Nieuwsblad v. Holl.Noorderkwartier No 105 DINSDAG 2 SEPTEMBER 1933 42e Jaarsran llitoa»: Firma I. H. KEIZER - Jidacteor 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwouds. Plaatselijk Nieuws Binnenland. Buitenland ^ieuwsiijdingsn TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 NIEUWE n L4HGED1JKËK DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprljs: per 1 maanden /L15. ADVERTENTIEN Van 1—5 regela 75 cent; elke rexel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Zuidsiiiaiwouib. Zondag was het, zooals reeds eerder door ons werd gemeld, voor de drukkerij Bouman in deze gemeente een herdenkingsdag, daar het toen 25 jaar geleden was, dat hij zich hie rlvestigde.» Hftt heugelijk feit werd in familiekring her dacht, maar begrijpelijkerwijze heeft het hem toch niet aan belangstelling ontbroken. De fe licitaties kwamen van verschillende zijden bin nen, terwijl de heer Bouman ook persoonlijke fe licitaties in ontvangst had te nemen. Van familie vrienden en bekenden, zoowel van vroegere per soneelsleden als van collegas, mocht de jubilaris blijken van belangstelling ontvangen. Vele kaar tjes,, telegrammen en telefoontjes kwamen bin nen, terwijl hem tevens ©enige bloemstukken werden geschonken. iSnt Pancras. Naar men ons mededeelde hoopt de gymna- si "kvereeniging Sport Staalt Spieren in de maand November a.s. 'haar tienjarig bestaan te herdenken. r Het bestuur meende dat ditfeit niet onop gemerkt mocht worden voorbijgegaan. Gmstfeeks 13 November zal voor de jonge leien éen projectieavond worden gegeven. Eepa reeds gevormde feestcommissie heeft in haar programma opgenomen om op 15, 16 en 17 November een bazar te houden in de zaal van den heer J. Bouwstra. Ook zal een verloting worden georganiseerd. Aan de begunstigers der vereeniging zal wor den gevraagd om iets voor de bazar te maken of een voorwerp af te staan, wat mede kan dienen voor de verloting. üp veler medewerking wordt gehoopt, om dit jubileum tot een succes te doen worden tot bloei der vereeniging. Gudkaxspel. De bazar van Hercules en Hygica. In de bazar die door de gymnastiekverenigin gen Hercules en Hygiea wordt georganiseerd ten bate van genoemde verenigingen en van de cri- siseomite's van Oudkarspel en Noordscharwoude begint, reeds teekening te komen en belooft dan ook werkelijk weer iets goeds te worden. Van verschiHende groote firma's waren toezeg gingen binnengekomen, terwijl ook reeds verschil lende mooie gaven van particulieren aanwezig zijn. Natuurlijk is nog lang niet alles binnen, maar wel weten wij dat menig meisje aan het werk is of haar werk reeds heeft volbracht, daar mede daadwerkelijk haar steun ver kenende aan het welslagen van deze bazar. Men volgé dit goede voorbeeld bqt gaat voor een goed doel. - Nttordscharwoud©. De Floraliatentoonstelling. Morgen is het de dag waarop de Floraliaten- tconstelling, waarvoor gisteren en vandaag, de planten, bloemen, bouquetten, bloemenmanden, fruit enz,, werden en worden ingeleverd, door het damescomité uit de vereeniging W.O.L. georga- seerd, zal worden geopend. De groote zaal van Concordia is weer in een ware bloemhof herschapen en menigeen zal er morgen en Donderdag toeven om van de kinde ren Flora te genieten. Morgenavond zingt de zangvereenigiug Cres cendo ter opluistering ©enige liederen. Wij twijfelen er niet aan of de volijverige ïia/- mes zullen ook nu weder het welverdiende en; eeöegü© succes boeken. Ben geschil in de Cr. gerief, kerk. De mciening van ds. Berkhoff. Naar aanleiding van hetgeen prof. J. J. v.d. Schuit in het Chr. Ger. weekblad „De Wekker" schreef aan het adres van ds. A. M. Berkhoff uit Sneek, wiens leer ingen inzake het