NIEUWE fVENSflSCHEN Jrj o Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 98 telefoon 1ntekcommünaalNr-63 ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1933 42e Jaarirao.» HEOEVS EU VERLEDEN. De tijden veranderen en wij met hen. I Vacantie-Film HUNKERT - Fotograaf - Fotohandel - Alkmaar KLli raar j Sn de skeerwinkel ^'4 DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprlja: per 3 maanden save: firma i. H. KEIZES .Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 1S regels 75 cent; elke regel meer 15 c GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De kindschheid is tegeApordig korter dan voor- teen, en de jeugd is eerder daar met al die eigen aardigheden, die voorheen een drie-, neen een zestal jaren later plachtn aan te breken. Vroeg rijp, is de leus des tijds. Maar daarom niet vroeg wijs. Wel vroeg oud en afgemat te leven. De mode werpt ach op als opperheerscheres van heel ons leven, liroeg geëmancipeerd, dat is vroeg onder de volwas senen geteld, zijn de knaap en het meisje onzer lagen, terwijl beider zedelijke en lichamelijke krach ten nog lang niet voor des levensstrijd gevormd zijn. Maar wat bovenal de ellende van onzen tijd in alle standen der maatschappij zijn? Niet allereerst, dat er zooveel behoeften zijn, maai dat men zich zelf allerlei behoeften schept. En vermindering van geluk, van onafhankelijk heid en zelfstandigheid, verstomping van het zede lijk gevoel, verlaging van het peil der degelijkheid er het gevolg van. „Na ons de zondvloed!" zoo klinkt overal de leuze. De bosschen omhakken om er maar geld uit te slaan, op één dag de vrucht genieten van jaren arbeids, zijn meubels verbranden om er zich aan te verwarmen, schulden op schulden stapelen, voor morgen om vandaag'maar recht vroolijk te leven. waar zou ik eindigen, wanneer ik alles wilde noemen waartoe de menschen van onze eeuw zooal komen, haast zonder het te weten. Wanneer wij daarentegen ons beperken tot het voldoen aan onze eenvoudigste en wérkelijke be hoeften, ontzeilen wij al die klippen en bevaren wij kalm en rustig de levenszee. 't Is een oude en bekende waarheid, dat matig heid en ingetogenheid het meest geschikt zijn om ons de gezondheid en de krachten te doen bewaren. Wie matig en ingetogen leeft, bespaart zichzelven heel wat ellende, (die een sombere tint werpt over ons leven, en voelt in zich liefde tot den arbeid. Hoe eenvoudiger uw voedsel, uw kleeding, uw woning is, te onafhankelijker voelt ge u, ente veiliger tevens. Ge zijt veel minder de speelbal en het slachtoffer van wisselende kansen, van verrassingen, die inder daad verschrikkingen zijn. Dan is een enkele ziekte of een enkele feestdag niet voldoende om u op straat te helpen. Dan is een zelfs vrij ernstige ver andering van levensomstandigheden niet in staat om u uit het zadel te werpen. Weinig behoeften kennned, zal 't u gemakkelij ker vallen u te schikken ook in een minder aange naam lot. Gij zult staande blijven, moedig en mannelijk, zelfs al verliest gij uw betrekking of wat fortuin, omdat uw leven op hechter grondslag rust dan op uw tafel, of op uw meubelen, of op uw geld. In den tegenspoed zult ge u niet gedragen als een zuigeling, wien men zijn rammelaar of zijn zuigflesch heeft ontnomen. Sterker, beter toegerust tot den worstel strijd, vooral in deze dagen, met hun jammer klachten en ontberingen, met hun hopelooze uit- achten, evenals zij, die het haar zich lieten afknip pen, minder vat gevend aan de handen van den tegenstander, zult ge bovendien uw naasten van veel meer nut zijn. Door de uitstalling van uw weelde, door de dwaas- beid uwer vertering, door het schouwspel van een teven, dat zich voedt ten koste van anderen, zult ge niet de jaloezie, de lagere begeerten of de verontv waardiging opwekken bij uw