ly? "I laaiji Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier No 97 ,E DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1933 42e Jaargang Vacantie-Film KLINKERT Fotograaf - Fotohandel - Alkmaar CONCERT op Zaterdag 19 Augustus a.s. NIEUWE LANGEMJKEIl HIIR4VT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAQ DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmentaprUs: per S maanden ƒ1.11. Uitgave Firma I. U. REIZFR .ladacteu I. N. KEIZER. Bureel Noordscfiarwoude. ADVERTENTTEN 1—8 recela 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Binneniandsch Overzicht Nieuwe bezuiniging op onderwijs. Dekking van het spoorwegtekort. De nood in den landbouw. Blijkbaar aangemoedigd door den geringen tegen stand, welke zijn eerste bezuinigingsontwerp heeft ondervonden, is thans een tweede wetsontwerp van Mr. H. P. Marchant verschenen, dat verdere bespa ringen op het onderwijs beoogt. In de eerste plaats wordt voorgesteld de bij wet van 30 December 1932 gewijzigde leerlingenschaal, waarvoor een overgangstermijn gold van twee ja ren, in te voeren, zoodra het op 31 December 1933 loopend schooljaar of de op dien datum loopende schoolcursus is geëindigd. De besparing, welke de invoering van de gewij zigde leerlingenschaal met zich brengt, zal aldus reeds in 1934, zij het ook gedeeltelijk, worden be reikt. Over laatstgenoemd jaar zullen ongeveer 2400 onderwijzers aan het gewoon lager onderwijs en 129 aan het uitgebreid lager onderwijs, minder voor rekening van het Rijk worden gebracht, wat een besparing oplevert van ruim vijf millioen gulden. Verder zullen maatregelen worden genomen om de ouderen plaats te doen maken door de jongeren Wij weten niet of dit tweede ontwerp er even ge smeerd door zal gaan als het eerste, maar toch gelooven wij. dat de minister op wien nu eenmaal een ondankbare taak rust, de uitgaven op het on derwijs te besnoeien, wederom op de medewerking van de kamer zal kunnen rekenen. Zooals men weet zal de nieuwe begrooting een tekort aanwijzen van ruim honderd millioen gul den. Het stoppen van dit gat is geen gemakkelijk karwei vooral omdat het vorige jaar een aantal cri- f heffingen en belastingen is ingevoerd, waarvan de cbrengst in de nieuwe begrooting is verdisconteerd, be grootste moeilijkheden bij het dekken van het tekort levert ongetwijfeld het spoorwegdeficit op, dat over het afgeloopen boekjaar niet minder aan zesentwintig millioen gulden bedraagt. Een onzer dagbladen weet nu te melden, dat men zal overgaan tot de invoering van de extrabepaling van het au- tomobielverkeer langs den weg, meer in het bijzon der het vrachtvervoer en het autobusverkeer, uit welke heffing de opbrengst wordt becijferd van zes a zeven millioen gulden per jaar. De bedoeling van deze heffing nu zou zijn, niet alleen het scheppen van nieuwe inkomsten ter dekking van het genoemde tekort, maar tevens om principieel een meer gelijke verdeeling van lasten tusschen de verschillende mid dienen van vervoer te land In het leven te roepen. Alle transportmiddelen zouden meer dan tot dusver moeten bijdragen in de kostten van he verkeers- apparaat, in zijn geheel. Deze betere verdeeling zou dan een gunstige terugslag uitoefenen op het spoor wegverkeer. Men hoopt door dezen maatregel dat de spoorwe gen zullen komen tot het opstellen van een sluitende begrooting en [exploitatierekening. Daardoor zou spoedig kunnen worden gerekend op een verdrijven van het geheele tekort bij de spoorwegen. Het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité heeft de regeering eenige richtlijnen aan de hand gedaan met betrekking tot de leniging van den nood in den landbouw. Hieraan ontleenen