1 loopt Uw REGENJAS bij het Amsterdamsch Kleedingmapzijn, alleen Magdalenenstraat 10, Alkmaar De 46e Nat. Kolfwedstrijd vi NederlandsohenKolfbond No 109 DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1433 42e Jaargang Kiem: Firms 1.1 KEIZER Bureel lloordscliarwoude. Binneniandsch Overzicht Vacantie-Film KLINKERT - Fotograaf - Fotohandel - Alkmaar RUI raaarj TELEFOON INTERCOMMUNAAL Nf. 52 NIEUWE LAMEDIJKER COURANT VERSCHIJNT en ZATERDAG. A 'oonnmentsprljs: S maanden LU. DONDERDAG Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier .Redacteur I. II. KEIZER. - AD VERTEN TIEN Van 1s recela 75 cent; elke regel meer 15 cenl GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. ■v&m DE OMZETBELASTING IN DE KAMER OPZEGGING VAN HET TARIEFBESTAND. KONINGIN WILHELMINA 35 JAAR VOR STIN De omzetbelasting waaraan wij de vorige week een uitvoerige beschouwing hebben gewijd is deze week het belangrijkste agendapunt geweest van de eerste vergadering van de Tweede kamer na het zomer reces We vatten ten inhoud van het ontwerp nog even samen. De omzetbelasting bedoelt te zijn een ver bruiksbelasting, welke niet minder dan 85 millioen gulden in het laadje zal brengen Vijf millioen hier van zijn afkomstig van de in het ontwerp gecorpo- reerde weeldebelasting Op iedere transactie bij de bron zal 4 procent worden geheven, op weeldeartike len 10 procent Bij invoer bedragen die percentages resp 5 en 12 procent De eerste levensbehoeften zul len worden vrijgesteftl. Grondstoffen en halffabri katen zijn eveneens vrij van belasting Minister Oud heeft zijn ontwerp op een uitne mende wijze verdedigd Het werd ieder duidelijk, dat hier een vertegenwoordiger aan het woord was van de regeering, die weet wat zij wil en die op haar stuk durft te blijven staan Natuurlijk heeft de minister eenige concessies gedaan, maar als hij aan alle men schen van de Kamer tegemoet gekomen zou zijn, was er van het ontwerp geen spaan heel gebleven Met hoevele amendementen men den bewindsman ook te lijf ging. deze wist met groote voortvarend heid de meeste aanvallen af te slaan en zijn bela gers tot retireeren te dwingen De hoofdpunten van het ontwerp zijn, zooals gezegd intact gebleven Op het stuk der weeldeverteringsbelasting wilde de minister van geen wijken weten. Ook het voorgestel de percentage van vier bleef gehandhaafd Vrijstelling beloofde de minister van industrieele hulpstoffen brandstoffen, electriciteit, verpakking Klompen zullen worden vrijgesteld Het krantenbe- drijf wordt gespaard De vrijstelling is uitgebreid tot alle periodieken Boeken zullen echter worden belast, hetgeen we betreuren, omdat hier een cul tureel goed van hooge waarde wordt aangetast, De minister zeide wel, dat het niet zoo erg was voor de lezers van detective romans en dergelijke flodderlectuur. maar hiermede maakte hij er zich wel met een Jantje van Leiden af Vleesch ontspringt den dans eveneens Ook blijft gehandhaafd de belasting op machines De regeering is vergeten dat zij met dit ontwerp niet had moeten komen voor haar geheele fiscale beleid bekend zo uzijn, is haar verweten Zeer terecht is hierop geantwoord, dat dit ont werp een nalatenschap is van de vorige regeering, hetwelk met het oog op den toestand van de schat kist zoo spoedig mogelijk moest worden afgedaan Vooruit leopende op de millioenennota klapte de minister nu reeds uitde school, dat naast een ver zwaring van lasten in ieder geval vermindering van uitgaven is geprojecteerd Hij is niet van zins de in komsten- en vermogensbelasting te verhoogen Wel overweegt hij een couponbelasting en belasting van goederen in de doode hand Aan een opheffing in eens wordt in crisistijd niet gedacht Het volksvermo- gen zou te veel worden aangetastt De regeering houdt zich bezig met de verzachting van het finan- tieele lot van groote gezinnen Dit zijn de groote lijnen Voor het overige