Buitenland Aftreden van de Spaansche regeering geëischt. Door vooraanstaande politici van verscheidene par tijen en door de meeste bladen wordt het aftreden der regeering Azana geëischt eventueel zelfs door interventie van den president der repbliek. Men maakt de regeering Azana het verwijt dat zij niet vrijwillig aftreedt, ondanks den duidelijk blijkenden wil van het volk. Er wordt een schaduw kabinet gevormd, dat algemeene verkiezingen wil la ten uitschrijven. CUBA. De onlusteni De Amerikaansche minister van Marine Swanson zal morgenochtend te Havana aan wal gaan. De eerstvolgende vierentwintig uur worden als de kri- tiekste in de geheele Cubaansche crisis beschouwd. Dan zal blijken, hoeveel invloêd de huidige raad van vijf in werkelijkheid heeft. Op het oogenblik is het bv. nog onmogelijk te zeggen of de raad den steun van het leger heeft. De raad van vijf heeft wijselijk besloten zooveel mogelijk officieren weer in hun oude functies te be noemen, behalve diegenen die vurige aanhangers van generaal Machado zijn geweest. De voornaamste moielijkheid is echter, dat vele officieren thans on geneigd zijn terug te keeren. Sergeant Batista de huidige opperbevelhebber heeft verklaard, dat hij bereid, is om zoodra de orde hersteld is. weder terug te treden in den rang van sergeant. De regeering te Havana spant zich evenzeer van ganscher harte als die te Washington in om in terventie te voorkomen. Ingrijpen der Amerikaan sche strijdkrachten zou alleen dan volkomen onver mijdelijk zijn, indien er hevige straatgevechten zou den uitbreken welke de levens van de Amerikanen en de andere te Havana vertoevende buitenlanders in gevaar zouden brengen. De nieuwe regeering heeft verklaard, dat zij be- -CoFiaUHetouijareid is heen te gaan, als h e vtolk reid is heen te gaan alshet volk wenscht, dat zij verdwijnt. Het bestuur der communistische partij is evenwel van oordeel, dat er gevuurd moet worden op de Amerikaansche strijdkrachten als deze aan land gaan en dat er bloed moet vloeien om tegenover de heele wereld te demonstreeren dat Cuba geen Ame rikaansche kolonie is. Verschillende onlusten. Tal van incidenten zijn op Cuba dezer dagen voorgekomen, waarbij vooral Amerikaansche bur gers en ondernemingen waarin Amerikaansch kapi taal gestoken is, het moesten ongelden. Er is naar schatting 1.5 millioen dollar door de V.S. in verschil lende Cubaansche ondernemingen belegd, doch ook Engeland heeft groote belangen op het eiland en het Engelsche kapitaal wordt op een millioen pond sterling geschat. Wij lazen in de Tel. nog de volgende bijzonderhe den: InHavana hebben honderden havenarbeiders die lid zijn van de radicale geheime organisatie ABC. geprobeerd den Amerikaanschen directeur van de United Fruit Company die met zijn familie op het Amerikaansche schip Mosso Castle was gevlucht, met geweld aan wal te brengen. Nadat de kapitein en een vertegenwoordiger van het Amerikaansche gezantschap hadden gedreigd dat er direct matrozen aan land zouden worden gezet, indien tot arrestatie van den directeur werd overgegaan, trokken de ar beiders onverrichtezake af. In de provincie Oriente, waar, zooals gemeld, een geant het bwind in handen genomen heeft, heb ben een groot aantal arbeiders de suikerfabriek De- licias. welke het eigendom van de Cubaansch-Ame- rikaansche suikermaatschappij Hunter Hicks Com pany is, bezet. De directeur der fabriek en zijn assis tent hebben zich in veiligheid gebracht aan boord van een Engelsch vrachtschip dat in Santa Clara voor anker lag. Ook de suikerfabriek Baguanos is door arbeiders bezet. Tal van Amerikanen die in het binnenland wonen zijn op weg naar Havana, daar zij zich niet meer veilig voelen. Er wonen op het eiland ca. een kwart millioen vreemdelingen van wie de meesten Ame rikanen zijn. VEBEENIGDE STATEN. In Duitschland voorzichtig. Een Amerikaansch student Bossard uit Chester in Pennsylvanie die op 29 Aogstus te Berlijn is aan gekomen, heeft zich, meldt een V.D.