OUD DIEUWS. Hoe de vrouwen aan hun kiesrechtkwamen Hoe Karbouwen hue jongen beschermen Rob die Avonturier Uit d BE Het op corso da eeniging Noord-H prijs, be schilders uitsteker waren ii bloemen zichzelf De Neutr Gemeen Veldwac aanwezi Rei De sp: van der het leve met der de zon Er is brengen heid, d< vraagt om met product: Geziei maar 11 door ini uiteen, der ver: werden, tuinders toen ht hadden, en kool cipieel kunst, c van 5 r loven v: op zak. een stul zijn dri prijs ei Hiervan aardapi verklaa heeft ei wat hij ministe vergete: moet ni spoedig en in d honden en zon tuinder andere bouwer gezegd ben, mi de 1200 goede j speker ring to' nier to dergani protesti ter var ter Noo lieke gi de 5 mi daartoe goede j en de r en wee zijn ree Ri Sprei dat de de tuir Altijd standig is veel had me ren, m op het monstr maar e wet. D Neutra bedrijv stand i bouwpi van he zetten voorns dan tc ke on voet n De Het g heersc smolte ke voi Hij nauwe baron Onwil beider Hij lil wist zelf als wc hem beiden ,.,D sprek en 'ho Zij: Eh van. de beroemde Engelsche suffragete Sylvia Pankhurst. Hort geleden hield Sylvia Pankhurst te Parijs voor de centrale organisatie der Fransche vrouwenbe weging, een lezing over de ontwikkeling der Engel sehe vrouwenbeweging. Deze lezing was een on- decl van een reeks voordrachten: Cahier Féminis tes. Wat zij haar Fransche zusters vertelde, was een Uittreksel van haar levensherinneringen, die een schildering zijn van den strijd der suffragettes in Engeland, en die binnenkort uitgegeven zullen wor den. Sylvia Pankhurst is opgegroeid in een revolution- naire atmospheer. Haar vader was in het- streng royalistische en protestantsche Engeland van de Victoria periode, een uitgesproken republikein. „Men kan de Engelsche suffragettenbeweging niet begrijpen," verklaarde deze strijdbare vrouw aan een Fransch journalist, als men de positie der Engel sche vrouwen aan hét einde der vorige eeuw niet kent. De vrouw in de vorige eeuw! Toen had een Engelschman het recht zijn vrouw te slaan met een stok ter dikte van zijn duim. En deze wet is nog niet formeel afgeschaft! Maa: te genwoordig kan een mishandelde vrouw zich ten minste van haar ruwe echtgenoot laten scheiden. Maar dat was nog niet alles. Voor de oogen der wet, golden de getrouwde vrouwen als „Women under Coverture", d.wja. zij konden niet voor het gerecht verschijnen en evenmin over het door hen verdiende geld beschikken. Er was, en er is nog tegenwoordig, een wet, die de vrouwen onterft. Deze wet maakten de engelschen zich ten nutte; zij be gunstigden de zoons en met name den oudsten zoon ten koste van de dochters. Is er geen testament, dan worden wel de roerende goederen verdeeld, maar het onroerende bezit gaat uitsluitend op den oudsten zoon over. Met buitenechtelijke kinderen hield men in het geheel geen rekening. Om aan deze wantoestanden een einde te maken, hebben wij geprobeerd mannen en vrouwen voor de zaak der onderdrukte vrouwen te interesseeren. We schreven vergaderingen uit om deze meer aantrekkingskracht te verleenen, presenteerden we thee en koekjes en lietn we onze gasten onderhouden door bekende kunstenaars. In het Lagerhuis werden onze voor stellen om de betreffende wetten te veranderen een voudig van de hand gewezen; ja. men negeerde ze zelfs. Dus moesten wij onze toevlucht nemen tot scherpere maatregelen. Vijftien veroordeelingen. In Mei van het jaar 1905 wilden we vanaf de trappen van het Parlement een proclamatie bekend maken; maar we werden door de politie verjaagd. In October van hetzelfde