NIEUWE él "1 laarjj Kijken is koopen bij Cloeck Nieuwsblad v. B oil. Noorderkwartier £MJII No 112 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1933 42e Jaargang; Buiteniandsch Vacantie-Film KLINKERT - Fotograaf - Fotohandel Alkmaar Laatste Matinée Het komende executieverbod TELEFOON INTERCOMMUNAAL Nf. 52 MI&RIUKEI COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentaprijs: per 2 maanden l.Ii. UiUm: Run 1.1 KEIZER .Mactew I. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 retell 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Overzicht HEEFT HET HERSTELWERK IN AMERI KA SUCCES? VON NEURATH OVER DE BUITENLANDSCHE POLITIEK. HER LEEFDE ONTWAPENINGSBESPREKINGEN Zoo dikwijls wij de bladen omslaan lezen wij van nieuwe vorderingen die het herstelwerk van De Nira in Amerika moet hebben gemaakt. Ook in de afgeloopen week ijn weer verzschillende codes aangenomen en ingevoerd en is hier en daar jn conflicten tusschen werkgevers en werknemers in gegrepen Maar den rijst bij ons de vraag: kan de Amerikaansche regeering nu werkelijk op een suc ces bogen? Is de weg die men .,overthore" heeft ingeslagen de beste? Uit een rapport dat is gepubliceerd door het minis terie van arbeid, zou inderdaad blijken, dat het werk voortgang maakt. Het ministerie deelt mede, dat in de maand Augustus 750,000 werkloozen weer aan den arbeid zijn gegaan en dat sedert Maart van dit jaar ruim 2 millioen arbeiders werk hebben gevonden Maar het komt ons toch voor da de maat regelen die de Amerikaansche regeering neemt, niet een blijvende verbetering garandeeren. Zij hebben te veel het uiterlijk van kunst- en vliegwerk Niette min is het natuurlijk mogelijk dat het economische verkeer dat op deze wijze kunstmatig wordt gesti muleerd, daarna spontaan de opwaartsche tendentie overneemt en daardoor permanent zal worden ver levendigd Een belangrijke rede heeft de Duitsche minister vön"Neürath deze week gehouden over de buitenland sche politiek van Duitschland. Nogmaals lagde hij er den nadurk op dat Duitschland vredelievend is maar dat het blijft aandringen op rechtsgelijkheid Hij zeide het onomwonden: den huidigen toestand zou het Duitsche volk niet langer verdragen. De mi nister voegde er aan toe, dat hij sceptisch gestemd was ten aanzien van de resultaten van de ontwa peningsbesprekingen Nt de tirade over de rechts gelijkheid zijn wij het met het inzicht van den mi nister omtrent de ontwapening volkomen eens Want het geheel beteekent, dat Duitschland niet zal toe stemmen in. een of andere ontwapeningsvoorstel zoolang het zijn eisch tot rechtgelijkheid niet ziet ingewilligd. Ook over de Oostenrijksche kwestie heeft von Neurath zich uitgelaten op een wijze, zooals wij dat van hem hebben kunnen verwachten Men heeft er zich over verbaasd aldus von Neurath dat de ontwikkeling in Oostenrijk van invloed is geweest op de Duitsche politiek, Maar Duitschland vervolgde hij zal zich niet mengen in de bin- nenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk Het velangt dan ook echter van de andere mogend heden dat ij zdat evenmin zullen doen. Dat lijkt aardig gezegd maar er schuilt een addertje onder het gras Want als wij ons niet vergissen, rekent de Duitsche regeering het nat. socialisme in Oosten rijk wel degelijk tot de binnenlandsche palitiek van Duitschland, waarover zij zich dus bevoegd acht te oordeelen en te veroordeelen. En over het begrip mengen schijnt zij een typische opvatting te heb ben. Want als de redevoeringen die habicht