G. J. BöTTGER Onze Aardappèl-Export naar Engeland. Nieuwstijdingen mz. De „Uniek" artikelen zuIIen^Ëguv het doen. Ze zyn^Éè niet duur en gaan gepaarde met een cadeau regeling die „Uniek" dat wil zeggen „wonderbaarlijk" is. Ligstoelen, Rugzakken Raamhorren Tfiermostlesschen, zijn Zomerartikelen. welke verkrijgbaar bij 100 Sectie- Rittenkaarten Seidig op aüe H.A.B.O. Autobiislijnen, Voor Kanos en Peddels Is je adres 1. BQOKttm Oudkarspel fds^dilsnenstrai) 14, Alkmaar Huigbrouwerstraat 7 - Alkmaar - Telet-1476 Ontvangen: IU NIEUWSTE mPDHSIBFFEfl. Oorseffen Corselets Buikbanden Buste» Juli-Augustus VERLAAGDE prijzen Radio Programma's WOENSDAG 6 SEPTEMBER. HILVERSUM, VARA: 8,00 uitzending voor de arbeiders in de continu bedrijven 12,00 Vara-kTein-orkest 2,00 De Flie refluiters 3.00 voor de kinderen 3,45 overscha keling zender |.00 voor de kinderen 5.30 orgel spel 6.00 Eddy Walis en zijn ensemble 6.30 voordracht 6.40 Eddy Walis en zijn ensemble 7,00 SDAP-kwartiertje 7.15 Eddy Walis en zijn ensemble 7,45 Joodsohe liederen door Leo Fuld 8.00 Onze propaganda in September door G. Grimm 8.08 Vaz Diaz 8,15 Uitzending vanuit het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag van de propaganda-vergadering, ter vie ring van het eerste lustrum van de Federatie Den Haag der Vara. 9.15 Gaspar Lajös en zijn Hon- gaarsche Zigeunerkapel 10.00 vervolg uitzending uit Gebouw voor K. en W. 11.00 Gaspar Lajos en zijn Hongaarsche Zigeunerkapel 12.00 sluiting HUIZEN, NCRV: 8,00 schriftlezing en meditatie 8.15 grmofoon- muziek 10.30 morgendienst 11.00 gr muziek 12.00 politieberichten 12.15 gr.muziek 12,30 Cello-recital 1.15 grmuziek 1,30 Onze zang en muziekvereen. 2,30 Verzorgen zender 3,00 lezen v. chr. lectuur 3,30 Trio van der Horst 500 kinderuurtje 6.00 opening van de serie landbouw- uurtjes door Chr. v. d. Heuvel 6.30 Onderwijs fonds voor de binnenvaart 7,00 Politieberichten 715 Ned. Chr. Persbureau 7,30 grmuziek 8.00 Herdenkingsavond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ter gelegenheid van het 35-jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin 10.00 Vaz Dias 10.10 grmuziek DONDERDAG 7 SEPTEMBER HILVERSUM, AVRO: 8,00 tijdsein 8.01 gr.muziek 10.00 tijdsein 10.01 morgenwijding 1015 gr.muziek 10,30 och tendconcert 12.15 lunchconcert 2.15 Kamer muziek 2,45 voordracht 3.15 Vervolg Kamer muziek 3.45 verzorgen zender 4.00 programma voor zieken en ouden van dagen door mevr. Antio- nette van Dijk 4.30 gr.muziek 5.00 voor groo- tere kinderen radiotoneel „op en top William" 5.40 orgelconcert 6,30 sportpraatje 7,00 vervolg orgelconcert 7,30 causerie door dr C. H. Sluiter 8.00 tijdsein 8.01 Vaz Dias 8,05 Gevarieerd programma met medewerking van het omroeporkest 11.00 Vaz Dias 11.10 Grmuziek 12.00 tijdsein en sluiting. HUIZEN. KRO: 8,00 morgenconcert 11,00 grmuziek 11,30 Godsd. halfuur 12,00 politieberichten 12,15 Kro-orkest HUIZEN NCRV.: 10.00 grmuziek— 10.15 morgendienst 10.45 gr. muziek 2,00 cursus 3,00 grmuziek 3,30 ver zorging zender 4,00 Bijbellezing 5,00 cursus 5,30 Piano-recital 6.30 CNV-kwartiertje 0,45 Cursus 7.00 Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 730 weekoverzicht- 8,00 Concert 10,30 gr.muziek. Certificaten vojor uitvocjr De minister van Economische zaken heeft be paald. dat met ingang van heden voor den uit voer van aardappelen naar Engeland certificaten zullen worden afgegeven. Hiermede is balast mr. L. Xiemoller te