Oorsetfen öorsebts £9 liou Iers Binnenland. Uit den Omtrek Westfriesche rubriek Het ligt nu in de bedoeling dadelijk na ontvangst van het bericht op verschillende plaatsen bekend makingen te doen aanbrengen waarin vermeld zal worden dat voor de houders van kaarten groenten verkrijgbaar zijn. Winkeliers koffiehuishouders en anderen die bereid zijn de biljetten telkens voor hun ramen te hangen gelieven zich daartoe aan te mel den bij het secretariaat Drie Hoekjes 3. De bond van christelijke oranjevereehigingen heeft Woensdag te den Haag het jaarlijks congres geopend Des morgens heeft de voorzitter ygnde phr. Oranje vereniging te 's-Graven'azande de congressisten Wel kom geheeten, waarop ds." Vobrstèe'gn, voorzitter van den bond dankte. Des middags we.rd de algerrp.eenev (vergadering geopend door ds. Vobréteegh. Met instemming vari de vergadering werd beslo ten tot het verzenden van een huidetelegram aan de koningin, waarin de aanhankelijkheid van den bond het Huis van Oranje wordt bevestigd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de bond thans 90 afdeelingen telt. Een der afgevaardigden sprak de wenschelijkheid uit om te komen tot provinciale organisaties. De finantieele rekening sloot met een batig slot van 507,66. DE NOOD IN WESTFRIESLAND. WAT HOOGKARSPEL DEED. Gistermorgen zijn in verschillende Westfriesche gemeenten demonstraties gehouden van tuinders voor de diverse raadhuizen. Te Hoogkarspel waren o. m. een paar honderd tuinders voor het gemeente huis tezamen geloopen. Eenige vertegenwoordigers werden door den burgemeester ontvangen. Zij zet ten den noodtoestand onder de tuinders uiteen. Als gevolg van de bespreking werd onderstaand telegram verzonden aan het Kamerild van der Bilt en aan de ministers Colijn en Verschcuur, Voorts aan de Tweede Kamer aan den voorzitter L.T.B. en het hoofdbestuur. Heden demonstreerde voor het raadhuis der ge meente de afdeeling Hoogkarspel van den rk. L.T.B. De noodtoestand zeer ernstig Arbeidsloonen kunnen niet betaald worden Arbeiders ontslagen. Geen geld voor brood en noodzakelijke levensbehoeften. Ge meente niet in staat om te helpen. Spoedige hulp is dringend en omgaande gewenscht. Gewensch* wordt spoedige en volledige uitbetaling van steun gelden. Intrekking maximum f 5,000,000. Betere ver tegenwoordiging van Westfriesland in commissies van voorbereiding en uitvoering steun wet. Tevens gevraagd uitbetaling bloembollen die tegen minimum prijzen o pde veiling niet verkocht mogen word er?. Belanghebbenden verlangen binnen een week steun Ik kan dit wel rechtvaardigen. Toestand roogst ern- (get.j Burgemeester Hoogkarspel. Te Wervershoof wordt er ernstig over gedacht een algemeene steunactie op touw te zetten om den ar beid op het veld te stakên. Tel. ZWEEFVLIEGER VERONGELUKT. De Groningsche zweefvlieger Heinrich Stoll is op de vliegfeesten te Grijpskerk met zijn zweeftoestel tegen een schuur gebotst en zoo zwaar gewond, dat hij eenigen tijd later in het Diaconessenhuis te Groningen tijdens de operatie is overleden. Het schijnt dat de heer Stoll een zeer groote vaart had en pas te laat heeft bemerkt dat hij te dir-bt bij huizen was gekomen. De kop van het vlieg tuig heeft den wand van een schuur geraakt. De heer Stoll was zeer ernstig aan de buik gewond terwijl hij ook een borstwonde en een wonde aan het been had. De heer Stoll was de instructeur van de Gronmg sche