NIEUWE si Nieuwsblad v. Hoil. Noorderkwartier No 100 DONDERDAG 24 AUGUSTUS .««3 42e j n Oimw: fim 1.1. Hlffl - Jetata I. UEIZEI. - taltadstliiriouili. |^acantie-Film KLINKERT - Fotograaf - Fotohandel - Alkmaar Nieuws HG IS DIJKER mum DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmentsprUs: per I maanden l.li. Nog eens: de Nat. Soc. Propaganda aan onze grens. De Sovjets en wij. De nationaal-socialistiscche propaganda aan onze grens begint hoe langer hoe bedenkelijker vormen aan te nemen. Weliswaar heeft de regeering enkele der ergste oproerkraaiers het land uitgezet, maar het is voor deze lieden een klein kunstje om van vlak over de grens. bijv. vanuit Aken, de touwtjes in handen te blijven houden. Bovendien schijnen de heeren zich niet heel erg te storen aan het verbod zich hier te bewegen, de autoriteiten immers zijn er heelemaal niet zeker van, dat zij niet af en toe even op ons grondgebied een kijkje komen nemen. Vanwaar anders de herhaalde politie-oproepen, die om hun aanhouding vragen? Nog dezer dagen is men een omzendbrief op het spoor gekomen, waarin de Duitschers in ons land worden bewerkt om toe te treden tot de Duitsche politieke beroepsorganisaties. De Nazi's zitten dus geenseins stil. Het Duitsche nationaal-socialistische gevaar dreigt echter van meer dan een kant. De bruinhemden worden namelijk een handje geholpen door een groep Nederlandsche nazi's, de N.S.N.A.P.,. die zoo nationaal zijn, dat hun vurigste verlangen is, ons land zoo spoedig mogelijk in te lijyen in den Hitier- staat, en die hun instructies en bevelen uit het Derde Rijk ontvangen Deze heeren hebben weer eens van zich doen spre ken, door weer ver buiten de grenzen van het poli tiek-toelaatbare te treden. Een groep van hen, allen in Duitschland werkzame Nederlanders, die zich blijkbaar als een gewillig werktuig door het Hitle- rianenregiem laten gebruiken, is er niet voor terug gedeinsd om vergezeld van Duitsche geestverwan ten in uniform, een marsch te maken van de Ne derlandsche grens tot in Nijmegen, waar zij een openbare vergadering hielden. Hun houding op den openbaren weg zoowel als in genoemde bijeenkomst was van zulk een uitdagenden aard, dat het een wonder mag heeten, dat het niet tot ernstige inci denten is gekomen. De leider van het zoodje, dr. Ridder van Rappard heeft woordelijk o.m. het volgende gezegd: Jlet Nederlandsche volk staart zich nig te veel blind op zijn stam-egoismehet Nederlandsche volk heeft geen doel meer; de grenspalen moeten weg". Een en ander heeft in den Nijmeegschen raad een debat uitgelokt, waarin de houding van den loco burgemeester, die deze lieden geen stroobreed in den weg heeft gelegd, scherp is gelaakt. Terecht is op gemerkt, dat een overheid in een dergelijk geval, volkomen bevoegd is geweest om in te grijpen. De loco-burgemeester was echter de meening toege daan dat hier niet van een optocht kon worden gesproken. Dit is zeer zeker de vraag nog. Wat is een goedgedrilde marschcolonne anders dan een op tocht? In elk geval had men maatregelen kunnen nemen op grond van het feit, dat er groot gevaar bestond voor verstoring der openbare orde. Wij stemmen volkomen in met hen, die meenen, it voor dergelijke gevallen door het hoogste gezag een vaste gedragslijn dient te worden voorgeschre ven en dat de regeering de burgemeesters van grens plaatsen nite alleen met hun groote verantwoorde lijkheid voor degrelijke ingewikkelde kwesties mag laten staan. Inmiddels heeft het Tweede Kamerlid mevr. Bak- ter-Nort aan den minister streng optreden der overheid gevraagd, opdat herhaling van het gebeur de zooveel mogelijk vermeden wordt. Met betrekking tot bovenstaande dient voorts aandacht worden gevestigd op de arrestatie door Nazi's van een