"I Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier laarj 42e Jaareran<r Vacantie-Film KUNKERT Fotograaf - Fotohandel Alkmaar Gruwelijk drama in den Haag Officiëele publicaties is uit. ;n aau ks uit en ver kwa- lij wer r ver- Jjetten ?n tijd Lb ld. tijd ge .culiere kreeg )or het d gul- .nkelijk ing dus aat om dat het hiervan 'ertoom w deze «sten dienst het ïuitkee- L558100 ivak in defining in maw itionaal met Landdag ieren C Jonge- mdhorst ?an den dijk, met srden v. gevolg 3 dames n in de letters met 't lhelmus oera op merkten r op het rschuwd ,n de iden in leen ge- naai iotoestel' g in dels.aan is er een tond vol ht ,vond Wl. de sn. De ri ijlings igerlhuis mst hem van een et groot. beschul- ien!" gaf ;ef hij in tegen het t was het i had ge- ;d als eer. laan? Hij geven, die aan wiens veest. Hij oo vast in chnen ouder, hij oude die 's zö- er te blij- ouw. „Een uis." is jaagt? i, zeg hei de schule misschien en zegge» eb bereids ii en w ik niet, mij is nos de jare» nr volgd,'- No 94 telefooniNTKcoMMüNAM.Nr,» DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1983 NIEUWE f0URA1T DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 5 maanden ƒ1.1». llitpave: firma 1. H. KEIZER .fledaGteor H. KE1ZEH. Bureel Noordscfiarwoude. ADVERTENTDEN: Va* 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Binnenlandse!) Overzicht De Belgische kwestie. Regeerings- optreden inzake extremistische politieke partijen. Ir. Soekarno weer gearres teerd. Overzicht Eerste Kamer. Het behoeft geen verbazing te wekken, dat in dezen tijd van nationale afsluiting en zelfgenoeg zaamheid, welke de toespitsing van internationale conflicten bevorderen, het oude geschil tusschen Nederland en België inzake de kanalenkwestie weer dreigt te herleven. Een van onze Zindelijke dagbladen heeft dezer dagen een door de meerderheid van de Internatio nale Rijnvaart Commissie aangenomen ontwerp voor een niuwe Rijnvaartacte gepubliceerd en dat heeft de ppppen weer aan het dansen gebracht. Het voorstel komt in het. kort hierop neer, dat de mondingen van den Rijn en de Tusschen wateren, wike een verbinding vormen tusschen den Rijn en de Wester-Schelde, zouden moeten worden ge bracht onder het rechtsgebied van de commissie, hetwelk zich tot dusver slechts uitstrekte tot Go- rinchem en Krimpen a. d. Lek: Hiermede zou voor een deel tegemoet gekomen worden aan* den wensch van België, dat nog veel meer zou hebben geëischt, zoodat het tenslotte op een compris schijnt te zijn uitgedraaid. Ondanks dit ailes zal de oeverstaat, in dit geval dus Neder land, verplicht zijn om die Rijnmondingen en Tus- schenwat-eren, w.o. niet alleen onze zeearmen, maar cok onze kanaalen door Walcheren en Zuid-Beve land, te houden in zoodanigen staat, dat deze be antwoord, op ieder oogenblik, aan de behoeften der scheepvaart. Dat dit aanleiding zal zijn voor allerlei bemoei ingen van België kan terecht worden gevreesd. Ne derland zou zoodoende geheel onder curateele komen van de Rijnvaartcommissie en steeds weer tot ver- betringen worden gedwongen. De vertegenwoordigers van Nederland in de com missie hebben het voorstel zonder meer onaan vaardbaar verklaard, zij hebben zelfs geweigerd aan de besprekingen en aan de stemming deel te nemen! Men neemt aan, dat Ook de regeering afwijzend zal staan tegenover het voorstel. Wellicht zal een en ander ook van invloed zijn op de uitvoering van de plannen tot verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland. In elk geval mag worden aangenomen, dat de regeering voet bij stuk zal houden. Naast het uniformverbod, dat wij de vorige be spraken, heeft de regeering nog een ander stel ver bodsbepalingen uitgevaardigd, welke betrekking hebben op de politieke activiteit van de Rijks-, ambtenaren. Deze beschikkingen zijn van tweeërlei aard. De eene serie betreft het dragen van insignes in dienst of in uniform, Het is zeker een verkeerde toestand geweest, dat de ambtenaren zich tijdens hun werk door partij insignes van elkaar plachten te onderschiden. Ook tegenover het publiek maakten deze onderscheidingsteekenen" vaak