zweefvliegclub. Hij had nog nooit eerder een ongeluk met een zweeftoestel gehad. Wel eenige malen met een gewoon vliegtuig, toen hij nog sport vlieger was. Aufco-ongélluk te Wa(s»pJn(Rar. Uit Wassenaar wordt bericht, dat op den rijksstraatweg ter hoogte van de Oudermeulen laan wederom een doodelijk ongeluk is ge beurd. Een bestelauto wilde een zijlaan inslaan op het moment dat een motor den auto wilde voorbijgaan. De chauffeur had weliswaar zijn richtingaanwijzer uitgestoken, maar blijkbaar heeft de motorrijder dat niet bemerkt. In volle vaart reed hij tegen den bestelauto aan, werd van zijn motor geslingerd en kwam met zijn hoofd tegen een boom tengevolge waarvan hij onmiddellijk gedood werd. De motor werd over het fietspad i,n het kreupelhout gesmakt. Hiet! slachtoffer was de een en twintig jarige B. uit den Haag. Dte chauffeur van den bestelauto raak te tengevolge van de botsing de macht over het stuur kwijt en botste tegen een anderen auto," die op gelijke hoogte reed. Deze botsing had evenwel geen ander gevtflg dan eenige materieele schade. zoo spoedig de draad van een der edelste men- schenlevens heetft afgesneden, niemand, die u daarop antwoord kan geven, maar flit aene kan ik u zeggen, dat wanneer ook de dood uwer moeder ons met diepe smart mag ver vullen, voor haar is het 'een verlossing 'ge weest." Die jonge man snikte» nog heviger, hij kon de smart, die hem aangreep "niet .langer verkrop, pen, hij moest zijn droefheid luchten en be hoefde zijn tranen niét te schamen. „Zij is opgeofferd," riep hij. „(Horst, spreek niet zulk een bitter woord, vermaande de predikant met zachte, bijna smee* kende stem. „Ik weet het," ging de luitenant opgewonden verder. „Na een hoogst ernstige woordenwisse ling met mijn vader, waarbij mijn Vader heftig is opgetreden en na de ernstige verwijten, 'die, mijn vader haar deed', en die haar diep moeten hebben getroffen en geschokt, heeft een hart verlamming een einde aan haar leven, gemaakt. „Wie heeft je 'dat gezegd"? was dei 'plotse-, linge vraag van den predikant. „Dte oude dienares mijner moeder," gaf Horst k)t antwoord. Augustus prijzen RONDREISBILJETTEN. Naar wij vernemen zullen van heden af tót en met 15 September ;van dit jaar ten eerste: Afgegeven y or den eendaagsche rondreisbiljetten, waarbij eenmaal over het stoombQotveer Enkhuizen (Stavoren géréisd wordt en eenmaal per ATO van Leeuwarden over Zurig, afsluitdijk en Wierihgen. Zij zijn verkrijgbaar aan de stations van de lij nen AmsterdamPurmerend, EnkhuizenStavoren, Lèeuwarden—r^arlingen;? alsmede AHcmaan-<-Zaan- dam, Alkmaaty^Hoorn etrjAlkmaar—Haarlem. Ten tweede-, .Te .Amsterdam C.S, en M.P, zullen afgegeven wórden eaencfaagsche retourtjes, waar- medé men naar keuze naar-'de statlori's Harderwijk, Nunspeet, Putten, Ermelo—Veldwijk, Hulshorst1 of Abeldoorn reizen kan •Het doel is uiteraard rijwielttochtjes fnogelijk te miaken en daarom kunnen de houders van deze kaarten hun rijwielen met snelttreinen doen vervoe ren op goedkoope rijwielkaarten. Ten derde: De houders van de achtdaagsche abon nementskaarten zullen tegen betaling van een gul den aan elk station een bewijs kunnen krijgen, waarmede zij met de auto over den Zuiderzee- afsluitdijk kunnen reizen, hetzij van Leeuwarden naar Alkmaar, hetzij van Alkmaar naar Leeuwarden Dit bewijs wordt eenmaal gedurende den geldigheids duur der achtdaagsche abonnementskaart verstrekt. Ten