Doorzitten Bezuinigingop onderwijs en warenkeuring OPTIMISME EN VOORÜITGAKG Rubriek van den Arbeid Bloembollenveiling Ee minister van onderwijs heeft zijn memorie van antwoord uitgebracht op het voorloopig ver slag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp 187. Het Handelsblad ontleent er het volgende aani Dje motiveering van de stelling, dat het wets voorstel de Grondwet zou schenden, zou alleen dan hout snijden, indien de eischen door die Lager onderwjjswet 1920 gesteld, in de Grondwet wa ren neergelegd. Die stelling, dat de Grondwet geen ruimte zou laten om de beslissing, of de vergoedingen, be doeld in de artikelen 97, 100 en 101 der Lager- onderwijswet 1920 al dan niet zullen worden uitgekeerd en tot welk bedrag in handen te leg gen van de regeeri'ng, kan niet als juist worden erkend. Iets anders is dat de wetgever de voorwaarden waarvan de Grondwet hem de formuleering op draagt niet zoo mag stellen, dat de vervulling niet mogelijk is. Van de verdubbeling der cijfers van handteekeningen spreekt noch de Grond wet noch de wet van artikel 73 der Lager- onderwijswet 1920 kan dit niet worden volge houden al valt niet te ontkennen dat men aldus zeer hoog klimt. De minister komt aan dit 'be zwaar tegemoet door de getallen anderhalf maal zoo groot te stellen. Verzwaring van de voor waarden is onvermijdelijk. [Waarop de stelling is gegrond, als zou het ontwerp in het geheel geen rekening houden met dé omstandigheid, dat jaarlijks plm. 10.000 leerlingen van de openbare naar de bijzondere school worden overgeplaatst is den minister niet duidelijk. Lie regeering acht de bezuiniging, die de ge meenten aan de wet zullen ontleenen, van niet minder gewicht dan die, welke daaruit zal voort vloeien voor het rijk. Bovendien neemt het aan tal dagelijks toe van die gemeenten, welke van rijkssteun afhankelijk zijn. Overigens behoeft de minister toch niet te herinneren, dat elke nieuwe school met haar leerkrachten voor het rijk nieuwe uitgaven beteekent. Berot»p mogelijk Be minister wil gaarne aan het bezwaar te gemoet komen dat gelegenheid tot, beroep ont breekt. De noodige -wijziging heeft hij in hei ontwerp aangebracht. Wie meent, dat de voorgestelde maatregelen geen bezuiniging van eenige beteekenis zullen brengen, kent de praktijk niet. De minister beijvert zich dagelijks naarstig- lijk om admi'nistratieven rompslomp" te beper ken en met succes. Indien een schatting van de verwachte bezui niging mogelijk ware, zu die in de toelichting niet hebben ontbroken. Iusta;nrlhiouding van schalen., (Ten aanzien van het in stand houden van de eenige openbare school in een gemeente moet het standpunt anders zijn dan ten aanzien van de stichting van nieuwe scholen. Afwijking van de bepaling, dat de eenige openbare school in een gemeente moet worden in stand gehouden, zoo lang zij nog door acht leerlingen wordt bezocht acht 'de minister wensehelijk. Bij de maatregelen om te geraken [tot opheffing van zeer kleine scholen, die in voorbereiding zijn, zal ook aan het vraagstuk der al dan niet gedwongen samenwerking van gemeenten aandacht worden geschonken. Die minister kan niet inzien, dat de overheid er op den duur aan zal kunnen ontkomen te beoordeelen, of het onderwijs, dat bepaalde ou ders voor hun kinderen wenscben, al dan niet in reeds bestaande en voor die kinderen behoor lijk bereikbare scholen gegeven wordt. Het ïs de normale taak der overheid om te onderzoeken, of een wenseh, welker vervulling voor 'haar geldelijke lasten medebrengt, al dan niet een redelijken principieelen grondslag heeft. D|e Warsnkcurtng. Wat betreft de bijdragen aan gemeenten in de jaarlijksche kosten aan keuringsdiensten deelt de minister mede, dat het plan tot bezuiniging met betrekking tot de keuringsdiensten voor waren, dat hij bij de aanvaarding van zijn ambt vond, tweeledig is: 1. meer rationeele bezetting van de keuringsdiensten met personeel en wel in verhouding tot het zielental der districten. Er zijn enkele diensten, die eenigszins ruim, an der© diensten die eenigszins karig bezet zijn met personeel. In totaal zouden, door deze re organisatie 68 ambtenaren kunnen afvloeien. Daardoor zou in totaal 252.164 gulden worden bespaard. 