Ff 1 IZ laarjj Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 42e Jaargan -bÉJptatowfc «ïïfïïXSïU Vacantie-Film HUNKERT - Fotograaf - Fotohandel - Alkmaar Auto met zeven hengelaars uit Amsterdam vermist Nq 91 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NU. 52 DQN[ DERDAG 3 AUGUSTUS 1933 NIEUWE ükgidijker DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG i en ZATERDAG. AbonnmentsDflJs: - per 8 maanden /LI». - UWf. flflM j. H. KEIZER ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 76 cent; Dj. u »r,,rn elke re*el meer 15 cent. Binneniandsch Overzicht UNIFORMVERBOD. De regeering heeft een buitengewoon verstandig besluit genomen door het indienen van een uniform verbod. Immers het buitenland, met name Duitsch- land, heeft voldoende aangetoond, waarheen het gaat als men aan dit soldaatje spelen van politieke partijen niet bijtijds een einde maakt. Het ostentatief dragen of voeren van kleeding- stukken of onderscheidingsteekenen met staatkun dige strekking werkt, zooals de regeering terecht opmerkt, in het bijzonder in tijden van spanning, op politieke tegenstanders uittartend. Daarnaast is i voor een min of meer militaire machtsontwikkeling van politieke richtingen te vreezen. Deze kan in een I geordenden staat niet worden geduld. Zoodanige machtsontwikkeling van bepaalde groepen, voordat zij meer ernstige vormen aanneemt, te voorkomen, is, naast het tegengaan van andersdenkenden uit- tartende kleedingstukken en onderscheidingsteeke nen, de strekking van het ingediende wetsontwerp. Het voorstel spreekt van kleedingstukken. Niet noodzakelijk is dus, dat uniformen worden gedragen. Ook gewone kleedingstukken, zwarte of bruine ovei- hemden, hooge hoedenbij gelegenheden, waarbij deze niet door het gebruik zijn voorgeschreven of bijv. zelfs geheel gelijke costuums, kunnen kenmerK zijn van een bepaald staatkundig streven en als zoodanig onder de strafbepaling vallen. Naast kleedingstukken is ook genoemd „opzichtige onderscheidingsteekenen", niet alleen omdat deze evenzeer uittartend kunnen ziji als kleedingstukken. doch mede. omdat ook zij, de mogelijkheid verschaf fen tot het formeeren van quasi-militaire organi saties. „Voeren" naast dragen ziet bijv. op vlaggetjes op fietsen, mascottes op auto's enz. Buiten het artikel vallen: niet-opvallende inisg- nes (een moeilijk uit te maken kwestie.) uniformen enz. van overheidsorganen of van, met de overheid in verband staande, aan deze dienstige organisaties (officieel erkende weerbaarheidsvereenigingen, vrij willige burgerwachten), alsmede het dragen van vaderlandsche kleuren als uiting van gevoelens van liefde voor het vaderland of aanhankelijkheid aan het Koninklijk Huis. Ook zijn uitgeschakeld eventueele uniformen van organisaties, aan wie staatkundige bemoeiingen vreemd zijn. Dit slaat wellicht op de padvinderij, de Graal en de A. J. C. Of, indien het ontwerp wet wordt, b.v. het dragen van een rood insigne of een roode bloem op den 1-Meidag nu verboden zal zijn, is een open vraag. Het artikel toch beoogt de materie zooveel moge lijk in de objectieve sfeer te houden. Het geeft slechts daartoe een algemeenen norm, toe te pas sen door de rechterlijke macht. Toch zal voor de regeering vooral in het begin, een uitvoerende taak zijn weggelegd. Het laatste woord blijft echter aan de justitie. Het is slechts te hopen, dat de Kamers het ont werp zullen aanvaarden en dat hierop het eerste verschijnsel van politieke verwildering krachtig den kop wordt ingedrukt. Nogmaals: na het flink optreden tegen de Duit- sche nazi's in ons land, is het voorgestelde uniform- verbod een verstandig besluit. NIEUW CONFLICHT BIJ DE MARINE. Men weet, dat het gebeurde met de zeven Pro vinciën voor de regereering aanleinding is geweest de socialistische bonden van marinepersoneel gron dig te reorganiseeren en wel zóó. dat zij werden om gevormd van politieke organisaties tot zuiver mili taire belangenvereenigingen. Een