-bericht bij het consulaat-generaal der Vereenigde Staten te Ber lijn erover beklaagd, op 31 Augustus door leden van de Hitier jeugd tegen den grond te zijn geslagen omdat hij partij vlaggen niet had gegroet. Hij werd mishandeld terwijl hij op den grond lag. Een poli tieagent heeft volgens de verklaring van Bossard geweigerd de namen der nazi's op te schrijven. NED. INDIE. Crisheffing. Nadat de Volksraad het ontwerp der regeering tot verhooging van de inkomstenbelasting had verwor pen werd een door den heer van Mook ingediende motie waarin de regeering wordt uitgenoodigd de vermeerdering van de landsmiddelen uit heffingen op het inkomen indien deze voor 1934 onvermijdelijk worden geacht, tot stand te brengen in den vorm van een crisisheffing zoo noodig met handhaving van de bestaande vrijstelling daarvan voor de laag ste belastbare inkomens, aangenomen met 29 tegen 24 stemmen. DUITSCHLANDi. Nieuwe doodvonissen. Te Dusseldorf heeft de rechtbank vonnis gewezen in het moordproces Hilmer. Emil Schmidt werd wegens aanstichting tot moord en poging tot moord ter dood en tot twee jaar ge vangenisstraf, Kurt Arnstedt, Paul Margal, Paul Tibulski, Peter Rohies, Hermann Eggert, Heinrich Rieband, Joseph Herr en Peter Hupertz wegens moord en poging tot moord ter dood en tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Noodwoningen en gros. De rijksminister van Arbeid heeft 12 millioen mark ter beschikking gesteld voor het bouwen van noodwoningen, oor de uitgetrokken credieten komen slechts die gemeenten in aanmerking die kunnen aantoonen, dat zij voor zeer veel dakloozen te zorgen hebben en dat zij den bouw van noodwoningen niet uit eigen middelen kunnen bestrijden. Het plan is uiterst eenvoudige noodwoningen te bouwen, echter uit prima materiaal en geheel vol gens de eischen van de gezondheidsdienst. Barak ken en kazernewoningen komen dus niet in aanmer king en het is veeleer de bedoeling kleine eenvoudige eenverdiepinghuisjes in kleine tuintjes te doen bou- Lord Grey overleden. De Britsche oud-minister van Buitenlandsche za ken Viscount Grey of Falladón, is gisterochtend om 6.05 in den ouderdom van 71 jaar overleden. Zijn zuster en nicht zijn tot het laatste oogenblik aan het bed van den staatsman gebleven, die niet meer bij kennis gekomen is. Binnenland! De nieuwe Binnenvaartregeling. De regeling van de vrachtverdeeling in de binnen vaart is Donderdagochtend in werking getreden. Door bemiddeling van ingestelde bevrachtings commissies te Amsterdam is in den loop van den ochtend het eerste schip bevracht. Verwacht werd dat later op den dag nog meer zouden volgen. Of de nieuwe regeling bevredigend is. kon men nog niet mededeelen. Ook te Rotterdam vonden de schippers op de schippersbeurs een kantoor waar personeel zogrde voor nauwkeurige naleving van de nieuwe wet. De bevrachters kwamen hier binnen om het werk. dat zij hadden op te geven. De betreffende schipers werden daarna in het kantoor toegelaten waarna zij met de bevrachters onder toezicht van het kan toorpersoneel nadere condities konden maken. Op deze wijze waren spoedig een groot aantal vrachten verdeeld terwijl de vrachtprijs in het algemeen veel beter werd dan voor de invoering van de wet. Over het algemeen waren de schip pers wel ingenomen met deze nieuwe regeling ook ai vereischten deze verschillende formliteiten soms eenige moeilijkheden. OMZETBELASTING. In de Tweede Kamer is de behandeling- kan de^ omzetbelasting voortgezet. Minister Oud heeft in de Tweede Kamer toegezegd aan enkele bezwaren tegen het ontwerp