Gemeeteraad Warmenliüizen Gemeenteraad Sint Pancras Uit den Omtrek Donderdagmiddag vergaderden Dijkgraaf, Heem raden en Hoofdingelanden van bovengenoemden pol der in het polderhuis te Oudorp. Deze vergadering was tegen drie uur uitgeschre ven. doch het was reeds ver over half vier, toen de voorzitter. Dijkgraaf Wiebe van Slooten, de vergade ring opende. Voorzitter heette hallen hartelijk wel kom er zijn genoegen over uitsrpekende dat alle Hoofdingelanden aanwezig waren. Spr. hoopte dat de besprekingen in het belang van den polder zou den zijn. Hierna was het woord aan den secretaris den heer H. Hoogland die de zeer uitgebreide notulen van de vorige vergadering voorlas, welke werden vastgesteld nadat door den heer Poland een opmerking was ge maakt over een in de vorige notulen aan te brengen jjantteekening, welke wel was aangebracht en niet in de notulen vermeld. Ingekomen stukken en mededeelingen waren niet aanwezig, zoodat men overging tot de behandeling van punt vier der agenda nl. EEN VOORSTEL TOT OVERNAME VAN WATERSTAATSWERKEN VAN DEN POLDER HEERHUGOWAARD DOOR DE PRA VINCIE NOORDHOLLAND TEN BEHOEVE VAN DEN AANLEG VAN KANALEN EN WEGEN DOOR de provincie. Wij zetten ons schrap om onzen lezers een getrouw beeld te verschaffen van de besprekingen over deze belangrijke kwestie, maar dit mocht niet zijn. eD door den Dijkgraaf te verstrekken inlichtingen ble ken var dien aard te zijn, dat ze niet voor publica tie geschikt waren, zoodat de verslaggevers door den Dijkgraaf voor een tijdje de frissche lucht wer den ingestuurd. Na een klein uur in comité te hebben vergaderd, werd de vergadering heropend, doch geen der aan wezigen had nog iets over het voorstel te zeggen, waarna het met algemeene stemmen werd aan genomen. Het betreft hier de dvrdracht van 11 molens, met de bijbehoorende erven en kaden, 41 ha. water van de Ringvaart, 12 bruggen, het dijkgedeelte van Rus tenburg tot den overweg bij den Boterweg, de Boter weg. de Westdijk, van Broekhorn tot Oudkarspel, de Laanweg en een stuk dijk voorbij C. Nierop tezamen IC kilometer weg, tegen een jaarlijksche vergoeding van den polder van 2500' gulden gedurende 40 jaar. Vooritter deelde verder mede, dat er waarschijn lijk spoedig met een gedeelte zal worden begonnen. Misschien dat er werkloozen aan kunnen worden geplaatst. Spr. hoopte dat het zal meevallen, wat de kanalisatie betreft. Voorzitter was verheugd over de eensgezindheid waarmede het voorste lis aange nomen en bracht tevens den secretaris den penning meester en den polderbaas een woord van dank voor hun werkzaamheden in deze Bij de vervolgens gehouden rondvraag stelde de heer C. van Langen voor, den Donkereweg, evenals dei: Kustenburgerweg goed in orde te maken. Er gaat zeer veel verkeer over. Voorzitter antwoordde dathet bestuur een ander idee had. Men wilde eerste den dijk naar Broek op Langencijk in orde maken, waarvan de toestand desolaat is. Dan den Hasselaarsweg en daarna een gedeelte van den Donkereweg als er tijd over is. Er volgde eenige discussie over de noodzaak van de verbeteringen waarna de voorzitter de toezegging deed. zoo krachtig mogelijk door te zetten. De heer C. van Langen merkte nog op, dat de kade naast het armenland van O. Nierop ook in schouw kan worden genomen waarmede rekening zal worden gehouden. De voorzitter zeide, dat die schouw altijd moeilijk is, bv. met kleine perceeltjes, mede naar aanleiding van een opmerking van den heer Groen over de sloot van den heer P. de Geus achter de huizen aan den Laanweg. Een was van meening, dat de huis eigenaren daarvoor de schouw