Of de wet goed is of niet. maar hoe hij het beste is tos te passen. Verzocht was om sympathie te betuigen met een schrijven ter verkrijging van een betere doorvaart naar de schutslusi te Schoorldam. In tegenwoordigheid van den voorzitter is het daar bestaande bruggetje in bijzijn van den ingeni eur in oogenschouw genomen met als uitslag, dat het bruggetje overbodig was en volstaan kon worden met een open doorgang. De secretaris brengt hierna verslag uit van de ge houden vergadering te Enkhuizen. Betreffende de uitvoering binnenscheepvaartwet werd door den voorzitter meegedeeld dat er een commissie uit leden der Kamer van Koophandel te Alkmaar is benoemd, welke voor een groot deel bestaat uit bevarchters. Van hoogerhand is er op gewezen, zooveel mogelijk personen te benoemen, welke practisch op de hoogte zijn. Terwijl daarnaast nog een commissi eis benoemd welke uitsluitend is voor de schippersbelangen. In verband met het laatste werd er door spr. op gewezen dat het allicht wenschelijk werd geacht om van de afdeeling hier ook nog een candidaat naar voren te brengen welke dan door het hoofdbestuur zal worden gesteund, in verband met het geven van adviezen betreffende de belangen der schippers hier ter plaatse. De heer van der Heerik is er voor om voor deze streek een sub-commissie in het leven te roepen, daar de bestaande commissieleden niet van de be langen hier ter plaatse afweten. Voorzitter zegt dat zulks onder de oogen is ge zien en is de gedachte geopperd om hier een agent schap voor de vrachtverdeeling te stichten, waar voor dan de voorzitter was aangewezen om zulks ten uitvoer te brengegn, zulks mede omdat er aan den Langendijk een heel andere bevrachtingswijze plaats vindt dan op andere plaatsen. De heer Bekker is van oordeel wanneer het agent schap vereenigbaar is met het commissielid zijn de heher Hoogland daarvoor de aangewezen persoon is daar deze volkomen met alle zaken op de hoogte is. Na eenige discussie ging de vergadering er mede accoord dat een schrijven aan het hoofdbestuur gericht zal worden met de mededeeling. dat de hr. J. Hoogland naar voren gebracht wordt als candi daat om zitting te nemen in de commissie voor de schippersbelangen, terwijl aan de Kamer van Koop handel gavraagd zal worden of de te benoemen ver tegenwoordiger tevens plaatsvervangend commissie lid kan zijn. De heer van der Heerik vraagt hoe de uitvoering der wet hier ter plaatse zich zal ontwikkelen, daar men wat de bevrachting betreft, hier te doen heeft met drie categorieën van schippers. Woorzitter zegt dat zooveel mogelijk d eoude re laties gehandhaafd blijven, waarbij vooral veel over lag gepleegd zal moeten worden met de agenten der bestaande schippers-vereenigingen. Uitgesloten is het dat de een dan voor minder vaart dan de ander daar de prijzen vastgesteld worden om de schippers voor een behoorlijk loon te laten werken. Wanneer men aan den wal komt brengt men zijn boekje, waarop dan gevaren wordt bij den vertegenwoordiger, waarop deze hem in schrijft op de lijst voor het varen om de beurt. Een schipper welke eigen handel vaart komt niet in aanmerking voor vracht dan alleen bij ontsten tenis. Eveneens is zulks het geval met beurtschip pers. Vele vragen van practischen aard kwamen nog naar voren,welke nog moeilijk tot een oplossing te bren gen waren. Hierin moet men zich eert toetsen aan oe praktijk. tr^en10eCiel^k zal de wet 15 Augustus in werking Na nog eenige besprekingen van huishoudelilken aard werd door den voorzitter met woorten van dank de vergadering gesloten. BROEK OP LANGENDIJK. Naar wij vernemen bestaan er plannen om heden avond bij goed weer een gecostumeerd zwempartij te geven in de ringsloot bij de brug van Heerhugo- waard. BROEK OP LANGENDIJK. Aan de Handelsschool te Alkmaar werd van de tweede naar de derde klasse bevorderd J. Timmer man en van de derde naar de vierde klasse H van Zuylen. —NOORDSCHARWOUDE. Woensdag maakten de kinderen van de chr. school hun schoolreisje naar zee en duin. Met een motorboot ging het naar Koedijk, waar vandaan men per tram naar Bergen aan zee ging Stralend zomerweer