li bi - 22133 Joodsche Volkskracht Uit den Omtrek Corsetten Corselets houders Palthe Stoomen Buitenland HITLER'S VERGISSING. Er wordt thans te Loden een tentoonstelling ge- juden, die vooral ten doel heeft de aandacht te vestigen op het kolonisatiewerk, dat door de Joden in Palestina werd verricht. Er kon inderdaad geen beter antwoord gegeven worden op de Jodenvervolging in Duitschland, die in de gansche wereld zooveel verontwaardiging ge bekt heeft. Want daardoor blijkt des te meer de kolossale vregissing die Hitier heeft gemaakt, door een van meest werkzame en levenskrachtige elementen tit de gemeenschap te willen uitsluiten. Waaraan heeft de Duitsche cultuur de bewon dering en de sympathie te danken, die zij sedert den wereldoorlog weer langzamerhand aan het te rugwinnen was? Niet aan Duitsche tucht en Pruisisch militairisme. Maar wel aan schrij vers als Remarque, aan dichters, en denkers als Emile Ludwig, Jacob Wassermann, Stephan Zweig, Leon Feuchtwanger, de gebroeders Mann die door de geheele wereld beroemd zijn; aan geleerden zooals Einstein en Siegmand Freud; aan geneesheeren zooals Ehrlich en Wassermann; musici als Mendelssohn en Brahms, kunstenaars als Max Bernhardt en Stelbergy. zakenleiedn en organisa toren zooals een Rathenau of een Schwabach. Om zelfs van de ontelbare specialisten niet te spreken, die bij het groote publiek minder bekend zijn, doch onder vakgeleerden daarom niet minder gewaar deerd worden. Welnu, allen zijn Joden. Volgens het evangelie van het nationaal socialisme is het hun geest, die nite strookt met dien va nhet Duitsche volk. Poch deze Jodenvervolgingen hebben Duitschland niet lleen de sympathie van de wereld gekost, zij hebben het land niet alleen zedelijk en geestelijk verarmd, maar zullen het ook stoffelijk verarmen. Het is de groote vergissing, die Hitier heeft be gaan. te meenen, dat hij, door het uitschakelen en vervolgen van de Joden, eenige verbetering in de toestanden brengen zal. Integendeel: de Joden hebben meestal welstand gebracht, gearbeid en nijverheid geschapen in de streken waar zij gevestigd waren. De tentoonstelling te Londen van hun werk in Palestina heeft dit we derom bewezen. Palestina was een arm en dun bevolkt land, zon der handel, zonder nijverheid, slecht gelegen, groo- tendeels ingesloten door de woestijn, met slechts enkele havens van weinig beteekenis aan de Middel- landsche zee. Wat zou het lot zijn van de Joden, die naar Palestina wüden uitwijken? Hoe zouden zij hun bestaan vinden op dien onvruchtbaren grond, te midden van een bevolking die hun vijandig was? De tentoonstelling heeft getoond, wat daar in veertien jaar tijds is gedaan; wegen werden aange legd, steden gebouwd, moerassen droog gelegd en in vruchtbare velden herschapen. Handel en nijverheid zijn er gevestigd geworden. Waar de Joden uit Palestina wel met de meeste fierheid op wijzen en niet zonder reden, is op de nederzettingen te Tel Aviv, bij Jaffa, het bekende Joppe uit den Bijbel. Veertien jaar geleden was Tel Aviv een onbed ui- dend gehucht van 40 huizen; thans is het een stad met 70.000inwoners met schupwburgen en cinema's en koffiehuizen: En in den omtrek zijn tal van fa- en verrezen: steenbakkerijen, constructie ateliers, weverijen, zeepziederijen, fabrieken van kunstzijde en zoo meer. Tel Aviv is thans het grootste centrum van den si naasappelcultuur, die een der belangrijkste takken van uitvoer van Palestina is geworden. Daar, in den omtrek vindt men de groote