Omzetbe lasting te zullen tegemoet komen. Het nadeel dat de belasting voor sommige bedrij ven als een bedrijfsbelasting zou kunnen werken, wil de minister wegnemen, door onder zekere voor waarden mede te werken aan een wijziging waarbij hulpstoffen als steenkolen en electrische energie worden vrijgesteld. Vrijstelling voor gereedschappen en machines zou echter te ver gaan. Voorts is de minister bereid vrijstelilng te geven voor grondstoffen voor onbelaste goederen en niet alleen het gewone bijzondere invoerrecht, maar ook het compenseerend invoerrecht terug te geven. Tenslotte kwam de minister op de kwestie lier Weeldeverteringsbelastingl. Aanvankelijk heeft hij zich bereid verklaard deze terug te nemen, als een communis opinio der Kamer dit zou eischen. Nu echter blijkt, dat de Kamer op ander gebied tal van vrijstellingen wil, moet de minister de Weeldeverte- ringsbelasting handhaven. Men heeft thans de keus tusschen die belasting en een intrekking der gedane toezeggingen. De minister waarschuwde de Kamer, niet te veel te tornen aan de welaoverwogen lijst vanu weeldeartikelen, die niet zoo dwaas is als de heer Westerman dat voorstelt. Op het wetsontwerp tot heffing eener omzetbe lasting zijn een aantal amendementen voorgesteld. De heer Bierema ccs. stelt voor in art. 7 betref fende de hoofdelijke mede-aansprakelijkheid van den kooper, een bepaling op te nemen, en wel zoo danig, dat deze mede-aansprakelijkheid geldt voor zoover de kooper niet kan aantoonen de belasting te hebben betaald. De heer van Rappard cs. stelt voor in de tabel van vrijgestelde goederen binnenlandsch fruit op te nemen. De heer Lovink stelt voor in die tabel in te voe gen: bloembollen. Een tweetal door den heer IJzerman cs. inge diende amendementen beoogt te voorkomen dat van voortbrengselen van de beeldhouwkunst een hoogere belasting zal worden geheven dan van schilderijen en van voortbrengselen van grafische kunst. Een verzoek uit zuivelkringen. De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (FNZ.) heeft aan de Tweede Kamer verzocht, aan de lijst der goederen, welke volgens het ontwerp Omzetbelas ting van belasting zijn vrijgesteld, te willen toevoe gen boter, kaas. melkpoeder, gecondenseerde melk en caseine. DE BROCHURE DUYS. Een verklaring van den schrijver in het Partijbestuur. Dezer dagen vergaderde het partijbestuur der SD AP. in het gebouw van het partijsecretariaat te Amsterdam. Alle leden waren aanwezig. Bij de ingekomen stukken werd, meldt het Volk, mededeeling gedaan van de volgende van partij genoot Duys ingekomen verklaring. Als ik voorzien had dat de verschijning van mijn brochure op de wijze, als ze is gescheid, alsook mijne mededeelingen aan ,De Telegraaf" aanleiding zou geven tot zulk een beroering als zich heeft voorgedaan, dan zou ik mij natuurlijk nog wel eens dubbel hebben bedacht, alvorens tot de ublicatie te besluiten. Ik had geen andere bedoeling dan in de partij aan de orde te stellen eenige belangrijke vraagstukken die naar mijne overtuiging onderzoek dringend be hoeven. Ik wilde de partij dienen en zeker niet schaden. Het is uw partijbestuur bekend uit mijn schrijven van 6 Juni jl. op welke motieven ik mij gerechtigd achtte op mijn, in den Partijraad gedane toezegging om de brochure voorlopig niet te doen verschijnen, terug te komen. Gezien de beroering, door de verschijning in de partij verwekt wil ik gaarne verklaren dat het be ter ware geweest, de waarde dezer motieven als niet van zoo overwegenden aard aan te merken. Wat den inhoud der brochure betreft spreekt het vanzelf, dat ik, zoowel wat betreft de daarin uitgesproken stellingen als de daarbij gegeven toe lichtingen in elk opzicht handhaaf. Ik blijf wat ik in die brochure geschreven heb, niet alleen juist