fïa E Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 95 ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1933 42e Jaargang Een dagje ouder Vacantie-Film KLINKERT - Fotograaf - Fotohandel - Alkmaar iaar - Laatste Nieuws TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 NIEUWE LANGËDIJKËR CIDIJIT DEZB COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnment8pr]]a: - per maanden l.li. MPaye: 1. H. KEIZER .Redacteur 1. H, KEIZEH. Bureel Noordscfiarwoude 4 AD VERTENTIEN: Vut 1—5 reseta 75 cent; elke recel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. We rustten even uit na een lange wandeling, die wij gemaakt hadden. Aan bosch en veld is het reeds te zien, dat wij met rassche schreden de maand tegemoet snellen, waarin de R weer voorkomt. De lentepracht week voor de zomerweelde, die aan stonds zal moeten verdwijnen voor de veelkleurige en schitterende herfsttinten. Ons passeert een groepje jongelui, in lustige vroo- lijke stemming en luidruchtig gebabbel. Wij hooren enkele woorden, zij hebben een feestdag medege maakt, begunstigd door heerlijk zomerweer, zij zijn enthousiast over alles, wat dien dag door hen is genoten en onder hen is een luidruchtige grappen maker, die het geheele gezelschap met zijn sna- kerij vermaakt. Wij weten niet hoe het kwam, en toch dachten wij, wellicht onder den indruk der sombere tijden, die zich in ons gemoed heeft gevestigd,aan de waarheid, die ligt opgesloten in het volgende spreek woordelijk gezegde: „De heerlijkheid der wereld gaat voorbij." Het gejubel der feestvreugde was weggestorven. Wij zetten den hoed weer op, dien wij ter verkoe ling hadden afgezet en toen zeiden wij tot ons zelf, „neen, jongelui, wij benijden jullie niet!" De lach en de kwinkslagen mogen ons doen verkwik ken, maar jeugdige en dartele levenslust heeft plaats gemaakt voor een rustige stemming. Neen, dachten wij, vrouw noch man mogen zich schamen een dagje ouder te zijn geworden. Wij worden niet jonger door ons te blijven aansluiten bij de jongelieden in hunne genoegens. De stroom keert tot zijne bronnen niet terug, hij kabbelt voort en voort, ook al maakt hij vele bochten. De gevorderde leeftijd siert den mensch maar schept ook rechten en plichten. De jeugd is schoon de volle mannenkracht, de voleindigde vrouwe lijke bloei, de harmonische menschelijke ontwikke ling der rijpere jaren kan een weldadigen gloed en zegenrijke kracht uitstralen, waar de hartstochte lijke. onstuimige jeugd geen denkbeeld van heeft. De kennis is tot wijsheid gerijpt, de deugd door be proeving gelouterd, de moed en de volharding zijn door den strijd gestaald en door bedachtzaamheid geregeld. De werkkracht is in vollen gang, de ver strooiingen en verzoekingen der jonkheid zijn ge weken; de ernst des levens waakt over onzen arbeid. De rustelooze jongeling is een bezadigde huisvader geworden. Het Onbestendige meisje is in de zorg zame, deugdelijke huisvrouw veranderd. Het is of dit tijdperk alles wil vervullen wat de beide vorigen beloofd hebben. Doch de jaren verbeteren den mensch niet; zij brengen verandering, zij verwisselen de driften en nuanceeren de neigingen, maar zij verbeteren óf louteren op zich zelf het gemoed geenszins. De levensverhoudingen, de omstandigheden en de omgeving wijzigen zich, de mensch gaat van het eene zevental jaren tot het andere; maar hij is daarom niet edeler of beter, omdat hij de gevoelens der jeugd heeft overleefd en omdat hem de ver maken der jonkheid onbeduidend voorkomen. De strijd houdt niet op, de gevaren wijken niet. Van de eene verzoeking tot de andere, van de eene beproeving naar de andere zoo wandelen wij naar het graf. Het geheele menscheleven zal eerst dan het schoonste en volmaakste zijn, als elk tijdperk met zijn wisselenden levensloop zuiver is opgevat en doorleefd, als het kind echt kinderlijk heeft geleefd, als de jeugd een ware bloeitijd is geweest, en de mannelijke leeftijd een gevestigd en voltooid menschenleven openbaart in zijn veelzijdige betee- kenis. Dan krijgt elk tijdvak zijn eigen voorrechten, maar ook zijn eischen. zijn genoegens, zijn eigen verplichtingen. Kome dan de grijsheid, zij zal een sierlijke kroon zijn, op den weg der gerechtigheid verworven. Wie zijn loopbaan