Nationaal Huldebetoon aan H. de Koningin $0 Hüfj Uit den Omtrek Oude Niiodwpi (Woensdagmiddag ontstond branldi in die hou ten schuren van den heer O. Witsmeer welke geheel zijn afgebrand. De oorzaak was nog niet vast te stellen maar moet vermoedelijk gezocht worden in het stoken van een fornuis. Alkmaar. Nadat Ged. Staten het plan van wethouder Bonsema een open zwembad te bouwen door een onbekende combinatie, dat f 110.000 zou moeten kosten verworpen hadden, omdat zij het risico voor de gemeente te groot vonden, stelden B. en W. in de Donderdagmiddag ge houden raadszitting voor nu ook twee plannen van het comité van actie voor een Sportfondsen bad te verwerpen, omdat deze nog grooter risi co van de gemeente voor het garant zijn voor betaling van rente en aflossing van door de NV. Sportfondsenbad te sluiten leeningen zouden vor deren. Na lange discussie besloot de raad idieze plannen te verwerpen op voorwaarde evenwel, dat een neutrale commissie van raadsleden, be langstellenden en deskundigen onder voorzitter- schap van wethouder Bonsema andere plannen zouden onderzoeken, waarbij men ïich dan ook met de NV. Sportfondsenbad in verbinding zou stellen en de mogelijkheid van een goedkooper plan van die zijde onder de oogen zou zien. Crt. Plaatselijk Nieuws Zu idschar wo u de. Voor het toelatingsexamen der Rijkstuinbouw school te Boskoop is o.a. geslaagd de heer Ij. Hoekstra te Zuidscharwoude. Broek op Langend ijk. Zooals wij reeds mededeelden is de kommies der rijksbelastingen de heer van der Holt op verzoek overgeplaatst naar Borfte. Al is in den regel een belastingambtenaar iemand die men liever ziet gaan dan komen, degenen, die de wet van den ambtenaar kunnen onderscheiden, zul len aan dén heer van der Holt een sympathieke herinnering blijven behouden en de tact en het inzicht respecteeren waarmede' hij steeds zijn in deze streken en dezen tijd ongetwijfeld zware taak vervulde. Als opvolger is aangewezen de heer van der Ham uit Vinkeveen. No.ordjSdWjWöuid®. Bineau vaar A Acids recht opgerjieht. In een dezer dagen gehouden vergadering van; den Langedijber Bestuurdersbond werd besloten over te gaan tot de oprichting van een Bureau; voor Arbeidsrecht. Hiermede werd geacht in een lang gevoelde behoefte te voorzien. T,ot adviseur "werd aangewezen J. van den Abeele^ Oosterstraat te Noordscharwoude. In en buiten het Olympisch Stadion te Amsterdam. Grootsche manifestatie van trouw aan het Huis van Oranje), Rede van de Landsvrouwe. Amsterdam. 8 Sept. Het hedenmiddag plaats gehad hebbend huldebetoon aan Hare Majesteit de Koningin,waartoe Amsterdam als hoofdstad, ter gelegenheid van het 35->ja(rig regieeringsjubileum onzer Landsvrouwe, het initiatief genomen had, maar hetwelk overigens een volkomen nationaal karakter droeg, heeft het peil mogen bereiken van een groote en grootsche manifestatie door het Ne- derlandsche volk; een manifestatie, die bij de oude ren ongetwijfeld in de herinnering heeft terugge roepen de groote momenten, welke zij in 1898 in de hoofdstad medemaakten bij de inhuldiging van de toen 18-jarige vorstin. De vele duizenden, die in het Olympisch Stadion geen plaats onbezet hadden gelaten, de enorme menschenmassa. welke op den terugtocht van het Koninklijk Gezin van het Stadion naar het Paleis op den Dam door de onafgebroken haag van de duizenden deelnemers aan het défilé verbeidde, heb ben, de eersten door hun laaiende geestdrift en de laatsten door het geduld, waarmede zij urenlang op den Koninklijken stoet hebben gewacht, over