wij het volgende: n de eerste plaats is verlaging der bedrijfsuitga- ven noodzakelijk. De overheid dient door ingrijpende maatregelen tot versobering de openbare uitgaven met de zoozeer gedaalde ontvangsten in overeen stemming te brengen, waardoor ook de thans zwaar op de bedrijven drukkende lasten kunnen worden verminderd. Daarnaast moet het mogelijke worden gedaan om de prijzen van de producten en diensten, welke de landbouw in zijn bedrijf noodig heeft, te verlagen. Wordt niet spoedig het zoo zeer verstoorde even wicht in onze staatshuishouding hersteld, dan zou tenslotte inflatie van ons ruilmiddel onafwendbaar worden. Welke maatregelen voor het bereiken van een rueuw niveau dienstig zijn, wordt nader uiteengezet n de eerste plaats worden genoemd de maatrege len ten behoeve van de veehouderij en den akker bouw met het doel een voldoenden en loonenden binnenlandschen afzet van zuivelproducten en rund vleesch te bereiken. Hiervoor is noodig dat de afzet van margarine en van ingevoerde vetten en vleesch- soorten in het binnenland wordt beperkt, in wier voege dat het menggebod eventueel geheel of ge deeltelijk zal kunnen verdwijnen, o Daarnaast is en beperking van den rundveesta pel noodzakelijk De afzet van ingevoerd vleesch ®oet worden belemmerd. De prijzen van gerst haver en rogge moeten .worden verhoogd om een loonende P"js voor binnenlandsche voedergranen te kunnen bereiken. Men zal er echter voor moeten waken, dat mengde kleine bedrijven niet in moeilijkheden De in het binnenland verbouwde granen zullen hooger in prijs moeten worden gebracht zonder dat oe ingevoerde voedermiddelen hooger worden belast dan mogelijk is in verband met de prijzen van zui- vdi-. rund- en varkenvleesch, zooals deze na aanpas sing der productie aan de verminderde afzetmogelijk naden zich hebben gevormd. De fabrieksaardappel cultuur moet in bepaalde vorm gehandhaafd blijven m verband waarmede de binnenlandsche afzet van aardappelmeel dient te worden bevorderd. Aange zien het onmogelijk moet worden geacht de eier- productie te regelen dient de pluimveehouderij af zonderlijk te worden geholpen, bv. door haar voor de verhoogde voederprijzen schadeloos te stellen. Daar het zeer gewenscht is dat de exportmogelijk heid onzer landbouwproducten in den bestaanden omvang blijft behouden of zelfs wordt uitgebreid dienen daartoe strekkende maatregelen op het ge bied der handelspolitiek te worden genomen - Het tot dusver gehuldigde systeem van onvoorwaar delijke meestbegunstiging zal daartoe moeten plaats maken voor het beginsel der wederkeerigheid. De lasten van de sociale verekering welke niet uit het bedrijfsresultaat kunnen worden voldaan, dienen terijde te worden gesteld, tot tijd en wijle het landb bouwbedrijf weder loonend zal zijn geworden. Executies van landelijke eigendommen dienen zoo mogelijk te worden voorkomen terwijl een voorzie- Film, met ontwikkelen(ing) af drukking 95 ct Vergrootingen van Uw film of platen I8x 24 c.m. formaat 60 ct. 13 x 18 c.m. formaat 30 cent. RL! Langestraat 93 - Telefoon 302 ij in de Muziektent op het schoolplein te N.-Scharwoude MEDEWERKENDEN: R.K. Fanfare „Genot door Kunst" Dir. H. A. Maas K.K. Zangkoor „St, Caecilia" Jac. N. Al Zangvereen. „Crescendo" W. Hespe Geref. Zangkoor „Soli Deo Gloria" Paul Kok Harm. Gez. „Excelsior" P. Pranger Aanvang8.30 uur N.T. (precies) Entrée f 0.25 incl. bel. 5 ning dient te worden getroffen dat den pachter die met onredelijke huuropzegging wordt bedreigd in zoodanige gevallen een schadeloosstelling zal worden toegekend. Zoolang de werkloosheid werk verschaffing noodzakelijk maakt dient deze door middel van ontwaterings- en