Raad Noordscharwoude bloembollenveiling Nieuwstijdingen De raad dezer gemeente vergaderde gisteravond. Voorzitter Jhr A. L. van Spengler, Burgemeester. Secretaris de heer K. G Reinders Voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat de heer BARTEN even later zal komen De notulen Ingekomen stukken. De voorzitter deelt mede dat den correspondent voor de arbeidsbemiddeling op verzoek eervol ont slagen is en benoemd is de heer Oosterlee. Verder zegt voorzitter dat nog geen nader bericht is ingekomen omtrent de aanbesteding van het gym nastieklokaal. De heer KWADIJK had als raadslid graag medezeg genschap gehad in de benoeming van den correspon dent voor de arbeidsbemiddeling. Het hoort z. i. tot de competentie van den raad die een commissie kan benoemen. De voorzitter bestrijdt dit en meent in den heer Oosterlee den rechten man gevonden te hebben. De heer Kwadijk heeft het meer meegemaakt met het schoolokaal dat B. en W. tegen de wet handel den en wü van zijn recht als raadslid gebruik ma ken. De voorzitter gaat hier niet op in en leest de Ingekomen stukken. Enkele stukken van officieele lichamen, houdende goedkeuring op raadsbesluiten en pensioenen van gemeenteambtenaren. De heer P. de Boer, gewezen sluiswachter verzocht gedeeltelijke ontheffing van sluispacht. B. en W. stellen voor een vermindering van 100 toe te staan. Aldus besloten. Een verzoek van ouders van kinderen om bijdrage in vervoer naar de school voor buitengewoon lager onderwijs. Ingewilligd. Afschrift, schrijven van den heer Kwadijk, raads lid waarvan de handteekening ontbreekt. B. en W. stellen voor dit stuk in hun handen te stellen voor prae-advies. De heer Wwadijk meent, dat het niet teekeenn op een vergassing berust en hoopt dat B. en W. het spoedig kullen behandelen daar de Wieringermeer veel geld kost. De heer Kansen vraagt of het juist is dat weke lijks 300 -gulden aan werkloozien voor de Wieringer meer uitgegeven wordt. De voorzitter noemt het niet juist. De heer Kwadijk heeft bedoeld het bedrag onge veer. De voorzitter meent dat de heer Kwadijk meer weet-dan B. en W. Aanbieding gemeenterekening 1932, sluitende voor den gewonen dienst in ontvangsten 130463,13 uitgaven 109904,99 alzoo een voordeelig saldo van ƒ20558,14 en voor den kapitaaldienst in ontvang^ op 52423 in uitgaaf op ƒ70942,85 alzoo nadeelig slot ƒ24519,23, veroorzaakt door bijzondere kosten voor het bijzonder onderwijs. Een geldleening is vooralsnog niet noodig. Tot leden van de commissie van onderzoek worden aangewezen de heeren Kooy, Kwadijk en Schrijver. Aan eénige reclamanten voor de hondenbelasting wordt een half jaar ontheffing verleend. 100 Wijziging bouwverordening. Voor de mededeelingen van den voorzitter zie men de gelijkluidende in het raadsverslag van Zuid scharwoüde in dit nummer. De heer Oosterlee verschijnt thans ter vergadering en geeft zoo noodig technische voorlichting. Hierna werd de bouwverordening aangenomen RONDVRAAG. De heer Kansen vraagt of geen baggerregeling in het leven geroepen kan worden. B. en W. zeggen onderzoek toe. Verder vraagt de heer Kansen of er niet gedaan kan worden aan de uitloozing bij de gasfabriek die zeer onsmakelij ka is Hierna;; sluiting. Witte Valk Witte Due Max William Copland William Pitt Zuln Iris Imperator Enk. Galantus De belangstelling voor de bloembollenveiling wordt elke week minder. Er was nog aangevoerd 2500000 stuks, waarvan slechts een