cs. over Oostenrijk uitstort, niet vallen onder zich men gen in de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk, dan kan dat alleen aannemelijk wor den gemaakt op den grond, dat de redevoeringen over Duitsche zenders dus op Duitsch grondgebied worden gehouden Het dossier der ontwapeningsbesprekingen dat al reeds zeer lijvig moet zijn, wordt dezer dagen ver rijkt met nieuwe onderhandelingen. Te Parijs hebben de Fransche en Engelsche regeering nieuwe voor stellen besproken en ook de Amerikaan Davis heeft aan de onderhandelingen deelgenomen. Zooals steeds staan de Duitsche en Fransche opvattingen tegen over eikkaar Duitschland we hebben net rreds gezien in de bespreking van von Neurath's rede, wil abso luut rechtsgelijkheid, terwijl Frankrijk bepaald niet wil ontwapenen, zoolang het niet de zekerheid heeft dat Duitschland niet in het geheim bewapent. Er is aan Fransche zijde dus nogal groote vrees voor een Duitschen inval, welke vrees sedert het aan het bewind komen van de regeering Hitier niet aan recht vaardiging heeft verloren. Frankrijk wil slechts de bewapening verminderen, wanneer Duitschlands be wapening streng wordt gecontroleerd en dan alleen onder voorwaarde, dat na een proeftijd is gebleken, dat dat controlesysteem goed werkt. En zooals zoo dikwijls neemt ook thans Engeland een min of meer afwachtende houding aan. Het Fransche officieele communique over de eerste besprekingen zegzt, dat er eenige toenadering van de Engelsche vertegenwoordigers tot het Fransche standpunt is waar te nemen Maar vast staat, dat cr nog een harde noot gekraakt zal worden over de Duitsche eisch tot gelijkgerechtigdheid, die met zooveel kracht naar voren wordt gebracht Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Vergadering van het Boerencomité. Dinsdagavond had het Boerencomité een protest vergadering belegd in de bovenzaal van „het Huis de Brederode". Er was een dertigtal personen aan wezig waaronder één dame. De vergadering werd geleid door den heer P. Volkers, die na een kort openingswoord den heer C. BORST, als eerste spreker gelegenheid gaf zijn rede te houden. Sreker ving aan de Troonrede te becritiseeren, en meende dat de voorgenomen executiemaatregelen alleen bedoeld zijn ten voordeele van de schuld- eischers. Voorts stelde spreker de verschillen in het strijdsysteem van den Neutralen Bond en het Boe rencomité in het licht. Het eerste bedelt om pro ductiesteun. het laatste eischt gezinssteun en be strijdt het kapitalistisch stelsel. In het kort gaf spreker dan, dat ook de Landbouwmachtigingswet zijns inziens voor de kleine boeren en tuinders- bedrijven vernietiging bèteekende. Ook de aardap pelcentrale geeft de tuindersbevolking weinig, zegt spreker, daar er gen verhouding bestaat tusschen de veiling- en verkoopprijzen. Spreker meende, dat waar de Neutrale Bond feitelijk met har pro gramma en methode is vastgeloopen, verzet de eenige mogelijkheid was., om aan den greep van reactie en fiscisme te ontkomen. Als tweede spreker verkreeg de heer GROET uit Warmenhuizen het woord, die het bewind van Colijn als „schrikbewind" kwalificeerde, en aangaf, waar thans de kleine boeren overal achter de arbeiders staan, groote gevechten tegen het Kapitalisme gele verd worden en zullen worden. Een schande noemde spreker het, dat de tuinders thans door hun eigen mannen, de veilingleiders „als Piet Slot en con sorten" verraden worden. Ook zij drijven ons in de richting van het fascistisch regime, dat reeds in alle