De Alkmaarsche kermis. Zoo staan dan Hofplein, Nieuwesloot, Paardenmarkt en Laat weer vol met „spullen" en kramerijen en zweeft over het uoed Alkmaar een gemengd odeur- tie van paling, oliebol en zure bommen. Het is weer een cacophonie van orgelmuziek, gedeeltelijk echter verdrongen door de almachtige gramophoon- versterker waarvan de reuzenstem hoog boven de menigte verkondigt, dat de musicus in het café speelt (wat zal die man moe worden langzamer hand) of „dat het wel beter zal worden." Of daar mede de inhoud van diverse kassa's wordt bedoeld, wordt er niet bij gezegd, maarin ieder geval de Heeren ondernemers van attracties en exploi tanten van cabarets, hebben hun beste beentje voorgezet, de bezoekers tot zich te trekken. DE MOTORRACES. Als inleiding tot de kermis heeft de Alkmaarsche WV. haar traditioneele motorraces gehouden, wel ke weer door udizenden bezocht zijn. Het blijft voor sportliefhebbers steeds een prachtige middag en fijnproevers" genieten doorloopend, van het fraaie, vakkundige werk, dat de rijders te zien ge ven. De uitslag geven wij Donderdag. SCHOUWBURGEN EN BIOSCOPEN HET GULDEN VLIES. „Potasch en Perlemoer." Potasch en Perlemoer, twee Joodsche compagnons in de confectiebranche hebben een Russisch vluch teling op hun kantoor genomen en helpen hem, ter- wille van Potasch dochter Irma, die Mevrouw An- drieff wenscht te worden ontvluchten, na een cautie van 20,000 dollars gesteld te hebben. De cautie schijnt verloren, als Andrieff voor den rechter commissaris moet verschijnen, en te ver heen zit, om op tijd te kunnen zijn, en de firma zal failliet gaan. Op het laatste oogenlik verschijnt de vluchte ling weer Hij krijgt Isma en de compagnons krij gen hun 20,000 dollar terug. Ziehier de inhoud. Een prul va neen stuk eigenlijk, dat een regisseur van een behoorlijke dilettantenvereeniging waar schijnlijk wel niet op zijn repertoire zou durven nemen. Een slechte recensie dus? Lees maar door, wantdaar gaat het niet over. zou Potasch zeggen, of dat nou een zéénewestuk is of niet." Prulof geen prulhet publiek valt van de eene gierbui in de andere tot het plotseling stil- geboeid zit, als zich een innig-menschelijk tooneel- tje tusschen Potasch en zijn dochter Irma afspeelt. Dat is geen vertooning meer van acteurs die typisch- joodsche zakenlui trachten uit te beeldenhet zün Potasch en Perlemoer, grossiers in damescon- fectie Daar is Cor Ruys als Potasch, en Louis de Bree als Perlemoer, de eeuwig kibbelende compag nons met hun hart van goud, voor elkaar en.... voor een ander. Gewiekste, goocheme zakenlui an ders, die er niet tegen op zien, via een aardige tee- kenares, en een lieve verkoopster een ouwen snoe per de meest onwaarschijnlijke „laatste creaties aan te smeren. Maar ook eerlijke zakenlui, die liever zich zelf uitkleeden, dan hun crediteuren een cent te kort te doen, als de krach dreigt te komen. Ziedaar Potasch en Perlemoer in hun roezemoezig zakenmilieu, waar af en toe een onguur advocaten- type de boel onveilig komt maken, een heerlijke reiziger zijn entree maakt, een colporteur voor een millionaair en een millionair voor een colporteur aangezien wordt, Potasch echtgenoote Rosie ja- loersch is op d eteekenares, die echter aan Perle moer heur hartje weggeschonken heeft.... enfin, waar allerlei dingen gebeupren, die goeden blijspel acteurs een kans geven. Dat het ding reeds meer dan 1000 maal in Nederland is opgevoerd, bewijst dat Ruys en de Bree hun kans waargenomen heb ben óók, en z ijhebben een groepje meegenomen, dat over het algemeen een gunstige uitzondering vormt, op het genre bijrolspelers, dat in den regel als lading