2. Door verlaging van het salarispeil der ambtenaren zou een bezuiniging van onge veer SOjOOO gulden worden bereikt. Op de be grootingen van de diensten voor 1933 was reeds door korting op de salarissen en door besparing op materieel 68.900 gulden bezuinigd. In totaal zou zoo 350.000 gulden bezuinigd worden waarvan 175.000 gdulden ten voordeele van het rijk zou komen. Dit plan, dat na ern< stigg onderzoek is gevormd, steunt op de ge dachte dat de werking van de Warenwet niet) moet worden aangetast. Die personeel inkrimping met 68 plaatsen zal op ©en totaal van 381 ge schiedden. i De minister heeft zich na de aanvaarding van zijn ambt zoo spoedig mogelijk op de hoogt© gesteld van deze aangelegenheid. Hij is tot de slotsom gekomen, dat' zoo drastische sa larisvermindering als in het voorloopig verslag is gesignaleerd moeilijk te aanvaarden zal zijn. Bovendien meent hij, dat de salarisverminder- ring van deze ambtenaren niet afzonderlijk moet geschieden maar moet worden bezien in het kader van de algemeene wettelijke voorziening betreffende de salarissen der gemeente-ambtena ren, die de regeering voorbereidt. Zoo goed als er menschen zijn met ©en ge- z'onde eetlust, met een opgewekt humeur etn ©en benijdenswaardige levenslust, zoo zijn er ook, die een optimisme aan den dag leggen, die zelfs in de donkerste tijden nog hoopvolle ver wachtingen doen koesteren. Het echec van de Londensche economische wereldconferentie, de geringe resultaten, die de Volkenbond heeft bereikt, het bericht dat Ja pan zijn militaire begrooting met meer dan ©en millioen yen heeft verhoogd, om bij het .buiten land te blijven, moest, zoo zou men „mieenen., een ieder toch wel moedeloos stemmen. Onze regeering staat voor een bijna onoplos baar vraagstuk om de staatsbegrooting sluitende te krijgen, het millioenentekört te dekken. Dui zend en een eischen en vragen wegens de maat schappelijke ontreddering en de economische ont ,wrichting omtrent 'steunverleening en arbeids voorziening. Wie hebben nu gelijk, de optimisten of de pessimisten. Die vraag vloeit ons uit de pen, Bij het lezen van het volgende bericht: Nog steeds neemt het aantal geheel en ge deeltelijk werkloozen gestadig af. In den loop van de maand Juni is het gezamenlijke aantal met ongeveer 25000 verminderd. En nu verder: Een bestuurslid van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, de heer "M. A. Kroes, heeft op een congres, te 's-Gravenhage gehouden, ge sproken over speciale autowegen, die noodza kelijk moesten worden aangelegd. 'Om nu verband te zoeken tusschen autowe gen en malaise, daarvoor is noodig med© te dee- len wat genoemde ingenieur op genoemd con gres heeft gezegd. Laten wij hem nu evten aan h'et woord, dan zijn wij met de oplossing klaar. Nederland teld© .twintig jaar geleden nauwe lijks 2000 auto's, tien jaar'geleden 23.000, vijf jaar geleden ,83.500 en thans Juli .1933 ^ijn er op zijn minst ,175.000 met inbegrip van de on geveer 85.000 motorrijwielen. In de laatste vijf jaren is het .aantal dus, on danks de malaise hier te lande verdubbeld. Voor Nederland voorziet spr. binnen weinig jaren een economische mogelijkheid, van een auto per twee gezinnen. Dat cijfer is [geba seerd op de helft van de welvaart van Amerika Thans Betalen 175000 autoB'ouders tezamen 12.5 millioen gulden wegenbelasting. Stellen wij, dat er tegen dien tijd. twee maal zooveel uit de wegenBelasting zal moeten worden gekaald als thans, dan zou'iedere automobilist kunnen volstaan met een derde van de wegenBelasting