Gemeenteraad Harenkarspel Leeuwarden heen en terug op één dag. Binnenland. Nieuwstijdingen B<'ii tocht dk twitatig uur duur|die Wat miju buurman vertelde. 's Nachts om 2 uur, antwoordde mijn buur man, toen ik hem vroeg hoe laat, of eigenlijk hoe vroeg hij vertrokken was. Dat kwam zoo. „Ik heb gister een heele reis gehad'", vertelde mijn buurman mij. „Ik ben op de fiets heen en terug naar Leeuwarden ge weest." r „Te drommel" zeiden wij „dat is ook geen peulesehilletje." zonder toen nog na "te denken over de reis alszoodanig. Later hebben wij dat reisje in onze gedach ten meegemaakt, het kaartje naast ons, en toen ja toen drong het tot ons door, dat het voor iemand, die reeds dik de vijftig achter den rug heeft, zeker een bravourstukje is, zoo'n reis nog aan te durven. ./Hoe of hij er dan eigenlijk toe kwam?" zoo'n fietstocht te ondernemen vroegen wij hem. „jEien inval", was het antwoord „en als ik wat in het hoofd heb gezet En het is gebeurd, 's nachts om twee uur uit Alkmaar vertrokken, 17.5 kilometer per uur ge reden, ruim 350 kilometer afgelegd, de reis vol bracht van Alkmaar naar Leeuwarden en terug. 2 uur weg, vier uur aan de Eooy met zware mist, zoodat de lantaarn niet wilde branden en daarna "Je moet maar in je eentje, in het holst van den nacht, al is het dan een zomernacht, voor over op je fiets gebukt, zonder dat je een ster veling tegenkomt, zoo'n tocht afleggen. Het splinternieuw gewonnen land is nog niet veel van aspect veranderd, al zijn er dan mis schien wat schuren en boerenwoningen bijge komen. Htet is een eindelooze, uitgestorven, boom- en heuvellooze vlakte met kale wegen en drabbige modderslootjes. Wat men er ziet is niets en toch alles. Want onwillekeurig moet men aan de toekomst denken. Want het wordt „nieuw" Nederland, dat een provincie meer krijgt. Hier komen of zijn reeds Wieringermeer bewoners, van allerlei en zeer verschillende plui mage. Zij zullen wel uit alle provincies komen en de nijvere hand moet en zal er voor zorgen; dat het eenmaal zal behooren tot en niet onder zal doen voor het meest welvarende deel van den Nederlandschen bodem. Je denkt aan alles, als je geen geluid om je heen hoort, als je den omtrek als ,uit een nevel grooter ziet worden. Wat een tocht. Denkt u eens den afstand van Alkmaar naar Haarlem zóó lang is de afsluitdijk. Niets om i^e heen. Ja, het IJsselmeer en de Waddenzee. Jfin toch zijn er reeds dorpen, maar voort gaat het, ik wilde immers op een dag heen en weer. Ik 'zou ook hebben kunnen berekenen, hoe- vele malen mijn beenen op en neer waren gegaan en gelukkig, „3e scharnieren" waren goed in or de. Zou je niet zeggen van een man van dik in de vijftig. Ik was blijde in Friesland te zijn aangekomen. Te Zurich kwam ik aan, maar, wanneer je de naamborden ziet van de plaatsen die je bent binnengereden, dan ben je er nog niet. Van Zurich naar Harlingen, waar ik voor het eerst mijn dorst eens ging lesschen. T;ien minu ten oponthoud. Weer verder. Praueker kreeg ik in het zicht met z'n planetarium, (leen tijd. Voort, naar Leeuwarden, de hoofdstad van Friesland. Om 9 uur zag ik het naambord. Ik kwam in de stad, bezocht de markt, reed er rond, met het doel, zoolang in deze stad te blij ven, dat ik weer op „mijn gemak" Alkmaar kon bereiken. op denzelfden dag, natuurlijk. Ik spreek maar niet over de „hitte." Die over viel mij toen ik weer op de terugreis was op den afsluitdijk. Voor den inwendigen