voor de vlag van de sterren moet dienen. In de provincie althans. Zoo was Jacq. Reule DE ADVOCAAT van kwade zaken. H. Bierman, DE REIZIGER Rabiner, en Eline Pisuisse DE teekena- res, Juffrouw Goldman, om de voornaamsten te noemen. Gerard Hartkamp als Boris Andrieff was niet de begenadigde kunstenaar, die als balling een kantoorbaantje heeft moeten zoeken, maar meer een doodgewoon klerkentype, die er op betrapt wordt postzegels uit de kleine kas achterovergedrukt te hebben. Een genoegen blijft het mevrouw Gusta Chrispijn op de planken te zien, haar creatie van Rosie, Potasch vrouw was nu net precies wat het zijn moest. Pierre Myin speelde Pasinsky de ouwe snoeper. Toen hij zijn afspraakje met een van de dames gemaakt had; rilde de juffrouw achter ons hoorbaar. Commentaar verder overbodig. De overige dames en heeren slaagden er ook in, med ete werken dat deze voorstelling er een geworden Is, die men zich graag herinnert. De schouwburg was zeer goed bezet, en wij voorspellen Potasch en Perlemoer deze week, veel mazzel en broges.En daar gaat het toch over! Gr- Rievu© „De Rilt seint," De auteurs Rido en Meijer Hamel zijn dit jaar met een nieuwe revue aan de markt geko men. Waren wij reeds van te voren overtuigd door hunne vorige creaties „Hallo hierheen" en „Ren geel bandje, meneer?" iets behoorlijks te zien te krijgen, Inderdaad „De Bilt seint" mooi weer tot af en toe zeer schoon. De auteurs hebben reeds lang gebroken met het systeem, dat er een „draad" door een revue moet loopen en volgen de toonoelen zich in een bonte rij op. En dat zijn er nogal wat. En voor elck wat wils; daar zijn Henriette Davids en Sylvain Poons, de rasartisten, die met soms heel weinig middelen een gebaar, een grijns het publiek doen schateren. Ieder, die wel eens het twijfelach tig genoegen gehad heeft pogingen te moeten doen een gezelschap menschen, die met een nuch ter gezicht naar je zijn komen kijken een refrein tje mee te laten zingen, weet hoe moeilijk dit is, maar Heintje Davids verzekerde met recht, dat zij' in Alkmaar wel gauw een standbeeld zou krij gen, omdat ze in een avond een gemengd koor had opgericht. Zoodat we maar zeggen willen, dat er „Stimmung" in de zaal was van acht uur aanvang tot half twaalf einde. De revue is nergens plat of banaal, en de dialoog de „zetten" soms bijzonder geestig gevonden. Jan Blok zingt bijvoorbeeld een liedje op den algemeenen toe stand dat er wezen mag. Sylvain Poons is be halve een grappenmaker ook nog „artist" het welk bleek uit zijn bijzonder fijne creatie van het Pindamannetje. Een stel goed getrainde revue girls zorgt voor de verschillende finales, die voor geen enkele andere revue behoeven onder te doen. De kersenfinale en de exotische vogels bij voorbeeld rijn een lust voor de oogen. In deze revue is een groote plaats ons inziens zelfs een wat al te groote ingeruimd voor den dans, maar zagen wij overigens zelden zoo'n schitterend solodanspaar als Ludowsky and partner. De doo. dendans, gedanst op de bekenlde „Danse Macabre" van St. Siaens bijv. was iets bijzonders. Vooral de danseres met haar expressieve gelaatsuitdruk king gaf hier iets heel moois. De zang van het ballet was wat zwak, maar klonk overigens be schaafd. De solozangeres Sophie Köhler en Ad. Willebrand waren niet onverdienstelijk. Resu me erende een revue, die gezien mag worden en die u een paan uur in een andere wereld brengt een wereld van lach, zang en dans en een afwisse ling geeft, waan velen zeer zeker behoefte aan hebben. 