Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 42e Jaarsran. No 96 TElEF00Nintercommunaal DINSDAG 15 AUGUSTUS 1933 NIEUWE LANGEI)IJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DENSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmentsprUs: - per maanden ƒ1.11. llilaan: firma I. H. IEIZEB - Mctern I. H. (EIZEI Bureel Niardscharveide. AD VERTENT1EN 16 regels 75 cent; elke regel meer 16 cent, GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. PlaatseRSjk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Zaterdagmiddag viel het dochtertje van den heer Jb. W. alhir, spelenderwijs in het water. De heer M. K., die juist in de nabijheid was, smaakte het genoegen de kleine, die reeds zinkende was, op het droge te brengen, zoodat het kind er tenslotte met een nat pak is afgekomen. LANGENDIJKj. Naar wij vernemen zijn, in verband met de Land- bouwcrisiswet 1933, circulaires aan de verschillende handelaren rondgezonden, naar aanleiding van de te verwachte maatregelen der regeering inzake de instelling van een import- en export monopolie. Dit is, om gegevens te verkrijgen van de betreffende handelaren over de omvang van hunne zaken. BROEK OP LANGENDIJK. De Zwemvereeniging te Broek op Langendijk is in zooverre met den bouw gevorderd, dat a.s. Woens dag 16 Aug. des avonds om 7.30 (n.t.) de opening zal plaats hebben van het nieuwe zwembad. We kun- We kunnen zeggen, dat alles zeer vlot van stapel is geloopen dank zij veler medewerking. Het ledental is thans gestegen tot 75. Nu nog een kleine tijd zo merweer en we kunnen nog eenigszis genieten van onze watersport. OUDKARSPEL. Tijdens de kermis zal er niet veel te doen zijn De vereeniging die anders geregeld de feesten ver zorgde de V.V.V.V.V. meende met het oog op de tijdsomstandigheden geen feesten te moeten organi seeren zoodat het eerst leek of er heelemaal niets te doen zou zijn. De voetbalvereeniging D.T.S. meende echter den Zondag zoo maar niet zonder meer te mogen laten passeeren en het gelukte haar de medewerking te verkrijgen van de Ned. Vereeniging van Politie honden voor het organiseeren van de meest in teressante dressuurproeven. En het programma dat wij reeds eerder publi ceerden is waarlijk van dien aard, dat van den Zondag nog werkelijk iets moois en goeds gemaakt is geworden. Wij twijfelen er dan ook niet aan of velen zullen Zondag op het voetbalterrein aanwezig zijn om te genieten van sterke staaltjes van derssuur. De middag zal worden besloten met een voetbal wedstrijd tusschen D.T.S. en een sterke combinatie uit Alkmaar. Men weet dus waar men des Zondagsmiddags naar toe kan gaan. NOORDSCHARWOUDE. Wij leven tegenwoordig wel in een tijd dat er aan het publiek zooveel mogelijk iets goeds en moois geboden wordt. In Bergen is het een verlichtingsavond met bloe mencorso, het zijn strandfeesten en wat niet al, maar wat thans in Heiloo geboden wordt hebben wij in dit seizoen nog niet gehad nl. de vertolking van een openluchtspel. De tooneel vereeniging Samuel Falkland, hier geen onbekende door haar optreden voor de afd. staatspensionneering, heeft het aangedurfd een openluchtspel in studie te nemen, waarvan de ver tolking Zondag middag in den muziektuin te Heiloo zal plaats hebben. Niet minder dan het openluchtspel Judas Iskarioth zal door haar worden vertolkt en wij twijfelen er niet aan of velen zullen Zondagmiddag in den mooi en muziektuin van Heiloo verwijlen, om te genieten van dit openluchtspel. Wij zouden bijna willen zeggen, men moet er heen gaan om onder de bekoring te komen van een in de openlucht opgevoerd stuk. Omgeving en decor ge ven aan het geheel een sprookjesachtig effect, en men wordt geboeid van het begin tot het einde. Zoo iets moet men gezien hebben om te kunnen zeggen dat men waarlijk onder den invloed is ge komen van goed spel. Voor ndere bijzonderhaeden verwijzen wij naar de groote aanplakbiljetten die overal ter aankondi ging zijn neergehangen. Broek op Lang indijk. Van Zaterdag op Zondagnacht is uit de schuur van de firma A. Vlug alhier plm. 30 pond ge rookte paling ontvreemd en van H'. Leegwater plm. 