ruilverkavelingswer- ken alsmede het verrichten van benzondere werk zaamheden in den landbouw te worden voortgezet. Wij meenen dat het Landbouwcomité met het ken baar maken van deze wenschen goed werk heeft gedaan en wij vertrouwen ook, dat de regeering hiervoor niet doof zal zijn. Plaatselijk Nieuws Langendijk. De renner svereeniging Onderling Genoegen hield, een recordrit naar den Midden Beemster en terug voor de B klasse. Er waren 12 deel nemers. Om 9.30 startte men van de Roskam- brug. Om de twee minuteh vertrok een der renners. Nummer 1, die als eerste vertrok, kwam ook het eerst aan om 11 uur 11 min. en 29; pee. onmiddellijk gevolgd door no. 4, Idie zes minuten later was gestart en zes seconden later binnen kwam. Deze renmier die pas een maa d lid der vereeniging is maakte een tijd van 1 uur, 35 m. en 35 sec. en bleek de snelste te zijn. (Het te rijden traject was 58 kilometer lang. Onze plaatsgenoot de beer J. Langedijk was naar Zaandam waar een koppelwedstrijd werd gehouden van een uur. Hoewel zijn koppelge- noot uitviel en hem later een ander werd toe gewezen, wisten ze de derde plaats te bezetten ondanks een valpartijtje. Zondag wordt er een kilometersprint gere den voor A en B klasse aan de oostzijde van het kanaal tusschen Koedijk en Schoorldam. Start 9.'30 uur. Broek op Langendijk. Ben nieuwe zweminrichting. Gaarne hebben wij gevolg gegeven aan de vriendelijke uitnoodiging, de officieel© opening van de nieuwe zweminrichting te Broek op Langendijk bij te wonen welke gisteravond plaats had. De belangstelling was enorm. Ook buiten stonden er velen in afwachting van de dingen die komen zoude ;W"ij hadden nog even gelegenheid de inrichting te zien en is een woord van waardeering voor het wakkere bestuur, dat in zoo korten tijd zoo iets tot stnad wist te brengen, zeker niet mis plaatst. Er zijn 15 kleedkamers en een grootere ruimte welke voor materialenberging, vergader zaal "enz. gebruikt kan worden. Redidingsmiddle- len zijn aanwezig. Een flink bassin voor kinde- deren diep 1 meter, is er giekomen, terwijl de ge vorderden naar hartelust in de vaart de tocht kunnen zwemmen. Springtoren en veerplaluk zullen, wel groote attracties blijken te zijn. Volgend jaar hoopt men nog een bassin van 70 cm. diepte te kunnen aanbrengen. Zoo wapperden de vlaggen vroolijk, toen na een fiksche marsch van het muziekkorps uit Brode op Langendijk, de voorzitter, de heer Jac. Bal der Jpz., in leen korte openingsrede de aanwezi gen welkom heette. Spreker was verheugd zoo velen bijeen te zien ©n meende dat de inrichting in een behoefte blijkt te voorzien, daar zich al reeds 140 leden opgegeven hebben. Had men eerst een zwaar hoofd, wat de finantien betreft dit is zeer meegevallen. Spreker dankt het ge meentebestuur en al diegenen die hebben mede gewerkt om de zaak te doen slagen. Wethouder Ooievaar sprak bij ontstetenis van den burgemeester een kort woord, waarin hij de waardeering van het gemeentebestuur uitsprak voor het vele en goede werk door het bestuur verricht en hoopte dat de zaak verder in het zelfde vlotte tempo zou marcheeren als de voorbereidingen. Onder groote hilariteit had een gecostumeer de zwemwedstrijd plaats. De heeren hadden zich danig toegetakeld en bleven goed in uhn rol. Een succesnummer. Vervolgens werd een wedstrijd gehouden - in het duiken naar „stukkebordjes" (je magge een are keer gerust „stikkebordjes" zegge ok, hoor voorzitter, want dat is hillegaar ^gien onwais woord) waarin de deelnemers zich kranige dui kers toonden. Riesumeerende meenen wij dat Br. op Langendijk een inrichting rijker is geworden waarop het trotsch kan zijn, en hopen wij verder met dien voorzitter, dat de lieve jeugd (dit zoo met zorg en liefde 'tot stand gekomen werk, een beetje zal sparen en hun baldadig© handjes eraf zal houden. Bet beroep van den voorzitter op de burgerij zij niet vergeefsch. Prijswinners bij de openingswedstrijden van de nieuwe zweminrichting waren:. 