De Inusche kermis. De Koninginnedag Uit tien Omtrek Noordholland in een paar regels ïas»SS-— jfiis-4*""""* Burgerlijke Stand DE ALKMAARSCHE KERMIS. In de avonduren vooral was het op de kermis zeer druk. Donderdag is de z.g. „burgerdag", en wil de oud-Alkmaarsche gewoonte, dat dan de Alk- maarsche getrouwde luidjes naar den schouwburg gaan, en na afloop poffertjes eten, en nog wat ge zelligheid in een of ander cabaret zoeken. Natuur lijk hebben, vooral op zoo'n dag de tijdsomstandig heden invloed, maar toch hebben bioscopen en schouwburgen niet te klagen gehad. Voor velen zal deze traditioneele kermisgang een verkwikking ge weest zijn, en iets waar zij nog geruimen tijd over zullen praten en van zullen na-genieten. Wij hebben Donderdagavond bezocht: Groote Schouwburgloge Dassi. Gezelschap Saalborn, met de Kapitein van Kope- niOrigetwijfeld was de naam Saalborn, die in Alk maar een goede klank heeft men herinnere zich slechts Blanke Ballast, Süss de Jood e.a. een magneet geweest, die zoodanige aantrekkingskrach hada, da de schouwburg reeds den eersten aVond vrijwel uitverkocht was. Men zou dus kunnen ver wachten, dat de zaal zou daveren van het applaus. Integendeel, af en toe een beleefdheidsklapje, een meer hartelijk applaus aan het slot, voor Saalborn, en een algemeen onvoldaan gevoel. Was deze voor stelling dan zoo slecht, en was het stuk zoo be roerd? Och neen, maar hett zal meer aan de te hoog gespannen verwachting gelegen hebben, die ronduit gezegd deerlijk teleurgesteld is. De Kapitein van Kopenick is een revueachtig, tooneelstak, sa mengesteld uit twaalf tafereelen alle episoden uit het leven van Wilhelm Voigt, de man die zondigde tegen de wet, en nadien geen rust meer mocht vin den. Wij meenen dat in Amsterdam een draaitooneel gebruikt is, en lijkt ons dit de eenige oplossmg het stuk te doen slagen. Scènes van zeven tot tien mi nuten, met pauzen van tien minuten er tusschen, die door niets anders overbrugd worden dan^ een valsche gramafoonplaat „nemen we niet meer". En als dan blijkbaar geen lichtrepetities zijn gehouden en de man aan het touw, niet weet wanneer hij het scherm, dat bovendien niet goed rolt, ophalen en neerlaten moet, gaat de heele voorstelling jam- melen". Dat kan dan zelfs de prachtcreatie van Saalborn als Voigt, de kapitein van Kopenck niet goedmaken en al doen ook zijn medespelers waar bij ook verschillende artisten van naam. hun uiter ste best, het pakt niet, en als er al eens een mooie scène geweest is, brengt de volgende lange pauze weer de landerige verveling in de zaal. Zooals we zeiden, er waren mooie gedeelten, die bewezen dat daar kunstnaars stonden. Noemen wij bijvoorbeeld het tooneel in het café in de Friedrichsstrasse te Berlijn, waar Voigt zijn plan beraamd in het politie bureau in te breken, omdat hij een pas wil en zal hebben, en het tooneel in de kamer bij Voigts zuster, als hij na een tijd van rust weer door de autoriteiten wordt uitgewezen. Dan is er nog een grotesk tafereel in de gevangenis, waar Voigt en zijn lottgenooen door een leger- en uniformmaniak van een gevangenisdurecteur allerlei militair ge daas ingepompt wordt. Wij zagen een paar goede typen van Willem Hunsche. Een paar veelbelovende acteurs als Bob van Leersum (een zoon van notaris van Leersum uit Winkel, voor die er belang in stel len) en Johan Tiemeyer gaven aardig spel Johan te Wechel zagen wij terug in een paar rolletjes waar van hij iets fijns wist te maken. Resumeerende echter, een voorstelling die mooi had kunnen zijn, maar die door allerlei hinderlijke kleinigheden als te onpas uitgaan van een lamp, een omvallende kast, een slechtzittend costuum van een Berhjnsch politieagent, dat even tevoeren een dikke dorps veldwachter „bekleed" heeft, feitelijk tot een pijn lijk wachten „op beter" voor het publiek werd. Het lag er te dik op, dan dat Saalborn „de sof niet gemerkt heeft, en zal hij er ongetwijfeld alles aan doen de twee volgende opvoeringen vlotter te doen verloopen. Hoewel we blijven er aan twijfelen, of dit