tiende gedeelte verkocht is. De minimum prijzen zijn voor den handel blijk baar te hoog. We nóteeren als volgt. Albino 1,50 Artus 1.00 Bartigon 90 65—70 50 Brillant Star 1.40—1.50 1.20 Bronze Queen 90 65 Culinan 1.40 1.00 Centinaire 50 Clara Butt 55 Due de Berlin 1.00 Flamingo 75 Gretchen 65 Gen. de Wet 1,40 Gele Prins 1,40 Grendier 1,25 Ingles combe Yellow 5050 Ingles combe Pink 65 50 La Reine Maze 1.05 75 Lady Moor és 1,40 Murillo 1.00—1.05 La Tulip Noir 90 80 Mr. v. d. Hoef 1,45 1.10 Mad Krelage 90 65—70 Pride of Haarlem 90 65 Proserpine 1,40 Prof. Rouwenhof 90 Peach Blossom 2.35 1.40 Prins van Oostenrijk 75 Prinses Elisabeth 6570 Rijzende Zon 1,40 Scarlet Due 75 Salvator Rose 1,45 1.05 80 The Thaum 90 80 Theeroos 1,40 1.00 Vuurbaak 80 Witte Zwaan 100—105 75 Uit den Omtrek Alkmaar. Donderdag geraakte eeit zestigjarige wielrij der die op weg was naar Sint Pancras bij de Zeswielen toen hij moest uitwijken voor een auto in de Hoornsche vaart. Door den heer J. Groot en ©enige voorbijgangers werd de man met behulp van een haak weer op het droge gebracht. Zijn fiets werd later opgevischt. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is met ingang van 15 Augustus 1933 in getrokken het verlof A, verleend voor een be kenden bar aan den Dijk alhier, op grond van het feit, dat het voortbestaan daarvan in strijd zou zijn met de bepalingen der Drankwet. Diegenen, die het betreuren, verwijzen wij nog eens naar ons artikel over de bars, in ons nummer van verleden Zaterdag. Sint Pancras. Een commissie van de "Winkeliersvereeniging Ons Aller Belang, heeft zich tot den inspecteur der directe belastingen gewend met verzoek om uitstel voor het betalen der personeel© belasting welke in deze gemeente bijzonder hoog is. De inspecteur heeft daaraan echter voldaan Is de tijd van uitstel verstreken dan mo„et de belasting voldaan zijn of weer opnieuw uitstel worden aangevraagd. Dirkshonn. Uit Dirkshorn deelt men ons mede, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de woning van den heer Ypma pluimveehouder aldaar is afgebrand. De man kon zich met moeite redden De spuitgasten hebben nu kunnen bewijzen, dat de aanval op hun bekwaamheden in een der laatste raadsvergaderingen gedaan, niet juist was want ook in de Schagerwaard hebben zij hande lend moeten optreden, omdat daar in idenzelf den nacht de boerderij van den heer Kant is af gebrand. DOOR EEN VLUCHTHUISJE GERED. De secretaris van de N.Z.H. Reddingmij, Maurits kade 63, Amsterdam, deelt aan de „Tel." mede, dat dezer dagen, toen een stormwind waaide over het eiland Terschelling, de secretaris van de plaatselijke Commissie aldaar, de heer D. H. Doeksen. des avonds ten 10 uur bericht ontving, dat voortdurend werd gebeld door de telefoon van het vluchthuis voor schipbreukelingen, dat zich verweg bevindt op de zich ten Oosten van het eiland uitstrekkende Bosch plaat. Onafzienbaar ver strekt zich daar de zand vlakte uit. Bootsman Hek van de reddingboot te Oosterend werd er met paard en kar heen gezonden. Des nachts om een uur ontving de heer Doeksen weder bericht. Er bevonden zich vier kinderen in het vluchthuisje. Zij waren 's middags om vier uur gaan fietsen en bereikten met den stormwind mee gemakkelijk het Amelandergat vanwaar ze over de Boschpiaat naar huis terug wilden keeren. Maar dit viel niet mee. Afgemat bereikten ze eindelijk het reddinghuisje. Daar lazen zij de instructie en han delden