1 jGr. Hier en daar op de kermis. Cabaret Kers sens. In het cabaret van den heer Kerssens op de Nieuwesloot treedt een uitmuntend gezelschap op onder leiding van Jos. de "Winter. Aardige liedjes en een gezellig praatje, en een goed stuk muziek- De zaal ziet er 'gezellig uit, en natuurlijk is de consumptie geen „kermisconsumptie" maar van beproefde kwaliteit, waardoor de heer Kerssens zich in wijde omgeving een goeden naam verworven heeft. Het zal er wel druk blijven. Cabaret Central. Herman Diederichs kan zijn geboortestad blijk baar nog niet vergeten en komt zoo de laatste jaren met een gezelschapje op de Alkmaarsche kermis in de bovenzaal van cafe Central. Diede- richs weet, dat zijn oud plaatsgenooten van hem verwachten dat hij „iets goeds" brengt en daar zorgt hij dan ook voor. Dit jaar heeft hij mee gebracht de bekende illusionist prof. Caligari die de mensehheid verstomd doet staan door vele onwaarschijnlijke dingen te presenteeren waar eein gewoon mensch met rijn petje niet bij kan. Zijn kunststukken in het geheimzinnig kablinet zijn te mooi om te verklappen. Verder is daar die sterke man Hachek genaamd, die maar liefst eventjes op het Waagplein sterker bleek te zijn dan twee auto's, die probeerden hem uit elkaar te scheuren als wijlen Balthasar Gerards door de vier paarden. Brandende sigaren en sigartten eet hij bij voorkeur. Het bekende duo Orvan brengt beschaafd werk en Dieder ichs leidt de artisten in en zingt af en toe zelf op zijn bekeni-, de wijze nog een liedje. In de benedenzaal resi deert een uitstekende band onder leiding van mevrouw In de bioscopen. De bioscopen hebben druk bezoek gehad. Gee,n wonder de een geeft nog mooier programma dan den ander. Wie van schoone zang houdt kaiu in de Harmonie terecht, waar ook Louis Noiret optreedt. Wie Maurice vereert, kan dezen Che valier d'amour in het Victoriatheater gepaste hulde brengen. Wil men griezelen, men ga de adembenemende toeren van den vliegenier des doods in het Cinema Americain aanschouwen. En natuurlijk gaan we allemaal naar mevrouw iSolser, die als Bet van de Jordaan in het ABT. haar avonturen op de Olympiade vertelt op een manier, zooals zij dat alleen verstaat. Cafe Het Zij per Wapen." Ook hier bij den heer Grinwiz op de Nieuwe sloot is het bijzonder gezellig. Een Zigeuner orkest. wérkt met bijzonder entrain een uitge breid repertoire af en de weer gerestaureerde zaal ddoet prettig aan. Bovendien heeft men hier een aardig gezicht op bet Hpfplein. We kunnen een bezoek aanbevelen. In ons blad treft u een advertentie aan van Een Museum of Panopticum een „wassenbeeldenspul" zouden we hier zeggen dat zich een standplaats gekozen heeft nabij de Groote kerk. We zijn er eens gaan kijken en trof fen een merkwaardige verzameling aan, uitbeel dende bekende figuren van vroeger en voorstel lingen van dezen tijd. In de „gruwelafdeeling" kan men aanschouwen het conterfeitsel van Goi'goeloff, den moordenaar van den president van Efrankrijk en griezelen bij het beeld van zijn terechtstelling. Ook ziet men Matuschka zijn aanslag bij Bia Torbegy plegen. Voor na tuurliefhebbers is er bovendien een inderdaad fraaie verzameling van eieren, schelpen, minera len en vlinders. De toegangsprijs is laag. Het geheel vormt iets bijzonders en aandacht trek kend. Cafs De Karseboom. Ook dit gezellige intieme restaurant, vlak te genover het stadhuis en naast ABT. heeft tijdens de kermis voor ©en attractie gezorgd. Het goede behoeft niet uit den vreemde te komen want hier zorgt de bekende Alkmaarsche piainst Jan van den Brink en zijn band voor vroolijke muziek. Het was er Zondag reeds druk en weten Jan en zijn kameraden er den gang goed in te houden. 