Zijnernogonbekenile dieren Nieuwstijdingen Buitenland Vergadering van Wittekool bouwers Ongeval lm. Donderdagavond te zes uur is de molenaar G. J. R. uit Kampen te Windesheim door een auto gegrepen en in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Het slachtoffer is aan de verwondingen over leden. De rijkspolitie stelt een onderzoek Uit Rarneveld wordt gemeld, dat de 46 jarige ongehuwde arbeider El. de Vries alhier .tegen een passeerenden melkauto aangereden waardoor hij oogenblikkelijk werd gedood. Den automobilist die afkomstig is uit Bunschoten treft geen schuld. Te Eindhoven heeft een ernstig ïnotoronge- val plaats gehad. Naar de N.Ri.Crt. mededeelt reed de heer Koc'h uit Eindhoven Donderdag^ avond per motor in de richting Lommei (BeL gie) met zijn vroüw op de duo. Ter hoogte van de brug aan den Grooten weg kwam hij bij een botsing met een wielrijder te vallen. De echtgenoote van den heer K. werd van de duo geslingerd en dood opgenomen. De motorrijder zelf liep eenige niet-ernstige hoofdblessures op Bejdervm vqcdsel. Dat in den zomer groote voorzichtigheid met eet- en drinkwaren dringend geboden is, leert, na het ijsvergiftigingsgeval in Winsum, een be richt uit Barneveld, waarin gemeld wordt, dat vermoedelijk tengevolge van het gebruik van door de warmte bedorven voedsel het bejaarde echtpaar Diepenbroek en echtgenoote alhier, ern stig ongesteld is geworden. De 56-jarige man is inmiddels overleden, doch zijn vrouw is her stellende. Brand in een woonark. Gistermorgen brak brand uit in den woonark gelegen aan de Eriesche haven te Zaltbommel vermoedelijk ontstaan door het omvallen van een petroleumlamp, in een oogwenk zegt de Tel stond het houten gebouwtje op de woonschuit in lichte laaie. De bewoner van de ark, de heer van Oss was niet thuis doch wel zijn vrouw met haar eenjarig kindje. Met moeite wist zij zichzelf en haar kindje te redden. De ark brand de geheel uit. De vrouw die zeer overspannen was is met een auto naar haar familie te Eind hoven gebracht. Verzekering dekt vermoedelijk gedeeltelijk de schade Verpleegsters die geen verpleegsters zijn. De geneesheer directeur van het Wilhelmina- -gasthuis verzoekt de aandacht er op te vestigen dat blijkens bij hem ingekomen klachten uit de provincie eenige oplichtsters, zich uitgevende voor verpleegster van heir Wilhelmina gasthuis, bij het publiek buikbanden trachten te plaatsen Pe verkoop geschiedt bij vooruitbetaling van éen zeker bedrag, waarna de aflevering dan plaats vindt onder het rembours van het restant De kwaliteit blijkt dan minder te zijn dan het monster. Uiteraard zijn deze .personen niet in dienst van het Wilhelmina gasthuis. Men zij dus gewaarschuwd. DE AVRO krijt twee nieuwe orgels Voor den nieuwen studio van de AVRO te Hil versum zijn bij de N.V. Standaart's Orgelfabrie ken te Schiedam twee orgels in opdracht ge geven, een electrisch kerkorgel en een modern orkestorgel. De orgels zijn zoodanig geconstru eerd dat van de groóte speeltafel ook het kerk orgel is te bespelen en bovendien twee organis ten tegelijk kunnen spelen. Het kerkorgel zal volgens klassieke gegevens aan de meest beroemde orgels ontleend, worden vervaardigd en op zeer lagen winddruk worden geintoneerd. In het orkestorgel zullen de aller nieuwste technische toepassingen worden ver werkt en de meest moderne geluidseffecten worden ingebouwd. Ontploffing in een gierput Baeriderij afgebrand en 40 varkens omgekomen Gistermorgen was de landbouwer van den Heivoort te Berlicum bezig met een gierpomp. Toen hij met een stallamp wilde bijlichten om te constateeren of er nog gier genoeg in den put lag ontstond plotseling een geweldige