"I r li WS Donkere Welken .Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier - O J lug. 189 No 101 ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1033 42e Jaararang HEDEli EN VERLEDEN, De tijden veranderen en wij met hen. I Vacantie-Film KLINKERT - Fotograaf - Fotohandel - Alkmaar Buikbanden houders A 4 enz. jjjr M /j, jr °pa||e üieuwstijdingen Zwitserland nemen, om one natuur noet noch zij] op den voo: wendt u da t tegenoverge. Le kunst, in verre spoot- rndsche Maat vaardigden p den 15 Sep de heeren W. B Riesz ën is de heei likking gestel Ned.-Indië on 5 klasse bij he peanen aldaai .ardappelziekl K) hevige mati bladeren mee m vraagt een 1 en rijk huis •enten te Oud oude en Broei ,mrood er charwoude en eyenga op Langendijl bloemkool va- van ƒ3- kool van f 7,—; nep der bloemkoe ite van ƒ0,31 witte koo uien ƒ2,- bieten ƒ9. zóó dicht •ng de touw® p optrek»» ig hij. terWii Isje, dat naaj an met g»01 tiet. „Ze is Wat is er aa« TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 NIEUWE LANGEIIUK1R COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmentsprJJs: per 3 maanden 1.1». Uitgave: firma I. H. KEIZER .Rektear 1. i KEIZER. BureelNoordscharwoude. ADVERTENTTEN I5 regelt 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Wij hebben reeds een paar herfstdagen achter den rug. Donkere wolken hevelden langs het zwerk en haar grillige gitzwarte vormen voorspelden onweer. Welk een machtigen indruk maken die wolken gevaarten. Zij over sluieren den omtrek met een zwart-donker waas, zij vangen het licht op in haar zwarten schoot en onthouden de zonneglans aan mensch en dier. Als het nu eens altijd zoo was? De zomer heeft ons zijn gunsten niet onthouden. Dag aan dag hebben wij ons mogen vermeien in den aanblik van zomerweelde en zonnewarmte, die zich afspie gelden overal en op alles, waarop ons oog zich ves tigde. Toen verduisterde het onheilspellende wolkenheir de aarde, ontnam haar den glans van het Goddelijk licht, dat haar overstraalde en de overgang scheen te groot, waardoor de gedachte plotseling in ons oprees: ,a1s het nu altijd eens zoo was?!" Maar, wij weten wel beter. De gloeiende, blakende en broeiende dampkring, die zijn sulver in vlammend pulver in bliksemschichten uitschiet, zooals de dich ter kernachtig zich uitdrukt, is aanstonds weder ge zuiverd en al scheen het, dat de drukkende wol ken niet zouden scheuren als een voorhang, weldra kwamen er twee groote mooie sterren stralen, rein en helder als twee oogen. Zoo heeft alles zijn schaduwzijde op de wereld. En te midden van het genot verwijlen wij als vanzelf in woorden en gedachten bij haar. Klagen dat is aan de orde van den. dag. En al hoort men niet tot de zwartgalligen, toch vloeit het zoo dikwerf uit onzen mond: Dat is wei goed" maar- En de tijd is er werkelijk naar zich te kwellen \met bange vrees. Allerlei nevelen zien wij aan den verren gezichteinder opdoemen. Allerlei schrikbeel den spoken ons voor den geest. Maar! Wij vragen ons af, of wij .onuitputte lijk in het uitdenken van treurige mogelijkheden ons mogen laten nederbuigen, alsof al die mogelijk heden reeds met volle kracht op ons drukten. Het is nu eenmaal ons menschen eigen om. op den weg dien wij betreden, den blik vooruit te slaan. Maar dan niet in angstige overpeinzingen! Het kwaad waardoor wij ons bedreigd achten, kunnen wij toch niet op een afstand verhelpen en zeer wel mogelijk is het, dat wij, tegen den tijd, dien wij vreezen, reeds voor goed van alle aardsche zorgen ontheven zullen zijn. Waarom zouden wij niet wijzen op het bijbelwoord „Weest niet bezorgd voor den dag van morgen, want de dag van morgen zal zijn eigen zorgen