den Haag-, Het bedrag)ter 'bestrijding van de kosten, verbonden aan het Vafgeven van certificaten .is vastgesteld op 5 ct. per 100 kilogram. Opnieuw klap. De nieuwe cont'ingenteeringsmaatregele'a van de Engelsehe regeering mogen dan al niet onver wacht komen, zij 'brengen dan toch onzen han del en tuinbouw weer een gevoeligen klap toe, zegt het Algemeen .Handelsblad. Het voegt er aan toe dat Nederland steeds het voornaamste exportland voor aardappelen naar Engeland is geweest. In de vier maanden September tot en met December van 1930 exporteerde Nederland 24 millioen kilogram aardappelen naar Engeland In 1931 kon de export in die maanden vermeer derd worden tot 80 millioen kilogram. Toen kwam. het Engelsehe invoerrecht op aardappelen van een pond sterling per ton, waardoor 'de Ne- derlandsche export over genoemde maanden In 19.32 slechts 12 mlllióen kilogram bedroeg. Hoewel 1932 dus reeds een zeer slecht jaar voor den export is geweest, worden wij 'thans ge- contingesnteerd op '60 procent van de géëxporteer de hoeveelheid m dat ongunstige jaar. Zooals reeds is gemeld, mogen wij thans slechts acht millioen kilogramaardappelen uitvoeren. Tioch mogen wij zoo werd medegedeeld, bij al ohze bezorgdheid voor de toekomst van onzen export iniet geheel ontevreden zijn -over het in de huidige omstandigheden bereikte resultaat. Aanvanke lijk wenschte de Engelsehe regeeringd ons slechts een contingent van vier millioen kilogram toe te staan, hetgeen latér verdubbeld is. Onze uit vee ren de Engieilseh® bogstit Onze uitvoe rnaar Engeland houdt heel nauw Verband met den oogst aldaar. Deze fluctueert nogal. .Zelfs heeft Engeland ongeveer vier mil lioen ton aardappelen per jaar li'podig. In 1931 had Engeland een slechten oogst. Vandaar dat ons land in het najaar van'1931 en begin 1932 abnormaal veel kon uitvoeren. Dit jaar heeft Engeland weer een goeden oogst Van de andere (Omringende landen heeft Erankrijk voor onzen export steeds weinig be- teekend. Eèlgie heeft ,thans 'ook contingentee- ringsmaatregelen Ondanks alles heeft ons land toch altijd nog -aardappelen paar Engeland kunnen uitvoeren, zelfs in jaren van groote Engelsehe oogsten. (Ons -land is thans het eenige waaraan export is toegestxaan zij het dan beperkt. Vóór sommige doeleinden worden aan Nederlanldisèhe aardappe- "len dc voorkeur gegeven, zooals o.a. door de /Engelsehe vischbakkers. DE CRISIS-ZUIVELCENTRALE. De heer Buckman, regeeringscommissaris voor uitvoering van de Crisis-Zuivelwet, heeft op. de vergadering te Tilburg van den N.-B. Chr. Boeren bond de volgende mededeeling gedaan: „De minister van Economische Zaken heeft de noodige stappen gedaan om bij algemeenen maat regel van bestuur een zoodanige regeling vast te stellen, dat voor iedere koe. melkgevend of niet melkgevend, op 31 Augustus bij de Rundveecentrale opgegeven, ƒ5.— zal worden uitgekeerd. Hiermede zal de zuivelpot van de Crisis-Zuivelcentrale zoowat zijn uitgeput, waarmede aan een wensch der boe- ren zal zijn voldaan." DE VARA HAD EEN ACHTERDEURTJE. Het lid der Tweede Kamer, mr. G. A. Boon, heeft onlangs schriftelijke aan de regeering gevraagd of er geen maatregelen genomen moesten worden te gen radio-uitzendingen als die der Vara, waarbij Duitsche strijdliederen door middel van gramofoon platen worden uitgezonden. Minister de Wilde heeft thans geantwoord, dat bedoelde strijdliederen aan de controle-commissie waren ingezonden