en ander ging evenwel niet zoo eenvoudig in zijn werk, want. zoo als te begrijpen is, men stuitte bij deze „gelijkscha keling" op den krachtigen tegenstand der roode Vooral het Marine Bondsgebouw te Den Helder, een machtige burcht van de organisatie, bleek een niet gemakkelijk neembare veste. De bestuurders hebben dit gebouw n.l. geheel eigendunkelijk onder hands verkocht aan een groep gewezen militairen, die daartoe een vereeniging hebben opgericht of een stichting hebben gemaakt; „Het Marine Bonds gebouw" genaamd, teneinde dat gebouw op oen ouden voet te exploiteer en. Of de Bond nog een recht heeft behouden op het gebouw staat niet vast. De nieuwe eigenaars hebben voorts enkele weken geleden een extra editie laten verschijnen van het voormalige weekblad „Het Anker" en dit doen col- porteeren om stemming te maken tegen de marine leiding en het wettig gezag. Een scherp artikel was o.m. onderteekend door den burgemeester van Koog a. d. Zaan. Deze laatste is echter later weer m zijn schulp gekropen en heeft een openlijke verk.aring afgelegd, waarin hij zijn onderteekening weer en- gedaan maakt, zulks omdat hij door de regeering op zijn vingers was getikt, die ongetwijfeld maat regelen tegen hem zou weten te nemen, mdin hij in zijn houding had volhard. Inmiddels schijnt ..he„ Anker" van het tooneel te zijn verdwenen Maar de poppen zijn weer aan 't dansen en een oud conflict De marinecommandant te Den Helder heeft in verband met deze historie een bekendmaking uit gevaardigd, waarin de gang van zaken wordt uit eengezet en waarin wordt verklaard, daot de be slu.ursleden van den Bond van Minder Marineper soneel door de overgave van het Bondsgebouw aan- genoemde personen, zich als beroepsmilitairen on mogelijk hebben gemaakt. Zij zijn uit den militai ren dienst ontslagen, evenals vele anderen, ,erwiji voorts de toegang tot het gebouw aan dé ntiljtairen verboden is. Daar zitten de heeren nu met hun ge bakken peren! het succes van hun manoeuvre is nihil bovendien hebben zij de eigen bondsleden, die niet in deze zaak werden gekend, in hooge mate gedupeerd. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de ver- Koop ongedaan kan worden gemaakt, zoodat mis schien in de toekomst alsnog het gebouw het ka rakter van een 'militair vereenigingsgebouw kan wor den gegeven. Het staat met dit al te bezien of de politiek nu voor goed uit de vloot is gebannen en dit deel van de weermacht weer een volkomen betrouwbaar ap paraat is voor het wettig gezag! ZAANDAM CAPITULEERT. Wij hebben zoo terloops al opgemerkt, dat het met de begrootingen van verschillende grooté ge meenten m ons land maar niet wilde vlotten en dat de regeering heeft gedreigd met ingrijpen in de ge meentelijke autonomie. In de hoofdstad is men niet ontkomen aan een loonsverlaging voor het gemeentepersoneel, waar door een wethouderscrisis is veroorzaakt. Zaandam, dat een gat van 100.000 gulden te dekken had en dat zich buitengewoon weerspannig had getoond jegens de eischen, die de regeering had gesteld, heeft ten langen leste door den nood ge dwongen aan die eischen toegegeven. Niets minder dan de zelfstandigheid der gemeente stond op het spel en de regeering had reeds laten weten, zelf het bestuur der stad in handen te zullen nemen, indien men het niet klaar zou spelen de begrooting slui tend te maken. Eenstemmig gingen B. en W. toen tot capitulatie over. met inbegrip van de soc.-dem gemeentebestuurders. De soc.