Radio Programma's Vergadering Ghr. Boeren- en Tuindersbond Fa. R. 100 Sectie- Hittenkaarten GEUS' TABAK van 25 ct. p. pond Maidalenenstraat 14, Alkmaar HERIN. DU GRQCQ VRIJDAG 18 AUGUSTUS HILVERSUM, AVRO: 12.20 tijdsein 12.01 gr.muziek 12.30 cncert 2.15 grmuziek 2.30 voordracht 3.00 grmuziek 4.00 sluiting 8.30 Aansluiting met het Kurhaus te Scheveningen symphonie-concert door het Resi dentie-orkest o. d. v. Carl Schuricht. HILVERSUM, VARA: 8.00 grmuziek VPRO 10.00 morgen-Wijding VARA 10.15 Adolf Bouwmeester draagt voor 10.30 Concert 11.00 voordracht van Adolf Bouwmees ter 11.15 Concert 12.00 sluiting 4.00 orgel spel 4.30 voor de kinderen 5.00 de Notenkra kers 6.00 Vara-orkest 6.40 Lezing door Mr Reine H. van der Heide 7.00 de Flierefluiters 8.00 sluiting 11.00 grmuziek 12.00 tijdsein en sluiting. HILVERSUM, VPRO: 8.00 tijdsein 8.01 Cursus 9.00 lezing 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau Vaz Dias 1015 grmu ziek 10.45 grmuziek. HUIZEN, NCRV: 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 morgen- concert 10.30 morgendienst 11.00 Harmónium- bespeling 12.00 politieberichten 12.15 grmuziek 12.30 Ensemble van der Horst 2.00 verzorging zender 2.30 lezen van Chr. lectuur 3.00 grmu ziek 3.30 liederen-recital -r- 4.30 halfuurtje voor amateur-fotografen 5.00 grmuziek 5.15 Concert 6.30 A. J. Herwig 7.15 Ned. Chr, Persbureau 730 Literaire lezing 800 Concert 1020 Vaz Dias 10.30 grmuziek. ZATERDAG 19 AUGUSTUS. HILVERSUM, VARA: 8.00 grmuziek 10.00 VPRO morgenwijding 10.15 uitzending voor de arbeiders in de Continu bedrijven 12.00 Vara-klein-orkest 2.00 gr.mu ziek 2.30 zang 2.45 Toespraak door G. J. De- genkamp 3.00 vervolg zang 3.10 de Fliereflui ters 340 letterkundig overzicht 4.00 de Fliere fluiters 4.30 De ouwe heer Smit draait in zijn huiskamer een puik platenprogramma 5.30 Am- sterd. Orkestvereeniging 6.00 S. Lriedman zang 6.15 orkestvereeniging 6.45 S. Friedman, zang T- 700 Amsterd. Orkestvereeniging 7.30 uitzending voor het platteland 8.00 Bonte Avond 9.15 Vaz Dias en varia 9.30 orgelspel 9.45 vervolg Bonte avond 11.00 Van alles wat 12.00 tijdsein en sluiing. HUIZEN, KRO: 8.00 Morgenconcert 10.00 grmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 politieberichten 12.15 Kro-orkest 1.45 verzorgen zender 2.00 halfuur voor de rijpere jeugd 2.30 kinderuurtje 4.00 Kro-orkest 5.00 grmuziek 5.30 Kro- orkest 6.20 weekoverzicht 6.45 orkst 7.00 po litieberichten 715 Dr. J. G. Mollerus 7.35 gr muziek 7.45 Avondprogramma 1115 grmuziek De* gewestelijke af deeling van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond „Langendijk en Omstre ken" kwam in algemeene vergadering bijeen Woens dagmiddag te 2.30 uur, bij den heer Jn. de Boer. Voorzitter de heer Jn. Wagenaar Czn., Deze ver gadering werd bijgewoond door bestuursleden der Hollandsch-Brabantsche afdeëling van den C. B. T. B. en door leden der Tweede Kamer, o. a. de ttweede Voorzitter van den C. B. T. B., het kamer lid Chr. van de Heuvel, en den heer Jac. Verschuil, Secretaris van de Brabantsche afdeeling van den C. B. T. E. Opening. De-Vooizitter opende op de gebruikelijke wijze, waarna hij een korte openingsrede hield. De verga dering is bijeengeroepen om de mogelijkheden tot verbetering te bespreken. In dezen tijd van arbeid zondér resultaat is dit noodig, omdat deze toestand gevaren brengt. Steun is noodig, steun van elkan der. Niet ever de verminderde veilingsomzetten. en het gebrek aan kunstmest wil spreker het hebben. Spreker wijst er op dat deze verarming is gekomen, omdat God het