onder de aankondiging van gra- mofoonmuziek zonder meer. Aangezien voor keuring van programmanummers met een zuiver muzikaal karakter als regel geen aanleiding bestaat, werd de bedooelde gramofoonmuziek niet gecontroleerd. Toen aan de commissie gebleken was, dat van deze om standigheden door de Vara een te wraken gebruik was gemaakt, zijn terstond maatregelen, getrof fen om dergelijke uitzendingen zonder voorkennis der commissie en ook zonder haar controle te voor komen. De minister meent dat voorshands met de door de commissie zelf genomen maatregelen- kan worden volstaan. Naar de Crt. meldt zuljen de moeilijkheden met de begrooting-1933 van Zaandam vermoedelijk voor de sociaal-democratische raadsfractie een nasleep hebben. Zooals men weet werden de door de regee ring 'geëischte bezuinigingen ten slotte aangebracht met medewerking van vier sociaal-democraten, ri.l. de beide wethouders Kelder en Prins en de raads leden Verbeek en Visser. Dezen stemden vóór hoewel de ^afdeling. Zaandam van de SDAP had besloten tegen de regeerihg stelling te blijven neme. Thas is in de afdeehng een bestuursvoorstel inge diend om den vier raadsleden te verzoeken hun zetel ter beschikking te stellen. In een op 6 Septem ber te houden vergadering zal over dit voorstel wor den beslist. De zaak van der Lubbe. j i Mr. Eranoois Pauwels, die aanvankelijk de verdediging van van der Lubbe op zich zou ne men, heeft thans aan de pers de volgende, mode deelin ggedaan: .(Daar mij gebleken is dat de familie van der Lubbe geheel onder den invloed van het raden- oómmunistische van der Lubbe.comite is geko men en ik mij geenerlei inmenging of controle van communistische zijde wensch te laten welge- vallen heb ik besloten van de verdere verdediging af te zien. ZIJ DIE ZICH MET INGANG VAN 1 OCTOBER OP DIT BLAD ABONNEEREN ONTVANGEN DE VERSCHIJNENDE NUMMERS TOT DIEN DATUM GRATIS. Kon. bezoek aan de hoofdstaül De huldiging in het Stadion. Radio-uitzending in Nefdarlamd en Oost en Wiegt Het luiden van de klokken. (5mtrent het bezoek van HM. de Koningin aan de hoofdstad kunnen wij mededeelen, dat au diënties ten paleize niet gehouden zullen wordeln!. Hare Majesteit komt aan het Centraal Station aan Dinsdagmiddag om 5.44 uur. Woensdag zal het bezoek aan het Rijksmuseum worden ge bracht in de middaguren. Vertrek van het kon. paleis om 4.45. Het bezoek aan de Kweekschool van het Leger des Heils op Donderdag te Am stelveen zal ook in de middaguren geschieden. ^Wederom vertrek van hét paleis om 4.45. Het bloemencorso door Aalsmeerders zal om 3 uur op gden Dam komen. Het bezoek aan het Stedelijk museum zal daarna plaats hebben. Vertrek van het paleis om 3.30. Zaterdag wordt om 2 uur uitgereden vooor de huldiging in het stadion. Het Stadion is geheel uitverkocht. De voor zitter van de commissie van advies ds. A. G. H. van H.oogenhuyze, zal namens de jongeren de kóningin na aankomst in het Stadion toespreken Het in het stadion gesprokene zal door luidspre: kers 'worden hoorbaar gemaakt. De huldigingsmiddag zal door de KRO in Neder land en via de PHOHI in Nederlandsch Oost- en West-Indië worden uitgezonden. Langs den terugweg, dien de Koningin aflegt van het Stadion naar het Paleis, stellen alle deelnemers aan ht défilé zich op aan beide zijden van den rijweg, zoodat Hare Majesteit door een haag van Oranje-Nederland naar het Paleis terugrijdt. De Se'lKTinder in Amsterdam. Het comité voor de