een verkeer den indruk. De eenheid van het ambtenarencorps, uiterlijk althans, is nu hersteld. Naast de bepalingen inzake de insignes is een lijst opgesteld van een aantal extremistische ver- eenigingen (communistisch of fascistisch), waar van het lidmaatschap voor alle Rijkspersoneel is verboden. Bovendien is voor het defensiepersoneel het lidmaatschap van SDAP en NVV verboden. Een aantal andere organisaties, die in zijdelingsch ver band stonden met beide laatstgenoemde organisa ties en waarvan het lidmaatschap destijds door mi nister Deckers eveneens verboden was, is thans ge scherpt. De maatregel is volkomen begrijpelijk. De regee ring, geen enkele regeering trouwens, kan in haar dienst menschen dulden, die gevolg geven aan be velen van anderen tot ongehoorzaamheid jegens hun chefs, zooals ook van socialistische zijde wordt erkend. Men moet intusschen geen al te groote verwach tingen van het nieuwe besluit koesteren. Immers al is het partij lidmaatschap nu wel verboden, aan de gezindheid van de menschen kan tenslotte niets worden veranderd. Daarom gelooven wij, dat men met dit alles dan ook in het geheel niet opschiet, veeleer dat men er ondergrondsch gestook mee bevordert. De Indische nationalistische leider Soekarno is dezer dagen weer achter slot en grendel gezet, ter wijl voorts door de Indische regeering een aantal maatregelen tegen nationalistische vpreenigingen is genomen, waarvan het vergaderrecht is beperkt. Heel erg duidelijk is de situatie niet, daar de autoriteiten over het algemeen het stilzwijgen heb ben bewaard. De arrestatie van Soekarno zou zijn geschied naar aanleiding van een door hem geschreven brochure, getiteld. „Het streven naar een vrij Indonesië". Hierbij dient te worden opgemerkt, dat die bro chure ai eenige maaanden geleden is gepubliceerd én dat zij slechts „hier en daar" opzien heeft ge baard. Het is daarom vreemd, dat men om deze redenen nu pas tot arrestatie is overgegaan. Voorts wordt Soekarno beschuldigd van het schrij- ven van verschillende ,.hantzaai"-artikelen. Wij zijn benieuwd hoe het met deze actie tegen de nationalistische beweging zal afloopen en of men De eerste maal, dat de regeering tegen hem op trad, is zij tenslotte weer teruggekrabbeld. Soekarno tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, is toen na twee jaar vrij gelaten. Men stond blijkbaar niet al te sterk in zijn schoenen. Ook de regeeringsgevol- machtigde was het toen oneens met het optreden van de Overheid. Sinds zijn invrijheidstelling heeft Soekarno zich beijverd om eenheid te brengen in de nationalis tische beweging. Een groote hinderpaal is daarbij het verschil van inzicht geweest tusschen hem en Mohammed Hatta. Nu ook deze zal worden vervolgd, is het nier. on mogelijk, dat die eenheid alsnog tot stand komt. Dan is de regeering nog verder van huis. Thans heeft zij o.m. reeds het gematigde volksraadslid Thamrin, te wiens huize de arrestatie is verricht, tegen zich in het harnas gejaagd. Zoodat de toestand uitermate is verscherpt. Over de Eerste Kamer kunnen we kort zijn. Zij heeft in deze vacantiedagen groote spoed betracht om den weg naar het Staatsblad vrij te maken voor de serie belangrijke wetsontwerpen, die de Tweede Kamer hadden verlaten. De regeering stuitte over het algemeen op nog minder tegenstand dan in ons Lagerhuis. Over de onderwijsnoodwet behoefde zelfs niet eens te worden gestemd. Óok de collegegelden gingen er gemakkelijk door en voorts werden goed- keurd: de landbouwcrisiswet, de retorsiewet (hierbij kreeg minister Verschuur van eenige zijner partij genoten te hooren, dat hij lang niet ver genoeg was gegaan) en het naturalisatie onderwerp, waarbij Ne derland aan pl.m. 200 vreemdelingen een weldaad heeft obewezen. Belangrijk is tenslotte nog de mededeeling, dat do regeering van plan is om een monopolie te stichten voor den verkoop van geïmporteerd fruit, zoodat onzer kweekers op eenig prijsherstel kunnen reke nen. Film, met ontwikkelen(ing) af drukking 95 cl. Vergrootingen van Uw film of platen 18 x 24 c.m. formant 60 ct. 13 x 18 c.m. formaat 30 