pflll Binnenland. Langs Dwaalwegen Buitenlandsch Overzicht DOLFUSS DOET WATER BIJ DEN WIJN HET EILAND DER REVOLUTIEN NEIGING NAAR RECHTS IN SPANJE. De „kleine groote man" van Oostenrijk, bondskan selier Dolfuss, heeft in een rede de toekomstige poli tiek van zijn regeering uiteengezet en aan zijn woor den heeft de wereld groote aandacht geschonken. Ieder wist dat Dolfuss zich in een benarde positie bevond en men was ervan overtuigd, dat de een of andere groote gebeurtenis op kqmst was De Britsch pers legde er alvast verband? tusschen den te Wee- nen gehouden katholiekendag en de verwachte rede van den kanselier en kwam met de verklaring dat Dolfuss een ultra-katholieke dictatuur zou aankon digen Uit de woorden van den bondskanselier valt dat echter in het geheel niet op te maken en de Britsche pers bleek dus voorbarig te zijn Maar wel heeft Dolfuss belangrijke aankondigingen ge daan. Wij kunnen eigenlijk zeggen, dat hij water bij den wijn heeft gedaan Want terwijl hij zich zoo fel verzet tegen het fascisme van over de Noor- dergrenzen sprak hij Maandagavond zeer fascis tische woorden. Hij verklaarde dat het nieuwe Oos tenrijk moest worden opgebouwd volgens het sy steem der beroepsstanden, dat de tijd van het li beralisme en marxisme voorbij was, dat de oude democratie in Oostenrijk niet zou terugkeeren. Als concessie tegenover de Oostenrijkers, die zenuw achtig werden, doordat zij eenerzijds wel hun kan selier wilden steunen, maar anderzijds te veel acht sloegen op de lokstem der Hitlerianen, die hen tot samengaan opriep, betoogde Dolfuss verder nog, dat zijn volksgenooten Duitschers zijn en blijven Uit de woorden van Dolfuss spreekt dus niet slechts het nationalisme, dat in dezen tijd niet vreemd is, maar een bepaald fascisme. Wij kunnen de uitla tingen over beroepsstanden, liberalisme marxisme en democratie tenminste niet anders definieeren. Wij kunnen dus constateeren, dat de invloedssfeer van het fascisme zich steeds uitbreidt. Van het Zuiden van Europa naar het Noorden loopt thans een fascistische lijn, van Adriatische zee tot Oost zee. Het wil ons echter voorkomen, dat hier nog altijd sprake is van een voorbijgaand verschijnsel, en dat deze invloedssfeer zal inkrimpen naarmate de ecenomischo wereldomstandigheden beter worden Een belangrijk deel van ohze belangstelling ging deze week uit naar Cuba, het eiland der revolutiën Een maand geleden werd president Machado ge dwongen zijn biezen te pakken en thans is het de beurt geweest van De Sespedes, terwijl de derde in de rij, San Martin, evenmin vast in het zadel zit. Op het oogenblik is de toestand zoo, dat er weinig uit wijs is te worden Alle partijen zijn tegelijkertijd aan het woord en alle partijen wenschen iets an ders Uit het overzicht, dat ons nog wordt veroor loofd, blijkt echter, dat de groöte meerderheid van het Cubaansche volk een einde gemaakt wenscht te zien aan den invloed en het imperialisme van Ame rika In dat opzicht lijkt de keuze van San Martin niet de beste, want alleen al uit het feit, dat de Amerikaansche regeering heeft verklaard, dat zij tegen dezen president geen bezwaar zo uhebben. is het duidelijk, dat deze een min of meer gematig de anti-Amerikaansche politiek wensch te voeren Zooals reeds gezegd, het is nog de vraag, of San Martin aan het bewind zal blijven. Nog in een ander Latijnsch land is het woelig ge weest De Spaansche regëering Azane "had de vorige week haar ontslag genomen, daar zij het vertrouwen van den president niet meer in ieder opzicht bezat Ook hier in Spanje is als overal bijna een stroo ming naar rechts waar te nemen Het lijkt zelfs niet te boud gesproken, als