ontplof fing en vloog de put in brand. De landbouwer wist zich nog in veiligheid te stellen. Daar in het geheele dorp de slag hoorbaar was geweest kwamen de bewoners spoedig hulp bieden en moest ook de brandweer in actie komen daar de boerderij in lichtelaaie stond. Deze arriveer de echter, toen alles was afgebrand. Eien 40-tal varkens kwam jammerlijk in de vlammen om. Gillenden spartelend hadden ze nog getracht in hun doodstrijd naar buiten te komen, maar het had slechts een enkel dier mogen gelukken. Bui ten is het dan toch nogomgekomen door de he vige brandwonden. Het was een vreeselijk ge zicht de verkoolde cadavers van de arme dieren te zien liggen tusschen de rockende pujnhoopen van de boerderij die tot aan den grond toe was afgebrand. Alle huisraad was tot asch gewoijden evenals de oogst tarwe, rogge en haver waarvan juist het laatste deel was binnengehaald. Ook sieraden van de vrouw en geld van de kinderen werden verkoold gevonden. Nu waren de zes kinderen met de ouders op de brandende puin hoopen aan het zoeken. Nog steeds moest de brandweer met twaalf pienschen alles nat hou den. Ook zullen wel eenige jonge kippen ver brand zijn. Verzekering dekt de schade. Men is in Berlicum zeer verbolgen op de dorpsbrand weer die eerst drie uren, nadat de. brand was was begonnen water kon geven. Het vervoer van de zeven Amsterdammers slacht offers van het auto-ongeluk In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus te Purmerend heeft waarschijn lijk hedenmorgen plaats. De zeven slachtoffers van het auto-ongeluk te Purmerend worden heden te Amsterdam naar hun laatste rustplaats gebracht. Zes van hen worden in de morgenuren op Vredenhof begraven. De chauf feur van der Kort wordt hedenmiddag op de ieuwe Oosterbegraafplaats ter aarde beNsteld. De overschrijding ten bedrage van rond 4800000 gulden blijft belangrijk beneden het van Vorige be grootingen ongebruikt gebleven bedrag groot 14 m 966.000 gulden. Ook op de post indijking der Wieringermeer is inhaling van achterstand oorzaak dat met de uit getrokken bedragen niet wordt ^volstaan. De overschrijding ten bedrage van rond 450000 gulden blijft eveneens beneden het van vorige begrootingen ongebruikt gebleven bedrag en wel 2087000 gulden. Enkh. Crt EEN SINISTERE VONDST. Donderdag is bij rioleeringsw.erkzaamheden op het terrein van de Oranje Nassaumijn te Heerlen, on geveer 60 cm. onder een kleilaag een schedel ge vonden, waarop blijkens een politieonderzoek geweld zou zijn gepleegd. Men vond verder nog eenige beenderen een kraal van een rozenkrans en een geldstuk gedateerd 1857 Men vermoedt het stoffelijk overschot van een vroger vermoord persoon te hebben gevonden. LAFFE BEROOVING. De in een hutje op de Buurserheide onder de gemeente Haaksbergen in groote eenzaamheid wo nende Gradus Wegdam die men eenige maanden geleden ook al eens van zijn spaarduitjes beroofde, is deze week weer tot slachtoffer gemaakt. Zoowel Maandag als Dinsdag is er bij hem geld gestolen Aangehouden is de 19-jarige kruideniersbediende W. H. uit Lonneker, die heeft bekend ed diefstallen te hebben gepleegd. Een bedrag van ongeveer 6 gulden is nog op hem gevonden. Hoeveel geld de oude man kwijt is weet deze niet te zeggen. VALSCHE RIJKSDAALDERS. Te Aarlanderveen is een valsche munterswerk plaats ontdekt die een hoofdzetel had te Aarlan derveen. Hoofdzakelijk werden valsche rijksdaalders vervaardigd, welke bleken zoo voortreffelijk te zijn nagemaakt dat ze door een leek niet van echte konden worden onderscheiden. Gebleken is, dat de koperen schijven in een galvanisch bad werden vernikkeld en daarna werden geperst. Het gewicht van de valsche