achten, maar bovendien blijf ik van meening, dat het een dringend partijbelang is, dat de partij deze stellingen onomwonden en duidelijk tto de hare maakt terwijl ik ook het recht op de vrije verkon diging mijner meening onverkort handhaaf. Het partijbestuur nam met genoegen kennis van deze verklaring en besluit gebruik te maken van de door partijgenoot Duys gegeven machtiging om tot publicatie ervan over te gaan. DE KWESTIE IN DE CHR. GER. KERKEN. Ds. Berkhoff verlaat de Synode Het is tijdens de synode van de Chr Ger. Kerk te Zwolle tot een scheuring gekomen. Het Hbld. vertelt hieromtrent het volgende: Onder groote belangstelling is te dezer steed aan gevangen de Generale Synode van de Chr. Ger. kerken, bijeengeroepen in verband met de proce dure ds. A. M. Berkhoff. De Synode werd geopend door ds L de Bruyne van Zwolle. Hij ving aan met d eopmerking dat hij de leden geen traditionee welkom kan toeroepen, omdat er over deze synode geen vreugde in het hart is. „Het bijeenroepen van deze synode door den Kerkeraad van Zwolle was geen vereerende opdracht, maar gaf droefheid in het hart en deed een schok gaan door de kerk. Men begreep, dat deputanten en ds. Berkhoff niet tot overeenstemming waren gekomen. Tot het laatst toe werd gehoopt zoo zeide spreker dat deze syno de overbodig zou zijn. Hierna werd een aanvang gemaakt met de werk- Uitvoerig werd gediscuusieerd over de vraag of ds Berkhoff zelf deel zou uitmaken van de synode, welke over deze aangelegenheid heeft te beslissen. Prof. J. J. van der Schuit, voorzitter van de de putanten lichtte de gang van zaken nader toe Aan de besprekingen welke hierop volgdenn nam. een groot aantal afgevaardigden deel. Het resultaat was dat in de middagvergadering beesloten werd dat ds. Berkhoff wel aan de synode zal mogen deelnemen. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het rapport der deputanten. nl eerste instantie werd het woord gevoerd door prof. J. J. van der Schuit uit Apeldoorn, door ds. L H van der Meiden uit Den Haag, die zeide de beschuldiging van ds Berkhoff dat alle predikanten staan op ,Augustiaansch standpunt" niet te aan vaarden, door ds. A. H. Hilberg uit Groningen door ds. W Kremer uit Leeuwarden, die vroeg of er verschil is tusschen de leer van ds B. en die der predikanten van vroegere dagen, die ook min of meer het gevoelen van ds. B. waren toegedaana dit leerden en toch geduld werden. Prof. van der Schuit wees er nog op, dathet rap port niet was opgesteld om een dogmatische exe gese te geven. Ds. Berkhoff kreeg hierna gelegenheid zijn stand punt toe te lichten. Hij stelde voorop te blijven ho pen dat de chr. Ger. kerk nog eens zal komen tot uitbouw van de belijdenis ten aanzien van het Duizendjarig rijk Aanvaarding van het rapport zou hij vreeselijk vinden. „De kerk is niet rijp voor een veroordeeling van deze leer, zoo zeide hij. Ik kan en mag niet anders dan deze heerlijke leer brengen. Reeds vanaf mijn zevende levensjaar leeft deze gedachte in mijn ziel. Steeds ben ik daarin gesterkt. Na zeer breedvoerige discussies werden de zes conclusies o.m. inhoudende dat het propageeren van de leer van het Duizendjarig Rijk in de Chr. Ger kerk niet kan worden toegestaan, met een kleine wijziging aangenomen met op een na algemeene stemmen en een blanco Toen deze beslissing gevallen was, vroeg ds. Berk hoff het woord en zeide: „Nu is dan het oogenblik gekomen dat ik niet langer in de Chr. Geref. kerk kan blijven. Hier scheiden voor immer onze wegen" Hierop verliet hij het kerkgebouw Of dit verloop van zaken een scheuring in de Chr. Geref. kerk zal teweegbrengen is op dit oo genblik nog niet te zeggen. Gezien de verzoekschrif ten die'bij de synode waren ingekomen om te trach ten een scheuring te voorkomen, moet