goedbedoelde „sprookje" een kasstuk is, en ze ker is het geen kermisstuk. In Het Gulden Vlies. i Donderdagavond, werd in de groote zaal van deze inrichting het tooneelspel ,,In den nacht van 17 April" gegeven, geschreven door den Hengaar Ludwig Zrlahy, en bestaande uit 5 tafereelen, waarvan de eerste twee als inleiding moesten dienen. Het tponeelgezelschap „Het Masker onder leiding van Jan Musch had de vertolking op zieh schreven en vooral willen wij wijzen op het laatste in verband met de fijne intrige van de geheimzinnige moord, op den tooneelspeler Paul Gabriel in de woning van den minister Pranz von Keiler. Het stuk op den voet te volgen zou ons te wijdloopig doen zijn, omdat dan ook Idie 22 mede spelenden besproken zouden moeten worden. De groote vraag door het geheele stuk is en dit is tevens de groote spanning die ons gevangen houdt „wie loste het doodelijk schot op den acteur Paul Gabriel, die het leven doorging ials een charmeur, niet afkeerig van een liaison. Om het geluk de vrede en het leven van an deren te redden neemt de ministersvrouw, welke rol werd vertolkt door Else Mauhs de scnuld op zich. Bezielend en gevoelvol was het spel van deze begaafde artiste, en de bloemenmand haar aan geboden was een welsprekend bewijs van be wondering voor haar diepdoordacht en be- heerscht spel. Hier sprak niet meer de aristocrate maar de vrouw, die alles wilde offeren voor het geluk van De rechter met het onderzoek belast werd vertolkt door Jan Musch die hierin krachtig spel gaf en tevens doorvoelde de intrige die mevrouw von Keiler rond dit drama had gewe ven en de oplossing van het raadsel bracht. Zijn spel verdient alle lof. Ko Arnoldi vervulde de rol van den minister en op hem rustte de zware taak zijn ontgoo cheling en diepe smart tot uiting te brengen wanneer hij de verschrikkelijke bekentenis van en is tevens een beeld van de onevenwichtigheid Te Alkmaar, in het gevoelsleven van de jongere meisjes, die viel de Koninginnedag in de kermis, en wanneer zich in het volle leven werpen met de vraag: dit het geval ls> het er alttijd buitengewoon druk. wat de man mag, mag ik dat niet?" Zoo ook nu. In de morgenuren werden muzikale Het zijn deze levensopvattingen die leiden tot rondgangen gehouden en de jeugd getr^t^M op dd/tragidie, die ia heAtai 5„ d,„ nacht va, gaSScT £3 jesachtige schouwspel werd door honderden gade geslagen. In den muziektuin werd voorts geconcer teerd, feestreden gehouden en een vuurwerk afge stoken. 17 April" zoo meesterlijk wordt beschreven De vele aanwezigen zijn het gezelschap groo- te,n dank verschuldigd voor het intens genoegen dat het hen heeft doen smaken. Hedenavond en morgen geeft het gezelschap jMarius" een nieuw Pransch stuk dat speelt in het volksleven van Marseille. (Wie wil genieten brenge op een van deze avonden een bezoek aan dit gezelschap en be- spreke zijn plaatsen tijdig. DE BIOSCOPEN. Bioscoop „Harmonie". „Baby" met Anny Ondra en Oily von Flint. Baby is een lieftallige jongedame, van zoo omnabij de achttien zomers en verkeert in de bevoorrechte positie dochter van de graaf en de gravin de La- fitte te zijn. Papa wordt het moe, de eeuigdurende migraine aanvallen van zijn echtgenoote te ver duren en zoekt troost achter de schermen van een variete-theater. waar hij per ongeluk zijn stout dochtertje ontmoet die het grafelijk paleis ont vlucht is, om haar vriendin Suzette op te zoeken, wier ouders bij het zelfde theater geëmploieerd zajn Papa vindt Suzette aardig en wil haar opleiding tot danseres en zangeres betalen, waarmede de har- ttewensch van Suzettes moeder vervuld wordt. Su zette echter voelt niets voor dat oogenschijnlijk luchtige leventje en zou liever studeeren, terwijl Baby, die naar een kostschool wordt gezonden maar wat graag in de plaats van haar vriendin zou zijn. Zoo gaan de beide jongedames op een groot mail schip haar verschillende bestemming tegemoet en maken daaT ieder voor zich kennis met een „echten Lord Dan wordt Babij Suzette, en Suzette wordt Baby en Baby gaat dansen en