NIEUWE si ai Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Amsterdamsche VoiSing Huize L.O.L Shanghaybar" ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1933 Derde blad Moeder heeft ook wel eens rust noodig Onze kinderen In de skeerwinkel Wat menigeen niet weet VAN LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN N.V. il Huig-brouwerstraat Alkmaar Speciaal adres voor: BEZOEKT TIJDENS DE KERMIS DE SCHITTERENDE AANGE- VERLICHTE GEWELDIGE MUZIEK 33 No 104 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 42e .laararanj» COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprljs: per I maanden LU. UitoaveFirma 1. H. KEIZER Redactaar I. H. KEIZER. Bureel Mscharwoude. ADVERTENHEN: Van 15 regete 75 cent; elke resel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Wat Duitschland voor zijn „moeders" doet. Zomervacantie een tooverwoord voor alle kin deren. Heerlijk stoeien en ravotten in de vrije na tuur. imervacantie het gezinshoofd ademt op, een kort poosje vrij van de dagelijksche beslommeringen Een kort poosje genieten van wat de natuur biedt. Zomervacantie ook de huisvrouw en moeder verheugt zich, omdat meeleven in de vreugde van anderen schadevergoeding is voor eigen vreugd. Want vacantie bebeekent voor haar in den regel verdubbelde arbeid, zorgen en plichten. Gaat de heele familie naar buiten; en kan men om finan- tiëele redenen niet in pension gaan; maar moet de huishouding daar gevoerd worden, dan rust deze zware taak bijna uitsluitend op de schouders der huisvrouw, die haar man en kinderen graag de zoo noodige rust gunt. Onder verzwaarde omstandig heden moe ze het huishouden doen, aan alle pre tenties van de gezinsgenooten voldoen. Veel hoofd brekens en veel lichamelijke arbeid, dat is haar vacantie. En veroorloven de geldelijke middelen het niet een gemeenschappelijke reis te maken, dan is het altijd de moeder, die thuis blijft om de kinderen en den man herstelling te gunnen; om hun de noo dige ontspanning na een langen werktijd mogelijk te maken. Zij is alleen maar huisvrouw. Treurig, dat een vroegere tijd een zoo wijd ver breide minachting ontstaan liet voor het beroep huisvrouw en moeder. Men zong het loflied van de dappere in beroep werkzame vrouw, men prees haar moed en haar doorzettingsvermogen, die gebieden voor haar geopend had, die vroeger alleen maar voor den man te betreden waren. Maar men vergat de huisvrouw, die zich door de veranderde maatschap pelijke toestanden ook voor nieuwe, moeilijke op gaven gesteld zag. Ongeveer 28 jaar geleden, sloot zich in Duitsch land een groep menschen aaneen, die inzagen, dat van de moeders het lot van een natie afhing. Zij wilden door inrichtingen voor zuigeling-verzorging het procent der zuigelingsterfte doen afnemen; ver der het mogelijk maken, dat overwerkte en zwakke moeders in sanatoria en rusthuizen de noodige her stelling vonden. Tegenwoordig is er geen Duitsche stad meer, die geen „Moederhuizen" en inrichtingen voor zuige ling-verzorging heeft. Hoewel al deze inrichtingen voornamelijk er op gericht zijn de wordende en jonge moeder te helpen, te steunen en te beraden is den laatsten tijd meer en meer de wensch merk baar ook de oudere huisvrouw en moeder hulp en rust te geven. En op welke wijze gebeurt dat nu? De meest verschillende vrouwenorganisaties, waar onder de „Evangelische Vrouwenhulp", hebben in de mooiste en gezondste streken van Duitschland hui zen gekocht en deze ingericht als herstellingsoorden voor moeders. Genoemde E. V. heeft dertig zulke huizen. Dui zenden Duitsche huisvrouwen kunnen hier een paar weken van hun arbeidzaam leven genieten van vrij heid en zich laten verzorgen. Een geheel veranderde levenswijs, al is het dan ook maar eenige weken verschaft haar nieuwe krachten en nieuwen moed voor ze weer in haar huishouden terugkomt. Niet het minst draagt hiertoe bij het bewustzijn, dat ge- hurende haar afwezigheid geschoolde zusters huis en gezin verzorgen. Nog een andere instelling is sedert kort in gebruik genomen in enkele der groote Duitsche steden; Daghuizen voor Moeders en kinde ren. Het Roode Kruis heeft deze tehuizen opge richt. 