trzrrgtfiSMiSÏÏStXSgi ïr«2S&S~.r» De helper in den nood De vroolijke kant. Waar vrouwen graag van lezen. Wat niet iedereen weet Uit ons nummer van 6 üug. 189 Rob die Avonturier heel a hij op gebrai In Be ik hei telde ven ti Mai door der c of. m in ell gijzel schar brief brugi gewo ziekt kwijl In d gron De Om naai lieze In en i a. Moeder was al heel lang ziek. Vader werkte den heelen dag van 's morgens vroeg tot 's avonds, maar- ach, het hoognoodige zelfs ontbrak nog, want mo.e- der had dure medicijnen noodig. Jan en Piet waren nog te jong om mee te helpen verdienen, want als je pas vijf en zies jaar bent, gaat dat niet zoo heel gemakkelijk. Jan, de oudste, had er toch iets op gevonden, om soms met een paar centen thuis te komen, die hij dan met een stralend gezicht aan moeder kon geven, want de buren, die zelf ook erg arm waren, hadden toch erg te doen met het huis gezin van de zieke buurvrouw en nu mocht Jan, die zeer vlug en pienter wasf wel eens boodschappen voor buurvrouw gaan doen, waarvoor hij dan een paar centen kreeg. Nu lag het dorp waar zij woonden aan den straat weg naar de stad toe, doch dat was wel anderhalf uur loopen en voor Jan duurde dat nog wel langer. Eens moest buurvrouw beslist een boodschap ge daan hebben in de stad, doch niemand was er, die dat kon doen. Eindelijk besloot zij het maar even aan Jan te vragen, doch hoewel hij nooit zoo ver was geweest alleen, besloot hij, als Piet mee wilde, dat het wel gaan zou. Nu, je begrijpt, Piet vond het een buitenkansje en weldra gingen zij hand aan hand den straatweg op naar stad. Buurvrouw had gezegd, dat, als ze terugkwamen, Jan een héél kwartje zou krijgen, een héél kwarje, dat beteekende dat vader zooveel aardappelen kon koopen, dat ze allemaal genoeg zouden kunnen eten. Vol moed togen zij dan ook op weg. Aan beide zijden van den weg was bosch en natuurlijk was er in dat bosch wel heel erg veel te zien, maar noch Jan noch Piet hadden ergens anders gedachten voor, dan voor de boodschap in dè stad. Na zeven kwartier kwamen zij dan ook voorbij de eerste huizen en spoedig daarna zagen zij den winkel, waar de boodschap gedaan moest worden. Al heel gauw keerden zij nu terug. Weer op den grooten weg gekomen, hoorden de kinderen een oud vrouwtje heel erg hoesten aan den kant van den weg en zij gingen er even heen, o mte zien, of zij iets voor haar konden doen. doch ze zei: „Neen, lievertjes, jullie kunnen niets voor me doen, want wat ik noodig heb zijn kruiden, die hier diep in het bosch groeien. Maar ik ben al zoo oud en zoo zwak, dat ik bijna niet meer verder kan". „Nou", zei Jan, „dan zullen we U wel helpen zoe ken; zegt U maar, wat voor kruiden U hebben moet." De oude vrouw ging met hen mede en wees hun welke plantjes ze moest hebben en plukte er één, om het hun te laten zien. Jan en Piet gingen zamen aan het zoeken, maaar hoe zij ook keken, nergens zagen zij het plantje en raakten al verder en ver der van den grooten weg af, tot zij Opeens bemerk ten, dat ze ook het oude vrouwtje niet meer konden vinden. Eerst besloten zij te roepen, maar dat gaf niets. Piet begon te huilen en verlangde zoo naar huis, naar moeder, dat Jan, hoewel de oudste en erg flink, zijn tranen ook niet meer kon-inhouden. Hce meer zij heen en weer liepen, hoe meer ze verdwaal den en eindelijk gingen ze maar zitten en afwach ten. Toen zij een tijdje gezeten hadden en flink waren uitgerust, begonnen zij weer te zoeken en te roepen. Opeens