'Ook hie ris de consumptie van de bovenste plank terwijl men er tevens een heerlijk schoteltjekan gebruiken. De prijzen zijn naar de tijden. Op ©en avond is het ondoenlijk alles „af te werken." Misschien hebben wij voor Donderdag geelgenheid nog verdere mededeelingen omtrent het Alkmaarsche feest te doen. Na onzen zwerf- tocht langs kramen en waarzegtentjes, s'toomdraai molen achtbanen, autobanen en verdere aange name zaken, rijn wij moede en mat in het beken de Restaurant Valk in een gemakkelijke stoel neergezegen. Een rustige plek om „op adem" te komen. Den volgenden keer zijn we van plan onzen inwendigen mensch te laten restauree ren bij den beer London op het Vcridranke,noor|d waar men zoo de advertentie aangeeft „„even eten" kan. Em wie de culinaire prestaties van dezen populairen Alkmaarschen restaurateur nog niet heeft getoest, raden wij aan het spoedig te doen. En vergeet u dan niet bij Doets in de Magdalenenstraat een half pondje paling mee te te nemen of wanneer u onderweg bang is nog honger te krijgen bij Hendrik Smit in de Mag dalenenstraat een gebakken vischje in te laten pakken. Inschrijvingen Handelsregister. van 22 tot en met 28 Augustus 1933. Nieuwe zaken: J. Vreeker, schilder, Landstraat 61, Alkmaar Wijzigingen fa. Pijs en Hittema, vrachtrijders, Basserweg B 13, Heerhugowaard, vennootschap onder de firma ontbonden. Bedrijf voortgezet door P. Hit Itema. Pa. J. H. Keizer, Dorpsstraat, Noord- scharwoude, boek-, courant- en handelsdrukkerij Vennootschap onder de firma ontbonden. Voort gezet door J. Keizer. Fa. Joh. Hubbeling/ Oostslootstraat 89, den Helder, schildersbedrijf. Vennootschap onder de firma ontbonden. Hajnidels zaak wordt voortgezet door een nieuwe vennoot schap. Th. van der Klei en Zpon, Luttik O.u- dorp 94, Alkmaar. Handel in uurwerken, goud en zilver en reparatieinrichting. Overgedaan aan M'. A. Idema. De Noordermarktbond, Vei lingsterrein 6, Noordscharwoude. Bestuurswijzi ging. NV. Espeditie Onderneming Van Gend en Loos Utrecht. H. W|. G. Klaassen als beheer der filiaal Alkmaar ontslagen. Benoemd tot be heerder J. B. Dekker. Fa. P. Blaauw en Zpon JRitisevoort 37, Alkmaar winkelier en grossier in sigaren, sigaretten en tabak. Filiaal gevestigd Alkmaar, Langestraat '98. Land» en Tuinbouw PRACTISCHE WENKEN. Onder de talrijke plagen waarmede men. bij het teelen van kool rekening te houden heeft, behoort, vooral in droge tijden, de koolrupsenplaag. Vooral „onder de huizen" dus in de buurt van de dorpen, kan men koolakkers zien, die totaal kaalge vreten worden. In de koolrups hebben wij een van de vele voorbeelden van het eigenaardige verschijn sel in de. natuur, dat insecten in sommige van de gedaanteverwisselingen van hun bestaan nuttig en in weer andere schadelijk kunnen zijn. Toch, hoewel wij, in den groven tuinbouw het ons niet altijd bewust zijn, de vlinders kunnen nuttige dieren geacht worden omdat ze in vele gevallen niet gemist kunnen worden bij de bestuiving; scha delijk zijn de vlinders echter in geen enkel geval. Ook zou men kunnen zeggen dat ze bijdragen tot het geven van een vroolijk uiterlijk aan het land schap. De rups daarentegen zal niemand mooi vinden en schadelijk is ze, door haar vraatzucht, zeker. De dames zullen ze zelfs griezelig vinden. Het bestrijden van koolrupsen kan soms zeer zeker noodig en uitvoerbaar geacht worden. Omtrent het gebruik vaneen of ander bestrijdingsmiddel be staat nog veel meeningsverschil omdat ze niet alle afdoende zijn en ook, omdat ze niet altijd goedkoop FEUILLETON „Binnen weinige dagen", gaf Plösznitz kort ten antwoord. „Dan bezoekt u mij voor dientijd nog wel eens," zeide Niemitz. „U moet mijn dochter Dora toch nog eens zien, het zal ook haar