"1 L' Raad Koedijk Nieuwsblad v. Hoil. Noorderkwartier No 88 temlfoon intercommunaal Nr. ss DONDERDAG 27 JULI 1933 42e Jaargang KLINKERT, Langestraat 93, Alkmaar, Tel. 302 Volkenbond en Wereldconferentie NIEUWE DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprijs: per J maanden LU. llitgavi: Firm I. II. UIZEH - Redacteur i. li. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVEKTENT1EN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Binnenlandse!? Overzicht De eerste stap op weg naar bezuiniging. Het wetsontwerp-Marchant door de Kamer aanvaard. Ook het retorsie- ontwerp en de landbouwwet aangeno men. Wij hadden beloofd te zullen schrijven over het bezuinigingsontwerp van den minister van Onder wijs. Nu het voorstel zonder veel tegenstand door de Tweede Kamer is aanvaard, behoeven wij er niet zoo heel veel van te zeggen. Aanvankelijk zag het er naar uit. dat het eerste bezuinigingsvoorstel het beste op een onwillige Kamermeerderheid zou stranden, met het overal oplaaiend verzet tegen de plannen van Mr. Mar'chant bleek niets anders dan loos alarm te zijn. Nu alles met een sisser is afge- loopen kunnen wij ons van de plicht ontslagen achten uitvoerig op de geleverde critiek in te gaan, te meer, daar wij den indruk hebben gekregen, dat die critiek niet geheel au serieux moet worden ge nomen. Ondanks het hevige verzet, dat vooral van rechts, tegen het wetsvoorstel werd ontketend, heb ben de heeren toch alles geslikt, ja zelfs na de eerste scherpe aanvallen, toen men blijkbaar iets te hoog van den toren had geblazen, bond men wat in om tenslotte geheel terug te krabbelen, zij het ook, dat de minister aan eenige der belangrijkste geuite be zwaren tegemoet is gekomen. De voornaamste bepalingen van het ontwerp, zooals het thans is aangenomen, komen hierop neer: De eischen (leerlingen-aantallen) voor het stich ten van bijzondere scholen worden anderhalf maal vergroot (oorspronkelijk had de minister ze willen verdubbelen) en voor het stichten van nieuwe open bare scholen zal de toestemming vereischt zijn van de Kroon. Deze toestemming zal niet worden gege ven. wanneer het aantal candidaat-leerllngen niet gelijk is aan dat, hetwelk voor een bijzondere school zou worden geëischt. Bij de inrichting der scholen moet voorts de grootste zuinigheid worden betracht, waarvoor een bepaalde regeling wordt voorgeschre ven. Voortaan wordt ministerieele'goedkeuring ver eischt voor gemeenteraadsbesluiten «tot verbouwing of verandering van inrichting van openbare scholen Practisch zal deze bepaling ook wel voor het bij zonder onderlijs gelden. Wat de vergoeding voor vervoer der leerlingen, dié veraf worien betreft is de grens, waarboven de vergoeding van kracht wordt gebracht van 4 op 5 K.M. Oorspronkelijk had de minister 6 K.M. gevraagd. Tenslotte heeft de mi nister op aandrang van velen de mogelijkheid tot beroep ingesteld. Door een en ander wordt de stichting van nieuwe scholen bemoeilijkt, hoewel er een achterdeurtje is opengelaten in het geval van een „aanzienlijke toeneming of verplaatsing der bevolking.' De macht van den minister is nu vergroot, immers de uitvoering van de schoolwetgeving is thans in Den Haag gecentraliseerd. Terecht is opgemerkt, dat de ïegeering „zelf de touwtjes in handen neemt'.. Zulk een maatregel wordt o.i. volkomen door den bestaanden financieelen noodtoestand gerechtvaar digd. Nattuurlijk valt het niet te zeggen hoe groot de bezuiniging in de practijk zal zijn. In ieder geval is het belangrijk, dat er een ernstige poging tot be zuiniging is gedaan en dat de eerste op dezen weg is afgelegd. Het laat zich aanzien, dat, als onze lezers deze regels onder oogen krijgen, het ontwerp, waarmede spoed wordt betracht, ook