er naar zoodat de bewoonde wereld kennis kreeg van hun verblijf. Aanu het reddingshuisje dankten zij hun beehoud. DIEVEN EN MOORDENAARS? het bestuur der Communistische partij ter plaatse. De gemeente heeft nu enkele weerkloozen in werk verschaffing aangesteld, om met een steen en wat scherp zand, onder toezicht van een der gemeente werklieden de genoemde woorden te verwijderen, hetgeen groote belangstelling van het publiek trekt, omdat bij de te werk gestelden ook zijn voorzitter, secretaris en penningmeester van de plaatselijke communistische partij. ER ZIJN MOEDERS EN „MOEDERS".... Een niet alledaagsch vdorval speelde zich gister middag omstreeks drie uur af in de vestibule van het Centraal-station. Een vrouw uit 's-Gravenhage, die daar wachtte, werd aangesproken door een Duit- sche vrouw, dje een kindje van een paar maanden oud op den arm droeg. Zij vroeg aan dé Haagsche óf die even op het kind wilde passen, omdat zij even naar een der retirades moest. De aangesprokene stemde toe en nam het wicht over. Zij wachtte, doch de Duitsche vrouw kwam niet meer terug. Informee- rn bij het stationspersoneel baatte niet: niemand kon inlichtingen geven omtrent gezochte. De vrouw heeft het kind toen aan het posthuis der politie in het stationsgebouw afgegeven. Door de zorgen van de kinderpolitie heeft het verlaten stakkerdje onder komen gevonden in het Burgerweeshuis. Van d Duitsch vrouw is een vaag signalement bekend en met behulp daarvan hoopt de politie haar te vinden. HILERIANEN OPMARSCH IN NEDERLAND. Dinsdagavond kwamen twee auto's, waarin negen in Duitschland wonende Nederlanders in Hitier- uniform gezeten waren, door Gennep. Zij werden door de maréchaussee aangehouden om hun papie ren te controleeren, die evenwl in ord werdn bevon den. De Nederlandsche Hitlerianen waren op weg naar Rottrdam en konden, na een ^kwartier opont houd, hun reis vervolgen. De tocht van deze bruin- hemden veroorzaakte in Gennep groot opzien. Zij werden door de maréchausse uitgeleide gedaan, daar ht samengestroomde vlk, zich minder vrien delijk uitliet over de komst van deze bruinhemden. HET DRAMA TE NIEUWKOOP. Naar de Tel, bericht hebben Donderdagavond de inwoners van Nieuwkoop de ruiten ingegooid van de woning van den gepensionneerden majoor der Rijles veldwacht die na het drama op de Nieuwkoopsche plassen werd gearresteerd, doch spoedig in vrijheid gesteld. De veldwachter heeft thans zijn woning verlaten en is naar familie tè Leiden vertrokken. Tevoren heeft hij ramen en deuren van zijn huis geblindeerd De toestand van den twee en winigjarigen Van der Weijden is naar men onzen correspondent te Leiden in het Sint Elisabethsgasthuis mededeelde, voortuitgaande. Hoewel het levensgevaar van den patient thans geweken is bestaat toch groote kans dat ook het tweede oog niet gered zal kunnen worden. MINISTER COLIJN MET VACANTIE. De minister president dr. H. Colijn zal zich. mor gen voor een verlof van ongeveer een week naar het buitenland begeven. BEDWELMD EN GEDOOD. Te Wemeldinge in Zeeland is een 32-jarig arbeider vader van twee kinderen gedood door verzamelde gas sen in een sluisdeur, waarin hij was afgedaald om deze schoon te maken. Op den Haarlemmerweg heeft weer eens een on geval met een auto plaats gehad, thansdoorroekeloos rijden, van een vrachtautochauffeur die een gecom pliceerde aanrijding tusschen twee personenauto' tengevolge had. Persoonlijke ongelukken kwamen