ir De Vierbond DE KARSEDO0M ^Nieuwsblad v. Holl.Noorderkwartier No 103 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1933 42e Jaargang limn: firma I. H. ItlZER - .fiedactepf 1.1. IFIZtR. - guree! iWscMt. Binnenlandsch Overzicht Vacantie-Film KUNKERT - Fotograaf - Fotohandel - Alkmaar naarj RUSSISCHE BARITON TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 NIEUWE DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAQ DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprjjs: - per S maanden ƒ1.15. AD VERTENTIEN Fan 16 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Koersverandering in onze handels politiek? Wijziging van de crisis- invoerwet, invoering van graanrechten. De toestand van onzen landbouw. Het dezer dagen ingediende wetsontwerp tot wij ziging van de Crisis Invoerwet beoogt de invoering van een nieuw systeem va contingenteering. Het voorstel houdt in hoofdzaak in de toelating van kleiner algemeene invoercontingenten, met daar naast bijzondere invoercontingenten, toe te staan aan landen, die bereid zijn onze export te bevor deren. De contingenten krijgen dus in de toekomst het karakter van wat men zou kunnen noemen onderhandelingscontingenten. Voorop staat hierbij, dat het er in de allereerste plaats om te doen is onzen uitvoer te vergrooten en zoodoende de werk loosheid te doen afnemen. De maatregel beoogt dus in geen geval autarkie. Alles is erop gericht een vereffening tusschen in- en uitvoer te bewerkstel ligen, een handelspolitiek dus, welke gegrondvest is op het beginsel der wederkeerigheid van import en export. Dit nieuwe systeem is echter eerst dan een belangrijke stap vooruit, als oê bestaande methode van de z.g. meestbegunstiging wordt opgeruimd. Veel kans bestaat hier evenwel niet op. Immers minister Verschuur zegt in de toelichting, dat het voorstel niet in strijd is met de verplichtingen, welke zijn vastgelegd in ons internationale verdragencomplex. Dit heeft men ook gezegd bij de totstandkoming van de overeenkomst van Ouchy. Maar Engeland was het daar toen niet mee eens. Ongetwijfeld zullen nu weer een of meer landen verklaren: gij handelt in strijd met onze afspraak, verleen mij dus ook de voordeelen, die gij een derde toestaat. In dat geval zal er natuurlijk geen sprake zijn van eenige con tra-prestatie, zoodat we nog verder van huis zijn. Er zal daarom wel niets anders opzitten de meest begunstigingsmethode maar over boord te gooien Een dergelijke maatregel wordt bovendien gerecht vaardigd door het feit, dat vele landen op slink- sche wijze aan hun verplichtingen daaruit voort vloeiend toch wel wisten te ontkomen. Wij denken aan het boterdrama met Duitschland. De regeering, die reeds bij voorbaat in de regee- ringsverklaring te kennen heeft gegeven niet on wrikbaar te zullen vasthouden aan de tot dusver gevolgde methoden, zal, nu zij door den nood ge dwongen wordt, wellicht een nieuwe weg inslaan Dit wetsontwerp is een der eerste belangrijke stap pen kan het althans zijn. Indien men naast Ouchy en naast dit nieuwe contingentensysteem de oude methode laat bestaan, is de nieuwe maatregel niet veel meer dan een slag in de lucht. Een nog veel belangrijker zaak dan bovengenoem de voorstel is wel het besluit tot invoering van een graanmonpolie gevolgd door dat tot de instelling van een fruitmonopolie Daar zit meer aan vast, dan men bij oppervlakkige beschouwing zou willen gelooven. o Wat is er eigenlijk aan de hand. Daartoe gemachtigd door de onlangs tot standge- komen landbouwcrisiswet is een graanmonopolie (en een fruitmonopolie) ingesteld annex graancentrale. De invoer van granen en fruit is nu gecentraliseerd loopt over één schijf. De centrale is tevens belast met het heffen