met de moge lijkheid hiervan rekening worden gehouden Het rapport zal worden verkrijgbaar gesteld. Nieuwstijdingen Herman Poort overleden. Te Groningen is op 47-jarigen leeftijd overleden de bekende letterkundige Herman Poort. Ook als kunsthistoricus was de heer Poort zeer bekend. aTe Helmond zijn twee paarden Te Helmond zijn twee panden verbrand waarbij de kinderen van een der bewoners met moeite gered werden. Uit Zoutkamp wordt bericht, dat aldaar een felle brand een koren en pelmolen verwoest heeft. De oorzaak is onbekend. Een café met aangrenzende boerdij verbrandde te Diepenveen. Vermoedelijk was kortsluiting hier de oorzaak. Door overslaan van het vuur verbrand de hier ook een timmermanswerkplaats. De zaak van der Lub be. Daar de familie thans aan mr. Pauwels verklaard heeft hem geheel vrij te willen laten heeft deze er weer genoegen mee genomen Van der- Lubbe te verdedigen. - Het uniformverbod. Een dag na dé verschijning van het voorloopig verslag heeft minister Van Schaik reeds zijn Me morie van Antwoord over het ontwerp betreffende een uniformverbod en insigneverbod bij de Tweede Kamer ingediend. De minister geeft daarin een nadere uiteenzetting van de strekking der voorge stelde strafbepaling en deelt o.m. mede, dat zi. de Graal niet door het verbod getroffen zal worden Ten aanzien van de AJC spreekt de minister zich minder positief uit Kano in zee gevonden. De schokker-visscher van Leest uit Moerdijk heeft op het Kwaksdiep tegenover het dorp Rockanje op ongeveer 10 kilometer uit den wal gevischt en later bij de marechaussee te Moerdijk aangebracht een 6 meter lange kano ongeveer 60 cm. breed voor zien van een mast en wit zeil. In de kano bevonden zich verschillende voorwerpen o.a. twee paar schoe nen en laarzen, twee sabels, onder- en bovenkleeding dekens, levensmiddelen een peddel en een Duitsch militair zakboekje met onleesbaar schrift Men veronderstelt dat met deze kano een ongeval heeft plaats gehad en dat de twee inzittenden zijn verdronken. Een lijk verdwenen? Een familie te IJselmonde staat voor een raadsel. Haar is namelijk gebleken dat het stoffelijk over schot van haar moeder, dat, naar zij meende bijgezet was in een graf op de Ned. Herv. Begraafplaats te IJsselmonde. niet meer rust op de plaats waar men nacht dat het moest zijn. Men heeft voorts niet kunnen uitmaken, waai de vrouw dan wel begraven ligt Toen zij in 1917 overleed, werd het stoffelijk overschot eerst midden in het kerkhof begraven doch toen drie jaar later ook de echtgenoot van de vrouw stierf, werd de kist met haar gebeente opgegraven en bijgezet in het graf van den man. Van deze bijzetting zijn ver scheidene menschen getuige geweest. Tal van jaren later echter eischte de familie ope ning van het graf, waarin, naar zij zeide door een feut, gemaakt bij de reorganisatie van het kerkhof, een andere vreemde doodkist was bijgezet. In het graf zouden dus drie kisten aanwezig moeten zijn. De opgraving geschiedde onder toezicht van den burgemeester Hierbij bleek dat het graf slechts twee kisten bevatte. De lijkkist van een vreemde en de kist waarin het stoffelijk overschot van den vader zich bevond. De kist met de stoffelijke resten van echtgenoote was echter spoorloos verdwenen. Hoe dit heeft kunnen plaats vinden is men nog niet te weten kunnen komen, hoewel zoowel de burge meester als de officier van van Justitie te Dordrecnt een nauwkeurig onderzoek hebben doen instellen. De getuigen, onder wie de vroegere doodgraver, zijn er zeker van. dat de kist met het stoffelijk overschot van de vrouw in het tweede graf is bijgezet. De tegenwoordige doodgraver verklaart de kist nim mer uitgegraven te hebben. Hij is overtuigd, dat bij het begraven van de tweede kist, de kist waarin de moeder is