's Morgens om acht uur al, komen de patiënten met hun kinderen aan de hand of op den arm in het tehuis. Het tehuis ligt buiten de stad op een stuk weide of in een boschc. Moeders en kinderen worden gescheiden en terwijl de kinderen odder de hoede blijven van geschoolde kinderverzorogsters, kunnen de moeders onder leiding van dokters en gymnastiekleeraressen sport doen, ini ligstoelen lig gen wandefllngdn en lichaamsoefeningen maken. Deze dagsaatoria zijn vooral bestemd voor die moeders, die niet op reis' kunnen gaan en die toch dringen rustnoodig hebben. Er worden verder ook cursussen gegeven in kin derverzorging en paedagogie. Nu nog iets over de moederverzorging in Italië. In 1918 werd door gravin Robilant een instelling opgericht, die begon met een kapitaal van 4 Lire. werd toen van staatswege nog niets gedaan voor moeder- en kinderverzorging. Geen wonder, dat het sterfteprocent van vondelingen bijv. 97 be droeg. Tegenwoordig worden ongeveer twee a drie dui zend moeders jaarlijks geholpen, hetgeen wel be wijst, dat de organisatie in 'n dringnde behoefte als dessert achter den maaltijd en niet Men moet ook nooit zoetigheden als belooning voor een of andere daad geven. Snoepzucht bij kinderen kan ziekelijk worden. En we wenschen toch allemaal goed opgevoede, gezonde kinderen. Welke soorten sport mogen zij beoefenen? De beantwoording van deze vraag hangt in de eerste plaats af van den leeftijd der kinderen en het geslacht. Voor alle leeftijden onverschillig of het meisjes en jongens zijn, zijn alle vormen der lichte athletiek aan te bevelen. Daar is in de eerste plaats het loo- pen, dat alle spieren van het lichaam harmonisch ontwikkeld en een goeden invloed heeft op longen en hart. Zwemmen is voor de jongens en meisjes de ge zondste sport. Men kan ze er mee laten beginnen vaijaf het zesde jaar. Buiten de training van het lichaam, is zwemmen zeer goed voor de huidorga nismen. Tot de lichte athletiek worden verder sprin gen en gooien gerekend. Toestelturnen is meer een sport voor jongens Voor jonge meisjes in den ontwikkelingstijd moet men zeer voorzichtig zijn met toestelturnen. Ook roeien en fietsen zijn meer sport voor jongens. Meisjes moet men deze takken van sport pas in latere jaren laten beoefenen daar er zeer veel van het lichaam gevergd wordt. Wedstrijden tusschen meisjes en jongens mag men nooit veroorloven; daar de meisjes uit eergevoel alle mogelijke krachten inspannen. Zoodoende kunnen er wel eens schade lijke gevolgen uit voort komen. Het beste doet men den dokter te vragen, welke takken van sport het kind mag beoefenen, als men er niet zeker van is, dat het kind alle sport kan uitoefenen. Is het kind echter volkomen gezond, dan moet men het ook de mogelijkheid hiertoe geven. Want niet alleen het lichaam is er mee gebaat; ook de geest. Sportt versterkt het zelfbewustzijn en weert zoodoende alle minderwaardigheidscomplexen. DE UITVINDER VAN DE LOGARITHMENTAFEL. In het begin der 17de eeuw leefde op zijn slot Marchiston bij Edinburgh de Schotsche lord John Napier (volgens anderen Neper), die een hoogge leerd, strenggeloovig man was, die zijn tijd tus schen theologische overpeinzingen en mathemati sche vraagstukken verdeelde. Bezield van den wensch om moeitèvolle, ingewikkelde berekeningen, waar toe zichdestijds de