IB UI - Mag 5 flag, 33 Loonen, huren, prijzen De protectionistische veldtocht Binnenland. BESCHERMING LEIDT TOT ACHTER- UITGANGy ZEKER ECHTER TOT STILSTAND. Men kan de meeste menschen niet eerder over tuigen voor zij de feiten duidelijk voor zich zien, merkte ons onlangs een gezaghebbende persoonlijk heid op. De crisis heeft de waarheid hiervan maar al te duidelijk aangetoond. Onwillekeurig komen ons hierbij ook de woorden in herinnering, welke Goe the sprak op den veldtocht in Frankrijk, door Prui sen en Oostenrijk in den nazomer van 1792 tegen het revolutionaire bewind in Parijs ondernomen. Deze veldtocht werd een groote debacle. EpidemieOn braken uit en het machtige leger schrompelde, lang voordat Parijs bereikt werd, tot een gedemoraliseerde troep plunderaars in een. In hoogsten nood vroeg men Goethe, die den tocht onder leiding van den hertog van Weimar meemaakte, wat hij van den toestand dacht. Ditmaal schertste de dichter niet, maar sprak tot de verzamelde officieren deze ge- denkwaardige woorden: op dit oogenblik begint er 1 een nieuwe periode van de wereldgeschiedenis en u kunt zeggen dat u er bij geweest bent. Goethe, de ziener, wist, dat het wereldgebeuren zich niet laat tegenhouden met geen legers, hoe machtig ook. Thans leven wij weer in een tijd, waarin alles schijnt te wankelen. En wederom zien wij overal de neiging o maan het verleden vast te houden, wil men niet zien, dat er zich voor de toe komst andere, nieuwe mogelijkheden openbaren. De crisis wordt als iets tijdelijks beschouwd, als een moeilijk tijdsgewricht, dat men met allerlei steunmaatregelen meent te kunnen overbruggen. In de eerste plaats natuurlijk door beschermende tarief muren op te bouwen rondo m efhtengeiibda, spreekt vanzelf, dat men daarmede nog verder van huis komt. Geen land meer, waar niet vrijwel da gelijks nieuwe belemmeringen in den vorm van contingenteeringen verhoogde invoerrechten, aan den buitenlandschen handel in den weg worden ge legd. Dit leidt tot een verstikkingsproces, dat nog zeer kwaed gevolgen kan hebben. Men geneest nu eenmaal een zieke niet door de ziekenkamer van de buitenwereld zoodanig af te sluiten, dat er geen vleugje frissche lucht meer kan binnenkomen. Zoo is het ook met ons zwaarbeproefde volks bestaan. Elke belemmering van den buitenlandr schen handel maakt de ziekte tot een sleepend proces, waardoor de laatste reservekrachten worden opgeteerd. Hoe zouden acht millioen Nederlanders zich op den duur kunnen blijven voeden, indien men steeds meer zo uworden aangewezen op wat ons land zelf voortbrengt? De crisis is internationaal, zal men zeggen, en als het buitenland onze produc ten weigert, dan is het ons goed recht om ook de buitenlandsche producten te weigeren. Dat klinkt zeer logisch, doch het is een drogreden. Bonvendien dient hierbij bedacht te worden, dat hetgeen onder bepaale omstandigheden misschien geldt voor een bepaalde bevolkingsgroep, nog allerminst voor de natie als geheel opgaat. Beschermende rechten wor den steeds geheven ten behoeve van een bepaalde groep die eens veroverde welvaart wil behouden. Doch dit gaat dan vrijwel alleen gepaard met benadeeling van vrijwel alle andere groepen. Als deze benadeeling echter eenmaal goed en wel is uit gewerkt, wordt vanzelf ook de eerste, aanvankelijk bevoordeelde groep, daarvan de dupe, omdat wij leven in een ruilverkeershuishouding, waarin elke kunstmatige dwang zich zei fstraft. Ook de wereld als één geheel beschouwd is zoo'n huishouding, waar in het onderlinge ruilverkeer der