moet men er de verslagen maar eens op nalezen als men het naadje van den kous te weten wil komen Wij zijn gedwongen ons overzicht af te sluiten op een t dstip, dat nog niet bekend is. of de Kamer ht ontwerp aanvaard heeft of niet Maar voor ons is dat geen vraag meer Wij twijfelen er geen mo ment aan of dit ontwerp wordt wet Alleen de juiste stemmenverhouding weten we nog niet Maar de krant kan nu eenmaal niet wachten Welgemoed wa gen we het ht dan maar op: de Tweede Kamer heeft het ontwerp^omzetbelasting aangenomen Het behoeft geen verwondering te baren dat Ne derland na het fiasco van de Londensche conferentie dezer dagen aan Engeland het tariefbestand heeft opgezegt Dit besluit ligt geheel in de lijn van de gebeurtenissen welke de wereldconferentie hebben opgevolgd Nederland is het eerste land dat het bstand opge zegd heft En het is begrijpelijk, dat onze protectio- nisten wegens deze voortvarendheid juichkreten heb ben doen hooren Hoe moeten we de beteekenis van dit opzeggings- besluit zien? Alle geredeneer in Londen heeft niet mogen ba ten. De wereld heeft zlih nu eenmaal afgewend van de rede, het gezonde verstand. Het geweld, de macht, de egoïstische groepsbelangen geven den doorslag. Het zou huichelarij zijn dit betreurenswaardige feit niet te willen erkennen. Een man als dr. Colijn is daarvoor dan ook allerminst blind. Hij is de eerste der Europeesche staatslieden, die voor al het comediespel (hoeveel goede wil er dan ook aanwe zig mocht zijn (geweest), waarmee men den be langenstrijd heeft gecamoufleerd, kort en goed heeft bedankt. Men heeft de monetaire betrekkingen niet willen stabiliseeren en evenmin de belemmeringen weg nemen van den internationalen handel. Waarom dan den schijn handhaven alsof dit wel 't geval zou zijn? De naakte werkelijkheid zou veel beter tot ons doordringen, indien we er weer aan leerden wennen, de zaken bij hun werkelijke naam te noemen. Een waardeloos vodje papier is nu dus in den prullemartd terecht gekomen. Een open vraag is, wat er nu gaat gebeuren. Zul len we het terrein der protectie toch gaan betreden. Er is vrij baan gemaakt. Of zal 't blijven bij een louter technische herziening van het tarief, waar aan. naar men weet, door een commissie wordt ge werkt? Laten we er 't beste van hopen. Want als ook wij mee gaan doen aan den algemeenen vernietigings oorlog die na Londen en G-enè^e is begonnen, is er dan nog eenig uitzicht op een betere toekomst? Een hoofdmoment in deze week was ongetwijfeld de grootsche huldiging van H. M. de Koningin in verband met Haar 35-jarige Ambtsperiode. De roe rige toestand buiten onze grenzen, dichtbij en ver af, de meeningsverwarring over de wereld, heeft er klaarblijkelijk toe geleid, dat het overgroote deel van ons volk met volkomen behoud van eigen opvatting zich op de nationale gedachte begint te bezinnen. In den partijstrijd, die wij ook in ons land kennen, is het koningschap een waarborg tegen het gevaar van uiteenvallen van den staat. En het nationale difilé heeft getoond dat ons volk dien waarborg op prijs stelt. D« vieirlde dag. Des morgens om acht uur werden de kolf- vedstrijden voortgezet met de meeste animo. Er moest nog een serie door de korpskolvers die daarvoor in aanmerking kwamen, woriden (ge slagen, terwijl ook vele anderen hun geluk nog in de baan kwamen beproeven. Het zou een drukke en volle dag worden, waarbij inen geen wind door de bekken kon la ten waaien, om de zekerheid te hebben op tijd klaar te zijn en de feestavond op het uitgeschre ven uur kon aanvangen. In verband hiermede wen ld de boottocht door het hoofdbestuur afgelast, omdat anders teveel kolvers aan de wedstrijden zouden worden onttrokken, daar deze boottochten in den regel de bijzondere belangstelling van de heeren kol» vers genieten. iZoo werd den geheelen dag met bekwame spoed gewerkt en bleven de wedstrijden de onvermin