OUD NIEUWS. Buitenlandsch Overzicht Maaltijden uit vroeger tijd Waar vrouwen graag van lezen. Gods Tuin Uit ons nummer van 27 Aug. 189! Rob de Avonturier Om de zelfstandigheid van Oostenrijk. De spanning in IerlandL neemt toe. Ayv">rilra'c ctriiH fpirpn Hp pride drie groote industrieën, Staal-, kolen- en petroleum industrie een ultimatum te stellen; indien de werk gevers in deze takken de betreffende codes niet vóór 1 September vrijwillig zullen hebben aanvaard, zal hij ze gedwongen invoeren. Dit dreigement had reeds spoedig resultaten, de code voor de staalin dustrie, welke o.a. voorziet in een werkweek van 40 uur, is thans door dewrkgevers aanvaard voor een proeftijd van drie maanden, terwijl ook de netro- dat met de meeste zwammen het geval is. ook deze zwam vochtigheid prefereert. Door ruim te planten of te zaaaien schept men meer gelegenheid, om lucht te laten doordringen en ventilatie tusschen de planten te geven. In kassen en bakken, waar men de temperatuur en de vochtigheid beter in de hand heeft verdient het aanbeveling goed te luchten en niet te veel water te o-even Tovont sdi nnira><ti»W dat defRedactie van „Het Volksblad" hoor en weder hoor niet in de practijk toepast, zend ik U als overtuigend bewijs bovengenoemd uitknipsel. Groetend, De Correspondent van „Het Volksblad" J. ZEEMAN. De sii opgeheld gen. dit te Riccii Italiaan, eele der doen. Ei rijk wel dat de i zijds hei schap m zijn geri gen tijd schen II het Ital land in zou Itali land me zen ui tv keur ge< Duitscht houding sche sta men ges; nen van tenrijk. dat daai heid van economi! verband nieuwe 1 De mo vrijheid worden die vrijh staat ve: tusschen wijt Mui tracht ti Europa men Fra economis de Klein sterk on tente zou aanbetee blok zal sluiting Oostenrij standigh' brengen. In Ierl: cisme he genomen verboden Dat he gekomen, treden va botsing De Valei klaarde i is, dat wi welvaart trachten, beelden t en daarr voeren. 1 regeering nisatie d< is het ge; maar he Intusso Erin" in genoten, land zooli geroorlog die van h te willen De Nira werkloosh De werkg voor het Roosevelt Met on; mededeeli zijn zoon en met g< Hij wist i had, hij zich niet. had hem geld getoi Plösznit ten hoogs blijken. „Ik hie geven, ja, zou gegevi antwoord! grijpen, w vezoenen.' „Horst wiens geli „Dat is mensch, schonk, e< van het eigenlijk van zijn vruchten over den niet geha tegenover „Je heb merking gedachte had gege houden. Hij droi den bestf kapitein i lijke gav« De tafelwetten van Jacob Cats. Het ontstaan van het servet. De Civilités de kleine boekjes der wellevendheid verboden ziehier de étiquette aan het woord met volle hand in den schotel te woelen om de beste stukken te grijpen of ook moar al te lang naar den schotel te kijken om zijn prooi te zoeken. Een net mensch nam zijn deel ,voor de hand weg" en de goede vormen wilden dat men dat met de drie voorste vingers deed, waarvan Erasmus en ook Cats spreken: „Tast met drie vingers na de spijs." Men moest ook niet haantje de voorste willen wiezen. „Tast ook niet haest een schotel aen, Daer niemand noch aen heeft bestaen En grijp niet na de beste bout .En sla geen vingers in het zout, Maar neem het liever met het mes." „Maeck dat ge in 't eten naerstig let Dat ghy Uw wangen niet besmet." Bij dit al was het dan ook maar met drie vin gers in één gemeenschappelijken schotel grij pen mocht ook wel de les behartigd worden, dat men schoone handen zou hebben en men was hier in dat opzicht keuriger dan in Frankrijk. Cats acht het noodigbij eiken maaltijd zich de handen te wasschen: ,En als gij na de spijze tast Soo dient hierop te sijn gepast, En breng hierop geen naghel voort, Die draagt een swart fuweelen woord. In tusschenn men moest zich met zijn vingers redden en kon ze gedurende den maaltijd niet schoonhouden. Ziehier de oorsprong van het servet. Het werd onbetamelijk zijn vingers als tot dusver aan het tafellaken of zijn kleeeren af te wisschen of ze af te likken; men moest ze aan het servet af vegen en dit werd soms verwisseld tegelijk met het bord. Jacob Cats die de matigheid aangeprezen heeft is ook de man van goede vormen. Hij vond het in zijn tafelwetten niet alleen onbehoorlijk de suiker van de rijst te schrapen en de rijst te laten liggen een liefhebberij van zoetekouwen maar ook om aan,tafel een brief te lezen: „Al quam hij van Uw soete lief! Maeck dat ghij wijn noch bier en stort En speel niet met Uw tafelbord En steeck gheen kant in sack of schoot, Maar houdt se voor de gasten bloot, Maeck geen geluit, wanneer ghij drinckt Uw hoest en niezen oock bedwinght". En vooral moet men, volgens hem, zorgen voor vroolijkheid en soete tafelpraat: „Wees droevig bij een lijck en deftig in den raet Maar als gij maeltijt houdt, soo toon een blij gelaat Wanneer wij de schilderijen zien, waarop onze voorvaderen aan den disch zijn gezeten dan kunnen wij niet anders dan constateeren dat zij zich aan deze wijze raadgeving vrijwel allen hebben gehou- ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Ditmaal zijn de zwaardere figuren weer eens aan de beurt met een paar aardige jurkjes. No. 173: namiddagjapon van bewerkte stof. Lang (tot op de enkels vallend) maakt ze 'n zeer slanken indruk, die nog verhoogd wordt door de in punten aangezette rok. Het ruim vallende klokmouw tje staat zeer charmant evenals de ruime halsope ning. Men kan deze jurk vervaardigen van elk ge- wenscht materiaal. Heel mooi is zijde, die in zware plooien valt. Maar ook georgette, voile, kunstzijde, kunnen ge bruikt worden. Benoodigd materiaal: 56 meter gebloemde stof Voor de halsganreering 20 cm. witte zijde. en daarna wasschen. Gaar koken in 't water met ui en laurierblad, den bouillon van boter, bloem, vischbouillon, de tomatenpurée toevoegen en ge raspte kaas. Mooie stukken visch in de soep, dienen, de sneedjes brood in de boter lichtbruin bakken en aan de soep in de terrine toevoegen. Men dient er parmezaansche kaas bij. APPEL- RIJSTPUDDING. 250 gram in 1 L. melk met wat zout gaar gekookte rijst vermengen met 1 L. appelmoes, 100 gram suiker 50 gram gestampte amandelen, 50 gram even opge zwollen rozijnen, 25 gram sucade, 50 gram boter. 1 a 2 eierdooiers en het stijfgeklopte eiwit; den pud ding een half uur au bain marie (waterbad- plaat sen in een beboterden met poedersuiker bestrooiden vorm. No. 175: keurig wandeljapon van donkere be drukte stof. Dit model speciaal ontworpen voor de minder slanke onder onze lezeressen, maakt door zijn eenvoud een zeer gedistingeerde en voorname indtuk. De hals is gegarneerd met een Valenciennekantje. Als materiaal raden we zijde, kunstzijde of katoen 4.55 meter. Beide patronen zijn tegen den prijs van 0.50 cent per stuk in alle maten te verkrijgen bij de afd Knippatronen van de Uitgevers maatschappij „D? Mijlpaal'' postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt in postze gels, per postwissel of wel per postgiro 41632. De ïezeressen worden vriendelijk verzocht bij het nummer van het patroon ook de verlangde maat d.w.z. boven-, taille- en heupwijdte, op te geven. Geneve verder naam en dares duidelijk te vermel den. De toezending zal dan zoo spoedig mogelijk ge- schieden. Smakelijk eten ITALIAANSCHE VISCHSOEP. Benoodigd 500 gram tarbot, 11/4 L. water, 3 gram zout, 1 uitje, 1 laurierblad, 1 klein blikje tomatenpurée. 