verheugen, waar ik haar zooveel van. mijn vriend, kapitein v. Plösznitz, heb verteld." „Hebtt u haar ook vereld. welke diensten ik u reeds bewezen heb?" vroeg Plösznitz lachend. „U moet toch immers schertsen," merkte Niemitz lachend op. „Wat heeft nu een jong meisje verstand van zaken? Zij zou dit eveneens verkeerd beoordee- len als zoo vele menschen dit doen." Op de meest vriendelijke, dienstwaardige wijze begeleidde de apotheker den kapitein tot de huis deur en herhaalde op nieuw: „Beste Plösznitz, ik reken er op, dat u mij weder spoedig komt bezoe ken." Toen hij in de kamer was teruggekeerd en de deur had gesloten, scheen zijn gansche wezen als met één slag veranderd te zijn. De lachende trek op zijn gelaat was verdwenen, zijn wenkbrauwen had den zich donker samengetrokken, de vast op elkan der geperste lippen verrieden een hardheid zonder medelijden. Dreigend hief hij de vuist op tegen den vertrokken persoon, want hij zag den kapitein als zijn vijand aan, hij haatte hem, omdat deze hem in alle opzichten kende en ingewijd was in de gehei men zijnér financieele zaken, hetgeen beteekende, dat Plösenitz hem voor een woekeraar hield. Had hij den kapitein kunnen vernietigen, hij zou geen oogenblik gedraald hebben daartoe oevr te gaan, want hij was er van overtuigd, dat dezelve slechts zoolang zou zwijgen, als zijn eigen voordeel dit vorderde, en hij zag vooruit, dat dit zwijgen hem nog menig offer zou kosten. genoeg zijn. Verder is het niet altijd even gemakke lijk de rupsen goedi te raken. In het verslag van den Plantenziektenkundigën Dienst van hte jaar 1928 wordt melding gemaakt van het gebruik, door een correspondent van een oplossing van ongeveer 1 op 1000 bleekpoeder in water. De resultaten waren volgens genoemden proefnemer schitterend. Dit is zeker te probeeren, omdat het ook een goedkoop en gemakkelijk te ver krijgen middel is. Een ander goedkoop middel dat aanbevolen wordt is een oplossing in water van 1,5 procent keukenzout, dus 1,5 kilogram keukenzout per 100 liter water. De andere bekende middelen zijn in vele gevallen te duur in het grootgebruik. Voor ie mand, die een klein tuintje achter het huis heeft willen we echter nog opmerken, dat een sterke nicotineoplossing ook wel goede resultaten geeft en ook enkele stuifmidddelen bv. kiezelfluornatrium geeft goede uitkomsten; een voordeel van, een stuif- middel boven een spuitmiddel is, dat een stuifmid- del gemakkelijker in alle hoekjes dringt. Tenslotte willlen we, hoewel velen dat weten moe ten, toch nog melding maken van een natuurlijke vijand van de koolrups, nl. de sluipwesp die para siteert in de koolrups. Op het oogenblik ziet men op beschutte plaatsen vooral tegen muren en schuttingen, zelfs in kamers tegen het behang rupsen kruipen, die erg traag zijn. Laat men zulk een rups een tijdje zitten dan blijkt ze na verloop van een paar dagen dood te zijn en rondom het kadaver ziet men een hoopje gele, ongeveer 2 mm. lange cocons verschijnen. Velen zien die cocons voor eieren van de koolrups aan. Dit zijn echter cocons van een zeer klein wespje dat haar eieren in de rups legt. Uit die eieren ko men larf j es die in het lichaam van de rups leven en die rups moet sterven, oodra de rups gestorven is komen de larfjes uit het rupsenlijf en verpoppen zich. Dit is zeer in het kort de gang van zaken. Deze sluipwesp nu is voor ons van groot nut, want groot is het aantal rupsen dat hierdoor ten gronde gaat. De cocons moet men dus niet wegdoen, doch sparen. De ambtenaar bij den Plantenziektenkundi- gen Dienst, VAN HERWIJNEN. Sint Pancras. Nieuwstijdingen HET ALPENDRAMA. Deelden wij Zaterdag reeds