wil. Door eigen schuld zijn wij in het nauw geracht Gods beloften zijn dezelfde en Gods zegen zal ook in deze tijden uitkomen, al is het anders. Dezer dagen zei iemand bang te zijn, dat wij.nog eens gebrek aan aardappelen zouden krijgen, nu er zooveel op de belt geworpen wordt. Vreeselijk is het dat de overdaad eenerzij ds in an dere streken het gebrek niet opheft, maar het goede hiervan is, dat al deze tegenspoeden ons brengen voor den troon van God, die wij in ootmoed moeten bidden om de gunst van Zijn genade. Spreker wekt op tot. het gebed, want daarin ligt alleen de ken tering. Tot verlichting van den druk is eenige steun ontvangen. Meerdere maatregelen zijn in voorberei ding-pen nu is men dezen middag bijeengekomen alle maatschappelijke nooden te bespreken. De heeren v. d. Heuvel en Verkuil worden in het bijzonder welkom geheeten. Spreker is overtuigd dat deze .hoeren den nood zullen uitdragen waar het noodig is. Het Chr. Hist. Kamerlid Bakker heeft bericht van verhindering geznden. Ook de heer Riemond is nog niet aanwezig. De Voorzitter verzoekt nu diegenen, die willen spreken zich op te geven. Vragen uit de vergadering. De heer K. WAGENAAR vraagt, of den heeren v. d. Heuvel en Verkuil de toestand mee- of tegen gevallen is. De heer JB. KOOIJ, St. Pancras, denkt terug aan de yergadering van verleden herfst te Noordschar- woude. Toen kön de heer v. d. Heuvel niet zeggen koevel millioenen beschikbaar gesteld werden. Ook toen waren er saneeringsplannen. De heer H. GLAS had toen bezwaren gemaakt, want men wist toen niet wat men zou uitzaaien. De voorspelling van Glas is uitgekomen, gezien nu de saneeringsplannen met de bloembollen. Kan hier een oplossing voor gegeven worden? De heer MUURLING, St. Pancras, herinnert er aan. dat er indertijd 25 cent toeslag voor consump tieaardappelen ontvangen kon worden. Twee dagen later kwam er een controleur, maar er is nog nooit wat betaald. (Gelach). De controleurs zullen wel betaald zijn. I Opstandige klanken. j De heer JAC. BALDER Jnzn. vind het vreehtd i dat er nog Maltaaardappelen onbelast ingevoerd worden. Is dat om de groote exporteurs in den Haag of Rotterdam? De tuinders in Noordholland j worden achterbaks gehouden, wij hoeven geen steun. Tarwebouwers hebben steun gehad omdat dit groote I I lui zijn. Als het Geestmerambacht in het bezit wis van groote heeren, zou er wel meer' steun komen, want dan ontvingen zij hun rente niet. Westfries- land wordt niet gesteund omdat er arme menschen wonen. Zoo koopt de minister ook de bollen op, om de lui in het Zuiden er boven op te helpen maar de groote hypotheekbanken zitten. De VOORZITTER merkt op, dat er meer geest en leven schijnt te komen De heer C. DUIF vraagt of er al iets bekend is van een teeltregeling voor volgend jaar. De heer GUTTER heeft een ingezonden stuk ge plaatst en vraagt naar aanleidingdaarvan aan den heer van de Heuvel, enkele zaken omtrent de steunwet 1932. Toen deze in de Kamer behandeld werd kregen de heeren v. d. Heuvel en Bakker van den minister de verklaring dat hij 'den weg kon vinden naar de Tweede Kamer. Waarom hebben de heeren later den minister hier nimmer opgewezen? De heer RUS meende begrepen te hebben, dat de voorzitter het niet erg vindt dat de aardappelen op de belt komen. De regeering maakt hier echter een vlek. Wat God laat groeien, mogen wij niet ver nietigen. De regeering had de aardappelen moeten vc-rkoopen voor een vastgestelden prijs, en de overige bewaren. Dit is een groot verzuim geweest. De heer BEEK vraagt waarom de vroege