dezen keer niet voor. maar de wagens waaronder een splinternieuwe waren totaal vernield. In het Huis van Bewaring te Utrecht zijn inge sloten een zestal juegdige inbrekers, die bekend heb ben de daders te zijn van een groot aantal inbraken in de omgeving. Het schijnt dat deze veelbelovende jongelui ook wel iets zouden weten, omtrent de ge heimzinnige verdwijning van den 50-jarigen incas seerder Johannes Bouman, die sinds 16 Mei spoor loos verdwenen is. De justitie zou in den tuin van een der gearresteerden opgravingen hebben gedaan die dit vermoeden wettigen. INBRAAK IN EEN KERK. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd in gebroken in de pastorie der Pater confentueelen te Treebeek (L.) De dieven hebben zich toegang ver schaft door een tuimelraam van de St. Barbarakerk. Zij zijn vervolgens door de sacristie gegaan en naar de pastorie, waarvan zij de deur openden. De ver trekken werden doorzocht. Gestolen werd een rij wiel, belastingplaatsjes, veel sigaren en een doosje met Belgisch- en Duitsch geld. In de kerk werd niets vermist. DE BADPLAATS ZOUTELANDE. Ook dit jaar is het beziek aan het op Walcheren gelegen badplaatsje Zoutelande weer bijzonder groot. Vooral gedurende de vacantieweken is het aantal badgasten belangrijk grooter dan het inwonerstal, dat ongeveer 850 bedraagt. Zoutelande heeft een geheel eigen cachet. De badplaats is vooral in trek bij families met kleine kinderen. Het heeft zijn vaste bezoekers o.a. onder predikanten, onderwijzers en ambtenaren. Het strandleven is intiem en gezel lig. WAT ZAL „DE TRIBUNE" DAARVAN ZEGGEN? Op enkele trottoirs te Bodegraven heeft men des nachts met roode aniline letters aan gebracht: „Fascisme is moord"; en dergelijke exclamaties. Hoe wel men geen bewijzen heeft, verdenkt men hiervan INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) AAN DE REDACTIE DER NIEUWE LAN- GEDIJKER COURANT TE NOORDSCHAR WOUDE. GEACHTE REDACTIE, Gaame opname van het volgende. Bij voorbaat mijn dank. Voor enkele weken terug plaatste ik in „De Stan daard" een annonce voor provisie-reizigers. Een goe de 80 aanbiedingen kwamen in. Een paar weken terug kregen enkele uitgezochten van mij een getypt beschrijvend werkplan met provisie-aanbod. Men kon dit aanvaarden, ook verwerpen natuurlijk. Een der zich noemende gereformeerde sollicitanten uit Amsterdam vond blijkbaar de condities volstrekt on aannemelijk (wat zijn goed recht was) doch heeft als dwaling connectie met de roode heeren. In ieder geval verschijnt er voor eenige dagen terug een artikel tegen mij in „Het Volk" (waarvan ik door bevriende zijde kennis kreeg) dat aan belee- diging niets te wenschen overliet. Een Broeker roode scribent zond mij nu jl. Dinsdagavond het uitknipsel naar hij zegt uit het „Volksblad" wat ik hierbij op zend om mede op te nemen. Genoemde scribent maakt de opmerking dat ik er wel belang in zal stellen (accoord) ten 2e. de rooien hebben het toch gedaan. (Die zit.) Aan mijn anoniemen vriend? mijn dank. Zijn handteekening was onleesbaar. Doch terzake Zelfs het aanraden om een 2e-handsch autotje aan te schaffen (geen eisch) wordt tegen mij uitgspeeld. Om reden er zooveel zwendel bestaat op dit gebied waarschuw ik om voorzichtig te zijn met koopen, terwijl ik besluit met te zeggen: „de firma Kruimel te Stompetoren houd ik voor so- liede. Het bezorgde mij de insinuatie dat ik bij de- vering dezer firma wel finantieel