men beweert, dat de re publiek daar eénigszins in discrediet begint te ko men. Speciaal de socialisten verliezen er sterk aan invloed Intusschen blijkt het nieuwe kabinet'onder leiding van den radicaal Lerroux nog niet zeer rechts te zijn Het eenige wat men er van kan zeggen is, dat de invloed der socialisten inderdaad miniem is in de nieuwe regeering. Men verwacht thans, dat ont binding van het parlement zal volgen, wanneer de socialisten deze regeering niet steunen FEUILLETON JOZEFINE BAKER. Jozefine Baker, de „beroemde zwarte danseres" is per vliegtuig op Croydon gearriveerd, waar zij1 „natuurlijk" direct gekiekt werd. Zij zal in Enge land gastvoorstellingen geven. De Turksche Fez laatste schepping der mode, vier rechts, vier ave rechts staat haar niet slecht. niet van hun principe zijn: die ouders volgen hun gezonde intuïtie en verkiezen dan de biezondere school in het dorp boven de verre openbare, niet om haar kleur maar omdat zij, deel uitmakend van de dorpsgemeenschap, wezenliker een school is. Het is onze grote grief tegen de ministerieele cir- kulatie, dat zij' miskent de grote betekenis van de plattlandschool als „eigen school" van buurt of dorp. En al zal er natuurlijk hier of daar wel een geval zijn, dat de liefde tot „het eigene" gedreven heeft tot al te ondoelmatige organisatie wat reeds nu aan berichten is binnengekomen geeft ons het recht, de cirkulaaire te veroordeelen als een onbesuisde rege ringsdaad, die tengevolge kan hebben, dat in maar al te vel streken een stuk kostbaar geestelijk bezit vernield wordt. Dat in deze tijd van verwildering menig dorp beroofd wordt van een beschavings-cen- trum als de plattelandschool kan zijn, met al haar eenvoud. Wij roepen al onze leden op, om te helpen het platteland tegen deze, ramp te verdedigen." WETHOUDERSCRISIS EN GROS. In de te Amsterdam gehouden gemeenteraadszit ting is besloten dat behalve de drie sociaal-democra tische wethouders, ook de wethouders Abrahams, Krop man en Douwes zullen aftreden. De Haagsche gemeenteraad heeft Maandagmiddag in de vacature-Drees (SDAP) benoemd tot wethou der den heer Feber (RK) De wethouder Vrijenhoek (SDAP) deelde mede, dat hij in deze benoeming zag een poging om de sociaal-democraten uit het college van B. en W. te dringen, waarom hij ontslag nam als wethouder. Tenslotte heeft te Zaandam de heer L. Visser, een der vier soc.-dem. gemeenteraadsleden, die in strijd met den wensch van de partij vóór de bezui nigingsvoorstellen van B. en W. heeft gestemd en als gevolg daarvan de uitnoodiging had ontvangen zijn mandat ter beschikking van de partij-afdeeling te stellen, de consequentie getrokken en als lid van den raad ontslag genomen. „Buschbeck!" riep hij, „Ik behoqf Je wel niet te zeggen, waarop ik met je wensch aan te stooten. Doe alle moeite om je levensavond te verhelderen en zorgeloos te maken, en wanneer je een vriend noodig hebt, die je van dienst kan zijn reken dan op mij Ik heb aan jou zooveel te danken en werkelijk, ik verlang er naar mijn schuld in dezen bij je in te lossen," Zij stieten met de glazen aan. Buschbeck's glas brak in stukken en hij scheen dit als een onheilspellend voorteeken te beschou wen, want onwillekeurig schrok hij. „Hier, nem mijn glas" riep Plösnitz lachend „Ge loof je werkelijk dat het noodlot van den mensch hetzij van geringe of van hooge afkomst voorspeld zou worden door het breken van een glas? Dan zou de glasblazer over hte lot van een mensch hebben te eschikken. Kom, nogmaals! Ad fundum." VIII. Weken waren voorbij gegaaa. De baron had al tijd nog niet den moed gehad Dora zijn liefde te verklaren, niettegenstaande Plösznitz hem