witte geen toeslag krijgen, en alle andere soorten wel. Spreker bedoelt de „poepewitte" van verleden jaar. De heer VISSER vindt dat er steeds zoo weinig middelen zijn om den nood te leenigen. Spreker on derstreept de gedachte van den heer Rus. De con sumptieaardappelen voor het binnenland brengen te kort op. Het overige deel van het volk profiteert van onzen nood, terwijl wij toch mogen meebetalen als er omzetbelasting komt. Verder vraagt spreker of de minister volgend jaar de Maltaaardappelen kan weren, nu de machtigingswet is aangenomen. Teeltbeperking en Volkstuintjes. De heer JAC. HUIBERS vraagt naar het systeem van de steunwetten 1932 en 1933. Voor 1932 zal het wel afgeloopen zijn. In de memorie van Toelichting op de steunwet 1933 staat een systeem, maar weer is begonnen met een vastgesteld bedrag per 100 Kg. Spreker meent dat hier niet volgens den wet ge handeld is. Er gaan geruchten van teeltbeperking. Rordom de groote steden komen er steeds meer volkstuinen. Kan dit nu ook niet beperkt worden, daar ook degenen, die hun brood verdienen in den tuinbouw beperkt worden. De VOORZITTER beantwoordt nu enkele vragen. De heeren Huibers en Duif hebben gevraagd over teeltbeperking. Inderdaad zijn officieuze berichten gehoord, maar officieel is niets bekend. Wel zal er binnenkort over gesproken worden. Voorzitter wil eerst een en ander in bestuur bespreken. De heer Huibers vroeg over de systemen van de steunwetten. Voorzitter gaat in het kort het systeem van de wet 1932 na, toen 40 pet. van veilingprijs en richt prijs is uitgekeerd. In Noordholland is hierover nogal geklaagd, al hebben tomatenkweekers soms nog wel eenige winst gemaakt. Onze kans tot redelijke steun is voorts verminderen door de regeling van de doorgedraaide producten. Steunwet 1933 een wet van gelijkmaking. Voor 1933 heeft de minister een richtprijs genomen van f 12.en een garantieprijs van f 8.00 per 100 Ko. Het verlies tusschen veilingprijs en richtprijs wordt nu berekend voor den steun. De cultures, die het zwaarst door de crisis getroffen zijn, hebben hier profijt van. Verder zegt de wet dat gegeven kan worden op een product van 4 cent, 4 cent toeslag, 6 cent 2 cent toeslag en 2 cent 6 cent toeslag, dus altijd uitbetaling van den garantieprijs. Het is dus een wet van gelijkmaking.'Er is nu strijd, omdat steun voor producten boven eerst ten koste gaat van de mindere producten. Noordholland zal profijt hebben van het voorstel van den minister. Bij ge lijkmaking komt er echter gevaar dat men niet meer zal letten op kwaliteit en sorteering. Spreker voelt het meest voor het systeem in de wet vast gelegd, omdat men dan voorziening krijgt in de ergste noodgevallen. In 1932 heeft daar heel wat aangemankeerd. Men zou echter toch de gemid delde veilingprijzen kunnen nemen, tot bepaling van den steun. Dan blijft toch prijsverschil en de ver liesberekening valt buiten degenen die meer dan 70 pet. van de richtprijzen noteeren. De Voorzitter deelt naar aanleiding van de vraag van den heer Rus mede, dat hij overtuigd blijft, dat de toestand een gevolg is van de zonde en God het ons opgelegd heeft, dat de aardappelen naar de belt moeten moeten. Leidt dit tot verootmoediging en gebed, dan zal ook de aardappelbelt een zegen van Boven zijn God brengt ons daardoor, waar Hij ons hebben wil. Het Kamerlid v. d. Heuvel en de minister. De heer Chr. v. d. Heuvel krijgt nu het woord, en deelt mede gaarne gekomen te zijn om te hooren en te zien De toestand is spreker als buitengewoon ernstig voorgekomen, al wist hij