mensch was goed gezorgd. Ik had de typische grachten gezien, het fraaie raadhuis, den Oldehovetoren, en toen ik in gesprek kwam met een paar man nen, die eveneens een fietstocht ondernamen en in wier gezelschap ik weer terug naar Franeker reed, stonden zij totaal verbluft over mijn moed een dergelijken tocht te ondernemen. In Fra- nekef was het kermis. Maar de kermisvermake lijkheden loktén mij niet. De schiettent, de lief tallige nymph, horoscoop en wat al niet heb ik weerstand geboden. Alleen weer den langen tocht gemaakt, verreden, vertrapt. Maar op den afsluitdijk werd het mij te machtig. In de bran dende zon even liggen, een~half uur even ge slapen zelfs en toen ja toen dacht ik een oogenblik aan 'het aantal kilometers, die nog moesten worden verslagen. Laat ik u nog ver tellen, dat ik zelfs de verleiding niet kon weer staan een „ijsie" te koopen, waarachtig, dat smaakte. Heel wat fietsers passeerden mij, van Zwolle, van Groningen, van den Helder, van Enschede; even een praatje maar ik maak te toch de grootste reis. Ik kreeg gezelschap, het werd even gezelliger, maar ik reed hen te vlug, te vlug. Etn toen ik eenmaal ,;Veer- burg" het logement aan de Kleine Sluis w'eer te pakken had toen wist ik, dat ik op <ijd in Alkmaar zou aankomen. Om tien uur was ik thuis. Ja, waarlijk, thuis. Toen vertellen, honderd uit.Ik begreep zelf niet, zoo ein digde mijn buurman, dat ik den volgenidien mor gen weer op tijd wakker was. En laten wij, die dit verhaal hebben overver teld, mededeelen, dat „op tijd) wakker" hier .be-, teekent: „om vijf uur op." (Wij doen het hem niet na. de nieuwe leider dezer partij. Een correspondent van de Telegraaf heeft met den heer Wiendelaar een onderhoud gehad, waaruit gebleken zou zijn dat mocht de partij hem inderdaad oproepen, hij een kamerzetel zal aanneme en het burgemees tersambt neerleggen. Mr. Wendelaar stelt zich op het standpunt, dat het moeilijk is in de poli tiek een rol te vervullen en tegelijkertijd bur gemeester van een belangrijke gemeente te zijn. Oude Nkdorp, Zes-en-zestig honderd gulden achter- uitgeboerd. Aan het eind van den akker. Onder curateele. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagmiddag 3 uur ten raadhuize. Voorzitter de heer H. Nolet, Burgemeester. Secretaris de heer G. H. Essingh. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en vastgesteld zon der eenige op- of aanmerkingen Hierna werd de gemeenterekening 1932 aange boden. Deze sloot voor den gewonen dienst met een batig saldo van f 341.53a z z z z z zz zz De heeren C. Bakker, A. Duyves en H. Dekker werden benoemd in de commissie tot nazien der rekening. In aanmerking! genomen het voordq'elig saldo waarmee men is begonnen, n.l. f 6978.60, is men dus ongeveer met f 6600 achteruitgegaan. Het volgende punt van de agenda was de vast stelling van een bouwverordening De minderheid van B. en W. stelde voor dat de dikte van de buitenmuren van gebouwten zonder verdieping op 11 cM. wordt vastgesteld. De heer K. Doekes achte het beter, dat er een grootere regenwaterbak moet zijn dan 3 M3. Voorzitter antwoordde dat dit reeds zoo is ge maakt. De heer L. Doekes vroeg welke motieven er zijn tegen halfsteensmuren. Dat is altijd gewoonte ge- Pe goudvoorraad van de Nederlandsche bank weest hier. Als men vaststelt een haf steensmuur met ls T€t rond 11 millioen vermeerderd, zoodat de to- een klamp wordt het bouwen duurder. Het wordt