volkeren zijn rech ten opeischt. Die landen, welke op die vnjheids- daarvoor rechten de grootste inbreuk hebben ge maakt, moeten daarvoor thans het zwaarst boeten. Wie het laatst lacht, lacht het best, al is het voor- ioopig dan oog nog om te huilen. Toch zal eens de j dag aanbreken, waarop men, teneinde raad, de hoot- den bij elkaar moet steken. Dan zal men. evenals de generale staven van de verbonden legers in 1/9* op hun veldtocht in het revolutionaire Frankrijk de vraag moeten stellen: moeten wij nog verder gaan? En wie zal dan de ziener zijn, die evenals Goethe woorden kan spreken, die geen "twijfel meer lataen. Op het oogenblik schijnt het nog niet zoo ver te zijn. Men is overal nog vol moed, er met lapmid delen nog uit te komen. De eigenlijke kwaal kan of wil men niet zien. Overde resultaten van wereldconferenties is nie mand meer optimistisch. Het heilige huisje der ta riefmuren en dat der oorlogssohulden moet ontzien worden. Amerika wil slechts een conferentie waar uitsluitend zal worden gesproken over hulpmiddehn om de prijzen naar boven te brengen. Men stelle zich voor, dat vele doktoren geroepen worden aan het ziekbed van een patient met de strenge opdracht zich alleen uit te laten, hoe men de koortthermometer moet bekloppen, teneinde den stand hiervan weer normaal te doen zijn Over de eigenlijke oorzaken van de koorts mogen de genees- heeren echter niet praten. Zoo zulen ook de eco nomische geleerden, op de nu weer te Londen be raamde conferentie alleen mogen redekavelen over den lagen stand der wereldmarktprijzen, met ech- tei over de oorzaken ervan. Wat ook moeüijk kan modat er feitelijk in het geheel geen wereliimarkt meer is. Inflatie wordt dan wellicht als laatste redmiddel aanbevolen. Maar ook dat geeft niet meer omdat dit spel allang doorzien is, en elk geva1 een middel is, dat veel erger is dan de kwaal zelf. Engeland heeft met zijn muntverzwakkmg even min als met zijn protectionisme bereikt. De toestand wordt daar met den dag gevaarlijken Het werkloozencijfer is er thans grooter dan ooit te vo ren en groote faillissementen zun er aan de orde van den dag. Van Amerika met zijn ten top gevoera protectionisme, behoeven wij niet te spreken Toch zal de dae der terugtocht eenmaal aanvaard moeten woVdLd wantde wlreid is geen stilstaandepod van ellende. Nieuwe krachten breken rich met onweer staanbare kracht baan. De trugtocht zal echter met eemakkeliik zijn. Maar stellig het gemakkeiijKst voor hen. die liet aan den veldtocht van het pro tectionisme hebben meegedaan. ONTWERP MARCHANT IN DE EERSTE KAMER. Z. h. s. goedgekeurd. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer het ontwerp Marchant tot beperking der Lager Onderwijsuitga ven goedgekeurd. Uit den Omtrek KOEDIJK. Dinsdagavond werd door de afd. Koedijk van den Neutralen Bond een ledenvergadering gehouden in het lokaal van den heer H. K. de Weerd, onder liding van den heer P. Hart. De Voorzitter opent met een welkom en spreekt zijn tevredenheid uit over de opkomst. Ingekomen is een schrijven van de Middenstands- vereeniging, meldende dat het hun niet mogelijk is langer crediet te verleenen, dit is zonder bespreking Voorzitter wijst op het gevolg van de demonstratie die tot gevolg heeft gehad dat er broodbonnen voor een week zijn verstrekt en er is een voorschot ge komen voor Deensche Witte Kool en hoopt dat het voor de aardappelen spoedig volgt. Hierna verslag van de commissie uit het bestuur bestaande uit de heeren P. Hart, W. Butter en Jb. Stam, die een bespreking