hebben." Elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad. Indien wij tot zwaarmoedigheid mochten over hellen, laat ons die als iets verkeerds, als iets on gelukkigs, als iets onverstandigs erkennen en be strijden. Laat ons werken zooveel in ons vermogen is; onze maatregelen nemen zoo goed ons verstand ze weet uit te denken; onzen voorraad, onzen schat zoo groot maken als met eerlijkheid en goede trouw bestaanbaar is. Maar dan ook de zorgen gestaakt. Heden en al de dagen die er komen zullen, den te- genwoordigen zegen dankbaar genieten, den tegen- woordigen last welgemoed dragen en, als de be kommering voor de toekomst mocht oprijzen, zal de troost zijn op den weg, die voor ons is afgebakend, „morgen, indien ik leef, zullen mij opnieuw de krachten worden gegeven." „Wil toch, waar zooveel tranen vloeien, niet zui nig op een glimlach zijn," dankbaar genieten, den tegenwoordigen last welgemoed gedragen en. als de bekommering voor de toekomst mocht oprijzen, zal de troost zijn op den weg, die voor ons is afge bakend: .Morgen, indien ik leef, zullen mij opnieuw de krachten worden gegeven, delvende bergopwaarts het levensdoel te bereiken." Heel de schepping streeft, arbeidt, worstelt om van den eenen tot den anderen toestand voort te schrij den, het goddelijke in den mensch, is juist zijn werkdrift, zijn scheppingsdrang, zijn behoefte om wat daar in hem opwaakt ook buiten zich te verwe zenlijken. De fijne olie der ambitie door de stroeve aderen der menschelijke machine gegoten, het plichtbe sef wakker geschud! Zoo worden de donkere wolken verdreven! r:iM -aa. Film, met ontwikkelen(ing) afdrukking 95 ci Vergrootingen van Uw film of alaten 18x24 c.m. formaat 60 ct 13 x 18 c.m. formaat 30 cent. Langestraat 93 - Telefoon 302 Ligt het in ons plan in een reeks artikelen de geschiedenis en de ontwikkeling van den Langen- dijk in de veertig jaren, die achter ons liggen, neer te schrijven, wij zullen dit niet in regelmatige volg orde doen. Wanneer deze schetsen van eenige waarde zullen zijn, dan mogen ze niet beperkt blijven tot hetgeen is tot stand gekomen, op elk gebied van het maat schappelijk en economisch leven, zoowel als op dat der wetenschap en der kunst, maar het voorhan- dene stellen wij voor te teekenen in zijn wording: de schetsen moeten zijn een geschiedverhaal. En het is een tijdperk geweest van groote betee- kenis! Handel en Nijverheid verhieven zich, zij het ook in slingerende beweging, tot een ongekenden bloei. Tot steeds dieper lagen breidde de welvaart zich uit; het vereenigingsleven kweekte een innige samenleving, bracht verschillende standen tot el kaar. De kracht der gemeenschap rust op de per soonlijke kracht der leden, en het is die kracht ge weest, welke heeft geleid tot het beschutten tegen de gevaren, welke voor gezondheid, en maatschap- pelijken ondergang dreigden uit toomeloos najagen van stoffelijke doeleinden. Den 12 Januari 1856 ontving de heer C. Kroon Mz., de vroegere burgemeester van NoordScharwoutfê, zijn aanstelling en herdacht zijn 40-jarig jubileum als zoodanig op den 12 Januari 1896. Wij zullen later gelegenheid te over krijgen te melden, wat gedurende zijn loopbaan is tot stand gebracht, wij zullen de hoofden der gemeenten niet vergeten, doch op een belangrijk feit willen wij heden wijzen, n.l.: de oplossing der tiendenkwestie. Het tiendrecht was het zakelijk recht om van het tiendplichtig gewas van land, dat bij een ander in gebruik was, een evenredige hoeveelheid, meestal 1/10, te heffen. Het tiendrecht is van kerkelijken oorsprong. In het Oude Testament komen tal van bepalingen voor, die de Israëlieten Verplichten, tienden te geven van de vruchten des lands en van hun vee. De afkoop