munten was tot op een gram het zelfde als dat van echte rijksdaalders. Het rand schrift hoewel iets grooter, ontrbeekt niet en ook de gekartelde rand was kunstig nagemaakt. Of de bende er in geslaagd is reeds vele van deze valsche munten in omloop te brengen is niet be kend. Tot dusver is nog nergens een valschce rijks daalder van deze soort bij de politie gedeponeerd doch men vermoedt, dat dit een gevolg is van het feit dat de munten zoo kunstig zijn nagemaakt De ontdekking moet dan ook louter worden toe geschreven aan de omstandigheid, dat een der val sche munters die te Amsterdam wegens dronken schap werd gearresteerd, zooveel rijskdaalders in zijn zak had. Dit wekte bij de politie argwaan, de munten werden wat nauwkeuriger onderzocht en toen bleek dat deze valsch waren. Een andere gearresteerde zekere van der P. blijft echter nog steeds hardnekkig ontkennen iets van de vervaardiging af te weten. Hij is heden naar het huis van bewaring te den Haag overgebracht. Tijdens de drukte Woensdagavond in de binnen stad van den Haag zijn groepen fascistische jonge lui oorzaak geweest van ongeregeldheden. De geuni- formden liepen in het Voorhout te colporteeren met hun party orgaan, htegeen voor andere opgeschoten jongens aanleiding was tot schelden en duwen. Het liep op een relletje uit, waaraan de politie te pas is moeten komen, hetgeen voor het talrüke vreedza me publiek weinig aangenaam was. Er werd van sa bel en gummistok gebruik gemaakt. Een troepje fascisten is op wapens gefouilleerd. Een fascist werd naar het politiebureau overgebracht, omdat hy in het bezit was van twee alarmpistolen. In de omgeving van een der fascistenwoningen aan de Amaliastraat is het nog geruimen tüd rumoerig gebleven, maar de politie hield een oog in het zeil! De koningin en de prinses zyn gisteren namiddag uit Soestdyk op den Ruigen Hoek teruggekomen. Het is de wensch der koningin om gedurende de geheele maand Augustus den tijd van haar verbiyf op den Ruigenhoek alsnog beschouwd te zien als den tyd dien HM. anders in het buitenland pleegj, door te brengen voor liet nemen van rust, met uit zondering van wat betreft de staatszaken. RIJKE KINDERZEGEN. Het raadslid G. van der Ryt te Uden zoo lezen wy in de Crt. smaakte gisteren de zeldzame vrzugde zyn 25ste kind ten doop te mogen houden. Vader van der Ryt, die 66 jaar oud is en 38 jaar gehuwd, is een welegesteld landbouwer. Uit het eerste hu- weiyk van den heer van der Ryt werden in 12 jaar tyds acht kinderen geboren, vier jongens en vier meisjes. Het tweede huwelyk van vader van der Ryt leverder opnieuw acht spruiten op ditmaal drie jongens en vyf meisjes. Nadat de stamvader na het overlyden van zijn tweede vrouw opnieuw in het huwelijksbootje was gestapt, schonk zyn derde ecchtgenoote die op het oogenblik 38 lentes telt, hem in een tyd vak van ruim 14 jaar nog negen kinderen waarvan vijf jon gens en vier meisjes. Van de 25 kinderen zijn er nog 14 in leven waar van er reeds vijf gehuwd zyn. Vader van der Ryt is behalve vader va nhet talryke gezin ook nog grootvader van een twintigtal kleinkinderen. Gelukkig is het de geheele familie, ondanks crisis en malaise steeds naar wensch gegaan. Vrijwel allen verdienen een behooriyke boterham in het land- bouwbdrijf. De meesten wonen in Uden en omgeving De eenige moeilijkheid voor den vader is altijd het vinden van een geschikten naam voor zyn spruiten geweest, doch ook deze zorg heeft hy, hoewel met moeite, steeds wten te overwinnen. De 25ste baby was een flinke jongen en glim lachend verzocht vader van der Ryt na eenig na denken aan den ambtenaar van den burgerlyken stand hem den naam van Adrianus te willen