derde belangstelling van de kolfliefhebbers ge nieten. Totdat de laatste klap om ongeveer half zeven des avonds werd gegeven, waarna het per soneel van den zaalhouder met alle ijver aan den Film, met onfwikkelen(ing) afdrukking 95 ct VeB'grootingen van Uw film of platen 18x 24 c.m. formaat 60 ct. 13 x 18 c.m. formaat 30 cent. Langestraat 93 - Telefoon 302 Mijnheer de voorzitter. Hoofdbestuursle den, Kolfvrienden, Dames en Heeren arbeid ging om te zorgen dat de baan in orde zou zijn en geheel gereed om de vele liefhebbers voor den feestavond te kunnen ontvangen. De Feestavond Men was op tijd klaar en om ach tuur was de zaal van voor tot achter gevuld met dames en heeren die het slot van den nationalen wedstrijd wilden meemaken. Het muziekgezelschap het ensemble Stam mes bracht er de meest opgewekte stemming reeds in door het geven van eenige nummers goe de en mooie muziek, totdat zij waren ver dwenen tot achter in de zaal om het hoofd bel stuur met muziek te ontvangen. Onder bet spelen van Tiet Wilhelmus, dat door de aanwezigen staande werd meegezongen, gaat het hoofdbestuur met den eere.voorz. Jhr. A. L. van Spengler naar de voor hen gereserveerde tafel, en wordt ook het tweede couplet van het Wilhelmus gespeeld en gezongen. Wanneer allen hun plaatsen weder hebben in genomen is het de voorz. van „Gezellig Samen zijn" de heer Jb. Kraakman die de aandacht van de aanwezigen voor zich opeischt. Spr. opent dezen feestavond met ongeveer de volgende woorden: Hog een weinig tijds en de 48e nationale klof- wedstrijd van den Nederlandschen kolfbond be hoort weer tot het verleden. Het spreekt vanzelf dat voor allen die medegewerkt hebben aan het welslagen van deze wedstrijden, groote dankbaar heid ons hart beheerscht. De ovatie aan den bondsvoorzitter en het hoofdbestuur gebracht geeft een onweerlegbaar bewijs van medeleven Dank wil ik brengen aan den burgemeester, Jhr. van Spengler die direct bereid was het eere-voor- zitterschap op zich te nemen. Tijdens de wed strijden is hij steeds aanwezig geweest, en dat is zeker een blijk van medeleven. Daarvoor breng ik hem hartelijk (lank. (Applaus.) Dank aan onzen eminenten bondsvoorzitter, dr. van Balen Blanken (Daverend applaus.). Het vorig jaar-heb ik voor het eerst met hem kennis gemaakt, en heb deze kennismaking nu 3 dagen lang met hem voortgezet. Veel was mij reeds vari hem verteld, en nooit dan goeds en loftuigingen, maar wat ik thans met hem heb doorgemaakt is zoo' mooi en goed dat dit niet in woorden valt uit te drukken. Een speciaal woord van dank wil ik brengen aan den bondssecretaris den heer M. J. Ridider van Koog Zaandijk. Veel medewerking hebben wij van hem mogen ondervinden. Administratief heeft hij alles voor ons behartigd. Namens onze vereeniging wensch ik hem dit klein blijk van waaardeering 'te overhandigen. (Applaus.) Dank aan deleden van het hoofdbestuur,' waarmede wij deze dagen zoo prettig hebben sa mengewerkt. Met groote waardeering zal dit steeds in onze herinnering blijven voortleven. Eiveneens dank aan de markeurs en den heer P. Kist als schrijver. Alles was voor elkaar (Ap plaus.) Dank aan den hospes den heer Rijper en zijn echtgenoote, die er veel werk van gemaakt heb ben pm de wedstrijden te doen slagen. Zij heb ben dit pluimpje welverdiend. (Applaus.). Het zou te lang duren om een ieder persoon lijk te bedanken, maar toch wil ik nog een dank woord brengen aan de meisjes die zoo hebben medegewerkt aan het welslagen van de attrac ties (Applaus.) En aan de pers die deze 4 dagen door haar tegenwoordigheid blijk van be langstelling heeft gegeven. In het bijzonder aan de redactie van de „Nieuwe Langedijker Cou rant" die zooveel kolommen aan de wedstrijden heeft gewijd. Dank aan de penningmeesters van de verschillende clubs voor hun 'bijdrage tot het welslagen van onze feesten. Tenslotte dank aan diegenen die ons dezen