vierde: Te Amsterdam en te Haarlem zullen goedkoope retours naar de Zuiderzee-afslultdijk Breezand) afgegeven worden. Eén gezellige verjaardag. Zelfs de verjaardag van een bekenden Gro- iiingschen scharenslijper kon, niet zonder echte^ lij ke ruzie voorbijgaan, zegt de Crt. Gisteren liep de ruzie echter zoo hoog, da't tie man eten j fiem te slijpen gegeven tuinschaaar greep en hier mede zijn 64-jarige echtgenoote te» lijf ging'.' Na haar eerst een paar "fiksche tikken Ce: hebben j gegeven bracht'Hiij haar een diepe wonde In het; zitvlak, toe. Die buren schonken, aanvankelijk! I geen aandacht aan het voor hen gewone lawaai ten huize van den scharensliep,, Üoch toen 'tie vrouw hevig bloedend en schreeuwend de straat j opliep zagen zij haar opeens vallen. 1 Die pogingen der buren om dte vrouw 'in haaar huis te dragen hadden niet de sympathie va J haar echtgenoot die nog hevig te keer ging, waarop een der buren dte getroffen vrouw hij j zich in huis liet brengen. Hoewel hvaar toe- j sttmd niet direct gevaarlijk is, moest de vrouw per politiebrancard naar het ziekenhuis worden vervoerd. Die man werd onder geleide van teen i paar rechercheurs en een groote menigte naar j het politiebureau opgebracht waar hij zijn ver- i "jaardag in eenzaamheid' zal moeten uitzitten. Die schaar werd in beslag genpmen. OPZICHTER MISHANDELD. Onder de te-werk-gestelden bij de Twente-Rijn- kanaal nabij d Weldammerbrug te Goor, heerschte i reeds de geheele week ontstemming over het loon. Gistermiddag is het tot een uitbarsting gekomen. De opzichter, de heer Dertien, werd mishandeld en in een diepen put geslagen, zoodat hij bewusteloos werd opgenomen. Nadat hij door een geneesheer behandeld was, is hij per auto naar zijn huls ver voerd. Marechaussée, gemeente- en rijkspolitie werden gewaarschuwd, waarna een der vermoedelijke da ders in arrest werd gesteld. Hij zal naar Almelo wor den overgebracht. In verband met deze onregelmatigheden zijn 50 te-werkgestelden voorloopig geschorst. ZIJ WILDEN NIET. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de rijksuitkeering voor de werkverschaffing in Didam stopgezet, waardoor de gemeentekas dagelijks een schadepost heeft van f 150. De oorzaak hiervan is volgens de „Telegraaf" dat tot vijfmaal toe de wet- werkloozen te behandelen. Deze kaarten moesten aan de Inspectie te Zwolle worden ingeleverd. ALKMAARSCHEN GROOTE BRAND TE LOBITH. Door tot nu toe onbekende oorzaak is gisterna middag omstreeks half één een zware brand uitge broken in één van de nieuwe woningen in het tuindorp aan de Oostzijde van Lobith. Het vuur greep snel om zich heen. Er ontwikkelde zich een geweldige vonkenregen en door den feilen wind werd het vuor krachtig aangewakkerd Het duurde dan ook niet lang of de naastbij geV legen woning vatte eveneens vlam. Ook di perceel stond weldra in lichtelaaie. De brandweer uit Löbitth beschikte niet over vol doende materiaal om het vuur te bestrijden en het gevolg was dan ook, dat nog twee woningen van het uitgebreide complex vlam vatten. De toestand werd daardoor kritiek en de burge meester riep de assistentie van de brandweer uit Pannerden in, die met een motorspuit ter plaatse verscheen. Des middags om drie uur waren alle vier percee- len een groote vuurzee. Hoog laaiden de vlammen op. Men was er echter met behulp van de brandweer uit Pannerden in geslaagd het vuur in te sliuten, zoodat het gevaar voor uitbreiden toen geweken was. „Zij had beter gedaan door te zwijgen," ant- woorddte de predikant. „Ik zelf Ead het u wil len mede deel en en het zou uit mijn mond wel licht eenigszins anders hebben geklonken:." „(Die oude vrouw heeft de waarheid gezegd" was het antwoord van Horst j|Ja, en toch ook weder niet, indien 'zij teen verkeerde gedachte "bij u zou 'hebben gewékt, dat althans zou ik' hebben vermedten. 