duidelijk blijk gegeven van hun trouw aan en hun warme sympathie voor het Huis van Oranje, terwijl zeer zeker ook vele tienduizenden in den lande, alsmede in onze overzeesche Diezittingen, in hun huiskamers met ontroering geluisterd zullen heb ben naar de per radio uitgezonden toespraak van hun vorstin. Het vertrek naar het Stadion. In een met vier a la daumont bereden paarden bespannen calèche, waarin het Vorstelijk Gezin had plaats genomen; daarachter het groot gevolg in hofrijtuigen, geschiedde te twee uur, terwijl de ge bruikelijke eerbewijzen gebracht werden, het ver trek van het Koninklijk Paleis. Het was op dat oogenblik, dat het tot in verren omtrek hoorbare gedaver van de saluutschoten uit de kanonnen van den in de gepavoiseerde haven liggenden oorlogs bodem „Heemskerck" zich mengde met het gebeier der klokken op kerken en gemeentetorens en met 't geloei der sirenes van talrijke fabrieken en maat schappijen in de hoofdstad. Het sirene-geloei nam na ongeveer vijf minuten een einde, doch het ge dreun van het geschut en het stemmige klokge beier verstomde eerst toen het Koninklijke Gezin na de rit door de vlaggende stad, toegejuicht en toegewuifd door de duizenden langs de wegen ge schaarde belangstellenden, van wie talloozen het oranje droegen, het Stadion had bereikt. Door de trotsche Marathonpoort reed de prachtige calèche tot voor de eere-tribune, waar de Koningin werd ontvangen door den voorzitter van de uit leden van het Eere-Comité gevormde Commissie van Advies, Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, die vervolgens aan H. M. voorstelde de leden van het Uitvoerend Comité, t.w de heeren F. K. Lotgering, voorzitter, J. C. W, Thooln, vice-voorzitter, E. A. G. van Hoogen huyze, secretaris, G. Verhoef, penningmeester, K. Schouten en G. H. Joosten. Het Vorstelijk Gezel schap begaf zich hierna over den uitgelegden loo- per, tusschen een eere-wacht van hen, die in 1898 eveneens te Amsterdam, als cadet en adelborst de eerewacht van het Paleis naar de Nieuwe Kerk hadden gevormd, naar de Koninklijke loge, welke op schier onnavolgbare wijze uit de daarvoor door de deelnemers aan het défilé bijeengebrachte gel den, in een bloemenhof was herschapen Ook de Koningin-Moeder was, ondanks het feit, dat zij slecht ter been is, per auto van Eoestdijk gekomen, om in de Koninklijke loge een gedeelte van het programma bij te wonen, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Toen de Koningin had plaats genomen, brak onder de meer dan dertig duizend belangstellenden in het Stadion, die zich, getrouw aan de desbetreffende waarschuwingen, bij het binnenrijden van den stoet alleen van hun plaatsen hadden verheven, doch zich grootendeels van bijvalsbetuigingen hadden onthouden om het schichtig worden van de paar den te voorkomen, een oorverdoovend gejuich los. Wel buitengewoon imposant was de aanblik van het Olympisch bolwerk! Trotsch droeg het zijn vroolijk wapperende vlaggetooi en den Koninklijken Standaard, maar ook was het daarbinnen, overal waar men den blik liet ronddwalen, één vlaggenzee, wijl het publiek bij het binnenkomen vlaggetjes, van oranje-blanje-bleu gelukkige gedachte van het Uitvoerend Comité! was aangeboden. De muziek op het middenveld ter weerszijden van de open zijvakken aanwezig, werd verzorgd door de op het „Wilhelmus ingestelde" Koninklijke Marine Kapel te Den Helder en door de Koninklijke Militaire Ka pel te Den Haag; te twee uur reeds hadden zich ook de ongeveer vierhonderd ruiters van het Ruiter- défilé