dat hij een somber beeld zou zien. Achter de foto's in de bladen zit een zee van leed; spreker is er diep van overtuigd dat deze streek hier het meest en felst getroffen is. Echter wijst spreker op een algemeenen economischen toe stand. Overal loopt het vast, industrie en scheep vaart liggen stil, de binnenvisschers zien zwart van de armoe. De heer Balder heeft gezegd dat de uinbouw- streek stiefkind was, maar de stelling dat de land- heeren profiteeren van andere bedrijven, is spr- ker vreemd. De veehouders ontvangen ook niet zoo veel, dat ze ruim komen te zitten. De motieven van de nheer Balder zijn echter wel zéér onvriendelijk. Er zijn andere motieven: Een product dat voor 90 pCt. naar het buitenland gaat is moeilijk te steunen. De regeering zoekt den weg naar de minste weerstand. Spreker begrijpt dat de heeren ontevre den zijn, maar nog niet lang geleden stond men af wijzend tegenover regeeringssteun. Het verlangen naar steun is nog niet zoo oud. De motieven van den heer Balder zijn echter beslist niet aanwezig. Het grondkapitaal heeft niet zooveel invloed meer. De heer Guster heeft gezegd dat indertijd bij opbod per motie van Duys en Wijnkoop het bedrag voor den steun is vastgesteld. Meermalen heeft de heer v. d. Heuvel echter den minister eraan her innerd, maar de minister maakte er zich van af, welke scherpe opmerking spreker volkomen voor zijn rekening neemt. Alle maatregelen zijn echter fout, omdat er een limiet gesteld is, dat niet logisch is, wanneer al krap berekend is. De beperking van 5 mimllioen acht spreker onjuist, maar de minister heeft nu in prin cipe de beperking losgelaten. De limiet heeft ook het nadeel, dat gewacht moet worden tot het einde van het seizoen omdat de regelingscommissaris het niet verdeelen kan. Men moet zich nu rekenschap geven wat gedaan is en wat gedaan kan worden. Vervolgens werden door spr. nog eenige opmer kingen gemaakt over de machtigingswet. De minis ter kan doe nwat hij wil. Het eerste besluit is dat De „Uniek artikelen sullen het doen. He zijn niet duur en gaan gepaard met een cadeau regeling die „Uniek" dat wil wonderbaarlijk" is. Ligstoelen, Rugzakken Raamhorrer Thermostlesschen zijn Zomerartikelen welke verkrijgbaar bij Maak gebruik wan onze Geldig op alle H.A.B.0 Autobuslijnen Voor Kanos en Peddels Is je adres ui. lm. Oudkarspel 01 Firma Cl BcnGER Hoor Hoeren Meifle [ostiums zijn ij het adres nanheueiood, i SCHEDE Peddeis oaoaf 12,25 is zoowel geschikt voor 't rooken als voor pruimen Langestraatj 80 - Telefoon 352 Heeren-Modes ONDERGOEDEREN. REGENJASSEN. HOEDEN geen granen meer ingevoerd worden. Op ander terrein kan ook plotseling zulk een besluit uit de lucht vallen. En nu kunnen we daar wel bezwaren tegen hebben, toch zal in de gegeven omstandig heden niet anders gehandeld kunen worden. Daar is nog bij gekomen de ontredderde toestand van 's Lands Finantiën er is een tekort van 150— 200 miljoen guide. Dit heeft tot gevolg gehad dat verschillede soorten van steun afgekapt moesten worden, zoodat geen steun meer kan worden ver leend uit de schatkist. Hiervoor is nu ingesteld een landbouw-crisisfonds wlke uit de verschillende posten die en dan zullen uitbetaling van steun doen. Spr. is persoolijk van meening dat dan i nde toekomst verschillende groepen van producten ieder op hun eigen wijze de betrokken bedrijven gaande moeten houden. Blijkt dat bij dezen stand van zaken mogelijk dan is het noodzakelijk dat bijv. bij het product aardappelen de invoer van Malta, wordt boden of beperkt. Althans spreker er