minderbedeelde broe deren. En voor eigen welzijn, wat minder van het teven eischend, zult gij des te beter in staat zijn om ■te arbeiden voor de welvaart en het geluk ook van andren. Goede en groote dingen willen tvt hebben. (Jacob Cats) DE LANGENDIJK. Ja, de Langendijk. Wij hebben er de encyclopaedic eens op nageslagen, nieuwsgierig als wij waren, wat daarin over den Langendijk zou worden gezegd. Niet veel: Streek in Noordoostelijk Holland, die ruim 1 uur van Alkmaar begint en ongeveer 1 uur lang is. Zij bestaat uit de dorpen Broek op Langendijk, Zuidscharwoude, Noordscharwoude en Oudkarspel. Bekend om de uitgebreide teelt van kool en andere groenten. De veiling is van beteekenis. In 1927 was de omzet f3.253.375.. in totaal werden aangevoerd 5862 wagons met groenten. Meer staat er in de overigens zeer belangrijke encyclopaedie niet en de vreemdeling, eventueel uit andere provincies afkomstig wordt er niet veel wijzer door. Want, wie als vreemdeling, onbekend met de bron van bestaan der vier gemeenten, met haar uitge- breiden omtrek, des zomers Langendijk eens bezoekt, hij staat versteld van de uitgebreide velden, die allen bebouwd zijn met groenten. Het is wel anders geweest. Wij slaan onzen blik een veertig-tal jaren terug, en vermelden wat toen tertijd werd geschreven omtrent de geweldige uit breiding van de groententeelt. Voör eenige jaren, dat was dus in het laatst dei- vorige eeuw, was de karweiteelt aan den Langendijk nog in vollen gang. Geen bouwer, of hij had eenige sneezen land met karwei bezaaid, of tusschen de regels uien de ruimte aangevuld met dat zaad. Langzamerhand echter scheen het of de karwei teelt niet meer wilde gedijen. Hoogst waarschijn lijk is aan te nemen, dat de grond door bemesting met modder, te vaste lagen kreeg, waardoor het minder poreus werd, of door den koolbouw te koud was geworden, en niet meer geschikt scheen voor den karweibouw. Gewoonlijk werd na de karwei, op denzelfden akker, nog z.g. taaie gele of bloemendaalsche kool geteeld, en oogstte men op deze manier tweemaal in het jaar. Dit geschiedde ook wanneer men, zco- als boven vermeld, de karwei tusschen de uien zaaide Ging dit nu lange jaren goed, jaar op jaar echter verminderde toch het product, zoodat de karwei moest plaats maken voor de groententeelt, die des tijds zeer groote voordeelen opleverde, doordat de producten meer een vasten en vrij hoogen prijs hadden. Slechts enkele bouwers waren er, die nog vol hielden met het verbouwen van deze tweejarige vrucht, de karwei, en dat hun dat nu nog een aar dig voordeeltje kon bezorgen, bleek wel uit de vol gende bijzonderheid, dat een inwoner te dezer plaat se 2900 pond karweizaad verkocht voor den niet geringen prijs van f 15.50 per 100 pond. De groententeelt nam hier echter op een schrik barende wijze toe, en in de omstreken van Langen dijk evenzeer; geen stukje weiland of het werd gescheurd, om te worden geschikt gemaakt voor. groententeelt. Dat op deze wijze de markt werd overvoerd, is evenzeer waar, en daarom, zou 't niet van belang zijn, weer eens over karwei te denken? Zonder zich echter af te vragen of die bebouwde velden de zoo gewenschte voordeelen zullen afwer pen, wandelt de vreemdeling voort en bekommert zich verder ook niet over winst en verlies van de eigenaars dier bouwlanden. Trouwens men kan zich ook ieders leed niet aan trekken, daarvoor worden te veel kleine teleurstel lingen ondervonden, die ons dagelijks wonden en onaangenaam aandoen, om nu maar niet te spre ken van de vele groote rampen, die een ieder kent. Doch wie meer belangstelt in hetgeen zijn oog waarneemt, en dat maar niet voorbij loopt met een zekere onverschilligheid, hij weet voor een gedeelte den arbeid te denken, die verbonden is aan deze in hooge mate wisselvallige