8e kosten vanhet onderwijs Rubriek van den Arbeid Nieuwstijdingen ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Door onvoorzichtigheid. Gisteravond omstreeks acht uur is op de Stations laan te Nunspeet een auto, waarin vijf jongelui uit Apeldoorn waren gezeten, in een gevaarlijke bocht in volle vaart tegen een boom gereden. De wagen werd geheel vernield. Twee der inzittenden werden zwaar gewond en twee minder ernstig. De zwaarge wonden zij if naar het ziekenhuis te Apeldoorn ver voerd; beide anderen zijn naar hun woning gebracht De vijfde inzittende bleef ongedeerd. Nader vernemen wij, dat naar het ziekenhuis zijn vervoerd de 20-jarige Van Kamp. die achter het stuur zat en de 20-jarige Van Elburg, die naast hem zat. Beiden hebben inwendige kneuzingen, verschil lende fracturen en hoofdwonden opgeloopen. Van Elburg heeft bovendien nog een schedelbreuk be komen. Voor zijn leven wordt gevreesd. De andere gevonden zijn mej. van Elburg en haar ongeveer 19-jarige broer. Deze laatsten zijn naar huis ge bracht. Een vijftienjarig broertje van de Van El burg bekwam geen letsel. DE WARMTE. Aan den Leeuwarderstraatweg bij Heerenveen is et lijk gevonden van den ongeveer 60-jarigen J. Kolk man officier bij het Leger des Heils. Vermoedelijk is de man het slachtoffer van de warmte geworden. GROOTE HEIDEBRAND BIJ Op de grens der gemeente Soest nabij hoogte 30 brak gistermiddag door onbekende oorzaak brand uit. Door den Westenwind liet de situatie zich ern stig aanzien want het vuur ging snel in de richting der bosschen, die nu zeer droog en licht ontvlambaar zijn. Bovendien liep ook dan de hoofdweg naar Ut recht gevaar. De Tel. deelt nog de volgende bijzonderheden mee De brandweer uit Soesterberg was spoedig ter plaatse terwijl twee vrachtauto's militairen aanvoer den van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Ook van de genie kwahien spoedig manschappen te hulp en de brandweer uit Amerfoort geassisteerd door de politie uit deze gemeente nam mede aan het blussehingswerk. Met vereende krachten lsaagde men er in na een klein uur van onafgebroken arbeid waarbij ook vele burgers de handen uit de mouwen staken, den brand voor een der zandwegen naar den Utrechtschenweg te stuiten. Hierdoor bleven de bosschen gespaard. Een oppervlakte van ruim 2 ha. heide is verbrand en de daarop groeiende bosschen. Door de militaire autoriteiten is een wacht geplaatst op het terrein van den brand. DROEVIG ONGEVAL. Te ongeveer half vier gistermiddag is de 9-jarige J. H. van der B. wonende te Utrecht, bij het ope nen van de Vaaltbrug aan den Wittevrouwensingel met zijn hoofd bekneld geraakt tusschen een ijzeren paal op het bruggehoofd van de Vaaltbrug en de ijzeren brugleuning. Het ventje werd hierbij zoo ernstig gewond, dat de dood onmiddellijk intrad. Zeer tragisch is, dat dit zoo noodlottige ongeval zich voor de oogen van de moeder van het jongetje heeft afgespeeld. De verslagenheid van de oog getuigen was zeer groot. Het ventje werd hevig bloedend uit zijn beknel ling verlost en in een nabij gelegen pereceel binnen gedragen. Land- en Tuinbouw NICOTINE. Nu onze gewassen door allerlei insecten vooral door bladluizen geteisterd worden, ligt het voor de hand, dat gevraagd wordt naar doeltreffende en niet te dure verdelgingsmiddelen. Naast het bezigen van zeepspiritus (2 kg zachte zeep per 100 L. water waaraan toegevoegd wordt pl.m. anderhalve liter brandspiritus), wenschen wij hierbij de aandacht te vestigen op het gebruik van een der vele nicotine- preparaten. die tegenwoordig in den handel ver krijgbaar zijn. Het is een vaststaand feit, dat nicotine beter re sultaten oplevert, naarmate de temperatuur hooger is. In bakken en kassen kan nicotine het geheele jaar door aangewend worden, bij koud weer passé men de bestrijding toe op het warmste gedeelte van den dag. Een