Westfriesche raadzalen is doorgedrongen. Voorts, schetste spreker den politieken strijd van het Boe rencomité. naast de economische. Het Boerencomité heeft ook de SDAP als vijand te beschouwen, daar deze organisatie aan alle Colijnmaatregelen mee werkt, en daardoor ook de arbeiders in de steden tegen de boeren opzet. Spreker zag slechts heil in de dictatuu van het proletariaat waardoor de arbeid de twee andere factoren „kapitaal en intellect" aan zich dienstbaar kon maken. Spreker wekte op in de boerencomite's te strijden tegen het fascisme, dat het kapitalisme als laatste redmiddel heeft aangegrepen. De heer KENNEDY (Beemster) ving aan te zeg gen, dat de democratische vrijheden steeds minder zijn geworden en dat een Oud en een Marchant vol komen reactionair zijn geworden. Daarom moeten boeren en tuinders alle futuliteiten vergeten en zich gezamenlijk richten tegen reactie en fascisme, dat, naarmate het platteland verarmt steeds meer ingang zal vinden. Spreker schetste zijn sombere jeugd en was overtuigd, dat eenzelfde tijd voor de arbei ders komende is. Uitvoerig becritiseerde spreker de strijdmethoden van Neutralen Bond en SDAP en stelde Rusland als voorbeeld, waar de boerenleiders wisten wat ze wilden. Verzet moet naar buiten ko men. Van de gelegenheid tot stellen van vragen werd door één aanwezige gebruik gemaakt, terwijl de heer H BAKKER de taktiek der SDAP verdedigde, en de moeilijke taak der gemeentebesturen schetste. Hierna volgde sluiting. Oudkarspcl. Onder het vee van een zevental veehouders in deze gemeente is mond en klauwzeer geconsta teerd. i Oudkarspel. Tot volontair ter secretarie in deze gemeente is aangesteld de heer J. J- Oosterwijk te Alk- Ouldkarspel. Tegen eenige jongelui in deze gemeente is proces verbaal opgemaakt wegens het stelen van fruit uit de boomgaard van C. L. Ziuidscharwou.de. Woensdag wierden in de kolfbaan van den heer P. Kramer alhier kolfwedstrijden gehouden. Er iverd gespeeld met voorgift. De uitslag was als volgt: le prijs K|. de Boer Kz. Zuidscharwoude 1'66 punten, 2e prijs A. K)ist iidem 161 punten, 3e prijs P|. van der Wielle 160 punten, 4e prijs P. Molenaar 159 punten 5e prijs M. Vlug 159 punten. Sexieprijs J. Bpijne 58 punten. 1 M Ook in de kolfbaan van den heer Bijper werd Film, met ontwikkelen(ing) afdrukking 95 ct. Vergrootingen van Uw film of platen I8x 24 c.m. formaat 60 ct. 13 x 18 c.m. formaat 30 cent. Langestraat 93 - Telefoon 302 een wedstrijd gehouden met voorgift. Hiervan wat de uitslag als volgt: le prijs Jb. Zijp Zuid scharwoude 155 punten, 2e prijs A. Bijper 143 punten, 3e prijs L. Dekker Oudkarspel 141 pt. Serieprijs J. Leeuwrlk Zuidscharwoude 52 pt. Oudkarspel. Bloemententoonstelling. Men zal zich berinneren dat tijdens het Lente feest aan de kinderen van de Zondagschool plant jes zijn uitgereikt om op te kweeken. Het resul taat hebben wij vanmorgen kunnen aanschouwen in de consistoriekamer, waar tal van plantejs smaakvol gerangschikt gereed stonden om door belangstellenden bewonderd te worden. Zeker wordt bij de jeugd door diergelijke wedstrijden de liefde voor de natuur aangemoedigd. De vol gende jongelui werden bekroond: Hoogere klasse: le prijs Annie Vis een boek 2e prijs Trijnie Borst een dejeuner 3e prijs Wim de Vet een padvindersfluit 4e prijs Hannie Sleeves een onbreekbare kroes. "Ïïagere klasse- le prijs Jan Klaverdijk eten boek 2e prijs Gretha Dekker 'een dejeuner 3e prijs Gerda Gerda van Dam een zaketuitje, 4e prijs Trien van Hout een onbreekbare