bouwerij. En toch, onmogelijk kan hij zich denken den arbeid die wordt verricht in het voorjaar, in den zomer, in het najaar en in den winter, den arbeid, Film, metontwikkelenflng) af drukking 95 tl. Vergrootingen van Uw film of blaten 88x 24 e.m. formaat 60 ct. 13 x 18 c.m. formaat 30 cent. Langestraat 93 - Telefoon 302 die verbonden is aan het bebouwen van de Lange dijker groen teveïden, die moet worden verricht om den strijd om het bestaan, om het dagelijksch brood, om te leven volgens de eischen dié men stelt aan den Langedijk. Ik sprak van eischen, maar die eischen zijn niets anders dan een gewoon dagelijksch leven, zich voe den en kleeden, zoo hoogst eenvoudig mogelijk. De Langedijker Groentenbouwers zou men nu nog als een type kunnen beschrijven, ook al zijn de inzichten in dezen evenals elders in meer moder ne richtig uitgegaan. De bouwerij echter is bij hem de spil waarom alles draait. De bouwerij is zijn ontbijt, zijn middag- en zijn avondmaal. De bouwerij is zajn lust, zijn leven, zijn ideaal. Met een practisch oog beziet hij zijn bouwakkers en kent de geaardheid van den grond „op en top." Met een ervaren hand bestuurt hij zijn „bedoe ning" en rekent met een wiskunstige becijfering de voor- en nadeelen van zijn bedrijf. Ik zou haast zeggen, zijn karakter, zijn humeur, zijn geheele stemming worden beheerscht door z'n bedrijf. Hij zet liever al op al, dan zijn product te leveren voor geringen prijs. Wij willen het nu niet hebben over den ongun- stigen tuinbouwtoestand. Hij kent de waarde van zijn product, van zijn arbeid, en laat zich in zijn kwaliteit als bouwer ook geenszins beleedigen. Hij heeft een regel aangenomen, waarvan hij nim mer afwijkt; handelt volgens eigen inzichten, en heeft het voor en tegen genoegzaam overwogen, zoo dat men mag aannemen, dat zijn genomen besluit een goed besluit is. Is dit de Langedijker groentenbouwer nog niet volledig geschetst, dan ontbreekt er misschien' nog dit aan, dat hij steeds dezelfde kleeren draagt en van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer is en zijn werk voor den volgenden dag steeds door hem is geregeld. Dit spaart hem vele teleurstellingen, die wellicht anderen ondervinden, bij minder inzicht en overleg. Hij. is en werker, onvermoeid, bij goeden of minder gunstige oogst. Zijn land maakt hij vrucht baar,en hóudt het vrij van onkruid. Zodnis' de Langédtfker bouwer. Net wat je zegge Gertnei je hoeve men nek niet uit te skeren, ik ben gien jonge maid, ben je waizer. Ik zeg et okdat gemartel in die stomme Wieringermesr, dat wete we ok al.we moste hier weer een baggerregeling hewweDie zelle we wel weer kraige. O, Ja? Wel zeker Gert, ik heb hoord, dat in de Zuidskerwouerraad ze der al om vroegen hewwe.. De buiregemeister zei et bekaike. Hai zei et drok kraige. Nou wat den? Je mes trekt, mil knechtje ville men temetWat dan, nou, dat plan van Kwadaik moete ze ook bekaike. van de nuwe streite allegaarZe hale wat uit. Moet je niet zegge. Klaas.ik zien der wel wat in. 't Is deer aars weer mooi gaan, gustereivend ik heb iemand sproken, die was er weest op de raad, en die zaide, dat et met die benoeming van de kres- pendent van de werkverschaffingVan de ar- beidsbemiddling bedoel je zeker. Hoor eszurreg jai nou maar dat men hier der gnap ofkomt en as groote mense prate moet jai je mond houwe. Die zit, Jan. Ik weet wie 't zegtAfainmaar die hadde Burregemeister en Wethouders benoemd en dat had de raad doen moeten. Nou ze ben deer in Noordskerwoud puur an de puur.et ben deer in sies oor,Kom komKeesas je hoore dat ze deer nag over de twuntigduizend gulden in de kast hewwe, den skeelt et nag zooveel nietSun- tebankeris heb ok nog wat overdie hewwe deer altaid van die meevaldertjes't Is aars wat op- hedenHarenkarspel en Warremehuizen hewwe de straid maar opgeven't Zei main benuwe hoe Broek ervoor staatKon ok wel ders niet mee- valleZeg, over Broek sprokendoe je men beerd efkes baiknippehew jollie der nag van hoord, hoe et gaan is met dat nuwe zwembad O, bestik ben der weest. Jerubel veul mense wazze deren buiten stinge der nag meer. Dat most ek ok nog ers leere, zwummeas ik maar wist hoe.Nou, m'n jo'en.