taalvoorraad thans weer ruim 800 millioen bedraagt rrociv-i noiTol n ti oKnnttr mnt Vnnv d b hurtVvilintfovi 1 o c n Vraag 1 en 2: omdat de Indiche regeering een en apder noodig oordeelde. Vraag 3: neen. Vraag 4: onbekend. Vraag 5; neen. Kort en bondig dus SAMENWERKING TUSSCHEN DE REVOLUTIO" NAIRE ORGANISATIES. TEGEN FASCISME REACTIE. Donderdag wred te Amsterdam een bespreking ge houden tusschen vertegenwoordigers van NAS, RS P., en OSP., inzake samenwerking tegen fascisme en reactie. De besprekingen hadden tot resultaat, dat Gistermorgen in de vroegte is de mooie boer- J' Liefl?ebb1er, t0" allerlei moeilijkheden'die in het verleden tusschen" taai afgebrand. 11e brandweer, geassisteerd door genoemde organisaties waren ontstaan, werden opge de motorspuit, uit Heerhugowaard stond mach teiloos. De geheele inboedel, alsmede verschillen de landbouwgereedschappen gingen verloren. Slechts met moeite kon een belendend perceel behouden worden. Hjet gebouw en inventaris waren verzekerd bij de onderlinge brandverze kering te Midwoud. De brand ontstond door hooibroei. Korte berichten lost en dat in beginsel tot het aangaan van deze samenwerkin gwerd besloten Evenwel werd in ver band met komende internationale besprekingen be sloten de verdere regeling van deze samenwerking uit te stellen tot een andere conferentie, die tegen het einde van deze maend zal worden gehouden. Overleg met andere organisaties om tot een meer omvattende samenwerking te geraken zal eveneens tot stand komen. geen revolutiebouw met halfsteensmuren, De heer De Groot vond halfsteensmuren voor de regenzijden niet voldoende. Deze slaan door. De heer Burger beval een muur van 17 cM. aan voor de Zuid- en Westzijde. Wethouder Dekker heeft altijd in een huis met halfsteensmuren gewoond. Sprekers huis is nog nooit doorgeregend. heer K. Doekes wilde het aan de menschen overlaten. Als ze het nut inzien van een dubbele muur kunnen ze die zelf laten aanbrengen. In stemming gebracht werd het voorstel voor 11 cM. dikte aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die der heeren De Vries, De Groot en Burger. Er zullen binnenmuren moeten zijn. De verorde ning werd hierna vastgesteld. Aan de orde was vervolgens een adres van de plaatselijke arbeidersvereenigingen, waarin werd ge vraagd een sociale commissie in het leven te roepen. B. en W. hebben een onderhoud gehad met de voorzitters der vereenigingen. met het resultaat dat men is overeengekomen, niet formeel een commis sie te benoemen, maar geregeld zoo dit wordt ge- wenscht, te zullen vergaderen. Dat werd door de raadsleden zeer op prijs ge steld. Van Ged. Staten was een beslissing ingekomen in zake nadere vaststelling van de vergoeding voor in standhouding der Bijz. School te Waarland over 1930 en 1931. Het schoolbestuur was in beroep ge gaan en is nu in 't gelijk gesteld. Verder was van Ged. Staten bericht ingekomen, dat aan de heeren Burger c. s. was geeschreven, dat Ged. Staten niet dwingend tusschenbeide konden komen in de bekende kwestie van den ingehouden steun van de rentelooze credieten. Er is dus niets meer aan te doen. Verzoek om steun voor tuinders. Aan het eind van den akker. Onder curateele. Van de tuinbouwvereeniging Harenkarspel Oost was een verzoek ingekomen om directe steun aan tuinbouwers, speciaal ten behoeve van groote ge zinnen. Voorzitter merkte op dat men de vorige maal had afgewezen met hef oog op de a.s. aardappelcam