jaar werden ter gelegen heid van een provinciale vergadering, waar de toen malige minister van Buitenlandsche Zaken, Edward Grey sprak, twee vrouwen gearresteerd: Annie Ken ny, 'n arbeidster en Christabel, mijn zuster. Ze wer den wegens ordeverstoring veroordeeld tot zeven dagen gevangenisstraf, maar wij hadden gezege vierd. Van dit uur af aan hielden de kranten zich met onzen strijd bezig. In 190& werd ik zelf gear resteerd en kreeg ik drie weken gevangenisstraf in Holloway op te knappen. Het was de eerste van mijn vijftien veroordeelingen. Later demonstreerden de suffragettes in het La gerhuis op de Vrouwentribune. Bij het verschijnen van de politie klampten zij zich zoo vast aan de leuningen, dat de politie de leuningen stuk moest slaan om zoodoende de woedende vrouwen te kun nen meenemen. Dat was in 1908. Jaag de vrouwen met geweld uit elkaar Twee jaar later kondigde de minister van Binnen landsche Zaken een besluit af, dat de vrouwen niet meer gearresteerd konden worden. Tegelijkertijd kreeg de politie het bevel iedere vergadering van vrouwen met geweld uit elkaar te jagen. Dat lieten de agenten zich geen tweemaal zeggen. Twee suf fragettes stierven, nadat ze verschrikkelijk geslagen waren, en een andere, omdat men haar geweld had aangedaan. Om ons te wreken op deze schanddaden van de politie, begonnen wij de ruiten van de win kels met hamers stuk te slaan en de huizen der ministers in brand te steken. Mary Leigh stak een schouwburg in brand en wierp een bijl op den eersten minister Asquith, toen deze met zijn auto door de Dublinstreet reed. Nieuwe arrestaties en nieuwe straffen volgden. Mary Leigh kreeg vijf jaar gevangenisstraf In de gevangenis begonnen wij een hongersta king, om het stemrecht voor vrouwen te verwelven De gevangenisdirectie antwoordde daarop door de dwangvoeding toe te passen. Op deze wijze werd ik drie weken gevoed. Toen bedacht de regeering dat, wat wij als ,.kat en muis wet" betitelden; een wet. die de politie het recht gaf ons vrij te laten en weer te vangen. De zege. Het jaar 1917 bracht ons eindelijk de zege. Vrou wen boven de 35 jaar kregen stemrecht, sedert 1928 kiezen zij als de mannen. Tegenwoordig willen wij volkomen gelijkberechti ging van de vrouw. Zoo kan bijv. een man zich laten scheiden als er echtbreuk gepleegd wordt; terwijl de vrouw, om zich aten scheiden, buiten echtbreuk ook nog wreed heid of mishandeling van de zijde des mans moet kunnen aantoonen." MARIAN B. Waar vrouwen graag van Sezen. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON „Verander-modellen" vallen erg in de smaak van onze lezeressen; daarom hebben we gemeend dit maal weer èen patroon te moeten brengen, dat er zicb bijzonder toe leent om een ouderwetsch japon netje te moderniseeren. No. 149: elegante wandeljapon van zwarte zijaè of een soepele wollen stof. Het ruim ingezette vest en de los neervallende tabot zijn van witte zijde. Het k.'okmouwtje is op raglanwijze ingezet en ver leent het eenvoudige modelletje bijzondere char me. De klokkende uitloopende rok heeft een naad middenvoor en middenachter. De ceintur is volgens modei geknipt. Beroodigd materiaal: 5 a 6 meter zijde; voor te garneering 75 c.M. witte zijde. No. 150: dit is het bewuste model, dat er zien toe leent om een japonnetje te veranderen. Het jurkje bestaat dus uit twee materialen in een aardige kleu rencombinatie. Het zoo moderne pelerinetje kan op de wandeling een mantel of jasje vervangen. Ber.oodigd: voor het pelerine'tje 1 Meter, voor de japon 4 a 5 Meter willen