was bij de wet geregeld maar vond weinig plaats; het verzet tegen de heffing bewerkte eindelijk, dat bij de wet van 16 Juli 1907 de tienden zijn afgeschaft hier te lande. Ingevolge die wet is op 1 Januari 1909 alle lieiïdplichtigheid vervallen. Tiendcommissiën zijn belast geweest met de vast stelling van geldigheid, aard en omvang der aan gegeven tiendrechten en daarna hebben schattings commissies de waarde der tienden geschat ter be paling van de vergoeding aan de tiendheffers en van de grondrente. Door den aankoop Van die heerlijkheid of dit tiendrecht, waarvoor 7 jaren lang een tamelijk belangrijke administratie was gevoerd, had de bur gemeester dus een heel goed werk gedaan. Zonder groote geldelijke offers der ingezetenen was dp tiendheffing over een tijdvak van 25 jaren voor de gemeente vervallen. Maar ook te Zuidscharwoude hadden de ingeze tenen reeds in 1892 getracht van de tiendrechten ontheven te worden. Negen en negentig hoofden van gezinnen hadden zich tot den raad gewend met dit verzoek en ontvingen daarop het volgende ant woord: De Raad der gemeente Zuidscharwoude; gelet op het verzoekschrift van ongeveer hon derd ingezetenen, waarin deze hun leedwezen er over te kennen gevende, dat zijne pogingen om van de bevoegde macht autorisatie te beko men tot vervanging van het tiendrecht door ver hooging van het toegestane maximum van den hoofdelij ken omslag, niet het gewenschte gevolg hebben gehad er op aandringen, dat door hem nogmaals stappen in die richting worden ge daan en in elk geval die heffing, zoo zij in den tot dusver geldenden vorm moet blijven bestaan, niet hooger op te voeren dan volstrekt noodza kelijk is; gehoord het daartoe betrekkelijk voor stel des voorzitters en de ter zake gehouden be sprekingen; heeft goedgevonden a. dat, na al hetgeen reeds vroeger, zelfs bij herhaling, in dien geest bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie door hem is aange wend, en met het oog op het telkens beko men beslist afwijzend antwoord, het thans niet meer op zijn weg ligt, bij genoemd col lege verder daarop aan te dringen noch in billijkheid zulks van hem kan verlangd wor den, waar de Gedeputeerde Staten o.m. schre ven: al de hun ten dienste staande middelen te zullen aanwenden om te beletten, dat een last, die bij de bestaanderegelin g, door een deel der ingezetenen en door een groot aantal niet tot de gemeente behoorende personen moet gedragen worden, op de gemeente in haar geheel worde gelegd; hetgeen inder- Oorseften Gorselefs Buste- j courante artikelen O 4$^ iO pCt. a contant /(VtlieSloomen - Verven Juli-Augustus VERLAAGDE prijzen daad het hoog bedenkelijke gevolg zoude zijn van de inwilliging van het in het adres uit gedrukte verlangen; b. dat het nimmer in de bedoeling gelegen heeft de tienden tot een hooger bedrag te heffen, dan in verband met het daaraan onderworpen land telken jare zal blijken te 'behooren, waar om dan ook nu de totaalopbrengst gebleken is ruim f 700,te bedragen, aan ieder tiend- schuldige één cent per snees van het door hem over het jaar 1891 betaalde zal worden teruggegeven, zoodra de gemeentekas zulks toelaat; c. dat bij de aangevoerde grieven om dit woord te bezigen tegen de verplichte tiend heffing voor alles in het oog behoort te worden gehouden, dat in ieder geval reeds de geldleening ter betaling van de kosten van het verloren proces te dier zake met des- zelfs gevolgen groot f 8200 op de geheele ge meente drukt, en zij, die gedurende het laat ste tiental jaren, onder de gemeente Zuid scharwoude land gebruikt hebben, van elke tiendbetaling ten eenenmale zijn vrijgesteld geworden, in tegenstelling van de landgebrui- kers onder de gemeente