-dem. fractie echter stemde, op enkele leden na, tgen, zoodat ook hier een conflict is gerezen. Het resultaat van een en ander is thans, dat 25.000 gulden worden gevonden in hoogere inkom sten en lagere uitgaven ramingen (door velen als schijnbezuiniging aangemerkt), 56.000 gulden zullen uit een straatbelasting worden gehaald (er zijn al 800 gemeenten, die zulk een belasting hebben' en 20.000 uit een verhoogde pensioensbijdrage voor het gem. personeel. Door dit raadsbesluit is de ge meente weer bestuurbaar geworden en zal zij waar schijnlijk weer crediet kunnen krijgen. Film, met ontwikkelen(ing)afdrukking 95 cl Vergrootingen van Uw film of platen 68x 24 c.m. formaat 60 ct. 13 x 18 c.m. formaat 30 cent. Langestraat 93 - Telefoon 302 Plaatselijk üieuws ZuMscharwoiule. Die uitslagen der ter voorbereiding van de Na tionale kolfwedstrijden. in de kolfbaan, van den beer Th. Rijper alhier gehouden 50-slagdn wed strijd waren als volgt Eerste klasse gummiballen: Eerste pr. dd hr. F. Molenaar Z,uidscharwou.de 514 pnt., 2e plrijs de heer J. Goet Alkmaar 495 pnt., 3e prijs de heer G. Hop Noordscharwoude 476 pint., Serie prijs de heer Wilken N. Niedorp 105 pnt. Tweede klasse gummiballen: ie prijs de heer C. lu-g Oudkarspel 456 pnt., 2e prijs de heer F. Muileboom Noordscharwoude 448 pnt., 3e piijs de heer F. Goet Zuidscharwouide 436 pjit. Serieprijs de heer 'A. Houter Venhuizen 104 pt. Derde klasse gummiballen: ie prijs de heer L. Mallekote Noordscharwoude 420 pnt., 2e prijs de heer W. 'Kuin Noordscharwoude 380 pnt., 3o prijs de heer C. Flakman Oudkarspel 374 pt. serieprijs de heer M. de Jong Spanbroek 91 pt. Sajetballen. le prijs de heer Ero Kioog aan de Zaan 433 pnt., 2e prijs de heer Jb. F.eguit Koog aan de Zaan 374*pnt., 3e prijs de heer J. Keetman N. Niedorp 361 pnt., serieprijs de heer C. van Tongeren Koog aan de Zaan 98 pnt. De wedstrijden zijn zeer vlot verloopen en uitstekend geslaagd. Die Nationale Kolfwed strijden zullen op 8-9-10 en 11 September ge houden worden in dezelfde kolfbaan,. Oudkarspel. Mej. E. O. Bossen, onderwijzeres aan de o.l. school alhier, slaagde bij de te Haarlem gehou den sloydexamens voor de afd. houtbewerking. jZi' is hiermede in het bezit gekomen van de volledige sloydacte. Noondscliarwomle. Do heer J. Doets, onderwijzer aan de ulo school alhier, is geslaagd voor het examen H, xDiUitsch L.O. x Broek op Langcmdijk. Geslaagd voor de acte L.O. Fransch de heer J-,vAn de Graaff, hoofd der o.l. school alhier Wij feliciteeren den heer Graaff met dit voor hem persoonlijk succes, temeer omdat hij het genoegen mocht smaken, dat ook zijn leerlingen daarvoor in aanmerking komende, alle slaag den vóór het toelatingsexamen der H.B.S. te Alkmaar. De o.l. school mag zich zeker ver heugen in het bezit te zijn van zoon uitstekend hoofd der school. Lange nd ij k. De inmaakfabrieken zijn weer begonnen met het boonen inleggen, zoodat er voor verscheidene menschen de gelegenheid openkomt, om door het zgn. boonen afhalen iets te verdienen. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen van die ge legenheid, als straks de fabrieken in vollen gang zijn, gebruik maken. Die hierdoor verkregen inkomsten zullen zeer welkom zijn. NoordScharwoiude. Bij de werkzaamheden aan de nieuwe Mosse- lenbrug is een ongeval gebeurd, dat gelukkig nog vrij goed is afgekomen. Een der werklieden, K. uit Heerhugowaard kwam door de gladheid in de put te vallen, met zijn heup op de punt van een steen. De dokter constateerde, dat niets was gebroken waarna de getroffene naar zijn. woning werd ver voerd. Naar wij vernemen hebben zich geen. com plicaties voorgedaan en is de toestand van K. bevredigen d. Broek op Langend ijk. Van Maandag op Dinsdagnacht is bij den heer iSchelhaas, secretaris der gemeente, met een straatklinker een ruit ingegooid, terwijl later ge tracht werd zulks te herhalen bij den burgemees ter. Maar hier werd misgegooid, daar de stee- nen tegen den muur van het huis terecht kwa men. Naar de(n) dader(s) wordt een onderzoek ingesteld door de politie. In de in deze gemeente gepleegde diefstal werd geen aanleiding gevonden om op meer politietoe zicht aan te dringen. Nu dit gebeurd is bij auto riteiten, zou men er nu ajiders over denken? Wanneer dit wel het geval is, dan heeft deze ruiteningooierij toch nog een. goede zijcLe. BROEK OP LANGENDIJK. Rijkstelefoonnet Langendijk. Nieuwe Aansluitingen. 211 H. Hart, Grossier, Sint Pancras. 