Suzette gaat studee ren De discipline op de dansschool is echter bijzon der streng, terwijl Suzette op haar pensionaat alle vrijheden geniet en de relatie met haar pas ver worven geliefde kan aanhouden. Na vele weder waardigheden, weten de heeren Baby voor een avond te verlossen" en introduceeren haar als zeecadet verkleed in een elite heerenclub, tengevolge van een weddenschap, al dan niet een dame binnen te kun nen smokkelen. Babij gedraagt zich nogal zonder ling, en als droevig gevolg van het avontuur wordt haar de dansschool ontzegd. Als zij roerend afscheid van de meisjes neemt, komt toevallig een impres- sario die een nieuw nummer noodig heeft op de de proppen en komt tot de overtuiging, dat zijn num mer zonder Babij niet volmaakt kan zijn Alzoo is Baby voortaan een van de „Singing Baby s, het phenomenale zang en dansnummer. Suzette heeft uitstekend gestudeerd. Groot is de verwondering van de ouders als eindelijk blijkt dat de meiskes juist dat hebben geleerd, wat niet in de bedoelmg lag. Maar zij troosten zich spoedig, want het batig saldo van de geheele geschiedenis blijkt ten slotte te zijn voor iedere dochter een echte Engelsche Lord. Kan het mooier? De asfalteering v*n den Benedenweg is thans gereed gekomen. De èertijds zooveel besproken hobbelige Onderweg is thans herschapen in een prachtig vlak wegdek. Het cachet der gemeente der gemeente zal in,dien de bijkomende werkzaam heden zijn voltooid veel verbeteren. Sint Pancras. Het zgn. tomatenaaltje begint zich in ver scheidene kassen te vertoonen. Het microscopisch kleine beestje kan zich zoo onrustbarend ontwik kelen dat in enkele jaren geen tomaten meer kun nen worden geteeld. Door het springen van een voorband geraakte de bestuurder van een met betuum geladen auto voor den nieuwen benedenweg, de macht over zijn stuur kwijt en botste tegen een telefoonpaal welke bij den grond afknapte. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor Sint Pancras. Hoe gevaarlijk het is om plotseling over te steekn ondervond de melkboer JKoedijk, toen hij met zijn motorbakfiets aan kwam rijden en een kind van den heer H;., achter zich aanvoe rende een zgn. sjeesje waarin een speelkameraad je gezeten was, plotseling dwars over den weg stak. Door het plotseling krachtig remmen ge raakte de autobakfiets over den kop. Het kind gezeten in het sjeesje geraakte geheel onder het vehikel maar bekwam wonder boven wonder, slechts enkele schaafwonden. Ongeveer 70 liter melk ging verloren. De motorbakfiets bekwam eenige materieele schade. De heer Koedijk kwam met den schrik vqij. De schade zal door den heer H. worden vergoed. _Deze vraag voor te leggen aan B. en W.'s, verschillende organisaties en arbeidersvereenigin gen was het doel van de N. en V. Ons Aller [Be lang te Sint Pancras, waarvoor een vergadering was belegd op Woensdagavond jl. bij den heer Bouwstra. Op deze vergadering is duidelijk uiteen gezet de nood ook onder nering en vak en wend eeu) beroep gedaan op aller medewerking om het standpunt van contante betaling aan te bevelen in hunne organisaties. Algemeen zag men in, dat het niet langer opgaat dat de een van den ander leeft waardoor een gezamenlijke onder gang onvermijdelijk is. Eveneens werd aangevoeld de moeilijkheid van de neringdoenden om tegen altijd eerlijk geweest zijnde klanten te moeten zeggen „wij kunnen niet verder doofgaan met crediet geven" Van verschillende organisaties kwam het aan moedigende woord tot onze vereeniging „ga een» gezind over tot invoering van het stelsel „con tante betaling" als zijnde het beste middel voor de goede samenleving." Ook onze Edelachtbare beer Burgemeester lief, zich niet onbetuigd en bewees door zijn woord het streven van Ons Aller Belang goed begrepen te hebben. Zelfs verduidelijkte Z.E.A. nog enkele punten, welke niet zoo heel duidelijk schenen toegelicht te zijn en kon ook niet anders dan het streven van Ons Aller Belang billijken en zelfs aanbevelen. Zijn Edelachtbare gaf ook de vergadering in overweging het hunne te willen bijdragen