pagne. De resultaten daarvan zijn echter van dien aard dat er geen geld voor wordt ontvangen. Er moet iets worden gedaan voor hen die broodgebrek hebben. Maar hoe en door wie? is de vraag. De ge meente heeft al zeer veel gedaan, zoo veel zelfs dat men aan het einde van den akker is gekomen. Het tekort over 1932 was f 6060.terwijl over 1933 het tekort al f 5400.bedraagt. Uitkeering zonder steun van de Regeering is on mogelijk. Enkelen kunnen wel over het Burg. Arm bestuur, maar als het in het groot gaat, is de kas zoo leeg. Ook weet men niet of B. A. toe kan. Spr. stelde stelde voor om bij het Rijk aan te kloppen om steun in de gemeentehuishouding, zoodat men onder curateele wordt gesteld Spr. stelde verder voor, een bijdrage te vragen voor steun aan de tuinders ten gevolge van de gebrekkige werking van de Tuin- bouwsteunwet. De allerergste nood moet echter nu worden gelenigd. De heer De Groot wilde een renteloos voorschot vragen, waarop de Voorzitter antwoordde dat dit hetzelfde gevolg heeft. De heer Francis vond, dat men zich niet behoefde te schamen, daar de gemeente is aangewezen op de uitkomsten van den land- en tuinbouw. Er moet echter worden gezorgd voor de tuinders gezinnen, waar broodgebrek heerscht. De heer K. Doekes vond het jammer, dat het niet eerder is gebeurd. Er zijn menschen. die het al lang noodig hebben gehad. De allerbeste werkers zitten ook al aan den grond. Wethouder Dekker vond dat de toestand hoe lan ger hoe erger wordt. Spr. was van meening dat het zoo niet langer kan, De tuinder leeft van het niet betalen van den bakker en kruidenier. Het gevolg van de niet-richtige uitvoering van de Tuinbouwsteunwet. Dit ls geen steun. Er kan niets van worden betaald. Verhuurders geraken ook de dupe. Voorzitter merkte op, dat het eenige middel is de goede uitvoering van de Tuinbouwsteunwet. Spr. stelde voor dat ook daarop werd aangedrongen bij den Minister van Economische Zaken. De menschen, die broodgebrek hebben, zullen worden geholpen. De voorstellen van den Voorzitter werden aange nomen. Bij de rondvraag vroeg de heer K. Doekes hoe het moest bij spoedgevallen, als iemand naar het Zie kenhuis moet, die uit het doktersfonds is gegaan wegens de slechte tijdsomstandigheden. De Voorzitter antwoordde, dat er nog nooit iemand heeft moeten wachten. Er wordt direct ingegrepen. Daarna sluiting. Voor de bankbiljetten is thans dekking. i.8 procent goud- In Noordbrabant heeft men een nieuw loterij systeem ingevoerd. Men maakt 100 nummers van 1 tot 100 en laat de liefhebbers betalen het cijfer van hun lot. dus 1 cent voor nummer een, 3 cent voor nummer 3 enz. Als alle loten verkocht zijn, heeft de ondernemer ongeveer vijftig gulden ont vangen, en verloot een nieuwe rijwiel. Valt de prijs op no. 1. dan heeft men voor een cent een nieuwe fiets. Maar de politie heeft het al verboden Mevrouw de wed. J. van Blum te Agtekerke op 1 Augustus jl overleden, heeft aan verschillende kerkelijke instellingen totaal meer dan een millioen gulden vermaakt. Kunt u dit ook? Te Terneuzen zijn twee studenten van de Ox- forduniversiteit gearriveerd, die in een kleine sloep het kanaal zijn overgestoken. Meer waaghalzerii aan sport. De bekende filmspeler Hans Albers (Bommen op Monte Carlo enz.) zal in den herfst een tournee door ons land maken. De inspecteur van politie te Alfen aan den Rijn heeft na veel vergeefsche pogingen eindelijk de matrijzen voor