kroes. Uit den Omtrek Koedijk. Begunstigd door mooi herfstweer zijn de drie kermisdagen in onze gemeente op 1718 en 19 September gepasseerd. De kermis .werd inge zet door de muziek van de harmonievereeniging Aurora onder leiding van haar voorzitter, den heer C. Bos Sr. en er werd een rondgang door de gemeente gemaakt. Aan het einde der gemeen te onthaalde de heer Jb. Kramer K|z. de muzi kanten op een sigaar. In het cafe van den heer Groot was geregeld dansmuziek, waaraa nhet ge zelschap van Meurs uit Hoorn, weer uitmuntend voldaan heeft. Bij den beer de Weerd was een gezellig zitje, waar een harmonica met erbij wat slagwerk voor de afwisseling zorgde. Maan dagmiddag zorglde Idle middenstandsvereeniging voor de kinderspelen op het sportveld, waarvoor groote belangstelling was. Te 1.45 uur werden de kinderen van de school afgehaald, voorafge gaan door de muziek van Aurora, die op het sport veld aangekomen zich op de muziektent plaatste en onder leiding van den heer C. Bos zich dein, geheelen middag liet hooren. Direct werd een aanvang met de spelletjes gemaakt, waarvan de uitslag was als volgt: le klas Jongens kleedkruipen. le C. Hart land, 2e S. Damiaans, 3e H. ekker. le klas meisjes houtjesrapen. le E„ Klomp, 2e A. Blaauw, 3e Bertha Brugge 2e klas Jongens hardloopen met hindernissen, le M. Mulder ,2 e H. 'Otto, 3e C. Bar singer horn. '2e klas meisjes bal op een blad. le A. de "Waal, 2e A. Barsingerhorn, 3e Ali de Geus. 1 3e klas Jongens zakloopen. le P, Mulder, 2e H. [Slot, 3e Jb. Butter. 3e Jdas meisjes hardloopen op muilen le D Bakker, Joh. de Waal 3e D. de Geus. Directeur P. PRANGER SEIZOEN 1933 op Zonilag 24 September a.s. AANVANG HALF DRIE (O.T.) ENTREE f 0.10 OP HET SCHOOLPLEIN 4e ,klas Jongens, balhappen uit emmer water le B- Turkstra, 2e N. Klomp, 3e C. v. 't Veer. 4e klas meisjes houtjesrapen met hindernissen le ;T. Vennik, 2e A. Blauuw 3e Annie Bidder. 5e klas Jongens balschoppen. le F. Jop-i ker, 2e A. de Wit, 3e J. Kuipers. 5e klas meisjes hardloopen met hindernissen, le ,J. Zieeuw 2e C. Har tog 3e Trien Slooten. 6e klas Jongens hardloopen met hindernissen!, le P. Hart 2e Jb. Bloothoofd, 3e F. Turkstra 6e klas meisjes prijsknippen. le A. Ziwaag, 2e K. de Kraker, 3e A. Blaauw 7e klas Jongens bal door een vat. le C. Hartog, 2e J. de Maijer, 3e Bj. Pander 7e klas meisjes dobbelsteenen werpen, le M- Slotenmaker, 2e Nel Zeeuw 3e Jannie Pranger. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. Aan het einde van de feestelijkheden dankte de heer P. Kok namens de middenstanlisvereeui ging de leden van Aurora voor tiun medewerking en allen die medegewerkt hadden voor het wel slagen van dezen middag. Hoewel gezellig, was het een zeer kalme kermis. De gedrukte tijd was degeijlk. merkbaar. Sehagen. I Bij ks la nd ba u w wi nterschool te Schagen. Bij Jiet op 19 September jl. gehouden toela tingsexamen voor de eerste klasse slaagden S, C. Bakker ,Oosterland Wieringen. P. den En gelsen ,W ieringermeerpolder. K. Frans, St. Maar- j ten. B- J- D. Hartkmp(a Alkmaar. Kater Wie ringerwaard. J. Kooger den Helder. D. Otzen, j Lutjewinkel. A. J. Smit, den Helder. N. Vos j Amsterdam. l 1 I De lessen vangen aan op Wpensdag 27 Septem- ber 1933. Op uitnoodiging van den bonid van Landpach ters en hypotheekboeren Uw amen Maandag in hotel de rEiurope afgevaardigden van verschil lende organisaties op landbouwgebied bijeen om een oriënteerende bespreking te houden inzake

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1