moeten zorgen. Op een vraag van den heer Bakkum werd geant woord dat het peil om in te laten 5 cm. is. De heer Wonder vroeg of er maatregelen worden genomen om verbetering in de duiker bij Kostelijk aan te brengen. Kan hij niet worden verlegd? De heer Kostelijk gevoelde er wel voor dat eens opgave van de kosten werd aangevraagd bij het P. W.B. over verandering van de waterleidingbuis De voorzitter deelde mede dat spoedig kan worden proefgedraaid niet de nieuwe bemaling De heer Poland wilde dan ook de oude machine laten draaien, wat werd toegezegd. De heer Gootjes vroeg of de aflevering wel op tijd was geschied, waarop de voorzitter antwoordde dat men ongeveer twee maanden te laat was. De heer Gootjes had vrees voor het najaar, als er eens veel regen valt. De voorzitter heeft aangedrongen op vlug wer ken. Het gaat nu ook harder. De heer Oudeman wilde de gestelde boete heffen op te late levering. Na nog eenige opmerkingen van verscheidene hee ren volgde sluiting onder dankzegging voor de ver leende medewerking. Een nadeelig saldo van twintig mille. Geen steun aan het Ziekenfonds, maas de tarieven van de specialisten paar omlaag. Het probleem van land verhuring. Toen het Armbestuur aan tuinders-in-broodnood uitkeerde Het fabeltje van de ministerieele circu laire! De klomp van den heer >Slot breekt, en een tuindersdemonstratie is een begrafenisstoet. Donderdagmiddag vergaderde de Raad dezer ge meente. Voorzitter de heer H. Nolet, Burgemeester, Secre taris de heer Reys, Alle leden waren aanwezig. OPENING. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en hoopt dat de besprekingen in het belang der gemeente zullen zijn. De notulen der vorige vergadering worden onver anderd vastgesteld. INGEKOMEN STUKKEN. a. De minister van Economische Zaken deelt medemede, dat bij K.B. van 20 Juni 1933, No. 41, de door den raad der gemeente vastgestelde ver ordening ingevolge de Winkelsluitingswet 1930, is goedgekeurd. b. Gedep. Staten deelen mede, dat bij besluit van 26 Juli 1933, No 67, de stuiting van de vaststelling van de aanslagen in de personeele belasting is op geheven. c. De beslissing omtrent het besluit van den raad tot overdracht van wegen aan het hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier is verdaagd. d. Het verslag van den keuringsdienst van wa ren over 1932. e. Het verslag van het P.E.N. over 1933 f Het verslag van de N.V. Noorderstoomtram Maatschappij over 1932. Het dividend is bepaald op 2,4 pet. Alle stukken worden voor kennisgeving aange nomen. MEDEDEELINGEN. Bij besluit van Gedep. Staten van 5 Juli 1933, No. 7, is de bijdrage over het jaar 1932 van het op het aanvullend wegenplan voorkomende weggedeelte in de gemeente bepaald op f 550. Tot schoolschoonmaakster aan de o.l. school is door B. en W. benoemd Mej. N. Mink—Pronk De mededeelingen worden voor kennisgeving aan genomen COMPTABILITEITSBESLUITEN Voorgesteld wordt alsnog vast (te stellen een suppletonre begrooting voor den dienst 1932 en een voor den dienst 1933. Voor 1932 is het bedrag f 150.30; en voor 1933 f 300.32. AANBIEDING GEMEENTERijK9NING 1932. Burgemeester en Wethouders bieden den raad ter voorloopige vaststelling aan de gemeenterekening over 1932, alsmede de daarbijbehoorende rekenin gen van het gasgedrijf, het tuinbouwbedrijf en het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Voorgesteld wordt een commissie uit den raad te benoemen om de rekening te onderzoeken. Op den gewonen dienst bedraagt het nadeelig saldo f21581.36; op den kapitaaldienst f754.00. Ter uitvoering van de gewijzigde Woningwet moe ten de