meerma len daartoe had aangespoord. „Ik twijfel eraan of Dora wel eenige liefde voor mijkoestert." antwoordde hij zijn vriend. „Zij is tegen mij dezelfde gebleven zooals zij Was van den eersten dag. Elke attentie neemt zij hoogst vrien delijk van mij aan, doch in haar houding ligt iets gedwongens.' ,Zoo zie jij het aan," merkte de kapitein lachend op. „Ik wil mij niet opdringen, maar in dit geval heb je toch geen gezond en helder oordeel, je bent te bescheiden. Het is heel natuurlijk dat je hart meer verlangt dan een gewone ontmoeting met haar. Haha! Verliefde lui zijn toch allen dezelfde of zij jong zijn of oud. of zij van geringe afkomst zijn of van hoogen stand. Ik geloof, dat een jonge Eskimo tegenover zijn aangebedene eveneens hart- Verontwaardiging in Onderwijskringen. „De Bode", orgaan van den Bond van Nederland- sche onderwijzers, is slecht te spreken over de plan nen van minister Marchant in zake opheffing open bare scholen ten plattelande. „Het is een miskenning van de school als een deel van een levensgemeenschap ten plattelande, men mag die levensgemeenschap dan dorp, of buurt, of „kom der gemeente" noemen. Al zijn alle wegen naar een verdere school korter dan 5 K.M.. en begaanbaar in alle jaargetijden en gevaarloos voor een troepje dartele schoolkinderen hetgeen helaas bijna nooit het geval is al dreigt nergens konkurrentie van een dichtbije biezondere school hetgeen bijna al tijd wel het geval is ook dan heeft men zich tienmaal te bedenken voor men een levensgemeen schap z'n eigen school afneemt. Een school heeft no dig prestige, belangstelling, liefde, mag niet als een vreemd lichaam zijn voor de groep mensen die er gens een stukje maatschappij vormen. Dat stukje maatschappij heeft een „meester", heeft een „juf frouw" als sociale figuur noodig, voor allerlei vereni gingswerk óók. Niemand zal ontkennen, dat 't onderwijs ten plat telande, ondanks het „behelpen" en „scharrelen" dat er regel is, vergeleken bij 't onderwijs in de groote centra, in 't algemeen op htzelfde peil staat als dat in d egrote plaatsen. Alle gescheld op „plattelands schooltjes", dat tegenwoordig bijvoorbeeld dienst doet om voor. de grote steden een soort van onder wijsfabrieken te bepleiten, is brutale ontkenning van de bewonderenswaardige resultaten die men op eenvoudige dorpschooltjs weet te bereiken, ook voor de opvoeding. Die resultaten zijn op de plattelandschool mogelijk door het grote voorrecht van de veel inniger verbin ding, die de plattelandschool met de bevolking heeft. En wanneer men een school losrukt uit de omgeving waarvoor hij de school was, dan berooft men die school van een van z'n sterkste geestelijke krachten: de verre school in het andere dorp helemaal, kan niet het prestige, het gezag hebben, dat haar tot een opvoedingsinrichting met sociale betekenis maakt, en het „vreemde" personeel van zo'n verre school betekent voor het dorpsleven óók niets meer. Wanneer de ministerieele cirkulaire gevolgd wordt, dan heeft de openbare school in heel veel dorpen af gedaan als instituut van sociale getekenis en zal de biezondere school haar sociale taak overnemen. En wie goed nadenkt, zal zich wei wachten de ouders te kapittelen over de lichtvaardigheid waar mee zij hun kinderen overbrengen naar scholen, die kloppingen krijgt als baron Adalbert v Buschbeck tegenover de dochter van Niemitz. Werkelijk, mijn vriend, erken het met mij, dat het verstandig en bovendien hoffelijk zou zijn, wanneer je Dora uit deze pijnlijke positie redde en je haar je liefde ver klaard! Je kan toch niet verwachten, dat zij het zal doen. Dora heeft een trotsch karakter en zulke menschen openbaren