an invoerrechten op granen. De gelden moeten dienen voor de financiering van dit lichaam en voorts zul len zij ten goede komen aan de binnenlandsche verbouwers van graan. Hiermede zijr dus niet meer of minder dan graan rechten in ons land ingevoerd, zonder er het parle ment in te kennen. Wat zal het gevolg hiervan zijn? Natuurlijk dat in de eerste plaats het brood duurder wordt. Her innert men zich den strijd die nu een eeuw gele den In Egneland werd gevoerd tusschen de indus trie en den landbouw? De agrariërs wilden de graan rechten behouden, immers de landbouw werd er door beschermd, vooral tegen het binnendringen van het goedkoope Russische graan. De fabrikanten hadden er echter alle belang bij om die graanrech ten opgeheven te krijgen. Immers goedkoop, graan, goedkoop brood, goedkooploon. Zij hebben dien strijd toen gewonnen. Ook in andere landen is hevig om do graanrechten gevochten. Steeds stond op het spel: protectionisme of vrijhandel. Dat nu, zonder slag of stoot hier te lande graan rechten zijn ingevoerd, is een zeer bedenkelijk ver schijnsel, afgescheiden nog, van de wijze waarop deze maatregel tot stand is gekomen. We zitten nu dus met onze graanrechten opge scheept. De levensstandaard zal nu omhoog gaan. De industrie' zal dus ook wel om bescherming gaan roepen. Het einde is niet te overzien Inmiddels klinken stemmen van protest. De ver- eeniging van handelaren in granen, kunstmest en reevoeder ziet in de graanrechten een begin van autarkie. De Nederlandsche Federatie van Pluim- veebedrijfhouders wijst op de hoogere kosten, die de rechten op voedergranen beteekenen voor de eier- productie. De bond van Kaasproducenten klagen ook al over de verhooging van de productiekosten en vragen onmiddellijke voorzieningen om het hun mogelijk te maken deze te dragen. De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond en de Hollandsche Maat schappij van Landbouw mengen zich in het koor der protesteerenden. Speciaal wordt gewezen op de hoogere kosten voor de varkenshouders. Van de zijde der Friesche Maatschappij voor Landbouw wijst men reeds erop, dat het noodig zal zijn ver andering te brengen in de verhouding tusschen boter en margarine en dringt men aan op invoerbe- lemmering van buitenlandsche vleesch. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, als vertegenwoordi gers der industrie, eischt, dat deze vertegenwoordi gers worden toegelaten in de landbouwcrisiscom missie. (Zie bovenstaande opmerking over de indus- trieele bescherming.) De soc. dein. dagbladen zijn zelfs van meening, dat sinds vijftien jaar, sinds de instelling van alge meen kiesrecht en achturen wet, zulk een belangrijk Politiek besluit niet is afgekondigd. Wij nemen aan dat de kamer nog een flink woord je over een en ander zal meerspreken en dat het besluit nog heel watvoeten in de aarde zal hebben. Het onlangs verschenen verslag der staatscommis sie—Ebels geeft een treurig beeld van den nood toestand in den landbouw welke nog steeds voort duurt en waarvooi nog geenerlei uitzicht op ver betering schijnt te bestaan. De commissie constateerde, dat toen de crisis in 1929 intrad, de landbouw, welke ernstig door de vorige crisis had geleden, weinig weerstandsvermo gen meer had. In het eerste crisisjaar liep het nogal los, ook omdat de veehouderij nog behoorlijk winst afwierp. In het oogstjaar 1930—1931 bedroeg het on dernemingsverlies gemiddeld 67 per ha. een bedrag dat het dubbele van het verlies in het slechtste jaar der vorige crisis beteekende. Het jaar daarop steeg het verlies tot 85 en nog een jaar later zag het er nog slechter uit, ondanks de genomen maatregelen. De commissie constateert dan. dat de voornaamste oorzaak van de wanver- huoding