niet gerust op is of het prijsverschil veel zal uitmaken aan de markt, daar het percentage Malta's relatief klein is Wat de teeltbeperking aangaat staat het vast zegt spr. dat men tot een belangrijke beperking moet komen. Nu het buitenland onze producten niet meer hebben wil, kunnen we zoo niet doorgaan. We kunnen wel op goede gronden den consument laten betalen de kosten van het product wat hij eet, maar het is niet redelijk 1/10 van den tuinbouw bouwproducten te belasten met de 90 pet. die over blijft. Daarvoor zal, hoe dwaas het op zich zelf is, in Nederland gewerkt moeten worden voor de bin- nenlandsche markt. We zullen ons aan een kleine verandering moeten aanpassen. Spr. is van meening dat voor herwinning van de markt voor zuivelpro ducten geen sprake is, omdat het voortbrengen van zuivelproddueten kan plaats vinden in heel de we reld. Zulks is met den tuinbouw iets anders. De ge steldheid van onzen bodem en klimaat geven een belangrijken voorsprong. Spr. gelooft niet dat ge wanhoopt behoeft te worden aan éen gedeeltelijken opleving van den tuinbouw. Wanneer de Duitsche industrie weer opgang is, dan zal er ook weer op leving komen. Met offers op de gemeenschap zal den tuinbouw in verkleinde mate in stand gehouden moeten wor den. Beperking moet hoofdzakelijk geschieden in de niet bona fide tuinbouwstreken. Een grens hiervoor is niet eenvoudig te vinden. Wat de Volkstuintjes aangaat, wanneer blijkt dat men zoo ver gaat dat aan familie of buren geleverd wordt, dan is er een reden om in te grijpen. Eigen gebruik kan men echter niet tegen gaan. Betreffende de commissie van advies moet men onderscheid maken tusschen hetgeen iemand per soonlijk schrijft in de bladen of dat hij daartoe ge roepen wordt. De taak der commissie is de regeering van voorlichting te dienen bij de uitvoering der tuinbouwsteunwet. Aangaande de kwestie van 25 cent toeslag op de aardappelen veronderstelt spr. dat de uitbetaling daarvan zal moeten komen uit het landbouw-crisis fonds. Betreffende de vele vragen aangaande de sanee ring in het bloembollenbedrijf gelooft spr. dat er hier veel zijn die bezwaren hebben. De minister heeft toegezegd dat met de hier bestaande omstan- dighid rekening zal worden gehouden. In hoeverre dat zal geschieden hangt af van de voorlichting. Hét komt er op aan dat gezorgd wordt voor be hoorlijke adviezen in deze. Eveneens moet men zich indenken dat wanneer èr geen saneeringsplan was de bollen geen cent waard waren. De maatgerelen moeten genomen worden naar den toestand welke bestaahde is. In verband met de opmerking van den heer Rus betreffende het gooien der aardappelen op de belt en het daarin schuilende verwijt aan de regeering, zegt spr. dat men zich op een realistisch standpunt moet Stellen. Het vee en planten dienen voor den mensch. Wanneer er geen behoefte is (behalve dan de streken waar gebrek is, hetwelk de disharmonie is tusschen de mensch en de zonde) dan gaat men toch te ver om te zeggen dat er een vlek rust op de regeeripg. Spr. zou zeggen dat er rust een vlek op de menschheid, men moet in het beoordeelen van deze dingen voorzichtig zijn* Spr. dankt verder voor de aangename discussies welke gevoerd zijn op een wijze de beginselen waar dig. Wekt de aanwezigen op niet mee te doen aan demonstraties, welke voortvloeien uit een revolu tionair standpunt, maar op geordende wijze verbe tering vragen van den toestand. Men onthoude zich ™n.,aI1ke middelen welke de toets der chr. levens praktijk niet kunnen doorstaan. De heer K. GROEN wenschtte wel dat