Schermeerfeesten doet al- les de zaak te doen slagen. Zoo bericht men uit Amsterdam dat daar gistermiddag arriveerden J twee oud-hollandsche boerensjeezen. De mooie bruine paarden werden door vier blonde boerendochters in Noordhollandsch cos- tuum met blinkende kap bestiïurd. De meisjes en haar begeleiders kwamen gisteren uit den Sehermeerpolder om propaganda te maken voor -de aanstaande feesten ter eere van het driehon derdjarig bestaan van den polder, idle morgen in Stompetoren zullen beginnen. Volgens de re clameborden die worden meegevoerd, beloven de ze feesten het toppunt van Noordhollandscbe feestvreugde te worden. Van de belangstelling,, die de oude sjeezen en boerenmeisjes uiteraard trokken, waarbij tot hilariteit onder de toeschou wers twee vette koeien als hoofdprijs werden aangekondigd. Gistermiddag brachten de meisjes nog een be zoek aan de Ei. J. van Detschool,, Nijverheids school voor meisjes. Buitenland De „N" van „Nordwolle". Reeds herhaaldelijk heeft men in Duitsehland de eigennamen, welke gebruikt plegen te worden bij- het telefonisch spellen van moeilijke woorden ge wijzigd. De oorspronkelijk gebruikte namen v.-ren veelal aan den Bijbel ontleend. Na de Nation -.al- socialistische revolutie heeft men deze -cddecls Joodsche namen pogen te vervangen door namen met nationale strekking. D van David werd b.v D van Deutschland n N van Nathan werd N van National. Thans heeft de directie der Duitsche pos terijen een lijst van namen gepubliceerd, welke van 1 October af voor geheel Duitsehland zal gelden. Bij de vaststelling van deze nieuwe lijst heeft men veel waarde gehecht aan kortheid. Friedrich is Fritz gewordn en Theodora Toni, een. verwijzing, well e in de practijk geen verbetering zal blijken te-zijn, aangezien bij het spellen woorden van drie letter- giepen meer waarborg bieden om te worden ver staan dan kortere namen. Opvallend is, dat men de woorden National en Deutschland veranderd heeft in Nordwolle en Dora, „anderung" voo£ ,;a" is waarschijnlijk in verband met de economische en financieele omstandigheden veranderd in „arger" en „überfluss". Eigenaardig is ten slotte, dat men niet meer ypsilon zal zeggen voor y, doch Ypern. De Z zal nit meer worden aangegeven door Zacharius, maar door Zeppelin of Zet, terwijl Jacob is veranderd in Jot. New Yorks peliti gevangenis is niet uitbraakviij iSpiamniMiidie jailit in de straten der stad Drie mannen zijn gisteren eringeslaagd uit ,de gevangenis van het hoofdbureau van politie te ontsnappen welke tot nu toe uitbraakvrij werd beschouwd. Zij knoopten beddelakens aan elkaar en lieten zich daarlangs naar beneden zak ken waarna zij met een taxi wegreden. Direct reden politieauto's hen achterna en een wilde jacht begon door Chinatown en Litte Italy, waarbij de agenten de ontsnapten met traangas- bommen machinegeweren en gewone gewepefn be- stookten. Tenslotte konden twee mannen die in dep •tuin van een huis waren gevlucht, gearres teerd worden, de deride is echter nog steeds; pp vrije voeten. - j Bandieten te Chicago slaan hun slag Bandieten hebben Zondag ©en record geves tigd toep zij in een hold up honderd vrouwen en negentig mannen hebben uitgeschud.. De bandieten hebben 2850 dollar in geld en juweeleé ter waarde van 510.000 dollar buit gemaakt, volgens de verklaringen van de gasten van Crys tal Lodge waar de overval plaats had. Tjoen d©

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 12