tusschen kosten en prijzen waardoor met groot verlies gewerkt wordt, gelegen is in de prijs daling op de wereldmarkt. Hoewel de loonen zijn gedaald en van hoegenaamd geen invloed zijn op de verhouding bovengenoemd en de productieprij zen zeer diep zijn gezonken zijn de grondprijze nog altijd vrij hoog. De commissi eis niet tot eenog positief resultaat gekomen. Zij weet niet of bij verbetering van den economischen toestand hte verloren terrein kan wor den herwonnen. Zij adviseert den uitvoer door steun gaande te houden. De vraag of rationalisatie en verdere loonsdaling een handje kunnen helpen is volgens de commissie evenmin te', beantwoorden Het is alles volslagen hopeloos. Misschien dat de allernieuwste regeeringsmaatre- gelen eenige verlichting brengen. De Vierbond hield jl. Maandag een vergadering in het Landbouwhuis te Alkmaar. Vertegenwoordigd waren de veilingen te Broek op Langendijk, Noordscharwoude, Warmenhuizen en Obdam. Daar de vergadering is belegd op verzoek van den Noordermarktbond, fungeert de heer J. Ootjers als voorzitter. De voorzitter opent de vergadering met eenige woorden van verwelkoming. De secretaris, de heer P. Klant leest de notulen van de vorige vergaedring, welke onder dankzeg ging van den voorzitter worden goedgekeurd. De voorzitter stelt thans het eenige punt der agenda aan de orde, namelijk te trachten een betere aanvoerregeling aan onze markten te verkrijgen, speciaal van de bewaarkool. De voorzitter bespreekt uitvoerig de moeilijkheden welke bij het veilen der bewaarkool zijn ontstaan. Een bepaald voorstel namens den Noordermarkt bond kan hij niet doen. Wel kan hij mededeelen, dat de Noordermarktbond reeds enkele malen met succes regelend is opgetreden door op dagen van te groote aanvoer een gedeelte van den aanvoer niet te veilen en tot den volgenden dag te laten liggen. De voorzitter geeft thans het woord aan de ver gadering, waarna een breedvoerige discussie ontstaat en verschillende mogelijkheden tot verbetering on der de oogen worden gezien. Het algemeen oordeel blijkt te zijn, dat aan het tegenwoordige systeem van veilen der bewaarkool gebreken kleven welke moeten worden ondervan gen. Geconstateerd wordt dat het vooral in de tegen woordige omstandigheden noodzakelijk is, dat aan de vraag te allen tijde moet worden voldaan. Hier voor zullen door de veilingen maatregelen moeten worden getroffen, anders kan men verwachten, dat de regeering zal ingrijpen. Tenslotte wordt besloten, aan de nader vast te stellen vergadering voor te stellen: 1. dat de veilingleider ingeval van een z.i. te groote aanvoer het recht heeft een gedeelte van den aanvoer niet te veilen en tot den volgenden dag te laten liggen. 2. dat de veilingleider ingeval van een te geringe aanvoer vergunning voor onderhandschen ver koop kan geven voor zooveel met de behoefte overeenkomt. Mochten de leden met het laatste voorstel tot af gifte van vergunningbonnen voor onderhandschen verkoop niet accoord gaan, hetgeen gezien de anti pathie van velen tegen dit stelsel mogelijk is, dan zal worden voorgesteld, dat het tekort door de le den op de beurt op bestelling verplicht moet worden geleverd. De Noordermarktbond stelt thans voor een verga dering uit te schrijven, waarin bovenvermelde voor stellen besproken kunnen worden en waarbij be halve de volledige marktbesturen ook de besturen van de aangesloten tuinbouwvereenigingen worden uitgenood igd. Dit laatste stuit op bezwaren van de andere ver- eenigingen. Deze meenen, dat de vergadering, waar in dan ongeveer 200 personen worden verwacht, te groot wordt. Indien de bestuursleden het noodig achten met de besturen van de tuinbouwvereenigin gen te vergaderen kunnen zij dit vooraf