Duizend jarig Rijk de Chr. Ger. kerk morgen in buiten gewone Génerale Synode bijeenbrengen, heeft deze predikant een scherpen open brief, nog vlak 'voor het bijeenkomen der synode aan den hoog leeraar gericht. Ds. Berkhoff'schrijft o.m.: ,>Ja, inderaadd zal het 5 September gaan'over het fundament der kerk. Nochtans spreken wij het hier nog eenmaal uit „de kerk is niet rijp voor deze prinioipieele beslissing." Als zij het toch doet overeenkomstig het rapport van depu- taten, dan is dit, oordeelt ds. Bj., „een met het geweld der meerderheid laten zegevieren van eetn bepaalde exegese, .over een gedeelte van de Hei lige Schrift. Ja, ik heb de Chr. geref. kerk lief en wil haa rdienaar blijven. Maar..... alleen, als ik voor en boven alles naar mijn lastbrief- luidt, dienaar van mijn Koning en Ziender blijven kan. Als zij ieder mag het weten een prin- cipieele uitspraak doet in den zin van het rap port dan kan ik haar dienaar niet meer blijven^ omdat ik haar dan niet langer kan blijven er kennen voor de zuiverste openbaring van het lichaam van Christus. Dan ligt de schuld niet bij mij, maar bij haar." Ds. Berkhoff besluit met, het uitspreken van den wensch, dat God de Chr. Ger. kerk voor het aannemen van dit rapport moge bewaren. Met groote spanning wordt in Chr. geref. kringen inzake de leer van het Duizendjarig rijk volgens welke Christus nog eenmaal op aarde zal Ijpmen tot het stichten van een rijk, waar in gedurende duizend jaar vredie zal beerschen tegemoet gezien. Deze kwestie heeft thans heftige beroering teweeggebracht. Reeds op de synode van 1931 kwam deze zaak aan de orde. .Men besloot toen het gevoelen van ds. Berk hoff voor diens eigen rekening te laten inaag verklaarde dat de leer van het Duizendjarig rijk niet de leer van de chr. geref. kerk As. Het pro 'pageeren van zijn gevoelens werd ds. Berkhoff evenwel verboden. Nu deze echter hiermede voortging en allerwegen lezingen hield en oomi- te's oprichtte werd een samenspreking gehouden en daarna besloten dg berken in synode te .doen bijeenkomen. In verschillende plaatsen circuleeren lijsten, waarop handteekeningen worden verzameld ten einde een beroep te doen op de Synode om ite trachten ds. Berkhoff alsnog voor de chr. geref. kerk te behouden. CRISIS-AARDAPPELBESLUIT. Dl het Staatsblad is verschenen het z.g. crisis- aardappelbesluit 1933 I. Dit besluit Ijepaalt, dat voor het tijdvak aanvangend met den dag van inwer kingtreding van dit besluit (twee dagen na de af kondiging) en eindigende op 1 Juli 1934, het vervoer van aardappelen slechts is toegestaan indien dit geschiedt krachtens schriftelijke vergunning van een door den minister van Economische Zaken aan te wijzen crisis-organisatie, behoudens het vervoer voer van een hoeveelheid van ten hoogste 10 Kg„ kennelijk bestemd voor de consumptie van een persoon of van een gezin. De organisatie hier be doeld is blijkens een ander besluit de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. Het K.B. bevat verder nog eenige bepalingen om trent de statuten van de crisisorganisatie, waaruit blijkt dat de schriftelijke vergunningen alleen kun nen worden afgegeven aan erkende handelaren, en wel tegen betaling van een door den minister telkens voor een door hem te bepalen tijdvak vast te stel len bedrag naar gelang van de hoeveelheid en de kwaliteit der aardappelen. De betaling moet geschie den aan een of meer door den minister als verte genwoordigster van het crisisfonds aan te wijzen crisisorganisatie. VER. STATEN. FORD GEBOYCOT. Nu Ford nog steeds weigert de arbeidscode te on derteekenen, hebben twee gouverneurs resp. die van Maine en Pensylvania besloten voor hunne Staten