'Het is waar, dat na een twiét met' je valer je .moeder een hartverlamming heeft getroffen, maar 'is daardoor bewezen, dat de oorzaak van jlcn idtood een gevolg was van den 'twist?" „.Mijn arme moeder is zeer opgewonden pn ontroerd gewèest." „(Dok dat ife waar, maar 'overigens ,is niets bewezen. 'Horst, de vrees, dat dit vermoeden bij je trpgèwekt zou wórden, hiteld mij 'bezig uit belangstelling voor jou en ook om- Vrede met mij zelf te, heb'bem raadpleegde ik den dokter,'dien ik heb opgezocht. Hij kende je moeder sinds lange jaren en heeft haar pok 'wei nige uren na haar dood 'gezien en jonlder'zbcht. Ik .heb hem op eer en geweten 'gevraagd, of vol gens zijn overtuiging de hartverlamming e<en gevolg was van haar innerlijke opwinding ten- Neen. denk nu niet, dat wij meenen als zouden de Achtbare heeren uit den Alkmaarschen Gemeente raad daar in sportcostuum vergaderen. Dan zou men ons verkeerd begrijpen. Neen, zooals men te genwoordig de dames in sportcostuum ziet, dat kwam ter sprake in den Raad. Het was ook wel wat heel erg, zoo meenuden wij en zoo hoorden wij het ook van anderen zeggen. Neen, heusch het liep in de gaten, 't Is toch bar, zei weer een ander, en het was ook wat men noemt vreeselijk gedurfd. Wij bedoelen den optocht, die door de stad werd ge houden. En later werd aan ons gevraagd of wij die „vleeschtentoonstelling" ook hadden gezien? Kijk, groeien wij een pond. Waarlijk, het deed ons goed, dat wij omtrent de interpellatie, die in den Raad werd gehouden, het volgende lazen: Een uitvoerige discussie volgde naar aanleiding van een interpellatie van den heer Venneker (voor zitter der Kath. raadsfractie) over de door B. eri'W. aangenomen houding tegenover den Arbeiders Sport bond. De afdeeling Noord-Holland daarvan had na melijk Zondag j.l. wedstrijden georganiseerd en Za terdagavond een optocht door de stad gehouden. Verscheidene meisjes en vrouwen waren daarbij in sportblouse en korte broek gekleed en de heer Ven neker beweerde daarbij gesteund door den anti- rev. heer Hoytink dat groote groepen der bevol king daaraan aanstoot hadden genomen. Wethouder Westerhof (SDAP), die waarnemend burgemeester geweest was, zag in de gedragen sportcostuums niets onzedelijks maar had het beter geacht als zich daarin geen volwassen vrouwen ver toond hadden. Hij betoogde dat dergelijke feesten op hoog peil stonden en dat het op het strand, vooral in het zonnebad, veel onsmakelijker en onze- delijker toegaat. De burgemeester deelde mede, dat via den secre taris verzocht was om bij den optocht behoorlijke kleeding te dragen, later was medegedeeld, dat één afdeeling en dat bleek verreweg de grootste te zijn geen rokjes maar broekje voor de vrouwen had. Toen was dispensatie verleend, maaf niemand had kunnen voorzien wat in den optocht meege- loopen heeft. De burgemeester wilde er voortaan voor waken, dat men in behoorlijk costuum in optochten ver schijnt. De fefinitie daarvan is evenwel niet ge makkelijk. Spreker