opgesteld, alsmede bij de Marathonpoort, een duizendtal zangers en zangeressen. G|roote officieele belangstelling. Tot het geven van de noodige inlichtingen waren aangewezen: voor Hare Majesteit de heer F. H. Lotgering, voor de Koningin-Moeder de heer G. Ver hoef, voor de Prinses de heer J. C. W. Thoolen, en voor den Prins de heer A. E. G. van Hoogenhuyze. Zeer groot was het aantal hoogwaardigheidsbe- kleeders, dat de huldebetooging bijwoonde. De vak ken onder de Koninklijke loge waren gevuld met de naar titel en rang, voornaamste personen van den lande. Er waren, met den Minister-President. Dr. H. Colijn, Ministers, gezanten, kerkelijke hoogwaardig- heidsbekleeders, commissarissen der Koningin uit verschillende provincies, vertegenwoordigers van Eerste en Tweede Kamer, van den Raad van state, de hoogste militaire autoriteiten en andere voor name persoonlijkheden. Het voor verschillende hooge ambtsdragers gereserveerde gedeelte was overigens ingenomen door eenige honderden burgemeesters uit steden en dorpen, allen met ambtsketen. En verder was het Stadion één deinende massa van belangstellenden uit stad en land. Tribunes waren bijgebouwd om duizenden tevreden te kunnen stel len en duizenden zouden er méér geweest zijn, als er plaatsen beschikbaar waren geweest. In de nabijheid van de Koninklijke loge waren er ook plaatsen voor de leden van het Eere-comité met zijn eere-voorzitter Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, commis saris der Koningin in Noord-Holland en Amster dam's Burgemeester, Dr. W. de Vlugt, die, der tra ditie getrouw met den Koninklijken stoet naar het feestterrein was gereden. Het programma begint. Forsch en zuiver klonk, als inzet van deze zoo bij uitstek nationale betooging, uit duizend geschool de kelen van het door Theo v. d. Bijl geleide zang koor, over het veld het Kroningslied van 1898: „Wees gegroet met jubeltoonen". Het waren oogenblikken, die, hoe men ook over de kwaliteit van het lied moge oordeelen, van wijding gevuld waren. Toespraak Ds. van Hoogenhuyze. Nadat de laatste klanken van het lied zich in de ijle lucht hadden opgelost, sprak Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, voorzitter van de Commissie Van Advies, staande op een ter linkerzijde van de Lands vrouwe opgestelden katheder, Hare Majesteit als volgt toe: Majesteit, Het is mij als voorzitter van de Commissie van Advies een hooge eer om namens het Uitvoerend Comité der jongeren op dit historische oogenblik Uwe Majesteit te zeggen, hoe dankbaar het Neder- landsche volk is. dat Uwe Majesteit deze hulde heeft willen in ontvangst neemen. Heden stroomt er een vloedgolf van vreugde door ons volk heen, omdat het dankbaar gedenken mag, dat Uwe Majesteit vijf en dertig jaren lang den scepter draagt door God in 1898 in Uwe handen gelegd. Nederland is dankbaar aan God, die aan ons land en volk Uwe Majesteit schonk. Nederland is dank baar aan uw Majesteit, voor de groote trouw en zeldzame toewijding waarmede Uwe Majesteit al die jaren, waarvan er vele uitermate moeilijk waren, Haar Koninklijke taak heeft vervuld. Eén eenig partijloos juichend volk heeft zich heden in het Amsterdamsche Stadion vereenigd om aan UweMajesteit een nationale hulde te bren gen, daartoe gedreven enkel en alleen door de in nige liefde voor Uwe Majesteit, die er leeft in de harten van Neerlands volk. En nu is dit het bijzondere van dez huldiging, dat die is voorbereid en uitgevoerd door Neerlands jongeren die nu nog staande in den bloei der jeugd, straks