Nederlander, nl. iemand uit de arbeidersbeweging te Nijmegen. De reden voor diens hechtenisneming geven de bruinhemden op net verspreiden van voor den Duitschen staat gevaorlij- ke lectuur. Evenwel is komen vast te staan, dat op het moment der arrestatie, welke geschiedde in tram van Nijmegen naar Cleve, de man in kwes- geen verboden tijdschriften bij zich had. De po- Öngen der Nijmeegsche autoriteiten en die der grens gemeenten om met den arrestant in contact te ko foen zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. Het Tweede Kamerlid ir. Albarda heeft nuinzake deze gevangenhouding de bemiddeling verzocht van een minister van buitenlandsche zaken, jhr. de Qraeff. Een derde geval dat in zijdelingsch verband met jez mededeelingen moet worden gememoreerd, is ie uitlevering door de Groningsche politie van een Duitschen vluchteling aan de Duitsche autoriteiten °°k dit muisje zal nog wel een staartje hebben. Hoewel officieel de betrekkingen tusschen commu- ïistisch Rusland en fascistisch Duitschland van den heest vriendschappelijken aard zijn, ziet het er toch jfoar uit dat er een kentering begint te komen in verhuoding Sovjet-Rusland-Hitler-Duitschland dat toch niet alles koek en ei is tusschen beide ,atlden. De Russen loopen namelijk met plannen pnd om Hamburg, tot dusver de basis van den Jbssischen uitvoer, op te geven en te vervangen een andere haven.. Hiervoor zou of Antwerpen Rotterdam in aanmerking komen. Het spreekt vanzelf, hoewel men hier te lande steeds Sovjet-Rusland niet wenscht te reken en, men zich toch een dergelijk buitenkansje, voor 'O een periode van economische misère als deze, pieegd met de competente Nederlandsche autoritei ten, te Moskou besprekingen dienaangaande. De nadruk wrodt erop gelegd dat aan deze besprekingen niet wordt deelgenomen door officieele regeerings- aFgc vaardigden, maar door menschen uit den par ticulieren handel. Wij achten dit alles van groot belang. In het economische lev enkunnen en mogen overwegingen van sentimenteelen aard nu eenmaal geen hoofdrol spelen. Men kan nu wel op het standpunt staan, dat het niet aangaat om met Sovjet-Rus'and in net gezelschap te verkeeren. Maar men is toch ook goede vrienden met het fascistische Duitschland, ondanks de terreur die daar heerscht, en men was het toch ook met het Tsarenrijk, waar vervolging en verdrukking de ge woonste zaak ter wereld plachten te zijn. Bovendien is het sruisvogelpolitiek om een mach tig land als het Russische niet te erkennen. Als deze erkenning een van de voorwaarden zou zijn, voor de ontwikkeling van een geregeld handelsver keer, zouden wij dan een goeden klant laten loopen? De laatste jaren heeft Rusland hier groote orders geplaatst. En het zwaait met nog veel meer. Wij denken hier aan den voorgenomen aankoop van melkvee en haring. Als daar een erkenning van de Sovjet onvermijde lijk aan vast zou zitten, gelooven wij wel, dat men over de bezwaren men vreest o.m. voor een ver sterkte communistische propaganda maar het bui ten'! nd heeft afdoende aangetoond, dat het hier mee zoo'n vaart niet loopt zal weten heen te Wij hopen dan ook, dat de onderhandelingen aan de Moskwa dat sucees zullen worden bekroond, en dat de staatkundige de economische overeen komst zal volgen. Film, met ontwikkelen(ing) afdrukking 95 tt Vergroeiingen van Uw film of olaten I8x 24c.m.formaat60ct. IJ X 18 c.m. formaat 30 cent. Langestraat 93 - Telefoon 302 .Wij hebben niet vernomen dat de politie handej lend moest optreden. Het heeft ons getroffen een verpleegde uit de diaconie nog des avonds in „zeer keniielijken staatd langs den weg te zien slingeren. Wij willen, $hptr niet aannemen da,t dit uit gebrek aan toe'ziÓM'is voortgekomen, lie ver dat deze man „dronken gevoerd" is, een daad