bouwverordeningen in overeenstemming zijn met de wet en mitsdien worden herzien. B. en W. bieden hierbij aan ter vaststelling door den raad een geheele nieuwe verordening. Het advies van de Gezondheidscommissie luidt gunstig, en kunnen B. en W. zich in hoofdzaak met het advies van de commissie vereenigen. Daar geen van de leden algemeene beschouwin gen wenscht te geven, en artikelsgewijze behande ling onnoodig wordt geacht, wordt de verordening zonder hoofd, stemming aangenomen, nadat de heer Hink nog opgemerkt heeft dat hij hoopte dat al de bepalingen het bouwen niet te duur zal maken. Voorgesteld wordt mede te deelen aan voornoemd bestuur dat niet kan worden besloten steun te ver- leenen omdat de financieele gevolgen, welke daar uit voortspruiten voor de gemeente niet zijn te over zien en steun in dergelijken vorm niet uit te voeren is. De heer Hink acht de oplossing van B. en W. wat al te gemakkelijk en wil ook deze zaak in den Haag brengen. De menschen moeten toch niet allen voor reke ning van de gemeente komen. Er is gezegd dat nie mand in Warmenhuizen van specialistische hulp verstoken behoeft te blijven. De Voorzitter: Ik heb gezegd, dat er niemand zal doodgaan wegens gebrek aan specialistische hulp. De heer Mink: Dat is toch een toezegging. Wethouder Molenaar, acht het zeer moeilijk een lijn te trekken. Individueel an de gemeente altijd nog ingrijpen, maar een besluit op een raadsverga dering hieromtrent mag niet genomen worden. De heer Mink zegt, dat de toestanden veranderd zijn. Er is nu een andere categorie, dan in „goede tijden", en men moet de heeren in den Haag er op wijzen. De heer Dekker, Er wordt niets meer betaald, niet eens de centen van den bakker! Wethouder Molenaar acht er niets tegen, als gevolg van den algemeenen toestand erop te wijzen. De heer Slot acht het onmogelijk de risico van de premiebetaling over te nemen, en wijst er op, dat ook de actie begonnen is ten voordeele van dok toren en specialisten. Deze heeren weigeren echter de tarieven te verlagen, en dit is toch allereerst noodig, om het fondsgeld naar omlaag te brengen. Van deze zijde moet meer medewerking komen, want de gemeente kan maar niet raak doen. Echter wil spreker hoewel zonder hoop de hoogere in stantie ervoor te interesseeren. Het voorstel van B. en W. wordt nu z. h. s aan genomen ADRES INZAKE LANDVERHURING. In verband met vorenstaande stellen B. en W. voor aan adressanten te berichten, dat de verhuring der landerijen niet publiek zal geschieden. De ver huurder zal aan de huurders berichten tegen wel ken prijs het land kan worden ingehuurd. De Raad zal in Comité de huurprijzen vaststellen waartoe de ingezetenen vertrouwen in den Raad behooren te hebben. De verhuring zal plaats heb ben in de eerst helft van September. Noodgedwongen zullen B. en W. geen borgen vor deren, ook zonder het adres wel. Inschrijving, zooals het adres vraagt, acht Voorzitter niet gelukkig, en verloting ook niet. Wethouder Molenaar zegt, dat het hier alleen de losse stukken betref, en kunnen B. en W. beter de stukken toewijzen. De heer Tesselaar zou bij meerdere gegadigden eerst een schifting willen houden en dan inschrijven De Voorzitter vreest dat men toch altijd denken zal, dat het gemeentebestuur willekeur toepast. De heer Slot zou deze zaak liever willen opschui ven, en als een geval zich voordoet beslissen. Door alle vooropgestelde manieren voelen zich altijd men schen verongelijkt. De heer Dekker meent, dat men de stukken wel kan verloten, zonder dat de menschen weten, hoe het precies gaat. Men kan van te voeren wel wat