te Betalen die Bij in 1923 nog moest offeren. Er schuilt waarlijk geen utopie achter deze bere kening. Wij gaan een periode van, welvaart te gemoet als de meesten onzer nimmer zouden hebben gedacht. De maatschappij zal zich echter moeten losma ken uit de oude finantieele en monetaire verhou dingen. E© leuze „terug naar jaren van voor ■19114" is alleen ten opzichte van de handels-vrij heid te aanvaarden. Voor het overige zal men ■zich geheel opnieuw hebben te oriënteer en, niet naar het verleden, doch naar de .toekomst. Nu weten wij het. Langs betere wegen, ook in overdrachtelijken zin, zullen wij allen gaarne samenwerken. DE INHOUD DER COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMSTEN. In een vorige rubriek van den arbeid hebben wij een overzicht gegeven van de ontwikkeling der CAO. in Nederland. Thans zullen wij iets naders mededee- len omtrent den inhoud dier CAO. Van de 1325 contracten op 1 Juni 1932 waren er 1007 die voor één onderneming golden met totaal 32334 arbeiders. 253 CAO. golden voor meer dan één onderneming in dezelfde plaats, 39 CAO. voor meer ondernemingen in hetzelfdedistrict en 26 C AO met 146677 arbeiders voor meer ondernemingen in verschillende districten, resp. het geheele land. De geldigheidsduur was voor 1040 CAO met 49 procent der arbeiders een jaar of korter, slechts 15 CAO duurden 2 jaar of langer. 1145 CAO met 236396 arbeiders bevatten behalve een regeling der indi- vidueele arbeidsvoorwaarden ook andere bepalingen betreffende den arbeid. In 910 CAO met 155912 ar beiders had de werkgever zich verbonden de bepa lingen der CAO toe te passen op het geheele daar voor in aanmerking komende personeel. 709 CAO, metl24031 arbeiders bevatten als loonnorm uitslui tend het tijdloon. Kindertoeslag werd gegeven in 123 CAO. met 67024 arbeiders. Tusschentijdsche loonshreziening kon plaats vin den bij 122 CAO met 83948 arbeiders, bij 13 CAO met 20359 arbeiders werd als aanleiding daartoe vermin dering in de kosten van het levensonderhoud ge noemd. De arbeidsduur is geregeld in 1105 CAO met 215119 arbeiders. Voor 71 procent dezer arbeiders was de arbeidsduur 48 uur per week, voor 19 procent, voor namelijk de abeiders in het mijnbedrijf korter dan 48 uur. Ddor de invoering van de ziektewet is de zieken geldregeling niet meer zoo noodig als vroeger. Dit neemt niet weg, dat in 801 CAO. met 128668 arbei ders gunstiger bepalingen voorkwamen voor de ar beiders dan in de ziektewet. Vacantie werd gege ven in 1189 CAO met 215959 arbeiders. Deze was vrijwel voor alle arbeiders met behoud van loon. De duur der vacantie was voor 36030 arbeiders 1 tot en met 3 dagen, voor 69318 arbeiders 4 tot en met 5 dagen, voor 67940 arbeiders een week en voor 42631 arbeiders, waarvan 34711 in het mijnbedrijf langer dan een week. In vrijwel alle CAO. was een regeling betreffende een toeslag voor overwerk, eveneens een regeling van de betaling van den Zondagsarbeid. In 809 CAO. met 2285858 arbeiders was de oplossing van geschil len aan een scheidsgerecht onderworpen. De publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat verder een groot aantal gegevens omtrent in de CAO. vastgestelde loonen en ver schillende bijzondere voorwaarden. bij Wielrijder^ Zonmtbrand. Smetten en Stukloopen van Huid Voeten, verzacht en geneest men met Heden werd de eerste veiling van Bloembollen gehouden. De veilingleider roept de talrijke belang stellenden een hartelijk welkom toe. In tegenstel ling met de groentenveiling waar alles duf en dood is blijkt het dat er voor het bloembollenvak nog wel belangstelling js. Echter wanneer de teelt van bloembollen niet be perkt wordt gaat het net als met de aardappelen en groenten, de hoeveelheid kan niet worden geplaatst. Vandaar dat de regeering is gekomen met een sa- r.eeringsplan waarvan we hopen dat het in het belang van het bloembollen vak zal zijn. Door het saneeringsplan zijn we niet meer zoo vrij in onze aanvoer, maar moeten de bollen behoor lijk gesorteerd worden aangevoerd. De vroege tlpen op c.M. maat de Darwin en late tulpen op zift maat. Aangevoerd waren 2.000.000 bollen waarvan het meerendeel den minimumprijs niet kn opbrengen. We noteeren als volgt. 