plantages, waardoor dit land thaus op den vierden rang voor den uit voer van sinaasappelen gekomen is. In hetaf geloopen seizoen werden niet minder dan 4.5000.000 kisten uitgevoerd, en ondanks den grooteren afstand kunnen de oranjeappels uit Pa lestina thans met die van Spanje, Italië en Algiers concurreeren. Voor het volgend seizoen wordt de uit voer op zes milliopn kisten geschat. De kapitalen in deze plantages belegd, hebben verleden jaar niet minder dan 25 procent opgebracht. Aanzienlijke winsten werden gemaakt door het oprichten van een groote siroop- en marmeladefa- briek. Sinaasappels die van de boomen vallen, zijn geschonden en kunnen niet meer vervoerd worden. Ze hebben geen waarde meer en het daardoor ge leden verlies kan soms zeer hoog loopen. Maar voor het vervaardigen van stroop of marmelade kunnen ze nog uitmuntend dienen. Het oranje- en citroen sap uit Palestina wordt thans naar Europa uitge voerd. Enkele jaren geleden moesten schier alle levens middelen nog uit het buitenland ingevoerd worden; tegenwoordig kan Palestina reeds voor een groot ge deelte in eigen behoeften voorzien. Talrijke fabrieken zijn opgericht. Een groep Fran- sche Joden heeft een groote cementfabriek gebouwd zoodat men zijn eigen cement fabriceeren kan. Ook een lucifersfabriek is in volle werking. Haipha, aan den voet van den Karmelberg. is °P weg de groote haven van den nieuwen staat te worden. Daar komen de buizen uit van de petroleum leidingen die honderden mijlen ver door de woestijn naar de petroleumbronnen van Irak voeren. Daar wordt de petroleum overgepompt in de tankschepen die het product over heel de wereld voeren. De exploitatie van de Doode Zee, die eeuwenlang het zinnebeeld van doode verlatenheid is geweest, is nog maar in haar begin. De Potasch Maatschappij van Palestina is begonnen met het uitbuiten van de minerale en scheikundige stoffen die hier in grooten overvloed aanwezig zijn. Hier hoopt men binnen kort genoeg chemische meststoffen uit het water te trekken om een groot gedeelte van het land vruchtbaar te maken. Zelfs de wateren van den Jordaan werden dienst baar gemaakt en verschaffen nu electrisch Ucht en drijfkracht aan een groot gedeelte van de streek. Ook de wereldcrisis die reeds sedert ongeveer drie jaar over zoowat de geheele wereld woedt, heeft indirect tot den bloei van Palestina bijgedra gen. Talrijke Joodsche ondernemingen die door de crisis getroffen waren, hebben hun bedrijf naar Palestina overgebracht. Door de vervolgingen van Hitier zijn talrijke Duitsche Joden naar Palestina uitgeweken, die er anders nooit aan zouden hebben gedacht hun va derland te verlaten. Vele van deze uitgewekenen zijn kapitaalkrachtige lieden en hebbenn dadelijk hun geld in verschillende ondernemingen gestoken. Zoo maakt Palestina thans een tijdperk van bloei door, terwijl men overal elders slechts over de crisis hoort jammeren, ofschoon hoofdzakelijk een land- bouwland is het bezig zich in een industrieland om te zetten; voor hetoogenblik telt men er niet min der dan zeshonderd verschillende takken van nij verheid die alle blijken van levenskracht geven. De groote vergissing van Hitier zal allicht groote gevolgen dragen. Duitschland zal er niet alleen zijn aanzien, maar ook een belengrijk deel van zijn handel bij verliezen. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Reeds eerder waren wij in de gelegenheid een en ander mede te deelen over den komenden Sjortdag van den R.K. Westfrieschen Turnkring, waarvan on ze plaatselijke vereeniging D.V.V. de eer genoot de gastvrouwe te zijn. En nu morgen zal de groote dag plaats hebben, die echter veel goeds en moois op turngebied en athletiek en korfbal te zien zal geven. Zulks kunnen wij met genoegen constateeren aan de hand van het programma dat ons van de zijde van den secretaris werd toegezonden. Pastoor van Noord schreef het voorwoord voor dit programma en de ware turners zullen de woorden van dezen Z. E. H. onderschrijven wanneer ze daarin lezen: „Gaat de geestes- en zielecultuur boven alles, omdat de geest eindeloos hooger staat dan de stof, toch mag ook het lichaam zijn krachten en gaven niet verwaarloosd worden, want het is de woning, de tempel van den geest. Vandaar dat de goede vor ming van het lichaam, oefening en staling der spie ren, de vlugge en heerlijke beweeglijkheid in aller lei steling en vorm niet alleen maar het lichaam ten goede komt, doch ook de ziel, de geest. De tur ner leert als van zelf orde en tucht, zelfbeheer- sching en soberheid, zindelijkheid en netheid.. Het gezonde lichaam is de beste waarborg voor een ge zonde ziel. Niet minder dan een tiental vereenigingen van heinde en ver en uit de naaste omgeving zullen aan dezen sportdag deelnemen. Des morgens om kwart over twaalf heef:; de offi- cieele ontvangst plaats in het hotel De Burg, waar na om 1 uur een korte kerkdienst zal worden ge houden. Om half inee in optocht naar het feestter rein. waaraan een marstchwedstrijd is verbonden voor adspiranten, dames en heeren. Het terrein is voor dezen middag in twee deelen gescheiden. Op de eene helft worden de gymana- stiek en athietiekwedstrijden gehouden, terwijl op het andere gedeelte door de dames word.t uitgeko men in dc korfbalwedstrijden.. Het programma is zoo ingedeeld dat overal afwis seling is en men zich geen oogenblik behoeft te vervelen. Men kan va nalles genieten. Vooral aan de afdeeling athletiek is een ruime plaats Ingeruimd, zoodat voor dit gedeelte verschil lende zeer in teressante wedstrijden zijn uitgeschre ven. Waarlijk voor de sportliefhebbers een mooie mid dag, vooral ook wanneer men weet dat de keur- turners van de gymnastiekvereniging Hercules ter afwisseling een demonstratie zullen geven Na afloop van de wedstrijden wordt de prijsuit reiking gehouden in het hotel De Burg. Voor deze wedsetrijden zijn verschillen ie medail les uitgeloofd. Wij twijfelen er dan ook niet aan of velen zullen dezen middag niet wilen verzuimen om getuige te zijn van de beoefening van goede sport. Zoo het programma doorbladerende waaraan wij onze gegevens ontleenen, komen wij bij een opwek king van de vereeniging om lid te worden, waarbij het doel van de vereeniging nader wordt uiteen ge zet en aldus luidt: Doel der vereeniging is niet het aan kweeken van goede getrainde turners om re cords te slaan, maar het vormen van gezonde, fris- sche jongens en jongemannen, die in lichamelijke beweging hun krachten stalen en die krachten in bedwang houden om aldus geest en lichaam frisch en gezond te houden. De entree is zeer laag geestld zoodat dit geen be- ltsel kan vormen om dezen sportmiddag te bezoeken. OUDKARSPEL. SCHOOLFEEST. De derde Donderdag in Juli was voor de kinderen van de laagste klassen der o.l.s weer een van vreugde en genot. Des morgens om 9 uur werd in drie mooie HABO auto's het dorp uitgereden. Ter wijl andehe jaren de Langedijk gevolgd werd. werd nu in verband met de vernieuwing van de Mosselen brug te