uitzoeken. De heer Slot: Dan staat de weg open voor wille keur. De Raad mag niets doen, wat het publiek niet weten mag. De Voorzitter meent, gehoord de besprekingen het beste, de zaak maar tot September aan te houden De heer Mink zou toch voor het losse land gaarne afwijken van het principe van openbare inschrij ving, en dient een betreffnd voorstel in, door den voorzitter negatief genoemd. De heer Mink beschouwt het als een voorstel een niet sympathrieke manier van verhuren de wereld uit te helpen. De heer Dekker ondersteunt het voorstel van den heer Mink. De heer Tesselaar wil er aan toevoegen ook voor het losse land, geen publieke verhuring en geen openbare inschrijving. Na een zeer verwarde bespreking waarin de hee ren elkaar weinig begrijpen en de besprekingen voor de Pers bijna niet te volgen zijn, en ook de secretaris mee babbelt, worden de discussies beslo ten. Het voorstel Mink wordt met 4 tegen 3 stem men aangenomen. Voor grasland moet de datumvanbetalinggesteld worden met Kerstmis, voor het bouwland met Maart, volgens B. en W. De heer Dekker merkt op, dat veel grasland gehuurd is door tuinders en wil daarom de helft laten betalen met Kerstmis en de andere helft met Maart. Wethouder Molenaar vindt dat voorop moet staan dat op tijd betaald wordt. In hoofdzaak moet men rekening houden met de goede betalers. Voor de anderen kan altijd uitstel verleend wor den. Aldus besloten. RONDVRAAG. De heer de Groot brengt naar voren, dat een ge deelte van de bevolking uitgeschakeld is van elke sfeun. Is dat nog zoo? Het armbestuur heeft voor 14 dagen aan tuinders die in broodnood zaten een uitkeering gedaan, dat B. en W. niet goedgekeurd hebben De Voorzitter zegt, dat het groote argument voor het bezwaar was, de onmogelijkheid om finantieele redenen. De heer de Groot meent, dat er geen ministerieel schrijven is ingekomen, waarin steun aan valide tuinders wordt verboden. De Voorzitter: „Dat is een fabeltje." Wethouder Slot, noemt het een onverkwikkelijke zaak, die niet publiek had mogen worden. Voor 14 dagen is er een optocht geweest naar het Armbe stuur, dat toen plompverloren heeft uitgekeerd. Het armbestuur kan uitkeeren wanneer er werkelijk nood is is, maar er is nergens naar gevraagd, bijv. of er in de laatste week inkomsten waren geweest. Mag nu het Armbestuur volgende week een andere groep, die ook demonstreert geld weigeren? Spoedig zou men de armsten der armen niet meer kunnen helpen Als de minister zijn best doet de tuinders te helpen, hoeft men het niet op een andere manier te probeeren. B. en W. hebben nooit verboden uit keeringen te doen, enkel gewaarschuwd. De Pen ningmeester van het Armbestuur heeft heel ver keerd gedaan, door te zeggen, dat het niet mocht van B. en W. Daardoor is een vreemde indruk ge wekt. Men moet echter alleen uitkeeringen doen, na grondig onderzoek z De heer Molenaar zegt, dat B. en W. niet het standpunt innemen, dat in noodverkeerenden niet geholpen worden, en ontkent beweerd te hebben over een ministerieele circulaire gesporken te heb ben. Spreker wil zich niet verschuilen en trekt zich van lof of blaam weinig aan. Spreker meent dat de optocht meer als demonstratie bedoeld was, en houdt een beschouwing over de tuinbouwsteunwet, waarbij hij opmerkt, dat men het den minister zeer ongelegen maakt, door verkeerde momenten te kie zen. De heer Groot meent, dat er nu anders gepraat wordt dan 14 dagen geleden. De heer Slot: Nou breekt m'n klomp. De heer Groot: Het was geen spantone demon stratie, maar een begrafenisstoet. Ik geef echter toe dat het armbestuur beter had moeten