geïnteresseerd zal zijn. Wat er aan liefelijks in die klassenstrijdhoof- den omgaat, heb ik eenigen tijd tériig reeds onder vonden, toen zoo'n strijder mij toevoegde: „nu kan je de menschen weer afzetten. Als werkgever „uit buiter" als zakenman „afzetter." Nu "geloof ik niet dat alle socialisten, (vooral niet die mij kennen) deze kwalificatie's voor hun reke ning nemen. Echter hun verderfelijke klassenstrijd- thorie drijft hen in deze richting. Hopelijk dat hun vroegere zoo geliefde Jan nu mr. Duys hen van deze dwaling geneze. Ik hoop er het beste van, doch vrees Dat ik vooralsnog op dienstaanbiedingen van die zijde niet wensch in te gaan, zal ieder nuchter den kend mensch van mij zeker wel willen gelooven. Ziehier het geplaatste in „Het Volk" en mijn ant woord daarop wat natuurlijk wel niet geplaatst is geworden, en ook door mij niet is gevraagd. Men vecht nu eenmaal niet tegen windmolens, al kan het zijn nut hebben ze te wijzen op hun gemodder. Uw dw. H. HART. Als u zelf een autotje koopt! Zonderling aanbod aan een provisie-reiziger van een grossier. Een speculatie op crisis-noodt Amsterdam Vrijdag. In „De Standaard" verscheen een advertentie, waarin „provisie-reizigers" werden gevraagd. Een lezer schreef er op en kreeg na eenigen tijd we gens „groote drukte" van de firma H. Hart, gros sier te St. Pancras antwoord. Het is over dat antwoord ons toegezonden dat wij enkele opmerkingen willen maken. De firma grossiert in kruidenierswaren, koffie, thee, cacao, huishoud- en toiletzeep, zeep, schuurpoeder, pakjes pudding, custerd en amandelgries. De provisie is acht procent, maandelijks af te re kenen over de betaalde posten. Van de eventueele stroppen moet de man met zijn acht procent provisie de helft dragen. De firma belooft twee koffers, een voor de monsters, en een voor de cadeaux, die gege» ven worden. En dan, na nog wat mededeelingen over prijzen en artikelen heet het in den brief woor delijk: „Om wat af te doen zal het goed zijn gebruik te maken van een autotje. Met aankoop en on kosten ervan bemoei ik mij niet, alleen zal ik bij slagen uwerzijds bereid zijn de wegenbelasting te betalen. Een goed tweedehandsch wagentje koopt men tegenwoordig voor niet te veel." Volgt de aanbeveling van den handelaar, waar „zoo'n wagentje voor niet te veel" te krijgen is. Onze abonné-sollicitant ging niet op het aanbod in. Hij schreef een vinnigen brief, waaruit veront waardiging klonk voor de brutaliteit van den „za kenman", die op deze wijze „zaken" wil doen. Wat zullen wij er verder van zeggen? Er wordt op allerlei wijze op den nood der werknemers, die door de crisis „zonder" zijn gekomen, gespeculeerd, en deze firma Hart te St. Pancras doet het op zoo zeer bijzondere wijze, dat men moeilijk zonder meer kan aannemen, dat dit aanbod ernstig is ge meend. De sollicitant spreekt in zijn antwoord veronderstellenderwijs over de firma die voor aan schaffing van dat Nederlandsche autotje wordt aan bevolen als belanghebbende bij de aanstelling van provisie-reizigers voor de firma Hart. Het is zeer goed mogelijk, dat deze vork zoo aan den steel zit. Maar hoe dat ook zij, uit deze correspondentie blijkt wel zeer sterk, hoever sommige werkgevers durven gaan, als ze voordeel willen trekken, uit den nood, waarin zoovele werkloozen verkeeren. Het schrijven van mijn Broeker vriend. HEER HART. Daar u deze courant niet leest (Volksblad) ben ik zoo vrij u dit toe te zenden. U stelt daar wel belang in, de rooie hebben het bij u toch gedaan. Handteekening onleesbaar. Broek op Langendijk, Augustus 1933.