kwam er een oude man te paard aan, die hun vroeg, wat er aan scheelde. Heel angstig keken zij naar dat groote paard en die man leek wel Sint Nicolaas met zijn mooie witte baard. Bijna durfde Jan niet te antwoorden, doch al zijn moed verzamelde hij en zei: „Wij zochten kruiden voor een oude vrouw, maar konden ze niet vinden en nu zijn we den weg ook verloren. Moeder zal zoo ongerust wezen en ze is zoo ziek; misschien moeten wij wel iets voor haar doen en nu zijn wij hier". De oude heer vroeg hun, wat moeder mankeerde. „Ja", zei Jan, „ze hoest altijd zoo, vader geeft haar dure dranken en het helpt heelemaal niets". „Zoo," hernam de oude man. „Ik zie, dat jullie een mandje bij je hebt. Welnu, volg me maar". Bij een struik vol witte bloempjes gekomen, zei hij: Toezending zal geschieden na ontvangst van het „Jongens, pluk nu gauw je mandje vol van deze bedrag, dat kan worden overgemaakt in postzegels, witte bloempjes en als je nu thuis komt, moet je per postwissel of per postgiro 41632. tegen vader zeggen, dat hij hiervan thee zet en het De lezeressen worden vriendelijk verzocht bij het moeder moet laten drinken. En dan zul je eens wat nummer van het patroon ook de verlangde maat zien". op te geven; d.w.z. boven-, taille- en heupwijdte. Jan en Piet plukten en plukten, zoodat het mandje Gelieve verder naam en adres duidelijk te ver in een ommezien boordevol was. „Zoo. gaan jullie melden. Toezending zal dan zoo spoedig mogelijk nu maar weer mee, want ik weet wel, wie jullie geschieden, bent. Ja, Jan is een flinke jongen, die altijd bood schappen voor de menschen doet en de centjes aan zijn moeder geeft en omdat jullie nu direct het oude vrouwtje hebt willen helpen, zal ik jullie weer op weg naar huis helpen". De kleintjes liepen vlug voort en plotseling zagen zij tusschen de boomen hun huisje staan. Toen zij zich omdraaiden, om den ouden vrien delijken man te bedanken, had hij zich reeds omge keerd en galoppeerde weg. Eerst stonden ze even beteuterd te kijken, maar de blijdschap van thuis SmakeSijk eten AARDAPPELBALLETJES. Benoodigd: 1 dekschaal koude aardappelen, 1 stuk boter ter grootte van een ei. 2 eieren, 2 groote be schuiten, een friture. Bereiding: Wijrf de aardappelen zeer fijn of doe te zijn, deed hen naar huis rennen. Vader wasze een aardappelpers, roer de gesmolten boter juist thuisgekomen en moest nu het heele verhaal en 2 eierdooiers er door, daarna even vóór het bak- aanhooren. Onmiddellijk nam hij de witte bloempjes ken j^et tot schuim geklopt eiwit. Is het deeg te uit het mandje en zette er thee van, die hij aan moeder gaf. OnderwijL waren Jan en Piet de bood schap bij buurvrouw gaan brengen en toen zij even later met het kwartje stijf in de hand geklemd thuis kwamen, zat moeder met een heel blij gezicht in bed en zei, dat zij zich al heel veel beter voelde droog, dan een scheutje melk er bijvoegen. Maak van deze massa kleine, ronde balletjes, zoo groot als een flinke knikker, haal deze door het eiwit, dat even geklopt met een eetlepel koud water op een diep bord klaar staat. Dan worden ze in de fijnge stampte beschuit gerold en vlug in de goed heet HUMOR. Goed antwoord. Een vroolijk gezelschap van handelsreizigers in het rotel gezellig bijeen, toen een collega binnen, trad: „k ben geweldig blij je te zien, menschen' riep hij. „Hetzelfde kunnen wij, tot onze spijt, niet van eeggen." „Och, dat zou je wel kunnen, als je even liegen kon als ik", was het