10 pond paling uit het kaar achter zijn huis. Breek op Lang indijk. Bij het correspondentschap der gemeentelijke arbeidsbemiddeling staan 40 arbeiders ingeschre ven als werkloos, waarvan er 24 zijn geplaatst hij 'de werkverschaffing in den W feringermeer- polder. i j NoordscJiarwnude. Den laatsten tijd komen er nogal eens berich ten in ons blad voor over diefstal, dan hier en dan daar. Men kan hierover ook nu weer lezen onder de berichten uit Broek op Langendijk, ter wijl ons thans tevens ter oore kwam dat een paar weken terug bij. den heer C. Kjeeman op de Oos terstraat een kampeertent is ontvreemd. Noardscharwende. De dag waarop het gemengde vocaal en in strumentaal concert door de vijf plaatselijke zang en muziekvereenigingen zal worden gegeven, be gint al meer te naderen. Zaterdagavond 19 Augustus zal dit concert worden gegeven op de muziektent in den mu ziektuin achter de o.l. school alhier Het programma biedt een keur van nummers op het gebied van zang en muziek, en er behoeft zeker niet de minste twijfel te bestaan, of velen zullen dien avond aanwezig zijn. De entree is zeer laag gesteld, zoodat deze geen bezwaar kan vormen om op dit concert van 'zijn belangstelling te doen blijken. Een stratenplan voor de Gemeente Noordscharwoude Door den heer A. Kwadijk, lid van den gemeente raad is het volgende schrijven en voorstel aan den Raad dezer gemeente gericht: Als lid van Uw College, acht ondergeteekende zich genoodzaakt, het onderstaande ter uwer kennis te brengen en het daarop volgende voorstel in te' dienen. De werkverschaffing in de Wieringermeer liet zich aanzien,, dat het een verruiming voor onze gemeente zou beteekenen, omdat deze werkverschaf fing van het Rijk uitgaat en er dus mocht worden aangenomen, dat tenminste het door werkloozen verdiende loon, door het Rijk ten volle zou worden gedragen. Ondergeteekende is echter ter oore ge komen, dat deze Rijks-werkverschaffing voor een belangrijk percentage door de Gemeenten zelf zal moeten worden gedragen. Er bestaan gegronde ver moedens, dat de kosten der te werk gestelden in de Wieringermeer uit onze gemeente, met inbegrip der vervoerkosten een wekelijksche uitgave uit onze ge meentekas vragen van pl.m. f 300.—. Dit is een voor onze gemeente belangrijk bedrag, welke uitgafve echter, gezien de werkloosheid, onvermijdelijk is. Uw college moge zich er echter rekenschap van ge ven, dat onze gemeente nimmer eenige vrucht uit dit Rij ks-wjerkverschaffings-objiect zal verkrijgten, maar deze eventueele voordeelen in hoofdzaak aan het Rijk zullen komen. Het schijnt dus thans zoo: het Rijk de baten en de Gemeenten de lasten. Zouden wij een practisch werkverschaffings-object in onze eigen gemeente hebben, dpn zouden de kos ten natuurlijk hooger zijn, maar de eventueele latere voordeelen ook weer ten volle aan de gemeente komen. Het waren deze overwegingen, die ondergeteekende deden besluiten, uw college het volgende voorstel voor te leggen, waarvoor gaarne de volle belang stelling wordt verzocht. Toen voor eenige jaren door de woningbouwver- eeniging huizen werden gebouwd aan de Ooster straat, duurde het niet lang, of met een flink tempo werden er, tot nu toe veertig, particuliere huizen gebouwd. In betrekkelijk weinig jaren heeft zich een flinke straat ontwtikkeld, die nu reeds een der aanrekkelijkste punten van onze gemeente mag worden genoemd. De bouw van deze huizen en eveneens de exploitatie van den grond is steeds in particuliere handen geweest en wanneer dan een gedeelte was volgebouwd, nam de gemeente daarvan de straat over. Een bepaald bouwplan bestaat er echter niet, terwijl de exploitanten van de bouwgrond er steeds zorg voor droegen, dat zij de grond volgende op de bebouwde grond in eigendom hadden, waardoor het voor andere particulieren niet gemakkelijk viel, dat voorbeeld te volgen. En hoewel wij dit initiatief van bedoelde exploitanten ten volle mogen waardeeren, had hierin behalve een belangrijke taak, door de exploitatie in eigen beheer te nemen een niet on belangrijke brond van inkomen kune liggen. Het moge voorts onze aandacht