reeds door de Eerste Kamer zal zijn behandeld, en naar wij vertrouwen, eveneens zal zijn aanvaard! Voorts heeft de Tweede Kamer het retorsieontwerp en de landbouwmachtigingswet goedgekeurd, even eens zonder veel verzet. De Finantieele nood van de gemeente. Geen overname van de contributie van het A. A. Z. A. Finantieele bij stand gevraagd aan de Kroon. De gemeente onder Voogdijschap. De uitkeering van de garantiebedragen aan tuinders. De raad dezer gemeente kwam Dinsdagmiddag in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Ninaber. Na den heeren het welkom te hebben toegeroepen worden de notulen van de vorige vergadering onver anderd goedgekeurd. Door den voorzitter worden de volgende mededee- lingen gedaan; dat goedgekeurd is terugontvangen de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de be zoldiging van den veldwachter; dat met ingang van 2 Juli weder is geldig ver klaard de steunregeling voor werklooze landarbei ders; dat goedgekeurd is terugontvangen de verordening op de heffing van opcenten op de personeele belas- ^dat van den Keuringsdienst voor Waren te Alk maar is ingekomen het verslag over het dienstjaar 1932; dat van Jb. Hartog bericht is ingekomen van niet aanneming van zijne benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het correspondentschap der arbeidsbemiddeling en dat P. Koning evenmin daarvoor in aanmerking wenscht te komen; Bur gemeester en Wethouders wenschen in deze geen voordracht meer te doen. Naar aanleiding van deze mededeelingen doet de heer Hart een vraag over de steunregeling en ant woordt de voorzitter dat de steunregeling geldig is tot 29 Juli a.s. en geregeld verlenging moet worden aangevraagd. Ingekomen Stukken, i Van de Crisis Commissie van het A. A. Z. A. en en Omstreken verzoek gedeeltelijke steun te ver strekken bij het betalen der contributie van de leden, die hierto niet meer in staat zijn. De Voorzitter zegt, dat B. en W. met dit advies komen op grond van de geldelijke kwesties. Wan neer de gemeente hieraan gaat beginnen weten we niet waar we aan toe zijn. Ook is de gemeente niet in staat dit te doen. B. en W. vreezen. dat wan neer nu een enkeling niet kan betalen, dat er dan velen zullen komen. Meerdere gemeenten hebben een besluit genomen als thans wordt voorgesteld. Deze kwestie is ook besproken in de 50 Westfriesche gemeenten en bijna unaniem kwam men tot dit resultaat. De Keer HART zegt, als vertegenwoordiger van het A.A.Z.A. en als lid van de crisiscommissie een zelfde schrijven te hebben ontvangen. Nu mogen mogen B. en W. zeggen dat er geen geld is, maar met een afwijzende beschikking zijn we er niet. Er zijn reeds gevallen dat de menschen als gevolg van de crisis hebben moeten bedanken en royement zal aanstonds het gevolg zijn van niet betalen. Wij als vertegenwoordigers hebben de taak de menschen er op te wijzen zoo lang mogelijk te betalen en in het fonds te blijven. Daarom zijn er op het oogen- blik nog maar zoo weinig. Ook zou ik willen weten of B. en W. in overleg zijn getreden met den plaat selijken geneesheer omdat dit ten nauwste ver band houd met zijn levensbestaan. Ruim f 100 wordt er aan den Kanaaldijk in het fonds gestort en daar van is het grootste gedeelte voor den dokter. Bij bedanken door de menschen zullen deze toch voor gemeenterekening komen en wanneer het eenmaal in handen van de gemeente zit heeft men de kans dat door de bezuiniging de menschen te laat in het ziekenhuis zullen worden opgenomen. Wanneer dit besluit wordt genomen zullen de uitgetreden men schen eeuwig ten laste van de gemeente blijven omdat zij na een bepaalden leeftijd dubbele con tributie zullen moeten betalen en hiertpe niet in staat zij* Ik heb toch geen zwaar gezin, twee kin