30 gram parmezaansche kaas, 25 gram bloem, 20 gram boter, 4 dun gesneden oudbakken sneedjes broood zonder korst. Bereiding: De tarbot van de kieuwen en ingewanden ontdoen Toen na den val van het Russische keizerrijk en na het einde van den burgeroorlog, de nieuwe machthebbers in het onbetwiste bezit van het Rus sische Rijk kwamen stonden zij vöor de gewéldige taak, de verschillende, door ontelbare, deels half geciviliceerde volksstammen, bewoonde deelen der Sovjet-Unie in politiek opzicht tot een geheel te maken en door het benutten van hum rijke natuur- schatten, economisch vooruit te brengen, waardoor het bestaan der Sovjets kon worden bewerkstelligd. Voor alles vormde en vormt Siberië een der gewich tigste politiek-economische problemen der Sovjet- regeer ing. Talrijke wetenschappelijke commissies werden gevormd om de cultureele ontwikkeling van het Aziatische Rusland te bevorderen. Dat dit reus achtige land nog zoo goed als niet is onderzocht, kan het beste blijken uit het feit, dat de bekende Russische aardrijkskundige prof. Obrutschoff een gebergte heeft kunnen ontdekken, dat uitgestrekter is dan de Kaukasus. Een der kostbaarste provincies van Siberië, waarvoor de Sovjetregeering zeer grooue belangstelling heeft, is het gebied van Altai, dat zich over bijna 500.000 vierkante Km. uitstrekt, maar niet meer dan 700.000 inwoners telt. Het overwegende deel der bevolking bestaat uit boeren, afstammelin genvan de Kozakken, die in de 16de eeuw Siberië hebben veroverd en uit halfwilde nomadische volks stammen. Het Oosten van het Altai-gebied is berg achtig en met bosschen bedekt. Dit gebied is wel licht het rijkste ertsgebied van Rusland. Er zijn duizenden ertslagen. Ze bevatten zilver, koper, goud, lood en ijzer. Reeds Peter de Groote zond expedi ties naar Altai om goud te winnen. Onderzoekingen hebben bewezen, dat het land geweldige rijkdom men herbergt welke slechts op exploitatie wachten Het westelijke gedeelte van Altai-gebergte wordt gevormd door een vlakte door vele hoogten onder broken en waarin zich kleine rivieren en meren bevinden. Dit gebied bestaat uit rijke, Vruchtbare aarde. Het is om zijn zacht klamaat zeer geschikt voor de veeteelt. De plantengroei is in het Westelijk gedeelte zeer verscheiden. Siberisch' woud wisselt af met Alpenflora. In de wouden van Altai vindt men het sabeldier, hermelijn en andere pelsdieren, vossen beeren, wolven enz. De naar de Siberische steppen gerichte vlakte is met hoog gras begroeid. De schoone, in bonte kleuren stralende weiden worden door de bevoloking van Altai „Gds Tuin" genoemd. In verband met het zachte klimaat en de verster kende luchtder Altaische bergen wordt de land streek vaak bezocht doord e bewoners van Siberië, die daar in zelfgetimmerde hutten hun verlof door brengen. De Sovjetregeering houdt zich bezig met het denkbeeld in Altai sanatoria voorr ust- en herstel- behoevende arbeiders en beambten in. te richten. Met de ontwikkeling van het verkeer kan Altai, naar de verzekering der verkeerscommissie voor Siberië, het „beloofde land" voor toeristen van vele landen worden. Eens zal de tijd aanbreken, dat de „globetrotter", inp laats van naar Zwitserland Tyrol te gaan, een vliegmachine zal nemen, om he heerlijke Altai met zijn wonderschoone natuur bezoeken. GULDEN WOORDEN. Wie zich vrienden wil