bestrijding met nicotine op gewassen in den vollen grond zal bij koud weer weinig baten. Voor een bespuiting in het groot bevelen wij aan het gebruik van nicotine 9598 pCt., waarvan 1 deel met 1000 a 1500 deelen water kan worden verdund. Dit komt dus neer op pl.m. 1 gram nicotine pér liter water of pl.m. 12 a 15 gram nicotine per pulveri- sateur van 15 L. inhoud. Ter bevordering van de uitvloeiing over de be spoten planten is het gewenscht aan de sproei- vloeistof 1 pet. groene of gele zeep toe te voegen, d.i. ruim 1 ons zeep per pulverisator. Zij, die Agral tot hun beschikking hebben, maken natuurlijk daarvan gebruik De prijs van nicotine bedraagt pl.m. f 8.50 per kg. Bij verdunning 1 1500 is noodig per 15 L. water 10 gr. nicotine. Kostprijs pl.m. fO.10 Bij vergelij king met andere middelen zal men tot de conclusie komen, dat het gebruik van nicotine goedkoop is. Men neme eens een proef! Nadere inlichtingen bij de correspondenten van den Plantenz. Dienst ..Kring Langendijk" en verdere ambtenaren van genoemden dienst. WAARHEEN MET HET OPGERUIMDE VEE? IN BLIK OF IN DEN KETEL VOLGENS EEN NIEUW DUITSCH PROCÉDÉ. Er is weliswaar nog niet precies bekend wat er met den rundveestapel gaat gebeuren, maar vast schijnt toch wel te langen leste te staan, dat de rundveecentrale in elk geval zal beginnen met een ernstige poging een experiment zoo men wil. om tot een stelsel van vrijwillige opruiming te gera ken van een bepaalde uit een physiek en promotie oogpunt minderwaardig soort vee. Wat er dan met die van overheidswege opgekochte beesten gaat gebeuren, is ook nog niet bekend. De aankoop zal worden bekostigd uit de opbrengst eener verhooging van den accijns op het geslacht (rundvleesch) en ook is bekend, dat als directeur der Centrale zal fungeeren de heer S. van Zwanen berg. directeur ook der N.V. Zwanenberg's Fabrie ken te Oss. Over de bestemming nu dier opgeruimde koeien schrijft de heer Kuyper, hoofdredacteur van de Vee en Vleeschhandel, het volgende: „Er staat officieel nog niets vast omtrent de in- makerij in blik, ook niet omtrent een eventueels heffing op rundvleesch. De rundvee-centrale is of ficieel ook niog niet opgerichte. Alles wacht op be slissingen van den minister. Maar de teekenen zijn er voldoende dat de heffing er komt, waarschijnlijk een verhooging van den accijns op het geslacht en dat de inmakerij in blik deze kapitaalverspliling zal worden doorgezet. De voorraden blkiken worden al aangemaakt. De vergoeding, die de veleschwaren- fabrikanten per kilogram afgeleverd product zullen ontvangen is reeds bepaald en die is niet beapald hoog. Alle maatregelen zijn reeds getroffen dat de af slachting en de bereiding van cornedbeef kan begin nen over een paar weken. Wel is bekend dat de voorbereidende commissie der rundveecentrale heeft bereikt, een belangrijke aanbieding tot restlooze verwerking van de runderen in hun geheel volgens een nieuw patent, in Duitsch land reeds met succes toegepast, met als eindpro duct van de runderen een waardevol vet en van de varkens een hoogwaardig neutrallard alsmede van beide meel van hooge kwaliteit wat proteinegehalte betreft. De aanwending van dit procédé zou den staat een aanmerkelijk bedrag en bovendien risico besparen. Het aantrekkelijke vari dit plan is, zoo wordt verder gemeld, dat zoowel vet als meel een gemakke lijk afzetgebied vinden in het eigen land. Dit in te genstelling met het twijfelachtige vanhet vinden van een afzetgebied voor de cornedbeef. Ook wordt bij dit systeem het geheele beest tot nuttige produc ten verwerkt, terwijl volgens het cornedplan maar een derde gedeelte der runderen wat nog proble matiek is nuttig wordt verewrkt. Het aanbod van het nieuwe procédé hield in het beschikbaar stellen van een proefinstallatie zonder kosten voor den staat en verder na het slagen van de proeven het