12 c.M. 11—12 cM. 10—llcM. 1.40 1.00—1.10 1.55 1.15—1.30 1.00 Brillant Star Witte Zwaan Tanne Combe Landers Vuurbaak Scarlet Due Baron de Latonaye Proserpine Pink Beauty Gele Prins Boule de Neige Culinan La Reine Roos van Dekema Le Notre Salvator Rose El Toreador Prins der Nederlanden Clara Butt Sieraad van Flora Schoonoord Flamingo La Candeur Ibis Rijzende Zon Scarlet Due Azelea Blauwe Druif Gele Crocus Courone d'Or Oranje Nassau Will. Copland Mr. v. d. Hoef Couleur Cardinaal Grand Due Eleetr Pr. v. Oostenrijk Murello Sendn Ingl. Comb. Yellow Pride of Haarlem Gen. de Wet WU1 Pitt Picote City of Haarlem Dor Saint Simon Herman Sehegel Theeroos Prof. Rouwenhof Bartigon Mon Freson Witté Valk Witte Due Max Due de Berlin Allard Pierson Victor de Oliviera Peach Bloesom 1,70 3.05 1.40 2,50 1.00 0.95—1J05 0.90—1.00 0.65 0.90—0.95 3.25 2.55 1.40 1.00 0.85 1,40 1.00 1.40 1.00 1.00 1,65 1,20 0.20 0.150.20 1.60 1 1.55—2.50 0.90—1.00 0.65 1,45—2.00 1.15—1,35 1,40—1,80 1.00 1.70—1.90 1.50—1.65 1.10 1.40—1.50 l.OO—1.05 1,40—1,50 1.00 0.90 0,90—1,00 0,70—0.75 0.90— 0.65 1.40—1.45 0.90—1.00 0.65—0.75 1.05 0.80 1,20 1.70 1,40 1,40—1),55 0.90 1.15 0.65 0.900.95 0.65 2.30—2.65 1.60—2.00 1,40 1.00 2.20 1.70 0.90 0.65 1.65—2.10 1.30—1.50 P^a^elijk Nieuws Broek op Langepilij[k„ Vergadering van druivenkweekers op 20 Juli in het betaalkantoor te Broek op Lan gendijk, onder presidium van den heer S[« de Boer die memoreert dat op verzoek van enkele kweekers en ook door het bestuur, deze verga dering is belegd om een bespreking te houden over het veilen van de edele vrucht 'de druif. [Reeds een paar jaar is zulk een 'vergadering ge houden en steeds werd er veel voor gevoeld om hier de druiven te veilen, doch er 'tot heden toe nog niet veel van terecht gekomen. Enkelen hebben zich aan het besluit gehouden en hl hun druiven hier geveild. Ik kan thans niet zeggen of de [prijs hier al tijd goed is geweest, dat kunnen straks de Be trokkenen zelf beter mededeelen. Deze verga dering is belegd om het voorstel té 'doen hier alle druiven te vellen. Het is met een 'nieiujw product, waarvan het kwantulm nog niet groot is, altijd moeilijk om een begin te [krijgen én om dat begin te krijgen, behoeven wij ons niet te verheelen dat het misschien met een .paar vei lingen eens niet gaat, zooals wij wél ;zouden wenscben maar als een parig hét besluit geno men wordt en men zich daaraan houdt, .terwijl tevens gezorgd wordt dat hetgeen voor eerste soort gepresenteerd wordt van prima kwaliteit is, dan is er grooter kans van 'slagenj. Voor deze vergader ing zijn 35 kweekers op geroepen, waarvan de grootste helft tegenwoor I dig 'is, maar wat wjjder in den [omtrek zijn nog 1 heel wat meer druivenkweekers, welke als het hier gaat ook zullen komen, omdat die thans zoo hier en daar hun product verkoopeh, daar zij dicht in hun nabijheid geen vaste veiling hebben. - i Door de kweekers die het vorige jaar 'hier .geveild hadden werd .médegedfeeld, dat zij over den prijs die hier gemaakt werd zeer "tevreden waren. Besloten werd om eenparig te Broek te vei len en de druiven eh bloc te presentceren. D© uitvoering hiervan Werd in handen gegeven van den heer Duif, .wélke ook steeds op goo'n uit stekende wijze de tomaten verzorgd heeft. Ver der werd besloten om in overleg met den han del de druiven ,aan te nemen in [acht ponidskist- jes én de yéilingdagen te houden op iederen 'Dins dag en Donderdag alsook op de die dagen toma ten geveild worden. Voorzitter dankt de vergadering voor de za kelijke bespreking en hoopt dat het genomen bseluit goede resultaten jaag afwerpen en dat het heerlijke product niet denzelfden kant op gaat als zoovele producten, d.w.z. dat het den minimumprijs niet kan opbrengen, maar dat het integendeel een goede, prijs mag opleveren. iSint Pancras. Vrijdag 21 Juli had het jaarlijksche schoolfeest van de o.l.s. plaats.