geen Fordautomobielen te koopen. Ford heeft nog tot Dinsdag den tijd te teekenen. ITALIAANSCH VLIEGER OMGEKOMEN. Uit New York bericht United Press, aan de Tel. dat de Italiaansche vlieger, markies de Pinado, om het leven gekomen is bij een poging tot een non- stopvlucht naar Engeland. Enkele oogenblikken na de start stortte het toestel brandend neer. De piloot bleek uit het vliegtuig gesprongen te zijn en meende men aanvankelijk dat hij slechts verwondingen had opgeloopen. Hij bleek echter overleden te zijn. DE ORKAAN OP CUBA Onofficieel wordt het aantal personen, dat bij den orkaan die Vrijdag j.l.a Cuba teisterde, het leven heeft gelaten, thans op zeventig geschat, terwijl 500 personen gewond werden. Te Isabela de Sagua werden 30 personen, te Caibairen 20 personen ge dood en de overige 20 in verschillende andere plaat sen. Voorts worden nog vier vrachtbooten vermist, di elk een bemanning hadden van 15 tot 20 koppen. Volgens ontvangen draadlooze berichten uit Miami in het Zuiden van Noord-Amerïka heeft de orkaan die Cuba geteisterd heeft, gisteravond om streeks 11,15 uur localen tijd via West-Indië de kust van Florida bereikt. Hij deed zich aldaar ge voelen met een kracht van 75 mijl per uur en nam later toe tot 100 mijl per uur. Hbld. Te Noordbarge in de gemeente Emmen is Zaterdagmorgen een groote boerderij afgebrand waarbij een meisje, dat de varkens wilde redden vrij ernstige verwondingen opliep. Le oorzaak is onbekend. LAFFE KWAJONGENS. Tijdens de viering van het koninginnefeest te Den Bosch hebben vier jongens een meisje haar taschje met eenig geld ontfutseld. Later op den dag heeft de politie de helden weten te arresteeren. ZWARE SLAG VOOR HET CIRCUS SARASSANI. Te Amsterdam is na een smartelijk lijden over leden mevrouw Sarassani, directrice van het be kende circus. Voor alle geëngageerden is dit een zware slag en daar zij een ware dierenvriendin was zullen ook deze haar missen. DAPPERE JONGEN. Naar de „Tel." mededeelt heeft een dertienjarige Gee, de ontvoerder van een meisje, hoorde door waar »™- mededeelt heeft een dertienjarige de rechtbank te Chicago het doodvonnis tegen zich ™^P_?let gevaar_voor eigen leven uit het diepe eischen, zonder dat voor hem hooger beroep mogelijk Hij zal in October worden terechtgesteld. Dit is het eerste doodvonnis, dat wegens „kidnapping" is uitgesproken. MIJNSTAKING IN SPANJE? 30.000 man er bij betrokken. Naar uit Madrid aan het „Journal" gemeld wordt vreest men, dat vanmiddag de lagemeene werksta king onder de mijnwerkers in Asturië uitbreekt. De staking, die haar oorzaak vindt in een loonkwastie, zal 30.000 arbeiders omvatten. Middenkanaal te Terneuzen een achtjarig meisje weten te redden. De jonge held „had haar zien vallen, en toen zoomaar er uit gehaald, en het was niks bijzonders' zeide h Omtrent het geheimzinnig drama waarbij twee lijken van Nederlanders gevonden zijn, een man. die eerst een vrouw, daarna zich zelf doodde, zoo men aanneemt. Lezen wij in de „Tel." nog het volgende. 1 Het gerecht van Luik heeft ziich in verband met i het vinden van het stoffelijk overschot van twee Nederlanders in het bosch van Kinkempois in ver binding gesteld met de Nederlandsche autoriteiten. Naar aanleinding daarvan is de vader van dfe ge vonden vrouw hedenmiddag ter plaatse aangekomen en heeft zijn dochter herkend. Het meisje heet Hu- bertine Peters en is 17 jaar oud. Zij verbleef bij haar ouders te Maastricht in de Stationstraat 70. Uit de verklaringen van den vader bleek, dat het meisje sedert korten tijd met den accijnsbediende H. omgang had. Haar vader had zijn toestemming daartoe gegeven, doch de ouders van den jongeman scheenen bezwaar te maken tegen dezen omgang. Het meisje had de ouderlijke woning op 26 Augustus j.l. verlaten, nadat zij haar vader had gezegd, waar schijnlijk denzelfden avond te zullen terugkeeren of in ieder geval des Zondagsmorgens. De accijns bediende en het meisje hebben zich toen naar Luik begeven, waar zij zich op de reeds gemelde wijze in het bosch van Kinkempois van het leven hebben beroofd. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Op den onbewaakten overweg van den spoorlijn Den Haag—Gouda is nabij Stoomwijk een luxe auto door een passeerenden trein gegrepen en totaal vernield. Wonder boven wonder bleef de bestuurder een rijwielhandelaar uit 's-Gravenzande ongedeerd. Wel was hij in het eerst totaal overstuur van den schrik. GEHEIME DRANKSTOKERIJONTDEKT De politie heeft te Oostwoud in de gemeente Gro ningen en geheime drankstokerij ontdekt. Een dis- tileertoestel werd in beslag genomen. Te Stevensweert is een klompenfabriek met aan grenzend woonhuis geheel door het vuur verwoest De oorzaak is onbekend. HET GEVAL VAN DER LUBBE. De Familie van Van der Lubbe. alle behoorende tot een bepaalde communistische secte zien in de verdediging door mr. Pauwels een „vertroebeling" van de zaak. Men zou een comité thans een verde diger aanwijzen. Het blijft echter de groote vraag of de Duitsche regeering dit zal accepteeren, terwijl Mr. Pauwels verklaard heeft alleen de verdediging op zich te willen nemen, vrij van alle politieke in vloeden. EEN CATASTROPHE VOOR URK. Op het eiland Urk heerscht groote verslagenheid. Hoewel dit verplichtend was gesteld hebben vele visschers geen vergunning aangevraagd om te vis- schen op het IJselmeer, omdat zij meenden, dat het meer wel spoedig leeggevischt zou zijn. Nu dit niet het geval blijkt te zijn, en integendeel zeer bevre digende vangsten worden gemaakt, trachten alle visschers weer een vergunning te krijgen, waarvoor de termijn echter verstreken is. Rijksveldwachters varen nu op het IJselmeer rond en bekeuren onver biddelijk ale degenen, die het wagen zonder ver gunning te visschen terwijl de netten in beslag wor den genomen. De overgave schijnt niet zonder verzet te gaan, en naar verluidt zou de politie zelfs met de vuurwapenen hebben moeten dreigen. Men vreest ernstige onlusten. Het Strapcrlo in Sehevenuigen. Op den laatsten dag dat het Kurhaus te fScheveningen geopend was, heeft de politie een inval gedaan en verboden verder te spelen.., En kele processen verbaal zijn opgemaakt om een principieel© beslissing uit te lokken. De directe roemde overigens bet tactisch optreden der politie die gedurende bet seizoen de speelbank ongemoeid had gelaten. Een zielige yertooning. In den Haag was met veel tam.tam aangekon digd éen verkiezingswedstrijd van filmsterren. De geslaagden zonden in een nieuwe Hollanid- scbe film een hoofdrol krijgen en droomden alle adspiranten er waren er 23 reeds van Hol lywood of Neu-Babelsberg. Eir waren veel ze nuwen de dames deden vrij dwaas, de jury nog maller en de vergadering eindigde in een onbe schrijflijk tumult schrijft de N.R.Crt., daar het publiek het met de juryuitspraak niet eens was Gekke toestanden in een gemeenteraad In de gemeente Heescb is feen burgemeester en er is een gemeenteraad. De raad en de bur gemeester kunnen het niet best met elkaar vin den. Dat komt meer voor en is zelfs gebruike lijk, maar zoo erg als bet te Heesch is bet ge lukkig hier en elders nog niet. De raadsleden zijn de scheldpartijen en beleedigingen zoo moe, dat zij weigeren nog langer te vergaderen. Tot driemaal toe is een voorstelling wegens gebrek aan belangstelling niet doorgegaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 11