die ieder weldenkend mensch, onthouder Qf niet tegen den borst moet stuiten, Plaatselijk Noondscharwoude. Zondag, Maandag en Dinsdag werden in die kolfbaan van den heer J. de Bakker kolfwed- strijden gehouden om contanten. De uitslagen wanen als volgt: Eerste klasse. Elerste prijs de heer P. Mole maar Zuidscharwoude 270 punten, 2e prijs F. Muileboom Noordscharwoude 264 punten, 3e pr. P. Gelder Oudkarspel 257 punten, serieprijs Ki. Quant Warmenhuizen 56 punten. Tweede klasse: le prijs K;. Boot Noordschar woude 252 punten ,21e prijs P. Goet Zuidschar woude 247 punten, 3e prijs iKj. Kat Oudkarspel 230 punten. Serieprijs C. Balder Noordscharwoude 53 pt. met overkolven. Derde klasse le prijs A. Rijper Z.uidscharwou de 231 punten, 2e prijs W. Ruin Noordschar woude 191 punten, 3e prijs H. Aarts Oudkarspel 188 punten. Serieprijs D. Rijper Sir. Zuidschar woude 50 punten. La ngen d ij k. Naar wij vernemen wordt er hier zeer veel an dijvie nitgeplant. De redelijke opbrengst van ver leden jaar zal hiervan wel de aanleiding zijn. N <io rdscharwio ude. Gevonden voorwerpen: 1 portemonnaie met inhoud 1 lederen hee renhandschoen. Miehtingen verstrekt de politie te Noord scharwoude. Broek op Langend ijk. Door het bestuur der oranjevereeniging is be sloten in verband met de economische omstan digheden de verjaardag Her koningin niet feeste lijk te herdenken. Daar het toch gewenscht werd geacht dezen dag niet onopgemerkt te laten voor bij gaan, zullen de plaatselijke zang- en muziek vereenigingen worden uitgenoodigd tot het ge ven van een concert, hetwelk dan zal worden ge houden in den tuin achter de pastorie der NeHi. Herv. Kerk. Sint Pancras. Successen van het chr. knor. Eerste prijzen behaald Op het nationaal concours dat 23 en 24 Au gustus gehouden werd te Soesterberg, behaalde h<et gemengde koor „Looft den Heer" dir. Paul Kok in de afdeeling uitmuntendheid een eersten prijs met 360 punten, terwijl het vrouwenkoor de zer vereenigipg eveneens .een eersten prijs ver wierf in de eereafd©eling met 339 punten. In den na het concours gehouden eerewedstrijd waar aan alleen deelnamen die koren, welke met het hoogst aantal punten in hun afdeeling een eer sten prijs behaald hadden, mocht het aan het gemengde koor gelukken den eersten prijs te verwerven terwijl het vrouwenkoor zich den 2- den prijs zag toegewezen. Sint Pancras. Sint Pancras is niet fortuinlijk met de benoe mingen. Weer heeft een beroepen predikant be dankt. Na den-brand in hotel Velserend te Sant poort is de eigenaar W. aangehouden, daar er vermoedens waren gerezen, dat er opzet in het spel was. Wij vernemen thans dat de heer W op vrije voeten is gesteld. .Tie Zaandam hegft zich bij een ambtenaar van de posterijen de ziekte van Weil voorgedaan. Het is nog niet met'Zekerheid te zeggen of de patient m de gemeente Zaandam besmet is. Voorloopig is evenwel de Zoanlandsche Bad- en Zweminrichting in de voor Zaan gesloten met het oog op het onderzoek van het water Ib den nacht van 22 op 23 Augustus is de bliksem ingeslagen in een boerderij aan den rijks weg onder den Helder behoorende aan dien heer G. rijsen en bewoond door twee gezinnen. De boerderij brandde totaal af. Een der gezinnenn was niet verzekerd. Te Beverwijk is een 'twintigjarig jongmensch gearresteerd die ervan verdacht wordt leider van een inbrekersbende te zijn. Een veelbeloven de knaap. Dinsdagmiddag is een 15-persoons autobus autobus van den dienst Schagen—Rolhorn— Slootdorp door een Refect aan de stuurinrichting nabij de Lange Snevert te water geraakt. De 8 'passagiers ontsnapten door het noodluik. De red dingswagen van de HABO aan wie de bus be. ihoort, wist met moeite het Fordvehikel, dat „(natuurlijk" niet veel schade heeft, uit het wa ter te hijschen. De