begunstigde dit uitstapje en in de meest opgewekte stemming keerde men des avonds huiswaarts opgewacht door de ouders en vele belangstellenden. OUDKARSPEL. De kermis staat weer voor de deur en de voet bal vereeniging D.T.S. heeft gemeend van den Zon dag een bijzondere dag te moeten maken. Nu niet alleen voetbal, maar er zal een zeer interessante demonstratimiddag worden gegeven met politie honden, waarvoor men de medewerking heeft ver kregen van de Nederlandsche vereeniging van Po litiehonden gevestigd te Amsterdam Wanneer men het programma dat wij hier laten volgen eens naleest zal men zien dat het een bij zondere middag zal zijn. Deze demonstraties zullen worden gevolgd door een voetbalmatch tusschen D.T.S. I en een combina tie van R.CH te Haarlem De bekwaamheid van de hondjes zal op de vol gende wijze worden gedemonstreerd; 1. Volgen, a. aan He lijn. b. onaangelijnd,. c. bij het rijwiel. 2. Blijven liggen gedurende 3 minuten. 3. Weigeren van aangeboden en toe geworpen Voedsel4. Stil zijn. 5. Sprin gen over een haag. 6. Klimsprong over een schutting. 7. Opzoeken van 3 voorwerpen. 8. Voorwerp hewaken. -- 9. Bevieren (zoeken) naar een voorwerp. 10. Bevieren naar een persoon. 11. Transport 'van den bij het re Vieren gevonden persoon. 12. Stellen (tot staan brengen) 'van een met stok gewapend per soon. 13. Transport en .ontvluchting van1 dien persoon. 14. Transport met verdedigen zonder bevel. 15. Stellen met onderzoek van schot en werp vastheid. 16. Stellen van den persoon op het rijwiel. 17. Appèl.oefening. 18. Zoo mogelijk speur- en praktijkwerk. KOEDUK. Woensdag werd door de vereeniging ..Vriendenkring haar jaarlijksche boottocht gehouden Onder de vroo lijke tonen der muziek van gebrs. Otto en begunstigd door prachtig zomerweer werd des morgens om 6 uur de reis aanvaard met bestemming naar Marken waar men te 12,30 arriveerde. Er werd een rondwan deling gemaakt waarbij enkele bekenden werden ont moet. Te ongeveer 2 uur werd de terugreis onder nomen en te tien uur kwam men behouden en in vroolijke stemming in de gemeente terug, afgehaald en opgewacht door een groote schare belangstellen den. Het was weer een goed geslaagde dag. Nieuwstijdingen TE VER IN ZEE GEWAAGD. Woensdmagmiddag is een 29-jarige juffrouw uit Rotterdam die zich te Scheveningen De ver m zee had gewaagd, door den sterken stroom meegesleurd Zij werd evenwel gered door een 21-jarigen inwo ner uit Delft. Twee agenten van politie mochten er na 20 minuten kunstmatige ademhaling in slagen de levensgeesten op te wekken. De Rotterdamsche is er observatie naar Bronovo vervoerd. AUTO-ONGELUKKEN. Woensdagmiddag werd een jongen die te Zeist op de fiets uit de Breullaan kwam, op den Dirie- bergschenweg dooreen auto gegrepen. Zwaar aan het hoofd gewond werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. Op den Utrechtschenweg is voorts een ambte nares van het Opvoedingsgesticht voojr mejisjes, toen zij met haar fiets ter hoogte van Mooi Zeist reed. door een auto aangereden, waarbij zij onder den wagen terecht kwam. Zwaar gewond en bewuste loos werd zij opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. In de Nieuwe Boteringstraat te Groningen is de losse arbeider de Jong die bij de firma van Gend en Loos werkte, van een auto gevallen, toen deze een bocht nam. De man sloeg met het hoofd op de straat en kreeg nog een vat uit den wagen op zich. Hij werd zwaar aan het hoofd gewond en is spoedig na het ongeluk in het ziekenhuis overleden. Het slacht offer was plus minus 40 jaar oud. Op de Turfmarkt te Gouda is de zevenjarige W. Bakker, wonende aldaar, aangereden door een vrachtauto. De jongen stak uit een zijstraat komen de zonder op het verkeer te letten de straat over en werd toen gegrepen. Met zware inwendige won den werd de knaap naar het St. Jozef paviljoen overgebracht waar hij eenige uren later is overleden Op den Rijksweg nabij Echten werd de heer G. Knoops toen hij op de fiets een hooiwagen wilde passeeren, door een uit de richting van Roermond komende autobus aangereden en op slag gedood,

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3