hadden gehouden met de belastingambtenaren van het Rijk en het Hoog heemraadschap, hetwelk tot groote tevredenheid van de Commissie was geschied, daar er welwillendheid en bekendhid met den toestand aanwezig was, door den heer Hart was aan de ambtenaren een over zicht gegeven wat hij als vrachtvaarder de eerste drie weken van 1931 aan 50 a 60 tuinders aan aardappelen had uitbetaald dit was f 26463.31. De eerste drie weken in 1933 f 7355.40 en de eerste drie weken 1933 f 2768.75. Dus een belangrijke achter uitgang. Ook de Directeur der belastingen had aan de hoogere colleges een belangrijk overzicht gege ven, het uitstel van belasting betelen en afschrij vingen zullen persoonlijk moeten geschieden, het bestuur heeft hiervoor formulieren die vanaf he den zij den secretaris verkrijgbaar zijn tot Zondag morgen. Een "commissie bestaande uit de heeren Butter, Loongsma en Stam verleenen hierbij hulp en bij stand. De heer Zwetsman zegt dat er niets meer is be reikt dan dat elk een kan. verkrijgen. De vorige ver gadering was van oordeel, niet betalen, er zullen slechts twee kamers en een klein kabinet, waar ten hoogste 1 bed in kan staan en een keuken. Gesteld dat de bedoelde werkman wel deze wo ning kon betrekken, dat'nog moest hij 20 procent van zijn loon afdragen alleen voor bewoning. Dit is al een zeer hoog, een te hoog percentage. Voor levensonderhoud, vuur water licht en kleeren blijft in het genoemde geval 22 gulden per week over. Dat is schijnbaar te weinig en toch weten tiendui zenden het klaar te spelen, van dit bedrag te leven Maar ook werkloozen moeten wonen. Hier is een geval van een man, vrouw en drie kinderen Dit gezin ontvangt 15 gulden steun. De huur, die elke week betaald moet worden bedraagt 5 gulden, 10 gulden blijft er voor levensonderhoud over. In dat geval moet een derde van het geld dat beschik baar is, dan de woning worden uitgegeven. Commen taar overbodig. Deze twee voorbeelden toonen de noodzaak van een huurverlaging duidelijk aan, Zeker, hier en daar zijn de huren verlaagd, maar met hoeveel? Met 50 of 75 cent per week op een huur van 6 tot 7 gul den. In de huurklassen van 50 tot 70 gulden per maand zijn de verlagingen grooter, is zelfs het per centage van verlaging grooter dan bij de goedkoo- pere woningen. Wat blijkt hieruit? Dat het ook bij de ,goedkoope" woning wel mogelijk moet zij», de huren nog verder te verlagen. Nu weten wij ook, dat de huiseigenaren dikwijls op zware lasten zitten. Zij hebben in vele gevallen hooge hypotheken op hun huizen afgesloten, hypo theken, die veel te hoog zijn in verhouding t.ot de huidige verkoopwaarde der huizen. De hypo theekrente moet opgebracht worden. Ook de grond belasting is niet verlaagd en drukt dus zwaar op de exploitatie van de huizen. Het is dus begrijpe lijk, dat huurverlaging slechts mogelijk is, als ook de hypotheek en andere lasten naar beneden gaan. Wij gelooven dat deze verlagingen noch de huur verlagingen noch de verminderde hypothecaire las ten langs vrijwilligen weg mogelijk zijn. Het zal noodzakelijk zijn dat de regeering hier ingrijpt. In de oorlogsjaren waren er de huurcommissies die den huurwoeker tegengingen, nu is er behoefte aan een instelling, die de huren in overeenstemming brengt met de verhoogde koopkracht van den gul den. In het gewone handelsverkeer, en ook eenigszins bij de loon en is een niveau bereikt dat in overeen stemming is met de waardevermeerdering van den gulden. .Alleen de overheid blijft in vele gevallen nog laks. De overheidsbedrijven berekenen