- M„ Van bevriende zijde bereikte mij de mededeeling van hetgeen er in uw orgaan, aan liefelijks over mijn hoofd is uitgegoten geworden. Mij daartegen te verdedigen zal niet veel baten. Gezien uw Klassenstrijdallures (zeer geschikt om de Hitlergeesten op te roepen) staat het nu een maal vast, dat een patroon of werkgever, die niet van Uw partij is, zooiets als een uitbuiter moet zijn. 't Zou mij niet moeilijk vallen u aan te toonen, per gezonde calculatie, (vooral waar het een zaak in opzet betreft) dat 8 procent provisie, plus 3 procent korting aan den afnemer bij strikt contante beta ling, plus de er bijkomende bedrijfsonkosten, voor mij op eenige van de voornaamste artikelen, hoege naamd geen winst of wellicht eenig verlies zullen opleveren. Daarbij ben ik overtuigd, dat, voor een goede verkoopkracht langs den weg als door mij omschreven en in ieder opzicht gesteund met prima kwaliteiten en uiterst concurreerende prijzen, een best stuk brood is te verdienen en een goed tweede hands autotje van 150,— tot 200,daar zelfs best op kan gehouden worden. Trouwens om op te schieten kan men er feitelijk niet buiten, en het is dan ook geheel in het voordeel der reizigers. Zelfs uw tirade over de koffers (waardoor arme jongens netjes kunnen voorkomen) laat ik zwemmen, even goed als de veronderstelde provisie, die ik, bij ver koop van en autotjë door de fa. Kruimel wel zou genieten. Dat is zuivere demagogie. Informeer vrijelijk naar mijn 29-jarigen staat van dienst als winkelier aan den Langendijk en mis schien raakt u dan overtuigd dat ik, trots uw smaad een behoorlijk zakenmensch en „menschgebruiker" ben geweest. En hoewel ik thans (gezien de lage loo- nen bij de tuinders en conservenfabrieken bij mij in de buurt) voor guldens lager menschen kan krij gen, heb ik mijn eerste viertal voor guldens hooger. 'k Doe dit uit zuiver roepingsbesef omdat ik de loonen bovengenoemd te laag vind. Inplaats dat er eenige waardeering om den hoek kpmt omdat ik het waag in een tijd als dezen zulk een zaak op te zetten, waaraan bij welslagen wel wat personeel zal kunnen worden verbonden, is er bij U alleen maar plaats voor afkammerij Echter ik troost mij met de gedachte dat Uw rijk gelukkig ten zeerste aan 't tanen is. En dit is de juiste manier om het te bevorderen. Klassenstrijd- predikingEet er U vrij aan dood. Niettemin wil ik mede strijden dat wij hier ook de Contra-Revo lutionaire praktijken van Hitier niet krijgen, en mede te helpen als goed A. R. om uwe partij tegen hem en Uzelf te beschermen. Laat mij U tenslotte wijzen op Uwe persmanier om mij aan te vallen en mij het blad te onthouden. Uw Dw. (w. g.) H. HART. Noot van de Redactie. (Waar wij de meening van den heer Hart niet deelden, dat het Volksblad zijn verweer niet zou opnemen, zijn wij begonnen de zaak aan de Redac tie van genoemd blad voor te leggen, omdat pro- en contra feitelijk in het Volksblad thuis hoort. De Redactie van het Volksblad deelde ons mede, dat het zakelijk gedeelte van den brief van den heer Hart geplaatst zou worden. Waar dit tot heden niet is gebeurd, hebben wij thans geen bezwaar den heer Hart plaatsruimte te verleenen, zonder dat wij ons natuurlijk meer eenigszins partij stellen) REDACTIE N. L. CRT.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4