de. valsche rijksdaalders gevonden ten huize van den man die verleden week op ver moeden van valsche munterij gearresteerd is. In Zwolle en omgeving zijn weer gevallen van de ziekte van Weill geconstateerd. Het negenjarig zoontje van den schipper Smit te Rotterdam slaagde erin zijn tweejarig broertje dat overboord in de Maas gevallen was te redden door hem direct na te springen en er mede naar den kant te zwemmen. Een kleine held. Toen de 18-jarige Jan van Maren te Zaltbom- mel een meisje op punt van verdrinken trachtte te redden, moest hij zijn heldhaftige poging met den dood bekoopen. In een diepe kuil geraakte de redder in een draaikolk en verdween in de diepte. Het meis je werd door anderen gered. DE ONDERWIJSBEZUINIGINGEN. Worden er lagere scholen opgeheven? Als gevolg van een opdracht van den Vorlgen minister van onderwijs, zijn rapporten van de inspec teurs bij het lager onderwijs ingekomten. Mr. Mar- chant de tegenwoordige minister heeft nu aan de burgemeesters van verschillende gemeenten, waarin scholen voorkomen, die z.i. zonder bezwaar kunnen worden gemist, verzocht de indiening van een voor stel tot opheffing van die scholen bij de gemeente raden te bevorderen. De gemeenteraad beslist name lijk over de opheffing van openbare scholen. Het gaat hierbij slechts om die objectief vaststaan de gevallen, waarin kleine scholen in stand worden gehouden, om redenen, gelegen buiten het belang van het onderwijs zelf. Zulk een reden kan bv. gelegen zijn in de finantieele positie van een ge meente. Uit den Omtrek Raakt Alkmaar zijn bungemcieisteir! kwijt? Mr. Fock. heeft definitief te kennen gegeven, dta hij zijn functie als voorzitter van de liberale staatspartij De Vrijheidsbond tegen 15 October zal neerleggen. Door velen wordt mr. Wendelaar worden "ongedaan" gemaakt"?" de burgemeester van Alkmaar beschouwd als heeft minister Colijn geantwoord NATIONALE HULDE AAN DE KONINGIN Een national reveil wordt geblazen, nu er plannen bestaan, om onze vorstin tijdens haar bezoek aan de hoofdstad een nationale hulde te brengen, waar toe het initiatief is genomen door vele jongeren organisaties en welke huldiging plaats zal hebben op 9 Septemer a.s. in het Stadion te Amsterdam, ter gelegenheid van het 35-jarig regeeringsjubileum. Meer dan 30000 deelnemers worden verwacht. HET SPOORWEGTEKORT Een plan, dat —wanneer het doorgaat velen zeer onaangenaam zal treffen is wel om de spoorweg tekorten te dekken door een extrabelasting op vracht auto's en busverkeer, waardoor men een gelijke las- tenverdeeling over vervoermiddelen hoopt te berei ken. De directie dqr Nederlandsche spoorwegen tracht dus thans op deze manier de concurrentie in vracht en personenvervoer weer een slag toe te brengen. KORT EN BONDIG MINISTER COLIJN EN ROESTAM EFFENDI. Op schriftelijke vragen va nhet kamerlid den heer Roestam Effendi, luidende: 1. Wil de regeering mededeelen, waarom zij is over gegaan tot het beperken van de vergaderrechten van verschillende politieke vereenigingen in Indone sië en waarom zij een reeks andere maatregelen heeft genomen, die verder de vrijheid van drukpers en vergadering voor de Indonesische bevolking be perken? 2. Wil de regeering de redenen mededeelen, die in den nacht van 1 Augustus jl. geleid hebben tot de arrestatie in Batavia van Ir. Soekarno? 3 Is de regeering niet van meening dat door bovenstaande maatregelen de vrije meeningsuiting 'voor de Indonesisische bevolking nog meer wordt onderdrukt? 