met eere voleindigt laat een weldadig en zegenrijk beeld voor den nakomeling achter. Buitenland Stratosfoervlucht uitgesleld De door de Nederlandsche ingenieur Cosyns beoogde opstijging naar de stratosfeer zal tot bet aanstaande voorjaar uitgesteld moeten wor dein. De oorzaak van dit uitstel is te zoeken in het feit dat de gondel uit ondeu^ aal bleek te zijn geconstrueerd, traden ,naar men zich zal herinneren, eenige con structiefouten aan den dag, waarop Cosyns de betreffende opderdeelen door nieuwe liet vervan Aan den doeld ontsnapt. Zij, die zich Donderdaggochtend omstreeks 10 uur op het drukke Paddingtonstation te Londen bevonden zijn getuige geweest van een niet 'al- ledaagsch todneel. Enkele oogenblikken nadat do trein van 9 uur 50 naar Plymouth was ver trokken kwam een arbeider naar het station snellenIn zijn armen droegg hij voorzichtig een nietig bundeltje met er in een pasgeboren meiske dat hij op de spoorbaan had gevonden. Niemand weet wie de misdadige moeder of wel licht ook rampzalige moeder is, die zich op deze schrikwekkende wijze van haar kindje ont daan heeft. Thans rust het verlaten kleintje vei lig en wel in een der Londensche ziekenhuizen. Het beseft nog niet, dat het reeds aan het begin van zijn leven ternauwernood aan den dood is ontsnapt Geen vrouwelijke stierenvechters meer De minister van Justitie heeft een decreet uitgevaardigd waarin de plaatselijke autoritei ten worden aangemaand er op te letten, dat het officieels verbod van vrouwelijke stierenvech ters streng wordt nageleefd. Ondanks dit ver bod zijn er onlangs in de arena nog vrouwen als stierenvechters opgetreden. Da toestand in Ierland. Da opiiiarsth der blauwhemdicin Het vooruitzicht op ernstige wanordelijkheden in verband met den voorgenomen opmarsch van de nationale garde der blauwhemden, welke Zon dag a.s. zal plaats hebben, wekt in geheel Ier land groote bezorgdheid. Gisteravond dieden ge ruchten de ronde omtrent plannen van commu nisten en sommige leden van het Iersche repu- blikeinsche leger om de blauwhemden aan te vallen. Generaal O'Duffy het voormalig hoofd van do politie en thans de leider van 'de natio nale garde is vast blesloten den opmarsch Zon dag te doen plaats vinden en reeds komen Idie blauwhemden te Dublin aan. Verwacht wordt dat de regeering den opmarsch zal verbieden,! doch tot dusver heeft zij nóg geen mededeelingeii gedaan omtrent haar plannen. Het is mogelijk, dat zij de wet inzake de openbare veiligheid toepast welke de Cosgraveregeering in 1928 heeft aangenomen en die nog niet is ingetrokken. 'Krachtens deze wet kan de regeering in den ge- heelen lerschen Vrijstaat den staat van beleg afkondigen. Het officieele orgaan van de Gos- gravepartij de „United Irishmen maakte gister avond 'melding van huisbezoeken die te Du blin worden gehouden, waarbij inzamelingen worden gehouden voor de bewapening en uit rusting van het Iersche republikeinsche leger. Degenen die weigeren om in te schrijven worden op de lijst aangemerkt als vijanden. Men 'Ver wacht eerlang een lange reeks van officieel ge- inspireerde gewelddaden. Tel. Hongersnood op Havana. Als gevolg van de nog steeds vookrtdurende algemeene staking wordt Havana thans door hongersnood bedreigd. De prijzen der levensmiidi delen die nog beschikbaar zijn, stijgen met groote snelheid. Brood, boter, melk aardappelen en uien zijn reeds niet meer te krijgen. In ide grutterswinkels zijn slechts witte boenen ver krijgbaar. In Bulgarije leeft een vrouw die den leef tijd van 114 jaar heeft bereikt. Zij is vegetarier maar drinkt liever wijn dan water. Toen in den Berlijnschen Tiergarten, een groet park, een oud man uit zijn middagslaapje ontwaakte, bemerkte hij dat zijn baard vol bijen 2at. De brandweer die overal goed voor is, wist de pngewenschte kin versiering te verwijderen. Film, met onfwikkelen(ing) af drukking 95 ct. Vergrootingen van Uw film of platen I8x24c.m. formaat 60 ct. 13 x 18 c.m. formaat 30 cent. Langestraat 93 - Telefoon 302 Een Amerikaan, zekere Charles Zibelman, wil trachten ondanks het gemis van beide boe nen het Kanaal over te zwemmen. Er is een nieuw gasmasker uitgevonden, dat den drager een uur lang bescherming biedt tegen het zg. pepergas, waartegen tot