cent. Kül Langestraat 93 Telefoon 302 Man, Vrouw en Zoontje gedood. Zelfmoord. (Telefonisch). In den Haag heeft een gruwelijk familidrama plaats gehad. Een hooggeplaatst mari ne-officier, adjudant van den minister van defensie heeft, na eerst zijn vrouw en zoontje, de Jiersens ingeslagen te hebben zelfvermoord gepleegd. Ver moedelijk handelde hij in een vlaag van verstands verbijstering. Nadere bijzonderheden. De Tel. van hedenmorgen weet de volgende bij zonderheden, omtrent dit droevig geval mede te deelen Gisteravond deelde de officier aan het dienst meisje mede, dat hij hedenmorgen vroeg op reis zou gaan en dat hij vermoedelijk reeds vertrokken zou zijn, voordat het meisje met haar werk zou begin nen. Toen het meisje hedenochtend was opgestaan, was alles rustig in huis en vond zij de thee gezet. Zij trok daaruit de conclusie, dat de heer H. reeds was afgereisd. Toen het later werd, bevreemdde het haar echter, dat zij niets van mevrouw bemerkte. Het bleef dood stil in huis en toen het meisje eens poolshoogte ging nemen, bemerkte zij dat de slaapkamer op slot was. Het meisje werd zoo ongerust, dat zij een der buren, de heer Van den Heuvel, een garagehouder, die enkele huizen verder woont, waarschuwde. Vreeselijke ontdekking. De garagehouder wist de deur te forceeren en daar wachtte hem een gruwelijk schouwspel. Ba dend in hun bloed lagen er drie lijken, dat van mevrouw H., van haar zesjarig zoontje en van den heer H. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat van mevrouw H. en het kind de hersens waren ingeslagen, terwijl de heer H. door een schotwond om het leven is ge komen. Een met bloed doordrenkte pyjama werd in de badkamer gevonden. Vermoedelijk moord en zelfmoord. Zeer vermoedelijk heeft men hier te doen met een geval van moord, gevolgd door zelfmoord. Wat de aanleiding is geweest tot dit bloedig familiedrama, is nog niet bekend. Mevrouw H. had een zwakke gezondheid. De politie zet het onderzoek voort. Aanleiding niet zeker. Uit het feit, dat een bebloede pyama is gevonden in de badkamer blijkt, dat de heer H. zich na den aanslag op vrouw en kind gewasschen en verkleed heeft. Daarna moet hij weer naar de slaapkamer zijn teruggegaan, waar een revolverschot in de mondholte een eind maakte aan zijn leven. Zooals gezegd, is de aanleiding van het gebeurde niet ge heel zeker. De situatie is zoodanig, dat het niet aan nemelijk is, dat van een vooruit beraamd plan spra ke is. De verhouding tusschen de echtgenooten liet wel wat te wenschen over. De heer H. stond bij zijn superieuren zeer goed aangeschreven en niets deed vermoeden, dat hij een dergelijke daad zou bedrijven. Men vermoedt, dat hij in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld. MietJódeeibiJ vut kamikls'wts in petroleum en aardolie en bruimkooltcie: distillaten. De wet van 19 e oember 1931 S. 527 bevatten de bepalingen betreffende tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine, zal in gevolge een reeds aangenomen ontwerp van wet warden' gewijzigd. Alsdan zal het verboden zijn op straf bij de ze wet bepaald, met ingang van een door den Minister van Finantien te bepalen datum Petro leum en andere door dien minister aan ,te wijzen stoffen, welke niet een door dien minister be paald percentage van een of meer door hem voor geschreven herkenningsmiddelen bevatten en benzine, waapin zicli deze herkenningsmiddelen of bestanddeelen, welke daarvan afkomstig kun nen zijn bevinden, te brengen in het vrije verkeer ten vervoer aan t» bieden, te vervoeren, of in voorraad te hebben. Nadere inlichtingen o.a. over de wijze van ver krijging van de herkenningsmiddelen worden 'op aanvraag verstrekt door den Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Alkmaar, le afd. Crisis-V arkenswvt 1932. Het Bestuur der Gewestelijke Varkenscentrale Noordholland heeft besloten het overdragen van biggenmerken in uitzonderlijke gevallen alsnog toe te staan. Dit zal echter alleen kunnen geschieden on der toezicht en met toestemming van genoemde Centrale. j 1 Voorgeschreven is gebruik te maken van de daarvoor vastgestelde