185 J. Wagenaar Czn., Groenten en Bloembollen kweker, Benedenweg 15. Sint Pancras. BROEK OP LANGENDIJK. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorterende hulppostkantoren werd gedurende de maan Juli 1933 ingelegd f 10151.02, terugbetaald f 8170.20. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2079. NOORDSCHARWOUDE. De wielrennersclub „Onderling Genoegen" hield de jaarlijksche wedstrijd tegen D. T. S. van Zaan dam, om de beker die het vorige jaar was beschik baar gesteld door onze Vereeniging. Eigenaar van den beker werd diegene, die den beker twee achter eenvolgende jaren won. Het vorige jaarwaren onze jongens de gelukkige winnaars en nu wisten ze met een verschil van 1 Minuut wederom te winnen, zoo dat ze nu eigenaar werden. Er werd gereden vanaf de Koedijker Vlotbrug tot heteVliegkamp de Kooy en terug een afstand van O. G. kwam uit met een peloton van 6 renners; D. T. S. met een van 5. De tijd van *de derde aankomende van ieder pe loton werd opgenomen. Bij aankomst bleek dat O. G. de afstand had ge reden in 1 uur 48 minuten 23 seconden; terwijl D T S. van Zaandam een tijd had van 1 uur 49 min. 23 seconden. Ook reed nog een B-peloton van O. G. die een tijd maakte van 1 uur 51 min. 20 sec. wat een beste tijd was daar ze buiten mededingen reden. Na afloop werd door de Voorzitter van O. G. met eenige goed gekozen woorden tot de winnaars ge sproken. Het deed hem genoegen dat onze jongens weder om hadden weten te winnen, hoewel het hem over den anderen kant weer speet daar er door de tijds omstandigheden nU het volgend jaar geen beker te verrijden zal zijn. Tevens dankte voorzitter het bestuur en renners van D. T. S. voor de prettige verstandhouding en hoopte dat ze even goed nog menig keertje tegen onze Jongens zouden rijden. De Voorzitter van D. T. S. dankte spreker voor zijn weigemeente woorden en deelde mede dat door hem voor het volgende jaar een beker wordt uit geloofd, hopende dat dan de renners van D. T. S. winnaar mochten worden wat met daverend applaus werd begroet. Hierna volgde filicitatie en werd aan iedere ren ner, die voor de beide vereenigingen uitkwamen "pa herinneringsmedaille uitgereikt. C udhars pel. Dien 12 Augustus zal alhier een bloemetjesdag- zijn, uitgaande van de vereeniging Volksonder wijs. De opbrengst van dezen bloemetjesverkoop zal komen ten bate van het "fonds to-t steun. Naar wij vernemen werd op een aanvrage tot bloemetjesverkoop in de gemeenten Noord- en Zuidscharwoude afwijzend beschikt. Hedenmorgen gevonden. Alle zeven verdronken. (V.D.) Het is gebleken, dat de zeven henge laars uit Amsterdam, welke 31 Juli per auto naart Andijk zijn vertrokken, om daar te gaan visschen, verongelukt zijn. Als gevolg van onvermoeide nasporingen de mannen waren als vermist opgegeven vond de politie heden, in den vroegen morgen nabij een sluis in het NoordhoIIandsch Kanaal onder Purme- rend sporen, welke er op wezen, dat hier een auto te water was geraakt, na eerst een boom aange reden te hebben. Het vermoeden, dat hier de zeven hengelaars gevonden zouden worden bleek juist te zijn, nadat men de auto op het droge had weten te brengen. De lijken der slachtoffers bevonden zich alle nog in den wagen, en zijn opgebaard in het gemeentelijk Ziekenhuis te Amsterdam. Het parket uit Haaarlem is gearriveerd ter nader onderzoek. De slachtoffers zijn de drie gebroeders Van Wat- tingen. Jan Evertsenstraat 55 II; Van der Kort, Tuinstraat 260; Arzbach, Van Hallstraat 88h.; Hen driks, Van Hallstraat 72 h.; Koster, 2e Nassaustr. 27. Aanvankelijk verkeerde men in de veronderstel ling, dat als achtste meegegaan was de heer Uil- kema, wonende in de Palmdwarsstraat. Deze is ech ter gistermiddag in zijn woning teruggekeerd. Hij hqeft niet in den bewusten auto, welke vermist| wordt gezeten, maar was met een anderen auto in gezelschap van eenige kameraden ter vischvangsl gegaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1