beschikbaar stellen, van grootere installates daar waar de regeering zulks wenschelijk acht. We weten niet wie met dit plan tot de rundvee centrale is gekomen, en het moet ook reeds tot de regeering zijn doorgedrongen. Hef goudschip De belangstelling voor de „Lutine" het goudschip trekt op Terscheling groote belangsteling. De correspondent van het „Handelsblad" vergast ons op de volgende bijzonderheden, welke wij vin den in het blad van Donderdagavond. Van 4,30 gistermorgen af liggen we zacth te wie gen in een lagen vlakke deining, en wij zijn getuige van een der werken, waar een groot deel van de Nederlanders belane in stelt. Om drie uur waren we al op het waetr, Achter ons zagen we de helder brandende lichten van de sleepboot „Holland" die wederom het convooi sleep te. Daarachter kwam de .Volharding" de motorboot .Vlieland was ook present om met haar geringen diepgang straks den bok met cylinders boven het wrak te sleepen. Onze schipper had de plaats van het schip vrij spoedig te pakken, want al was het nog nacht, het was vrij helder. Op het spaarzaam verlichte kompas bleek dat we Noodr West voorlagen We hadden stroom mee en waren an anderhalf Uur ter plaatse. Eenmaal geankerd konden we van dek af den toestand op ons gemak opnemen. De toren stak goed anderhalven meter boven water uit met zijn top. Het was nagenoeg laag water. Vlak achter ons volgde het sleepconvooi. De „Holland" liet ook zijn anker vallen. Duidelijk hoorde men de commando's van kapitein Bakker die wederom de leiding had. Het was stil een dynamo staat, door den vlotgaanden motor en heiig. Te ongeveer 5,30 wordt een ponton, waarop „Vlieland" naar den toren gesleept. Een electrische lamp wordt neergelaten de heer Beckers stelt een bodemonderzoek in in het binnenste van zijn kegel. Het dikke goudmannetje van ,Nap" de bijnaam van den heer Beckers was blijkbaar rap met zijn resultaten en besloot, zoo vlug mogelijk tot plaat sing van den cylinder over te gaan. Wij lagen op een 80 tot 100 meter van de werkzaamheden en kon den alles zien en hooren, want met dit stille weer draagt het geluid ver over het water. De Holland had den bok nog steeds op zijn sleeper vast, de Vlieland ging er omheen, om de zaak over te nemen De cylinder werd met zware touwen nog eens extra gespord, wat veel tijd in beslag nam, maar eindelijk tegen een uur of tien begon de kleine Vlieland parmantig te puffen, en ging er met den zwaren bok vandoor in de richting van den toren. De ankertros sen die op den top van den toren hadden gestaan waren nu van boeien voorzien en te water gegooid. Van den bok af werden dez eopgevischt en op de bolders vastgezet. Nu zakte de kraan, die over twee pontons is gebouwd en waarin ook de kegel vormige toren is gehangen, langzaam te tweeden male over den kegeltop heen. In den snellen stroom was dit geen gemakkelijk werkje maar door de rappe handen van de Terschellingers lukte ht ten laatste De heeren Doeksen waren bij de uitvoering van dit werk steeds op den bok aanwezig en namen daar de leiding. Ongeveer twee uur namiddags was de cylinder precies boven den kegel gearriveerd. Eenige jonge mannen, stuurlieden ter koopvaardij begaven zich in zwemcostuum in den kegel, die nu weer ongeveer een meter boven water uitstak om straks aan de binnenzijde de bouten aan te draaien waarmede de cylinder op den kegel vastkomt. Heel, heel langzaam wordt de afstand cylinder tot kegel kleiner. Het zakken van den cylinder gaat erg langzaam wij wachten in spanning. Het duurt wel wat lang. We liggen hier nu met zeven schepen We hebben er eens een praatje gemaakt. Vee> tijd hadden de heeren goudzoekers niet, want er moet vlug, had en veel gewerkt worden, nu het weer zoo mooi is. Of het lukken zal op deze wijze het goud te vinden? De heer Beckers gaf op enthousiaste wijze 100 procent zekerheid maar hij is