in het streven naar en het nakomen van contante beta ling als zijnde het beste voor de gemeenschap en alzoo in Ons Aller Belang. NieywsiijcSïisgen OUDE MAN OVERREDEN. Te Rotterdam is een 83-jarige man door een stoomtram overreden en gedood, terwijl hij den weg overstak. Daar het slachtoffer stokstoof was had hij de tram niet hooren aankomen. DE LUTINE. EEN OPGEWEKTE VIERING De verjaardag van H.M. de Koningin is op ver schillende plaatsen in den lande opgewekt gevierd. In Amsterdam was het enorm druk en verdrongen zich van vroeg tot laat duizenden in de binnenstad. Tallooze orkesten en straatzangers zorgden voor de vroolijkheid. Er werd druk gevlagd en velen droe gen de nationale kleuren. In de parken werden ver schillende concerten gegeven, en deed zich het Damcarillon hooren. In de residentie is de gebrui kelijk parade gehouden, en was door het Haagschc comité voor volksfeesten een uitgebreid programma samengesteld. Ook te Rotterdam is het feest gevierd met een spontaniteit die in jaren niet voorkomen is. Uit de verschillende andere groote plaatsen ko men ook berichten, waaruit wel blijkt, dat het. Oranjehuis bij ons volk nog altijd een groote plaats in de harten inneemt. Te Broek op Langendijk. Ir. tegenstelling met de andere Langedijker ge meenten. waar totaal welgeteld acht vlaggen hin gen, behalve die uithingen van de officieele ge bouwen, waaide in Broek haast huis aan huis de driekleur, daardoor de dorpsstraat een vroolijke aan blik bood. Velen hadden dezen dag voor zich tot een feestdag gemaakt, en het werk gestaakt. In som mige etalage's was duidelijk te zien, dat in den winkel een Oranjeklant woonde, die in zijn uitstal ling door linten en strikken zijn aanhankelijkheid wilde doen uitkomen. Wij zagen zelfs in een slagers winkel een groot stuk spek versierd met een mooie gekroonde W. Op straat begon het in den middag al drukker te worden, en werd het al spoedig bijna eenrichtingsverkeer, daar velen zich naar het Bui tenland begaven om de demonstraties van de Lam- - „.-1,1 delijke Rijvereeniging bij te wonen. Een mooie sport Als een bouwer product levert aan de mark toch, die ruitersport, en jammer dat door finantieele 0f aan bandelaar, verlangt hij den overeengeko- bezwaren deze voor de groote massa wel altijd on- 1 men prug daarvoor te ontvangen, dat is zijn bereikbaar zal blijven. VerschUlende aardige staal- 1 ft k de vakman zijn recht om Knph* rr z ook te kunnen springen. Een aardig nummer was van hetgeen hij heeft gebruikt, als hout, steen, ook de stoelendans met paarden. De heer^ Schuite- jjzer ./verf enz Alkmaar. Huishoud- en Industrieschool. Nu de vacantietijd weer achter ons ligt, gaat meniggeen denken ove rbezighoden, waarmede de aanstaande lange winteravonden (nuttig en aangenaam aangevuld kunnen worden. De Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool biedt daarvoor ruimschoots gelegenheid in den vorm van allerlei cursussen op allerlei huishou delijk gebied van korteren of langeren duur. Men kan er voortbouwen op wat men reeds vroeger leerde of geheel nieuwe kennis opdoen in een van de naaivakken, in knippen, koken, ta feldekken en huishoudelijke bezigheden, in het ontwerpen van versieringen en het toepassen daarvan enz. enz. Ineen advertentie in dit nummer kan men de vel© verschillende cursussen lezen en er een keuze uit doen. Ieder, die in dezen tijd haar vrije uren nuttig en productief wil maken, late zich voor 233 September a.s. inschrijven. [Sint Pancras. Contante betaling. Contante betaling, de moeilijkheid voor nering en vak altijd, maar vooral nu, in den te- genwoordigen tijd. Als een arbeider werkt voor werkgever, eischt hij het loon dat hem toekomt, dat is zijn recht maker van Noordscharwoude was aanwezig met een versterkte gramofooninstallatie en zorgde voor vroo lijke muziek. Het was een aardige middag. De dag werd besloten met een geslaagd concert van het Chr. muziekgezelschap. Des avonds werd door de muziekvereeniging Advendo een concert gegeven in den tuin achter de pastorie der