geborgen, kapot gestooten moet zijn. Nog steeds doet de familie, die zich niet wil neerleggen bij de gedachte, dat de laatste rustplaats van de vrouw onbekend is, alle moeite een verklaring voor het gheim te vinden, doch met de gegevens, waar over men thans beschikt, is een oplossing niet mo gelijk. INBRAAK IN EEN CONSULAAT. Bij het Portugeesch Consulaat te Rotterdam is ingebroken en ongeveer 9000 gulden aan zegels ont vreemd. Van de daders geen spoor. Dat het geloof aan spoken nog altijd niet is uit gestorven, leert de volgende vermakelijke geschie denis, die wij in de „Tel." lazen. In een politiebureau in het centrum der stad verscheen een dezer dagen een man van middel- i baren leeftijd, die den dienstdoende inspecteur op gedempten toon een griezelig verhaal deed over., heksen en spoken, waarvan zijn oude 82-jarige moe der. die bij hem inwoonde, al verscheidene nachten t vreeselijke dingen had beleefd 1 tal,iJQuijra fn.-paowGkaisfdenisteravondgnshrdlu lederen nacht werd de oude vrouw, wanneer zij rustig lag te slapen, uit haar bed gegooid, iederen i nacht werd zij p hardhandige wijze beetgegrepen en I in de kamer op den vloer geworpen. Maar het I vreemde van het geval was wel, dat de vrouw tot nog toe geen letsel had bekomen. Alleen voelde zij de knepen van de ijzige handen waarmede zij steeds werd vastgegrepen Lang hah de man er over gedacht wat de oorzaak i van deze vreeselijkapingen kon zijn, totdat hij ein delijk den moed hEra gevonden het bed eens na te kijken. Hij had het veerenbed open gesneden en een paar groote veeren kransen gevonden, waaruit, 1 zooals de legende het wil .onomstootelijk zou moeten blijken, dat het bed was behekst. Of de inspecteur nu niet kon zorgen dat de heks zoo snel mogelijk onschadelijk werd gemaakt „Dat kunnen wij niet", zeide de inspecteur, „hek sen durven wij niet aan, want aan de arrestatie van dergelijke gevaarlijke wezens is een heel te groot risico verbonden." De vreemdeling keek den inspectepur verbaasd aan, keek toen nog even naar een groote lange sabel die in den hoek stond, en verliet diep teleurgesteld het bureau.. Als de inspecteur niet durfde met zijn groote sabel, hoe zou hij dan durven! Het was in September anno 1933 in het harte van Rotterdam. De kapitein van Köpenick. Het tooneelspel „De kapitein van Köpnick" dat o.a. op de Alkmaarsche kermis zeer schraal succes oogst te, zal niet meer worden opgevoerd. De schrijver Zuckmayer vindt het, met het oog op de olitieke situatie beter en heeft het opvoeringsrecht ingetrok kenn. Treurig en schandelijk. Te Almelo is een twintigjarig meisje aangereden door een auto en zwaar gewond. De inzittenden, twee dames en twee heeren namen de vlucht. Zij werden even later aangehouden en bleken alle vier verre van nuchter te zijn. Het slachtoffer was kost- winster voor een groot gezin. Dat beteekent dus. rouw en armoe eenerzij ds en „ontzegging enz. voor één jaar anderzijds DE WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM. De roomsch-katholieke raadsfractie heeft mede gedeeld op dit oogenblik geen stappen te kunnen doen om de, door het bedanken van de soc.-dem. wethouders ontstane vacatures aan te vullen. Thans hebben de raadsleden Boissevain, Baas en Ter Haar zich met elkaar verstaan ten einde te trachten, vóór de raadsvergadering van Dinsdag 12 September een vergadering bijeen te roepen van alle fractie voorzitters, die der revolutionnaire groepen uitge zonderd. Eén dezer fracties moet nog bepalen of namens haar dit initiatief zal worden gesteund: verwacht wordt, dat zij die vraag bevestigend zal beantwoorden. Er kunnen dus pogingen worden verwacht om tij dig aan de crisis in het college van B. en W. een einde te maken (Hbld)

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4