heeft er geen zin in voor te schrijven dat zelfs bij sport en optochten alle vrou wen rokjes van een bepaalde minimum lengte moe ten dragen. In allen gevalle zal voortaan getracht worden klachten en interpellaties hierover te voor komen. Het laatste zegt genoeg. De kleeding zal naar ons eerlijk oordeel zoo moeten zijn, dat men daaraan geen aanstoot meer zal hebben. Is dat het geval, dan zullen er ook geen interpellaties meer worden gehouden over de sportdracht. gevolge van den twi'st en hij had mij' geant woord dat niemand dat mét 'zekerheid zou "kun nen zeggen en hij z|é-lf geloofde het ouet. Je moeder moet reeds jaren een hartkwaal' heibbten gehad, hij wist, dat je taoedter eenmaal daar aan zou sterven.. dit is helaas, na geschied, het had ook zonder dteze familietwist, zonder feze opwinding kunnen gebeuren. Zoo is het, want ik weet, dat de dokter mij de waarheid beeft gezegd." ,(Eai waardoor is mijn moeder dijdtende gewor den vroeg-de jonge man daarop. Eibers begreep de beschuldiging en bet -ver wijt, die beide in deze vraag lagen ppgesloten; langzaam schudde hij het hoofd' óp ,ien neer:' „Wie zou dit kunnen uitmaken??" 'sprpk hij- „Horst, ik: heb mijL tegenover jou nooit ovte-r de verhouding, waarin je ouders 'tegenover-el kander stonden, uitgeladen en ik zou het ook thans niet doen, indien niet;In (je woórjden eeni Verwijt aan? je vader lag /opgesloten, dien jé wellicht harteloozer Joeéchijnt, dag hij,' jwerke- lijk is. Ik behoefje niet te zeggeh, dat je ouders geen gelukkig leven, hadden, dat je» moeder, veel J- veel .door,, je vader hete ft geleden. Ik vind bet an ook heel natuurlijk, dat je meer van je moe- Het West-Friesch Onderscheidt zich van alle andere .Friesche dialecten doordat het sterk verne- derlandscht is. Die vernederlandsching begon reeds in de Middeleeuwen, toen het West-Friesch na het ontstaan der Zuiderzee afgescheiden werd van den centralen dialectenburcht in de tegenwoordige pro vincie Friesland. Iemand, die b.v. voor het eerst een stukje Amsterdamsch hoort of leest, dat van huis uit een Friesch dialect is, zal dajirin niet onmiddellijk meer de Friesche herkomst herkennen. Bij een nadere beschouwing komt evenwel de oudere Friesche laag te voorspjiijn. in meer afgelegen dorpen en eilanden vooral vindt men echter in de 'spreektaal nog zeer duidelijk waarneembare Frie sche elementen, zoo b.v. te Schoorl, Petten, Assen delft en op Marken. Wieringen en Texel enz. We zouden dus bij het West-Friesch twee groepen kun nen onderscheiden: le. het bijna geheel vernederlandscht West- Friesch van Amsterdam en Omstreken en 2e. het vrij goed bewaarde West-Friesch in het noorderkwartier. Wij willen een voorbeeld geven, hoe veel echt Friesche woorden en uitdrukkingen in dat deel van Noord-Holland, 't welk zich uitstrekt ten Noorden van Schardam, Alkmaar en Petten, nog voorkomen. Wij beginnen met het jongensleven, waarin niet alleen Friesche maar ook West-Friesche woorden voorkomen. De jongens, op den kleinen Benjamin na, zijn naar school en omdat deze een heel eind van de boerderij verwijderd staat, gaan de kinderen eiken dag met een goed gevulden stikkenbuul of kruinen zak er op af en eten 's middags hun kuchie in de school op. Met mooi weer is 't al een heele tippel, maar bij storm en onweer is 't een heel rak, een koude stiek, maar van thuis blijven is geen sprake. Moeder hokkelt ze goed toe en voort gaan