Noordscharwoude, waar niet alleen tot het jaar 1887 toe tienden zijn geheven maar zelfs voor korten tijd over de voorlaatste jaren alle toen achterstallige tienden door betrokken personen zijn aange zuiverd moeten worden; waarom dan ook ge vraagd mag worden of opposiie, die aanvan kelijk tegen verplichte tiendheffing alhier be stond, alhoewel dit in de betaling geenszins bleek, wel geheel billijk was? Het zou echter nog zeven jaar duren voordat de wet in werking trad, waarbij alle tiendplichtigheid zou vervallen! In dit nummer o.a, DONKERE WOLKEN, Hoofdartikel EN VERLEDEN Ie blad le blad Uit den Omtrek KOEDIJK. Daar wij gewoonlijk om dezen tijd van het jaar in het drukst van de werkzaamheden zitten met het oogsten en dorschen van graan en peulvruchten, aardappelen rooien en koolsnijden voor de markt, zien wij thans de arbeiders in groepjes naar het gemeentehuis gaan om te stempelen. Terwijl flinke jonge arbeiders langs de straat loopen of met den hengel in de hand aan den kant van het kanaal of trekken elders heen, Het beschot der peulvruchten is gering en heeft veel hinder van den worm en de akkers in het am bacht geven veel een treurigen aanblik. BINNEN- EN BUITENLANDSCH NIEUWS PLAATSELIJKE BERICHTEN DE ALKMAARSCHE KUB.MTS 16 61126 blad 2e blad VAN ZEVEN PATRIARCHEN (Raedtpraet NB.W. door J. Observer) 2e blad OUD NIEUWS TE VOET IS GOED (Een interessante wan- blEd deing in de omgeving) Onze plaatsgenoot, de heer C. Stuffers, slaagde te Wageningen voor de acte tuinbouw onderwijs. MARGARINE MET ZEGEL. 't Wordt al lekkerder! F Naar het Alg. Hbld. meldt is het niet buitenge sloten, dat binnenkort in de mélange reuzel zal worden verwerkt. De crisis Zuivel Centrale, tot wie wij ons om nadere inlichtingen wendden, verklaar de dat deze mogelijkheids geenszins is uitgesloten. Zal dit het geval worden, dan zal deze toevoeging van reuzel in het geheel niet behoeven te betee- kenen, zoo werd ons van de Crisis Zuivel Centrale meegedeeld, dat demélange voortaan alleen als bak- of braadvet bruikbaar zal zijn, waardoor gebruikers zich voortaan voor de boterham de duurdere natuur boter zouden moeten aanschaffen. Men wees er ons op dat ook vroeger in de margarine dierlijke vetten werden verwerkt, tot deze door goedkoopere plan- tenvetten zijn vervangen. DE AARDAPPELEN. Ten aanzien van den handel tn aardappelen maakt de minister van Economische Zaken bekend, dat exporteurs, groothandelaren, beurtschippers, commissionnairs, winkeliers en venters hun bedrijf zullen kunnen blijven uitoefenen, wanneer ze als zoodanig voor 1 September 19343 erkend zijn door de Voorlopige Nederlandsche Aardappelcentrale. Aanvragen om erkenning als winkelier of als venter zijn te richten tot den heer Tj. Reitsma, se cretaris van den bond van Kleinhandelaren, Lust- straat 65b te Rotterdam. Deze erkenning geschiedt kosteloos. VAN EEN GASHOUDER GEVALLEN. Naar de O. H. Crt. bericht is gistermiddag de los-arbeider J. v. d. Ster, woonachtig te IJmuiden- Oost en werkzaam bij het gemeentelijk-gasbedrijf alhier, op onverklaarbare wijze van een hoogte van vijftien meter gevallen, ten gevolge waarvan de on gelukkige onmiddellijk werd gedood. ONGEWENSCHTE KEURMEESTERS Een tuinder in het Westland kreeg dezer dagen compliment over de kwaliteit van zijn meloenen, doch hij was er niet mee ingenomen. De twee man nen, die zijn vruchten ongevraagd keurden, hadden een meloen onder de broeiramen vandaan gehaald en opgepeuzeld. Hun rapport over de kwaliteit maakten zij door uit de schillen het woord: „Lekker" op de ruit van den broeikas te formeeren. Een pro ces-verbaal der politie werd het honorarium van

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3