in de meeste gevallen nog prijzen, die veel en veel te noog zijn. Gas, water en electriciteitstarieven zijn te hoog. In sommige plaatsen waar de electrische tram in handen van ce gemeente is, worden ritprijzen ge vraagd die in plaats van naar benedèn, naar bo ven zijn gegaan. Het particuliere bedrijf, de taxi ondernemingen hebben hiervan gebruik gemaakt door goedkoope taxi's in het verkeer te brengen, die naast veel meer gemak te bieden een prijs vragegn, die nauwelijks hooger is dan die van de tram. Voorbeelden uit het buitenland bewijzen, dat het mogelijk is, ook thans nog de electrische tram ren dabel te maken. In Nederland werken de meeste bedrijven met groot verlies. De overheid predikt allerwege versobering, maar geeft zelf niet het goede voorbeeld. De loonen en salarissen in het particuliere bedrijf zijn veel en veel lagegr dan die door Rijk, provincie of gemeen te worden betaald. In dezen tijd moet iedereen een veer laten. Maar onbillijk is het, als-een cate gorie ten bate van een andere meer veeren moet laten dan noodig is. Daarom is onze conclusie: de overheid moet het voorbeeld geven in grondige herziening van alles wat het evenwicht tusschen ontvangsten en uitga ven in den weg staat. Als de levensstandaard naar beneden moet, dan op ieder gebied, bij iedere ca tegorie werkenden. Dan zal ook blijken, dat het met de crisis niet zoo geweldig erg gesteld is als sommgien wel meenen. Een goed begin zou zijn omjhet den huiseigenaren mogelijk te maken, de huren 'te verlagen. Is deze mogelijkheid eenmaal geschapen, dan zouden wei- aanvrage komen van eenige met zware schulden en enkele die een minder zwaar beeld geven. Doch dwongen m0eten worden, allen die geen inkimen hebben moeten vrijstelling hebben. De Voorzitter zegt, het moet gaan langs wettigen weg. Medegedeeld wordt dat de kring Langendijk be sloten heeft een demonstratie te houden te Noord- scharwoude, waar als sprekers zullen optreden de heeren Kaan, Gaayaard en K. Singer, op 10 Aug. Koedijk vangt aan om 9 uur bij de kerk. De heer Zwetsman acht het noodig dat de ga Buitenland UNIFORMVERBOD OOK IN INDIE. voor het bankgebouw waar de nachtportier werd overweldigd. Tegelijkertijd werd de telefoniste op het telefoonkantoor van haar post verwijderd waar na men het telefoonnet buiten werking stelde. De derde maatregel der bandieten was de gevangen binnen te gaan nadat men den bewaker de sleutel had ontnomen. Teneinde te voorkomen, dat zij ge stoord zouden worden, hielden de bandieten eenige automobilisten die de stad passéerden aan en zoo werden tenslotte 22 personen, portier, telefoniste, gevangenisbewaker, automobilisten en eenige voor bijgangers door de roovers in de gevangenis opge sloten. In de Citizens Bank het doel van den overval, werden de kassier en zijn zoon, die zich op het ru moer naar de klulsafdeeling begaven, gekneveld. De eenige die wist te ontkomen was de vrouw van den kassier. Zij trachtte te telefoneeren, doch de telefoon was defect. In een naburig huis kon even eens geen verbinding tot stand gebracht worden, zoodat er tenslotte niets anders op zat dan Zich naar een naburige plaats te begeven en van daaruit assistentie te vragen. Toen de politie arriveerde waren de vogels ge vlogen. De bandieten haddén een brandkast met een groot aantal effecten en 300 dollar kasgeld in een au to geladen én waren daarmede.vertrokken. Pogingen hen op te sporen hebben nog geen succes gehad. Voor alle landaarden overwogen. X7C xx^vi. In kringen der Indische regeering wordt, naar de rantiepriis worO. altg.teM, de minMer behandeld .