doen. Besloten wordt dus een vergadering uit te schrij ven waarop alleen de bestuursleden van de bij den Vierbond aan gesloten veilingsvereenigingen en het bestuur van de vereeniging de ..Koophandel" zullen worden uitgenoodigd. Deze vergadering zal worden gehouden op Maandag 25 September a.s. Nog wordt besloen da mededeelingen welke voor de leden van de vier veilingen van gelijk belang zijn voertaar door den secretaris van den vierbond bij advertentie bekend zullen worden gemaakt. Hierna sluiting. Als agent van de .Bevrachtingscommissie „U" ze tel Alkmaar (Oudegracht 182) werd benoemd de hr. M. SCHUTTE, Verdronkenoord 21, Telefoon 171. Daar alle schippers en verladers er blijkbaar nog niet mede bekend zijn, dat na het inwerking treden n Film, rnet oniwikkelen(ïng) afdrukking 95 Verg roof ingen wan Uw film of platen 18x24 c.m. formaat 60 ct 13 x 18 c.m. formaat 30 cent. Langestraat 93 - Telefoon 302 HET GEZELLIGSTE ZITJE TE ALKMAAR IS NOG STEEDS CAFE-RESTAURANT in de Langestraat recht t.o. het Stadhuis Het aangewezen adres voor VERFRISSCHENDE DRANKEN EXTRA VERZORGDE SPIJZEN MATIGE PRIJZEN Tijdens de Kermis vroolijke ENSEMBLE JAN VAN DEN door BRINK Als extra attractieDe beroemde met zijn origineele Russische zang en dans van de Wet van den 5 Mei 1933 (Stbld. 251) het geen op 7 September a.s. wordt verwacht elk vervoer van goederen per vaartuig tusschen binnen het Rijk gelegen plaatsen slechts dan zal mogen geschieden wanneer daarvoor een vergunning of ontheffing is verleend worden alle schippers, die terzake nog geen aanvrage tot de Bevrachtingscom- missie hebben gericht, in hun eigen belang aangera den dit spoedig te doen. Zij, die nadere bijzonderheden omtrent de nieuwe wettelijke regeling van de evenredige vrachtver- deeli'ng in de Binnenvaart wenschen, doen verstan dig bij de Bev|rachtingscommissie een lieddraad aan te schaffen. Een boekje met alle gegevens van 78 bldz. druks is voor tien cents bij alle Bevrach tingscommissies verkrijgbaar. HET SANEERINGSPLAN. Het Bestuur van den Neutralen bond heeft het volgende aan de afdeelingen geschreven: De laatste datum voor bloembolleninlevering is door de Nederlandsche Bloembollenkweekers cventrale gesteld op Donderdag 31 Augustus en Vrijdag 1 September. Wij kunnen op het oogenblik niet anders doen, dan den leden die nog niet ingeleverd hebben adivseeren dit op één der datums te doen. Organisatorisch is er niets meer te bereiken gezien naast andere, ook vele onzer leden al hebben ingeleverd, naast het gevraagde lever baar, het geheele kwantum plantgoed. Alleen door zich te houden aan het advies van uwe organisatie, zou er mogelijk wat te bereiken geweest zijn, doch nu vele hun gang gegaan zijn, is het voor ons niet mogelijk en heeft het ook geen zin meer om te adviseeren een afwachtende houding aan te nemen. Dus laat de organisatie het saneeringsplan los en staat elk vrij, om in deze te handelen wat hem het beste lijkt, dit laatste voor hen, die achter het bestuur stonden. Wel willen we nog adviseeren aan hen, die door omstandigheden een misgewas hadden, dus niet meer leverbaar hebben kunnen ver- koopen dan 175 stuks van de vroege en 195 van de Darwin, dus per R. R. niet meer ge teeld hebben om i\jet meer plantgoed in te leveren dan, dat men overhuod om 80 pro cent vroege of 65 procent darwin te beplan ten voor oogstjaar 1934. En dat deze voor zoover nog niet gedaan, hiervan bericht sturen naar de Kweekers centrale. Nieuwstijdingen DE LUTINETOREN. Na grondig onderzoek is komen vast te staan, dat de Lutinetoren niet vernield is door misdadige handen, maar dat wellicht een constructiefout oor zaak is geworden dat de kracht van de golven de schade heeft aangebracht. OUD-MINISTER