geven Moeder en kind zyn welvarend. HOLLAND IS EEN KIKKERLAND. MAAR MARTEL ZE NIET. Wij lezen in het verslag over 1932 van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren: Zoodra ons ter oore kwam dat de commissaris der koningin in Noordholland vergunning zou ver- leenen tot het vangen en vervoeren van kikkers voor de consumptie hebben wy ons tot hem gewend met vrindelyk verzoek hiertoe niet over te gaan, daar hiervan veel wreedheden het gevolg zouden zyn, zoowel wat het vangen en het vervoeren als het klaarmaken voor de consumptie betreft. Helaas zyn de vergunningen wel verleend, om dat de groene kikkers schade aan den vischstand schynen te veroorzaken en om in deze tijden een nieuwe bron van inkomsten voor de visschers te scheppen. Met groote welwillendehdi is de commissaris der koningin ons evenwel tegemoet gekomen en heeft aan de vergunningen zooveel bepalingen vastge koppeld, waardoor de wreedheden by het vangen en vervoeren tot een minimum zouden worden be perkt. Het bewerken voor de consumptie zal in het buitenland België en Frankryk geschieden. Wy vreezen dat de groene kikker die om de schade aan den vischstand uitgeroeid moet worden, nu juist zal worden aangekweekt om de baten, die zyn vangst zal kunnen opleveren. Wij blyven in deze kwestie dUigent. DE IJSVERGIFTIGING TE WINSUM. Thans zyn ook in'Warfum drie gevallen van para- typhus voorgkomen vermoedelyk tengevolge van het consumeeren van yswafels dat zooals men weet ook te Wlinsum zulke nadeelige geflplgien heeft ONLUSTEN IN HET SAARGEBIED. 45 GEWONDEN. Omtrent de ontvoering van Pransche onderdanen uit het Saargebied wordt van Duitsche zyde be weerd, dat Fransche provocateurs de hand in dit voorval hebben gehad, hetgeen bevestigd zou zyn door het onderzoek der politie. Onder de door de Beiersche politie garresteerde personen bevindt zich een Franschman. Verklaard wordt verder, dat noch officieele instanties, noch autoriteiten der NSDAP by de ontvoering betrokken zyn. Eenige uren nadat het bericht inzake de Duitsche lezing van het geval der ontvoering van Fransche onderdanen gepubliceerd was, waarin gezegd werd, dat het hier het werk betrof van Fransche agents provocateurs, werd verzocht dit bericht in te trek ken en het in geen geval te publiceeren. Omtrent de botsingen in de afgeloopen nacht tusschen de politie te Straatsburg wordt nader be richt, dat niet minder dan 15 politiebeambten min of meer ernstig werden verwond. Een onderofficier moest zelfs worden geopereerd. Van de burgerbevolking werden ongeveer 50 perso nen gewond, waarvan 30 zich in een ziekenhuis moesten laten verbinden. Strybis uit de Woudmer welke opmerkte, dat deze by eenkomst werd gehouden naar aanleiding van .den minimumprys van de Wittekool,. welke nu op 40 ïent per 100 küogram is vastgesteld. Deze moet verhoogd worden en zal niet anders te bereiken zyn dan door de actie der verbouwers, daar men het van de voormannen niet te verwachten heeft Spr, berekende dat er ongeverr ÏOOO wagons witte kool worden geteeld welke voor 90 procent in het binnenland worden gebruikt. Spr. kon niet begry- pen dat de regeering niet ingreep. Als het zoo door gaat, worden ze allemaal voor 40 cent per 100 küogram verkocht. Het plan der vergadering is een minimumprys vast te stellen en deze aan den Vier bond en den oordermarktbond voor te stelen. Het moet vlug gaan. Spr.'s idee was, den minimumprys op 1 gulden te stellen. Daarvan 75 cent direct uit te keeren en de andere 25 cent te reserveeren voor de reeds doorgeloopen kool: Misschien dat er dan nog wat overblyft. Alleen njet de wittekool zal men hier kans op hebben. Met d'e andere heeft men hte