hebben, dat er den laatsten tijd geheel niet meer wordt gebouwd, maar integendeel de bouw van nieuwe woonhuizen is verplaatst buiten onze gemeente en wel in de Laanweg. De oorzaak hiervan is niet ver te zoeken. Aan de Oosterstraat immers komt men steeds ver der van den hoofdweg af en word het wonen min der aantrekkelijk, terwijl daarentegen in de Laan- weg het bouwen aan een verkeersweg geschiedt. Men woont nu eenmaal niet graag in de eenzaam heid. Bovendien is de kans groot, dat men op het oogenblik voordeeliger kan bouwen aan den Laan- weg, dan in onze gemeente. Hoe het zij, het gej- onze gemeente. Het zal niet worden betwist dat uitbreiding en verfraaiing een gemeentebelang is en het dus mede de taak van uw College is, hierop toe te zien. Uit het hiervolgende bouwplan zal blijken, dat niet al leen uitbreiding ij verfraaiing in sterke mate wordt bevorderd, maar dat het tevens een uitstekende werkverschaffings-object zal zijn. Dit plan is als volgt: De sloot liggende tusschen de Langestraat en de Hofstraat dempen, waardoor de huizen aan die be de straten met de frontzijde naar de door de demping verkregen weg komen te liggen. Het Oost einde van dien weg teschen de Langestraat en de Hofstraat vrbinden door een nieuw aan te leggen weg met het Oosteinde van de Oosterstraat. De grond aan beide zijden van dezen verbindingsweg bouwklaar te maken, aan de dorpsstraat tusschen Langestraat en Hofstraat een brug slaan en een huis slopen en de Gemeente heeft een fraaie wan delweg, met een prachtige gelegenheid voor woning bouw. Erkend moet worden dat het een grootsch plan is, maar uw college bedenke dat de gemeente thans wekelijks een belangrijk bedrag zal moeten betalen voor werkverschaffing in de Wieringermeer. Hier geldt het echter een uitbreidingsplan, welks lasten over een groot aantal jaren kunnen worden ver deeld, terwijl de kans groot is, dat een belangrijk bedrag, zoo niet het geheele bedrag, in de toekomst weer terugkomt van de bouwklaar gemaakte gron den. Aan de hand van bovenstaande overwegingen stel ik den Raad voor: Burgemeester en Wethouders uit te noodigen een onderzoek te willen instellen naar de kosten en de uitvoerbaarheid van een bouwplan, waardoor de Oosterstraat zou worden verbonden door een weg, welke uitkomt tusschen de Langestraat en de Hof straat en de sloot tusschen de beide laatstgenoemde straten dempen, terwijl de grond ter weerszijden van den verbindsweg bouwklaar wordt gemaakt. huis ten h MAURICE CHEVALIER EN JEANETTE MacDONALD komen op de kermis te Oudkarspei in LOVE ME TONIGHT Verkeersongevallen Ernstig autof-ongeval bij Berkhout. Drie zwaar gewonden. Men bericht ons uit Hoorn, dat onder de ge meente Berkhout een zeer ernstig auto-ongeval heeft plaats gehad. Een kleine wagen, waarin een drietal Amsterdammers gezeten waren, reed on danks de waarschuwingsborden met groote snel heid door een gevaarlijke bocht. De bestuurder kon den auto niet meer op den weg houden, reed eerst tegen een rechts van den weg staand huis, waarna het voertuig iu volle vaart tegen een aan de overzijde van den weg staanden boom bot ste. De auto werd vrijwel geheel versplinterd, terwijl de inzittenden zwaar gewond en bewuste loos uit de wrakstukken moesten worden ge- haalci. De twee personen die voorin zaten waren er het ergste aan toe. Zij verkeeren in zorgwek- kenden toestand. Met den derde aws het iets beter. Na verbonden te zijn zijn de gewonden naar het stadsziekenhuis te Hoorn vervoerd. Zjj konden ,daar zij nog steeds buiten kennis waren niet worden gehoord. Een hunner "is blijkens de pp hem gevonden papieren de heer D. Eingers, (Wjaterlooplein 16 te Amsterdam. De ongevallenlijst is Zpndag weer langer gewordeni i Twee autobussen tegen elkaar gemeden Op den gevaarlijken Delftweg onder Overschi® beeft Zondag in den vroegen morgen een zeer ernstige botsing tusschen autobussen plaats ge had waarbij een dertigtal personen o.w. vijf ern stig werden gewond. (Twee volgeladen bussen afkomstig uit den Haag reden pi. op eenigen afstand van het cafe fW"elgelegen in .volle vaart tegen elkaar waardoor de meeste