passagiers zullen schadeloos gesteld worden. Beter in een vaasje dan op de vuilnisbelt dachten twee Haarlemsche werkloozen en namen ©enige mudden bollen van de belt te Hoofddorp mede om ze in Haarlem voor ©en zacht prijsje uit te venten. Dit is echter niet de bedoeling van de regeering en toen een agent toevallig de mannen aanhield, Volgde arrestatie. Gekke tijden tegenwoordig. De Amsterdamsche gemeentebegrooting B. en W. stonden aanvankelijk voor een 'tekort van 13.5 millioen is sluitend gemaakt, door een reefes maatregelen van versobering, waar van vermindering van alle uitgaven door sterke .bezuiniging op ongeveer alle takken van gemeen /tebemoeiing; vermindering van nagenoeg alle sub sidies met plm. 15 procent, nogmaals een wij ziging in de arbeidsvoorwaarden van het ge- meentepersoneel de voornaamste zijn Noordholland in een paar regels Uit den Omtrek Broek op Laiigicndijk. Met ingang van 1 September an. is de rijks veldwachter C. C. Bofex van Amsterdam als zoo danig overgeplaatst naar Broek op Langendijk Cnlilkarspel. De kermis. De 'laatste dag van de kermis is rustig en ge zellig verloopen. Het bezoek viel, vooral des avonds niet tegen. In de beide danstenten Rep het af en aan en in hotel de Brederode wist het su blieme orkest van de heeren' van Meurs als een echte „iStimmungskapelle" er ook den gang danig in te houden. Bijzonder geslaagd was 'hier ook de zaalverlichting. In dc bioscoop was het zeer druk, en viel de Nabij het station Overveen is een vreemd verschijnsel geconstateerd. Automobilisten krij gen een vrij hevigen schok zoodra zij een voet op het asfalt zetten. M«n kan het verschijnsel nog niet verklaren. Het wordt niet onmogelijk geacht dat men hier te doen heeft met een sta tische lading waarvan de inzittenden niets be merken aangezien de auto door de rubberbanden geisoleerd is ten opzichte van de aarde. Bij het uitstappen zo, echter de lading via het lichaam naar de aarde vloeien en de betrokkene daarlloor een schok krijgt. Deskundigen van het PEN stellen een onderzoek in. Op een terrein aan 'de Briniostraat te IJmui- den speelden gistermiddag vijf kinderen in een diepen zandkuil. Plotseling stortte deze in, waarbij een meisje van negen jaar onder zand liet vwuUUiwc eeeov co vco, "o uwe jew uj. lux, üji vwsi Re bedolven werd. Juist passeerde daar een agent 1 f.Kiigb operettefilm Martha. Eggerth bij al. I van politie die behulp vaa den timmeman ,Wi. het zand met de handen weghaalde. Het ge lukte hun bijtijds het kind te redden, waarop het naar huis werd gebracht. jWn. Op het oogenblik voeren vertegenwoordigers Wok. net Dijprogramma was verzorgd zooals wij het bedrijfsleven nadat zij overleg hebben ge- hot van de combinatie gewend zijn, dus goed ALKMAAR. Alkmaar is nu ook voorzien van een aquaria De heer Pruimboom opende vorige week in het win kelhuis, Fnidsen bovengenoemde zaak, waar tropi sche vischjes verkrijgbaar zijn. We zagen daar vele soorten, mooi van kleur, en vreemd van vorm. De planten maken tevens het aquaria mooier. Men ga eens een kijkje nemen, want de heer Pruimboom verstrekt gaarne alle bijzonderheden over het leven van zijn vischjes. Soorten van een paar centimeter zijn daar geen zeldzaamheid. Buitenland Sport idiotisme. De poging van Ruth Litzig, om 150 uur ach tereen in een meer hij Essen te blijven zwemmen en aldus het duurrecord op haar naam te bren gen heeft een tragischen afloop gehad. Nadat de zwemster bijna 80 uur in 'het water was geweest werd zij naar reeds gemeld meer dooi dan levend uit het water gehaald en in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Daar is zij gistermiddag om vier uur zonder dat zij weer tot bewustzijn was gekomen gestorven.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1