antwoord. De Wekker. „Wat is toch dat lange koord, dat daar boven bed hangt?" „Dat is mijn wekker. Als ik er hard aan trek, ben ik in een handomdraaien wakker." Den volgenden dag was moeder weer heelemaal gemafte friture lichtbruin gebakken. Haal ze met hersteld, maar het oude vrouwtje en den ouden man hebben Jan en Piet nooit meer terug gezien ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON Ditmaal weer een paar bijzonder charmante mo delletjes voor de minder slanken onder onze leze- ssen. No. 148: keurig wandel japonnetje van grijze, blauwe, beige of bruine stof. Eenvoudig, maar ge distingeerd model. De eenige garneering bestaat uit een smal, wit zijden randje langs de halsuitsnijding, en een aardige knoop. De voorbaan van de rok is heel apart, door de aan elkaar gestikte klokstukken Benoodigd: 5 a 6 Meter stof, en voor het randje 25 c.M. No. 153: aardig huisjaponnetje voor de warme dagen van bedrukt katoen of mousseline. In ieder geval is het aan te raden voor dit jurkje een goed waschbaar stofje te kiezen. een schuimspaan er uit, laat ze goed uitlekken en leg ze op een vel grauw papier, waarin het ove: tollige vet trekt. Daarna in een open dekschaal ze in een matitgen over warm houden. N.B. Een friture is een kleine, diepe pan, gevuld met het gelijke gewichtaan gesmolten reuzel en gesmoolten kalfsvet, f haalf gevuld met slaolie, Om daarin iets te bakken, moet het vet zoo heet gemaakt worden, tot er een blauwige walm afslaat. De japon is afgebiesd met effen materiaal. Door de schuine punten in het blousje en in den rok maakt de japon zeer slank. Het mouwtje heeft een grappig split, dat gesloten wordt met een strikje. Benoodigd: 4.50 a 5 M. katoen of mousseline. i Beide patronen zijn tegen den prijs van 50 ets. per stuk* te verkrijgen bij de „Afd. Knippatronen" van de Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal", post box 175 te Amsterdam. Dezer dagen stierf een Iersche matroos, die hou der van een eigenaardig record was: hij was name lijk 1300 maal den Ahlantischen Oceaan over ge weest. Geregelde autobussen doen thans dienst op vaste trajecten door de woestijn de Sahara. Birmingham heeft gemiddeld een winkel op iedere acht en veertig inwoners; er wordt gezegd, dat daar in sommige wijken meer winkels dan klanten zijn. Door middel van een nieuwe uitvinding kan de patient thans de boor van den tandarts onmiddel lijk tot stilstand brengen; hij houdt de „controle" in de hand en met een druk op het knopje ïkan hij den electrischen stroo mverbreken. Onder Michael van Venetië werd in 1124 geld van leder gemaakt uitgegeven. Ook in Rusland vervaar digde men in 1290 geld van leder. De Tartaren hadden in de Oudheid geld van schelpes, boomschors en leder, waarop zich het zegel van den Khan bevond. In Santa Anna, Californië, woant een negerin, die naar beweerd wordt, 170 jaar oud is. Men heeft uitgerekend, dat een volwassen mensch ongeveer 1355 pond per jaar eet. De ergste aardbeving, die ooit heeft plaats gehad was die van 1 September 1933 in Japan.. Francesco Petrarca, de grootste lyrische dichter van Italië en de grootste geleerde van zijn tijd (13041374) haa!tte den nachtegaal. Zijn lieve lingsdier was de kikvorsch. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Noordschar- woude gelet op art. 16, alinea 2, der wet van Juni 1875 (Staatsblad no. 95) brengen ter kennis van belanghebbenden: Dat ter secretarie alhier heden zijn ter visie gelegd het verzoek met daarbij behoorende bijlagen van VOLKERT NIJMAN, brood bakker te Oudkarspel, om vergunning tot het op richten van een broodbakkersoven, in het perceel te dezer gemeente, kadaster sectie C, 1501. Verder de gelegenheid voor ieder bezwaren daartegen in brengen. De burgemeester C. Kroon, de Wethouder, K. Slotemaker. PLAATSELIJK NIEUWS. Van de 162 kiesgerechtigden te Zuid schat-' woude zijn bij de op 1 dezer gehouden herstemming ter verkiezing van een lid voor den gemeente: (vacature P. Berkhouwer) 122 opgekomen. Afia.ntaj uitgebrachte geldige stemmen 121, waarvan op den heer Klaas Cz. de Boer 88, en op den hefer Cornell: Berkhouwer 339. Gekozen is alzoo de he'er Kraas Ci de Boer. De rekening over 1892 der ge>meente Zuid scharwoude. den 28 Juli 1.1. den Rapid aangeboden wijst in ontvang aan f 14144,75 in uatgaaf f 14112.1 batig saldo f 32.25. Zij werd commissoriaal gemaakt, ter fine van onderzoek en rappwrt. Aan hoofde lijken omslag werd ontvangen f 2376. nl, aan vergoe ding onderwijs f 1134.08, en schoolge.hWie daarentegen vorderde het onderwijs een pHrCgaaf van f4966,56; het armwezen f684.10; rente en ai- lossing van geldleening f 1848.75. BERICHTEN. Te Koog aan de Zaan is een kolf wedstrijd gehou den, waaraan werd deelgenomen door 93 personen, le serie W. Tensen, Schellinkwoude, 50 p.; A. Kist, Zuidscharwoude 44 p.; P. Schenk, Wieringerwaard 45 punten. Biljartwedstrijd: le prijs A. Kist, Zuidscharwoude: 2e prijs F. v. d. Deuer, Enkhuizen; 3e prijs A Bronkhorst, Haarlem. MARKTBERICHTEN Noordscharwoude. Bloemkool f 3.00, 4.00, 5.00. 6.00 9.00, 10,00; Middelbare f 2,00, 3,00, 4,00. Uitschot 1.50 2,25. Roode kool f 6,00, 7.00. Witte kool f 8.00, 9.00, Broek op Langendijk Aardappelen f0,751,00 per mand. Bloemkool f 5.75, 7.00, 10.13.0C-. Lichte 280 4.00, 5,00, Roode kool f6,00—8,00; Wortelen 1,80- 3,00, 4,30 per 100 bos 96. „Ze hebben ons gezien, Rob!" schreeuwde hij en volgde Rob zoo vlug hij kon. Maar het oogenblik op onthoud bleek bijna noodlottig te zijn. Want voor hij den overkant bereikte, kletterde het water weer neer op den steen. Gelukkig zag Rob het gevaar en trok hm spoedig in veiligheid. 97. „Dat was net op het kantje," hijgde Rob. „Maar nu het water weer met volle kracht stroomt, zullen de inlanders niet dadelijk over den steen kunnen komen. We hebben dus in ieder geval een voor sprong." Ademloos liepen ze door de tunnel tot ze op het laatst de ingang tot de grot op de kust bereikten. 98. Ze klauterden langs den rotswand naar beneden en Rob uitte een kreet van blijdschap, toen hij een cano in het water zag liggen. Wetende, dat de inlan ders ieder oogenblik konden komen, scheepten ze zich zoo gauw mogelijk in en pagaaiden zeewaarts. 99. „Zelfs al zou het watervliegtuig het eiland ver laten hebben, maken, we nog een mooie kans om te ontvluchten," riep Rob onder het roeien uit. „Als de zee maar kalm blijft, kunnen we best onze woon plaats bereiken." En vol hoop pagaaiden ze voort, zoo hard ze konden. vorschen, terwijl zijn oogen zien Aan v,..., den geringsten trek in het gelaat van den baron niet te ontgaan. ,,In de pastorie is hij", riep Ruschbeck en hij daar in de pastorie gelegen. IK/heb nooit met jou j uie I11J mc.pi weten wat hij keld. onder tienauizenaer. zou u vui.u persoon is en een goed karakter heeft, maar hij wel, dat hij onafhankelijk van mij is, want hij ont „Reik mij de hand, jonge vriend.'

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 8