dusver de maskers slechts 5 minuten bestand waren. Het wachten is nu waarschijnlijk weer op een nog gemeener gas. Oostenrijk heeft stappen gedaan de bestaan de bewapening uit te breiden. Wie den vrede wil Pruisens hulppolitie zal met ingang van Ifö Augustus ontbonden wortten. fn Belgie wordt sterk geprotesteerd tegen het in uniform bezoeken van frontkerkhoven door Duitsche nationaal socialisten. Generaal Balbo is in Lissabon aangekomen v^aar hij hartelijk verwelkomd is. Zijn tocht over den Oceaan heeft 1'2 uur geduurd. Eeestëlrfkhe- den zijn afgelast omdat bij een ongelukkige da ling bij het vertrek uit Punta Delgado een vlieg tuig over den kop sloeg, waarbij een officier van Mijn eskader om het leven kwam. Het 2de slachtoffer dus. Ernstig ongeval bij Sluiswerken. Bij de sluiswerken, die bij de uitmonding van het zg. Meertje in de Waal worden uitgevoerd, heeft zich gistermiddag omstreeks vier uur een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij een doode en een zwaargewonde te betreuren zijn. Op den linkerover, juist op den rand van de steile helling, die de oever Tiier vormt, waren eenige arbeiders onder leiding van hun voorman bezig met het verrollen van een zware hydrau lische pers, een ijzeren gevaarte van een gewicht van ongeveer 1500 kilogram. Daartoe werd aan den voorkant met een kabel getrokken, terwijl de voorman van de ploeg arbeiders aan de ach terzijde met een koevoet in voorwaartsche rich ting duwde. Plotseling raakte het gevaarte aan het rollen en botste tegen een in den oever geplaatsten paal, die weer een voorbijganger een o6-jarig man tegen den grond smakte. Het volgende oogenblik was hij door het rollend gevaarte, dat hij op'den grond liggenii, niet meer kon ontwijken, verpletterd. De voorman van de arbeidersploeg, zekere J Udo uit Amsterdam die het onheil zag aanko men is nog naar beneden gesprongen om De Haan weg te trekken, doch geraakte daarbij eveneens onder de jjzermassa. Zwaar gewond stortte hij van de helling naaar beneden en bleef daar kermend aan den waterkant liggen. Afvloeiing van 2500 onderwijzers voorgesteld. De voortgaande achteruitgang van den finan- tieelen toestand des rijks heeft den minister van onderwijs genoopt nogmaals een wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet 1920 bij de Staten Generaal aanhangig te maken. Li dit ontwerp wordt een vermindering van het aantal onderwijzers dat ten laste van het rijk komt, met ruim 2500 voorgesteld, waardoor de minister het budget van zijn departement met 5.'200.000 gulden hoopt te verlichten. Voorts worden eenige wijzigingen van meer organisatorischen aard voorgesteld, welke hoofd zakelijk de nieuwe wachtgeldregeling betreffen. In dit nummer o.a. EEN DAGJE OUDER (hoofdartikel) BALBO'S OCEAANTOCHT Ie blad le blad BINNEN- EN BUITENLANDSCH NIEUWS le en2e blad PROTESTMEETING NEUTRALE BOND 2e blad FEUILLETON 2e blad PER FIETS NAAR LEEUWARDEN 2e blad POLDER- EN RAADSVERGADERINGEN 2e blad ZWERFTOCHTEN 3e blad OUD NIEUWS 3e blad VROUWEN- KINDERRUBRIEK 3e blad Door de nieuwe maatregelen hoopt de minister het euvel te kunnen -bestrijden dat soujs wacht gelders yan 60 'jaar en ouder nog in functie moeten treden, terwijl de jongeren geen betrek king kunnen krijgen. Corsetten Corselets houders prijzen (Voorgesteld wtohdt een belasting van voeder- middekninvoer ten voordeel» van de binnenland1- sche producenten. De lasten van de sociale verzekering welke niet uit het bedrijfsresultaat kunnen worden voldaan, doch het bedrijfsverlies slechts ver- grooten dienen ter zijde te worden gesteld tot tijd en wijle het landbouwbedrijf weer loonend zal zijn geworden. Met het oog op de wenschelijkheid de land en tuinbouwers zooveel mogelijk op hun be drijf te handhaven, dienen exieeuties van lande lijke eigendommen zoo mogelijk te worden voor komen. i i Tot dit doel zal moeten worden opgericht een rijks- of semi-officieele voorschotbank, wel ke de hypothecaire vorderingen tot een bepaald percentage der geschatte waarde zou kunnen over nemen of gelden verstrekken met de hypothe caire vorderingen als onderpand. Van een voor nemen tot executie zal aan bedoelde instelling kennis moeten worden gegeven.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1