passagiers uit beide wagens zoodanig met' glasscherven pf gebroken deelen der zeer gehavende wagens in aa raking kwamen, dat zij met vele "wonden overdekt uit de wagens moes ten worden gehaald, voorzoover zij zelf niet Van de vele gewonden waren er dertien naar het ziekenhuis ,aan den Zuidwal te den Haag vervoerd terwijl de anderen ter plaatse door een drietal doktoren, geassisteerd door leden van het Boode Kruis zoo goed mogelijk werden ge holpen. j i Uit den Haag wordt gemeld, dat de toestand van de gewonden die in het Haagsche zieken- ijn ppgenomen bevredigend is. Alle p&tien ■dden een rustigen nacht gehad. Behalve deze botsing kwamen ook in andara plaatsen ernstige ongevallen voor. [Te Woerden kwam een auto in aanrijding met twee motorrijwielen. Ben dame en de twee mo torbestuurders werden ernstig gewond. De «ar- ste is ,in het ziekenhuis overleden. I Op een gevaarlijk kruispunt te Hoeseh j in den pijksweg Nijmegen—Den Bosch, hotsten J twee auto's in snelle vaart tegen elkaar. In totaal liepen ^acht personen kwetsuren, op Te Diemerbrug geraakte een wiel rijdster onder de .Gooische tram. In den afgeloopen naaht is zij ,aan haar kwetsuren bezweken. 1Voorts fs te Heerlen een auto tegen «en tram gereden. Een ernstig en een licht gewonïU. Nabij Venlo botste een auto tegen aan boom. Eien der inzittenden viel door hat voor ruit en bezeerde zich ernstig. Hetzelfde gebeurde op dea weg tusschoa Ede en' Anrhem. Vier personen werden hifi» gewond. Buitenland De toestand in Cuba. L adat Cuba's leger in opstand is gekoman to gen het regime van Machado, en vergeefaah* pogingen zijn gedaa om de positie van dan nr* sident te redden, is voorloopig tot president ha» noemd oud minister de Cespedes, diie in zijn wo» ning den eed op de grondwet heeft afgelegd) in handen van de rechters van het hooggerechtshof en in tegenwoordigheid van familieleden en vrian den. Daarna heeft hij voor het geheele eiland, den staat van beleg afgekondigd. Het Congres en het hooggerechtshof zijn ontbonden. Inmiddels zijn vele dooden gevallen en is door de woedende bevolking voor meer dan Tijjf millioen schade aangericht. In Havana speelden zich onbeschrijflijk waad te tooneelen af. Honderden personen trokken naar het paleis van Maehado. Zonder dat de aehild- wachten zich verroerden trokken de menschan hot paleis binnen na een papier te hebben aangeplakt met de woorden „Huis te huur." Alle me*- bels werden in stukken gehakt, schilderijen van muren gerukt, kostbare voorwerpen met sinaos appelen .gebombardeerd of beschoten. Maehado in ballinggehap. Vernomen wordt dat de ex-president voorna mens is op 26 dezer aan boord van het Canadae» sche stoomschip Lady Rodney te vertrekken. Bij die gelegenheid zullen de autoriteiten da 6 revolvers teruggeven die op Machado en zijn he geleiders bij hun aankomst op de Bahama.eilan- den werden gevonden en in besjjig genomen. Ook Maehado's gezin blijkt zich in veiligheid te ba- vinden. Naai- namelijk uit Key West lorida go- meld wordt, zijn aldaar mevrouw Machado en do overige 'leden van Maehado's gezin met het pr«- sidentieele jacht behouden aangekomen. Da Amerikaansche autoriteiten hebben soldaten tor beschikking gesteld teneinde te voorkomen dat de vluchtelingen wellicht onaangenaam wordon bejegend. j j De troebelen in Ierland. In Ierland blijft het spannen. Eensdeels ia men van meening dat de Valera het parlement zal ontbinden en nieuwe verkiezingen zal uitachrij ven, anderen zeggen, dat de organisatie dar blauwhemden zal worden ontbonden, hetgeen waarschijnlijk tot tal van incidenten zal leidani Het pnoees van der Lnbbe. Naar verluidt kan de behandeling in het pro ces tegen den wegens het in brand steken van hot Rijksdaggebouw aangeklaagde van der Lubbe en zijn medebeschuldigden niet voor einde Septem ber plaats vinden. De termijn voor de beschulj. digden en bun verdediger voor het doorwerken van den inhoud der acte van beschuldiging ia eerst op 'den 18 September af geloopen. Pas daar na kan het tijdstip van de behandeling vastge steld worden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1