onderzoeken. De Voorzitter zegt, dat het Armbestuur in de knel komt, omdat bij het samenstellen van de begrooting en het bepalen van subsidie, niet er aan gedacht is dat ooit valide tuinders zouden aankloppen. De heer Dekker denkt dat iedereen wel een beetje gelijk heeft. B. en W. en ook de menschen Tenslotte worden de heeren het weer eens en zijn zij allemaal blij, dat deze zaak aanhangig is ge maakt. De heer Slot wil nog eens nadrukkelijk verklaren dat B. en W. en het Armbestuur steeds het hunne gedaan hebben, en gezamelijk ook verder in de el lende zullen voorzien. De heer Dekker vraagt of de sloot bij Slikker van kroos gezuiver kan worden. De Voorzitter zegt dit toe. Hierna sluiting. De Commissie van vijf adviseert. Droomt de heer Lek van Oostersche paleizen |aan den Benedenweg, wanneer hij eventueel de bouwverordening wijzigen wil? Sint Pan cras de eerste in het aanbieden van de ge- meentebegrooting. Hoe de zaak kloppen moet. De voorzitter, burgemeester Kroonenburg opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de NOTULEN van de vorige vergadering onveranderd worden goed gekeurd ongeacht eenige onverstaanbare opmer kingen van den heer M. Duif. INGEK OMEN STUKKEN. Eenige goedkeuringen van Ged. Staten op raads besluiten. Een schrijven van den Rijksdienst van werkloos heidsverzekeringen, waarin melding wordt gemaakt van een extra subsidie over 1932 van f 510,17. De baggerregeling wordt verlengd tot 30 Septemo. Een begrooting is ingekomen van de gezondheids commissie Schagen, in ontvangsten en uitgaven slui tende met 1203,93. Een schrijven van de commssie van vijf burge meesters, adviseerende elke tuindersdemonstratie te verbieden, en releveerende de genomen maatregelen en verzoeken door deze commissie betreffende de noodlijdende tuinders. De commissie ziet in demon stratie en massale betooging een dwingen tot over ijlde maatregelen en gezagsondermijning. De heer LEK betreurt de houding van de commis sie. De optochten verloopen steeds in de grootste orde en als er iets gebeurt zit het niet bij de men schen, maar in den Haag. Voorts leest de voorzitter een schrijven van de com mtëssie inzake bloembollencultuur voor, welk schrij ven wij elders in dit nummer in zijn geheel publi- ceeren. De vereeniging van Ned. gemeenten deelt mede, dat voor het jaar 1933—1934 een korting en resti tutie op de contributie wordt vrleend. Ged. Staten deelen mede, dat voor den Twuyver weg over 1932 650 gulden subsidie wordt gegeVen. op grond van de bijdrage aan de gemeente Alk maar. Voorzitter deelt mede, dat de percentages voor de bet- en creditsaldi aan de bank van Ned. gemeenten nogal schommelen, waartoe hij de diverse cijfers voorleest. Verder zijn ingekomen diverse verslagen o.a. van Keuringsdienst en Prov Waterleiding. Alle stukken worden voor kennisgeving aangono- gewijzigd, volgens de plaatselijke toestanden, naar een plan van de vereeniging van Ned. gemeenten. De gezondheidscommissie te Schagen adviseert goedgunstig. De verordening wordt nu zonder artikelsgewijze behandeling goedgekeurd. De voorzitter zegt op een vraag van .den heer Lek dao de raad steeds wijzigen en aanvullen kan. Wethouder van Kampen vraagt of dit Lek zijn bedoeling is. De heer Lek. Inbuitengewone gevallen misschien. INDIENING GEMEENTEREKENING 1933. sluitende in ontvangsten en uitgaven met 63048,52 en 60323,10 gulden. Hett saldo van den kapitaal- dienst bedraagt 8077,83. BEGROOTING 1934. De voorzitter wijst erop, dat zuinigheid betracht is, maar is rekening gehouden met den nood, als subsidie armbestuur en werkloozenzorg. Dekking voor