formulieren. Deze zijn kos teloos verkrijgbaar aan het kantoor van genoemde Centrale in het Landbouwhuis aan het Kjerk- plei nte Alkmaar en bij de secretarissen der Plaat selijke commissies. Aan (lc afdeelingen van den Neutralen Blond van Lanid- en Tuinbouwers Mijne Heeren, Het saneeringsplan der bloembollen is reeds enkele weken bekend en vraagt onze volle aan dacht. •Zoo gauw de cijfers der saneering bekend wa ren hebben wij een vergadering gehouden met het bestuur van den kring „De .Streek" welke allen belanghebbende zijn. Het in 'te leveren percentage plantgoed, vooral van de Darwin en late tulpen, is veel te hoog, dit brengt, geen saneering tot 65 procent, doch een vernietiging voor vele van hun geheele (wat inmiddels toegezegd is), wij een offer moes ten brengen. Door het bestuur is nl. besloten, op de reser veering van het gestelde leverbaar 1 kilogram van vroege tulpen en 2.5 kilogram van Darwin en late tulpen, per R.R. geen aanmerking te maken. Maar wat de inlevering en reserveering van plantgoed aangaat, het volgende voor te stellen: Inplants van 1.5 kilogram inleveren der vroe ge tulpen en 1 kilogram reserveeren, deze cijfers te stellen op 1 kilogram en 0.5 kilogram. Em van de Darwin en late soorten, inplaats van 5 kilogram, inleveren en 3 kilogram reserveeren, dit op 3 kilogram en 1.5 kilogram te stellen. [Wat de narcissen aangaat, dit zoowel voor de grove, als fijne soorten te stellen pp 50 pro cent van het gestelde. De L.'T;.B. door ons hiermede in kennis ge steld, heeft dit althans in Wpstfriegland geheel overgenomen. De veilingsvereeniging Wiestfriesland die in deze ook werkzaam is, heeft dit ook toegezegd na een onderhoud met ons. Nu is door uw bestuur een audiëntie aange vraagd bij den minister ven economische zaken en een bespreking met het bestuur der bloem bollenkweekers Centrale doch dit laat nog op zich wachten, ofschoon wij dit verzoek, wat de Kweekers Centrale betreft per telefoon herhaald hebben. 'j Nu is bekend gemaakt door de bloembollen nweekerscentrale dat de voorloopige inlevering van tulpen voor Noordholland beneden het Nrd. zeekanaal is vastgesteld data 8915 en 18 Au gustus fen voor Noordholland boven het Nrd.- zeekenaal dus Wiestfriesland en Kennemerlanjd op 101117 en 18 Augustus. Er moet worden ingeleverd van de vroege tulpen plantgoed 1.5 kilogram en van elke R. R. en van het te reserveeren gedeelte ,0.5 kilo gram en van leverbaar 0.5' kilogram dus per R.R. 2 kilogram plantgoed en 0.5 kilogram le verbaar. i;, Van Darwin en late tulpen 5 kilogram van elke R.RR. en v%n het te reserveeren gedeelte 1.5 kilogram en van leverbaar 1.25 kilogram dus per R.Bi. 6.5 kilogram plantgoed en 1.25 kilo gram leverbaar. Nu stelt het bestuur voor, aan alle leden, om te wachten met inleveren, tot na de bespre king met de bloembollenkweekerscentrale, daar wij met deze regeling geen genoegen kunnen ne men. i Dus ons verzoek is leveir niets in tot nader, bericht. j Hiervan is bereids mededleeling gedaan aan de naast ons werkende organisaties. Voor het bestuur: (w.g.) A. Schermer, Voorz. (w.g.) W. Vennik, secret. Ook de vroege tulpen vonden wij te hoog ge steld, wat inlevering aangaat, zoomede de nar cissen. Na verschillende besprekingen zijn wij tot de volgende cijfers gekomen, wat voor velen nog een offer is, doch algemeen was men van oordeel dat, voorop gesteld dat de regeering het doorge draaide leverbaar Vvat den gestelden minimum prijs niet kan halen, voor dezen prijs overneemt Nieuwstijdingen Zweefvliegtuig verongelukt Uit Soesterberg wordt bericht dat Dinsdag middag een ernstig ongeval heeft plaats gehad bij het zweefvliegen, waarbij de heer R. Huizin- ga, wonende te Murmerwoude in Friesland, ge dood werd. Kootwijk ook na 1 Januari beschikbaar Het hoofdbestuur der PITT, heeft er geen be zwaar tegen den zender te Kootwijk die bij wij ze van proef tot 1 Jan. a.s. ter beschikking van den omroep is gesteld, ook ha dien datum voor den omroep beschikbaar te houden als de Om roep vereend gingen daar op prijs stellen. Tel. I

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1