de heer van den Heuvel een voorstel indiende bij de Tweede Kamer om de salarissen van alle ambtenaren te verminderen met 5 pet. en het daaruit voortvloeiende bedrag e storten in het landbouw-crisis-fond£ ter verkrijging van middelen tot uitbetaling van steun De heer v. d. Heuvel zegt, dat de: hèer Groen ziöK vergist in het bedrag wat verkregen zou worden Heel veel salarissen kan, niks meer af. De groote meerheid van de lagere ambtenaren kunnen niets missen. En wat van de salarissen besnoeid moet worden is noodig om de staatsbegrooting in orde te maken. De heer K. Wagenaar Kz. merkt op of de regee ring zich wel afvraagt dat bij alle inperking de werkloosheid steeds grooter wordt. De heer v. d. Heuvel zegt, dat men moet nagaan of de te vragen maatregelen noodig zijn en of de inkomsten daaruit opwegen tegen de uitgaven welke wederom noodig zijn tot steun aan de daaruit voort vloeiende werkloozen. Spr. gaat van het standpunt uit dat het veel beter is een loontoeslag te geven op de bedrijven. De heer C. Slot merkt op dat er gezegd is, dat men zich in onze kringen nogal bedaard houdt en dat onze tuinbouwers nog niet zoo langen tijd ge leden om steun vragen. De reden daarvan is, dat het bij ons veilig is dat ieder zijn eigen mast over boord zeilt, omdat steun die gegeven wordt in zich sluit dat het niet loonend is. Toen de landbouw een groote mond opzette en geld verkreeg zijn wij er ook aan begonnen. Spr. zou zoo zeggen dat het demonstreeren wel doel heeft gehad, want zij hebben uit de staatsruif een veel grooter hap kunnen nemen dan wij ooit kun nen. De heer v. d. Heuvel zegt, dat in deze geen goede voorstelling van zaken gegeven wordt door den heer Slot. Wanneer Spr. minister was dan zou hij degenen welke demonstreerden het langst laten wachten op steun. Want het is verzwakken van eigen positie. En er komt geen enkel argument in uit. Het is een uiting van revolutionaire gezindheid. De heer v. d. Breugel zegt, dat het hem verwon derde dat in deze vergadering niet meer de nooden naar voren- komen. Het is wel niet mooi om te zeg gen dat men arm is maar het is toch ook geen schande. Laat ons de harde werkelijkheid maar ge rust onder de oogen zien. Althans kan men zien waarvan men zich afvraagt zou er nog kool in staan of niet. Dat zijn getuigenissen welke boek- deelen spreken. Het is niemands bedoeling dat het zoo gaat, maar er is geen geld om het te bewerken. Het is de harde werkelijkheid. Wanneer dan de toéstand zoo is, laat ons dan trachten met onzen spreker aan het hoofd iets te verkrijgen, er zijn geen woorden te vinden hoe groot de nood is. We hebben onze armoede trachten te verzwijgen, maar laten we het gezamentlijk eens zijn met wat het bestuur naar voren brengen zal in verband met spoedigen steun. De voorzitter deelt hierop mede dat in verband met den moeilijken toestand waarin we verkeeren in het bestuur besloten is het navolgende telegram te zenden aan Zijnen Excellentie den Minister van Economische Zaken. TELEGRAM. Aan den Minister van Economische Zaken. Excellentie. „De Gewestelijke Afdeeling van den Christelijken Boeren- en Tuinderbond Langendijk en omstreken, in hare vergadering bijeen besprekende de ontzec- tenden nood, ontstaan door de sinds jaren reeds slechte uitkomsten in onze bedrijven, verzoekt Uwe Excellentie de uitvoering Tuinbouwsteunwet 1933 direct te doen toepassen tot minstens de op die wet ingestlede garantie-prijzen, opdat eenige verlichting in den nood woorde verkregen." Hierna sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 2