zich eigenlijk het minst". „Ik verwacht dit ook niet," gaf de baron ten ant woord. „Jaren terug zou ik niet zoo lang hebben getalmd maar de leeftijd brengt daarin eene groote wijziging." „Ja. dat is niet tegen te spreken Aangezien je in tusschen eiken dag ouder wordt, zoo zullen ook de bezwaren steeds toenemen en tenslotte worden die zóó groot, dat men niets meer durft te wagen. Was ik baron v. Buschbeck zoo zou ik met de grootste kloekmoedigheid de hand van een prinses durven vragen en hier betreft het de dochter van den apo theker Niemitz." Buschbeck gaf hem gelijk, telkens was hij voor nemens hetkloek besluit te nemen maar niet zoodra stond hij tegenover Dora of de moed zonk hem in de schoenen. Er lag iets in die groote dankere oogen van haar, die hem van zijn voornemen steeds weer opnieuw deed terugschrikken. De herfst had reeds lang zijn intocht gedaan en de naherfst liet zich niet van den vriendelij ksten kant zien. Het had des morgens geregend en ge sneeuwd tegelijk tegen den middag was de lucht was opgeklaard, doch een kille, koude wind woei over de heide. Een ieder haastte zich, indien men niet buiten moest zijn het beschuttende dak op te zoeken. Niettegenstaande den stormachtigen wind was de baron des middags naar de stad uitgereden. Plösz nitz had op zijn kamer gegeten en zich daarna in de behaaglijk verwarmde kamer op de sopha uitge strekt. Des te meer de storm loeide, hoe behaoglij- ker voelde de kapitein zich. Hij verveelde zich ei genlijk en lacht inwendig om den baron, die in alle weer en wind was uitgereden Naar zijn overtui ging, moest de toegenegenheid van den baron voor Dora wel zeer sterk zijn. wijl hij noch den scher pen wind noch het urenlange gezelschap van den apotheker schuwde. Hoogst welkom was hem echter die hartstoch telijke neiging van den baron, want hij rekende zoo: „de warme toegenegenheid van de baron zal wel UIT DE TWEEDE KAMER. Dinsdagmiddag heeft de Tweede Kamer met be kwamen spoed het Uniformverbod afgehandeld. Na dat twee der drie ingediende amendementen waren ingetrokken en het derde dat van den heer Albarda was verworpen, ging de Kamer tot stem ming over. Het resultaat was dat het wetsontwerp met 56 tegen 26 stemmen (die der SDAP, CP en rev.- soc.) werd goedgekeurd. Verder heeft na tamelijk heftige debatten de Tweede Kamer met 41 tegen 10 stemmen (tegen de SDAP en de communistische groepen) het wetsont werp aangenomen, dat door een aanvulling van de Hooger Onderwijswet beoogt tegen te gaan. dat Ne- derlandsche studenten door buitenlanders geen plaats kunnen vinden in laboratoria en collegezalen. De Tweede Kamer heeft, nadat nog enkele wij zigingen zijn gebracht in de tabellen, die de goede ren bevatten, welke als weelde-artikelen worden beschouwd op welke van de omzetbelasting zijn vrij- gestld, het ontwerp-omzetbelasting aanvajird met 68 tegen 6 stemmen. (Tegen de c.p. en de' heeren Snee vliet (r.s), Arts (rkv) en Vervoorn (pp). Tel. Naar de Tel. verneemt, heeft het feit dat de Ned. Bond van Politiepersoneel in Nederland, waarbij zestig procent van de Amsterdamsche politie-agenten is aangesloten, geweigerd heeft zich te laten verte genwoordigen bij de huldiging in het stadion. Bij een aantal leden dier organisatie groote veront waardiging gewekt. Verscheiden leden hebben reeds bedankt; anderen zijn van meening, dat de bestuurs leden, die vóór deze houding aansprakelijk zijn, niet kunnen worden gehandhaafd. In een komende ver gadering zal deze zaak aan de orde worden ge bracht. ZAL ROODE DINSDAG ORANJEDINSDAG WORDEN? Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze en de heer F. K. Lotgering, resp. voorzitter van de Commissie van advies en voorzitter van het Uitvoerend Comité van zeer spoedig bekoelen. Wanneer Dora eenmaal zijn vrouw is zal hij zich stellig niet naar den wil van den baron .voegen, want naar het mij toeschijnt zoo dacht hij, heeft zij een zelfstandig karakter om zich door haar echtgenoot te laten beheerschen, en Busch beek zal het huiselijk leven wel spoedig beginnen te vervelen Hij zal zijn verstrooiing wel elders zoe ken en de apotheker zal hem daartoe zeker hte geld moeten geven. Dan begint mijn macht weder te groeien want mij kan hij nog minder ontberen dan zijn vrouw" Hij wreef zich vergenoegd de handen Op dit oogenblik vernam hij den vluggen hoefslag van een paard Hij haastte zich naar het raam en zag dat Buschbecck van het paard sprong, den rijknecht den teugel toewierp, en heel vlug binnen kwam Het paard dampte en trilde, het scheen wel, dat het zeer hard had geloopen. Dat kwam hem als geen goed teeken voor, want Buschbeck ontzag in den regel zijn beste paard Hij luisterde hoorde echter slechts het harde toe slaan eener deur, uit welk geluid hij onmiddellijk waarnam, dat het de deur van de kamer van den baron was Zijn scherpzinnig inzicht wafs geen minuut in twij fel omtrent de oorzaak van dit geval. Buschbeck möest zijn liefde hebben geopenbaard en was afge wezen. Hij had dit niet verwacht, was eigenlijk in strijd met zijn berekeningen en hij overlegde alreeds, wat hij nu te doen had Zou hij wachten tot Buschbeck bij hem kwam? Hij vond het echter verstandiger, naar hem toe te gaan, want hij wist, dat Buschbeck in zijn opgewondenheid licht in staa was een dwaasheid te begaan. De baron hoorde hem niet toen de kapitein bij hem in de kamer trad. Hij zat bij de tafel, had het hoofd in de handen en staarde voor zich uit. ..Buschbeck je bent reeds weder teruggekeerd?" vroeg Plösznitz op schijnbaar onbevangen toon De baron zag op, zag hem eenige seconden star in het gelaat en sprong dan heftig op. „Jij hebt mij daartoe aangezet," riep hij. ,Ik heb je veelbelovende woorden vertrouwd, ik heb dwaas genoeg gemeend, dat jè het ernstig met mij meen de, je hebt mij op de schandelijkste wijze bedro gen" De kapitein kon zich niet herinneren den baron ooit zoo opgewonden te hebben gezien, hij begreep ook terstond dat nu de grootste voorzichtigheid in het,Nationaal Huldigingsdefilé op 9 September j.l. in Amsterdam, zenden ons een oproep, waarin Oranje- lievend Nederland en de partijen, die voor orde en gezag zijn, worden aangespoord, op 19 September a.s.. ter gelegenheid van de opening van de Staten- Generaal, van hun aanhankelijkheid aan Konings huis en Regeering blijk geven. Zij noodigen zoo velen mogelijk uit zich dien dag met oranje te tooien en zich naar Den Haag te begeven; in andere plaatsen van Nederland verzoeken zij te zorgen voor het uit schrijven van bijeenkomsten en voor het uitsteken van de nationale driekleur, ten einde te maken dat 19 September een Oranje-Dinsdag wordt. Zij wekken leden van alle Oranjelievende organi saties op, zich bij haar secretarissen aan te melden om naar den Haag te gaan. TROONREDE PER RADIO UITGEZONDEN. Naar verluidt zullen zoowel de AVRO als de KRO de troonrede van H. M. de Koningin op 19 September uitzenden. DE ZEVEN PROVINCIëN. Naar wij vernemen, is de kapitein-luitenant ter zee, P. Eikeboom, destijds commandant van Mr. M's Zeven Provinciën, in vrband met de aan boord van dien bodem voorgevallen muiterij en de vermeeste ring van dat schip door de muiters, door den com mandant der zeemacht in Ned.