Noordscharwoude, de weg noor de Heer- hugowaard genomen naar Alkmaar, waar bij den Hertekamp werd uitgestapt en de kinderen in de gelegenheid werden gesteld de hun uitgereikte saus jes aan de herten te voeren of zelf op te eten naar verkiezing en volière, mormotten en apen met een bezoek werden vereerd. Nu werd naar Bergen getoerd naar Duinvermaak, waar naar hartelust in den speeltuin en op het duin werd gespeeld. Op het duin was het tamelijk warm maar in den lommerrijken speeltuin was het heer lijk en een genoegen de kinderen bezig te zien op de verschülende toestellen en dan weer geschaard aan de lange tafels om zich te goed te doen aan de limonade of den inwendigen mensch te versterken. Maar ook het strand lokte met zulk heerlijk weer en de auto's werden weer in beweging gezet om het strand te Camperduin op te zoeken. Deheer Groot- hoff, die van de komst verwittgid was, stond het gezelschap reeds op te wachten. Het nieuwgebouwde strandpaviljoen is voor kinderen een zeer goede ge legenheid, de consumptie is uitstekend en billijk en geen moeite is teveel, terwijl allerlei speelgereed- schap aanwezig is om de kinderen zoo noodig bezig te houden. Wat zijn zoo"n paar uurtjes aan het strand spoedig voorbij, wel noodt het strand en lokt de zee tot langer blijven, maar rekening houdend met de kleinsten, die reeds dagen tevoren opgewon den zijn, moet men toch weer bijtijds thuis wezen, zoodat in opgewekte stemming naar huis werd ge reden en om 7 uur Oudkarspel weer werd bereikt. Zoo zijn de schoolfeesten voor dit jaar weer voor bij De commsisie wil vanaf deze plaats haar dank brngen aan allen, die hebben medegewerkt om de- schoolfeesten, die voor de kinderen zulke heerlijke dagen van verkwikking, vreugde en genot zijn, te doen slagen. BROEK OP LANGENDIJK. Heden slaagden te Alkmaar voor het toelatings examen H.B.S. alhier A. Smit en C. J. Bonnet, leer lingen van de Openbare Lagere School in deze ge meente, de laatste der vier candidaatjes dier school LANKEDIJK. a Den laatsten tijd zijn weer eenige ernstige dief stallen gepleegd hier aan den Langendijk. Maakten wij van het eerste geval geen bijzondere melding om redenen die een ieder kan begrijpen, nu het tweede geval zich weer heeft voorgedaan, meenen. wij deze twee feiten in één adem te moeten noemen, temeer waar het laatste gepaard ging met vernieti ging van andermans eigendom. Deze heeren der duisternis, tuig is het -- gaan maar brutaalweg hun gang. zonder dat er ooit een haan naar kraait of hun scchuld kan worden be wezen, te', v/ijl de gestolen goederen maar lusMgweg worden vervoerd of verkocht. Wij wihen niets tekort doen aan de activiteit van de politie maar deze activiteit kunnen zij alleen in praktijk brengen in plaatsen, waar men belieft te staken en relletjes schoppen. De rijksveid.va.'ht gaat op detachement en het platteland wordt over geiten sender voldoende politietoezicht, zojia- de heeren schuimers volop gelegenheid hebben hun werk ten koste van anderen te verrichten. Wij hebben eens voorspeld dat net nog erger zal worden, en het begint er al meer en meer op te ge lijken dat onze voorspelling zal uitkomen. Overal begint men last te krijgen va ndit ongure uitvaagsel der maatschappij, zonder dat er iets met succes bei eikt wordt. De eigendommen van onze menschen worden on beschermd gelaten vrij spel voor misdadig gedoe. Wij zouden niet beter kunnen raden: weest uw eigen itehter. waar het recht op een andere wijze niet kan worden verkregen en de