ook de eenige die dat g8Zal vandaag het pompen met den motor nog wat kunnen beginnen? J Dat willen we afwacthen. Daar zijn we het meest nieuwsgierig naar. Tot nog toe is alles naar wensch gegaan De toren is rechtstandig gezakt en het ziet er wel naar uit. dat met een goed half uur de cy linder als een paal boven water zal staan. Er is reeds veel over geschreven walt er zal gebeuren wanneer er in den toren wordt gezogen met de motorpomp. De Terschellingers gelooven erg aan scheefzakken. De heer Beckers, die tot nog toe veel geluk heeft gehad, zegt, dat alles zal uitkomen zooals hij zegt. Drie uur. De cylinder staat en het wordt tijd, want er komt langzamerhand meer deining. De bok komt in langzame slingering. Binnenin hoort men de sleutels kletteren, en na eenigen tijd ver schijnen er eenige stuurlieden in zwemcostuum bo venop den rand van den cylinder. „Het was fijn in het Zuiderbad" zegt er een. j Nu is het wachten weer op het in werking stellen van den pompmotor. Het is geweldig jammer, dat j er geen enkele fotograaf of filmoperateur is. j Tot pompen is het echter vandaag niet gekomen Jammer genoeg Ons wachten is dus tevergeefs ge weest. Het dichtmaken van den naad tusschen den cylinder en den kegel heeft zooveel tijd gevorderd, dat het nu tijd wordt huiswaarts te keeren. Er wordt vannacht ook niet gepompt, maar morgenochtend zal bij goed weer het veel besproken pompen geschie den. Het geheele convooi vertrok weer, de kleine Vlie land voorop, en met een mooien vloed loopen we nu weer naar de veilige haven van Terschelling. De heeren Doeksen en Beckers kunnen vandaag tevreden zijn. Het fantastische werk is weer een stuk meer werkelijkheid geworden. WERKTIJDVERKORTING WERKLOOSHEID. In verband met een verzoek van eenige leden van den Hoogen Raad van Arbeid om na te gaan of het mogelijk en wenschelijk zou zijn door een wettelijke verkorting van den arbeidsduur een beperking te verkrijgen van de crisiswerkloosheid, heeft de Hooge Raad van Arbeid een uitvoerig onderzoek ingesteld en ook verder de voordeelen en de bezwaren van de werktijdverkorting met betrekking tot de werk loosheid besproken. Het onderzoek heeft uitgewezen dat van een werktijdverkorting als middel tot werk loosheidsbestrijding geen overdreven verwachtingen mogen worden gekoesterd. Bij een aantal bedrijven met ongeveer 240.000 arbeiders, zouden, indien de 40-urige werkweek zou worden ingevoerd, waarschijnlijk ruim 12.500 nieuwe arbeiders, d.i. 5.3 pet., te werk gesteld kunnen wor den. Zou men ditzelfde percentage aannemen voor alle arbeiders in de onderzochte bedrijven, dat ruim 660.000 was, dan komt men op 37.000 nieuw aan te stellen arbeiders of ruim 13 pet. van het gemiddelde aantal werkloozen in 1932. De Hooge Raad van Arbeid voegt daar echter direct aan toe, dat er uitdrukkelijk op moet worden gewezen, dat deze maxima waarschijnlijk niet zullen worden bereikt. Aan den anderen kant zijn echter de handels en verkeersbedrijven en de landbouw niet in deze cijfers begrepen, zoodat uit dien hoofde het cijfer wellicht reeds hooger zou zijn. Een algemeene wettelijke regeling tot verkorting van den arbeidstijd wordt door den Hoogen Raad van Arbeid niet wenschelijk geacht. Wel zou een meerderheid in den Raad regelingen wenschen met een bedrijfsgewijze karakter, waarbij de Overheid de totstandkoming van vrijwillige rgelingen in be paalde bedrijfstakekn of ondernemingen zou moeten bevorderen. Tegenover een groot aantal leden, die niet zoover wenschen te gaan staan wederom an deren, die meenen, dat de Overheid niet met vrij willige regelingen kan volstaan, doch dat zij na verplicht overleg met werkgevers en arbeiders de werktijdverkorting in bepaalde bedrijven dwingend zou moeten voorschrijven. Teneinde daartoe te komen wordt in het rapport een schema van een wettelijke regeling gegeven, volgens