de plaatsen zullen innemen door de ouderen ledig gelaten, en die heden aan Uwe Majesteit en aan heel het Koninklijke Huis willen toonen dat er een jong Nederland is. dat onverzwakt en on dubbelzinnig zich schaart om Uwer Majesteits troon. Een jong Nederland op hetwelk Uwe Majesteit re kenen kan, dat ten alle tijde bereid is om, als dat wat God verhoede ooit noodig zou zijn, alles voor Uwe Majesteit te offeren. Daaraan heden voor Uwe Majesteit uiting te geven is hun een voorrecht en een eer. En aan den oproep der jongeren hebben de ouderen gehoor gegeven. Van uit de elf pro vinciën, tot zelfs uit den nieuwen Wieringer- meerpolder toe zijn ze naar Amsterdam gekomen de aanzienlijken en de eenvoudigen, om Uwe Ma jesteit te huldigen. 30.000 in het Stadion, 45000 die in een kleurenrijk defile van hunne verknoeit heid aan het Oranjehuis willen blijk geven, ter wijl vele meerdere duizenden in Nederland en in Nederlandsch Indië, luisterend in hun huiskamer naar wat hier geschiedt, in die hulde instemmen. Uwe Majesteit aanvaarde deze hulde als een bewijs dat in het hart van Neerlands volk on uitroeibaar is vastgelegd de liefde voor Uwe Majesteit èn voor het Huis van Oranje, waaraan het naas'f God zooveel heeft te danken. iLaten de tijden moeilijk zijn en de horizon donker, wij weten dat boven het wereldgebeu ren de Almachtige God staat en Hem willen wij bidden dat trots alle stormen van den tijd Ne derland en Oranje onverbreekbaar een mogen •blijven. En als zoo straks uit de monden van deze vele duizenden het aloude „Wilhelmus" zal op klinken, dan is dat meer dan het zingen van ons Volkslied, dan wordt daarin vertolkt de bede dat God Uwe Majesteit en Haar Huis nog vele jaren voor ons land en ons volk sparen moge. Wij willen dat zeggen allen te zamen niet deze drie woorden: LEVEi DE KONINGIN. De Koningin spreekt. Na deze toespraak luidsprekers maakten haai- tot in alle hoeken Van het Stadion ver staanbaar heeft, onder doodsche stilte van het duizendkoppige gehoor, Hare Majesteit de Koningin als volgt het woord genomen: Mijnheer de Voorzitter j Het is mijn wensch persoonlijk Neerlands Jon geren, die de voorbereiding van deze grootsche en indrukwekkende betooging op zich namen, en allen die zich opmaakten daaraan deel te nemen j mijn hartgrondigen dank te betuigen voor dit blijk van hun aanhankelijkheid en trouw, nu ik 35 jaren, zoo nauw aan mijn Volk verbonden, ben geweest. Hierbij gedenk ik ook de talloos velen j die deze ure uit de verte met ons medeleven,, j zoo in het Vaderland als in Nederland ondier de keerkringen en 'breng hen daarvoor mijn bijzon- dere erkentelijkheid. Als ik op dit tijdperk terugzie dan ,is het met een hart vol dankbaarheid voor al "het schoon© en goede dat ik van mijn Volk jieb mogen onder - i vinden, dan word ik steeds opnieuw getroffen door de bewijzen van verknochtheid en den steun i mij, niet het minst in moeilijke en ^zorgvolle da- gen ten deel gevallen en welke ik .thans, in, de- ze ure andermaal op ondubbelzinnige wijze on- i 'dervind Pogen mijn plicht te vervullen tegenover het j Vaderland is mij in donkere tijden meer dan ooit een voorrecht en bron van blijdschap, waar jk mij gedragen weet door uwe trouw en .medeleven De Nationale gedachte bindt ons hier allen ,te zamen. 