1. Jan Borst, voor het origineelste costuum (vagebond) een badpak. 2. Jn. Vroegop J.nz. duiken naar bordjes, 8 bordjes,, een portefeuille. De "Broeker inrichting is gereed en in gebruik genomen en thans is de gemeente Oudkarspel aan de beurt met haar zweminrichting die een goed plaatsje zal vinden aan het zoo kostelijk gelegen (Waardje. Kortelings werd er door het bestuur van de nieuw op te richten vereeniging een oproep ge publiceerd aan hen, die zich als lid wenschten te laten inschrijven en dit dan voor 20 Augustus a. s. te laten doen, om daarna verder te vergaderen en uitvoering te geven aan de bestaande plannen Nog een paar dagen en het is ,20 Augustus, en met het oog daarop zouden wij zwemliefbeb bers en hen die het willen leeren, willen opwek ken, zoo dit nog niet gebeurd is, als lid toe te treden. j Natuurlijk hebben zich reeds een flink aantal laten inschrijven hetgeen in ons waterland al moeilijk anders te verwachten is. Maar vooral is dit noodig voor hen die niet kunnen, zwem men. Ouders het is voor de kinderen onont beerlijk de ..zwemkunst machtig_te zijn, laat ze lid worden van de zwemvereenigimg, waar onder deskundige leiding wordt geoefend en ge leerd. Geeft u op voor 20 Augustus. In ons volgend nummer hopen wij een breed voerige beschrijving te geven van de nieuw t» bouwen zweminrichting. Noowlseharwoude. Den 31 Augustus zal door de Landelijk© Rij- vereeniging aan den Langendijk, weder een de monstratie worden gegeven te Broek op Lan gendijk op het buitenland. Het af te werken programma vermeld een keur van nummers en voorzeker mag iets goeds worden verwacht nu de vereeniging zoo langen tijd van oefening achter den rug heeft. Noordscharwonde. Gaven wij ©enigen tijd gelede den uitslag van de aanbesteding voor het bouwen van 7 brug gen in den grooten verkeersweg, die door het Geestmer-Ambacht wordt gelegd, thans kunnen wij constateeren dat het ernst is met het doorzet ten van dit werk, want reeds is een begin ge maakt met den bouw van de eerste .brug en wel in de onmiddellijke nabijheid van het idOrp. Binennkort hopen wij nadere bij zonder hedestt te publiceeren. Oudkarspel. Broek op Langendijk. Onze plaatsgenoot» nxej. W. van Ameide is benoemd tot onderwijzeres aan de Christelijke iSchopl te Rijssen (O.) GndkarspeL iWij leven thans aan den Langendijk in ©en sta dium dat de watersport, en in dit verban i be doelen wij in hoofdzaak de zwemsport, druk be oefend en bevorderd wordt. Gevaarlijk rijden. Indertijd si de verordening, waarbij verboden werd met drie of meer personen naast elkan der te fietsen, in den raad aangenomen en met ggejuich begroet. Men zou kunnen verwachten, dat de ingezetenen zich aan de bepalingen zou den houden. Niets is minder waar. Juist de in woners maken zich dagelijks aan overtredingen schuldig ,tot gevaar van hen zelf, en niet het minst van de voetgangers, wier rechten langza merhand gelijk nul zijn geworden. "Wij vernamen dat gisteren 'een speciale surveillance is gehouden en twee ingezetenen bekeurd zijn. Bij informatie ten gemeentehuize bleek dit juist te zijn en werd ons verzocht er den nadruk op te vestigen, dat zonder waarschuwing en zonder pardon overtre-, ders ook ^verder bekeurd zullen worden. Men zij dus op zijn hoede, in het belang van anderen en in het belang van zijn eigen portemonnaie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1