OVERLEDEN. Dinsdagmorgen is in den Haag na langdurige ongesteldheid overleden mr. Hendrik van der Vegte oud-minister van Waterstaat en oud-lid van Ged. Staten van Overijsel. EEN MERKWAARDIGHEID Wij lezen in de Tel. dat een visscher in Krimpen aan de Lek een witten paling heeft gevangen. Het dier is aan de Rotterdamsche diergaarde geschonken. DE DROGE ZOMER. Nabij Maasbommel bestaat door den abnormaal lagen waterstand van de rivier een groot gebrek aan drinkwater voor het vee. De slooten zijn droog In verschillende weilanden hebben de boeren pom pen geslagen om te trachten op deze wijze het vee in de weide te kunnen houden. AUTO-ONGEVAL. Nabij Middelburg is een 20-jarig meisje met haar fiets onder een auto geraakt en onmiddellijk ge dood. EEN OUDE SNOEPER. Aan het bureau Warmoesstraat te Amsterdam vervoegde zich dezer dagen een 79-jarig man, die de mededeeling deed, dat hij in den omtrek van den Zeedijk beroofd was van een bedrag van ongeveer honderd gulden. Eenige agenten gingen met hem mede doch de man die lichtelijk beneveld was, kon het huis waar het misdrijf was gebeurd niet meer terugvinden. Hij had eenigen tijd in de rijkswerk inrichting te Veenhuizen doorgebracht en was pas onslagen. Zijn uitgaanskas ten bedrage van 90 gul den is met dit avontuur geheel verspeeld. Hbld. EEN VRIENDELIJKE DIEF. Een veehouder te Friesche Palen kwam des mor gens tot de ontdekking dat een ongenoode gast een bezoek aan zijn boomgaard had gebracht. Tal van appelboomen warden leeggehaald. Deze eer ste verrassing was hoogst onaangenaam maar de tweede was beter. Toen de man namelijk zijn boom gaard doorwandelde omde schade op te nemen vond hij tot zijn prettige verbazing een portefeuille waarin zich behalve een bedrag van 25 gulden eenige brie ven bevonden, waarop het daers van den dader tsond. Deze was dan ook spoedig gevonden. De justitie zal thans een appeltje met hem gaan schil len. TE GEREDEN. Dinsdagmiddag te ongeveer halfzes is op den Fruit weg nabij de Wouwermanstraat de 23-jarige L. W. de J., toen hij op een motorrijwiel proeven van snel rijden wilde afleggen, zoodanig tegen een paal van de verlichting gereden, dat hij op slag werd gedood. Het slachtoffer was gehuwd, zijn lijk is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Buitenland LYNCHPARTIJ IN BELGRADO. Op de jaarmarkt te Varvarin in het Moravadal heeft een woedende menigte drie zigeuners gelyncht die zooals later bleek volkomen onschuldig waren. Een boer beschuldigde een zigeuner een mooi blind meisje van zeven jaar, dat hij bij zich had. geroofd te hebben en meende'het kind als van zijn zuster te herkennen. De zigeuner en de zigeunerin, die volhield de moeder te zijn, werden door gendar mes naar het politiebureau geleid om gehoord te worden maar een opgezweepte volksmenigte drong het bureau binnen en steenigde de ongelukkigen letterlijk dood. Ook een vriendin van de zigeunerin werd vermoord, waarna de razende boeren het ge heele kamp, in de nabijheid van de stad vernielden Naderhand bleek de gedoode vrouw onschuldig te zijn, en de moeder van het blinde meisje, dat hui lend naar haar liep te zoeken HET PROCES VAN DER LUBBR Naar verluidt zou de bekende strafpleiter Francois Pauwels aangezocht zijn Marinus van der Lubbe te verdedigen. Hij zou zich reeds met de Duitsche autoriteiten in verbinding hebben gesteld. Uit Parijs wordt bericht, dat de politie er in is geslaagd de 18-jarige Vioilette Nozieres die getracht heeft haar ouders door vergiftiging om het leven te brengen te arresteeren. Zooals reeds is gemeld is haar vader aan de gevolgen der vergiftiging overle den terwijl de moeder nog in een ziekenhuis ver pleegd wordt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1