deren en betaal iedere week een gulden aan het fonds. Zoo'n gunstige regeling als thans wordt voor gesteld kan men niet zoomaar afwijzen ook als men een noodlijdende gemeente is. Men verkrijgt bezui niging wanneer deze regeling wordt aangegaan. De hand die ons toegestoken wordt kunnen wij maar niet zonder meer ofwijzen. De VOORZITTER zegt, het hiermede niet eens te zijn en het voorstel anders dus niet zoo zou zijn gedaan. Er is wel degelijk overleg gepleegd met den geneesheer en ook is er rekening gehouden met de opname van patiënten in het ziekenhuis. Door het bestuur van de 50 Westfriesche gemeenten is aan het fonds om nadere inlichtingen gevraagd maar deze zijn nooit verstrekt en ook geen cijfers. De heer HART vraagt, of, wanneer er menschen voor het fonds bedanken, deze door de gemeente worden opgenomen onder de gemeentepraktijk van den geneesheer. Neemt deze hen dan onder be handeling? De VOORZITTER antwoordt, dat de opzet is dat de menschen geholpen moeten worden. De heer SMIT. Heeft er overleg plaats gehad met den plaatselijken geneesheer? De VOORZITTER: Ja. De heer SMIT: En mag ik ook het advies weten? De VOORZITTER: De dokter heeft gezegd dat wij het zelf moesten weten. Nog nooit is door hem be zwaar gemaakt tegen uitbreiding van gemeentehulp. De heer MULDER zegt, dat hem een geval bekend is waarbij de menschen voor het fonds en voor de ziekenhuisverpleging hebben moeten bedanken. Dit geval komt dus vast voor rekening van de gemeente. Dat is de eerste strop. En velen zullen uit onmacht moeten volgen. Wanneer de gemeente de voorge stelde regeling gaat aanvaarden dan gaat zij be zuinigen. De heer Jb. Visser zegt dat wanneer er 10 procent bedankt en de gemente gaat daarvoor betalen, dat het gevolg zal zijn dat er aanstonds voor 80 procent moet worden betaald. De heer HART. Dat kan het gevolg zijn. Maar zoo deze regeling niet wordt aangenomen dan kan ik het niet meer verdedigen dat èr een gunstige regeling zal komen. Wanneer de menschen aan stonds niet meer betalen, dan zal de geheele genees- dige verzorging voor rekening van de gemeente komen, en zal ook de dokter zich tot de gemeente moeten wenden. Dit is een ernstig vraagstuk, waarin de raadsleden niet zoo thuis zijn als ik. Zonder een commissie-onderzoek vindt spr. het gevaarlijk het voorstel van B. en W. te aanvaarden. Hij wenscht alsnog in overweging te geven deze zaak eerst te onderzoeken. De heer GROEN zegt. dat de menschen op het Zuideinde van Sint Pancras hebben vergaderd en daar aanstonds het grootste gedeelte voor het dok tersfonds zal bedanken. Het voorstel van B. en W. hierna in stemming gebracht wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen Voor stemden de heeren Jb. en W. Wisser, Jb. Kra mer en S. Smit. Tegen de heeren Hart, Mulder en Groen. Van W. Bleeker verzoek ontheffing van honden belasting 1933 voor 1 hond. b. Overeenkomstig wordt besloten. Verzoek van P. Korver ontheffing hondenbelas ting 1933 voor half jaar. c. Overeenkomstig wordt besloten. Van het Burgerlijk Armbestuur verzoek om ver hooging subsidie. d. De VOORZATTER zegt. dat het thans helaas zoover is gekomen, dat het verzoek aan den Kroon om finantieelen bijstand voor hem ligt. Dit is een besluit dat zwaar Valt te nemen. Als volmondig mensch wordt men hierdoor onder voogdijschap geplaatst. B. en W. verzoeken met aandrang dit besluit met algemeene stemmen te nemen. Zonder eenige discussie conformeert de raad zich aan dit voorstel. Door den heer HART wordt nog ingegaan op eenige aanvullingswijzigingen van de begrooting, waarop door den voorzitter wordt geantwoord. r Fotografisch Atelier en Amateurs-Fotohandel Vraagt U prijs. Wij zijn billijk Fotobriefk. f 2.