-Indië naar het Hoog Militair Gerechtshof te 's-G!ravenhage verwezen. Overste Eikenboom is öp 39 Aug. j.l. met het motor schip Dempo van Tandjong-Priok naar Nederland vertrokken. Nieuwstijdingen VERKEERSONGEVAL. Nabij Doetinchem is een zeven tig-jarig man, die per rijwiel den weg over wilde steken, door een pas- seerende vrachtauto overreden. Zijn toestand is zor gelijk. Een der getroffenen bij de schietpartij in Muidens raadzaal, de 34-jarige H. Veth is thans aan de bekomen verwondingen overleden. DE WONDEREN VAN BEAURAING. Volgens een bericht uit Beauraing is de 32-jarige blinde vrouw M. Witteman, uit Poeldijk, die met een Nederlandsche bedevaart naar het Waalsche stadje was gegaan, Zaterdagmiddag op de plaats der ver schijningen plotseling genezen. De vrouw was, naar beweerd wordt, sedert 1927 volslagen blind. KIND VERMIST. Sinds 11 September wordt een jongetje, de vijf jarige Jac. Takkebos uit de Eerste IJzerstraat te Rotterdam vermist. Alle nasporingen van de politie van het bureau Voorstraat, die de hulp van de ri vierpolitie heeft ingeroepen, zijn tot heden vruchte loos gebleven. Men vreest dat de kleine verdronken of in verkeerde handen gevallen is. STRAPERLO GENOEGENS. Naar wij vernemen heeft de N.V. Exploitatie Mij. te Schevenlngen, in verband met haar" destijds aan den Haagschen burgemester gedane toezegging be sloten het netto provenu van de baten, door haar verworven uit het straperlospel. nl. de entreegelden ter beschikking te stellen van door ftiaar in overleg met den burgemeester aangewezen instellingen en doeleinden. Ter uitkeering is aanwezig een bedrag van f28500. Het plaatselijk Crisiscomité te Doorn had een gift van honderd gulden van het "Casirto te Doorn om principieele redenen teruggezonden. Het Casino heeft nu rechtstreeks onder de werkloozen en be- hoeftigen een tachtigtal rollades laten uitdeelen. acht genomen moest worden, en hij hem niet meer moest prikkelen „Buschbeck, voorloopig versta ik u niet," antwoord de hij met de grootste kalmte. ,Ik zou je ergens toe hebben aangezet! Waartoe?" ,Jij hebt het gedaan!" viel Buschbeck hem harts tochtelijk in de rede. „Maar zeg mij dan toch waartoe ik je heb aange zet?' vroeg Plösznitz. „Dat ik Dora mijn liefde zo uverklaren." „Zeker daartoe heb i kje aangezet, hoewel je het ook zonder mij gedaan zoudt hebben, omdat je haar genegen bent. Ik wil dit stellig niet tegenspre ken. Ik heb je daartoe aangeraden en neem bijgevolg dan ook de geheele verantwoording daarvan op mij" ,Zoo" brak Buschbeck los, en het scheen hem een genot iemand te hebben gevonden op wien hij zijn verbittering kon wreken. „Jij wilt die verantwoording op je nemen." Hij was tot dicht bij Plösznitz genaderd en hij was in staat den kapitein bij de borst te nemen en hem heen en weer te schudden, maar de kalmte van Plösznitz hield hem daarvan terug „Ja, ik neem de volle verantwoordelijkheid op mij" antwoordde de kapitein. „Wat is er dan toch ge beurd?" „Zij heeft mij afgewezen." „Dora?" vroeg Plösznitz, ofschoon hij alles reeds begreep „Ja. „Onmogelijk, Buschbeck. Je vergist je je moet je vergissen" „Het is zoo!" riep de baron en legde de rechter hand tegen het voorhoofd. Plösznitz trad op hem toe en legde kalmeerend de hand op zijn schouder. „Beste vriend,' sprak hij. „Je hebt gezegd, dat mij de verantwoordelijkheid daarvan treft, goed, ik neem die nog op mij. Maar dan heb ik ook het recht te verlangen, dat je me alles zegt, hoe het geko men is, want ik moet toch eenige klaarheid heb ben" De baron liep opgewonden de kamer op en neer, hij streek met de rechterhand over het voorhoofd, waarop zweetdruppels parelden. ,Ik verzoek je Buschbeck, vertel mij alles," vroeg De baron antwoordde nog steeds niet. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4