welke de Minister de bevoegdheid zou heb ben in bepaalde bedrijven of gedeelten van be drijven een werktijd van niet langer dan 40 uur gemiddeld per week voor te schrijven. Deze wet zou 1 Juli 1935 vervallen. Ongeveer de helft van de leden van den Raad had er echter bezwaar tegen den Minister een zoo groote macht te geven. Teneinde de door de werktijdverkorting nood zakelijke loonsverlaging minder drukkend te doen zijn, meende een aantal leden, dat er een z.g. overbruggingssubsidie door de Overheid zou moeten worden gegeven, in dien zin, dat aan de arbeiders, die op verlaagde loonen in verkorte werkweek wer ken, een loontoeslag zou worden verleend. Deze toe slag zou een zeker percentage van het gederfde loon kunnen zijn en zou ook gerechtvaardigd zijn door het feit, dat door de werktijdverkorting een zeker bedrag door de Overheid werd bespaard, dat anders als werkloozensteun zou moete* worden uitgegeven. Berekeningen van den Directeur-Generaal van den Arbeid en den Directeur van den Werkloosheids- dienst hebben echter uitgewezen, dat met het totale bedrag aan bespaarde steungelden ten hoogste een subsidie zou kunnen worden gegeven van 12V2 pCt. van de gederfde loonen, m.a.w., zou het loon bij een 40-urige werkweek dalen van f24.op f20.00 per week, dan zou op deze f20.00 slechts een subsidie kunnen worden gegeven van 50 ct. Zou men hooger gaan, b.v. een subsidie van 50 pCt., dan zou dit aan de Overheid ongeveer 1 millioen gulden per week kosten, een bedrag, dat door den benarden toestand van 's Rijks' financiën, zeer waarschijnlijk niet kan worden opgebracht. Een aantal leden was van oor deel dat zoowel om principieele als om practische redenen het overbruggingssubsidie niet gewenscht zou zijn. Met belangstelling mag worden afgewacht, wat de Regeering ten opzichte van deze kwestie zal doen. Uit het rapport is intusschen wel gebleken, dat de werkatijd ver korting hoogstens eenige werkloosheid kan verplaatsen, zonder dat de werkloosheid in zijn geheel wordt verminderd. Een belangrijk overzicht. Aan het handelsblad schrijft een medewerker van dit blad: Gelijk ons geheele staatsbudget in den loop der tijde nis toegenomen zijn, gelijk maar al te goed bekend is, ook de kotsen van het onderwijs belang rijk gestegen. In de pas verschenen statistiek van de kosten van het onderwijs vinden wij eenige in teressante cijfers daaromtrent. Het klinkt ons als ongelooflijk in de ooren, wanneer wij daar lezen, dat Rijk en Gemeenten samen in 1869 in totaal niet meer dan f 6 millioen voor de lagere scholen uitga ven. en dat bij t begin der 20ste eeuw voor dit doel nog niet meer dan f15 millioen werd besteed. Deze bedragen steken wel sterk af bij de f 107 mil lioen, welke in 1920 en de f 129 millioen, die in 1929 aan het lager onderwijs ten koste werden gelegd. Een van de oorzaken van dezen groei ligt voor de hand. Als gevolg van de toeneming der bevol king, de verlenging van den duur van het onderwijs en invoering van den leerplicht, steeg het aantal leerlingen van het lager onderwijs aanzienlijk. In 1860 gingen er nog slechts 363.000 leerlingen op lagere scholen, in 1900 was dit aantal meer dan ver dubbeld n.l. 755.000 en in 1929 was het reeds tot 1.218.000 gestegen. Toch is deze verklaring niet afdoende. Uit blijkt aanstonds, wanneer wij naast de abso lute cijfers die per leerling plaatsen. Ook per leer ling berekend stegen de kosten aanmerkelijk. In 1860 werd per leerling eener lagere school f8.80 besteed in 1900 f 20.30, in 1920 f 103.30 en in 1929 f 105.90. Wij dienen dus nog naar andere oorzaken voor dezen groei uit te zien. Welnu deze zijn te vinden. Het peil van het onderwijs is belangrijk verhoogd. In verhouding tot het aantal leerlingen zijn er meer leerkrachten gekomen. Deze leerkrachten werden beter opgeleid en gunstiger bezoldigd. Voorts kwam er