«bod. ons als bedelaars, hij is als eerlijk fensch verplicht dit te doen, wat we nu ontvangen hebben is ge noeg voor 14 dagen. De heer Blauwboer brengt verslag uit van de kringvergadering en was ontstemt over de breed sprakigheid van dat bestuur. Daar werd ook gewe zen op actief werken der afdeelingen, samenwerken met L. T. B. e narideren, mede werd daar gewezen op een teeltregeling. Voorzitter wijst op de vele veranderingen die naar voren worden gebracht. Hierna gaat voorzitter over tot sluiting van de j p"n"waardoor" a"an duizenden arbeiders op de regee- goed bezochte maar zeer rumoerige vergadreing. VREDE OP AARDE. PLAN VOOR TWINTIG NIEUWE OORLOGSSCHE PEN DOOR ROOSEVELT GOEDGEKEURD. OORLOGSTUIG ALS MIDDEL VOOR WERKVER SCHAFFING. President Roosevelt heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de plannen van het ministerie van Ma rine voor den aanbouw van 21 nieuwe oorlogssche- p n waardoor aan duizenden arbeiders op de regee- S rings- en de particuliere werven werk zal worden verschaft. Voor het bouwprogramma zullen dit jaar onge- veer 4ö millioen dollar worden uitgegeven, terwijl j in totaal gedurende drie jaar 238 millioen voor dit i doel zullen worden besteed. De bouw van deze oor- logsschepen vormt een deel van het plan vooropen bare werken, waarvoor de regeering 3,3 milliard wil U1Vankoffi'cieele zijde wordt verklaard, dat het vloot 1 programma ten doel heeft de Amerikaansche vloot 1 te brengen op de sterkte, die zij op grond van de Het schijnt tot velen nog niet te zijn doorgedrongen bestaande verdragen mag bezittenDe aankondiging dat er in een gezonde samenleving evenwicht moet van dit vlootprogramma volgt kort op ae m-ae j heerschen tusschen de loonen en datgene, wat men img dat Japan voornemens is zijn vloot uit te orei- j er voor koopen en wat men er van betalen moet. den. I Wij willen deze korte beschouwing over dit veelom- L vattende vraagstuk slechts tot Nederland uitstrek- T ken. We willen het dan voornamelijk hebben over I de huishuren, de hooage huishuren, die in vele plaat sen van ons land door de huurders moeten worden opgebracht. Het staat hier wel vast, dat de huren in geen en- i kele redelijke overeenstemming zijn tot het loon j of salaris, dat de bewoners ervan verdienen. Nu AMERIKAANSCH BANDIETISME. NACHTELIJKE AANVAL OP STADJE. BANDIETEN SLAAN HUN SLAG. zou men kunnen zeggen dan moeten deze hie»' schen een goedkoopere woning betrekken. Dit is echter meestal onmogelijk: er bestaan geen moderne goedkoope woningen. En zelfs de oude goedkoope woningen zijn de jaren na den oorlog belangrijk in prijs verhoogd. We geven hier een paar voorbeelden. Een werk- man met een loon van 30 gulden per week moet voor een woning voor hem en zijn gezin, bestaande uit vrouw en drie kinderen, die allen nog op school zijn 8 gulden per week betalen, dus meer dan 25 i procent van zijn loon. Een goedkoopere woning die voldoende ruimte biedt, is in de plaats zijner inwoning niet te krijgen. Zeker, men vindt er nog huizen van 5.50—6,— gulden maar deze bevatten Nieuwstijdingen Arbeider door vallend voorwerp getroffen. Gisteravond waren op de Noordersluit eenige werk lieden boven de 30 meter diepe deurkas aan den arbeid, toen per ongeluk een stuk staaldraad met aan beide zijden een groote ijzeren sluiting van den sluisrand in den put viel. Drie arbieders konden nog tijdig op zij springen, doch de vierde, de 28-jarige O. uit Velseroord, werd door een der vollende slui tingen getroffen. Met een zware