astronomen gedwong n zagen, te vereenvoudigen of te vergemakkelijken, was het hem na diepgrondige studie gelukt een ontdekking te doen die de volgende gedachte ten grondslag lag: ieder grondtal stemt overeen met een zeker ander verhoudingsgetal, zoodat de uitkomst der be rekeningen gelijk is aan de som der verhoudings getallen, die in den uitkomst betrokken zijn. Wan neer men nu een tafel bezit, die voor alle grond getallen de oVereenkomstiige verhoudingsgetallen aangeeft, dan zal een vermenigvuldiging tot een eenvoudige optelling en een deeling tot een eenvou dige aftrekking teruggebracht worden. Lord Napier stelde in het jaar 1614 een tafel dezer waardevolle verhoudingsgetallen samen, die hij logarithmen noemde. Daarmee heeft de Schotsche geleerde een onsterfelij ken dienst aan de wetenschap bewezen. Er is feitelijk geen exacte wetenschappelijke vor- sching, onderzoek of nasporing of de practische toe passing daarvan in de techniek, die niet min of meer omslachtige berekeningen vereischen, welke, dank zij Napiers geniale uitgedachte logarithmentafels tot een eenvoudige rekenopgave teruggebracht kun nen worden. KLEINE SNOEPERS. Wie draagt de schuld? Vele kinderen zijn niet te wennen aan regelma tige maaltijden. De eetlust ontbreekt juist op die tijden, als de spijzen op tafel komen. Booze humeu ren, tranen, straf zijn de gevolgen. In bijna alle gevallen komt het uit, dat het kind tusschen de maaltijden lekkers en kleine snoeperijen van de moeder krijgt of ze zich weet te verschaffen- Het gebrek aan regelmatigheid in de voedselop- name nu, schaadt het jeugdige organisme. Niet zelden leidt dit later tot ernstige storingen. Maar we willen nu hiermee niet zeggen, dat zoe tigheden en lekkernijen heelemaal niet goed voor een kind zijn. Het kinderlijke organisme eischt o.a. ook stoffen, die deze voedingsmiddelen bevatten. Een verstandige moeder zal daarom de maaltijden van haar kind zoo samenstellen, dat ook regelmatig de honger naar zoetigheden gesteld wordt. Een stukje koek, chocola of een andere lekkernij worden Hagedissen en kikvorschen ondervinden in het minst geen last van bijensteken. Een musch. daar entegen, kan reeds aan twee of drie bijeensteken sterven. Ofschoon er thans talrijke kleine apotheken be staan, die jaarlijks duizenden van inboorlingen, die door giftslangen zijn gebeen, he leven redden, zijn in he vorige jaar in Brisch-Indië och nog rond 25.000 menschen tengevolge van slangenbeten ge storven. Een Engelschman, die langen ttijd op reis was, trof na zijn thuiskomst in zijn woning een stoel aa, waaronder een zwerm wespen een reusachtig nest gebouwd hadden. De gansche woning zwermde van wespen. De Hondsdagen hebben hun naam gekregen naar de hondster der ouden (Syrius), die opgaat als de zon ondergaat. De Kaspische Zee is 's werelds grootste binnenzee, want zij is 800 maal grooter dan het meer van Constanz en tweemaal zoo groot als Engeland. Met het opheffen van hett Spaansche Invaliden- korps is ook he oudste lid daarvan, C .rvantes, de dichter van de „Don Quijote" van de lijst der krijgs- invaliden gestreken geworden. Er wordt beweerd, dat menschen, die te weinig beweging en te veel voedsel tot zich nemen, zich nimmer boven het middelmatige verheffen. In den Oudtijd werden reeds z.g.n. proefhuwe- lijke gesloten, die na verloop van een jaar, als ze kinderloos bleven, weer werden ontbonden. Nou, nou Direk, wat wor jai verlegen gnap. Op roet vaneivend? Zeker nei Alkmaar te kermis. Je benne nagalstop je aigen die kwast in je toet ben jai gek., ik zeg, je benne nagal kermissig an je lair ophedenNou ja, je hewwe niks te koupenje kennen toch kaikeMooi kaine toch.ik heb al piasserai genog, ik heb niet noodig nagmeer te zien. Nou, je