niet te probeeren. De heer C. de Ruiter merkte op dat men de me dewerking van den handel zal krygen. De heer K. Kramer als belangstellende tegen woordig had zich verwonderd, dat de minimumprys op 40 cent was vastgesteld, Deze vroege wittekool is echter nog geen zuurkoolwit. Voor de fabrikan ten is er wel iets voor te zeggen, doordat deze zelf ook wittekool verbouwen. Er zouden echter eerst opgaven moeten komen, hoeveel wittekool er is. Daarn azou men met de zuurkoolf abrikanten vereeni ging kunnen overleggen. Verleden jaar zou het ook zyn geloopen als de door d ehandelaren aan de Prov. Commissie voorgestelde minimumprys van 80 cent was vastgesteld. De Voorzitter zou gaarne willen, dat de koop lieden ook op de Vierbond vergadering, waar deze zaak zou worden behandeld, werden toegelotn. Door een der aanweizgen werd opgemerkt dat de kool niet zwaarder mag zyn dan 8 pond, waarop de Voorzitter evenwel antwoordde, dat dit bang- makery was. Het. heeft niet eens in de kranten gestaan. Het is veel te onbekend. Spr. had van morgen kool geveild van zwaarder dan 5 pond, welke ook niet door de Regeering konden worden overgenomen. Hetw as spr. onbekend dat deze niet werden overgenomen en heeft spr. ze tenslotte toch nog los gelost en de bon in z'n zak. De heer S. Duyf, St. Pancras zeide, dat de lui, die een baantje aan de veüing hebben het graag willen houden. Dat is de reden. De heer Pronk was het met den heer Kramer •eens, dat er een inventarisatie moest komen. De prys van f 1.00 vindt spr. een beetje te hoog om er mee t eslagen, door dat de minimumprys van deensche witte f 0.70 per 100 kg is. Spr. was er voor, dat ze niet onder de f 0,60 gaan. Dat moet van ons zelf uitgaan, als de regeeringcommissaris niet anders wil. Voorz. zeide, dat het van de Vierbond moet uit gaan. De regeering houdt het op f 0.40. Wat eens recht is, wordt niet krom gemaakt, al ziet men, dat het verkeerd is. Straks krygt men misschien nog een toeslagje van f 0.25 per 100 kg. De heer Schilder. Schermer, wilde opf 1.00 aan houden. Men moet allen meewerken. Spr. betreurde de geringe opkomst. Is de tijd misschien nog niet slecht genoeg? Er gingen stem men op, om naar den Vierbond te gaan, terwijl de Voorzitter het liever niet uit handen wüde geven. Dan komt er niets van terecht. De heer G. Langendyk, Oudkarspel, stelde voor, om op monster te veilen en de minimumprys op f 1.00 vast te stellen. Als geen f 1.00 is te maken, dan niet te snyden. Men moet op elkaar aan kun nen. „Dat is nu juist de groote vraag", werd er opge merkt, „dat zal onmogelyk zyn." De heer Stoop, Waarland, wenschte in iedere plaats een vertrouwensman, evenals by de Tarwe- organisatie. Dit voorstel vond de byval der aanwezigen. De heer Kramer was van meening, dat het beter over de regeeringscommissaris zou gaan. Men zou het eens met den vertegenwoordiger dezer streek in de betreffende commissie kunnen bespreken. Na nog -eenige besprekingen werd de door den heer Stoop voorgestelde commissie samengesteld uit de heeren J. Pronk. Kalverdyk; F. Stoop, Waarland; W. Govers, Lutjewinkel; C. Vlug, Oudkarspel; P. Frans, St. Maarten; Jb. Barsingerhorn, Schagelr- waard; Jn. de Geus, Koedyk; J. Schilder, Schermer; C. de Ruiter, HeerhugowaardS. Duyf, Sint Pan cras en Jb. Strybis te Dirkshoirn. Waarop sluiting volgde. De commissie bleef nog eenigen tyd by-een ter bespreking der te voeren actie. ONZE GEHEIMZINNIGE AARDE. Bij de Staten Generaal is een wetsontwerp inge diend, tot verhooging van de begrooting van uit gaven van het Zuiderzeefonds voor 1932. In de me morie van toelichting schryft de minister van Wa terstaat: Zooals uit ht wetsontwerp blykt wordt