-.net as ik en een aar et leerd hewwe,in 't water denk. Is 't niet gevaarluk. Wel neien aansens kraige we an 't Waardje ook zoo'n dingdeer leere ze 't je zooNou. ik blaif nag maar liever efkes bai GrietIs die den niet gevaarluk? Ik docht van alHoor es je moete de waifkes erbuiten leite oorNou geduld maar weer Qorsetten Corselets Buikbanden houders/ A courante artikelen 10 pCt, cuntant Buitenland E:tn luguber ongeluk. 4 dmodcpi dn ri((kilden auto. Tie Malvern in den staat Arkansas heeft zich een geheimzinnig en luguber voorval voorgedaan. JLangs den weg zag men met groote vaart een auto rijden, die van rechts naar links slinger de en stuurloos bleek te zijn. Inderdaad moest dat het geval zijn, want na ©enigen tijd week de auto naar een kant van den weg uit, sloeg van den berm en bleef met den radiator in den grond gebooridl staan. On middellijk snelde men toe en kwam mon tot de ontdekking dat in den auto vier personen zalen bij wie de levensgeesten geweken bleken te zijn /^altheStoamen -Verven Juli-Augustus VERLAAGDE prijzen In dit nummer o.a. LEVENSEISCHEN (Hoofdartikel) Ie blaa EEN NIEUWE, ZEER INTERESSANTE RUBRIEK HEDEN EN VERLEDEN Ie blad BINNEN- EN BUITENLANSCH NIEUWS- PLAATSELIJKE BERICHTEN Ie en2e blad RAADSVERGADERINGEN 2e blad IN DE SKEERWINKEL 2e blad FEUILLETON 2e blad OUD NIEUWS 3e blad TIEN GEBODEN VOOR JONGE MOEDERS 3e blad Een man, aan het stuur, een vrouw en 2 kinde ren zaten recht in den aulo en moesten korten tijd geleden zijn overleden. E>n vierjarig meisje was echter geheel normaal en werd huilend uit den wagen getild. Het kind wist niet meer te vertellen dan dat zij vier jaar oud was. "Waar zij vandaan kwam en wie de andere personen waren kon zij de politie niet mededeelen. De politie' stelde een onderzoek in, waarbij een man kwam verklaren dat hij kort te Voren iemand uit den auto had zien springen. De geheele omgeving werd afgezocht naar verdachten. Het onderzoek en de sectie hebben niet dadelijk resultaat opge leverd. Het schijnt echter vrijwel zeker dat de in zittenden door vergiftiging om het leven zijn ge komen. 1 5000 boeren verdronken in China. Naar de Telegraaf bericht zijn bij overstroom mingen van de Gele Rivier in Noord China vol gens uit Hankau ontvangen berichten, 5000 Chi neesche boeren verdronken. De meesten hunner zijn het slachtoffer geworden van e >n vloedgolf die na een dijkdoorbraak honderden huizen over stroomde en vernielde. Bandieten maken van de gelegenheid gebruik en overvallen de reeds zoo zwaar bezochte bevolking. NOODLOTTIG MISVERSTAND. 15-jarig meisje uit vliegtuig doodgeschoten. Een ongewoon ongeluk heeft plaats gevonden bij het Sheppey-eiland aan de monding van de Theems, waar een 15-jarig Engelsch schoolmeisje door ma chinegeweervuur uit een Engelsch gevechtsvliegtuig werd gedood. Het slachtoffer. Jeanne Chesterton, dat met haar zusje Joan roeide om een bal van een jon ger zusje op te visschen, bevond zich op ongeveer 500 M. uit de kust toen een patrouille van vijf Engel- sche gevechtsvliegtuigen naderden en machinege weervuur opende op eenige boeien,' welke tot doel dienden. Een der vliegers zag waarschijnlijk het roei bootje voor een boei aan en schoot hierop. Het vijf tienjarig meisje werd door eenige koge's getroffen en op slag gedood, terwijl haar oudere zuster het ontzielde lichaam naar den kant terug iocide.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1