hewwe puur de bokke- pruik op, ophedenwat zeg jai Klaas. Nou, ik ben der nag wel efkes weesteen Donderdagge- middag. Ik ben eerst efkes nai Broek gaandeer deije ze raie op peerde, Was 't nag wat? Ja, dat gong pittig 'oor. Ze hewwe deer de boel wel ver maakt. Nou, ik ben der niet opgaan vanzelf.ik lar stond op de daik.. bij de nuwe zwemskool, deer kon ek 't ok zien. Are mense hewwe een kwartje er betaald, maar ik docht, as jollie zoo stom benne om jf- et hek voor men open te leite, den betaalt Klaas gien kwartje, vanzelf. En toe ben ik efkes te kermis tor weest ja. Alliendig? Wè ja. Nou, nou, mocht je dat ten zoomaar van Griet. Nou ik had een poontje mee nomen vanzelf. Main mense, wat trekt dat mes, ln- 't laikt wel een zaag altemet. En gnap taid thuis. (na Thuis is maar et beste. Dat zaide die jo'en uit zij Broek ok. Wat voor een jo'en? Nou, der was een jo'n hewwe ze zaid, en die was te warskip in En- sal, sede, das vlak bai de Duise grens vanzelf. O.weet in jai dat gieniensen? Nei, 't wist et niet, maar nou ten weet ik et. Gaan maar deur. As je main nou op de te kast hewwe wulle.Welnei.Ja, nou is dat mes en, goedNou die jo'en eitoe was ie de grens en. overgaanom ders in Duisïand te kaiken?e- Want die jo'en die wou faskist worre. Nou as ie der sar nag lang bleven was, den hadden die fas- kiste em vast wel kiste keunen, want toe vroege ze (ft, an em weer of ie et mooier vond, in Holland of in iur Duisland.Nou., dan zeg je vanzelfal ben je nou zoo rood als bier, dan zeg je nag van Holland. En toe gaf zoo'n S.A. Kirrel em een opstopper met n_ een bos sleutels, vlak in z'n gezicht". Hai is vanzelf ;<i_ weer op een draf nei Enskede gaan.Lesten wazze de der hier ok een paar, en ee doene hier al celle bou- de we. Maar ze beginnen van boven afeerst bai de burremeisters. Nou, nou, weet Je zelf maar ders an rade. wie der in anmerking komt om faskist te Jr_ worren. Nei leit men heer maar zitteet wordt ;r_ gaandeweg kouwer't Zou main toch ben uwe, *et azze ze hier begonne wie der an meedeidAl die lgs raaslede voele der aigen vanzelf diktatorre. 'k Zien die wordt wel 't houfd van die faskiste krant, meister de Burk al loupen met een bruin hemd an. na en den magge al die are krantekrispendente, Maar- yn ten van Frans en zoo wat, deer ok wel ankomme. )r_ Observer mag vanzelf niet meer skraive, en de skeerwinkel zelle wel sloten worre. Nou, Dirk wat jer ben je weer aan 't fanteseeren. Zeg, weten jullie j^g 't al van 't waardje? Wat den? Wordt 1 April de nuwe zwemskool opent? Deer wordt hard an werkt, let maar' eerst zelle ze et water onderzoeke leite. Ze [ke hewwe gelaik. Want azze ze eerst een duizend gol den koste make, en ze zegge den, dat 't water niet ir_ deugt, den ben we nag evenveer. Moet je nag nei _ag de Raad van Oukerspel venevend? Zou et waar weze, datte we aansen weer skoolstraid kraige? Net zoon in_ raar zaakie as vleden jaar? Kreket zelfde spul ol_ met dezelfde pi. Hé,.hé.je magge maar niet lt_ alles zegge, 't Is hier gien vergareng van Koup- ls_ handel. As ze der deer ien uitskelde voor dief, dan ter zegge ze d'r bai zet et maar in de krant, maar eh. lrs Ja zeker, 't is doorstuurt nei de inspeetuur, en B. le_ en W. hewwe der al over vergadert. Allegaar met [er de wet in de hand, zei et wel neiplozen worre. Dat zei weer leuk worre. An de iene kant meister en ler die zait, et is voor main een sport om ers te zien wie et wint, en an de are kant een affekaat, die ok ak een groote baas is. 'k Ben benuwd.'k Zei je op de hougte houwe, ik heb deer spesejale rillasies. Niks kg gisn nuws van Pankras? Nei, deer beurt niks meer, Uj en as er wat beurt houwe ze het overstil. Nou. 't de

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 5