stof. Beide patronen zijn tegen den prijs van 50 ets, per stuk te verkrijgen bij de „Afd. Knippatronen' van de Uitgeversmaatschappij „Die Mijlpaal", post box 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt in postzegels, per postwissel of per postgiro 41632. De lezeressen worden vriendelijk verzocht bij het nummer van het patroon ook de verlangde maat op te geven; d.w.z. boven-, taille- en heupwijdte. Gelieve verder naam en adres duidelijk te ver melden. Toezending zal dan zoo spoedig mogelijk geschieden. Smakelijk eten HAMBROODJES (zes stuks). Benoodigd: 6 dunne sneedjes brood, 3 eieren, 150 gram ham, 150 gram koud kalfsvleesch, 20 gram bloem, 20 gram bo!tr. 2 dL. bouillon. Beieiding: Boter en bloem verwarmen, ed nbouillon toevoe gen, de saus 10 minuten koken, vleesch en ham fijn hakken en bij de saus voegen. De korstjes van het fcrooci snijden en op ieder stukje brood een laag van De eieren in een kom doen en door elkaar roeren, broodje voor broodje er in leggen en bedruipen met de eieren; voorzichtig er uit nemen en in paneer meel rollen, dan de broodjes bakken in heet kalfs- vet of reuzel. Uit ons nummer van 13 Aug. 189 Jonge dieren in de wildernis, speelsch en onge hoorzaam als kinderen, en het gevaar niev ken- j nende, staan natuurlijk bloot aan den otverhoed- schen aanval van ten of ander groot roofdier I tijger, krokodil of slang als zij zich ongemerkt oir en moeders bereik begeven. Als regel ar ij gen zij .echter daarvoor geen kans. Bij olifanten en kar- l oouwentroepen, heizij zij loopen, hetzij zij rusten, bevinden zich de jongen gewoonlijk te midden van de kudde. In Zuid-Oost Borneo, het land met de groote ri vieren, zijn de krokodillen de gevreesde vijanden van den karbouw. Merkwaardig is het hoe de kar bouwen zich tegen de aanvallen van deze „tijgers der rivier" weten te beschermen. In „Koloniale Stu diën" troffen wij daarover het volgende verhaal van dr. Feuilletan de Bruin. Bij de grazende kudden loopen de jonge dieren steeds in het midden, terwijl de oudere dieren in groepjes van twee tot vier daaromheen zijn opge steld. Onderkennen de oudere dieren tijdig den aan val van een krokodil op een der kalveren, dan stormt de heele kudde op het ondier af en pogen de woe dende beesten den roover den buik open te rijten, waarbij zij den onverlaat tot in het water ver volgen. Rust de kudde aan den waterkant, dan liggen de volwassn dieren rondom de jongen, met hun zware gehoornde koppen naar buiten, te herkauwen. Trekt de kudde een der diepe tochten over den duikt het moederdier onder haar jong door, zoodat, het kalf met den buik schrijlings op haar rug komt te liggen en zoo zwemt het moederdier met haar jong over. De karbouwen weten zich dus tegen hun natuurlijke vijanden afdoende te beschermen. PLAATSELIJK NIEUWS. 1843—1893. Na vijftig jaren. De burgemees ter van Noordscharwoude en Oudkarspel, de heet C. Kroon, vierde Donderdag zijn 50-jarige ambts vervulling als secretaris van qqrstgenoemde ge. meente. Van vele zijden ontving de jubilaris harte lijke felicitaties, waaronder ook van hoogere auto riteiten, terwijl hem door den raad der gemeente en den gemeente-ontvanger een gouden lorgnet in etui werd geschonken met onderstaande inscriptie Huldeblijk aan den Edelachtb. Heer C. Kroon Mz bij gelegenheid zijner 50-jarige ambtsvervulling als secretaris der gemeente Noordscharwoude, hem over. gereikt bij monde van den oudsten wethouder, den heer K. Slotemaker. Van zijn gemeente ontving d0 jubilaris een bureau-ministre, welk cadeau hem met een zeer hartelijke toespraak werd overhandigd door den Weleerw. Heer Ds. Habbema. Een kinderfeest had plaats ten lokale van den heer D. Stam. waar 's middags de hofmechanicus Bamberg met zijn goo- geltoeren optrad, welke voorstelling ook door de fa- milie Kroon werd bijgewoond De uitslag van den kolf- en biljartwedstrijd, op Woensdag j.l. bij den heer A. Kist te Zuidschar- woude, gehouden, is als volgt: le prijs: P. Kraak man, 124 p.; 2e pr. W. Kraakman Pz., 122 p,. 