Ned. Herv. Kerk. Velen waren opgekomen om deze reeds zoo populair geworden vereeniging te hooren. Een keur van nummers De neringdoende eveneens heeft recht om te eischen het bedrag waarvoor hij zijn waren aan iemand verkoopt Doch nu komt de moeilijkheid In gewone tijden heeft de vakman geen be zwaar eenigen tijd op zijn geld te wachten, en stelt bv. een tijd van drie maanden of een half jaar. Dat is niet zoo erg want hij heeft zelf ook crediet. Hij weet voor wie hij werkt en dat komt wél terecht. De neringdoende kent ook zijn menschen en wil werd ten gehoore gebracht, welke een dank- woj een poosje wachten tot het voegt te beta- baar applaus oogstten. jen, bv. met de vroege oogst of met de late. Het was een avond van waar kunstgenot en Dat liep altijd wel. Maar nu loopt het niet meer hebben wij daarbij geconstateerd dat de leiding De menschen waarvoor men altijd gewerkt heeft Professor van der Kloes te Delft, die eenige maan- geleden een ernstige waarschuwing tot de goud zoekers richtte, blijkt thans volkomen gelijk ge kregen te heben. Men is nu overtuigd dat alle schade door de zee is aangebracht. Voor de zoo- veelste maal is de natuur machtiger gebleken dan de mensch, want de heer Beckers zal de poging waarschijnlijk niet herhalen. En hoe gaat het nu met de „aandeelhouders?" Terwijl de werkgevers van verschillende zijden geadviseerd worden hun personeel op den 31sten Augustus vrijaf te geven, om den feestdag „natio naal" te vieren, en de rijks- en gemeenteambte naren dien dag vrijaf hebben, voorzoover de dienst dat toelaat, moesten de geplaatsten in werkverschaf fing gewoon doorwerken. Hier zal wel wat critiek op komen. De raad van Beverwijk verleende een cre diet van 1330.000 gulden voor werkverschaffing Een fröbelschool zal worden opgeheven en het geineentepersoneel krijgt 6 procent salarisver mindering. Haarlem snoeit steeds voort. Thans zijn aan 12 leerkrachten ontslag aangezegd. Ook de in specteur voor de lichamelijke opvoeding krijgt zijn congé. Zaandam vlagde op 30 Augustus, de dag der groote harddraverijen. Gemeentelijk vlaggen materiaal werd afgestaan. Op 31 Augustus Koninginnedag gingen de vlaggen weer in de kist. Toen vond Zaandam het niet noodig. In Nieuwe Niedorp gingen twee oude heeren uit de diaconie, samen anderhalve eeuw uit kano varen. Toen de een op den wal wilde springen viel hij te water en werd van top tot teen nat weer op het droge gebracht. Sportieve luidjes daar. Het fort Harsens in den Helder heeft een vuur doop ondergaan. Tengevolge van het wegspatten van vonken tijdens het vuurwerk op 31 Augustus, raakte het zeer droge gras in de omgeving in brand. Groote vlammen omhulden het fort. Na drie kwar tier was het extra vuurwerk afgeloopen. De raad van Oostzaan heeft besloten de uitzen ding van arbeiders naar de Wieringermeer stop te zetten. Op het eiland Urk zijn eenige gevallen van ty phus geconstateerd. In verband met dit feit, heeft d eburgemeester per omroeper eenige voorschriften ter bestrijding laten bekend maken. NEDERL. INDIE. ".rr, T "7 j._ -.„kw I bü den heer van Kalker in goede handen berust, en waren aan geleverd, kunnen niet contant en zijn echtgenoote moet aanhooren^ en den rechter n vaT1 den dezeil dag gehouden zwejp pok «iet in de naaste toekomst betalen. En Dr- Horn daarmede zelf in kennis stelt i J aldus: Hardzwemmen le prijs T. toch is er behoefte aan een en ander. Het vak De rol van Paul Gabnel werd vervuld door jas a v j gaarne helpen als tevoren, gezelschap met dit stuk mocht boeken. j Paardzwemmen: le prijs Jn. Vroegop Jbz. ook zeer beperkt. Het is een stuk met sterk sprekenden inhoud I een badpak. "Wat nu? Ingeschreven over de maand Aug. Gemeente Noor dscharwou de. Geboren: Petrus Theodorus, zoon van Ma- chiel OOijevaar en van Petronella Quax. Jo hanna Aldia dochter van Machiel Ooijevaar en van Petronella Quax. Gehuwd: Hendrik van Essen oud 26 jaar te Edam met Geertje Langedijk 22 jaar. Theo dorus Cornelis Hoogeboom 22 jaar te Alkmaar

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4