groote verbetering in de materieele verzorging der scholen. De schoolgebouwen werden, overeen komstig de zich ontwikkelende kennis der hygi8ne, verbeterd. De leermiddelen en school behoeften kwa men op hooger peil te staan. Dat alles kostte geld. Zoo zien wij dan ook, dat een openbare school, die in 1860 voor f 11.20 per leerling werd geëxploiteerd, in 1900 f27.30 per leerling kostte en dan in 1920 f 121.80 en in 1929 f 123.40. Van de onderscheidene factoren, welke deze stij ging hebben beinvloed, is de verbetering der onder wijzerssalarissen wel de gewichtigste. Een ander element,, dat als oorzaak van de ver hooging der onderwijsuitgaven van rijk- en ge meenten moet worden vermeld, is de grooter wor dende steun, aan het bijzonder onderwijs verleend. In 1860 werden de bijzondere scholen uitsluitend door particulieren betaald. In 1900 werd f4.90 per leerling van het bijzonder onderwijs uitgegeven. Dat was nog niet het vijfde deel van wat voor een open bare school werd besteed. In 1920 zijn de uitgaven reeds tot f 81.60 per leerling voor het bijznoder onderwijs gestegen. In 1929 bedroeg de subsidie van Rijk en gemeenten f 94.60 per leerling. Het aandeel van het Rijk in de kosten van het onderwijs is in den loop der tijden sterk toege nomen. In 1860 werd het lager onderwijs vrijwel uit sluitend uit de gemeentekas bekostigd. Het Rijk droeg slechts 6 pCt. van de uitgaven. In 1900 had het ongeveer 1/3 gedeelte voor zijn rekening geno men. In 1915 2/3 gedeelte, in 1920 bijna 3/4 deel. Daarna is als gevolg van de vermindering van het aantal verplichte ind er wijzers en van de onderwij zerssalarissen het aandeel van het Rijk tot 64 pCt. gedaald. Een vraag, welke in onze dagen van bezui niging bijzonder klemt, is of het Rijk ook een even redige zeggenschap over de onderwijsuitgaven heeft. Volgens de bestaande was is dit geenszins het geval. Maar het wetsontwerp van minister Marchant zal daarin een alleszins noodzakelijke verbetering bren- KORT EN BONDIG. Hoe langer ge op een moeilijkheid staart, des te grooter wordt ze. Eigenlijk kunnen anderen zeer weinig voor u doen Ge moet uw eigen strijd strijden en beslechten, en bij u zelf beginnen. Het moge geen schande zijn verslagen te worden, het is wel een schande, verslagen te blijven. In zekerenz in zijn de menschen, met wie we ver- keeren. onze compagnons. Zij werken er toe mee, dat we slagen of teniet gaan. Toont dat ge zenuwen hebt niet, dat ge zenuw achtig zijt. Kracht komt voort uit strijd, zwakheid uit gemak. Verbeelding, zonder kennis, training en ervaring, is als de bliksem ongecontroleerde electriciteii, die schade kan aanrichten. Enkel omdat ge een goede meening over uzelf hebt, is er nog geen reden waarom ge een slechte meening over anderen zoudt hebben. Indien ge er maar voor zorgt, dat dit de overige 364 dagen niet 'het geval is, kunt ge u del uxe per- mitteeren, dat men er u den lsten April tusschen neemt. Wij mogen nooit vrwachten, dat menschen ver trouwen in ons hebben, indien wij geen vertrouwen in onszelf hebben. Slechte tijden zoeken de goede krachten uit de groote massa. Oppervlakkige menschen gelooven in geluk, sterke menschen in oorzaak en gevolg. WAAR EIEREN VOOR WORDEN GEBRUIKT. Een ei bestaat uit 66 pet. water, 10 pet. vet. 13 pet. eiwit en 11 pet. mineralen. In de Amerikaansche pers vonden we de mededeeling, dat eieren niet alleen als voedingsmiddelen, doch ook voor andere doeleinden worden gebruikt. Bij de samenstelling van haarwaschmiddelen en haarzeep worden eierdooiers gebruikt. Ook in fijne zeepsoorten worden eierdooiers gebruikt. Eieren wor den ook aangewend bij het prepareeren van fato- grafisch papier en bij het looien van leer. In som mige chocoladesoorten en in verschillende genees middelen worden eveneens eieren gebruikt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 6