3e K. van Kleef 118 p. De uitslag van den biljartwed strijd was als volgt le en 2e prijs N. Pronk, Oud karspel, 3e prijs P. Kooy Pz.. te Zuidscharwoude. Den 9 dezer is te 's-Gravenhage voor de Fran sche taal l.o. onder meer geslaagd de onderwijzer S. Booden, te Oudkarspel. Den 7en dezer slaagde voor acte Fransch l.o de heer S. Rodenhuis, te Zuidscharwoude. BERICHTEN. De opening der Cadettenschool te Alkmaar zal den 30 September plaats hebben. Naar men verneemt zullen een of meer agen ten van politie te Haarlem eerstdaags worden ge oefend op het rijwiel. Dinsdag werd een drie en negentig-jarige vrouw te Bleiswijk, door de geboorte van een 1 van haar onlangs gehuwde achterkleindochter, grootmoeder in den derden graad. ADVERTENTIE. Wagendienst Alkmaar—Langendijk. Gndergetee- kende bericht, dat het personentarief thans is ge bracht op cent enkele reis; 35 cent retour. P. Bak ker, ondernemer. Wagendienst Alkmaar-Langendijk. Onder nemer Joh. v. d. Molen. Wegens concurrentie is beginnen met Maandag 14 Augustus a.s. het perso nentarief gesteld als volgt: Enkele reis 15 cent. Re tour 30 cent. MARKTBERICHTEN. Noordscharwoude: Bloemkool ƒ4.ƒ5.50 ƒ6.50 ƒ7.— ƒ8.50. Middelbare ƒ2.— ƒ3.50; Uitschot ƒ1,50 ƒ2.00 3.—. Roode kool ƒ5,— ƒ7.—. Witte kool ƒ7,- ƒ8.—. Gele kool ƒ6.—. Broek op Langendijk: Aardappelen ƒ0,60 ƒ0,70 ƒ0,80 per mand. Bloemkool ƒ5.ƒ6,ƒ7,ƒ8,— Lichte ƒ1.80 ƒ2.50 ƒ4,—. Roode kool ƒ4,00 ƒ5,- ƒ6,—. Witte kool ƒ6,— ƒ7,—. Gele kool ƒ7,—. wor telen ƒ2.— ƒ2,80 ƒ3,50 per 100 bos. uaan pagaaiden wat ze aonaen, maar keken ondwijl toch telkens om. „We hebben een flinke voorsprong op de inlanders," zei Rob, „ik ge loof niet, dat ze ons in zullen halen. Maar waar is het watervliegtuig van zooeven? Als de piloot ons maar in de gaten kreeg waren we gered. derden een groot rotsachtig gewelf, dat in ae zee vooruitstak. Plotseling uitte Rob een schreeuw van schrik. „Daan, hou op!" riep hij uit. „We roeien ze net tegen 't lijf!" Door het gewelf zagen ze een ge deelte van de kust, dat eerst aan het oog onttrokken was geweest. Op de kust zat een groepje inlanders en twee oorlogscano's, bemaand met krijgslieden, 101. Ze gleden met een vaart langs de kust en na- gingen juist te water om hen de pas af te snijden. lmo. wiiue Kreten van Uiouu mcgcii op, toen de inlanders Rob en ouwe Daan in 't gezicht kregen. In koortsachtige haast deden deze de cano keeren en pagaaiden dezelfde weg terug, die ze gekomen wa ren. „Ze zitten ons op de hielen," schreeuwde Rob. „Roei zoo hard je kunt. Het gaat om ons leven." 102. Intusschen onderzochten Lorma en Kapitein Smith de gebroken machine op het eiland en peins den op miaaeien kod en Daan te hulp te komen- Plotseling werden ze opgeschrikt door wilde kreten, di van het andere eind van de baai kwamen. Haastig gebruikte Lorma haar kijker en riep ademloos uit: „Ze worden vervolgd door een heeleboel inlanders- We moeten ze helpen." Zoo vlug mogelijk namen z® hun plaatsen in het watervliegtuig in en het vol gende oogenblik startten ze.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 8