1 Wij willen ons zelf zijn en blijven. (Wij -willen voortbouwen op de grondslagen door onze Vaderen gelegd. Ons bewust van ,onze roeping tegenover ons zelf en in het groote gezin der Volkeren. Wij willen putten uit de schatten ons -door een groot Voorgeslacht nagelaten, overtuigd, daarin ren allen tijde overvloedig te vinden hetgeen wij behoeven om met taaie volharding en zich steeds weer vernieuwende kracht te streven naar de aanpassing bij gewijzigde wereldomstandigheden, welke onder Gods zegen ons weer een gelukkige toekomst brengen kan. Ik bid God om wijsheid en sterkte om u in den tijd die voor ons ligt vastberaden daarin ,voor te gaan. Mij thans in het bijzonder richtend tot de Jongeren wensch ik tot hen een woord van op rechte waardeering te spreken voor den ijver en de voortvarendheid welke zij hebben aan den dag gelegd bij de voorbereiding van iieze voor mij onvergetelijke ure en voor 'hun trouw en toewijding aan mij en mijn Huis. Een schoon^ toekomst zij voor ben weggelegd indien zij langs de beproefde wegen, zooeven door mij aangeduid, straks hun krachten gaan wijden aan den opbouw van het tijdperk dat voor ons ligt. Waar zij in de groote figuren die Nederland heeft voortgebracht de idealen verpersoonlijkt zien welke pok zij na streven zullen zij er krachtig toe kunnen bijdra gen het schoonste uit oüze historie in heden en toekomst te doen voortleven in zich steeds v©r- nieuwenden en verjongenden vorm. Ier besluite richt ik mij tot u allen, ouderen en jongeren tezamen, ja tot de bevolking van geheel het Eijk, om als een en ondeelbaar Volk de handen ineen te slaan teneinde eendrachtig sa men te werken om dezen zorgvollen tijd te bo ven te komen. Als van zelf gaat ons aller blik naar onze fiere driekleur, gymbool van ons willen en kun nen, zinnebeeld bovenal van ons dierbaar Va derland. Zij waaie steeds over 'de Wereldzeeën j tot in de verste landen en doe daar kond .van onze eendracht en onze wilskracht. Leve het Vaderland. Hpezee. De ruitens vlagen die aandacht, Diep onder den indruk van de wooriden, door de Landsvrouwe gesproken, "Werd door de aan- j wezigen het „Wilhelmus" aangeheven. Hierna volgde het interessant© schouwspel van het rui- .terdefile van alle vereenigingen, aangesloten bij de Federatie van Landelijke Ruitervereenigingen met hun vaandels, waarmede de dragers, bij het passeeren van de koninklijke loge, eerbiedig groetten. De vaandels bleven, nadat de ruiters het Stadion verlaten hadden, met hun wachters op het veld achter. Het was vervolgens de bereden militaire poli tie. onder bevel van den eersten luitenant JP. Ilcken, die op voortreffelijke wijze deed uitkomen hoe zij haar viervoeters in bedwang had. De prachtige demonstratie van deze kloeke bereden afdeeling werd gevolgd door een uitnemend ge slaagd defile in draf en galop, hetwelk door het Koninklijk Gezin met groote belangstelling ook het publiek leefde, getuige zijn uitingen ROOSEVELTS BLAUWE ADELAAR. De blauwe adelaar, het zinnebeeld van den op bouw in Amerika, waait thans overal in het land. Wij ontvingen deze foto, van de vlag, toen zij in New York werd geheschen. terwijl padvinders de eerewacht vormden. van enthousiasme op spontane wijze met dit on derdeel van het programma mede werd ge volgd. Vervolgens nog een defile van den Bond van landelijke ruiters van den Noord.Brabant- schen Christelijken Boerenbond. Defile van vijf en dertig duizend pefr lerwijl dit alles zich binnen het Stadion vol trok was er daarbuiten en wel op het IJsclubter- rein en op het Olympiaplein, resp. van half twee en half drie af, hard gewerkt aan de opstelling van het geweldig groot aantal vereenigingen en corporaties zeer vele in haar eigen kleeder dracht waarvan de leden, die niet behoorden tot de ingezetenen