hoofdwonde is de ongelukkige naar den begane» grond gebracht en onmiddellijk per ziekenauto naar het Roode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk overgebracht, waar hij is overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. NOG EEN ZEER ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Ternauwernood bekomen van ontzetting over het gruwelijk auto-ongeval te Purmerend, wordt thans uit Lage Zwaluwe bericht, dat ook daar een zeer ernstig auto-ongeval heeft plaats gehad. Gistermorgen vroeg werd een bewoner van het Hoekje te Zevenbergsche Hoek, opgeschrikt door een sterk gepiep als het geluid van een auto die sterk geremd werd gevolgd door een hevigen slag. Een zekere van Geelen, die juist op den hoek woont, snelde het huis uit en zag in den tuin van een nabijgelegen huis terzijde van den weg een verschcrikkelijke ruine van wat eens een perso nenauto was geweest. Een drietal mannen kroop uit de overblijfselen te voorschijn, doch van Gselen zag nog een hand onder den wagen uitsteken. De drie overlevenden waren zoo door den schrik be vangen, dat zij op de angstige vragen van van Gee len slechts stamelend konden uitbrengen: „wat heb ben wij het er goed afgebracht." In allerijl werd dr. Ferhaak uit Zevenbergsche Hoek en de marechaussee uit Moerdijk gewaarschuwd. Dezen waren met den burgemeester van Zever.ber gen spoedig ter plaatse van het ongeluk, en vin ger. direct aan mt groote behoedzaamheid het li chaam dat nog onder den auto lag, te voorschijn te halen. Het was echter te laat, want de man was reeds overleden. Het bleek te zijn de 26f-jarige B. P. van Z. de zoon van een eigenaar van een scheeps werf te Geertruidenberg. van wien ook de veronge lukte auto was. Nader wordt vernomen, dat de toestand van de drie andere personen ernstig is. Eenhunner de 25- jarige van Swol uit Raamsdonkveer, is er het ergst aan toe. Men vreest voor zijn leven. Het lijk van den heer van Suylekom is naar het liikenhuisje te Moerdijk overgebracht en voor sec tie in beslag genomen. De overblijfselen van den auto staan onder po litiebewaking. Het telefoonkantoor uitgeschakeld. De gevan genis bezet. Brandkast uit bankgebouw mede genomen. Eenongehoord brutale roofoverval heeft plaats gehad in het stadje Weir, in den staat Kansas, waar een bende bandieten een bank beroofde het telefoonnet on bruikbaar maakte en 22 personen in de gevangenis opsloten. Gewapend met machinegeweren reed een aantal bandieten in verscheidene auto's tegen een uur des nachts het stadje binnen. Een der autos stopte INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Westfriesland is een land Een land van melk en honing Maar nu is er gebrek In bijna elke woning. De minister wordt geseind En dan maar weer gewacht Steevast seint hij terug Daaraan wordt steeds gedacht. Maar och.de vijf miljoen Het welbekende limiet Daar wordt niet van gerept. En dat verhoogt hij niet! De tuinders vechten hard, De tuinders bleven stil, Maardat was voor den storm.. Want STORM IS ER OP TIL! De vroege kool op hoopen 't Is oogst, maar wij geen brood, Wil men dat niet begrijpen, Straks komt er hongersnood. De winter zal dra komen De dagen, Koud en guur, Voor onseen koude kachel, Geen eten en geen vuur. Er zal een meeting komen. Dichtbij, in Noordscharwou Daar moet een ieder heengaan, Gij, man en ook.gij vrouw! Laat daar Uw stem eens hooren Laat U daar nu eens zien, Gaat allen, en gaat samen, Strijdt meehet helpt misschien! St. Pancras, Augustus 1933

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3