rechten op be scherming zoo met voeten worden getreden. Wanneer komt nu eens de aanbevolen bewakings dienst uit de burgerij zoowel te land als te water? -NOORDSCHARWOUDE. Tot bode der begrafenisvereeniging, vacature Jon ge jan is benoemd de heer J. Smit. ZUIDSCHARW OUDE. Begunstigd door prachtig zomerweer hebben de kinderen der o.l. school Vrijdag hun jaarlijksche schoolreisje gehouden. De jongsten zijn des morgens om ongeveer negen uur per autobus via Alkmaar naar Schoorl getrok ken, waar eenigen tijd werd verpoosd in den speel tuin. waarna de reis vervolgd werd naar Camperduin Hier werd eenige uren pootje gebaad, zandkasteelen gebouwd en verschülende strandspelletjes uitgevoerd Vandaar ging het naar Bregen, waar ook de speel tuin werd bezocht en eenigen tijd naar hartelust gespeeld en geravot in de duinnen. Weer terug in den speeltuin werden de kinderen getracteerd op een ijsje wat natuurlijk reusachtig in den smaak viel. Daarna was het doel de Hertenkamp te Alk maar met een bezoek aan de aapjes. Het was met dat al reeds laat geworden, dat vlug moest worden afgemaakt om op tijd thuis te komen, want bij de Broekerbrug zou het fanfarecorps Kunst na Arbeid" gereed staan om de kinderen af te halen. Te onge veer acht uur kwam men daar aan en ging het in optocht met de muziek voorop, naar de Koog, waar de stoet werd ontbonden. Opgetogen, druk ver tellend van al het mooie, wat ze hadden gezien en beleefd, gingen de kinderen hierna met de ou ders naar huis om in droomenland nogmaals een dergelijken fijnen tocht mee te maken. De oudere klassen zijn naar Amsterdam geweest waar zij volop hebben genoten van de vele beziens waardigheden. LANGENDIJK. Door vele bouwers wordt erover geklaagd dat er zooveel bladluizen in de koolplanten zitten, vooral ook in het koolzaad. Wij vernemen, dat verschei- denen reeds bezig zijn zich met spuiten van deze ongewenschte en te vroege „klanten" te ontdoen. KOEDIJK. Door d evereeniging het Schoolverbond werd de zer dagen weer de jaarlijksche schoolfeesten gehou den. Maandagmorgen gingen een 34 der jongste leerlingen per moto rboot van den commissaris, den heer K. Stam Mz. voor een bezoek aan het strand bij Camperduin, onder geleide van het hoofd der school den heer Stuffers en echtgenoote, de onderwijzeressen Janssonius en van Ooijen en een zstal commissieleden, Die dag mag in alle opzichten goed geslaagd heeten. Woensdag maakte de hoogste klasse een boot reis naar Haarlem. Wandelende door de stad om per electrische naar Zandvoort te gaan, waar een paar uur aan het strand werd verpoosd. Was de reis heen over Zaandam gegaan, terug ging het langs de Nauernaasche vaart, De Harmonie verleende den geheelen dag mooie muziek onder leiding van den directeur, den heer Hekket. Daar er geen buf fet aan boord was waren mej. Groot en haardochtev direct bereid gevonden daarin behulpzaam te zijn Terug op het Alkmaarder Meer dankte de heer Stuffers allen die medegewerkt hadden om dezen dag zoo goed te doen slagen. De heer Zwetsman dankte den heer Stuffers voor de leiding en de zor gen die hij besteed had, om alles voor elkander te brengen. De vereeniging het schoolverbond kan met voldoening op deze dagen terug zien. „Orpheus" de M.G.V. „Bergisches Echo" uit dankbaarheid heeft aangeboden en waarmede onze dirigent een zoo groot succes behaalde. De Duitschers waren bij het zingen van dit lied zeer onder den indruk daarvan en bee zorgden ons een warme ovatie. Aan het te geven Kerkconcert, dat iets