verwerven moet noch ziji verstand noch zijn domheid te zeer op den voor- grond plaattsen. Hebt gij behoefte aan goeden raad. wendt u dai tot uw vijanden doe precies het tegenoverge, stelde van wat hij u aanbeveelt. De critiek is de schoonmoeder van de kunst. Een leven zonder vreugde is als een verre reis zonder restauratiewagen. PLAATSELIJK NIEUWS. Door de afd. Langedijk der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zijn tot afgevaardigden Algemeene vergadering te houden op den 15 S tember e.k. te Amsterdam, benoemd de heeren de Boer Cz„ te Zuidscharwoude en W. B Riesz Oudkarspel Door den Minister van Koloniën is de heei G. Rooden, te Oudkarspel ter beschikking gestel van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië 01 te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse bij he openbaar Lager onderwijs voor Europeanen aldaar BERICHTEN. Ophet eiland Tholen heeft zich de aardappelziekt over alle velden verspreid en wel in zoo hevige mat dat de struiken daar geen groene bladeren mee vertoonen. Een advertentie. Een jong man vraagt eeni betrekking als schoonzoon in een tsil en rijk PREDIKBEURTEN. Predikanten bij de Ned. Herv. Gemeenten te Oud karspel, Noordscharwoude Zuidscharwoude en Broei op Langendijk waren resp. Ds. Stramrood Habbema Ds. Ludwig Ds. Gemser Bij de Ger Gemeenten te Noordscharwoude Broek op Langendijk resp. Ds. J. Boeyenga Bij de Doopsgez Gemeente te Broek op Langen# Ds. Vrijer. MARKTBERICHTEN. Noordscharwoude. De prijzen der bloemkool va rieerden gedurende de geheele week van ƒ3— middelbare van 1,50 tot 2,gele kool van tot ƒ6,—; witte kool van ƒ6,tot ƒ7,nep per mud. Broek op Langendijk: De prijzen der bloemkool varieerden van ƒ2,50 tot ƒ7,lichte van ƒ0,31 tot ƒ2,—; roode kool ƒ3— tot ƒ4,—; witte kool van ƒ6,— tot ƒ7,—; gele kool ƒ4,—; uien 2, tot ƒ3,nep van ƒ1,tot ƒ1,25; bieten 9fj tot 10,per 1000. 107. „Goed gedaan, Lorma!" schreeuwde Rob, ter wijl de cano naast het vliegtuig lag. „We hadden juist alle hoop op ontvluchting opgegeven, toen we de machine hoorden," „Maak je niet bezorgd over de inlanders," antwoordde Lorma. „Maar ik vraag me af, hoe ik jullie allebei mee kan nemen. Het vliegtuig bevat maar ruimte voord rie. „Laat Daan maar in de passagiersstoel gaan zitten," was Robs antwoord, „ik houd me wel aan de vleugel vast." lo i o. Zionoer veraer een woord te zeggen legae Rob zich in z'n volle lengte op de vleugel, met z'n ge zicht naar de machine toe, terwijl Daan z'n plaats achter Kapitein Smith innam. Ze hadden slechts even gevlogen, toen ze een schoener in 't zicht kre gen. Dichterbij gekomen was het dek duidelijk te onderscheiden. Rob hief zich opgewonden op, want bij het stuurrad lag een meisje geknield niet ouder den twintig jaar. „Ze is vast niet alleen op de Schoe ner!" riep Rob uit. 108. Lorma beduidde Rob, dat ze wilde dalen. Rob knikte en het volgende oogenblik zwaaide het vlieg tuig in een groote cirkel omlaag. De drijvers scheer den over het water en Rob maakte zich gereed, om op de schoener te springen, zoodra de gelegenheid zich voordeed. 109. Lorma bracht de machine handig zóó dicht6 het schip, dat Rob met een flinke sprong de tou®61 kon grijpen en zich aan het schip optrekke' „Scheelt er iets aan, juffrouw?" vroeg hij. terwi hij over de verschansing klom. Het meisje, dat na# het stuurrad geknield lag, keek hem aan met gr00* smeekende oogen, maar antwoordde niet. „Ze is bang om te spreken," merkte Rob op. „Wat is er a# de hand met dit schip?"

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 2