der hoofdstad, zich per trein auto of autobus de spoorwegen hadden extra treinen ingelegd tegen speciaal tarief en ook de Amsterdamsche tramdirectie had bijzondere maat regelen van vervoer genomen naar Amster dam hadden begeven. M'en had de uitnemend© gedachte gehad en in dit kader past een woord van hulde aan den technischen leider F. J. Thoo len en zijn staf die meer dan vijf en veertig duizend deelnemers aan dit enorme defile zoo veel mogelijk provinciegewijs in te deelen; alleen de steden Rotterdam, den Haag, Amsterdam en Utrecht, alsmede enkele landelijke bonden en vereenigingen, waren afzonderlijk ingedeeld, ter wijl te twee uur op den Zuidelijken "Wandelweg het defile van de op versierde fietsen rijdende Amsterdamsche schooljeugd, die des morgens reeds vrijaf had gekregen, was opgesteld. Iedere groep of vereeniging had ©en eigen vereenigings- leider; een bepaald aantal vereenigingen vorm den tezamen een afdeeling met ©en afdeelingslei- der aan het hoofd; de afdeelingen weer waren volgens provincie en stad gegroepeerd, met aan het hoofd, een provincieleider, die te herkennen was aan een cocarde op den schouder in de kleur van de provincie. Ook alle andere leiders droe gen onderscheidingsteekens, terwijl het oppercom mando berustte bij de ©en oranjelint met medail le dragende Technische commissie. En zoo hebben in rijen van acht de vaandel en banierdragers voorop, de bonden, vereenigin gen en corporaties, de duizenden en nog eens dui zenden met hun vlaggen en schilden en allen saam gebonden door het eene doel: der Koningin hun hulde en trouw te betoonen, in prachtig tempo via de Sintelbaan langs de Koninklijk© loge geloopen, bij het passeer én waarvan ©en eerbiedige groet waarin ook de vaandels hun rol vervulden gebracht werd. Het binnentrekken en weer verlaten van het Stadion eerst defileerden de provincies door al die duizenden voortdurend© wisseling van kleuren en tinten leverde een prachtig schouwspel op, dat het oog bleef boeien, |0ok al duurde het verscheidene uren. De vaandel dragers bleven met hun vaandel op het veld achter. Voorts werd, nadat ongeveer twee der den van de defileereniden voorbij waren getrokken het defile onderbroken door ©en dansgroep van vierhonderd de nationale kleuren, rood, wit, blauw en oranje dragende meisjes, die, tezamen ©en groote levende vlag lijkende, een met bloe men versierde reusachtigen zegewagen trokken met de wapenschilden van het Koninklijk Huis, terwijl op den wagen, die als symbool vijf en dertig treden telde, de Nederlandsche Maagd had plaats genomen. Nadat de dansgroep onder leiding van Lili Green een dans had uitgevoerd en de wagen op het veld was opgesteld, volgde de rest van het defile. De fietsende schooljeugd en de stelden^ waarbij het veld, 'door de vaandels, vlaggen en baneiren, die daar voortdurend werden opge steld, langzamerhand in een reusachtige vlaggen zee herschapen werd. De middag was reeds verleden geworden en nog was het programma niet geëindigd. Nog zou den te laat om daarvan nog verslag te geven de duizend zangers en zangeressen zich weer doen hoeren, met liederen van Valerius, Dan zou hét „"Wilhelmus" volgen en tenslotte de triomf- docht van de Koninklijke Familie door de onaf gebroken haag van defileerenden en langs de duizendkoppige menigte naar het Paleis. Is er mpoieren waardiger slot denkbaar voor een Ko ninklijk Bezoek, dat aan het 'regeeringsjubileum der Landsvrouwe zijn bijzonder -karakter ont leende

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 5