- (zwart), f2.50 (super) ier) e. De VOORZITTER zegt"dat dit de volmondige instemming heeft van B. en W. Zonder eenige discussie wordt door den raad het l gevraagde besluit genomen. Aanbieding Rekening 1933. Ontwerp Bouwverordening. De VOORZITTER zegt dat deze zal moeten wor den aangehouden omdat het advies van de gezond heidscommissie nog niet is ingekomen wegens on gesteldheid van den secretaris. De heer KRAMER vraagt of de leden van den Raad geen afschrift hadden kunnen krijgen, dan hadden zij de verordening kunnen doorlezen. De VOORZITER zegt, dat hiertegen geen bezwaar bestaat en bij de raadsleden zal rondgaan. Bespreking overeenkomst met St. Pancras 'tol! toelating van leerlingen tot de Openbare Lagere School. De Voorzitter wenscht in de openbare raadsver gadering de mededeeling te doen dat de zaak zooals deze in comité is besproken door hem met den bur gemeester van Sint Pancras is behandeld. Straks zullen de finesses van dit onderhoud worden mede gedeeld. Echter verkreeg ik de toezegging van den burgemeester dat door hem alle medewerking zal worden verleend om een oplossing te verkrijgen zooals die door ons wordt gewenscht. Ingekomen is nog een schrijven van de afd. van den Neutralen Bond, waarin gewezen wordt op het lange uitblijven van de voorschotten. Gevraagd wordt om hulp voor die tuinders die niets meer in huis hebben. De VOORZITTER zegt. te kunnen mededeelen dat de gelden reeds in Broek op Langendijk aanwezig zijn. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat deze gelden deze week nog worden uitbetaald. De moge lijkheid zeg ik. Echter stellen B. en W. voor dat wanneer deze week geen uitbetaling wordt gedaan en er menschen zijn die in broodnood verkeeren zij op de secretarie een bon kunnen bekomen voor het aanschaffen van brood. De heer MULDER is verheugd dat deze mededee ling gedaan wordt, maar hoort er toch vreemd van op dat de gelden reeds op Broek op Langendijk aan wezig zijn, en we hier een hoofdbestuurslid hebben dat er weinig van weet, want anders zou hij het wel in de gemeente bekend hebben gemaakt. Meermalen is door ons bestuurslid bij den betaalmeester op spoed aangedrongen en heeft hij hem meermalen verweten dat het te lang duurt. Spr. zou hem ook nu willen verzoeken bij den betaalmeester op spoed aan te dringen, omdat het anders voor hem wel eens nadeelige gevolgen kon hebben. De nood is hoog. Op een vraag hoe veel het voorschot zal bedragen wordt geantwoord dat men meent van voor de deensche witte kool 50 cent en voor de aardappelen 70 cent. Hiermede is de agenda voor de openbare vergade ring afgehandeld en sluit de voorzitter deze bijeen komst. de plenaire zitting der conferentie op Dlonderdag a.s. de conferentie adviseert het bureau op te dragen de toebereidselen te treffen voor een her vatting der plenaire zittingen. De conferentie zou den voorzitter, den viee.voorzitter en het bureau de bevoegdheid geven: *e tot elke actie over te gaan welke zij geschikt achten om een welslagen te vergemakkelijken, hetzij door het bijeenroepen van een door de conferentie in .te> stellen comité, of van vertegenwoordigers der staten die in het bijzonder bij een .bepaald pro-, bleem zijn betrokken; 2e. te bepalen wanneer en hoe de conferentie opnieuw zal worden bij eengeroepen. Hef eventueel door de conferentie in te .stel len kleine comité zou voor 1 November beslis sen of de conferentie al of niet gal worden her vat. Terwijl wij nog diep in de crisis zitten Gelukkig het land dat er anders over denkt, rn Australië is zoo'n land. Het is .het eenige land in de wereld, waar men optimistisch pver de toekomst spreekt. Daar is de bevolking ppi gewekt ,daar is men overtuigd, dat het hoogte punt van de crisis is bereikt en gelukkiger da gen aanstaande