een eventueel tekort is gezocht in de post van den kapitaaldienst voor verkochte goederen 9ÜOO gulden. Steeds is uit gewone middelen betaald kun nen worden, zoodat B. en W. aanspraak meenen te kunnen maken op dit bedrag, om het over te boeken op den gewonen dienst en wel 3500 gulden op dienst 1933 en 5500 gulden voor 1932. Voort stellen B. en W. voor 20 opcenten te heffen op de gemeente fondsbelasting en de belasting op de ongebouwde eigendommen Vermeden worden dus voor 1932 nog opcenten op de personeele belasting. De heer Lek vraagt of de burgemeester zich hier omtrent eventueel met Haarlem verstaan heft. De voorzitter bevestigt dit. Ht batig saldo va nhet gasbedrijf bedraagt 935.84 en het electrisch bedrijf 3617,41. De helft van deze bedragen wordt verdeeld over de vijf gemeenten, de andere helft gaat naar de reserve. De heer Lek meent dat de bedragen beter geheel gereserveerd konden worden gezien het feit, dat vele mnschen niet kunnen betalen. De voorzitter zegt, dat de directeur verklaart heeft dat. ae betalingen normaal zijn. Hierna sluiting der veregadering. OUDORP. In het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar is hd- denmorgen op 62 jarigen leeftijd te Alkmaar over leden ds. P. Groot Jr., predikant bij de Ned, Herv, gemeente Oudorp De overledene, die vele bestuursfuncties in ker kelijke organisaties vervulde, was quaestor-scriba van de classis Alkmaar. Ds. Groot werd 1 Februari te Schagen geboren, bezocht het gymnasiupm te Haarlem, studeerde aan de universiteit te Amster dam en werd in 1894 te Midwoud beroepen. In 1902 volgde een beroep te Beetgum, waarop in 1908 naar Kwadijk. In 1911 verbond hij zich aan de gemeente te Oudorp. HEER HUGOWAARD. In verband met het dd 7 Augustus jl. genomen raadsbesluit, werd een telegram van den volgenden inhoud verzonden: Aan Zijne Exc. den Minister van Econo mische Zaken te 's-Gravenhage. De raad der gemeente Heerhugowaard verzoekt uwe excellentie met aandrang oogenblikkelijke uit betaling van productieprijs volgens tuinbouwsteun wet, daar de tuinbouwers de wanhoop nabij zijn Hebben demonstratie alsnog voorkomen door onze toezegging uwe excellentie dit te berichten, daar anders wanordelijkheid te vreezen was. ALKMAAR. De commissaris van politie te Alkmaar geeft belanghebbenden in overweging, alvorens door mid del van het koopen van bonnen van colporteurs voorwerpen aan te schaffen van de „Werkverscha- fing aan Blinden", kantoor en magazijn gevestigd te Amsterdam, directeur Potharst, of deze instel ling op andere wijze te steunen, zich tot zijn bureau te wenden cm inlichtingen, daar gebleken is dat in deze gemeente werd gecolporteerd. Reeds meerdeie malen is tegen een instelling onder gelijke bena ming gewaarschuwd, doch toen trad echter een zekere P. Visser als directeur op. Ook door de politie te Amsterdam zijn dezer dagen waarschuwingen tegen bedoelde instelling gepubliceerd AI.KMA AR. t De vereeniging van burgemeesters en secretaris sen in Noord-Holland hield Donderdag haar zomer- bijeenkomst in Alkmaar. 's Morgens te elf uur werden de leden officieel ten stadhuize ontvangen. Van het Alkmaar's ge meentebestuur waren ter begroeting aanwezig bur gemeester mr. W. C, Wendelaar, de loco-secretaris mr, Veendorp, de wethouders Klaver, v. Slingerland en Bonsema, en het raadslid D. Govers Burgemeester Wendelaar sprak het gezelschap t0Hierna werden ververschingen rondgediend. Na het gebruik hiervan werd het stadhuis bezichtigd en een wandeling gemaakt langs de plantsoenen naar den Muziektuin.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3