ze. Ze moeten leerenals de rook, en wee, als er een de bink speult. De jongste der schoolloopers komt om drie uur thuis: dat is een aardig snokker of snuk- ker joonje, een pittige dreumes of beukertje, dat heel giant of wetig kijkt. De twee andere, echte doerakken of rosbeiers, een paar weerwoesten. gaan om half viier uit de school. Ha, daar zijn ze waar lijk alle drie reeds! Ze hebben zeker een vroegertje gekregen en nadat ze ze eerst hebben staan pulken of lurken bij den regenbak, komen ze weldra geheel ontboeft of onthikt omdat ze zoo mooi vroeg zijn, op 't staltje. Als ze echter merken, dat er onraad is, zijn ze een beetje schimmelig en de kleine baas in de ton, die merkt hoe stil de broertjes zijn, wordt moeilijk, en begint te dranzen of te grienen, Moe der sust hem wat en de drie anderen, die doei of schroei hebben, komen naderbij en beginnen te schranzen van wat ben je me. Ze muizen en smik kelen alles even gruizig op. Hoe woeg en doenig, (ook wel druistig en reuzig) ze anders ook wezen mogen, nu ze mondgauw zijn komt 't spreekwoord tot zijn recht: als de katjes muizen dan miauwen ze niet Als alles tot het laatste piesie verorberd is, zullen ze nog wat gaan spelen. In ons volgend stukje zullen wij het drietal vol gen. Buitenland Nieuwe verbodsbepalingeta. oïntrtent de gpejlidjzifjiidtngióti, uit 'Dmitschlanldi De in den laatsten- 'tijd' ingevoerde .strenge con- st-role op postzendingen- naar liet buitenland' neefl getoond, dat langs dien weg wordt getracht aanzienlijke bedragen naar Eet buitenland te zenden. Teneibdé dergelijke pogingen 'effectief tegen te gaan, is 'thans in aansluiting op de de. viezenverordening bepaald', dat in principe het verzenden van geldsoorten, Inunten, papier, geld, banknoten ed. Zoomede van goud en an. dere edele 'metalen in poststukken van welken aard verboden 'is. Op overtreding hiervan staan strenge straffen, benevens in beslagneming der zending. Uitgezonderd vhn het verbod" zijn slechts verzegelde geldzendingen met aangegeven 'waar de. Bij de afgifte van zulk» stukken moeten de afzenders ©venals tot dusver verklaren pf, en tot welk bedrag dé stukken betalnigsmiddelen bevatten, dus behalve geldsoorten ook wissels, cheques en Affecten. der hield, wier efcM en grootmoedig karakter jou bezielde e»n zfe je daardoor nader stond'. Het lot bracht twee paenschen tot elkaar, die elkander niet verstonden ed elkander oolk nimmer zou den leer en y eis taan- Zij begrepen elkander niet, je vader stond ongevoelig tegenover het teedere weeke hart van je liefdevolle moeder, je moeder wist. "de hartstochtelijke natuur, bet ruwe op vliegende karakter van je- vader niet te vei*- staan, en te begrijpen. De',jaren mogen.""dan aj- licht de beide tegenstrijdige karakters iets meer tot elkander .hebb'én göbracht, maar deze niet vereenigd. 'Je moeder oefende op je vader eept milde in invloed pit, en hoewel tot op zekere grenzen zij dit vermocht, was zij toch zijn goede- engel. Haar zwakke geete-1 was blijkbaar op de duur tegen die zwarei taak niet opgewassen^ Maar de .overtuiging staat toch bij mij vast, dat het niet de opzettelijke wil was van jej vader; je moeder .te doen lijden, hij wilde, haaar niet krenken en wanneer hij het dikwijls dteed, dan geschiedde 'dit pmdat hij zijn hartstochtelijk ka rakter en zijn zlwakheid niet wist te overwinf nen." .Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 5