4. Staan deze maatregelen in verband met de a.s. processen tegen de bemanning van De Zeven Pro vinciën? 5 Is de regeering bereid die maatregelen te tref fen waardoor onverwijld bovenvermelde repressies Noordholland in een paar regels De werkzaamheden boven het Lutine-wrak moesten Dinsdag tijdelijk worden stopgezet, 't Was niet mogelijk bij den stevigen Westen wind, gepaard gaande met een hevige deining, het werk met suc ces voort te zetten. Een vreeselijk ongeluk had in het gezin van B. aan de Torenstraat te Beverwijk plaats. Een ongeveer 2-jarig zoontje wist in een kastje een kopje met losyl te bereiken endronk het leeg. De geroepen geneesheer dr. D. behandelde het kind. aanvankelijk met goed gevolg Den volgenden dag verergerde de toestand plot seling en bij de komst van dr. M. v. d ,M, bleek het kind reeds overleden Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat op 8 Augustus bij P. Bakker te Oterleek, nog een lam geboren is. Een bejaarde veehouder kon zich niet herinneren, dat dit zoo laat in den tijd nog ooit had plaats gevonden. (Alkm. C rt.) De gedenknaald, die de MUZ op den afsluit dijk plaatst, daar, waar het laatste gat gedicht is, n.l. op den „Vlieter", nadert haar voltooiing, aldus meldt „het Volk'. Binnen veertien dagen hoopt men met het werk gereed te zijn. Op 2 September zal de MUZ deze gedenknaald als geschenk aan het rijk overdragen. De naald, circa achttien meter hoog. is een prach tig stuk werk van betonkunst. Beverwijk gaat bezuinigen in verband met een nadeelig saldo van bijna honderd duizend gulden. O.a. zal den gemeenteraad worden voorgesteld met ingang van 1 September a.s. op de loonen en sala rissen van het gemeentepersoneel een tijdelijke kor ting toe te passen; voor de gehuwden van 5 pCt. en voor de ongehuwden van 10 pCt. der j aarlij k- sche bezoldiging. Een Haarlemsche jongeman -heeft in over spannen toestand een meisje met een mps gestoken en zich zelf bij de politie aangemeld. De wonden waren niet van ernstigen aard. Oorzaak minnenijd. Even buiten de haven van Urk is het zeil jacht Solveigh lek geraakt. De ingezetenen wisten het scheepje met veel moeite zwemmende aan den kant te brengen. Amsterdamsche winkeliers (uit de Kalveii- straat hebben den minister van Justitie verzocht te willen ingrijpen en het luidkeels venten met partijbladen te verbieden. De politie wenschte niet in te grijpen. Het gevaar van een scherp f^rtikeL Een inwoner van Renkum was over een artikel in het daar verschijnend plaatselijk blad zoo slecht te spreken, dat hij den redacteur opwachtte om hem een aframmeling te geven. De redacteur misschien doen ze daar meer zoo raar was ge wapend met een peperspuit, waarmede het hem niet gelukte zijn tegenstander onschadelijk te ma ken. Tenslotte wist de politie den boozen meneer en den gevaarlijken krantenman te scheiden. Een lage daad. Uit Rotterdam bericht men aan het Hbld. dat door den justitioneelen dienst van het bureau Pau- wensteeg een afdeelingschef van een chocoladefabr hier ter stede in bewaring gesteld is, die ziSh aan een ergerlijke verduistering bleek te hebben schul dig gemaakt. Als beheerster van gelden door fabrieksmeisjes opgespaard voor een gezamenlijk vacantiereisje, heeft zij deze ten eigen bate gebruikt. De oplicht- ster zal ter beschikking van de justitie worden ge-

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4