mooien feest-» avond aanbieden. Allen zullen zeker hun beste beentje voorzetten, en 'de leiding berust bij den heer Machielsen in goede handen. Van harte hoop ik dat men aan het einde zal kunnen zeggen dat de Langedijk is geweest wat het altijd is geweest, en dat deze avond kle klap op den vuurpijl mag zijn. (Applaus.) - Alvorens tot de prijsuitreiking wordt over gegaan,, wordt door een zestal dames in Troler costuum als beurtzang het Feestlied gezongen en op onovertrefbare wijze voorgedragen. Geen wonder dat een langdurig applaus los brak toen het laatste couplet was gezongen. De Prijsuitreiking, (Dr. van Balen Blanken voert hierbij het woord en wil in de eerste plaats een eresaluut brengen aan de vrouwen en meiskes die door 'hun opkomst nog grootscher luister aan den avond bijzetten. Het mooiste wat hun kan worden toegedacht vindt men in het Duitsche 'gedichtje ,dat zegt: Eert de vrouwen, Zij vlechten en weeven Hemelsche rozen Door 'het aardsche leven. Zij maken waar dat gedeelde vreugl dubbele vreugde is. I Maar ook; een woord apart aan den Burgemees ter mag hier niet ontbreken. Als vertegenwoor diger en drager van het Koninklijk gezag, worjdt door zijn tegenwoordigheid cachet aan deze bij eenkomst gegeven. Een heerWjk voorrecht is het voor mij zoo vervolgt de spreker u hedenavond Ie prijzen te kunnen uitreiken,, die op zoö'n. ridderlijke wij ze zijn bevochten en eerlijk verdiend. W aarschijnlijk zijn ook hier de tijden van in vloed geweest op de bepaling van de waarde van den prijs. Maar ik meen dat wij hiermede nu in de goe'de richting gaan. Wij moeten terug naar de tijden van de Rpmeinsche en Olympische spe len. De hoogste, prijs was toen de eenvoudige groenende lauwerkrans den strijder of den held door een meisje geboden. Maar de hoogste waar de was de handkus die den winnaar werd toege-- staan. Daarvoor eehter zijn de tijden thans niet rijp. Wanneer de waarde van den prijs niet be paald wordt door een aantal zilverlingen, maar door dè hartelijke wijze waarop den winnaar den prijs wordt gegund, dan kan ik den winnaar feliciteeren met de behaalde prijzen. In ieders oog leest men thans het blij zijn met de blijden, het hartelijk gunnen wat op zoo'n eervolle wij ze is behaald. ;Na deze woorden wordt overgegaan tot de prijsuitreiking waarbij de voorz. voor ieder een hartelijk, waardeercnd en aanmoedigend woorii heeft. J j Korps wedstrijd. Ie Etereprijs .een zilveren wisselbeker voor het corps dat het hoogst aantal punten slaat in 4 series. Op Maat te Zuidscharwoude. 2. Een groote verg. zilveren medaille als le korpsprijs voor gummiballen met 3 kleine zilve ren herinneringsmedailles voor de korpsspelers. Op Maat Zuidscharwoude met 431 punten. 3. Een groote verg. zilveren medaille als le korpsprijs voor sajetballen met 3 kleine zilveren herinneringsmedaiUes voor de korpsspelers. Mik Wis, Koog aan de Zaan met 347 punten. 4. Een groote zilveren medaille als 2e korps prijs voor gummiballen met 3 kleine bronzen herinneringsmedailles voor de korgpspelers. Sta Vast, Bovenkarspel met 419 punten. 5. Een groote zilveren medaille als 2e korps prijs voor sajetballen met 3 kleine bronzen her inneringsmedailles voor de korpsspelers. TOG ID O, Krommenie met 333 punten. Personeel» wedstrijd. le prijs Kunstvoorwerp, benevens wisselprijs, bestaande uit een groote zilveren molen. A. Berkhout te Zuidscharwoude met 160 punten. li 2e prijs kunstvoorwerp benevens groote zil veren medaille, M. Roosje Grootebroek met 157 puuten. 3e prijs kunstvoorwerp G. Hop Noordschar- woude met 148 punten. 4e prijs kunstvoorwerp D. Rijper Jr. Zuidschar woude met 145 punten. 5e prijs kunstvoorwerp C. Mettes Zuidschar woude met 145 puüten. '6e prijs kunstvoorwerp P. Kostelijk Alkmaar met 143 punten. 7e prijs kunstvoorwerp C. Balder Noordschar woude met 143 punten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1