de ge wone dienst verhoogd met 2469000 gulden welk be drag is gedekt door het voordeelig slot van de re kening van het fonds over het dienstjaar 1931 ten bedrage van 2469528 gulden, hetwelk wordt overge bracht naar de rekening van het fonds voor het dienstjaar 1932. Als gevolg van het inhalen van achterstand van vorige begrootingen moesten voor verschillende wer ken hoogere bedragen worden besteed dan daarvoor waren toegestaan. Voorts is de uitvoering van verschülende afslui- tingswerken noodzakelyk gebleken, waarop by de samenstelling van de begrooting niet was gerekend, t.w. verlenging van de storte bedden van de duit- weteringslüizen en het maken van beschermings- dammen voor die sluizen. SPOORWEGONGEVAL BIJ LUIK. 3 ZWAAR GEWONDEN. De Internationale Dtrein die gistermorgen te 7,43 uit Keulen vertrok en die te 12,01 in Brussel moest aankomen, is in de nabyheid van Landen tusschen Luik en Leuven ontspoord. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten zyn vier wagons uit de raüs geworpen. Een vry groot aantal personen is gewond en naar het ziekenhuis te Leuven overge bracht. aar het schynt zyn geen dooden te bef-» treuren. N Volgens de tot nu toe ontvangen berichten zyn by het spoorwegongeluk te Landen 7 personen gewond van wie drie ernstig. De materieele schade is zeer groot. n de kolfbaan van den heer C. Vis alhier werd een vergadering gehouden van wittekoolverbouwers, Het aantal, dat aan den oproep in de bladen had gevolg gegeven viel niet mee. De vergadering werd geopend door den heer Jb. Onze aarde, bevolkt door menschen, die machines gebruiken, in de lucht vliegen en met alle denkbare middelen der techniek zich de macht over al haar bewoners hebben toegeëigend, heeft weinig plaats voor de levende wezens, die de aarde het eerst heb- I ben. bevolkt. Talrijke dieren, die nog eeuwen gele- j den, de holen en de wouden van Europa bewoon,- I den, zyn volkomen uitgestorven. Andere worden in natuurmonumenten of dierentuinen bewaard en ge- i teeld. 366,000 verschülende soorten van dieren heeft de menschelijke wetenschap geteld, in boeken ver meld, in teekeningen en geschriften vastgelegd. Mogen wellicht eenige soorten haar ondergang te gemoet gaan, in tot dusver onderzochte gedeelten van den Oceaafi, in onbekende landen van Afrika en Azië worden, ook tegenwoordig nog. steeds weer nieuwe dieren ontdekt, die ons verrassende bewijzen brengen van de geheimen der natuur. Zoo vond men, eenige jaren geleden, in de moerassen 'van Centraal Congo de Opaki, den viervoeter, die veel overeenkomst vertoont met de giraffe en zebra, maar organisch niets met hen gemeen heeft, zoodat men hier te doen heeft met een nieuw soort en ras. Ook de eenige jaren geleden ontdekte Grévy- Zebra, die in het bergland van Zuid-Abessiniëge- vonden werd, onderscheidt zich geheel van de tot nu toe bekende zebrasoorten door een byzonde- grooten en plompen ezelskop met groote ooren en opvallende streepen op de huid. By de inboorlingen van Centragl Afrika spookt nog altijd het sprookje van een reusachtige slang die er als een soort draak uitziet. Inderdaad zyn groote slangen gevonden, ook op het eiland Java. Op Sumatra zyn reusachtige rhinocerossen ge vonden, die zeer verschillen met de bekende soorten van Afrika. In de moerassen van den Witten Nijl is een erusachtige vogel gevonden, de Abu Markub, een nieuwe soort. Mag dus worden aangenomen, dat op het vaste land niet alle dieriyke geheimen zyn ontsluierd, zoo bergen de Oceanen nog meer raadsels. Kwallen en polypen. die een spookachtig licht uitstralen, zyn tot nu toe niet voldoende onderzocht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4