moois beloofd te worden, zullen niet minder dan 3 solisten hun medewerking verleenen en wel FRANS VONK violist bij het Cone certgebouw orkest te Amsterdam, voorheen le concertmeester van de H.O.V. te Haarlem, JOH. LAMMEN, baszanger te Amsterdam, die over een zeer mooi mooi en diep stemgee luid beschikt en overal waar hij optreedt be* wondering verwekt, terwijl het orgel als ges woonlijk wordt bespeeld door den bekenden organist P. A. VAN LANGEN te Bergen, die ook de solitsen zal begeleiden. Het programma is dus zeer varieerend, ter wijl de toegangsprijs bij voorverkoop slechts 35 cent bedraagt, alles inbegrepen, zoodat thans een ieder van dezen buitengewonen avond van hoog artistiek kunstgehalte zal kunnen genieten. Steunt „Orpheus" in haar edel pogen om dezen avond te doen slagen, door in grooten getale dit Kerkconcert bij te wonen. Tijdens de uitvoering in de Groote Kerk zijn ten toongesteld een schilderij voorstellende het Wupper- thal, gezien vanaf den Phaffenberg, geschilderd door den kunstschilder Erwin Bowin, en een Beethoven- buste, beiden aan „Orpheus" geschonken door de stad Solingen. Ook is te bezichtigen een schilderij, voorstellende Schlossburg a.d. Wupper, geteekend door Else Gray reeds eerder aan .Orpheus" geschonken. Wij willen niet nalaten hier tevens het programma in zijn geheel te vermelden: N. Hoogerwerf. aan de M.G.V. Widdert. Jos. Beltjens. 1. Sonate le deel Bergisches Lied Door „Orpheus" „Bergisches Echo" te Ave Verum VIOOL. 3a. La Folia, Varations Sérieuses Corelli-Leonard 3b. Adagio en Fuga uit de Sonate g.gl.t. J. S. Bach BAS 4a. Aria uit „Josua" Handel. 4b. Arioso Handel. 4c. Aria „Jahreszeiten" (Arie des Simon) Haydn 4d. Aria „Elias" Mendelssohn. KOOR. 5a. Jam Sol recédit igneus 5b. O Heil'gen VIOOL. 6a. Nestalgique 6b. Nocturne N. Hoogerwerf. N. Hoogerwerf. Andre Caplet. Lili Boulanger. 7a. Agnes Dei Bizet. 7b. Aria „Der Zauberflóte" (In diesen HeU'gen Halen) Mozart. 7c. „Ich wandte mich" uit de „Vier Ernste Gesange) Joh. Brahms. 7d. Die Ehre Gottes aus der Natur L. v. Beethoven. KOOR. 8a. L'Orque L. de Rlllé. 8b. Ritters Abschied. Volgaarne verwijzen wij naar de in dit nr. voorko mende advertentie, waarin nadere bijzonderheden worden vermeld, en wekken wij een ieder op, vooral dezen kunstavond bij te wonen. VERLAAGDE prijzen MANNENKOOR „ORPHEUS" TE ALKMAAR. Nog onder den indruk van onzen mooien reis met de Pinksterdagen naar het schoone Bergische land en ons geweldig succes met het op den 2en Pinksterdag in Solingen*Wid* dert gegeven concert (de geheele groote zaal en bijzaal met tuin was geheel met belang* stelenden gevuld) willen wij op 25 Juli a.s. in de Groote Kerk te Alkmaar een herhaling geven van de nummers die aldaar gezongen werden. O.a. zal dan gezongen worden hef „Bergische Lied" tekst van D. G. van Beek, muziek van Nico Hoogerwerf, welk lied HET DOTL VOORBIJ GESTREEFD. Het ministerie van nationale verdediging heeft eenigen tijd geleden met groote plechtigheid 18 pa- rachuten uitgereikt aande leden van een plaatselijke vliegclub. De vliegers waren met dit geschenk bui tengewoon in hun schik en hun vrouwen bewonder den de rpima kwaliteit van de zijde waarvan de parachuten vervaardigd waren. Een onderzoek heeft thans uitgewezen dat geen der vliegers meer een pa rachute heeft. Hun vrouwen hebben er japonnen, blouses en ondergoed van gemaakt. Wat zullen de echtgenooten van de ministers ja- loersch zijn.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 7