een en ander mede omtrent een vermoedelijk drama in de Alpen, thans is dit vermoeden een droevige werkelijkheid gewor den. De Italiaansche hulpexpeditie vond eerst de lijken van twee der mannen die toen de overigen reeds den strijd hadden opgegeven verder waren getrokken en er blijkbaar in geslaagd waren een schuilhut en voedsel te vinden. Zij hebben toen zichzelf opgeofferd en zijn weer teurggegaan, om ook hun overige vijf kameraden te redden. Halfweg zijn ze echter uitgeput neergezonken. De hulpexpe ditie vond' een eind verder de lijken van de vijf Alpinisten, die reeds eerder overleden moeten zijn. DE GEESTELIJKE EN DE STRANDPYAMA'S. In de kerk van St. Kriz te Gruz nabij Dubrovnik ontstond groote beroering toen een geestelijke de al taartreden beklom en met zijn vinger naar twee Duitsche meisjes wijzend die in strandpyama waren gekleed uitriep: „Verlaat terstond de kerk. kleedt u eerst behoor lijk en kom dan in de kerk.' Daar de meisjes hem niet verstonden liep de gees telijke op haar toe uitroepend: „Verlaat terstond de kerk of ik zal u er uit zetten." Toen de omstanders de meisjes duidelijk maakten wat de geestelijke bedoelde, verlieten zij terstond het godshuis. De kerk van St. Griz is een bezienswaardigheid van de streek en wordt bezichtigd dodor vreem delingen die in badplaatsen aa de Dalmatische kust logeeren. MEDEDEELING. Wij moeten onze feuilletoninteressenten van daag teleurstellen. Hoewel de copy, die ons uit Alkmaar gezonden wordt. OP TIJD gepost is, en nog wel met extravermelding, hebben, wij deze niet ontvangen. Er schijnen op het postkantoor in Alkmaar wel eenige „lekken" te zijn, want ondanks klachten komen deze, voor ons zeer onaangename geschiedenissen méér voor. VI. Horst had in het huis zijns vaders gelukkige dagen doorgebracht. Niet de geringste wanklank had de goede stemming verbroken. De predikant had het innige verkeer met Horst en zijn dochter zwijgend geduld, aangezien hij hoopte, dat de jaren, in welke Horst op reis was, in het hart van zijn kind eenige rust zouden brengen en wellicht verandering. Over den kapitein had Horst noch met Ebers noch met zijn vader gesproken, de naam van dezen was nim mer genoemd en Horst meende daaruit te mogen afleiden, dat de invloed' van dezen man op zijn vader aan het tanen was. De baron had zich tegenover zijn zoon met in spanning van alle krachten weten te beheerschen, wel was het hem reeds den tweeden dag pijnlijk geweest, zich op een dergelijke wijze te moeten bedwingen, dat de verhouding tusschen hem en rijn zoon hartelijk bleef, maar, niettegenstaande hij zich bovendien op vreeselijke wijze had verveeld, had hij zichzelf weten te overwinnen en het was hem ge lukt. Hij was vriendelijk en voorkomend geweest tegen Horst, maar in werkelijkheid was hij hem geen schrede nader getreden. Des te verheugde hij zich, dat de kapitein wederom terug was gekomen. Het vroolijke, dolzinnige leven begon opnieuw. Sinds lange jaren had de baron niet over zooveel kapitaal kunnen beschikken en wierp het geld thans met volle handen weg, Nieuwe rijpaarden werden gekocht, drinkgelagen volgden op drinkgelagen en dan werd er tot den morgen gedronken en gespeeld. De kapitein zorgde er wel voor, dat de baron niet tot bezinning kwam, want hem behaagde dit krank zinnige leven des te meer, waar hij steeds bij het spel een gelukkige winnaar was. Na enkele weken zond Niemitz den baron eene aanmaning, doch deze wierp dezelve in een hoek der groote zaal. Hij wasc aan dergelijke brieven maar al te zeer gewend en verstond de kunst rich daarover heen te zetten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4