zijn. In Holland weet men wel beter, maar men doet alsof....... Nieuwstijdingen De landdag van de NCRV. j Naar wij vernemen thebben zich voor den Opschriften die eerder ergerins wekken dan belangstelling. We hebben laatst nog een foto gezien van het schitterend paleis dat voor den Volkenbond te Geneve gaat verrijzen. Zoo men weet betalen de bij den Volkenbond aangesloten staten een jaarlijksche contributie. Nu weet men ook, dat, wanneer men als-lid eener vereeniging zijn contributie niet betaalt, men wordt geroieerd. Wat zal er met de Sta ten gebeuren die in gebreke blijven? Want steeds meer leden van den Volkenbond 'blijven in ge breke hun contributie te betalen. In de eerste tien jaar van het bestaan van den ,Bond waren slechts drie of vier staten niet bij machte hun contributie te betalen, doch in 1930 wareji het er reeds 12, in 1931 al i6 en In het afgeloopen jaar betaalden 28 leden geen contributie. Aangezien het voor het meerendeel de klei-, nere staten zijn, bedraagt het verlies slechts ongeveer 21 procent, doch het feit, geeft te denken. v f Diuitsehland dat ook in gebreke is gebleven,, heeft den bond medêgedeeld dat een bedrag in Marken, giftijk aan de contributie, is vastge legd bij een bank in Duitschland. Het geld kan echter niet buiten Duitschland worden gebruikt Eln wat de wereldconferentie betreft, de sta ten hebben uitsluitend op het oog gehad „ieder voor zich en nu lezen wij, dat het rapport van I het bureau der Economische conferentie inzake Landdag der NCRV, (die Donderdag, heden te 1 Apeldoorn gehouden zal ^worden, reeds meer dan veertig duizend bezoekers opgegeven. - Daar ook heden ,nog "bij de .vier ingangen van het landdagterrein toegangskaarten verkrijgbaar .zul- len zijn ,is de veronderstelling niet te gewaagd dat tusschen de vijftig en zestigduizend deel- nemers dien dag ,zullen samenkomen, zoodat betoogdag der NCRV, ,een gewéldige menschen massa bijeen zal brengen. ,Ev)nstig «ntoUlngieval. Gisteravond omstreeks kwart pver acht. is een personenauto, waarin zich vijf jongelui van 15 tot twintig jaar, tt.w. vier jongemannen en een meisje bevonden, d'ie pp weg waren .van het IJsel meer, waar ze gezwommen hadden, naar hun- woonplaats Apeldoorn in^volle vaart op de iSta- t ionslaan legen een .boom gereden. De .inzittenden werden allen min pf meer ernstig gewond. Die Lutinc goldrush. Uit Terschelling wordt gemeld, dat nadat me» gisterochtend reeds voor het aanbreken van den dag ,naar het Lutineterrein was uitgeva ren men er ,ïn de„ loop van den middag in ge slaagd is het eerste deel van den koker op den kegel te bevestigen. .In den loop van den mid dag had men het water verkend en van dien aard bevonden, dat ,men ondanks den niet idea len wind, tot -uitvaren besloot Om circa drie -jiur was men met deze operatio geslaagd. Van dit .oogenblik af begon de taak van de vijf -helpers van den heer Reekers in het niwendige van den toren, welke bestond in het aanDrengen van de .bouten voor een hechte ver binding tusschen de .beide deelen, en in het leg gen van de pakking. Het spoftk der onbewaakte overwelgetn. Uit Groningen bericht men aan de Tel., dat gistermorgen vroeg de .melkwagen van de ge broeders Steen te ,Rorgweg beiden ongehuwd op den onbewaakten pverweg tusschen de stop plaats Westerbroek en .het Eoxholstermeer door den trein die om 8 „03 van Groningen naar Nieu- weschans vertrekt, is -gegrepen. Een der beide broeders de 41-jarige Jannes was onmiddellijk dood. De andere ,de 32-jarige Johan, leefde nog; doch hij was zeer zwaar gewond;. Hij is met1 den trein WinschotenGroningen paar Gronin gsen overgebracht. Het paard was verpletterd' en de wagen iwas geheel vernield.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1