- Met vier bussen van de HABO werd de reis ondernomen, ditmaal gingen alle kinderen tege. Ook al door de malaise. Andere jaren gingen de hoogere klassen een verdere reis ondernemen. He route was eerst naar Schoorl waar volop werd genoten van speeltuin, en du;in. ,Van Schoorl naar Camperduin aan zee, waar de zee lokte tot pootje baden. Door het warme weer wred hier volop door de jeugd geblruik [van gemaakt. Daarna nog een duinwandeling en toen nog naar de hertenkamp en apenkooi in jAlk- maar. Om zeven uur kwamen de kinderen op- gewékt en zingende terug. Dengenen, die met ,hun finantieele offers dit kinderfeest hebben doen plagen komt een wbord van dank toe. Laïigdiijdijk. P© minimumprijzen van .aardappelen zullen gelden tot 1 September. Voor de gekeurde .aard appelen wordt echter ©en uitzondering gemaakt en wordt voor gekeurde aardappelen tot maat 50 de datum verlaat tot 15 November. Deze aardappelen zullen echter moeten zijn voorzien van een certificaat vaP den keuringsdienst. Grovere aardappelen zullen pa 1 September niet meer voor den minimumprijs in aanmerking ko men. Het schijnt, volgens de Ontwaking, in de bedoeling der pegeering te liggen dat er voor consumptieaardappelen een regeling wordt ge troffen. Verder ligt het in de bedoeling om zoo mogelijk ,met .14 dagen een «voorschot op do tuinbouwsteunregeling 1'933 ,ui,t te betalen, voor de deensche .witte kool, van 1 Januari tot en met ,31 .Mei 1933 en voor vroege aardappe len vanaf ongeveer .25 Juni fot en met onge-' veer 1415 iJuli. Het bedrag is nog piet be kend. Men .rnoet echter niet rekenen op meer dan 60' cent per 100 kilogram. BANG OM UIT TE GAAN. Hevige aanvallen van rheumatiek. Nu alles vergeten. Het moet wel geruimen tijd geduurd hebben, voor dat de rheumatiek van dezen man zoo ernstig werd Daarover zegt hij niets. Maar hij maakt het dui delijk, dat slechts vier of vijf maanden van Kru- schen Salts-gebruik noodig waren om hem alle geleden pijnen te doen vergeten. Dit is wat hij zegt: „Ik heb vaak Kruschen advertenties in de bladen gezien en ik vind, dat het niet anders dan mijn plicht is, dat ook ik een kleine getuigenis zou geven. Voordat ik begon Kruschen te gebruiken, had ik heel erge'n last van rheumatiek, voornamelijk in mijn beenen. Ik had het zoo erg, dat ik herhaal delijk op straat neerviel. Ik heb nu meer dan twee jaren Kruschen Salts gebruikt. En de laatste 18 of 20 maanden heb ik in 't geheel geen pijn meer ge had. Terwijl ik toch vroeger altijd bang was om uit te gaan. Kruschen Salts is goud Waard." 1. L. Elke „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts is een wetenschappelijke combinatie van minerale zouten, welke al uw afvoer-organen aansporen nieren en maag en deze. geregeld aan 't werk houden, zooals de natuur dat bedoeld heeft. Het gevolg van dez<) inwendige zuiverheid is. dat ver- frischt en vernieuwd bloed door uw aderen stroomt. Giftig urinezuur, dat uw rheumatische pijnen ver oorzaakt wordt langs natuurlijken weg verwijderd en de pijnen houden op. En als U voortgaat met „de kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts, zal uw geheele wezen lichaam en geest van deze zuiverende verfrisschende werking den weldadigen invloed ondervinden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per fla con en wordt gefabriceerd in Engeland door de Fa. E. Griffiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Manchester gevestigd." Stralende gezondheid voor é'n cent per dag.:

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 8